Het Geheim KABINETSRAAD Nieuwjaarsgiften voor den Paus Kunstmatige Rubber uit Kalk en Steenkool Vrachtauto door tram gevat te Brussel 18 Januari. H. Prisca: leefde in de fVe eeuw ten tijde van de regeering van Juliaan de Apostaat, en werd door he.-n gedood. De luchtpcstverbindinq met de kolo nie. Men meldt dat liet vertrek van het eerste, postvliegtuig, de «Edmond Thieffryi van den geregelden dienst Belg-ië-Conigo op 23 Februari gesteld blijft. Koning Leopold heeft toegezegd bij 't vertrek te Evere-Brussel aanwezig te zijn. Ook is de bemanning van de Edmond Thicffry» een driemotorig' Fok- JkertoeisLel, reeds aangewezen. Eerste pi loot is de bekende Sabenavlleger P. Oocquyt. Als tweede piloot, zal een an der zeer giunstig aangeschreven vlieg- tuiiglbestuurder van dezelfde luchtvaart maatschappij J. SchoonhroodL, de reis medemaken. Er zal ook een marconist aan boord zijn,. De kolenvoorraad. De kolenvoor- r.aad vermeerderen nog, in plaats van te verminderen. In het begin der maand December waren er 22,170 ton meer dan de vorige maand. Hieruit blijkt dat de toestand van de kolcnmarkt niet normaal is, alhoewel ook rekening dient gehouden van het feil dat wij xot nog- toe bijna geen winterweder hebben ge had. Arbeidskampen. Subeomiteit voor de arbeidskampen afdeeling van de Ministcricele commissie tot instudee ring van het vraagstuk der werklooze jeugd heeft Dinsdag namiddag ver gadering gehouden voor het verder on derzoeik van de kwestie der arbeids kampen. M. DeLmartino, voorzitter van de K.A.J. heeft er breedvoerig zijn plan uiteengezet. Dit onderzoek zal toeko mende week voortgezet worden. De nieuwe naam voor Perzie. Als reden, waarom, van 2i Maart af, de naam Perzië door Iran zal vervangen worden, geelt men op dat geschiedkun dig en aardrijkskundig, Perzië maar op een bepaalde provincie van liet land toepasselijk is; z'ooièis als Holland, wal eigenlijk maar voor een gedeelte van Nederland kan golden. Schilderij voor Beigisch vorstenpaar. Op Oudejaarsavond heeft, de Neder land scli- Indische llegecrïng aan Koning Leopold en Koningin Astrid oen schil derij laten aanbieden, voorstellende het stoomschip «Sir.ius», waarmede Konin Leopold en Koningin Asrid, die: destijds nog kroonprins en kroonprinses waren, hun reis door Indië nebben gedaan. Het schilderij is vervaardigd door den Ne derlandsch-Indiscben kunstschilder Willem van der Does, te Mala'ng. De aanbieding van dit kunstwerk is een schoon en vriendelijk gebaar van de Nederlandsche regeering. dat zeker be schouwd kan worden als een bewijs van de go'ede verstandhouding die lussclren de heide landen heerscht. Oostenrijk op de Brusselsche Ten- tccnstelling. Het paviljoen van Oos tenrijk zal een-e volledige verzameling bevatten van Oostenrijksche p/ocluk- ten, kunslwenken en dioramas over het natuurschoon in Oostenrijk, lot bevor dering van het Toerism. Het 'kunstge deel te zal toevertrouwd worden aan pro fessor Klemens llolzmeester. bestuur der der Akademie var. Schoone Kunsten Ie Weenen. 79ste Vervolg. Bij deze laatste woorden verdween de glimlach die op Rosamond's gelaat Je voorschijn wa.s gekomen doen haar echtgenoot haar toesprak, oogenblik kei-ijk. 