Het Geheim WerkonjeM te Val-St-Lamlsrt Noodlottige instorting op de Tentoonsleiling te Brussel Wij hebben de eer ter kennis te brengen van bot publiek dat wij de gunstprijs van ons EJCYüA-IIIER (2 fr. de groote chainpagnefiescb^ nog gedurende enkele dagen zuilen behouden aangezieu wij nog een voorraad hebben van eenige duizende flesschen. 'het beheer der BROUWERIJ "DE G HEEST K.Y. AALST Brand te Brussel De Sneltrein Brussel-Keulen ontspoord langs hare zijden neer. De wezenloos heid van een aware zielesmart, ver spreidde zich over haar gelaat, en gaf er eene akelige strakheid aan. De eerste, die de kamer binnentrad, was de kamenier van Mevr. Frankland. en de waardin volgde haar. Haal M. Frankland, zegde Rosa mond, op Hauwen toon, zich tot de waardin wendende. Ik moet hem oogci- blikkelijk spreken. Gij, ging zij voort, de kamenier wenkende, blijf gij hier bij mij zitten, totdat mijnheer komt. Ik bén ijselijk verschrikl. Vraag mij niels maar blijf hier. De kampnier staarde hare meesteres in verbazing aan; vervolgens zag zij met een wantrouwenden, knorrigen blik naar de baker. Toen de weerdin de ka mer verliet om M. Frankland te halen, had zij zich een weinig van de wand verwijderd, zoodat zij het volle gezicht op het bed had. Met een blik van be zorgdheid, hield zij de oogen op het gelaat van Mevr. Frankland gevestigd. Voor het overige scheen alle uit drukking van hare trekken verdwenen Ie zijn. Zij zegde niets, zij merkte niets op. Zij schrikte niet, zij week geen duim ter zijde toen de waardin terug kwam en M. Frankland naar zijne vrouw geleidde. Lenny Iaat de nieuwe baker,van nacht hier niet blijven, wat ik u bidden mag! fluisterde Rosamond, haar echt genoot driftig «bij den arm vattende. Het beven van hare hand' noopte Frankland zijne vingers zacht op hare slapen en op haar hart te leggen. Goede hemel, Rosamond l wat is er gebeurd Ik heb u kalm en rustig verlaten, en nu... Jk ben verschrikt d,e nieuwe baker heeft mij ijselijk verschrikt. Val haai' met hard, het arme schepselzij is niet' b"ij hare zinnen, daar ben ik zeker van. Laat haar slechts bedaard heengaan, zend haar terug van watir zij gekomen is. Ik zal van angst sterven als zij hier blijft. Zij heeft zich zoo zonderling je gens mij gedragen, zij heeft mij met zulke nare woorden toegesproken Lenny Lenny laat mijne hand niet los. Zij kwam zoo akelig mij toesluipen, juist waar gij nu staftt; zij knielde iTaast mij neer, en fluisterde o, wel ke woorden Stil, stil, lieve! zegde Frankland, ernstig gestemd door de hevigheid van Rosamond's ontroering. Herhaal die woorden nu niet; wacht totdat gij kal mer zijt, ik hid u, wacht tot gij kalmer zijt. Ik wil alles doen wat gij verlangt, als gij slechts stil wilt gaan liggen, en tot bedaren tracht te komen, voor dat gij meer spreekt, 't Is voor mij genoeg te wete dat die vrouw u verschrikt heeft en dat gij wilt dat zij, met'zoo weinig hardheid als mogelijk is, weggezonden worde. Wij zullen alje verdere verkla ringen tot morgen vroeg uitstellen. Het spijt mij nu zeer dat ik mijn eigen denkbeeld om eene geschikte baker uit Londen te ontbieden niet heb doorge zet. Waar is de waardin Deze plaats-te zich n.u naast M. Frankland. Js bet laat vroeg Leonard. neen, mijnheer; nog geen tien; ure. Bestel dan dadelijk een cabriolet, als "t u belieft. Waar is de baker Zij staat achter u, mijnheer, bij den wand, zegde de