30 Het Huwelijk van den Hertog van Kent Ha! de famsuzs "Weldoeners,, van Sief eenvoodioe folk De Heer Van Opdenboscii uit de Vlaamsch-Naïionala Groep gesloten Vrijdag NOVEMBER 1934 Het Jubileum der Eerw. Paters Jesuieten in Britsch-Indië -wv Bericht aan de Belgische Uitvoerders naar Holland Het Failliet van de Minerva KABINETSR MD Posttapieven VOLKSSn XXXXe JAARGANG NUMBER 277 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond, AALSX Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan A3, Je gxusset u Sd» de Ricjielaji, JParijs Bank Buiding/Kingsway, 2(1 Londrea: W. C. Z, H. Andreas Zoaop7,22 Zon af3,5Ol N. M. 6 E. K. 13 JU. 1. IVIgr Ferdinand Périer, S.J., Aartsbisschop van Calcutta sinds, 1324. W. 2 Mgr. Louis Van Hoeck, eersto bisschop van Ranchi, 1927-1933. Ti. 3. Mgr. Oscar Sevrin, bisschop van Ranchi, welk bisdom deel uitmaakt van de Missie der Paters Jesuieten. Ti. 4. E. P. Jos. Fallon, overste der Missie van de Paters Jesuieten in Britsch- Indië. N. 5. -Mgr Bries Meuleman, Aartsbisschop van Calcutta 1902-1924. N. 6. Mgr Paul Goethals, eerste Aartsbisschop van Calcutta 1S87-1902. Ti. 7. E. P. Depelchin, stichter der Missie van de Paters Jesuieten in Ben galen, die te Calcutta ontscheepte op 28 November 1S59. [(Aan het jubileum hebben we een artikel gewijd bh ons blad van Dinsdag),, Onze lezers' zullèrTzicli nog den naam kweten tie herinneren van Calles, den ge wezen president van de Mexikaarisciie Republiek. In die hoedanigheid trad hij op als hevige vervolger van de Katholieke Kerk Sn dat land, en nu, dat hij enkel nog goeverneur is van een der staten er van, blijft hij steeds de drijvende kracht in de geloofsvervolging aldaar. Hij is de duistere figuur, die over geheel het tragisch gebeuren in Mcxiko de hand houdt. llij is «socialist» en neemt zich vcor; zijn volk, «zijn» volk men zegt dat hij zelf Jood is in het roo- de paradijs binnen te leiden. En wilt gij nu vernemen, hoe hij in- t.ivsschen «zijn» volk weet te scheren zonder zeep Thans wordt er, in het geheim, heel Mexiko door, een vlugschrift verspreid. Daaruit kan men vernemen, dat Galles in de Bank van Engeland een deposito heeft van 250 millioen peso; dat hij de .voornaamste süikerrafinaderij van het land bezit, ter waarde van 10 millioen peso; alsmede twee latifundia van ruim drie millioen waarde. Daarenboven is hij hoofdactkmnaip van de monoipolen van suiker en ruwe olie, en dagelijks verkoopt hij aan dc administratie van openbaren onder stand 5000 liter melk, tegen 30 oenta- ,vo den liter, melk die hij bij de boe ren koopt tegen 10 centavo den liter is dat geen slimme roode volkslei der Het moet niemand verwonderen, dat hij gebeten i,s op de Katholieke Kerk, .wier bedienaars zich 'slachtofferen on veeltijds armoede en gebrek lijden yoor bet volk. Ja, Cal les is dc zonveelste in de rij der socialistische weldoeners van het eenvoudige volk, dat zij we lep uit te zuigen en uiil te plunderen. Munidusi vult deldipi I zeiden de Ou den, de wereld wil .gefopt worden Maar hoe is 't toch mogelijk, dat de men-schen zich dermate laten bij den neus leiden, thans in de 20e eeuw V Rechtuit. DAGKLAPPÉR 30 Nov. H. Andreas 'één der twaalf Apostelen, broeder van den, H. ■Petrus, werd geboren te Bethsaïda. Na de nederdaling van den h. Geest ging hij, evenal-s de andere Apostelen uii. om te prediken. Op 't einde der 'eerste eeuw Stierf hij, vastgehaakt