Naar den Yzer toe ummuma Hoeveel Staatsambtenaren m -Bedienden zijn §r De aangifte der Wapens MEELEVEN De Wereldtentoonstelling Koloniale Loterij Verklaringen van Minister Francqui E VOLKSST XXXXe JAARGANG; NGMMER 285 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALST 5 Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan JA te Brussel fcie de Richeleu, Parijs t—. Bank Buiding/Kingsway, 20 Londre3 W. G. Zondag 3 Oecamber J H. Leocadia Zon op7,33Zonaf 3,53 j Maandag 10 Dacemb.j 1934 H, Eulalia Zon op7,34 Zon af3,53 j E. K. 13 V. M. 20 (FOLKLORE) (2de Vervolg) We bespeuren heuveltjes en hoogten en ook weiden en vruchtbare akkers, toeu we deu buiten der stad Deynze op den Tliielschen steenweg doorrijden. Ef fenaf eene mooie landstreek van op deze hoogte. In de verte de verhevenheid tus schen Leie en Schelde met Cruyshautems toren, welke zijn pinne vertoont en de reeks boomen naar de wijken Marolle en Bunder toe daar in de malsche meer- •schen der kronkelende zilverrivier met zicht op de stad Deynze, een voorschoot grooL en op Peteghem, dezes voorstad... laugs den andereu kant der baan Zeve ren, voortijds bespoeld door een arm der Leie, waar tlians de wijde beek de schei- diuggrens vormt met het grondgebied Deynze en waar in October 1918 drie we ken lang gevochten werd tusschen Duit- schers en Franschen. Dit gevocht eindigde met de inneming van Deynze door de Franschen. De traps gewijze gelegen "berms» en de heuvel kammen werden daartoe uitgebaat en de lage zure weiden en widauwbeplantingen ook. De kerk van Zeveren op die hoogte ginder aan de poorten van Deinze, is een schilderachtig hoekje en werd meer dan eens gekiekt. Verder op, boven die hoog te, verheft zich de ouderwet,sclie kerk van Vynckb en het antieke dorp, dat ge lijk al de dorpen in dees ronde, zijn be volking van vroeger niet meer telt. 't Is het einde van Oost Vlaanderen, want we hebben reeds Aerseele in 't ziclit. Doch bij 't voorbijsnorren van de gekende an tieke herberg In Jerusalem» op Deyiize- Kouter, groeten we van verre de kerkto rens van Grammene en Goithem. De eer ste van de twee zoowel als Vynckts en Zeverens torens werden door de Duit- scliers binst hunnen aftocht gedynamie- lecril na reeds door de wekenlange be schieting, zoowel als de woningen daar rond, gehavend te zijn geweest. De pastorij van Grammene, door de moffen in 1914 afgebrand, nadat ze een schepen der gemeente hadden doodge schoten, is sedert herbouwden vervangen door eene kleine villa. A propo, van ouderwetsche staminees of afspanningen, en zulke van over kon derde jaren bestaande herbergen, be merkten wij en we bewonderden hun uitsteekberd of uithangboord te Gent, aan de Kortrijksche poort Z)e Pecrdslcoj) en De Sterre te Sint Denijs, De drie Sleu*- tels, te Deurle De Vierschaar en hier Jeruzalem. We zullen niet gewagen van De Kroon T)e ZwaanDe halve Maan, enz. die op alle dorpen voorhanden zijn, zonder te vergeten De Casino, die toch wat mo derner is. Die typische benamingen wij zen op historische herinneringen. Daar daagt Wontergem op met zijne St Agnesbedevaart. In de kerk, zoo een beetje romaansch, dagteekenende van 1857, zijn op te merken verscheidene be langwekkende tafereelen en grafzerken. In de XIV eeuw schreef men Gutrengem of woonst van Gunther, Ghonter, Wonter. Halt, wo zijn aan den Bek, ne wijk zoo genoemd, en aan den Paal in arduin, scheidingsteeken der grenzen van Oost en West-Vlaanderen en daar een weinig verder, op die hoogte van 40 meters, Aerseele,in de wandeling Arsele genaamd. Deze gemeente, de eerste Westvlaamsche en zeer dicht tegen de grens gelegen, is sedert enkele jaren fel aangegroeid in bevolking, terwijl al de andere dorpen verminderden in zielen. Ze telt er thans bijna 4000. De parochiekerk, in arduin steen, geslecht en heropgebouwd in de jaren 1779, bewaarde haren eigenaardi- gen toren met spits, welke zeer oud is. De Abdij van Lobbes bezat er het patro naat