kamenier. Toen Frankland zich in de richting wendde fluisterde Rosamond hem toe: Wees niet hard legen haar, Lcnnv. De kamenier, die met verachterlijke nieuwsgierigheid naaï Jufvrouw Jazeph keek, zag de gcheele uitdrukking van haar gelaat veranderen, toen deze woorden gesproken worden. .P»e tranen welden in hare oogen op, en vloeiden langs hare wangen. De dood'sc he strakheid van haar .gelaat was in een oogenblik verdwenen. Zij week terug tot dicht aan den wand, en leunde er als vroeger tegen. Wéés niet hard tegen haar hoof de de kamenier haar zacht snikkend zeggen. Wees niet hard tegen haar S o, mijn God! dat zegde zij vriendelijk... dat zegde zij ten minste vriendelijk Jk verlang niet 11 f.e spreken, of u onheusch te behandelen, zegde Frank land onvolkomen hoorende wat zij zeg de. Ik weet volstrekt niet wat er ge geurd is, en beschuldig mem and.Ik vind mijne vrouw hevig ontroerd en ver schrikt; ik hoor die ontroering in vers. band te brengen met u niet toornig, maar medelijdend, en in plaats van u bard toe te spreken, wil ik het. liever aan uvv gevoel van recht overlaten te beslissen of gij hier langer blijven kunt. Ik heb voor. de behoorlijke middelen, gezorgd om u van hier te brengen; en ik zou u aanraden onze verontschuldi gingen bi uwe meesteres te maken, en niets te zeggen dan dat er omstandig heden plaats hebben gehad, die ons ver plicht hebben u voor uwe diensten to bedanke'n. Gij betoont u inschikkelijk jegens mij, mijnheer, zegde Jufvr. Jazeph, be daard en met eene zekere zachtmoedige waardigheid in loon; en ik za.l mij u.we toegevendheid niet onwaardig tooneiï door te zeggen wat ik tot mijne verde diging zou kunnen zeggen wat ik tot digimg u allen zou kunnen zeggen. Zij trad vooruit tol in het midden der kamer, en bleel' slaan waar zij Rosa mond duidelijk zien kon. Tweemaal be proefde zij te spreken, en tweemanlf ontging haar stem. Bij de derde poging gelukte het haar zich te bedwingen, M HfiW 25 Nov. H. Catharina begaafd met uitzonderlijke kennis, waagde zij liet óver onzen Godsdienst tc disculceren met verscheidene filosofen. Zij bekeer de ze allen. Zij werd op een rad met pinnen gewapend, gebonden; en, oii wonder, wanneer dit aan 't werken ging sprong het in stukken. Catharina werd vervolgens onthoofd in 310. 26 Nov. H. Victorina geboren in Afrika werd zij 'gedood om haar ge loof in de Leer van Ghriistus. Aanvoer van versch fruit te Antwer pen. Dezer dagen is in onze haven het eerste koelhuiis voor den opslag van .versch, overzeeseh fruit in dienst ge steld. iDje capaciteit ervan bedraagt on geveer 20.000 kisten Amérikaanselië appelen. De eerste lading Spaansche sinaas appelen voor dit jaar'is in onze haven Tiangek'öméïi; 1 Onbreekbaar glas. In Tsjeehoslo- wakije is men er in geslaagd optisch glas te vervaardigen, dat niet breekt en gemakkelijk kan gesneden worden. Dit glas kan voor brillen dienen, voor gas maskers, voor autorijders, enz. Tot nog toe moest Ts je oho-Slowakije voor liet invoeren van optisch glas jaarlijks 30 millioen kronen uitgeven. Het Fransch-Belgisch landbouwak koord. Het dekreet dat de invoer toe laat in Frankrijk van 3000 paarden aan liet gunsttarief van 700 Fransche franks in plaats van 2000, is in voege sedert .17 November laatstleden. Onderrichtingen in dien zin werden gegeven aan de Fransche tolkantoren. De kweekers en uitvoerders van paar den voor Frankrijk moeten schrifte