Socialistisch Dictatorschap te Aalst Hel Plu vin MM Titels legen overdreven prijzen J De Congovlucht van hel vliegtuig Koningin Aslrid Het Kadastraal Inkomen De Wereldtentoonstelling De moeilijkheden bij Citroen Priesterlijke benoemingen Be Zaak van den IMonderdokter Geheime Stokerij te Ledeberg VOLKSSTEM XXXXe JAARGANG. NUMMER 297 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon Ui. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuflfel-De Gendt, Publiciteit buiten het Arrond. AALSX Agentschap HAVA3, Adolf Maxlaan A3, te Brussel Rue de Rioheleu, Parits tBank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. G. 2, i—«MTWMMgMfiiaftWaaMR-«Z5'"SPS»,TiraE.jHaEiadE5aBi3ZgSg'r!aBusasaei^glBai&MQMaa«£5«yBHIl -«gSfëSHE Zondag 23 December H. Viotorla Zon op7,4SZonaf 3,65 Maandag 24 Deoemb. 1934 H, Delphinus Zon op7,45 Zon af8,66 L. K. 29 N. M. 4 In het Social its t i Sic li weekblad Voori Allen» trachten idie socialistische stads bestuurders hunne houding goed te praten en alle schuld van de,n tegen-1 woordigen warboel op het Aalstersch Stadhuis op den nek te schuiven van de drie andere partijen zoowel van Li beralen a Is van Katholieken en tron- ters. Dit kan goed zijn en aanneembaar voor hunne lezers, voor de 'gaaien, maar niet voor een nadenkend en gczondden- kend Aalslenaar. Dat er een bijzondere commissaris zal komen om den warboel te zuiveren en op te kuischen dat ook schijnt door de socialistische a 1 we ter s en onbekwa- men op den rug. van de anderen gescho ven te worden en laat hun gansch on verschillig en koud. Zij schuiven alles op liet feit van den strijd om het burgemeesterschap als of dit liet, e'ënigG ware wat in t spel is (voior M. Nilehelsi misschien wel) moed willig verzetten ze de bakens en komen aandraven altijd met "t zelfde airken «'t is de schuld van M. Msoyersoen» 't is de schuld van de anderen, ben ik het niet geweest, 't is mijn broer. Stellen wij eens een oogenblik alle partiijhiefahig van kant, zoo we f als de kweistie van den burgemeestersluier, en bespreken wij de zaak bjootnuchter en enkele"gievolgèinaHeen van zakelijk standpunt en gebeuren uit het aanstel len en de functie van een bijzondere commissaris te Aalst. Wat zal daar hiet eerste gevolg van zijn. 1. alle afschaffing van alle vrije uit gave- t.t.z. alle niet verplichte uitgave als daar zijn: toelagen aan mutualitei ten, aiKh-strijiders, vpi je-vaksehool. enz. enz. Heel zeker er zijn verschillen de dezer uitgaven die niet aan het hart - liggen van onzen Socialist,ischen Bur gervader, en die hij heimelijk en han denwrijvend zal geschrapt zien. Maar is dit niet wraakroepend voor eene krist e- ne stad als Aalst, voor .siociaal en plichtbewustzijndc bestuurders, gansch ons intellectueel en sociaal-aangepaste werking- te zien vernietigen en verdwij nen. Dit kan goed zijn voor socialistisch voelende bestuurders maar niet voor... de anderen. 2. Bij de afschaffing der vrije uitga ven komen in de eerste plaats de uitga ven voor feesten en vermakelijkheden, ook de toelage vanwege 't stadsbestuur aan de vastenavondfeesten (carnaval) stoet, enz. Ook dit laatste laat M. Nichols en zijn gezellen onverschillig. De Aalslersche karnaval feesten, die dank zij het initiatief en de samenwer king van de voriige stadsbesturen met de heeren leden van de Stedelijke Feest- comnnissie, samengesteld uit vertegen woordigers aller parijen er in gelukt was aan Aalst ietis