van. Sedert den oorlog is dat een prachtig versierde kerk geworden, en geheel de bouwtrant is te benijden. Ar sele is zeer oud, 't bestond reeds in de zevende eeuw. De heeren van Gruuthuyse speelden hier vroeger baas, toch misschien niet op hunnen poot. In 1580 verwoestten de geuzen gansck het dorp en in 1646 staken de Franschen de kerk inbrand. Dat zijn geen manieren. Daar voorbij ontrolt zich een frisck en fraai landschap. We bevin den ons op eene redelijke hoogte en de baan gaat wat op en neer. Gansch de Leievallei ontplooit zich de slanke kerk van Olscnede dorpen Denterghemmet zijnen toren op zijnen nuk en Marialoop. bemerken wij en langs den anderen kant steekt den peperbustoren van Caeneghem boven dien heuvel daar uit. A propo we komen niet van Caene ghem en we begeven er ons niet heen, we rijden het rap voorbij, Denterghem belooft altijd, want in zijn gemeentewapen vliegt eene duif, of toch nen vogel met een olijftak in den bek. 't ls voorzeker de weerkeerende vlieger van Noë niet. Wat zulks beteekent, zul len we eens achterhalen. Nu stoeffen en boffen is nog al gemeen in die parochie. Dat en is niet misplaatst, en ik reken zulks mee als oene kwaliteit. Weeral eene herbouwde kerk in go- thieken stijl (toch niet slecht, hoog en ruim en schoone vorm) uit de jaren 1855- 56. De toren is zeer antiek. De Fransche omwentelaars van liet einde de 18c eeuw plunderden verscheidene huizen, ver gruisden het kruis dat op de kerk stond en baalden de klokken uit den toren, Binst den oorlog 1914-18 gebeurde hier niets bijzonders, tenzij enkele bommen der Duitschers vielen in 't dorp, gescho ten van Olsene of van Cruvshautem bij hunnen aftocht. Vijf prachtige schilderijen hangen liier in het Huis Gods de eerste wordt toe geschreven aan Jan Van Cleef (18° eeuw) de tweede aan Jan C'ossiers, in 1657 ge schilderd de derde aan De Crayer (17° eeuw), de vierdè werd geschonken door E. Van Maldeghem, door hem zelf ge schilderd in 1846. Deze kunstenaar was geboortig van Denterghem. en de vijfde is van G. Canned van Brugge. Onlangs werd het heiligdom dat voor patroon St Stephanus aanroept, door schilder Goethals opgesmukt met goes ting. ?t Is geen buitenkerk gelijk, maar een bijoetje. Spijtig dat we onzen kozijn. Burgemeester en Notaris, niet kunnen gaan salueeren. Nu, we hebben geen tijd te verliezen, :t zal voor nen naasten keer zijn. MARC. Geen Gemmunisieii in de Lusembui-gsche Kamer geduid De Luxemburgsehe Kamer heeft mei 34 legen 1.9 stemmen besloten, t!al de verkiezing, van een communist tot af gevaardigde m strijd met de grondwet is, aangezien een communist, wiens doel omverwerping der bestaande orde iis, niet den eed op de grondwet kan af leggen. Derhalve kan bij geen functie bezitten (drie den eed op de grondwet éisclit. De socialisten, die voor de bezetting van den door dit besluit vrij gekomen zetel in aanmerking kwamen, bobben geweigerd de plaats van den commu nist in Ie nemen. Bij dit nummer behoort een bijvoeg sol en bestaat uit zes bladzijden. Verjaring van het overlijden van Koning Leopold I Maandag 10 December, zal de verja ring van het overlijden van Koning Leopold te i-aken herdacht worden. Hij overleed zooals met weet op -iO De cember 1865 te Laken, nu 69 jaar ge leden. In «Ie kasteelkapel fe Laken zal een lijkdienst plaals hebben waarna de Koning bloemen zal gaan neerleggen op den grafkelder van Leopold I. Hij wordt aldaar ontvangen door nog en kele overblijvende «Leopoldisten» die eveneens bloemen zullen neerleggen. Op 17 December e.k. wordt tevens het overlijden herdacht van Koning Leopold II die na een regeenng van 44 jaar stierf te Laken op 17 Decern, 1909. 