'Aij drong zich dicht, tegen hem aan, en niet haar hand op zijn soh ouder,z* g- .do zij óp zachten fluisterenden toon. Toen wij de andere kamer, tegen over den trap geopeii i hadden begon nen zij met de meubelen ie onderzöe- Jcen. Wij dachten, als gij-het u heiin- jierl, dal het geheim van de Mirtekamcr In verhand kon staan met verborgene -kostbaarheden, die gestolen waren, of verborgen papieren die vernietigd had den moeten worden, of verborgene vlek ken en sppren van eene ol andere mis diaad, die zelfs een stoel of taTel kon verraden. Zullen wij hier ook de meu belen onderzoeken Zijn er \Tle, Rosamond Meer .dan er in de andere kamer .waren, antwoordde /.ij. Meer dan gij in een morgend be zichtigen kunt - Neen. dat geloof ik niet. Begin dan maar met de meubelen lk hen maar een hulpeloos raadgever in zulk een kritiek geval als dit ik moei de venantwoordo I i j k-u d van te bf-sl sen op u laden. (Jij hebt de oogen die zien, de handen die zoeken.: en indien het geheim van ie reden, die jufvr Jozeuh had om u te waarschuwen niet, De complementaire belasting De Kabinetsraad heeft Woensdag na middag een vergadering gehouden on der voorzitterschap van M. Theunis, eerste minister. De lieeren Franequi en Gutt hebben voor den raad een. uiteenzetting gege ven van hel mecanisme van 'de nieuwe persoonlijke complementaire belasting, waarover een ontwerp van volmachlbe- sluit is opgemaakt, hetwelk de koning ter handtcekening zal voorgelegd wor den. Het ontwerp heeft voor doei de recht- streeksche belastingen beter, te regelen. Het ontwerp wil inderdaad een einde stellen aan de ongelijkheden van de in- diciaire taks, die afgeschaft wordt. De nieuwe belasting zal eveneens de mobilaire taks doen verdwijnen welke dikwijls aanleiding gaf lot tal van be twistingen en dit niet zelden voof1 ge ringe bedragen. Het ontwerp De gro'Ote lijnen van dit ontwerp zijn de volgende: Alle inkomsten die door de verschillende belastingen getakseerd worden, zijn aan de nieuwe belasting onderworpen, uitgenomen wanneer het to'taal ervan het vrijgestelde minimum niet bereikt is. De belastingen die geheven worden op loonen; komen slechts in aanmerking voor 85 t.h. van hun bedrag. De vri,' stellingen aan de basis van gezinnen van 3 kinderen of meer zijn dezelfde als vroeger. Van het globale inkomen mo gen afgetrokken worden de kostgelden die aan de ouders uitbetaald worden; de intresten van geleende kapitalen; de verliezen die men de vorige jaren on der.gaan heeft. Het bedrag der taks De taks is zeer gering voor kleine in komens; slechts 1 t.h. Zij wordt traps gewijs verhoogd per snede van 25.000 franken. De taks bedraagt XA p.h. per snede voor de tweede en derde snede, 't is te zeggen voor inkomens gaande tol. 75.000 frank. Het bedrag der taks is 1 t.h. voor de vierde en vijfde snede, 't is te zeg gen voor inkomens gaande tot 125.000 fo. Vanaf dit cijfer is de taks 2 t.h. per siïj|de om: vanaf 300.000 fi\ 20 p.h. te beariagien. Be -vel'hoo.ging is dus gering, wanneer het gaat-om geringe of middelmatige inkomens. Voor meer belangrijke inko- gnens is ze natuurlijk hooger. De belast ing wordt verhoogd met 1/10 wanneer de belastingschuldigen, gehuwd zijn zonder kinderen. Met 2/10 voor de ongehuwden van. beide geslachten die belastingscluildisgen zijn. Een voorbeeld. Het (gezinshoofd dat 3 kinderen heeft en te Brussel do-or zijn arbeid minder dan 21.000 fr. want, "t is le zegigen min der dan 20.000 fr. netto, zal niets te betalen hebben. Indien iemand door zijn werk 2G.000 fr. verdient doch voor 1000 fr. lasten heeft te dragen zal hij ook niets beta len. Indien hij nadat alle lasten zijn afgetrokken 21.000 fr. netto, verdient zal hij 178 fr. te betalen hebben, 't is te zeggen 1 op 85 p.h. van 21.000 fr. Indien de 21.000 fr. de inkomsten zijn van gebouwen