Na de Volksstemming in het Seargehied 17 Van St. ANTOON, EREMIJT Grooisch Christusbeeld in Barcelona Bond der Groots Gezinnen Leening Verwoesle Gewesten Donderdag JANUARI 1935 De Vlag op openbare gebouwen De Zaak van LedleSsei*g In het Christen Werkersverbond Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. publiciteit buiten bet Ajrond, AALSX e. Agentschap HAVAS, Adolf Mazlaan Ü7 ïe "pëJTsel AXXXIe JAARGANG NUMMER ]4 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Hue de Richelep, Pajrïjf jBank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2* H. Antonius Zonop7,40Zonaf4,22 V. M. 19 L. K. 27 folklore Sint Antonius, abt of kluizenaar, is een volksheilige bij uitstek ea wordt ii Vlaanderen nog meer dan elders ge vierd, men kan niet meer. Guido Gezellc, de priester, dichter en folklorist van eerste gehalte, maakt er gewag van Sint Antoon, de eenzater of eremijt 't- is arbeiders-, beenhouwers-, suiker bakkers-, handschoenmakers-, kamsla gers-, porselein- en gleierwerkersmesdag -en... Serophularia nodosa is Sint Auto- niuskruid. En a propo van St Antonius verken, of duivel in zwanengedaante, roept hij uit oude mijns hebben harde muilen. Op vele plaatsen dient men St Antonius de Egyptenaar, en ons volk aanroept hem tegen het vuur en andere ziekten van menschen en dieren. Te Borsbeke, in den Lande van 's Gra ven Aalst, wordt hij bijzonderlijk aanroe pen, en iedereen in de streek, kent die bijzondere bedevaartplaats. Sedert on heugelijke tijden komt men zijne hulp hier afsmeeken. Boven de ingangsdeur der kerk bemerkt men reeds zijn beeld in eene nis. Archieven van deze began kenis ontbreken, doch ze moet eene zeer befaamde en gekende geweest zijn, want in de middeleeuwen stond ze op het voorplan, vermits zij doorging als uitboe- tingspelgrimagie voor de steden Gent en Aalst. Zekere veroordeelden moesten optrekken «Te Scnte Anthonis bij Burs- bekertDe losprijs 'om er niet te moeten heengaan, bedroeg vijl schellingen. Thans geschieden alhier de plechtige begankenissen op 17 Januari met octaaf, en den tweeden Zondag der Oogstmaand met noveen. Men aanroept St Antoon te Borsbeke tot bescherming van menschen en beesten, tegen den geest der bekoring en de ziekelijke jeukte, ook genoemd ignis sacer, feu St Antoinekwaad/ vuur, tegen de heete of kwade koortsen. Nog komt men hier dienen om van de oog ziekte genezen te worden, bloedzweeren te zien verdwijnen en destaldieren bevrijd te weten van plagen. Te Borsbeke zoowel als te Burst, voegt er nog bij folklorist Van Heurck, van Antwerpen, om van zijn bloedzweeren en andere zweeren verlost te worden, neemt men nagels uit een bakje dat daar van achter in de kerk opgesteld staat en legt ze in een ander dat daar nevens prijkt. Hier bewonderen wij ook de Bekoring van Sint Antonius, door Gaspard de 'Crayer, en dees tafereel, zoo hoog geschat versiert het altaar van den Sint. De kerk, in gothieken stijl opgetrok ken, dateert uit de 14e eeuw en werd in 1899-1900 hersteld. De zijbeuken dragen het jaartal 1774. Op het bedevaartvaantje staat de oude kerk, gelijk ze er nog uitzag in 1850. met zijn toren en zijn acht zijden, tamelijk hoog en thans prachtig, zoowel als het heiligdom zelf. Boud de kerk is een af sluitingsmuur te zien, wel te verstaan op dat papieren bedevaartvaantje. Links staat St Antoon, immer met zijn kenmerkend zwijn, en twee geloovigen op de knieën aanroepen hem, wiens offer, twee tortelduifjes, op den grond liggen, met de pootea omhoog. De kostuum van den heilige gelijkt wel op een zwart Do- min ikanerhabijt met witten scapulier. Tusschen dezen groep en de kerk eene hoogte en daarop een huisje en wat hoo rnen. Langs den anderen kant der kerk