aan een kruis, dat de vorm had van, de letter X, IIVE e: 23 E :0 3S 3H3 I Gr -v-Êntx clan BoeronlDond. liet Hoofdbestuur van den Belgischen Boerenbond' deelt ons het yolg'ende mede Wij achten het n-oodig artikelen die in sommige; bladen verschenen zijn te logenstraffen. Nooit heeft de Middcnkrcdietkas van den Belgischen Boerenbond aan de Re- geerinig of een krediet van 500 millioen of een krodiiet van welk bedrag ook aangevraagd. Hef is wel waar, meenen wij, dat de vorige Regeering een ontwerp heeft be studeerd, tot uitbreiding, van liet kre diet aan de kleine spaarders', ontwerp dat rechtstreeks zijn, grondslag vindt in de maatregelen getroffen ten voor- deele van de banken, en, later van. den Middenstand. Wanneer -de Staat, in T bijzonder hij Koninklijk besluit van 22 Augustus ll., de krediet- en mobilisatiemogélijkhe- den der banken met 2 milliard 000 millioen heeft verhoogd, wanneer hij de besluiten van 19 October 1934 zes honderd millioen voorzien werden voor- den middenstand!, heeft niemand daaruit afgeleid dat zulks, voor de be trokken finanoieele instellingen, een teeken van verzwakking was. Wij herhalen het wij hebben geen hulp gevraagd en wij vragen er ook geene maar wij c*jn van meening dat de verdeelende rechtvaardigheid strikt vereischt dal spaargelden van de klai nen, werklieden en landbouwers, dat AL de spaargelden van de kleinen, werMieid'en en landbouwers van een zelfde regeling mogen genieten als de groote banken en de kredietinstellingen van den Middenstand. Verschillende bladen hebben ook ander valsch gerucht verspreid, vol gens hetwelk de verkoop van boter door de mijnen van den Boerenbond aan deze instelling dagelijks iwee mil lioen zou opbrengen. iPjit gerucht is evenzeer van allen grond ontbloot als het eerste. Daar zij vastgesteld had dat het vorige; regime bepaalde personen al te zeer. bevoordeelde, heeft de Re geering een zekere hoeveelheid van de ingevoerde boter doen verkoopen dooi] dè vier mijnen die in ons land werk zaam zijn. Deze maatregel heeft voor gevolg aan alle hlanidelaars, zoowel groote als kleine, de gelegenheid te verschaffen hun voorraad oip te doen volgens een stelsel dat de vrije concur rentie waarborgt. De eenige vergoeding aan de mijnen toegekend, is zonals werd herinnerd in een officieele mededeeling van het agentschap Beliga een commissie van 0,25 fr. per. kilogram, die gevraagd wordt van AL dc aangesloten .voort brengers d-ie de boter langs dei mijnen verkoopen. Deze 0,25 l'r. waarvan nog 5 cf. moeien gegeven worden aan den Slaaf volstaan nauwelijks om onko.s- ten .cn voorschotten te betalen. Het uitzicht der hoofdstad Londen, 23 Nov. In Londen wordt iiog steeds; met koortsachtigen spoed gewerkt- aan de versiering van dc stad voor de huwelijksplechtigheid van mor gen (Donderdag. Reusachtige tribunels, met blauw-wit- goud,en vlagen en iguirlandes in de Britisicihe en Grieksche kleuren versierd, zijn reeds, zooals gemeld, opgericht in de nabijheid van de Westminster Abdij en op andere geschikte punten, langs den weg, dien de stoet zal volgen. De groote verkeersaders in het Westend' en in de omgeving van Picea dilly en Bondstreet zijn bijzonder ar tistiek versierd met enorme klokken kransen en schilden met de monogram men van prins George en prinses Mari na. Zelfs de clubs in het Westend, die er altijd even traditioneel-somber uit zien, zijn versierd