of obligaties zal de be- belasting 208 fr. bedragen. De belasting zal 230 fr. bedragen in. dien het een gehuwde geldt zonder kin deren en 252 fr. indien het een onge huwd persoon i,s». Alle fiscale inkwisilie wordt uitgeslo ten. Anderzijds imag de coniroleur der be lastingen ambtelijk laxee'ron indien bet duidelijk is dat de inkomsten hooger zijn dan de verklaarde cijfers. Zware straffen zelfs gevangenis kun nen degenen treffen, die vrijwillig een val scire verklaring hebben gedaan. Vermindering van belasting Uit de aangehaalde gevallen blijkt dat deze belasting, eenvoudiger is om toe te passen en de lasten der gemid delde inkomens vermindert. Hier weze aan toegevoegd dat de verklaringen der belastingbiljetten nauwkeurig onder zocht werden. Zij zullen klaar zijn en slechts enkele vragen bevatten die ge makkelijk kunnen beantwoord worden. Voor de automobilisten Het koninklijk bësiuit betreffende de automobilisten behelst een vereenvou diging welke door de belanghebbenden sedert lang werd gevraagd. Het besluit herleidt het .aantal der categorieën van taxia.tie en stelt een töh'kis vast die ge makkelijker is om uit te rékenen. Hel werd opgemaakt nadat gedaebtenwisse- lingen hadden plaats, gehad met de be voegde vereenigingep. Door dit besluit worden de in België gefabrikeerde autos Van taksen vrijge steld igedurende 2 jaren. Al de vraagstukken die aan de admi nistratieve controolcom missie inzake taalgeschillen zullen voorgelegd worden, zullen in laatste instantie door den ka binetsraad opgelost worden. Gezinstoelagen. De raad heeft den 'definilieven tekst goedgekeurd van liet volmaclitsbesluit betreffde de gezinstoelagen, hetwelk door den minister van arbeid werd voorgesteld. Het bedrag der bijdragen reeds (ge kend, werd bevestigden zal 0,50 fr. zijn voor mannen en 0,25 fr. voor vrouwen. De toelagen zullen 9 fr. bedragen voor het eer&te Ikind; 12 voor het tweede 32 vo-or het derde; 05 voor het vierde; 85 voor het vijlde en volgende. De volgende kabinetsraad beeft plaats Maandag a.s. te hialï tien. m deze kamer le kernen, te vinden is door in de kamer te zoeken, zult gij het vinden. En gij zult het weten. Lenny, zoo- dra het gevonden is. Laat zien h Waarmee zal ik beginnen Met de groove boekenkast tegenover het ven ster of de donkere oude schrijftafel, in den hoek van den heerd Begin met de boekenkast, lieve, daar die u het eerst in 't 'oog is geval len. Rosamond deed eenige schreden naai de boekenkast, hield toén stil en zag eensklaps ter zijde naar bet beneden einde van de. kamer. Lenriy Ik heb iets vergeten, loen ik u de wanden beschreef, zegde zij. Er zijii twee deuren in de kamer, beiiaiv de deur die wij binnengekomen zijn.Zij zijn beide aan mijne rei-hlerliand, zoo- als ik nu sta niet mijn rug naar -liet venster. Elke is op (lenzelfden afstand van den hoek, en elk is van dezelfde grootte en vorm. Dunkt u niet dat, ze moeten openen en zien waar zij heen leiiden Voorzeker. Maar steekt de sleutel er in Rosamond trad dichter naar de deu ren, en antwoordde bevestigend. Open ze dan, zegde Leonard. Wacht niet alleen. Neem mij mee. lk kan het denkbeeld niet verdragen van hier te zitten, en u alleen de deuren te laten openen. Rosamond keerde terug naar de plaats waar zij zat, en geleidde hem toen naar de deur, die bet verst van liet venster was. Bond der Derde-Orde, Bonsecours, 25; E. H. R. Van Haelst, onderpastoor, Oost Eekloo, 20; J.M.C.M., Steenberghen, "Meohele-n, 100; M. Honnebon'ne, Lief- ooghe, Poperinghe, 100; M. C. Frans- sen, Elsenborn, 100; M. A. Vander Eist, Haecht, 100; M. J., 100; Baron v/an Reyneigom de Buzet, Herenlhout. 