Geheime Zitting van den Gemeenteraad 5 3^ëLl3>I:Eie'ts:E-£ia,c3L Enricliting der Koianmarkt Uit "De Bloedige Missie,, Trekking der Koloniale Loterij te Antwerpen Woeusdag DECEMBER 19343 TE AALST, VAN 30 NOVEMBER L.L. Hevigs Brand te Londen P©!itieke IüocspsI in SowJei-iRlMsiand XXXXe JAARGANG NUMMER 28!fi Kerkstraat 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan 43, fe grusael ftue de Richeleu» Parijn Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2< H. Sabbas |Zoaop7,29 Zon af 3,54-| N. M. 6 E. K. 13 Maandaghamiddag werd een verga dering geliouiden van den kabinetsraad, onder voorzitterschap van den h, Theu- nis, eerste-minieler. Deze bijeenkomst, die duurde van 3 tot 7 u. 30, was de eerste welke de re- gecring hield sedert de goedkeuring van de vertrouwensmotie in Kamer en Se naat. Verscheidene uiterst belangrijke besluiten werden genomen, zooalsi blijkt 'pit de oll'icieele mededeelingen, die na afloop aan de pers werden verstrekt. Een officleele mededeeling Een eerste olïicieele mededeeling, verstrekt tdoor het kabinet yan den eer- pte-minister, luidt «Die kabinetsraad heeft, zijn instem ming gegeven aan den tekst van een koninklijk besluit tot aanvulling van het koninklijk besluit van 1926, dat de inbreuken straft op het krediet yan dcii Staat. Dit besluit werd Maandagavond be krachtigd door den Koning eu wordl afgekondigd in het Staatsblad van Dins dag. :Dc Raad heeft een reeks van maat regelen aangenomen betreffende de be strijding van de werkloosheid en met het oog op de inkrimping van de duur te. Hij heeft ook maatregelen, goedge keurd tot regeling van den vleeschhan- del en van de spekslagerij. De Raad heeft het onderzoek van de begroeiing voor 1935 voortgezet cn een reeks van besluursvraagstukken gere geld. Een leening in Nederland Een mededeeling, ver&trekt door het ministerie van Financiën, liudt «Ten einde de behoeften van de Schatkist te verzekeren, en in het hij- zonder de uitvoering van.de buitenge wone begrooting gewijd aan de opslor ping van de werkloosheid, heelt de Bel gische regeering in Nederland een lee ning gesloten van ongeveer een mil liard frank, in gunstige voorwaarden..». J'H* JÜtgittö v:n 2 gekeurd in de vergadering van den. Ka binetsraad, en na al'loop had in het mi nisterie van Financiën een bijeenkomst plaats voor het sltu|iten van het defini tieve kpntrakt. Waren hierbij aanwezig, onder meer de bh. Gutt, minister van Financiën, Warland, algemeen bestuur der van de Schatkist, Fabri, een lei dende figuur uit een van de g'roole Bel gische banken, alsmede de hh. Mensels- sohn, Mannlieimer en Yan Oost, verte genwoordigers van de Nederlandsche groep die de leening toestaat. P.c voorwaarden, waarin die leening aangegaan wordt, werden Maandag avond nog niet medegedeeld. Beteugeling van valsche berichten in verband met de munt Zooals bleek uit de eerste mededee ling verschijnt Dinsdagmorgen in het Staatsblad een nieuw koninklijk be sluit tot bescherming van het krediet .van den Staat. Dit besluit slrafl verkeerde berichten, die verspreid zouden worden in verband met het statuut van de munt en die van aard zouden zijn de waarde van den frank te ondermijnen. Het Posttarief Do kabinetsraad heeft langdurig maatregelen overwogen, die van aard zouden zijn om. de duurte te doen afne men, alsmede om de lasten te verlich ten. die drukken op handel en nijver heid. Onder die lasten vormen de vervoer kosten een belangrijken post. Maandag' is door den kabinetsraad besloten het posttarief te herzien en het vast te stellen op de cijfers van vroeger, maar vermenigvuldigd met koell'iciënt 7. Deshalve wordt liet tarief vexn; de brieven teruggebracht op 70 centiemen, dat voor de briefkaarten op 35 centie men. Ook het. verdere tarief werd herzien. De verlaging van de spoorwegtarie