1335 Bezoek aan de terreinen Hel aanleggen der lanen on parken de voltooiing der Paviljoenen verbazen dc talrijke bezoekers die eiken Zondag de groote veranderingen onzer toeko mende Worlds Fair komen bewonderen. Heden Zondajg, 9 dezer, worden de terreinen voor liet publiek opengesteld van 10 uur tot 16 uur, mits een gering inkomgeld van één frank per persoon. Een concert zal worden gegeven. Volgende trams leiden naar de «Ten toonstelling Tramways Bruxellois- 16-18 en S. (Zuidstation) Buurtspoorwegen G. H. S. W. L. (Noordstation)autobus M. (Fontaiuasplein) en Autobus-Beurs (Cathelijneploin-Dikke Linde)! Nieuwe besluitwetten gaan verschijnen: Ccntingenteering van vreemde arbeiders Cumuls van ambtenaren. Te werk stel len van werkloozen De ministers hebben Vrijdag na mid. dag eepe vergadering gehouden onder liet- voorzitterschap van M. Theunis. M. Hymans, heeft eene uiteenzetting gegeven over den. buitenkindschen toe stand. Vervolgens heeijt de raad eene nieu we reeks van besluitwet! en goedgekeurd 3>;eze hebben o.a. betrekking op de eo-n- tinjgentdering van*' buiienlandselie ar. beiders; op de cumuls van de ambte naren; op het tewerkstellen der werk loozen. Door een ander volmacht-besluit wondt de wet betreffende bet delcrede. re gewijzigd. Nieuwe maatregelen wer den onderzocht ten einde de reeds ge nomen besluiten betreffende het kre diet, voor de middenstanders, nader te bepalen. De raad heeft het onderzoek van de begrooting van 1935 voortgezet en heeft verschillende kwesties van admi. nislratieven aard geregeld'. Nadere bijzonderheden Het onderzoek ovèr de begrootinj heeft voor doei liet evenwicht te ver wezenlijken. De aigemeenc memorie van toelich ting over uitgaven en inkomsten is nog niet (geëindigd. Om diie kwestie verder te behandelen woridit Maandag een nieuwe Minister raad gehouden. Het volmaehbsbesluit betreffende de buitenlandsch-e arbeiders moet aan de regeering de noodige macht verleenon om desnoods maatregelen te treffen te genover landen welke de Belgische ar beiders weren. In het volmae.iitsffesluit ten voordee- le der middenstanders wordt een tijde lijk l'onds voorzien,, hetwelk tor be schikking wordt .^steld van ..organis- men'die moeten geholpen worden. De regeering heeft besloten dat zij zelf .zich met de dotatie zal gelasten waarover in dit volmaclitsbesluit ge handeld wordt. De dotatie bedraagt 50 millioen frank. Ook de maatregelen ten gunste van het klein beroepskrediet, getroffen, wer den aangevuld, in dien zin dat een raadplegend comileit wordt genoemd, waarin zullen opgenomen worden de vertegenwoordigers van verschillende organisaties cn denkwijzen. Wait de cumuls betreft wélke verbo den zijn, zal er een cornitëit worden op gericht, (dat deze kwestie- nader zal on derzoeken. Sommige verworven situa ties zullen geëerbiedigd worden. Het volmachtsbesluit betreffende de werkloozen stelt de voorwaarden vast in de welke de provinciën en gemeenten de diensten der werkloozen zullen aan wenden. Het zal onder andere bepalen welke loonen er moeten uitgekeerd worden, hierbij rekening houdend met de plaat selijke loon sregel ing. Pie raad heeft eveneens besloten dat enkele andere besluiten aan den Koning zullen worden voorgelegd, besluiten waardoor de verkoop van i'inanoieele waarden, welke op vaste tijdperken worden uitgetrokken, wordt geregeld. Andere ontwerpen werden nog aan don raad voorgelegd, o.a. een ontwerp betreffende de oneerlijke concurrentie en liet leuren. Ten slotte heeft de» raad besloten dat te Gent het vroegere casino zal worden aangeworven voor bet onder brengen van de nieuwe Vlaamsehc veeartsenij, school. Voorlooplgo kredieten iDaar alles laat voorzien dat de re geering deze maand nog niet klaar ko men zal met begrooting van middelen en wegen, zullen er ook voor 1936 voor- loopige kredieten moeten gestemd wor den. De kortste weg naar de fortuin Koopt heden nog. voor vijftig lrank, een biljet van de Koloniale Loterij (3e snede, rooskleurige biljetten, of 4e sne de, paarse biljetten) waarvan de trek king zal plaats vinden op éénzelfde dag, 14 December a.s. te 20 uur, in het Ko ninklijk Cirkus te JöruaScl. Twete loten van vijf millioen. Tien loden van een mïlfïioen. Tien loten van 500,000 frank. 