[CastilleC Het Geheim Kamer M. 6-SIVILLE BRUXELLES Een oude «rouw verstikt te Evere SoCléTê jiproducTeurs ^randsapremicrc crus 1 CHAMPAGNE Ongeluk te Gent Zitting van Woensdag 28 Nov- 1934 A>e zitting vaiiigt aan om 2 ure on der voorzitterschap van M. PONGE EET. DE REGEERINGSVEBKLARING Het Debat i!>ï lieer VQOHZITTER, wijst, er de 4eden der Kamer op dat er gister werd besloten met de huidige bespreking he-t den gedaan le maken, om het even om welk uur. M. VAN BELLE, socialist, is van meening dat z,mlks onmogelijk is. Eij zijn nog 20 sprekers ingeschreven. Ten slotte wordt de spreektijd van eiken redenaar beperkt op-45 minuten. M. DELATTRE, socialist, heeft het over de bezuiniginigispoliüiek der regee ring en is van meening dat de sociale Werken daar liet meest zullen onder lij den. De kleinen zullen dus opnieuw vooral getroffen worden. Men spreekt .van eene inkrimping met 300 miljoen. Waar zal men ze halen Het is niet meer mogelijk nog ver-' der den werkloozerusteun in le krim=- pen. Spreker vindt dat men ongelijki zoude hebben die bedeeling. aan de syn- dikalen te onttrekken. Zal men de ouderdomspensioenen, 'de kinderwerken, hel fonds der gëbrek- kelijken enz. treilen De arbeidersbevolking lijdt reeds aanzienlijk -door gebrek aan voldoende p!iysisc.il onderhoud. M. Delattre na gawezen te hebben op de dreigende pensiioenvermindering voor de oude mijnwerkers van af den 1 Ja nuari, beweert dat er onder economisch oogpunt niets werd geidiaan. Hoever slaat liet met de kolenkwestie Het akkoord tussehen de regeering en de patroons vervalt op 31 December. Indien er tegen dien datum niets ge daan wordt zal men zich voor denzelf- dcn toestand bevinden als over cenige maanden. En er kan geen. spraak .meer ïijn van nieuwe loonsvermindering. 'Die redenaar ziet de redding alleen in bet plan yan den arbeid. Wetsontwerpen M. THEUNIS, eerste-minister, legt .twee wetsontwerpen voor. Hot eerste omvat drie artikelen er toe strekkend de volmacht met een maand tc verlengen en ze gedeeltelijk tot Kon go uit te breiden. Ook wordt in dit ont werp de verlaging van de gerechtskos ten in het vooruitzicht gesteld. Het tweede ontwerp regelt het ko- lenvraia.gst.uk in den zin zooaks de Ka- mer-komrntissie dit had- voorzien. Hij denkt dat dit tweede voldoening zal geven aan M. iPielattre. M. ,1ACQÜÉMO'TTE, communisi, uij, zijne verwondering dat de., regeeiing Wetsvoorstellen durft voorleggen, voor aleer zij liet vertrouwen der Kamer lieel.t bekomen. I\l. HU YSMANS, socialist, geeft M. Jaequemotte gelijk. De handelwijze der 'regoerin.g is onbetamelijk. (Uitroepin gen iln verschillenden zin). De heer VOORZITTER zegt dat de regecring het reglement der Kamer niet te builen gaat. Hij stelt voor dal de kommissie voor onderzoek der ontwer pen Vrijdag zou vergaderen. M. HU Y SMANS. Indien voorheen hel vertrouwen wordt gestemd ]Y1. PONCELET. Natuurlijk Het incident is gesloten. Herneming van het debat M. Marcel-Henri JASPAIl (lib.), wil ju het bijzonder het vraagstuk van de finaneieele ste|unverleening opwerpen. Spreker weel, dat de Stlaat destijds, in (1848, is tusschengekomen om linan- 36ste Vervolg. XI. EENE NIEUWE VERBAZING Met al de haast, die bij maken kon. was liet toch niet voor 's middags één Uur dat dokter Orridge's bezigheden hom vengunden in zijn tilbury te stap pen om naar de woning van mevr. Nor- bury te gaan. llij reed daar met zulken goeden wil been dat bij don afstand van een half uur in twintig minuten a 11 egde. De knecht, die hem boorde aanko men, opende de voordeur, zoodra bel. rijtuig stil hield en zag den dokier met een glimlach van boosaardig genoegen aan. G-ij zuil allen zeker wel verwon derd ge\Veest zijn, zegde deze, den gang instappende, toen de huishoudster gis teren avond terugkwam Ja, mijnheer,zeker waren wij ver wonderd toen zij gisteren avond le- r.uigkWam, antwoordde de knecht maar nog meer waren wij verwonderd toen zij beden morgend weer heenging. 