ven werd nog niet geregeld die kwestie zal te berde ko-men bij gelegenheid van het nieuw onderzoek van de begrooting van Verkeerswezen. z De vleeschprijzen. Verder werd ook het vraagstuk van de vleesjcibprijzen nagegaan. Deze blij ven abnormaal boog en de regeering heeft besloten om de verlaging ervan in de hand te werken. Derhalve is de tekst aangenomen van een nieuw koninklijk besluit, dat in het Staatsblad van .Woensdagmorgen zal verschijnen. Dit besluit zal de slagers en speksla gers verplichten elke week waar schijnlijk Vrijdags, bij de belastingont vangers aangifte te doen van de prij zen van het igckochtc vee op voet en geslagen. Aldus zal kunnen nagegaan worden welke winsten worden gemaakt en desgevallend zullen belastingsmaat regelen (uitgevaardigd worden om tegen overdreven winsten in te gaan. D-8 werkloosheid Tenslotte heeft de Kabinetsraad, die het onderzoek beeft aangepakt- van twee besluiten uitgaande van het ministerie van Justitie, ook den tekst aangenomen van een besluit in verband met de werk loosheid. Thans zijn de gemeenten en provin ciën gemachtigd oin werkloozen op te eischon voor de uitvoering van werken van openbaar nul. De nieuwe tekst breidt die machtiging uit tot, den Staat en tot, de Nationale Spoorwegmaat schappij. De opgeëiisclite werkloozen zullen bij hun werkloozensteun een gering bi-jloon ontvangen; echter dienen beide samen beneden het gewestelijk loon te blijven De Rijksbegrooting Ook het onderzoek van de Rijksbe grooting voor .1935 werd dus voortge zet. In verband hiermede werd door het ministerie van Financien overgegaan tot een nazicht van het kadastraal in komen. In verscheidene gemeenten met meer dan 30.000, inwoners blijkt min, bij de jongste herziening van liet ka dastraal inkomen, dit merkelijk hooger te hebben geschat dan de huurwaarde. Daar het kadastraal inkomen dient tot grondslag voor. verscheidene belas tingen (grondbelasting, indiciaire be lasting, krisisbelasting, gemeentelijke en provinciale opcentiemen, enz.), be grijpt men het belang van zoo'n over schatting. De regeering blijkt voorne mens dit eenigszinis te verhelpen, zoo danig dat dit reeds in 1935 yoetbaar- zou zijn. De kabinetsraad hield zich ook bezig met de begroolingen van sommige pro vinciën, die niet voldoende rekenin: hielden met de ministerieele bczuini. gingsvoorschriften. Henegouwen en Luik blijken in dit geval te zijn, en de mogelijkheid bestaat dat de begroo t ingsontwerpen van die provinciën herzien zullen worden. "De verlaging van het posttarief zou naar men berekent, neerkomen op een verlichting van do parlikuliere begroo- ting met ongeveer 25 millioen. Vrijdag aanstaande wordt een nieu we vergadering van den kabinetsraad gehouden. Nationaal Kolenkantoor Zaterdag .morgend, had te Brussel een vergadering plaats van de gioo- peering van Belgische kolenproducen- ten om een ontwerp van statuten te onderzoeken van een samenwerkend genootschap, dal Nationaal Kolenkan toor zou hccten, en dat lot doel zou hebben de voortbrenging en den ver koop van kolen in liet land te regelen. Tic bespreking nam een gunstige wending aan. Er was een groole meer derheid ten voordeele van het ontwerp. Definitieve besluiten vallen evenwel niet te verwachten voor dat verslag zal uitgebracht zijn bij de regeling cn deze uitspraak zal hebben gedaan. Wat de producenten voorstellen Naar verluidt, zouden de voorstellen van de Belgische kolenprodueenten op het volgende neerkomen- De invoer van buitcnlandsclie steen kolen zou beperkt worden op 300.000 ton per maand (tegen 800.000 ton ge middeld in normalen tijd). De bijzon dere invoerlaks zou verhoogd worden op 20 fr. (tegen nu 10 of 15 fr. naar gelang de kolensoorlen) per ton en uit gebreid worden tot mokes, bruinkool, enz. Het beheer van de kontingenteerm- gen', zou