lijk eene vergunning aanvragen aan den dienst der vergunningen, ministe rie van landbouw te Brussel. Luchtraid Belgie-Congo en terug. Met het vliegtuig, waarmede Calhcart Jones en Waller den tocht Londen-Mël- bourne en terug ondernomen hebben, zal een raid Br.mssel-Congo en terug ondernomen worden. De afreis uit Brussel zal plaats hebben op 17 Decem ber aanslaande. Het toestel zal geloodst worden door Waller, die zal vergezeld zijn door een Belgischen loods. Deze raid heelt voor doel de moge lijkheden van de luchtvaart tot een maximum op te voeren. Het toestel, dat gemiddeld 300 kilo meter per uur kan ontwikkelen, zal cien afstand Brusscl-Congo afleggen in twee dagen en na een dag verblijf al daar in denzelfden tijd terugekeeren. De postkoerier voor de kolonie wordt medegevoerd. 32ste Vervolg. Als gij naar Porthgenna gaat, kom dan niet in de Mirte kamer. De warme adem der vrouw roerde Rosamond's wang aan, terwijl zij sprak, en scheen haar als een koortsgloed door de aderen le varen. De zenuwachtige schok van dié onuitsprekelijke aandoe ning verbrak de kluisters van den clink, die haar lot dusverre onbeweeg lijk en sprakeloos geboeid hiel. Met een gil sprong zij overeind, greep de bel koord en trok er geweldig aan. stil stil riep Jufvr. .Jazeph, weer op de knieën vallende en de han den ineenslaande met het hopeloos ge- naar van een kind. Rosamond beide nogmaals en nog maals. Haastige voet stappen en driftige stemmen werden op den trap gehoord. Het was nog geen lien ure niemand had zich nog ter ruiste* begeven en het geweldig bellen had het huis in op schudding gebracht. De baker sprong overeind, waggelde van 't bod terug en hield zich te,gen den muur dei' kamer staande, toen zij de voel.slappen en de stemmen hoorde, l\e Randen, die zij le voren zoo hef lig' m- i>en geslagen had, hingen krachteloos Eene zijhal der Belgische afdeeling begeeft. Acht dcoden, een en twintig gekwetsten waarvan een doodelijk Hen vreeselijk ongeval heeft zich Voorgedaan Vrijdagnamiddag op de werken der Wereldtentoonstelling. Door eene tot hiertoe onbekende oor zaak begaf het ijzeren gebinte voor liet 'lak van de linker zijhal van het Groot Paleis. De werklieden welke in de hal aan den arbeid waren, werden onder de brokstukken bedolven. 29 arbeiders waren aldaar gebezigd. Volgens de eerste inlichtingen werden hiervan acht gedood', terwijl de 21 an deren mm of meer zware verwondin gen opliepen, waaronder echter 1 slachtoffer doodelijk gekwetst werd. De plaats der instorting liet metalen geraamde van de Imker- na!, dus dieze welke paalt aan de plaats voorbehouden voor de Duitsëhe afdee ling, werd opgetrokken door eene firma viit Namen. Het is ingestort ovei'. eene lengte van- 50 meter en eene breedte van 40 meier. - Niets deed het ongeval .voorzien, liet ongeval deed zieh voor toen'de werk lieden volop aan den aribeid w aren. j Té 4 ure hadden de redders reeds zes lijken vrijgemaakt en werden de no-o-! Mi/ge geneeskundige zorgen aan de ge kwetsten verleend. Pompiers, leden van het Roode Kruis en vrijwilligers boden hulp onder lei ding van anehi'tckt Van Neck, voor het spzoeken van de slachtoffers, wier aan tal niet gekend vvas. Burgemeester Max en verschillende gemeenteraadsleden kwamen dadelijk Ier plaatse van het ongeval. Nadere bijzonderheden De instorting in de linker hall van de Groole Paleizen der Tentoonstelling van Brussel