'Heenging Gij wilt loieh niet zeg gen dat zij weg is Ja. dat wil ik juist zeggen, mijn lieer, zi.j hééft" haar afscheid gekregéi én is voor goed weg. De knecht glim lachte weer toen. hij dat antwoord gaf; én de werkmeid, dié toevallig de trap opliep, terwijl hij sprak en hoorde wat liij zegde, lachte ook. Het was duide lijk dat jufvrouw Jazeph hij de dienst boden niet bijzonder bemind was, cieele rampen te helpen tegenhouden. Aan deze. politiek «tanken trouwens in stellingen als de spaarkas hun ontstaan. Sedert .geruimen tijd echter wordt tot allerlei steunverleeninjg, overgegaan, on der meer door bemiddeling van de An nie, zonder dat de openbare meening er toezicht over kan uitoefenen. - Spreker gaat de omstandigheden na waarin aan de Belgische Bank van den Arbeid steun werd verleend Hij wil zich over het igeval n-iet uitspreken maar s&elt met genoegen vast, dat er voor toezicht op de steunverleening is ge zorgd1. Thans staat men voor een andere ernstige' kwestie. Een onderneming, waarover sedert eenige dagen veel ge sproken wordt, verkeert in hachelijke omstandigheden. Een oud-minister van Financiën, die als deskundige optrad, schat het tekort op 800 millioén. Daar bij dient opgemerkt, dat de «Aigemeene Bankvereeniging» van de'Anic reeds 104 millioen heeft gekregen. De socialisten, zegt de h. M. H. Jas pa r, kunnen tegen dat alles niet veel aanvoeren. Zij waren hij de> eersten om van den'millioenregeri te profitec- ren, maar de vraag dient gesteld, of de 'Staïat, waiineer hij liulp verleent, 'een streng toezicht op de verdere bedrijvig heid vai bedóeide onderneming zal in stellen. Anderzijds moet toch vastge steld worden, dat groote ondernemin gen, wanneer ze in liet gedlrang geraak ten, een millioenensle-un kunnen aan vragen, terwijl de middenstanders, in dergelijk geval, eenvoudig failliet wor den verklaard. Spreker denkt er niet aan iemand verdacht te maken of aan de goede trouw te twijfelen, maar er moet licht komen, al ware het maar om allerhande in omloop zijnde geruchten terecht tc zetten, die een gevoel van wantrouwen en zelfs van verbittering wekken bij de belastingschuldigen. Gebeurt dit niet, dan .kan de h. M. H. Jaspar onmogelijk zijn vertrouwen schenken aan de re geering. Deze rede aanhoord', werd aan het slot toegejuicht door M. Van Kesbeeck, Marien, Leclercq, Baelde en Joris, lib. M. POULLET, kath., betuigt zijne volle instemming met de nieuwe regee ring, en dringt aan op de eenheid der meerderheid die min of meer met af brokkeling schijnt bedreigd'. De leden der meerderheidsgrocpen die aan de beslissing hunner groep af breuk zouden doen, zouden eene groole verantwoordelijkheid' op zic.h nemen. Er valt te kiezen tussehen het plan van den arbeid, of de h.uidige regeering. De redenaar doet beroep op de tucht. Men moet aan de huidige regeering vertrouwen schenken, en hare daden af wachten. Zooniet gaat men eene ramp le gemoet. M. TMEUNIS, eerste-minister, ant woordt aan de geopperde kritieken. Hij spreekt van de- zinspelingen, gedaan te genover zekere finaneieele instelling en verdenkt