opgedragen wonden aan een Belgisch organisme. De binnenlandsehe voortbrenging zou ontsnappen aan de taks van 2 fr., die voorzien was in heb oorspronkelijk ontwerp van den li. Van Cauwelaert vóór zijn aftreden als minister van Ekonomische Zaken. De opbrengst van de bijzondere taks op de ingevoerde ko len zou heelcmaal ten goede komen ann de Belgische kolenmijnen (nu is d(t enkel liet geval ten, beloope yan 5# t.lr. yan de ioonen)^ Brief van den E. P. Flectus Dolaporto van Gent, Missionaris-Minderbrcsder in China. OUIAPA., Op Nieuwjaarsdag, 1927, was schrij ver dezes te Shatzeti bij P. PankTatius aangekomen' daar was 't niet ver meer, nog een halven dag, van Ouiapa, zijn bestemming. Mgr. Trudo Jans luid hem tot «niissionariusToci», d.i. zende ling van de plaats, te Ouiapa benoemd. Twee christenen uit zijn nieuwen post., kwamen hem afhalen te Shatzeti en zouden zijn kisten dragen. P. Pan- kratilu'S had lijdelijk voor OUiapa ge zorgd en vergezelde hem. De reis, zoo- als 't gewoonlijk gaat in de bergen, geschiedde op den rug van een muilezel We reden eerst door dichtvallende sneeuwvlokken, Shatzeti ligt 900 m. hoog onder en lusschendoor de la ge takken der hoornen en van 't struik gewas, over smalle wegels, waar, als wij te voet liepen, onze benagelde schoenen op losse keien en stecn.cn krasten, en die wjj, steenen des aan stoots als ze waren, soms onverhoeds van het dalende pad, over de helling der velden naar beneden te luimden schopten. We zonken een sleeneii wenteltrap, of ongeveer zooiets, tusschen peilreeh- Le rotswanden af, kwamen in een plat ter land, waar de sneeuw zich oploste in miczelregen. reden langs een blau wen stroom, voeren er aan hel. veer over, en lieten de ezels, aan weers zijden van den' stroom gaat het snel de hoogte in hun krachten beproe ven onder 't besteigen van de stijle bergflanken, zoodat hun bruin vel zich op hun heupen en achterwerk bij iecie- ren stap lot rimpels vertrok gelijk bij een barenspel. Ze brachten ons schok kend tot &p het vlak waar de witte kerk van Ouiapa in 't zicht verscheen, en die men aan den overkant van don stroom en er langs uren ver kan zien. Ofuiiapa behoort tot de streek Höng Uou k'i, eeu en ligt t.er hoogte van 700 meters, bezuiden den azuren stroom van zooeven, die van West uit Lic.hwan Oostwaarts loopt., on te llu in den groolen Iangilze Kiang vloeit. Van Ouiapa naar 't Zuiden klimt de grond langzamerhand bij poozen ook steiler, tot een hoogte van 1800 en 2Ö00 m. Ouiapa is geen groole christenheid Wc werden er hartelijk en met belang stelling ontvangen. Al de christenen die hun plichten nog onderhielden wa ren aanwezig van groot tot klem om hun nieuwen pastoor te monsteren. Omstreeks het jaar 1900 begon liet licht van 't Geloof daar dooi: te sche meren. Toen leefde in iele omgeving een ze kere boerenheer, de baas van do plaats, met name Tchao cliao liia. 't Is een groote familie, die Tchao familie de talrijkste van de streek; ze omsluit wel een 100 buisgezinnen, zooniet meer. Haar leden zijn Manlze, m.a.w. oude bewoners van de streek, die daar ge loefd hebben al sedert eeuwen, on van wie men weet te vertellen, dat, toen zij ter plaatse kwamen, de grond nog braak lag. en dat zij hem verdoelden, na on derlinge overeenkomst, door '1 gras lot bundeltjes samen te binden van af stand. Dat waren ide grenzen van ie ders in bezit genomen landerijen en bosschen Men kwam gemakkelijk over men bij de kaveling, omdat nog niemand hun voor was, de grond voor T nemen lag en de verdcelers weinig talrijk wa ren. In dien tijd leverde men nog geen belastingen; deze werden enkel later door verkoop van 't land geldend. Dë familie. Tchao beeft zich, zooals gezeid, wijd uiteengezet. In de streek Hong t'on k'i wonen nog meer Manlze. Naderhand zijn er andere