HIJ STAP' ET AF i 29 Da Rogeeringsverklaring Het Huwelijk vaa dea Hertog van Kent met Prinses Marina M vaandel m\ het 14 Linieregiment Donderdag HOÏEMEER 1834] VOLKSSTEM XXXXe JAARGANG NUMMER 276 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon li4. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. fcubllcitelt buiten het Arrond. AALST. Agentschap HAVAS, AdoU Maxlaan 43. Ie Brussel n Sue de Richeleu. Parijg Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2, II. Saturiiius |Zonop7,21 Zon af3,57 L. K. 29 N. M. 0 35A. 3VI 352 K Zitting van 27 November 1934 U;e zitting- vangt aan om 2 ure onder, voorzitterschap van M. PONGELET. De banken van het halfrond zijn vol bezet, en ook de openbare tribunen be helzen een overtalrijk publiek. Een groot aantal personen, vertoon en zich m de diplomatieke tribune. Enke le lioogwaardigheildisbekleedcr? in de koninklijke tribune. Aan de regeeringsbank bevinden zich de ministers Theunis, Francqui, Devèze Tan Cauwelaert, Guit, Bovesse ttu-bbens, Du bus de arnalTe, llier- cia.urc en Charles. Leden uit- de meerderheidsgroepcn gaan de nieuwe regeeringsleden be groeten. Rouwhulde. Na >cie uilloting der afdeelingen,wordt door M. Poncelet hulde gebracht aan de slachtoffers der steengroeven te Bét.hane en van het ongeluk op het ter- i'cin der Brusselsche tentoonstelling. Ontslag. De VOORZITTER deelt mede dat de heer Delvigne, socialistisch volksver tegenwoordiger uit Luik, ontslag beeft genomen en dat de eerste plaatsvervan ger, de h. Galopin, het mandaat afstaat aan den tweeden plaatsvervanger den beer Truffaut. Eene kommissie wordt samengesteld yoor hel onderzoek van de geloofsbrie ven en dan kan de eerste minister aan liet woord komen. DE REGEERINGSVERKLARING M. PON GELET, voorzitter, geelt on middellijk het woond aan M. Theunis om lezing te geven van de regeerings Verklaring. M. TB EU NIS zegt dat hoe zorgwek kend 's lands e kon onus die en fi nan et eele toestand ook weze, d'e regeering 'toch de overtuiging is toegedaan dat deze toestand door een reeks kracht-da djge en snelle maatregelen kan worden hersteld. Het, vorig kabinet heeft de grondves ten gelegd van het gebouw 'dat de hui dige regeering wil voltooien. Ook brengt de heer 'theunis hulde aan de figuur van den heer de Broqueville M. PIERARD, socialist. Als de voorgaande regeering zoo goed was, waarom hebt gij ze dan doen vallen De eerste minister gaat dan voort als volgt Om het programma van de te tref fen maatregelen vast t.e stellen en ten uitvoer te brengen, deed de koning be roep op een groep mannen, die na rijp overleg, besloten samen te werken m wederzij dscli vertrouwen en eenheid yan inzicht. Naast parlementairen vindt gij in het ministerie mannen, die door hun levenservaring met al de econo mische vraagstukken van nabij bekend zijn. Wij vragen uw vertrouwen, ten ein de ons vastberaden aan het werk te kunnen stellen en. gebruik te maken van de machten, welke gij aan den Ko ning hebt toegekend voor een periode welke wij U zanllen vragen met één maand te verlengen.» Bij de socialisten. Ah Ah M. THEUNIS. Het eigenlijk noel van de regeering isj tweevoudig zij wil de stevigheid verzekeren van onze munt, die door geen enkel gevaar van teeimischen aard bedreigd wordt, en tevens bel herstel van 's lands econo mie voortzetten. Het begrootingsevcnwicht blijft een van de voornaamste laken der .regee ring. Het behoud van dit evenwicht en het algeheel verwezenlijken van liet programma tot ekonomisch herstel, zullen in al de klassen der bevolking bet. vertrouwen doen herleven. De te rugkeer van dit vertrouwen zal zich uden door een snelle verbetering van don rentenmarkfwaardoor het moge lijk zal worden bewerkingen lot con versie van, de openbare fondsen in overweging te nemen. Daar de regeering gehouden is haar onmiddellijke kraicihtmspanning te wij den aan de levensvraagstukken van ekonomise-hen en linancieelen aard,be paalt zij er zich bij, de verklaring van bet'voorgaand kabinet, te bevestigen aangaande de buitenlamdsche en de binnenlandsche politiek en de lands verdediging. 