Het Geheim «KMTILLK M. G-SIVILLE BRUXELLES Slechte Maagj Ellendig Leven 1 Spoor contra Binnenscheepvaart Belangrijke diefstal Ie Brussel Ophefmakende zaak te Charleroi ■Lp&randsaixémien ■CHAMPAGNE Moord te Kortemark Diefstal te Antwerpen Een lichter gezonken op de Schelde te Antwerpen Oe lokomoiiet van den blcktrein uit Gent ontspoort in de Zuidstatïe 5 December. H. Sa bas, geboren in 439. deed hij vele pogingen om dezen die van den rechten weg- afgedwaald wa ren terug te brengen. Hij stierf in 532. Oe doop van het Italiaansche Prin sesje. De doop van prinses Maria Pia is nogmaals verdaagd, en zal plaats hebben 0Qn 20 of 21 December. Verschillende oud-ministers ten pa- leize. De Koning heeft ten paleize ontvangen de bh. Forthomme, oud-mi nister van openbare werken; Tschoffen, oud-minister van koloniën; MaistTiau, oud-minister van openbaar onderwijs Dicrckx, oud-minister van verkeerswe zen en P.T.T. en Van Zeeland, oud-lid van den ministerraad zondec porte feuille. De verjaring van het overlijden van Leopold I. 'Op- 10 December zal liet 69 jaar geleden zijn dat Leopold I, ip 1865 overleed Ie Laken. De Koning zal bloemen gaan neerleggen in den gral't- kelder, w a air hi.j zal ontvangen worden door de «Leopoldisten», waarvan er nog slechts enkele overblijven. Ook een af vaardiging van de zonen en dochters van strijders van 1830 zal bloemen neerleggen. Een godsdienstige plechtigheid zal voorafgaandelijk plaats hebben in de kasteelkapel te Laken. Op 17 December zal het ook 25 jaar geleden zijn dat Leopold II stierf, in 1909, te Laken, na een regeering die 44 jaar geduurd had. Hervorming van de werklozenfond sen. De h. Riutobens, minister van Arbeid, heeft nieuwe voorschriften af gekondigd, in verband met deze voor vier weken reeds gegeven door zijn voorganger, in verband "met de hervor ming van de Wcrkloozeni'ondsen. De minister zou nauwere samenwer king wenschen tu'sisohen zijn Kabinet en de bestuurders van de plaalskigs- cn werkloozendiensten, zoodat hijeen- komsten in het ministerie Van Arbeid te voorzien zijn. Een geschenk aan den Prins van Wa les. Even voor zijn troonsbeklim ming had Leopold 111 aan den prins van Wales een Okapi beloofd, een soort van tweehoevig dier, dat leeft: in Kongo, en liet midden houdt, tusschen een giral en een antiloop. Van dit dier, bestaat cr slechts één levend exemplaar in Euro pa, namelijk in den Dierentuin te Ant werpen. Daar.; nu een missionaris uit Boel a in Oeëlee in het woud een levende Okapi heeft kunnen vangen, zal onze Koning zijn belofte kunnen inlossen. Gezanten bij den H. Stoel. Het Va- li c a-a n komt de nieuiwe lijst af te- kon digen der leden van het diplomatisch 'korps die benoemd zijn bij den H. Stoel. Men telt 12 ambassaden en 24 lega ties. De ambassaden zijn) die der vol gende landen Italië, Frankrijk, Polen, Duitsehland, Spanje, Belgie, Argentinië, Colombie, Chili, Peru, Botivie, Brazilië. D,e deken van hel korps is de ambassa deur van Duitsehland, heer von Bergen. De legaties van Beieren werd afge schaft. ,40ste Vervolg. Na het fijne tuig weer in beweging gebrajciht te hebben, zette bij zich aan tafel, en bleef stilzwijgend zitten tot dat het aria tweemaal gespeeld was. Toen hij bespeórde dat zijne 'nicht kal mer scheen, sprak hij liaar'weer aan. Grij hebt verdriet, Sara zegde hij bedaard. Gij zegt het mij en ik zie op uw gelaat dat het 'waar is. Betreurt gij uw man Ik betreur dat ik hem ooit onl- moet heb, antwoordde' zij. Ik betreur «lat ik ooit mét hem gehuwd ben ge- wteest. Nu hij dood is kan ik hem nooit betreuren ik kan hein slechts ver geven. Hem vergeven Met welk een blik zegt gij dat, Sara Zeg mij..