familiën,. zoo wel uit de Zuiderprovincie Hunan, als uit het Ooslerdcel van de provincie Hu- pe zeil, bijgekomen. Baas Tchao, van vvien hooger sprake, was een maieilitig man, en geducht in den omtrek. De heele streek Hong t'on k'i was aan zijn rechtsmacht onder worpen. Een voordeelige uitspraak of zijn bijstand in een zaak liet zich ge woonlijk niet dan tegen zware munt opwegen. Hij ken/Je de knepen om uit te persen. Gewone mensohen waren tegen hem niet opgewassen. Te Ouiapa woonde, ook de familie Ho. De grootvader van 't laatst gehuwd ge slacht (was omtrent 1830 uit de gouw Kinchow, langs de.lang tze Kiang gele gen, waar de streek Hong t'on k'i'opge komen, zooals vele liet hem voorgedaan I hadden. Was bet hongersnood, oorlog, WYOlg felSTOfiWHk Ten einde de onregelmatige bevordering tot burcelhoofdvan zijn zoon te dékken weigert Burgemeester NiclicU, de motie, neergelegd door raadslid Bastiaenster stemming te leggen. Het bezouderste punt der geheime zitting was de interpolatie door de libe rale groep ingediend, in betrek met de BEVORDERING tot bareelhoofd, door liet Schepencollege, van 3 bedienden, waaronder den zoen van Burgemeester Nichels z.elf. Dr SCHOTTE leidt de bespreking in, en doet bemerken dat dc bevorderingen in kwestie onregelmatig zijn, dat het schepencollege geen recht had dezelfde too te staan, wijst op het gevaarlijke van die handelwijze voor de toekomst en dringt aan op de stipte toepassing van het reglement. M. BASTIAENS doet dezelfde bemer king als Dr Schotte en bewijst met sta ving van het reglement dat liet Schepen college zyu recht te buiten is gegaan. M. NICHELS antwoordt dat het regle ment op de bedienden niet kon toegepast worden, omdat de gemeenteraad bet reglement zelf niet heeft gevolgd bij de bepaalde' BENOEMING van die bedien den, en bijgevolg ook in dit geval, kan er het Schepencollege niets ten laste wor den gelegd, (zie Nota Bene). M. BASTIAENS legt aan den gemeen teraad een motie ter stemming voor, om de bevordering der 3 bedienden ongeldig te verklaren. M. Nichels, die door de wet verplicht was, geen deel te nemen aan de bespre king en zich te verwijderen, blijft, neemt deel aan de bespreking en weigert dat voorstel ter stemming te leggen, onder voorwendsel dat die stemming 'n blaam zou zijn voor 't schepencollege. Protest wordt daartegen uitgesproken door de 15 leden der oppositie. Een klacht zal tegen Burgemeester Nichels worden neergelegd bij den h. Gocver- neur. Zooveel te meer dat hij, zooals we hooger zeggen, aan dc bespreking heeft deelgenomen wat door de wet streng wordt verboden. N. B. Het is waar, voor enkele maanden had het Schepencollege, samen gesteld uit Soc. en VI. Nat., ten einde de zoon van AI. Nichels te kunnen benoemen het reglement overtreden, 't regle ment dat verbiedt een bediende bepaald te benoemen, vooraleer hij het examen voor bestuurlijke wetenschappen heeft af gelegd. De katholieken hebben tegen die handelwijze niet willen protesteereu, om den schijn niet te verwekken een wrok tegen Burgemeester Nichels uit te baten; maar hebben toch gewezen op dat feit, eu dat er in de toekomst geen gebruik van die handelwijze, inzake benoemingen of bevorderingen, mocht ingeroepen worden. ln liet hartje van de stad heeft, een groote brand gewoed in een gebouw, waarin verschillende klcedingsl'jrn\a s gevestigd waren. Niet minder dan vier honderd brand weerlieden trachtten met vijftig lansen licL vuur tc bestrijden, maar zij slaag den er niet in, het vulujr te bedwingen eer het dak door liet vuur was verleerd en met donderend geraas was inge stort. De policie had veel moede dc nieuws gierigen op afstand te houden. Het afgebrande gebouw is gelegen in de zoogenaamde gevaarlijke strook van de stad, waar de straatjes zeer nauw zijn en de .gebouwen dicht opeen