eenig in Vlaanderen te schenken, waardig en aangepast aan het aloude Aalst, een dag van echte Vlaamsohe vreugde en jolijt, 'gansch tegenovergestelde der vroeger dromke- mans- schanjd--en scheldpartijen waar alle deftige Aalstenaans met walg afkeer iaan terugdenken, maar die 'niet alleen eiein dag is van deftig kunst- en folkloristisch vermaak en genot, maar tevens een dag van verteer en winst voor alle nermgdioeners van Aalst, die zoo wiel kom isi in dezen: tijd van crisis en hoogë belastingen. Dit ook is in 't grootste gevaar, het stadsbestuur heeft goed en wel te verklaren hij mon de vam de. vertegenwoordigers aller par tijen wij zijn borg voor de inschrij ving der 35.000 fr. toelage aan rle kar- navalfeesten, wij stemmen die toelage». Neen M. N'ichiels, de bijzondere com missaris zal zeggen, neen, en wat blijft er dan van (ie 70.000 fr. opbrengst der verpachting, wat zullen de foorkramers zeggen als er geen karnavalstcet inge richt wordt, de kjatrriaval is dus in groot gevaar te mislukken. 3. Wat gebduirt er dan en wal zal er gebeuren met de openbare werken Waar blijven dan de uitvoering van al de sidhioone ontwerpen die duor vroege re bestuurders gemaakt zijn om van Aabsit te maken een schooner, groeier Aalist. Want <wee-t het wel, Socialistische en andere bestuurders er is naar u niet ge wacht geworden om Aalst schooner en groot er te maken. Vergelijk een-s de photo's va-n vroeger met deze van he den. bvb.; van die Kat, Klein Gent ei Vlaanderenstraat, hoek der Gentsche- s tra at en Capuoienenlaan, van gansch de laan rond de Stad, van Burgemees terplein, park en aanpalende straten, enz. enz. zonder te spreken van de ver fraaiingen en verbeteringen op; de hei de Mijlbeken. En voor wanneer dan M. Nichels en consoortcn de voltrekking van de laan rond de sitad, de nieuwe brtug over den Dender (4e) het verdwijnen van het huis van den bruggendraaier, voor wan neer de doorsteek aan den Meiboom, de pvemwelving der beek tusschen de Ca pucienenlaan en de Nieuwbeekstraat, en de stinkende beek in de Koolstraat, voor wanneer de voltrekking der Sle Anna laan, der Vooruitzichtstraat, enz., naar de vaantjes met al die schoone ontwer pen, dank aan het Burgemeesterschap van M. Nichefis en dank aan deze; die hem op den troon geplaatst hebben. M. Nichels, blijft maar, 't. is ruim 900 fr. in de maand voor U, (eigene woor den van M. Nichels), maar er zal een dag komen d,a,t men u van het stadhuis zal afkletsen en daar zal de man uit de straat aan meedoen, dit verzekert u X. Een waarschuwing voor het publiek Het ministerie van Justitie deelt vol gende nota mede, «Wij meenen ihiet publiek er te moe ten op wijzen dat gewetenlooze per sonen trachten titels te plaatsen, voor al in de buitengemeenten., tegen klaar blijkelijk overdreven prijzen. Die praktijken zijn strafbaar, on der meer krachtens artikel III van het koninklijk besluit van 15 October. 1934, bekendgemaakt in het Staatsblad van 15-16 October ti)34. Dit artikel bepaalt: Als schuldig van oplichting wordt beschouwd en gestraft met de bij arti kel 49G van het wetboek van s&raf- recht voorziene straffen, hij die, mis bruik makend van een anders zwakheid of onwetendheid, openbare io'ndsen, aandeden, maatschappelijke aandeden, obligaties of andere titels lielzij uit geeft, verkoopt of inkoopt, 'hetzij uit wisselt tegen een prijs of in voorwaar den die duidelijk buiten verhouding zijn lot de werkelijke