en diocn blaar uiterste best, iets bij te dragen tot yerhooging yan het algemeen aspect. Ook ide kinderen zullen in de alge meene feestvreugde deelen. Alle scho len zijn gesloten. Het Nationaal huwelijksgiftfonds Et wordt hard gewerkt aan het tot stand brengen van een nationaal liuwe- lijksgilt-fonds, d'pt door den hertog van Kent persoonlijk gesteund wordt en 'dat beoogt een duurziaam kapitaal 'te schep pen voor het verschaffen van Iverslge schenken aan de kinderen der armen en voor het zenden van herstellenden naai; zeeplaatsen. Bijna tweehonderd burgemeesters over het geheele land hebben reed plaatselijke comiteiten ingesteld en ve len zullen dit voorbeeld volgen. Men hoopt, en verwacht, dat een zeer groot bedrag zal worden bijeenge bracht. De tentoonstelling der geschenken Yoor do genoogigden w'arnn vanaf Dinsdag reeds in het Sint James' Pa Ja- se <te talrijke geschenken te.zien. Hun aantal bedraagt thans bijna duizend eïi drie groote kamers van het paleis zijn er noodig geweest om hen naar behoo- jren uit. te stallen. Het meest trekken natuurlijk de ge schenken van den Koning en de Konin gin, benevens van den bruidegom de aandacht. Yan d-'en Koning is er een halsketting met 3G groote diamanten yan oploopenden omvang. De Koningin heeft- een juwceicn stel van negen stukken met diamanten en saffieren gegeven, onder welke negen onderdeden en een tiara met twee groote saffieren in liet midden. De Ko ning en de Koningin hebben de Prinses ook nog oen lange diamianten halsket ting met een dlroppelvorniigen parel als hanger geschonken. Yan den bruidegoim liggen er voor de Prinses eveneens verschillende rijke en schitterende juwcclen van allerlei aard, evenzoo van Prins en Prinses Ni- colaas van Griekenland. Bijzondere zorg wordt besteed aan de beveiliging van het .gezamenlijke ge schenk van de broers, d:e zusters, de schoonzuster en den schoonbroer yan den Hertog Aan York: twee tafels A-an Adam met bijbehoorende stoelen. Het schijnen buitengemeen zeldzame en kostbare stukken te zijn, althans, wordt, alles in liet. werk .gesteld om krassen op deze meubelen te A'oorkomen. De - tectives bewaken de zalen dag en nacht. Binnenkort zullen de geschenken -ook yoor het publiek toegankelijk zijn, n.l. voor een shil Ling en op Dinsdag vijf shilling, terwijl de opbrengst A-an deze bezoeken voor Liefdadigheid bestemd is Oranjebloesem Een vliegtuig zal eene hoeveelbëü: oranjebloesem uit Cannes, waar de prinses A-ple winterseizoenen met bare ouders beeft, vertoefd, naar Londen brengen. Den laatsten tijd is' een spe ciale tuinman belast geweest mei het toezicht op de oranjebloesems ten einde te Aoorkomen, dat regen en koude ze zouden schaden. Bijzondere treinen. Heden zullen uit 600 verschillende plaatsen van Engeland, Schotland Noord Ierland bijzondere treinen naar 'Londen loopen.Ondanks de spreekwoor- delijke zuinigheid der Schotten vertrek ken uit Glasgow drie en uit Edinburgh, Dundee en Aberdeen elk een bijzondere trein, berekend op Piet' very oei] van 1200 passagiers* Socialistische waardeering voor de Encycliek Quadra- Gesimo Anno Een geschrift van ontzaglijke waarde. Geen dag op een jaar kan onze so cialistische pers zich verheffen boven het kleinzielige politiek gestook. Voor de katholieke sociaal-oeononiisihe denkwijzen en stroomingen hebben on ze socialisten miaar in zoover belang stelling-, als ze kunnen gebruikt