miet dat het hier den Boeren bond betreft. De voorgaande regeer ing had inderdaad een ontwerp om den Boe renbond ter hulp te komen. De-inrich- ting heeft overgroote kredieten die be vroren liggen, en het inzicht der tus- schenkomst was juist van op een of andere wijze mede te helpen aan het ontdooien van die kredieten en aldus de zaak der geldbeleggers tc dienen. Het voornemen der regeering is met van geld le geven, maar van een orga nism te stichten, dat zou medehelpen Lot de motoiliseering der bevroren ka pitalen. M. Theunis zet dan den toestand van den Boerenbond uiteen, en is yan mee- Verbazing verhinderde Orridge een woord meer te uiten. Toen liem geene verdere vragen gedaan werden, deed de knecht de deur van de ontbijtkamer open en de dokter volgde hem in het vertrek. Mevr. Norbury zat recht op hij het venster toe te zien, terwijl haar ziek kind een tas bouillon dronk. - lk weet waarover gij spreken wilt voor dat gij den mond open doel, zegde de rondborstige vrouw. Maar zie eerst naar het kind, en zeg wat. gij van haar te zeggen hebt, als 't u belieft, voor) (fat gij over iets anders begint. De dokter onderzocht zijne kleine zieke, en verklaarde dat zij snel in be terschap toenam, en daarna werd hel Kind door de dienstmeid weggebracht om wat te rusten. Zoodra de deur der kamer gesloten was, sprak mevrouw Norbury eens klaps den dokter aan, en viel hem voor de tweede maal in de rede juist toen Inj weer wilde spreken. Nu; Mijnheer Orridge, zegde zij, moet ik vooral zeggen. Ik ben tamelijk rechtvaar dug, en ik zoek geen twist met u. Gij zijl de oorzaak dat ik door drie menschen met de stoutste onbeschoft beid behandeld ben, maar gij zijt er de onschuldige oorzaak van, en daar om neem ik liet u niet kwalijk Ik begrijp u waarlijk niet, begon de dokter, ik verzeker u dat ik volstrekt niet begrijp Wat ik bedoel ze.gde mevrouw Norbury. Ik zal het u spoedig vertel len. Waart gij niet de eerste oorzaak dat ik mijne huishoudster als baker bij mevrouw Frankland gezonden heb ning, dat het beter is zekere instellin gen le pogen te genezen;- als ze te Jalen ten ondergaan. Het gaa<t er vooral om de deposanten gerust te stellen en hun ne bclangien te vrijwaren; 't is le zeg gen de bescherming 'de!r kléine spaar ders en niet van dezen-of genen voor na me/i beheerder. Indien de» regeering in zaken van den Boerenbond tusse-henkomt, moet zulks onder eene volstrekte konlrool geschie den. M. Theunis herinnert eraan dat hij destijds met M. Fi'ancq.uik t'akkoord was dat de Bank van den Arbeid moest ge holpen worden d:aar zij zich in onover- komibare moeilijkheden bevond. M. HU YSMANS. Zéér wel. Maar waarom hebt ge dan de daartegen g voerde perscampagne aangemoedigd M. THEUNIS wi.l dan spreken van den middenstand, doch het is nog een voortdurend heen en weer geroep lus- schen rechts en links over de kwestie der Bank van den, Arbeid. M. Marcel H. JASPAR, liberaal, neemt niet. aan dat men coöperatieven steune die politieke strekkingen! hebben! (nieuw lawaai) M. THEUNIS. Er is hier geen kwestie van bepaalde instellingen te heipen, maar dezen dié erin betrokken zijn. Het kontrblèerend organisme zouj volgens- den eersten minister moeten bestaan uit magistraten en ook de he-j voegdheid hebben op hervormingen aan' te dringen. Het eeniige dioel is de bescherming der kleine spaarders. M. THEUNIS zeig-t dat de nieuwe re geering de bmnenlandsclie-politiek ba rer voorgangster vervolgen zal. Dit- zal zij ook op taalgebied. BIJ DE Y'L. NATIONALISTEN. Dioor