100; Naamloos, Roeselaere, 50: M. L. t Kint de Roodenboke, Brussel, 50; M. G. du Jardin, Mechelcn, 50; M. en Mev. Eugène Stappaerts, Brussel, 50; J. D., Gent.; M. E. Lenaerts, Brussel, 20; F.Z., 6; Onbekend, 5; Zusters van het H. Hart Antwerpen, 100; M.A.V., Antwerpen 100; Onbekend, Etterbeek, 100; Onbe kend, Rortrijk, 100; M. Fr. de Hemp- tinne, Elsêne-, 100; Zusters de O. L. Vr. Hoei, 100; M. E. Crahay, Luik, 100; M. Rolah Despretz, Lessen, 100; Mej. Is. Sogers, Appels, 100; Dr. Wavreil, Tin- tiginy, 100; Mej. Claikens, Hasselt, 50; Mont-St-Amand, 50; M. 11. van den Perre, Uccle, 20; Mej. Roose, Leuven, 20 Toliaal op lieden: 110.608 Men kan inschrijvingen zenden naar het bureel van het blad of storten op postchecknummer 382<79 van M. Leon Mallié, sekretaris van den Bond te Doornik. voor 19S5 Inschrijving geopend'door dan Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie ZEVENDE LIJST. Dc «VHigtième Siècle», Brussel 2.000 Naamloos, Brussel, 2.000; De vikaris 6en-gen., Luik, 300; E. H. «J.N. Meenen, 250 Graaf C. de Brièy, Laclaire.au, 200; Gesticht der EE, PJ\ Josephitert van Belgie, VeLm, 200; .Onbekend, Brussel 200; F. L. Slcenocl^eizee!, 10.000; M Speelcikaert, prov. raadslid, 500; M. en Mevr. Léon Verlielsb, Brussel, 500; On bekend, Sweveghem, 500; M. J. Van Ginderacliter, Merchtem, 500; M. M, Henry de Frahan, ^Voluwe, 500: Mev. V-ersele, Kortrijk, 200; A. L., Brussel, 200; Mej. C. en V. Etterbeek, 120; Docihters van den? II. Joseph, Tem pleuve, 100; M. C. P., 30; M. Louis Moens de Ha.se, Aalst, 100; E. H. G. Roelandls, pastoor. Pelegem, 100; M. Jh. Vanden Bussehe, Ardoye, 100; Chr. Bebaghel de Bueren; 100; Graaf Arnold Le GreJle, Pulle, 100; Mej. J. Powix d Tenbosscbe, Brussel, 100; Geest. Ursu- linen, Vilvoorde, 100; Mev. Wed. Chr. t'Ser.steaens, Bru'ssel, 100; Kan. Poppc, viaa.ris-generaal, Gent, "100; E. II. Mus- sche pastoor van St. Joost, 100; E. H Jh. Vandenbnonehe, pastoor Leisele, 100; Kinders Lannoy, Westeappelle, 50 Sint Jans Jongensschool, Mechelen, 50 Als daar een§ iets-.verschrikkelijks achter te zien was zegde zij, een wéi nig bevende terwijl zij de band naai de sleutels uitstrekt-?. Schrik niet, lenny', zegde zij, hem eensklaps weg geleidende. Er is niets achter de-deur dan eene groote ledige kast. Maian" er kruipen-daar binnen eene menigte -leelijike dieren tegen den muur. Ik heb ze weor in hunne duister nis en verborig-enheid gesloten en nu breng ik u naar uwe zitplaats terug voordat wij vervolgens gaan onderzoe ken wat de boekenkast bevat. De eene deur van bet. bovengedeelte der boekenkast die, open ging en half uit hare scharnieren viel, deed met een enkelen blik de ledigheid der plan ken aan eene zijde zien. Toen Rosamond de andere deur open trok. deed zich hetzelfde schouwspel van ledigheid aan haar op. Over elke plank lag dezelfde öphocping van stof en morsigheid verspreid, zonder eer spoor van een boek, zonder dat zelfs een enkel sluikje papier ergens in een hoek, van boven of onder, het oog aantrok. Het benedemgedeclte van de boeken kas iliiad drie afdeelingen. In de deur van de eene stak de roestige sleutel in het slot. Rosamond draaide dien met eenige moeite om, en zag in de kas. Achterin lag een pak speelkaarten,bruin van morsigheid. In den eenen hoek vond zij een gebroken kurkentrekker en een hengelsnoer in den onderen eenige eindje,si