Avorden voor bun kleine partij-politieke bere keningen en doeleinden. De pauselijke encyclieken zijn Aroor hen meestal een voorwerp van spot. Toch zijn er -socialisten, niet hij ons die er anders over denken. Zoo bcA'at het Nederlandsche socia listische blad «De Sociaal-Democraat» een artikel van Ed. Yan Cleeg, v'-aarin schrijver onder den titel «Onze verou derde Ideeën in zake Eigendom» voor éen A-ernieuwong pleit met behulp van de pauselijke denkbeelden. Daarin lezen Ave o.m. «Ik wijs op de in onzen kring A-eel le weinig bestudeerde Encycliek Quadra- gesimo Anno, een geschrift van ontzag lijke waarde, dat ook voor het socialis me, indien dit ooren heeft om te hoo- ren, (helaas luistert men in onze rijen veel te Avoinig niaar wat er in den chris- telijkcn hoek wordt gezegd en geschre ven), veel nieuws en aanvaardbaars be vat.». Een onverdacht getuigenis;! (Dat de ideeën van het orthodoxe socialisme in zake eigendom verouderd zijn daarom bekommeren zich onze socialisten niet. Aan enge partijpolitiek hebben zij genoeg. Wij lezen in L'Essor Colonial et Maritime» van A'erlcden Zondag dat, voor het tijdperk gaande tot 17 Februa ri 1935 de contingenten voor den invoer in Holland van A'oigende Belgische pro ducten nog niet uitgeput zijn tricots; onderkleerén Aio.or dames en mannen; kousen; naaigaren; tafel- huishoudlinnen; klakken, geverfde en ongeverfde katoen; gebleekte katoen neusdoeken ondergoed kunstzijde weefsels electrische lampen schoe nen; dalles en tegels voor bekleeding planten. Het is wens'olielijk dat onze uitvoer ders alle krachten inspannen om de vreemde contingenten aan Belgie toe gestaan, geheel te benuttigen. Wat. den invoer in Holland be treft moeten de A-ergunningsaanvragen worden ged'aan bij het Crisis In- Uitvoerbureau», Laan van Mcerdevoort, Den Haag (Holland);. (Meegedeeld door de Handelskamer van Aalst Gewest. De griffier der Kamer deelt mede «Naar aanleiding van een bezoek, Maandag, 20 November 1934 aan den Griffier van dc Kamer in zijn Kabinet gebracht, heeft Volksvertegenwoordiger, Borginon, Voorzitter van de Vlaamseh- nationale groep, er hem kennis van ge geven, dat Volksvertegenwoordiger Yan Opdenboswh geen lid meer is van hoo- gergenoermde groep. Het bezoek van den heer Borginon: had voor doel de lijst, le overhandigen van de Vlaamiscto-nalionale groep, met het oog op de benoeming Aan de be stendige kommissiën». De heer Yan Opdenbosch zal, indien hij niet bij oen andere groep aangeslo ten wordt, als alleenstlaand beschouwd worden. Dit zal hem natuurlijk niet beletten zetelen, lot het einde van zijn man daat én zich zelfs weer kandidaat te stellen, als afgescheurd l'ronter, bij een volgendeverkiezing. Verzet van de vereeniging van Schuldeischers-lever.anciers Wij me ld d-en de faillietverklaring van Minerva Motor te Antwerpen. •Dit failliet is uitgesproken op eisch van een enkelen 'schuldeischer, en dit juist op het oogenhlik dat een over eenkomst werd gesloten met den Staat waardoor een gunstige regeling van den toestand mogelijk scheen, die te vens de wederopleving van de onder neming niet uitsloot. In deze omstandigheid beeft de ver eeniging van schuldeischers-leveran- ciers, die een groot aantal leden telt, besloten zich te verzetten tegen de faillietverklaring. Tot diit verzet iis reeds besloten dooii een groep personen die samen moer, dan drie millmen frank aan vorderin gen