de voort zett-mg der saboteering: van de taalwetten M. THEUNIS. Gun aan de regee-j rinig den tijd iets te doen, en beoordeel dan onze diaden (Tocj. hij de meerder heid.). Ordemotie i De Kamer besluit heden óm 7 ure de zitting te schorsen en om 8.30 ure te hernemen. (De .groep aanwezigefi is- reeds zeer gedund!). Er zial ook gezeteld worden morgen om 10 ure voormiddag. Herneming van het debat M. Kamiel HUYSMANS in eene rede voering ledig van zin, hekelt gedurende een hall' uur de nieuwe regeering. Ilij beknibbelt M. Jaspar om zijne misluk king en de terzijdestelling van M. Tschoffen, hij verwijt aan M. de Bro- queville de eenheid niet te hebben kun nen verzekeren onder zijn pLoeg. Hij be treurt dat M.-.Van Overbergh liet be wind niet in handen-nam om te zien wat hij voorhad en va 11 M. du Bus de War- n-affe aan in wien hij een seclaris ziet op gebied van onderwijs. M. MAX, liberaal. Ik heb jaren met M. du Bus- de Warnaffe te samen gewerkt en had mij steeds van zijné correcte houding te beloven M. du BUS de WARNAFFE, minister van verkeerswezen. Men kan het vrij onderwijs voorslaan en lerzelfdertijd voor het officieel onderwijs eerbied heb ben M. CARTON de WIART, katholiek, zal de regeering sleunen. Dat zij moedig vooruit ga Spreker vraagt dat eir gevolg zou- ge geven worden aan den laatsten wcirsoli van wijlen Koning Albert, namelijk do instelling van een Hof voor betwistbare bestuurszaken, wat yan algemeen be lang i-s. M. RUBBENS, minister van sociale voorzorg, antwoordt aan M. Delattre. Ja, dat moest dé dokter zonder aarzelen bekennen. vWelnu, ging mevrouw Norbury voort, en het gevolg daarvan is, gelijk ik ui reeds gezegd heb, dat ik door drie menselicn met voor-beeldelooze onbe schoftheid behandeld ben. Mevrouw Frankland haalt zich eene zotte gril in het hool'd en zegt door mijne huishoudster verschrikt te zijn M. Frankland toont eene zotte bereid willigheid orn aan die gril toe te geven, en zendt mij mijne flfflshoudsler terug alsof zij eene -sléchte shilling» ware; en wat nog het ergste van allés is,mij ne huishoudster zelve ibcleedigt, mij in mijn gezicht, zoodra zij terugkomt beleedigt mij, M. Orridge, dat ik haar twaalf uren tijd heb igegeven om dit huis te verlaten. Begin niet u Le verde digen ik weet alles ik weet dat zij geheel buiten uw toedoen weggezonden is dat heb ik ook nooit gezegd. Al het kwaad dat gij gedaan hebt, is onschul dig. Ik neem liet ui niet kwalijk, bedenk dat, «wat gij ook doet, mijnheer Orrid ge, bedenk dat Ik dacht er niet aan mij Ie verde digen zegde de dokter, want daar heb ik geene reden toe. Maar gij verbaast rnij boven alle beschrijving door le zeggen dat jufvrouw Jazeph u onbe ieefd behandeld heeft. Onbeleefd riep tneyrouw Norbu ry uit, spreek niet vajn .onbeleefdheid, dat is hel woord niet. (Jnpeschauindheid is liet woord, brutale oiisc 11aaïridheid He te enige wat men ,%a|;. verzachting Kan zeggen, is dat J&fp-ouw Jazeph niet wél'bij''t h'oofd is/ lk heb zelve noo& iels wonder- Hij erkent dat do toestand detf mijn werkers lastig en zal er al zijne aan- dacht aan wijden. Men hoort nog; M. DEL ILL E, VI.