-. Oom Jozeph, ik heb u gezegd dal mijn man dood is, en dat ik hem ver geven heb. Gij hebt hem vergeven Hij was da'n hard en wreed tegen u 1 Ik zie het; ik zie het. Dat is het einde, Sara. maar het begin In het begin dat gij hem lief liadt Een blos kleurde hare bleek»; wangen en zij wendde liet.bool'd af. 't Is hard en vernederend het te bekennen, mom pelde zij, zonder de oogen op te slaan; maar .gij dwingt mij de waarheid af, oom. Ik had mijn man geen liefde te schenken, ik had niemand liefde te schenken. En echter huwde! gij hem Slil? bel is niet aan mij te laken. Het is aan mij niet het kwade, maar hel góed te Het is een feit dat een ontredderde maag heel dikwijls de oorzaak is van verschillende kwalen, physieke en mo- reele. Een overtollige zuurheid, min of meer chronische slechte spijsvertering, veroorzaken dikwijls eed riekenden adem, die de dierbaarste wezens doel verwijderen. Winderigheid, braaktust na den maaltijd, verminderen de wer king van den geest en ontnemen hem alle wilskracht en verlangen. Dikwijls worden dezè kwalen, zonder ernst in het begin, vervangen door maagziekten, chronische maagpijn of „maagzweren. Stel onmiddellijk een einde aan deze eerste symptomen, die de werking der maag belemmeren. Bij het minste on gemak na de maaltijden; schele hoofd pijn, zwaarten, of duizelingen, neem een kleine dosis poeder of twee of drie tabletten Magnésie Bismurée, tcgen- zuur dat in drie minuten de gisting van het voedsel tegenhoudt. De Magnésie Bismurée is een krachtig tegenzuur dat snel alle zuurheid wegneemt. Zij wekt de spijsverteringsorganen op en vermijdt alle gisting. Zij verschaft U, in welk geval ook een onmiddellijke verlichting. Te koop in alle apotheken 'in poéder of tabletten aan den prijs van Frs'. 7.50 of het groot voordeelig for maat Frs 13.50. Het nationaal comiteit der Binnen scheepvaart heeft aan den bevoegden minister, volgend schrijven gericht, waarin' onder meer vookomt wat volgt Wij veroorloven ons nogmaals de aandacht te vestigen van uw departe ment op de politiek, die sedert eenigen tijd wordt gevoerd door de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwe gen op gebied van concurrentie tegen de watertransporten. Die binnenscheepvaart heeft niet het inzicht zich te verzetten aan 'n algemee. ne vermindering der spoorwegtarieven, waarvan ieder gebruiker onder gelijke voorwaarden het voordeel zou genieten, op voorwaarde nochtans, dat deze ver mindering niet door hel algemeen wor de bekostigd, t.t.z. verwezenlijkt door middel van een slaalsloelage. Wij zijn immers van oordeel, dat het wegvallen van den jaarlijksehen linancieelen last van 270.000,000 frank, reeds eene vol doende bijdrage van staatswege uit maakt m de kosten van het spoorweg- Vervoer. De inzichten der Nationale Maat schappij schijnen échter allerminst "te zijn cene algemeene vermindering der tarieven in te voeren, doch wel de po litiek van systematische concurrentie aan de andere vervoermiddelen uit te breiden door het verder vermenigvuldi gen van de reeds zoo talrijke reeks- spc- ciaaltarieven, die in de laatste maan den het licht zagen. Vele dezer tarieven dragen het ka rakter