staat eene woning, die voorzeker de pastorij voorstelt. Daarboven leest men «Den H. Antonius wordt gevierd in de parochiale kerk van Borsbeke, alwacr zijne H. Beliquien berusten. De solemnele be gankenissen zijn de eerste, den 17 Janu ary, zijnde eene octave de tweede op den laetsten Zondag van Augustij, zijnde eene novene. Eu onder het landschap van rt vaantje twee uitnoodigingen in verzen, waar tus schen in een kelk, met daarboven eene omstraalde hostie Antonius, patroon voor menschen ende beesten TotBorsbeke wordt gediend tegen booze geesten Tegen kwaed vuur, pest en menig ander pijn, Wilt Hij op deze plaets van U aenroepen zijn. Het grootste bronzen beeld ter wereld Na-ar de Barceloneescha correspon dent van «El Debate» meldt, is men al daar op- het odbenblik bezig met het iglietcn van een grootscii Heilig Hart beeld in brons. Voor de uiitvoering van iict model werden twintig ton leem en vijftien ton giips gebruikt, terwijl voor hel gieten van het reuzen beelidi zestig duizend ki logram hooit en twaalf duizend kilo gram brons noodig zijn. Het beeld, dat ontworpen is door clcn Spaansc-hen beeldhouwer Marés- en be kostigd is van uit alle deelen der we reld' bijeengebrachte giften, zal wor den opgericht op ihet hoogste punt van Barcelona, den Tifoidabo, vanwaar het de geheele stad zal beheerschen. Het beeld wordt nog een meter; hooi- iger dan het beroemde Golumbu monument, dat 2ich verheft op den «muelle -de la Paz»,in de haven van Bar celona en dat toldusver het grootste uit brons gegoten- beeld ter wereld was. De katholieke Spaansche bladen wij zen alle op de beteekenis van het feit, dat dit majestueuze Heilig' Hartbeeld- juist een eereplaats krijgt in Barcelo na, dat het zwaartst van alle Spaan sohe steden door «de golf van materia lisme en paganisme geteisterd wordt Het Bestuur van Afdeeling Aalst, na onderzoek van de jongste besluiten in zake de wijzigingen aan de wet op de /geizinstoelagen, stelt vast dat hier op nieuw' de groote gezinnen op uitdagen de wijze worden getroffen. Boven de gewone loonsvermindering zien de groote gezinnen nog eens bun maandelijksch injkomen verminderen met 40 a 150 ff., wat voor velen 25J^ van de gezinsvergoeding be leek ent. Dat -men hief vooral de nederigsten diep' treffen zal die liet hoogst noodigc z'uillen' moeten ontberen. Gaat acooord dat de lasten op 'de nij verheid moeten verminderd worden, maar protesteert ten krachtigste waar dit uitsluitend gebeurt ten nadeele van tie igroole gezinnen. Begrijpt nu ten volle waarom er een oproep gedaan werd zijn offers niet af te wegen met die van den buurman, maar begrijpt heelemaal niet meer, wat verdeelcnde rechtvaardigheid in' den mond van de hoogste gezagdragers bc- teekent, Eischt herziening van voormelde be sluiten in overeenstemming met een gezonde gezinspolitiek. Verzocht het hoofdbestuur; zoo op to treden dat het voor iedereen duidelijk wordt 'dat de Bond uitsluitend in dienst staat van groote gezinnen, verzekerd als hij is dan ook de hoogere belangen van liet liand en volk 'te dienen. Doet een beroep op de Volksvertegen woordigers cn Senatoren om niet 'te laten 'tornen aan dé schoonste sociale wet, die ze ooit hebben gestemd. Besluit deze motie mee te deëlen aan het hoofd-bestuur, aan de volksverte genwoordigers en senatoren van ons arrondissement en aan de pers'. Komt dan tot Borsbeke ras, komt hier tot hem getreden, A en roept Antonius, toont hem uw Hele leden, Zijn wonderheden groot, geven getuigenis, Dat wie zijn hulp verzoekt. in 't kort geholpen is. MARC. Minister Pierlot heeft een aanschrij ving gezonden aan de provinciegoever- neurs, waarin hij er aan herinnert, oat dt\ nationale vlag. moet uitgestoken