- Nationalist, die alles beknibbel!, en voor de ledige banken spreekt.. Een ver-trouwensmotie Door de hli. Poullet en Max is een motie ingediend, waarbij de Kamer baar vertrouwen uit in de regeeiing. De vergadering wordt om 19 uur ge schorst tot 20,30 u,u|r. Nachtvergadering Verder debat over de regeeringsverklaring. Die nachtvergadering vangt aan om 20 u. 30. De li. DEPOTTE (soc.) wijst op den nood van de landbouwers en vreest dat de nieuwe regeering hem nog zal ver zwaren. De h. MARQUET (lib.) acht bevorde ring van het toerisme gewenselit. Kre dieten ten beloope van tien millioen zouden noodig zijn, maar, één. millioen zon dit jaar al volstaan. De h. VAN HECKÉ (kath.) heeft het in het hijzonder over de werkloosheid. Hij schat het aantal geheel of gedeel telijk werkloozen op 300.000. Hij meent dat de werkloosheid kan opgeslorpt wor den door de uitvoering van rendecrende werken, zooals de uitbreiding van de watervoorziening. De gemeenten moes ten verplicht wofden zich daadwerkelijk om de volksgezondheid te bekommeren. Er kon beschikt worden over 100 mil lioen, die gemakkelijk weer afgelost zouden worden en 14 millioen aan werkloozensteun zouden laten uitspa ren. Die h. CHALMET (soc.) protesteert ertegen dat men de duurte zou doen af nemen op den rug van de landbouwers. De vergadering wordt vervolgens om 22 uur opgeheven. Woensdag rond den middag deed zich een ontploffing voor op de derde verdie ping van een huis in de St. Vincontius- straal te Bvefe, waar de familie D,e Greef een appartement betrekt. Deze ontploffing werd gevolgd door een begin van brand dat door de pom piers kon worden gedoofd. Deze laat sten ontdekten in de keuken van bet appartement het lijk van de weduwe De' Greef die verstikt was. De gasslang was losgekomen en men- onderstelt dat het ontsnapte gas ont ploft is. Op het oogenblik der ontplof fing was de oude vrouw alleen thuis. Het parket werd verwittigd. i4.R.DE5flOISS0NS.OEI«S CONCESSIONNA1RE 22,Avenue de la Renaissance üjks In haar opgemerkt maar de dienstboden plachten er om tc lachen dat zij in hét donker zoo -bang was als een kind, en.dikwijls naar hare eigene Kamer liep om eene kaars te halen, als zij weigerden de lampen aan te -steken voordat de avond geheel gevallen was. Ik heb daar vroeger nooit mijn hoöi'd mee gebroken maar ik dacht er gis teren avond aan, dat kan ik u zeggen, toen zij mij zoo woest en verwilderd aanzag, en mij ronduit, tegensprak. fk zou van haar allerlaatst zoo iets verwacht hebben, merkte de dok ter aan. Goed. Hoor nu wat er gebeurde toen zij gisteren avond terugkwam, zegde Mevr. Norbuiry. Zij kwam juist hier toen wij naar bed zouden gaan. Natuurlijk was ik verwonderd en na tuurlijk riep ik haar in de zijkamer om ophelderingen te vragen. Mij dunkt dat daar niets bevreemdends in was V Welnu, ik merkte op dat hare oogen dik en rood waren, en dat zij qr zonder ling en ontsteld uitzag maar ik zegde niets en wachtte op de opheldering. Al wat zij mij te vertellen had was dat zij opzettelijk iets gezegd of ge daan had, waarvan mevrouw Frank land verschrikt was, en dal de echtge noot van Mevrouw Franland haar op staanden voet had weggezonden. Ik kon dit in 't eersL niet gelooven en geen wonder dunkt mij, maar zij hield haar verhaal vol, en antwoordde mij op al mijne vragen, met de verze kering dat zij mij niets anders kon zeggen. Dus moet ik gelooven, zegde ik. dat, na mij last en moeite getroost te heb- Woensdag morgend, had in de D.ra- coe-nastraat, (straat loopende van do Anjelierstraat tot de Grensstraat), grensscheiding van Gent en Wondcl- gem, een schrikkelijk ongeluk plaats. Rond 9 ure, kwam de genaamde Maurice A7an Oamme, 33 jaar, dokwer ker, wonende te Wondelgem, Spoorweg- straat, 12, per rijwiel door de Dra- coenastraat gereden. Hij werd in voornoemde straat aan gereden door een vrachtauto-, gevoerd door René Wouters, 36 jaar, wonentlo Sloepstraat, 32, te