waarde van deze ti tels. DE RAMP VAN HET NEDERLANDSCH VLIEGTUIG U1VER Oran, 21 Dec. De «Koningin Ae- trid» vloog te 10 u. 40 over Reggan voorbij, dat op 900 kilometer van Oran ligt en op 1.300 kilometers van Niamey. Oran, 21 Dec. De Koningin As tral», Vrijdagochtend te 7 u. 30 uit Oran vertrokken, is na een vlucht van 2.750 kilometer, tegen een gemiddelde uursnelheiid van 350 kilometer, over Noord-Afrika te 15 u. 30 aangekomen te Niamey. De bemanning Zooals wij weten is; de hoofd-piloot van de «Kioninigin Astrid» de bekende Engelsche vlieg'er Kenneth F. H. Waller, die ook de slluiurder was van dit vlieg tuig, maar onder den naam van de «Cornet III», toc-n het de groote vlucht medemaakte van Londen Melbourne. Waller is isilcchtis 26 jaar. Niettegen staande den jeugdigen ouderdom heeft Waller reeds vele sentioncelo lucht vaarten op zijn aictief. Als professor lb ij de Aviation Club van Lympne heeft hij reeds een aantal verdienstelijke leerlingen gevormd.Als piloot van dien lieer Bernard Ruhm, eigenaar van de Koningin Astrid heeft hij reeds, een aantal Europeesche vluchten gemlaaktj Voor Londen-Mel- bourne had hij reeds met heer Bernard tluhin een reis Lcnden-Sydney heen en weer gedaan -en het record van MoIIison vfcrhetierd bij de terugkomst die in acht dagen en 'half gedaan werd. Het is een groote, bruine jongeling, zeer kalm en sympathiek die uitstekend zijn beroep verstaat en daarvan gedu rig reeds de beste bewijzen gegeven heeft. Wat de tweede vlieger betreft, de reserve-kapitein Franchomme, deze is i;n de Belgische luchtvaart en elders We ter bekend onder den naam van Ted dy. Hij is een van de oude garde. Reeds lang voor den oorlog was hij -verzot op het In 1908 reeds beproefde hij met Jacques en André De Mculemeester een zweefvlieglocht in de duinen van Den Haan aan Zee. Van 1909 tot 1912 bouwde hij opvoi- gens vijf ecndekkers-vlicgluigen die alle met verschillende uitslagen' hunne proeven aflegden. Van 1912 stichtte hij met Egide Roetbaert, Pierre Braun, Albert Gus selciire en Pierre Dubois een kleine groep die niet van 't vliegveld van Ber- chem St Agalhe weg Ie slaan waren. Egide Roobaert en Pierre Braun, ge kende as der luchtvaart voor wat bombardement en waarnemingen be treft, zijn (gevallen tijdens den grooten strijd in dc liucht. Pierre Dubois en Teddy Franchomme overleefden den droeven tijd cn zijn nu heiden reserve, officieren. Teddy Franchomme beeft reeds aan verschillende luchlraids deelgenomen. Het vliegtuilg dat aan de twee lucht- helden dient voor hunne poging is een van de beiste geperfectionneerde en biedt de meeste waarborgen voor het doel waarvoor het bestemd is. Wan neer het een weinig opgevat werd als snel.heidsvlie'gtuig, trachtten de bou wers er toch bijzonder nlaar het te voorzien van de beste waarborgen en de groolst mogelijke kwaliteiten wel ke (gevergd worden v.oor een vliegtuig dat voor een dienst als deze gevergd worden, het heeft een buitengewoon krachtvermogen, bezit eene groote snelheid is in de puntjes verzorgd voor wat landen betreft en is gebouwd als vliogtuig dat onder de beste waarbor. gen een snelheid kan bereiken van meer dan 300 kilometer en eene actie- straal beeft van bij de 4500 kilometer Het vliegtuig wordt bewogen door 2 motors van 6 cylinder en voorzien van luehtverÊbeling. De motors hebben ie der 225 paardenkracht. lil volle vlucht kan het eene snelheid ontwikkelen van 385 kilometer in