van bijzondere overeenkomsten in tegenstrijd met de formeele bepalin gen der wet van 1891 oipi bet vervoer, per spoorweg. Daarboven wordt als al gemeene voorwaarde van toepassing opgedrongen de verbintenis vanwege den gebruiker voor ganscli zijn vervoer uitsluitend aan den spoorweg toe te vertrouwen. zoeken. Ja, ja ik zal tot mij zeiven zeggen zij trouwde met hem toen zij arm en hulpeloos was, zij trouwde met hem toen zij bij oom Jozepii had moe ten komen. Dat zal ik tot mij zeiven zeggen, cn ik zal haar beklagen, maar niet meer vragen. Sara stak half de band weer naar den ouden nian uit, schoof toen eens klaps haar stoel terug, cn veranderde de houding waarin zij zat. 't Is waar dat ik arm was, zegde zij verlegen om zich heen ziende, en met moeite sprekende. Maar gij zijl zoo vriendelijk en zoo goed, dat ik de ver ontschuldiging, welke uwe inschikke lijkheid voor mij vindt niet kan aan nemen. Ik trouwde met met hem om dat ik arm was, maarZij zweeg, sloeg hare handen ineen en schoof haar stoel nog verder van de tafel. Zoo, zoo zegde de oude man,ha re verlegenheid opmerkende. Wij zul len er niet verder over spreken. Ik had geene liefde lot veront schuldiging, geene armoede tot ver ontschuldiging, zegde zij, met eene plotselinge uitbersting van bitterheid en wanhoop. Oom Joze.ph, ik trouw de met hem omldiat ik te zwak was lan ger neen te zeggen. De vloek van zwakheid en bevreesdheid heeft mij al de dagen mijns levens vervolgd Ik had eenmaal neen gezegd. O, oom, had ik slechts voor ide derde maal neen kun nen zeggen I Maar hij vervolgde mij, hij ver schrikte mij, hij ontnam mij al den weinigen wil, dien ik nog bezat, llij deed mij zeggen wat hij wilde dat ik zegde, en leidde mij waarheen hij wil de, neen, neen, neen kom niet bij mij oom zeg niets. Hij is niet meer, Dif is dus de praclischc uitsluiting van elke mogelijkheid van verdere ver voermiddelen dan den spoorweg te ge- brvudken. Hel dient tol jiicts vele milliocnen aan den aanleg van waterwegen te besleden wanneer liet anderzijds de binnenvaart laat dood.c on c u r r e e r e n door allerlei handelingen van de spoorweg maat- stcihappij, die zich eiken dag minder be kommert om hare wettelijke verplich tingen in zake tarievenpolitiek. Voor 120.000 frank juweelen Het personeel van den juweelenhan- del Rancan, Lou-isalaan, te Brussel, stelde Maandagmorgen vast, dat de winkelruit, uitgevende op voornoemde laan, gedeeltelijk uitgesneden werd. Een hoeveelheid juweelen, van onge veer 120.000 fr., was verdwenen. De rechterlijke brigade wend verwit tigd en verscheidene vingerafdrukken werden genomen. Het parket heeft ook .een onderzoek ingesteld. Oud-bediende der belastingen in het gedrang Door het parket te Charleroi werd een onderzoek ingesteld ten laste van ze keren. Arthur Ravaux, een oud-bediende bij de belastingen, tot' verleden "jaar ge hecht aan de bureelen te Marchienne au Pont en thans wonend te .Villers- Roterie, Ravaux, die thans 36 jaar is, verliet verleden jaar den Staatsdienst, om zich te vestigen als 'tècihnisch raadgever op gebied van belastingen. "Verder richtte hij een syndikaat van belastingbetalers op, waarvoor hij wel degelijk bijdragen inde, maar waarvan de leden enkel voor deel genoten. Zekere personen hadden hem ook geldsommen 'toevertrouwd om gedeelten van hun belastingen te be talen, maar Ravaux zou het geld op zak gestoken hebben en zou niet