'Die sociale en tevens moreele kwaal van de werkloosheid zal krachtdadig worden beslreiden. De regeering, wil in de eerste plaats de werkloozen arbeid verschaffen, en zal ze aan het. werk stellen overal waar zulks zal mogelijk zijn. M. THEUNIS. De ware inzichten van den wetgever in sociaal opzicht werden niet immer geëerbiedigd. Deze toestand levert gevaar op voor: de so ciale wetgeving zelf, die men wil hand haven. De uitgaven dienen herleid bin nen perken, welke vereenigbaar zijn met het begroot,ingsevenwicht; de ver gissingen hersteld; en voornamelijk op dit gebied, zooalsi .op, alle andere, de misbruiken uitgeroeid. Die regeering overweegt maatregelen, welke den last van de gezinsvergoedingen minder zwaar zuillen maken. De belastingen drukken te zwaar op de belastiiigsplichtige. Zij moeten ver licht worden en dit geldt. voor. den Staat, zoowel als voor de provinciën en de gemeenten. Het vaststellen en de in ning der belastingen moet bovendien wonden vereenvoudigd. De vorige regeering streefde naar de verlaging van den rentevoet. Haar werk zal voltooid worden. De regeering zal op ga-zisch bijzondere wijze, zorg dragen voor de bescherming der kleine spaar ders. M. JACQUEiMOTTE (kommunist); Dat is ten minste «culot. hebben», M. THEUNIS. Om de krisis te be strijden zal de 'regeering maatregelen treffen welke voor, doel hebben de na tionale produkbie te plaatsen in de voor-- waarden die voor hare bedrijvigheid en bare uitbreiding op de binnenlandsche en'ide vreemde markten onontbeerlijk zijn. Aldus zal men werken aan de op slorping van de werkloosheid. ■D.e daling der levensduurte moet on der meer, worden gezocht in liet leni ger maken van het stelsel der koniin- genteeringen en in de verlaging van de overdreven winsten van zekere tus- schenpersonen. 'Tevens blijkt de verlaging van de spoorwegtarieven een der vereischten voor de herneming der nijverheids- en liandelsbèdrijvighcid. Een wel overwo gen politiek tot samen-ordening der ver voermiddelen moet worden doorgedre ven. De regeering zal de nijverheid ter zijde staan, opdat zij zich infichte op rationeele wijze en overeenkomstig de wenschen van het beperkt komitoit voor handelspolitiek. Indien in een bejjaald vak van de nationale bedrijvigheid, de óvergroolc meerderheid van de pro ducenten hel eens worden, om de voort- brengst en den afzet van hun goederen volgens een gemeenschappelijk plan te verzekeren, zal de regeering maatrege len treffen, welke bestemd: zijn om cle afzijdigen te bewegen tot aansluiting Ten einde haar beslissing met alle ge wenschte waarborgen te omringen, zal de regeering tot deze maatregelen slechts overgaan na advies van scheids rechter of van een onafhankelijke recht bank. Verder is de regeering van oordeel, dat het bestuurlijk organisme te log is en Ie duur. Zijn moderneseering dringt zich op •De regeering zal de ambténaren voorzien van een statuut, dat, binnen het kader van liet algemeen belang, hun rechten en plichten zal regelen. De reeds .gevorderde herinrichting van de besluulijke boekhouding zal het mogelijk maken, nauwkeurig den finan. cieelen toestand van het land te volgen. De rechtsbedoeling moet vlugger en minder duur zijn. iTyiar het niet moge lijk is thans de gewenschte hervorming volledig door te drijven, zal de regee ring voorstellen haar le machtigen en kele. eenvoudige en praktische maatre gelen, te nemen, welke