pijp, eenige oude medieijn- riesëbje-s, en een liedjesboek vol met ezelsopren.' i Naar uit Moskou wordt gemeld heb ben geleerden een methode gevonden, om. op goedkoope wijze uit kalk en steenkool synthetische rubber 'te fabri- ceeren. Het verkregen product, dat men «sov_ prene» heeft genoemd, moet goed tegen slijtagie besliand en gemakkelijk te ver. werken zijn, terwijl de kwaliteit door ouderdom practisch niet vermindert. Bovendien zou het in petroleum onop losbaar zijn. Te Erivan in Sovjet-Rus sisch Armenië wordt «hans een fabriek gebouwd voor het vervaardigen van «sovprene». Het. product wordt verkregen door in een electrische oven kalk met steen kool samen te voegen, waarbij calcium ciarbid ontstaat. Deze levert de acetyleen op, die de grondstof vormt voor de synthetische rubber, welke door middel van een ge helm procédé wordt verkregen. Zooals men weet, zijn -er r?eds meer. Cere procédé's tot vervaardiging van kunstmatige rubber bekend. Deze zijn echter nog steeds veel le duur om bij de huidige rubberprijzen een win.st'ge vende exploitatie mogelijk te maken. Hoe men in dit verband van boven staande bericht de uitdrukking op goedkoope wijze» moet opvatten, wordt niet vernield Dinsdagavond, rond 11 u. 30, kwam een kleine vrachtauto, loebehoorenae aan Alfons V..., nijveraar, wonende in de Max Roosestraia.t le Schaarbeek, en bestuurd door eeTn autogeleider, met wien V... zoo pas kennis gemaakt bad in een drankgelegenheid van het St-lto- c-husplein, den Antwerpsehen steenweg afgereden. In den vrachtauto hadden nog drie personen plaats genomen. Gekomen ter liooigte van het huis n. 79, op voor noemden steenweg, wilde de geleider een tram voorbijsteken, doch bad zijn zwenking niet gped berekend en werd gevia.t door de tram n. 46, die in 'de richting van Laken reed. De schok was zeer geweldig. Een der inzittenden, dë genaamde lloger V...> 41 jaar oud, wonende Frans Navezstraat te Schaarbeek, werd zijn arm ius.schen de tram en de auto verpletterd. De ei genaar, Alfons V..., werd aan de beenen. gekwetst. De geleider van de train, Fr. Vermeire, 40 jaar oud, wonende Paul Jansonlaan te AnderleelU, werd aan de handen gekwetst. Mevr. Maria Savmne, wonende Huis meester Coggestraal, te Schaarbeek, werd aan het hoofd gekwetst door glasscherven. Alleen Roger V... moest in een gasthuis verzorgd worden. Het onderzoek werd door de politie ingesteld. Auto komt op een gespan terecht te Farciennes Dinsdagavond had een ernstig ver keersongeval plaats op bet grondge bied van. Farciennes. Een kleermaker van Charleroi, M. Leopold Férouimont, vergezeld van een dame, reed in een zweren luxe-auto naar Philippeville. Hij had juist een camionnet voorbijgestoken, wanneer de auto op een gespan-, dat gebruikt wordt om boomen te vervoeren, en dat dwars over de baan stoiid, terecht kwam. Het'voertuig slingerde liet paard en den voerman omver om tenslotte te gen de boomen langs den zoom van het woud terecht te komen. Het paard werd vreeselijk gewond en zal moeten afgemaakt worden. De voer man Paul Demarest, van Farciennes, 38 j. oud, gehuwd en vader van drie kin deren, werd een b'l gebroken. Tevens heeft hij een erge hersenschudding on dergaan. De autovoerder liep als bij wonder slechts lichte kwetsuren op, alhoewel zijn voertuig bijna volledig werd ver nield. Wat de dame betreft, deze was als zinneloos gevlucht in de duisternis en tot nu to«i konden de gendarmen haar met terug vinden. Enkele minuten na liet ongeval kwam een geneesheer