vertegenwoordigen. Waarschijnlijk zal dit aantal nog toenemen daar de li- kwidalic, onder bet reigiem van het failliet, niet veel overlaat voor de s cli u 1de isiche rs - leveranci ers In deze omstandigheden komt dezen dagen dc kwestie A-an het failliet van de Minerva opnieuw voor de rechtbank van koophandel te Antwerpen. Voor verlenging van de volmacht Woensdag morgen vergaderde de ka bi nets naad, onder het voorzitterschap van M. Theuniis, eerste minister. Deze verstrekte enkele bijzonderhe den aangaande de repliek, die hij Aoor nemens is le geven uit naam van de re geering aan de sprekers van het Ka merdebat met betrekking op de regee- ringsverklaring. De raad heeft vervolgens Jen tekst goedgekeurd Aran het. wetsontwerp tot verlenging A*an de A'olmiaichtsperiode met een maand. Dit wetsontwerp werd Woensdag naniiididag reeds ingediend. De stemming er 'Over zal Donderdag plaats hebben. Artikel 1. De laks, die in België en in de Belgische Congo-Kolonie toepas selijk is op de tuissclien die twee landen gewisselde reliefdrukwerken voor blin ffen, is bepaald' «als volgt 25 centiemen per 1000 gram of gedeelte van 1000 gram. Het tiarief van 25 centiemen per föOü gram geldt CAeneens voor soortgelijke in Belgie afgegeven zendingen met be slemming naar Arcemde landen. Art. 2. In het verkeer tusschen Belgie en de Belgische Congo-Kolonie worden niet of ontoereikend gefran keerde poststukken tegen het dubbele van de ontbrekende frankeering geta xeerd, met. minimum van 35 centiem; dat minimum is eveneens in Belgie' in vorderbaar voor uit. het buitenland her komstige ontoereikend gefrankeerde zendingen, onder voorbehoud A'an de bij particuliere overeenkomsten geves tigde taksen. Een nieuw Financieel Schandaaltje in de Streek van ¥erviers Bij bet parket van Yerviers Averden verschillende klachten ingediend doop inwoners Aran deze stad tegen de ma nier A~an optreden van een Brusselse,he bankrinrichting gekend onder den naam, van «Banque Wallonne». Deze bank heeft haar zetel te Brus sel en een succursaal te Luik. Zij werk te met makelaars in deze streek die zich bezighouden met verzekenngs- en sp aard ions t. Op vragen A-oor geldterugkeering dec kliënten werd tot nog toe door de bank niet geantwoord. Klach werd onmiddel lijk bij 't parket van Verviers ingediend, welke zij overmaakte aan het parket van. Brussel. De «Banque Wallonne» is een filiaal van de verzekeringsmaatschappij «La Nation Beige», gesticht door een zeke ren PauAvels. Hij wasi ook een der stich ters van den Bond der Belastingbeta lers. Oiok liet, hij eenige fimmcieelé dagbladen verschijnen. Een onderzoek werd sedert eenii.g'e-n tijd te zijnen laste, ingesteld door onderzoeksrecht ei; Gil- met. Gevaarlijke Kwajongenstreek te Korbeek-Loo De bloktrein, die om 4 u. 02 's na middags het station van Luik \erlaten had met bestemming voor Brussel, A\rerd onderweg, in de omgeving van Korbeek- Loo, met een steen bestookt.. De sleeiï verbrijzelde een ruit van een 2e klasse wagen; door de glasscherven werd een der reizigers aan bet oog gewond. De schrik onder de inzittenden was natuurlijk zeer. groot daar allen min oil meer door de glasscherven getroffen waren. liet schijnt, hier een ongepaste en af keurenswaardige kwajongensstreek té zijn. Een streng onderzoek is inge steld geworden om den schuldige op lq zoeken.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1