meer, van zich laten -hooren hébben. Uit het onderzoek zou reeds gebleken zijn dat Ravaux zich ook schuldigi ge maakt had aan liet uitgeven van checks zonder dekking en aan- oplichterij van verscheidene duizenden1 frank, ton na- deele van éen meisje uit Trnzegnies. Ravaux werd in vrijheid gelaten. «MMR.DFSfflOISSONS.PEIMS CONCESSIONNAIRE 22,Avenue de la Renaissance ik ben vrij i'k heb vergillenis ge schonken. O, kon ik slechts- heengaan en mij ergens verbergen- de oogen van alle menschen schijnen door mij heen te zien de woorden van alle menschen schijnen mij -te bedriegen. Mijn hart is bezwaard geweest sedert ik een meiske was en, in al die jaren heeft het geene rust gehad. Stil dc man in den winkel, i^ vergat den man in den winkel. Hii-j -zal ons hooren laat ons fluisterend spreken. Wat deea mij zoo uitbersten ?-Ik. heb altijd ver keerd gedaan. Ach mij, ik doe verkeerd wanneer ik spréék ik doe verkeerd wanneer ik niets zeg waar ik ga, en wat ik doe, handel ik Met zooals alle andere menschen. -Het schijnt dat mijn geest niet ontwikkeld is, «sedert ik een klein kind was. Luiste, de man in den winkel beweegt--zich, heeft hij mij gehoond' O, oom Joseph denkt, gij dat hij mij gehoord heeft Nau-wglijks minder ontsteld zijnde dan zijne nicht, verzekerde oom Joseph haar dat de ideuir stevig, was, dat de plaats van den man in den winkel op eenige stappen er vandaan was, en dat hij onmogelijk, al hoorde hij ook stem men in de kamer, de woorden, die er gesproken werden, kon verstaan. Zijl gij daar zeker van fluister de zij, gejaagd. Ja, ja. gij zijl, er ze ker van, of gij zoudt het mij niet ge zegd hebben', miet. waan Wij kunnen gerust voort spreken. Niet over mijn huwelijksleven, dat is voorbij en begra ven. Als ik zeg idat ik eenige jaren van droefheid en lijden gehad heb, toen ik bij lieden dienide, die dikwijls goed' je gens mij waren, als mijne 'mededienst- boden het niet waren als ik zooveel van mijn leven zeg, is h£j> genoog go- Zondagavond', rond 11 uur ontstond hvist, in de herberg «De Snep» D.e haas verzocht de twistzoekers builen te gaan, maar oip straat ontaardde de ruzie in een hevige vechtpartij. Op zeker oogenblik hoorde men zekere Richard Bouckaert, gehuwd en vaider van twee kinderen die op hef gehucht woont, roepen ik ben gestoken. Daarop zijn de vechters uiteengeloopen en mét hun velos weggereden. Bouckaert had nog de kracht in een nabijgelegen huis bin nen te loopen waar Dr Cardoen hem dc beste zorgen toediende. Deze deed hel slachtoffer naar het St. Jan's hospitaal van Brugge overbrengen, alwaar men in allerhaast tot een heelktumdige bewer king moest overgaan. Niettegenstaande de 'beste zorgen is Bouckaert Maandagmorgen overleden. In den voormiddag werden de vermoe delijke daders door dc gendarmerie en den veldwachter aangehouden. De ge naamde G. G. legde volledige bekente nissen af en werd ter beschikking van het parket opgesloten, dat lur piaats.e verwacht wordt. In den nacht van Zondag op Maan dag zijn onbekende dieven binnenge drongen in den pelsenwinkel gevestigd op den hoek der Leopold- en Gezond heids-straat, te Antwerpen. De schelmen hebben den pelsenwin kel gansch leeggeplunderd. Niet min der dan veertig kostbare mantels heb bende elk eene waarde van 35.000 fr. werden ontvreemd. Heer politieofficier Kennes der 3e wijk heeft bet eerste onderzoek inge steld en hef parket verwittigd. Maandagvoormiddag, rond 