het uur. De lenigte van het vliegtuig is 9 meter en de vleugelwijd te bedraagt 14 meter. Het is de uitstekendste machie- ne welke tot nu toe gekend is. Da drie burgerlijke slachtoffers. Ven links naar r-echts M. Kort, M. B&rotty, beheerder van de Aneta en prof. Waich. De vier overige slachtoffers gaven wo reeds Jn vroegere uitgaven. Voor verslag zie 2de blazijdo. Een ministerieel© verklaring Antwoord van den minister van Fi nanciën op een vraag van Kamerlid De Winde De herziening van de kadastrale in komens, toegekend aan de gebouwde perceelen gelegen in de gemeenten wel ke ten minste 30.000 inwoners tellen, zal haar uitwerksel hebben van 1935 af. Dc opzoekingen naar den huldigen toestand van de vasite goederen onde oogpunt van Huurwaarde zijn thans en dernomen. Een koninklijk besluit zal weldra de regelen vaststellen voor de gebeurlijke verbeteringen toe te bren gen aan de kadastrale inkomens van kategorieën van vaste goederen welke door dé krisis getroffen zijn. Wij vernemen dat de Socialisten ein delijk een aantal wetsontwerpen hebben, klaar gekregen, stenende op het Plan van den Arbeid. Goed zoo. Met. M. Carton do Wiart zeggen wij: Dat is de rechte weg. Wij, Katholieken, zijn tegen geen enkel Plan. Al wat kan dienen om den toestand te verhelpen is goed: 't is gelijk van waar liet komt.. Maar we voetgen erbij Zijn we Legen geen enkel plan, we zijn tegen de plan- trekkers'. En iplantrekker» heelen w ij, de lieden, die aan de werkloozen willen doen ge- looven, dat zij in ons land de krisis kunnen oplossen, zelfs als de krisis in andere landen voortduurt.. Dat kan M. Theunis niet, of M. Franc pui niet, noch M. Van der Velde, noch M. De Man. Al de landen hangen op dat gebied aaneen; de klein landekcris nog meer dan de groote. Ge moet half zot zijn om het andiera te zeggen. Jefken. 1335 Bezoek aan de terreinen Aanzienlijke personaliteiten bezoeken de terreinen Van week lol week wordt hot belang der bezoekers grooter. Bekende Belgi sche en buitenlandsche personaliteiten hebben deze laai sle dagen zich reken schap komen geven over het vorderen der werken; namelijk het bezoek van Prins Aage van Denemarken, van de Ie- den van het Belgisch Parlement en Se naat, der Gemeenteraad van Rijsel, van de Bestuurders der Buitenlandsche Han delskamers in Belgie, van de Afgevaar digden der Fransche Spoorwegenmaat schappijen enz. Op Zondag 23 en 25 December (Kerstmis) wordt het Publiek vanaf 10 uur tot 16 «uur, mits een ge mug inkom geld van een frank per persoon, op de terreinen toegelaten. Een concert zal worden gegeven. Volgende trams leiden naar de Ten toonstelling Tramways Bruxellois 16-18 en S. (Zuidstation) Buurtspoorwegen G. H. 6. W. L. (Noordstation)autobus M. (Fontainasplein) en Autobus-Beur3 (Cathelijneplein-Dikke Linde)] Bij dit nummer behoort een bijvoeg sel en bestaat uit zes bladzijden. Bovenstaande foto toont dc Japanec- scne stoomboot «Tsuruga IViaru», dio dc eer had het 10.000 e schio te zijn, die in den Icop van dit jaar in de haven van Antwerpen zijn aangekomen. Parijs, 21 Dec. De regeermg zou den toestand willen beslechten, het licofd bieden aan den maatschappelijk ken weerslag der crisis en privaat hulp; bezongen om eene privaatniaalseliappij teiru'g op dreef te brengen. De «Echo de Parits.» schrijft De ü- kwiideerder zal al de noodige financieel© hulp verlcencn om het werken der fa brieken le verzekeren, maar die hulp zal de schatkist