232,240 anderen loten. Enkele'biljetten zijn nor verkrijgbaar bij s,oimmi,ge wlsselagenten en bankiers. Over de stevigheid van onze IVlunt Een bijzondere medewerker van de Neue Zürcher Zeitung had con on derhoud met minister Francqui die er op wees, dat de geuniuitvoer, die zicli sedert October voordeed, de stevigheid van den Frank niet aantast. De omloop va,n papiergeld is immers afgenomen zoodat de dekking van dc bankbiljetten dtoor den aanwezigen goudvoorraad zeer hoog is gebleven. In die voorwaar den kan men aan de ernstigste eischen het. liool'd bieden. Een enkele l'aktör draagt trouwens bij tot versteviging van de munt, na melijk de handelsbalans. Zelden was er meer evenwicht tusschen in- en uit voer, wat in munt opzicht een groole veiligheid beteekent, al zou men wen- sclien dat het ruil verkeer zou toene men. Voor het. overilge twijfelde minister Francqui niet, of Belglie zal zicli welen aan te passen bij de nieuwe omstan digheden die zich overal voordoen en die een aanpassing van de uitgaven bij ue inkomsten vergen. Op dc vraag, of het regeeringspro- gramraa in zijn geheel een versteviging van de munt zal voor gevolg hebben, antwoordde de heer Francqui Belgio zal alles doen wat menschelijk moge lijk is om een normaal leven voort te leiden. Indien de internationale han del blijft gelijk hij nu is kan .geen en kel land een werkelijken voorspoed waarborgen. Sedert jaren vragen de re- geeringsafgevaardigden op de interna tionale konferenties een «gr ontere han delsvrijheid en een politiek van vrede om lipt vertrouwen te herstellen. Alle regeeringen zijn het eens, maar in de praktijk handelen ze andersom. Hoe wil men dan dat in die voor waarden, de volkeren uit bet moeras en uiit de ellende geraken waarin ze ge dompeld zitten Een senator liad aan den eersten mi ni-ster een vraag gesteld betreffende bet aantal ambtenaren en bedienden van den Staat. Voigetild antwoord werd dienaangaan. de bekend gemaakt over de getalsterkte van het Staatspersoneel op L1 Januari laatstleden Landsverdediging 30.981 Rijkswacht 6.433 Buitepiandsche Zake.ni 620 Justitie tl 1.431 Binnenlandsche Zaken 958 Openhaar Onderwijs 49.808 Financiën 44.119 Landbouw en Middenstand 1.274 Openbare Werken 2.94 Arbeid en Nijverheid 723 Hygiëne en Sociale Voorzorg 565 Verkeerswezen 2.518 Posterijen .Telegraf. en Telefon. 32.010 Koloniën 390 In 't geheel dus-154.772 Op| 1 Juli 1914 beliep dil gr-tal 96.716 en op 1 September. 1932 waren er 156.343. Ingevolge de wet van 3 Januari 1933 en het Koninklijk Besluit van 14 Juli 1933 moeten al de wapens, in 't bezit van bijzondere, bij de politieoverheid aangegeven worden. De aangifte moest geschieden binnen de twee maanden na de afkondiging' van het Koninklijk Be sluit. De uiterste datum was den 3 No vember. Het bevel van aangifte schijnt noch tans ten gepasten tijde niet gekend te zijn geweest door veel bijzonderen, in bezit van verdedigingswapens. Zij zouden zicli thans willen in regel stellen met de wet, doch zij kunnen de inschrijving hunner wapens niet aan vragen, zonder zich zelf aan le klagen bij de politie, wegens het. strafbare feit van in het bezit te zijn van een verdedigingswapen zonder hetzelve te hebben laten inschrijven. Senator Raport, vroeg dienaangaan de aan den minister van Rechtswezen, van wel de mogelijkheid te willen on derzoeken een nieuw termijn vast te j stellen voor de inschrijving wat een einde zou stellen aan menigvuldige onregelmatige toestanden. De minister heeft echter de vraag kategoriek afgewezen. De personen die de inschrijving in kwestie niet hebben aangevraagd op Zie hierneven. ttftJOTTERSHOEKJE -Dl men meeleeit met de politieke gebeurtenissen Wanneer de regeer ders in verlol' gaan vvenschen alle men schen hen 'n «goeie vacatie». Be ginnen zij opnieuw bun werkzaamhe den, dan worden deze gevolgd tot in de bijzonderheden. Men. leest, streng be- oordeelend, de kolonnen-lange versla gen in