wor den op de openbare gebouwen op de traditioneele nationale feestdagen 8 April, 21, 2-2, 23 en 25 Juli, 3, .10, .11, 15 en 17 November. Dc aanschrijving zegt verder dat bij die of andere gelegenheden ook gewes telijke of plaatselijke vlaggen mogen uitgestoken worden indien de aard van de feestelijkheid dit vereisclit of indien het overeenstemt met de plaatselijke e-bruiken. Wordt er maar een vlag uitgestoken, ti-a.nfe.oet het de driekleur zijn; worden er meer uitgestoken, dan moet de drie kleur de eereplaats krijgen. Het zijn dc gemeenteraden, die te be slissen hebben wanneer en met welke vlaggen de openbare gebouwen dienen bevlagd. Bic besluiten mogen echter niet strijden met de voorschriften uit onderhavige aanschrijving. Bij gebrek aan een besluit van gemeenteraad, mag liet kollege van burgemeester en sche penen beslissingen treffen^ De heer Van FVleuter, gewezen gemeen- tesekretaris van alle rechtsvervolging ontslagen Dinsdag morgen vers.chcnen voor de Raadkamer tier Rechtbank van Gent, de genaamde M. Jaak Van Meuter, oud- gemeentesekretaris van de gemeente Ledeberg, en M. René Boone, schepen van voornoemde gemeente. De Raadka mer was voorgezeten door M. Vanden Abecle, rechter, de lieer substituut Van Hout bekleedde den zetel van het open baar ministerie. M. Limpens, onderzoeksrechter, bracht verslag uit over de feiten ten taste van de twee voornoemde heeren. De iheer Van Meuter was bijgestaan door, den heer advokaat De Gosseaux, en M. Boone, door den heer, advokaat Romi. Zooals men weet, was de voorgaande week M. Van Meuter reeds van alle rechtsvervolgjiilg inzake van zijn ver brande overjas, door, dezelfde Raadka mer, ontslagen. Dinsdag nu moest M. Boone, schcpe ne, verschijnen voor twee hem ten las te gelegde feiten: onregelmatigheden in het stempelen van werkloozenkaar- ten.: In' deze laatste zaak, evenals in deze van de verbruinde overjas, was het M. Boone, die den Heer Van Mcutei; be schuildigti had. M. Van Meuter moest verantwoor den over het geven eau den conlre- seing» of het medetéakenen eener door M. Boone hem voorgelegde .verklaring van arbeidsongeval. Hier ook werd M. Van Meuter buiten zaak gesteld. M. Van Meuter is dus in al de zaken van Lede berg, yan alle rechtsvervolging ontslagen. Wl. René Bootte»,a war» f'Adeber^ wordt vervolgd. De lieer René Boone wordt vervolgd voor de hem ten laste gelegde feiten, zijnde valscliheiid ui geschriften, ge bruik van stukkèn en oplichterij. Hij zal dus voor de Boetstraffelijke Rechtbank verschijnen. 4 ten honderd 1921 TREKKING VAN 15 JANUARI (Dinsdag heeft de 113e trekking plaats gehad der Leening 4 ten honderd 1921 van de Verwoeste Gewesten. Het lot van een miljoen frank werd gewonnen door reeks 76654 n. 11. De andere nummers dezer reeks zijn mitkeerbaar- met 250 frank. Eene dagorde met betrekking cp de wetsbesluiten Met Comite.it van liet Verbond der GUristene Syndik-aten vergaderde Dins dagnamiddag, ten einde inzage te ne men van een ver,slag barer afgevaardig den, in te dienen bij den eersten minis ter, .met betrekking op de onlangs ver schenen wetsbesluiten, die batrekking hebben op de loonsvermindering, der Staat sagen ten en van deze der Nationale Maatschappij «der Spoorwegen, het te werkstellen der werkloozen, de vermin dering van de familieloeslagen cn de vermindering van den werkloozensleun. Na afloop der vergadering werd de volgende dagorde gestemd .1 Na kennis te hebben genomen, van een verslag aangaande de onderhande lingen gevoerd door de afvaardiging van liet Verbond der Christ,ene Arbeiders en van het Verbond, der Ghristene Wcrklie- deri-Syndikaten met den eersten minis ter; stelt vast dat dit onderhoud nog niet als uitslag