Gent. De wielrijder verdween onder het zware voertuig; hij werd cr. langs ach ter van onder gehaald. Hij was aan den neus gewond; ech ter had hij reeds opgehouden te leven, tengevolge van inwendige hersenblo.3- ding. Het lijk van den ongelukkige Van Damme, werd naar het doodenhuis overgebracht. Be brug van Willebroeck ingestort over 31 nteter Aangevaren door een schip wegens mist Zeven personen te water De brug van WiJlebroeck ovei* den. Rupel, Jangsiwaar de baan Willebroeck- Boom gaat en die een lengte heeft van 237 meter is- gister avond over een lengte van 31 meter ingestort. De oorzaak ligt in een aanvaring door het schip «Alice», dat komend van Ant werpen wegens den niiist tegen -het kustwerk vaarde. Een zevental personen die zich op de brug bevonden vielen in liet water. Zij werden echter tijdig -opgepikt. Vermis singen van personen werden, nog niet vermeld. Enkele velos en andere- zaken gingen verloren. De «Alice» bekwam geen schade en kon zell's de reis voortzetten. Een vrouw na twintig minuten gered Over de aanvaring te Willebroek ver nemen wij nog dat een vronw, die zich op de brug bevond, zich aan het ijzer werk kon vastklampen. Het dnur.de ongeveer 20 minuten al vorens men haar uit haar neleligen toestand kon redden. Het verder onderzoek zal uitwijzen of geen personen in het. water vielen en verdronken. Een aftroggelaar in ere kiem ie Luik Ingevolge de klaclrlen fcgCil "he-rrr ia- gediend werd de loodgieter Hend Frai- ncux, 33 jaar, woonachtig te Luik aan- ehouden. De rekel liet door Ernest Motte, wo nende tc Herstal, metselwerk uitvoeren. Hij betaalde hem echter zijn loon niet uit. Na veel aandringen slaagde de met selaar er ten slotte in van hem een check los te krijgen van 2000 fr. Toen hij hem wilde innen bij de Banque Po pulaire deed men hem begrijpen dat de check niet gedekt was en bovendien van een yalsclie liandteekening was voorzien. Van Berthe Wera, die hij als typiste in dienst had genomen, troggelde li ij 4.500 l'r. al' en zette haar dan op straat. liet bleek dat Fraineux reeds een twintigtal veroordeelingen had oppe- loopen en dat hij werd gezocht om ook te Brussel oplichterijen te hebben ge pleegd. ben door u te missen, en nadat gij u ook last en moeite getroost hebt, door de taak van baker op u te nemen, mij de beileedigi-ng wordt aangedaan, dat Mevro.uiw Frankland u, den eersten dag den besten, wegzendt omdat zij zich eene gril in het hoofd verkiest te stel len V Ik heb mevrouw Frankland vol strekt niet beschuldigd zich eene geil in 'L hoiofd gesteld te hebben, zegde jufvrouw Jazeph en staarde mij aan met. een paar oo-gen, zooals ik nog nooit van haar gcziien heb, zoolang ik haar ken. Wat bedoa.lt, !g,-ij vroeg ik haar dien blik teruggevende, dat beloof ik u. Zijt gij laag genoeg om de behan deling, die .gi'j ondergaan hebt, als eene gunst le beschouwen Ik ben billijk genoeg, zegde jufvrouw Jazeph scherp en mij nog even strak aanstarende, ik ben billijk genoeg om Mevrouw Frank land niet te laken. Dan heb ik maar alleen te zeggen, zegde ik, dat. ik die beleediging gevoel, als gij het niet d-oel en dat ik het ge drag van mevrouiw Frankland, het ge drag van eene slejcihte opgevoede, on beschaamde, grillige, ongevoelige vrouw vind. Jazpph doel, eene schrede naar mij toe, doet werkelijk eene schrede naar mij toe, ik geef er u mijn woord op en zegt duidelijk Mevrouw Frankland is noch slecht opgevoed, no-c-h onbeschaamd, noch grillig, noch ongevoelig. 'A Xejcvolgt*

De Volksstem | 1934 | | pagina 2