de pers. W aar twee menschen saiuen zijn wordt over de politiek ge sproken en niet alleen over de binnen landsche asjeblieft, ieder del tig burger is toch ook op de hoogte van de buiien landselie politieke toestanden. Len re- geeringskrisis is een treurige gebeur tenis voor tal van burgers en n hoog dag voor evenveel anderen. Tusschen de grappige nieuwsfes. cn bet joelige spel, spreken de schoolrakkers ook over, de nieuwe ministers die moeien gekozen'' worden en hoe Jiuin vader thuis vertel de aan, moeder dat bet er scheef mee zat, en... Ja, men leeft het politieke le ven mee... In de kleinste gemeenten van Vlaan deren zijn alle mensclien te been, wan neer er «'n ronde» in dc streek voor bijkomt. Hun favori zouden ze met gloedvolle woorden en... daden soms, verdedigen tegenover iedereen, 'n Me nigte kan onmogelijk zicli zelf beheer- Bchen, tiert cn schreeuwt cn stampt om de vlucht van de stayers in de piste; of om twee menschen aan te moedigen die elkander trachten tegen den vloer te slaan. Men grijpt naar net dagblad dat de blijde of droeve tijding brengt van overwinning öf nederlaag van on zen l'avori. Dit nieuws kan vele voor 'n dag welgezind of knorrig maken; want men leeft mede niet... de sport. Op het witte doek gaat men z'n «s! ar»; bewonderen; die voortleeft in gedacht en verbeelding, dagen, weken, lang en die men volgt in iederen film. De schoolmeester motet twee ver blende rakkers, tot. bedaren brengen die elkan der in het baar vlogen om een.van hun «filmstars», men leeft mee met... de film. Zoo kunrfbn we de reeks nog verlen gen van de zaken waar de menschen: hun leven naar richten. We leven me de met al wat op ons stoffelijke of tij delijke en vergankelijke leven vatbaar is. Maar zoo weinig gaat ons verlan gen, onze aandacht naar wat ons ziele- leven, ons bovennatuurlijk leven, het ceuwig-iblijvende, intoresseeren kan en moet. Meeleven met God, meeleven met Kris lus in Zijn Kerk, schijnt voor ons zoo weinig belangrijk en aantrekkelijk. Iloevelen hebben 'n kalender dec matchen en «weten precies wanneer bet voetbal-seizoen begint. Ho.e weinigen maken gebruik van 't kerkelijk kalen der cn weten wanneer bet jaar aanvangt in liet leven van de Kerk. De data der. criteriums weet men maanden voor uit, deze der groote kerkelijke feesten kent men alleen dan wanneer er 'n dag: verlol' aan verbonden is. Hoeveel heb ben verlangend en sparend de dag voor bereid lot, de komst van Kristus op Kerstdag. Hoevelen hebben uitbundig geschreeuwd en den man met de spie ren toegejuicht om z'n overwinning. Hoe weinigen hebben hun hart vol blij heid en dankbaarheid gevoeld om de zegepraal van Kristus met Paschen. Wanneer een van die Kampioenen in de, stralen voorbijgaat, draaien alle men schen het hoofd, kijken hem achterna, kunnen z'n naam noemen en al zijn «moderne deugden», maar dezen die eiken dag voorbijkomen in liet kerkelijk leven,die vleesch en wereld en hel over wonnen. zijn voor ons onbekenden.Ons kalender geeft geen heiligen aan, want voor ons zijn het onbekenden. We "we ten niet dat we eiken dag kampioenen hebben le bewonderen en toe te juichen die de groote. de eeuwig blijvende overwinning hebben behaald en gereed staan om ons te helpen diezelfde zege praal te bereiken. We leven met onze evenmenschen maar we leven niet met de heiligen,met de genade en hemel, niet met God. Ja- I jotters willen niet langer zulk een le ven slijten. Wat bet- meest waardige, bet eerst noodzakelijke is om meege leefd te worden, daarnaar richten zij bun leven Het leven van Kristus' en Zijn Kerk. K.KAJEE. den datum van 3 November 1933, zijn, vanaf dien datum in overtreding met de wel, en het behoort niet aan de re- gcering die overtreding te niet te doen. Dienaangaande ware eene verlenging van termijn zonder uitwerksel en dus, zonder belang. Het is aan bet Parket te oordoelen in alle gevallen of <>c vervolging moe.ü zijn ;Otf niet.

De Volksstem | 1934 | | pagina 1