heeft rond 3 V2 u. plaats gehad. Het is de eerste pijler van liet gewelf, die begeven heeft, en die ver schillende andere pijlers heeft mede- gesleurd. Het gewelf was onlangs vol tooid en op het oogenblik van het onge luk waren werklieden bezig aan de in richting van het binnenbekleedsel van liet gebouw. Niets liet een ongeluk voor zien en niemand kon ontkomen, daar het in enkele seconden voltrokken was. Het gewelf was van het type Canti lever het is te zoggen met puntvormige sleunsels langs beide basissen. Zes dooden waren rond 6 uur 's avonds van onder hel puin gehaald, be nevens twintig gekwetsten. Ér werden nog viér arbeiders vermist. Een beeld van de ramp. De dooden Doch alras waren de redders, brand weermannen, politie en ziekenauto's ter plaats, slechtis 10 minuten na de eer ste instorting. Er bestond geen vrees meer, waar liet er om -giing, mensohenle- vens te redden en niettegenstaande het dreigend gevaar drong men de hall bin nen. Jammerende gekwetsten, met vrec- selijke kneuzingen of gebroken ledema ten werden onder het puin uitgehaald. Swmmige werden zwaar gewond. Twin tig werden naar het Brugmannhospi- laal vervoerd. Doch er waren ook vijf' dooden, die sleehls mei groole moeite en na vele uren konden vereenzelvigd worden. Het. zijn Vanden Bosch Arthur, 38 jaar,: van 'iFji4oogenbosch, De. Greef Jo zef, 41 jaar van DroogeiiiboschGillot Prosper, 23 jaar van Rosiaire; Camu- seL Raymond, 21 jaar van Plancenoit; Botlo Primino, 44 jaar van Vilvoorde; De Broeek Leopold, 38 jaar, Kerkstraat, (gemeente onbekend). Men vermoedt dat er nog. 3 a 4 dooden onder de pin nen bedolven liggen. Een zevende slachtoffer Laat in den avond werd een zevenrie slachtoffer uit de puinen bevrijd. Ook dit was erg verminkt en bijna onken nelijk. Droevige toestanden Hen droevig schouwspel was ook het onophoudend weg-en-,weer. gerij van de Roode-Kruisautö'«s- met gewonden. Die indrukken werden, dan nog ver zwaard omdat men, vanvier uur af, geen tien nieter vóór. zich. uit kon zien d'001* den dikken bcklemmenden mist. De oorzaken der instorting onbekend Men weet dat het eeuwfeestpaleis go- boefwd werd door de onderneming «Hn- gema» naar de gegevens van den h. Uaes professor te Brussel. De Verkhfnzcn van Nijvel en Jambes Zorgden voor bet metalen geraamte en de metalen bedek king. Bouwmeester was de li. Van Nec- ke. Naar de h. Fonck, directeur-generaal, ons mededeelde zijn de oorzaken dei' instorting nog onbekend, en denkelijk van zeer ingeiwik.'kelden technischcn aard. Meestergasten zijn daarentegen \an oordeel dat liet- vochtig weder het metselwerk onvast en week gemaakt heeft, zoodat bet zijn stcuristerkte ver loor. Wat cr ook van Wézè de oorzaken zullen slec.hts zeer nioëUijk kunnen worden bepaald, en hel is "tragisch dat juist het Eeuwfeéstpaleis'ëir de We reldtentoonstellingen aan een tiental onzer arbeiders het leven heeft gekost, en ellende brengt 111 talrijke gezinnen. Vrijdagmorgen rond 9 u.ur is een ge weldige brand ontslaan in de werkhui zen van den pelsenhandel der firma Re- gy, 32 St. Christoffelistraat tc Brussel. De brand begon op het gelijkvloers én nam een zeer snelle uitbreiding, zoo_ dat liet personeel zich weldra genood zaakt zag, de hulp der pompiers in te roepen. Onmiddellijk snelden twee pom- pierskorpsen ter plaatse en stelden vast dat het vuurreedis een oxergroole uit-, broiding genomen had. Verscheidene