had, het doen wijzigen der onlangs getroffen maatregelen door de regeering' in den zin zooals het gevraagd werd door het Verbond; bevestigt zijne motie van 3 Januari 1935, door dewelke het zijn verzet heeft doen kennen tegen liet nteércndeel de-, zes maatregelen. De officieele uitslag. Ingeschreven kiezers 539.541 Deelnemers aan de stemming 528 005-97,9 0 0 Ongeldige stemmen 2249 Voorstanders van het Statu-quo 46.513 rz 8,87 0 0 Voor aanhechting aan Frankrijk: 2124-0,4 0 0 Voor aanhechting aan Duitschland 477.119-90,3 O/O Officieele uitslagen per distrikt Genève, 15 Januari. Ziehier eenige aanvullende inlichtingen betreffende de uitslagen van de volksstemming in het Saargebied. Saarbrucken-Stad [10.413 stalusi quo, 236 Frankrijk, 13.711 Duitschland. Saarbrucken-land [12,303 status quo,. 657 Frankrijk, 12.1..632 Duitseihland. Saarlouis .7.451 status quo 727 Frankrijk, 85,230 Duitschland. Ottweiler 8.792 status quo, 152 Frankrijk, 88,875 Duitschland Merzic 1.180 status quo, 66Fr-ankrijk, 23,362 Duitschland. St-Wendel 1.130 status quo, 27 Frankrijk, 20.599 Duitschland. St-lngbertj 3.058 status quo, 126 Frankrijk, 33,867. Duitschland. Homburg 2.196 status quo, 42 Frankrijk, 28,763 Duitsichland. De indruk in Duitschland Na de (bekendmaking van den uitslag van de volksstemming heeft de h. Buere kel, gevolmachtigd afgevaardigde van Hitier voor liet Saargebied uit Neustadt een telegram gezonden aan Hitier waar in hij zegt dat een bewogen oogenblik van de wereldgeschiedenis wordt be- leefldi. De uitspraak van de Saarbevol- king zal over de wereld weerklinken en hopen wij, een einde maken aan een duizendj-arrgen sitrijd. De Rijn stroomt wel is waar in Duitschland, doch de Rijn is niet de grens van Duitschland. Twee buurstaten willen rust en vrede om tie wereldvrede te dienen. Buerckel besluit als. volgt «De Saar- bevolking wil dus terug naar haar va derland Duitschland. Gij Hitier zijt Duitsichland. Wees dan ook de bescher mer, van die bevolking in haar yader- lankL Daarna heeft Hitier zelf een clraad- looze relde gehouden. Hij zei o.a. is. «Een vijftien-jaren-lange onrecht vaardigheid heeft thans opgehouden te bestaan. Het lijden van onze broeders uit het Saargebied beeft opgehouden en gan'scih Duitschland voelt dit mede. Hill,er wijst met enkele woorden op de oairechLva'andigheden in het Vredesver drag- van Versailles vervat en huldigt de Saarbewoners voor hun trouw aan Duitschland. Hij zegt vervolgens «Dc spanning in Europa verdwijnt. Op 4 3 Januari heeft -een 20-jarig beroerd tijdperk een einde genoanen. Ik verklaar dan ook plechtig «Na den terugkeer van het Saargebied naar Duischland beslaan cr geen geschilpunten van ierritorialen aard meer tusschen Frankrijk en Duitschland. Wij eisohen natuurlijk ge lijkberechtiging voor Duitschland, doch wij willen ook de solidariteit onder 'de yolkeren bevorderen. Dan sprak minister Goebbclsi en zei «Duizenden mannen 'cru vrouwen uit •het Saargebied hebben hunne gehecht heid aan Duitschland betuigd. Duitsch land heeft na een vijftienjarigen strijd den zege beihaald. Al de Duitsehers heb ben nu een waarschuwing gekregen. Goiebbels noodigt de bevolking uit de huizen te bevlaggen en uiting te geven aan liure vreugde. Duitschland moet in een vlaggenzee herschapen worden. Overal moeten betoogingen en optoch ten gehouden worden. Goebbelsi heeft eveneens een 'telegram van gelükwensclien gezonden aan den heer; BuerckeL De indruk in Frankrijk. Uit Parijs, 4 5 Januari De uitslag van de volksteniming iri het Saargebied werd in de morgendureiï bekend gemaakt door de radio-uitzen dingen, en 'n weinig later door de bij zondere uitgaven der dagbladen die rond 8 uur op straat worden