11 uur, had op de Schelde voor afdak 11 der kaaien, een aanvaring plaats, waarbij een binnenschip in den grond werd ge boord. P,e Neiderlandsche lichter «Ilelcna», met een lading van 275 ton cement, had juist de kade verlaten, wanneer bij aangevaren werd door hel Noorsch tankschip «Svenor», dat de haven kwam binnen gevaren. De botsing was zoo geweldig dat de lichter letterlijk in twee gesneden werd en ooigenblikk'elijk zonk. De schipper- eigenaar Abraham Pro voost, 40 jaar oud, en zijn knechl'Ma- rinus Michiels i9 jaar oud. hadden juist, den tijd in het water te springen. Ze wenden gered door de bemanning van de loogboot «Norway», van de «Compa gnie dc Remorquage k llélice», en dat onder het bevel slaat van kapitein Scjbuddings. Na een eerste verzorging; aan boord ontvangen te hebben, wénden..zij ter verdere verpleging naar het Zuidcrver- bandh/u.is ovcrgebracliT. Hun toestand >s geruststellend. De lichter ligt in dc strook van het vaarwater op ongeveer honderd meter van wal. De bevoegde diensten werden ver wittigd en maatregelen werden getroffen om den lichter op te halen. Achteraf vernemen we dat de schip per Provost, na verzorging in liet ver- bandhuis naar het St. Elisabethgast- liuis werd overgebracht. zegd. De droefheid, waarin ik mij thans bevind, de droefheid die mij Lot u voert dagteekent van vroeger dan de jaren, waarvan wij gesproken hebben, klimt op tot dien dag oom Joseph, toen wij elkander het laatst ontmoetten. Klimt op tot voor zestien jaar riep de oude man ongeloovig. Klimt op, Sara, zelfs tot het lang verledene. Zelfs tot dien tijd. Oom, gij her innert u waar ik woonde, en wat mij gebeurt is, toen... Toen. gij hier in t. geheim kwaamt Toen gij mij kwaamt ver zoeken, u te verbergen. Dat was dezelf de week, Sara, toen uwe meesteres stierf uwe meesteres, die in het wes ten in dat oude huis woonde. Toen waart gij ontsteld, bleek en ontsteld, evenals ik u mui zie". Evenals iedereen mij ziet De menschen staren mij aan altijd den ken zij dat ik zenuwachtig ben, allij'd beklagen zij mij dat ik ziek ben. Dit met eene plotselinge gemelijk heid zeggende, bracht zij het kopje lliee, dat voor haar stond, aan hare lippen, ledigde den inhoud ervan in een teug, en scihoof het over de tafel om weer gevuld te worden. Ik ben dorstig en verhit, fluister de zij. Nog meer thee oom Joseph,nog meer thee. De thee is koud, zegde de oude man. Wacht totdat ik nog wat warm water heb doen brengen. Neen riep zij uit, hem terughou dende toen hij wilde opslaan. Geet maar koud daar houd ik van. Laat niemand anders binnen komen, ik kan niet spreken als er iemand anders bin nen komt. Zij schoof haar stoel dicht bij Maan>dag;namiddag moest de blok- lfein280 die om 16 u. 17 Gent heeft verlaten te 17 u. 19 in de Zuidstatie te Brussel aankomen. Op het oogenblik dat de trein het station biniienbolde is de lokomolief ontspoord. AJs bij wonder ontriggelidcn de an dere wagens niet. De reizigers hebben diep onder den indruk het station ver laten. Nochtans zat de machinist onder dé lokomolief vastgeknekf en. kon niet on middellijk worden bevrijd. De bedienden van het station hebben te vergeefs ge poogd den ongélukkige hulp Ie bieden. Deze is nog al erg gekwetst. Een m&dedeeling van de N. IW. B. S. De Nationale Maatschappij van Spoorwegen deelt mede «Trein 280, vertrekkend uit Geni st. Pielers te 16 u. 47 en te Brussel- Zuid aankoriiend te 17 