staan. Het gebouw van de uitgeversfirma Fatuilkone en Co. heeft dan ook veel ge leden door het feit, dat men dit gebouw moest nat houden om uitbreiding van den brand te voorkomen. armoede die ze dreef uit de wijken Voorzeker wel één van die oorzaken, zooniet alle. Hij kocht grond te Ouiapa, wat in dien tijd tegen weinig geld kon gedaan. In de jaren 1890 was de familie Ho tot 3 lakken uitgegroeid, waarvan er 2 christen zijn geworden. Een tak speelt de hoofidrol in 't ontslaan en 'l uitbreiden van de jonge christenheid, ook wel in den weerstand aan de famile Tchao. IAe beroemdste der Ho's was Ho chen pee, oudste van 4 gebroeders, 't Was hun grootvader die van Kinchow was opgekomen. Hoe zij den katholieken godsdienst aanvaard hebben Naar hun eigen ge- tiuiigenis in 't begin niet om God te die nen noch om hun ziel zalig te maken, doch om het hoofd te kunnen bicden aan sterkeren dan zij. Ze zagen in den godsdienst, waarvan ze niet minste be nul hadden, niets meer dan een veree- niging waarin men elkander onderlin ge hulp biedt wanneer een medelid door iemand verdrukt of in 't nauw gebracht wordt. Dergelijke vereenigingen zijn in Chi na altijd menigvuldig opgeschoten ge lijk paddestoelen na den regen. Ook <:le Tchno's behoorden tot een verecniging, namelijk tot, de «foe men» of koiihoei», waarin men onder 't plegen van bijge looviiglieden zweert, malkaar te steunen tegen een vijand, en waarvan de hoofd man «groote heer» of groote oudste broer» wondt genoemd. (1), Wlironovitsj Kirov gedood Hot oll'icieele Russische persagent schap deelt me.de, dat Sergei Miro.no- vitsj Kirov, sekretaris vari het liooid-- komiteit van de kommunislische partij en van het. leidende komiteit te Lenin grad, door een vijand van het Sovjet stelsel vermoord is. De dader is aangehouden. Zijn juiste identiteit is nog niet bekend. Alhoewel Kirov nauwelijks in het buitenland bekend is, toch behoorde hij tot de meest vooraanstaande figuren van de kommunistische leiding. Hij was geboren in 1888 en reeds op 16-jangen leeftijd trad hij in de bols- jevistische partij, werd onder liet tsa ristisch bc-wind tot een zware vesting straf veroordeeld, en klom na de Oclo- berrevolutie op in de rangen van de, Sovjet-leiiding. Hij was overigens een persoonlijke vriend en medewerker van Stalin, met zeer vooruitstrevende theo rieën. De moord op Kirov vormt dan ook den' eersten belangrijken politiekcn moord in Sovjet-unie, sedert 1918, toen Oerds- ki vermoord werd en een aanslag ge pleegd werd op Lenin. .De verdwijning van Kirov houdt vcr- moedelijiT verband met zijn politieke plannen tegenover den boerenstand, waarvan hij de laatste overblijfselen wou verslagen door de volledigste kol- lektivisatic. Over den dader en over de juiste, plaats van de misdaad is nog niet veel bekend en de 'berichten spreken elkan der legen. In ieder geval is Tiet te verwachten, dat de weerslag de onmiddellijk betrok ken personen zal voorbijgaan, zooals; ten tijde van den aanslag op Lenin, toen een ware vlaag van terreur op- slak. De hevige iprotcslbcloogingen laten zulks reeds voorzien, evengoed als de talrijke aanhoudingen die reeds ver richt zijn. (1) Aan te merken valt dat tegen woordig de Regee'ring zulke verecnigin gen verbiedt en straft. (Wordt, voortgezet)'* Piekuur: Oude Violetlenfqi, io Gent. De bestuurder der Koldniale Lolerij werd ondervraagd over de geruchten volgens dewelke de eerstvolgende trek kingen der Koloniale Loterij le Ant werpen zouden plaats hebben. Ziehier liet antwoord Het is heel waarscliitilijk. Men, isi thans in onderhandeling met lokalen, groot genoeg om de menigte te bevat-, ten, die de trekking komt bijwonen. Men zegt ook dat voor volgende I rek kingen Gent en Link in aanmerking zul^ len komen.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1