van Charleroi, die huis waarts keerde, aldaar voorbijgereden en 'nam den gekwetsten voerman mede. Hij bracht hem over naar het hospitaal van Gosselies, waar hem de nood:ge zorgen werden verleend. Door de politie werd het .gebruikelijk onderzoek ingesteld om de verantwoor delijkheid te bepalen. Dit waren al de voorwerpen die de kast bevatte. Nadat Rosamond elk daar van haar echtgenoot nauwkeurig be schreven liacl, juist zooals zij ze vond, ging zij naar de tweede afdeeling. De deur bleek -niet gesloten te zijn. Toen zij er in zag, ontdekte zij niets anders dan eeniige zwartgeworden wallen, en het overblijfsel van een juweelkistje. De derde deur was gesloten, maar de roestige sleutel van de eerste kas paste er op. Er was slechts een voorwerp in, eene houten doos, met lint ombonden, waarvan de beide einden met een zegel aan elkander vastgehecht waren. Rosamonds verflauwende belang stelling werd bij deze ontdekking eensklaps weer levendig. Zij beschreef de doos aan haar echtgenoot, en vroeg of hij dacht dat zij gerechtigd was hel zegel le verbreken Staat er iets op bet deksel ge schreven vroeg hij. Rosamond droeg de doos recht naar- het venster, blies liet stof er af, en las op een perkamenten strookje, dat, aan het deksel genageld was Papieren John Arthur Treverton, 1760. Ik geloof dat gij.de verantwoorde lijkheid van liet zegel te breken wel op u kunt nemen, zegde Leonard. Indien deze papieren van eenig familiebelang waren, zou uw vader or zijne executcu ren ze zeker niet vergeten in eene oude boeken hebben laten liggen. Rosamond brak het zegel, maar zag haar echtgenoot twijfelachtig aan.voor dat zij de deur opende. Het schijnt mij toe, niet anders dan tijd verspillen te zijn, zegde "zij.J ASPIRINE oetent een gun- stigen invloed uit op de circulatie van het bloed, verwijdt de kleinste bloed vaten en bevordert zoo de bloedsomloop. Vandaar [bayer) zijn Aspirine-tabletten bij V E verkoudheid onmisbaar. Vraagt d« orlglneala verpakking met hot BAYER- kruls en het zegel van d« nationale Codex. Tuben van 20 tabl. frs.Kleine veip. frs. 4.25. Hoe kan eene doos, die s ulcrt zeven tien honderd zestig jaar niet open ge weest is, ons helpen om het geheim, van jufvrouw Jazeph en de Mirlekanicr le ontdekken Maar hoe weten wij dat zij sedert dien tijd niet. open geweest is i zegde Leonard. Kan het verzegeld lint er niet in later tijd door iemand anders om gedaan zijn V Gij kunt er liet best over oordéelën, dewijl gij zién kunt of er iets op het lint geschréven slaat, on ol' liet zégel eenige teekehen vertoont, waar naar .gij eene.meening kunt vormen. Op liet zegel is niets anders te zien dan een bloempje als een vergeöt-mij nietje/in hel midden. Geen spoor van schrift is op het lint (e ontdekken.Ieder een had voor mij de doos kunnen ope nen, ging zij voort/liet deksel gemak kelijk oplichtende, want het slot is vol strekt goene bescherming. Het hout van liet deksel is zoo vermolmd dat k er de kram uitgetrokken heb, on deze al leen in het slot is blijven steken. Bij onderzoek bleek de doos vol pa pieren te zijn. Op het bovenste pak waren deze woorden geschreven Yerkiezing-fekosten. Ik had met vier stemmen dc meerderheid. Prijs vijfl pond elk. J. A. Treverf.cn>. Op de volgende laag papieren stond, geen opschrift. Rosamond opende d:» en las op het eerste blad Verjaringsgedicht. Opgedragen aan den Maecenas van den hedendaag-schen lijd. in zijne poëtische afzondering tq Porthgenna. 't ïetïo'iï.

De Volksstem | 1935 | | pagina 2