lansen werden op den vuurpoel gericht, terwijl een werkster, die door het vuur opgestoten zat en reeds ernstige brandwonden opliep, langs liet venster dier kerk der E. Z. Rij ke Klaren gered moest worden. Gedurende 3 kwartuur bestreden de pompiers met volle kracht het vuuir. Twee pompiers werden gedurende de blu/s«chingswerken door glasscherven aan de armen gewond, maar konden ra verzorging in een apotheek, terug naar het Arsenaal keeren. Het geredde slachtoffer werd naar het St. Jansgasthuis overgebracht. De schade door dezen brand veroorzaakt is zeer belangrijk, daar een hoeveelheid kostbare waren in den brand bleef. De oorzaken van de ramp zijn tot nóg toe niet gekend. In een bijhuis van de «Usine d'Ou- grée-Marihaye», te Yal-St-Lambert, greep en verschrikkelijk werkongeluk plaats. Op de binnenplaats schikten vrouwen metalen platen van 3 meter lengte bij een meter breedte, op hoo- pen van 20, die dan door een rolbrug werden opgenomen en naar een andeie j plaats vervoerd. Eikei stapel platen" .woog ongeveer 2.000 kgr. J OmsJreeks 13 u. 30 liad ..de 'rolbrug pas een nieuwen stapel platen Opge trokken en reeds brachten de vrouwen andere platen aan, toen een van de ha ken loste en g.ansch de stapel van een hoogite van 2 m. 50 naaé beneden stort- te. Een van de werksters had zich niet (meer in veiligheid kunnen brengen. Zij kreeg dc vailende stapel op het lichaam en haar hool'd werd verpletterd lus- sehen de vallende plalen en die welke reeds klaar lagen op den grond.. Het slachtoffer is de 25-jarige Maria Claevs, uit Seraing. Zij was gehuwd, doch had nog geen kinderen. Het lijk werd overgebracht naar de ziekenzaal van de fabriek. Bi»and bssIbsï KTepsjloora 'te Boeshoven, nabij Borgloon, ont stond omstreeks bet middaguur brand in ;de woning vair F'óaiis Bulen'aers. In korten tijd stond gariBeh het huts in lichtelaaie. Toch konden bijna al de meubelen nog gered worden. Terwijl Butenaers zich nog in. het brandende gebouw bevond om nog zooveel mogelijk van zijn bezittingen in veiligheid te brengen, stortte plots bet brandende puin in. Pas na vier uren werken kon men het volledig verkoolde lijk van den ongelukkigen man bevrrijdèn.Er bestaat verzekering voor wat het huis betreft. Vrijdagmiddag is de sneltrein n. 145 Brussel-Keulen, die te 15 ,24 te Lan den moest voorbijrijden, op korten af stand vaii het station aldaar ontspoord. Alhoewel de tweede lokomotiel', dié aan de-eerste gekoppeld was, twee lilde klasse- en twee Isle en Hde klassewa gens \ol mensehen, door een onbekende oorzaak uit de rails sprongen, zijn als bij wonder .geen levens te betreuren. Slec.hts drie passagiers liepen lichte kneuzingen op. Over een lengte van 50 tot 60 me ters zijn de sporen verwrongen en ge kromd, terwijl de dwarsliggers aan splinters geslagen zijn. J?je wagens en de machine, welke laatste tot boven de wielen verdween in puin en gruis, zijn gelukkig niet gekanteld, alhoewel de wagons op een zijspoor .geslingerd zijn, waar zij tegen een lagen kademuur te rechtkwamen. Al hel \erkoer .werd SUI331 eg.a en spoedmaatregelen werden in allerijl g-o^ nomen teneinde den sneltrein 309 int Luik, dlie,tegen 15 u. 29"verwacht was, tijdig tot sitaan te brengen. De treinen worden voor loop ig omge leid langs Namen of langis Leuven, Aar- schot, Hasselt of langs Gembloers of langs Tienen, Sint-Truiden en Tongeren

De Volksstem | 1934 | | pagina 2