van aard zijn het beslechten der geschillen te bespoe digen en de onkosten le verminderen. De groote lijnen van het regcerings- pro,gramma houden verder rekening met, het maatschappelijk en ekono- misch belang van den landbouw en den middenstand. Met de zedelijke, sociale en ekono- mi/sclie ontwikkeling van de kolonie, blijft de regeering bezorgd. Aan het slot zegt. de li. Theunis Vertegenwoordiger van hot land, doch levens zijn leidsman, zal het par lement het zicli lot plicht rekenen, aan de openbare mooning te doen begrijpen dat Belgie's vreedzame en voorspoedi ge toekomst afhangt van het welslagen van het werk, dat wij aanvallen. (Toe gejuicht op do meei'derheidsbo.nken] M. RUBBEJNS, minister, geeft dan le zing van den Vlaamsehen tekst der ver klaring. Het slot der voorlezing wordt toege juicht door de Katholieken. woord, langer leiders Vervolg op ons 2de blad. Hij liad het gezegd. Hij had het herhaald. Hij had zijn preparatieven genomen. f/ij stapte het af... Kwestie van eenige dagen nog... in 't belang der ou de mannekenis, oude vrouiwkens, arme, weesjes, enz. over wie hij zoo hart roerend weent... Hij had zich willen': vergewissen of de Kredietopening, na zijn vertrek zou gestemd worden en had van bevoegde zijde bepaalde verzekering gekregen... Dus... alles was klaar, het pakske was gemaakt... 'Maar... de vergadering moest nog beslissen. De vergadering... 900 man,'schreven de Brusselsche gazetten... Een 0 lc veel, schreef Hendrik Conscience. En die naamlooze massa, die zonder ze Ie blameeren, over haar grootste ge deelte, niets van gemeentebestuur kent, moest beslissen of onze burgervader van de pijnbank mocht verlost worden of niet. M. de burgemeester deed zijn best. M. de Schepene hielp hem mcê. Twee gemeenteraadsleden slaken een handje, hij. Zo ploten hun onmacht. Ze deden zonneklaar uitschijnen dat ze hinderpalen geworden waren ii plaats van helpers voor een goed be stuur; dat de werkelooaen, de verpleeg den, enz. door hunne schuld zonder zaad zouden vallen; met een dat aan het roer blijven niet meer mogelijk was... Niks le doen iDje slem der werd versmacht, onder hel woord van twee, drie mensehenkinderea zonder verantwoordelijkheid. Met bijna algemeene stemmen werd de burgemeester op de pijnbank vaslgeriemd. l>us de minderheid wil volstrekt meester zijn in A al si. Zeven man op 23 willen het bestuur der stad leiden naar hun go es te Ze ei- schen de meesterschap Tegen den wil der meerderneid X Is dat dictatuur cf niet Gf hebben de woorden gesn betceke- nis meer En nochtans, die mannen schreeu wen, huilen tegen de dictatuur. Ze pren ten het op spandoeken. Ze schilderen liet op de muren, op de straten, overal. Maar woorden zijn geen oorden llun woorden zijn schoon; kijkt ech ter naar hun daden 1 Gelukkiglijk, leven wij nog onder een .wet En onder de gemeentewet eerst en vooral. En met de gemeentewet in de band herhalen wij heb woord, dat wij aan het hoofd van ons vorig artikel schreven Hij stap' 'et af Over een tijd, kon liij liet doen met een zekere eer. Toen de iTontcr.s hem lieten slaan, kon M. Nicbels er elegant van door gaan. En daar viel niets op. Elk zou gezegd hebben T Is liet spel der pc-. Bliek. Maar wat hij nu doet, is onbegrijpe lijk. Hij, heler, dan iemand, weet, dat hij noch vooruit, noch achteruit kan. Hij beter dan iemand, weet, dat elk oogen- blik, dat hij blijft, een oog.enbRk te veel is. Toch blijft hij, als ooi moedigen die naar van een blinde massa... Met uw verlof, M. de Burgemeester, we zouden in uw plaats niet willen zijn. Want, willen of niet, weg moet ge toch, ge weet het. Gij wilt liet niet doen met een beetje overschot van eer, straks zult ge weg- loopen van armoede en schaamte. Geen enkele partij