n:et verplichten. Likwidatie der maatschappij goedgekeurd Uit Parijs 21 December,De vo-ar- zilt er der Handelsrechtbank van de Sei ne heeft vandaag reeds liet v.dgende meegedeeld. De rechtbank, na onderzoek heeft be sloten de maatschappij Aadró Cilroën van de rechterlijke likwidatie te laten genieten, de vragen tot failliet verkla ring worden verworpen. De werkhuizen zullen geopend blijven Zij zullen slechts van 23 December tot 3 Januari, zooals dit voorzien was om den inventaris op te maken, gesloten ■worden. De betalingen van leveringen zullen) voortaan onder den gezani en lijken waarborg' (geschieden. De verkoop gaat zonder onderbreking onder de oude voorwaarden voort. De likwidators zul len nochtans onderzoeken of er voor ze kere wagens geen prijsverhooging moet gebeuren. De heeren Piketty en Matiger werden tol likwidators aangesteld. BISDOM GENT Z. PT Mgr de Bisschop heeft be noemd tot Pashaor-Deken van Gee- raardsbergen d<cn Z. E. H. Kan. V. Man naert, S.T.D., leeraar aan het Groot Se minarie te Gent; tot Onderpastoor te Destelbergen den E. H. J. SoHockaert, ondeigiastoor te Heusden, en te Heusden den E. H. M. Po ven ie r1, onderpastoor te Destelbengien; te Zelzate den E. H. A. Stub-be, gewezen tkloostorling. Donderdagavond hebben de wonder dokters Emiel Coulie en zijn! dok Ier De Vos», uit Moeskroen, aangetepikend iri de gevangenis te Kortrijk tegen de bekrachtiging van hun aanhoudingsmandaat. Deze zaak blijft nog steeds het voor werp van de gesprekken in den omtrek. Allerlei geruchten doen de ronds als of zij zouden aangehouden zijn in ver band met niet te noemen feiten. De aanhouding geschiedde wegens oplich terij, zooals reeds gemeld. Er is ook spraak van dat men den w onderdok ter in een kliniek aan een nauwkeurig on derzoek zou onderwerpen aangaande de waarde van zijn diagnostieken. Zooals men weet, geschiedden deze op een ver- «bluffend vlugge wijze. Men zo>u dus Coulie onder geneeskundig toezicht voor een bepaalden tijd, voor een talrijke reeks zieken stellen en, daarna zijn dia gnostieken afwachten en koiituoleeren. Er diient echter gezegd dat deze vuur proef nog niet bopaald werd vastge steld. Een afvaardiging der arbeiders bij den minister Uit Parijs, 21 December Een af vaardiging van het Algemeen Arbeiders, Svndikaat (C.G.T.Y, werd door M. Jac ques, minister van Arbeid, ontvangen. Zij vestigde de aandacht van den mi nister op de maatschappelijke' gevolgen, die een sluiting van de Citroënfahrie- ken voor duizenden arbeiders e-n hun gezin zou medebrengen, alsmede op de voortbrengers, die onrechtstreeks door het stilleg-gen van het wenk zouden ge troffen worden in hun bestaansmiddelen. 'M. Jacqirier verzekerde, dat de regee- helpetr, ring ziclr niet den toestand. 'gea.Tmpen be-noenl door het indienen van *le balans der Oi- troën-onlaernemingen, ernstig bezig houdt. Een aanhouding Beambten van d-e hooge kohlroiol- kommiis.isie van de accijnzen en gen darmen uit Ledeberg hebben in laatst genoemde gemeente, in het huis va,n Kdmond Slabbacrt, Scheldekaai, 41, een geheime alkoholistokerij ontdekt. Een kuip bevattend 500 liter gegist vocht en een volledig materieel vootj alkoholslokerij werden -in beslag ge- men. De bewoner Slabb;aert werd aange houden en naar het gerechtshof te Gent overgebracht waar hij, ma verhoor door, onderzoeksrechter Limpens, onder aan. houdingsmapdaat werd geplaatst-,

De Volksstem | 1934 | | pagina 1