iui. 19 werd langs de lijn Brussel-Klein Eiland afgeleid waar hij ontspoorde. Alleen de locomotief en.de warenwa- gen liepen uit het spor. De .stoker is licht gekwetst; eene vrouw klaagt over inwendige pijnen. Het verkeer is niet onderbroken Verkeersongeluk te Elseno Maandagmamiddag, gebeurde op den Etseseihen steenweg- een ernstig ver keersongeluk. D,e 35-jarige Lode Bosteels. buurt tramarbeider, wonende ltomeinschen steenweg te Vilvoorde, werd er name lijk gevat-tusschen een tram-van lijn 16 en een auto. Het arme sl-aehtoiler, werd met zware verwondingen aan het j hoofd' en over gansch het lichaam naar, i een kliniek ter verpleging overgebracht^ Een streng- onderzoek naar de .ver antwoordelijkheid is ingesteld. DoodLelij k. V erkeer-ongeval te Antwerpen Op de Frankrijklei, vlak tegenover do Baekelmansstraat, gebeurde Maandag avond een vreeselijk verkeersongeval dal het leven kostte aan een 73-jarig vrouwtje, Victorine Arus geheeten en wonende in dc Lambcrmontstraat, 24. Vermoedelijk zonder uit te zien, wat er in aantocht was, moet het vrouwtje de miiddcnrijweg van de leien zijn over gestoken. Op hetzelfdé oogenblik kwam éen taxi, gevoerd door Pieter M., van de M-ér»'ial»i aanDe gevaar ziende, deed liet onmogelijke om een ongeluk te voorkomen, in zooverre dat. zijn rijtuig gansch gedraaid stond, toen hét. stilhield. Ongelukkiglijk had het vrouwtje toch eenen slag van iden taxi gekregen en was drie meter verre weggeslingerd. Het slachtoffer-werd bij hoogdrin- j gendlieid in de woonst van een bijgc- legen dokter gebracht. De geneesheer was afwezig, maar dok tores Versehue- ren, die juist toekwam, was dadelijk be- i reid de ongelukkige de noodige zorgen toe te dienen. Dit was echter overbodig, want het slaicïitolï'ér was reeds overle- den. Er werd vastgesteld dat liet linker dijbeen was gebroken en dat ze zware verwondingen aan het hoofd en het li- cihanm had opgeloopen. Het lijk werd naar het doodenhuia gevoerd. dien van haar oom, en ging voort Gij hebt niet vergeten hoe verschrikt! ik in dien lang verleden tijd was, her- innert gij u nog, waarom ik zoo ver schrikt lyas Gij waart bevreesd vervolgd to i worden, dat was het, Sara. Ik word oud, maar mijn geheugen blijft jong. Gij waart bevreesd voor uw heer, be vreesd dat hij u zijne bedienden ach terna zou zenden. Gij waart gevlucht j gij hadt niemand een- woord gezegd; en gij spraakt weinig, ach, zeer weinig, zelfs lot mij, uw oom Joseph Ik zegde u, hernam Sara, terwij! zij hare stem tol. zulk een zacht gé- tluister deed dalen dat de oude man haar nauwelijks hooren kon ik zegde u dat mijne meesteres mij op haar sterfbed een geheim had toevertrouwd, een geheim in een brief, dien ik aan mijn heer moest, geven. Ik zegde u dat ik dien bref verbor gen :had, omdat ik het niet over mij krijgen kon hem dien te overhandigen, omdat, ik liever duizendmaal sterven zou dan ondervraagd te worden wat ik er van wist. Zoo veel heb ik u gezegd, dat weet. ik. Heb ik u niéts meer ge zegd Oorfi, zijn er kaarsen in do kamer Zijn er kaarsen, die wij kun nen ontsteken zonder iemand te sloren, zonder hier iemand binnen Ie roepen? Er zijn kaarsen en eene doos meti fosphoorstekskens in mijne kas, ant woordde oom Joseph. Maar zio eens door het venster, Sara. Het schemert nog maar, hel. is nog- niet donker. Buiten niet maar hier is heb donker, .Waar, •1 ïeryolgtf

De Volksstem | 1934 | | pagina 2