immers steunt u nog. Dus Krijgt- ge geen enkel budjet gestemd. Dus. beschikt ge over geen en cent geld... Is 't dat wat- uw (9 nar les zoeken Wenschen ze hier 'nen «commissaire Special», onr't iboelke le kuischen om orde te brengen in de zaken? om er met het snocime-s in te kerven, en er u dan Ion Ineke van protest de deuren te lal en toeslaan en er vandoor trekken met een theatraal gebaar Denkt ge dat in dezen droeven tijd ei' nog plaats is voor zulk onhebbelijk ko mediespel In alle geval, we klagen het op voor hand aan; 't is onze plicht, Jefksn. DE ABDIJ VAN WESTMINSTER WAAR DONDERDAG HET HUWELIJK ZAL WORDEN INGEZEGEND Het programma der plechtigheid Drie stoeten. ip,e opper-hofmaarschalk lieei't thans het programma van de plechtigheden bekend 'gemaakt. Drie stoeten zullen af zonderlijk naar de Westminster Abbey rijden. De Koning en de Koningin ver-' laten in gezelschap van de vorstelijke gasten des morgens liet. Buckingham Palace. Enkele minuten later zal de stoet van den bruidegom uit St. James Palace vertrekken en langs denzelfden Weg naar Westminster gaan. De her tog van Kent zal door zijn beide broers, den Prins van Wales en den hertog van York begeleid worden. Kort voor 11 uur zal de bruid met haar vader en liet overige gezelschap aankomen. De kerkelijke plechtigheid zal .geleid worden door den aartsbis schop van Ganterbury. Na de inzege ning zullen de jonggehuwdden onder de tonen van Mendelssohn's Hochzciis- marsch de Westminster Abdij verlaten. De eerste cfFicieele plechtigheid Uit Londen, 27 November. Giste-» ren is de eersle der offieicele feestelijk heden in verband toet liet a.s. vorste lijke huwelijk in Buckingham Palace gehouden, waar de Koning cn do Konin gin een diner hcibben aangeboden aan de Koninklijke bezoekers. Drie regccrende vorsten, Koning George, Koning Chris liaan' van Dene marken en Koning Haakon van Noor wegen zalen aan het hoofd van de tafel, tezamen waren er 98 gasten aanwezig. De hertog van Kent heeft gisteren in York House vele afvaardigingen van openbare lichamen ontvangen en voorts de diplomatieke vertegenwoordigers van verschillende landen, die geschenken kwamen aanbieden. Het vaandei ran het J-i° Linieregiment dat tijdens den wereldoorlog het hard te verduren heeft gcliad en icier regiment terug hervormd werd verliet gisteren lu'.,Museum van liet leger. Het 14e linieregiment, da! eertijds deel uitmaakte van de TJzer-divisie we'rd terug gevormd. Donderdag zal de Koning in het kamp van Beverloo aan diUregimenl zijn vaandel overhand «een. (Dinsdag, morgen is eene eere-eskorte in hel legermuseum het vaandel van ho.t lie linie regiment gaan afhalen, vaandel dat met glorie werd bekleed te Luik en later aan den IJzer. De Verbroederingen der regimenten .en van het 14e linie waren hierbij aan wezig evenals luit. gen. Balie, gewezen korpsoverste; luit. gen. "Verstraelen kolonel Louveau, voorzitter van de «Union des Eratemelles regimentaires», kolonel Fonleyne. de majoors Trommc en Donneux. M. de Pierpont, voorzitter van de Verbroed, van het 1 ie linie. Na eene aanspraak door M. Leeomlc, hoofdconservator van 't. Legermuseum werd het vaandel overhandigd aan luit. kol. Lambert, voor het oogenblik bevel hebber van bet 14e. De kolonel gaf het vaandel over aan den officii'.r-vaandrig Na hel blazen van «aan bef vaandel» en het spelen van liet volkslied, begaf het eere-detachemenl zich langs de Wetstraat naar het ministerie van landsverdediging alwaar men defileerde voor minis te r I e v èz e De oplochl, trok langs de Uoiigres-- plaats alwaar een korte stilstand ge houden werd en vervolgens naar do Noordstatie. Het vaandel zal per trein verzonden I worden naai liet kjimp van Beverloo^

De Volksstem | 1934 | | pagina 1