verkocht. Deze uitgaven diie zich heel den voor middag opvolgden, waren spoedig uit verkocht. Alhoewel zij alle hoop verloren had hel Saar-plebisciet zich anders vc zren uitspreken dan ten gunste van Duitsch land, i-s de Fransche pers over heel de lijn, werkelijk verstomd bij het vast stellen der geweldige meerderheid van stemmen welke het Hitleriaansch Duitschland bekwam. Een zeker aantal dagbladen schrijven dien verpletterenden zegepraal ioe aan de hoogere, behendige techniek 'der. propaganda van Dr Goebbels en aan het gemis van Fransche propaganda in de Saar. De «Journal» verklaart, dat dc over winning van het Duitsche front alle verwachtingen overtroffen heeft. Het blad voegt er aan toe, dat dc Fransche openbare meening misschien tevreden zal zijn, -omdat het Saarvraagsluk nu voorgoed en ontegensprekelijk opgelost is. De Parijzer Matin meent, dat de" minderheid in het Saargebied geen groo-ten weerstand zal bi et Jen tegen den wil van een verpletterende meerder heid. Uit vrees voor het socialistisch- kommunistiseh programma van liet eenheidsfront hebben de katholieken voor Ilitler (gestemd. Yolgens L'OEuvrc hoopte ieder een in den Volkenbond, dat de meer derheid voor den terugkeer lot Duitsch land zoo groot mogelijk zou zijn, op dat er zoo weinig mogelijk verplichtin gen tegenover dé minderheden zouden bestaan. De indruk te Geneve •LAJ IJlCUewci 1S.C1 -cc iL uw schap H-avas schrijft t De uitslagen van de volksstemming in het Saargebied zijn in de Fransche officieele kringen te Genève met een volslagen onbevangendheid en kalmte ontvangen geworden. Deze uitslagen kunnen inderdaad geen afbreuk doen aan het aanzien van Frankrijk. Dit land had immers zijn kandidatuur niet gesteld niemand hield er begooche lingen over het aantal stemmen op na, die zich voor de naasting van het Saar gebied bij Frankrijk zouden uitspreken; Wat tic voorstanders van hef. statu- quo bcteft, had men wel gedacht dat hun aantal grooter zou geweest, zijn, maar het dient vastgesteld dat de uit slagen van de stemming in het Saar gebied ongeveer overeenkomen rnet die der volksstemmingen, die door het Hit leriaansch regiem tijdens de laatste 2 jaren ingeric-ht werden de Saarbevol- king beeft zich volstrekt Duitsch ge dragen en de stemming van verleden Zondag alss een plicht, jegens het vader land en het ras beschouwd. De yers;c!hiTLende Fransche regeë-' rin-gèn die elkaar hebben opgevolgd, bobben steeds verklaard, dat Frankrijk zich bij vooT-baat neerlegde bij do uit spraak van den wil der bevolking van het Saargebied-. De Volkenbondsraad zal de artikelen van het Verdrag van Versailles, die verband houden met dc uitslagen der volksstemming, moeten verklaren cn toepassen. De partijgangers van den statu quo ontmoedigd De partijgangers van den statu quo. zouden ontmoedigd zijn. Niemand is naar de aangekondigde beloogingen ge komen en op de persYergadcring bij" Max Braun waren slechts een vijftigtal vreemde journalisten aanwezig. Do «Aubeiterzeitung» blijft gesloten, evenals de «Volkstimme». Anderzijds: wordt uit Duitsche bron gemeld, dat reeds enkele plaatselijke groepen van het eenheidsfront tot hun ne ontbinding hebben besloten. Max Braun heeft nochtans verklaard, dat ide strijd zal worden voortgezet. Genève, 16 Jan. In de omgeving van dc Volkenbonds,kringen is, men van oordeel dat de Volkenbond, binnen wei nige dagen uitspraak zal doen nopen?, het Saarvraagstuk, namelijk dat de Saar, aan Duitschland moet terugkeeren. Een termijn van 4 6 weken zal bepaald worden, waarin de officieele naasting aan het Derde Rijk za! geschieden. De internationale troepen zullen lot dan jn de Saarprovi.n.cie verblijven*

De Volksstem | 1935 | | pagina 1