De Stemming in de Saar Na de Yoksstemmïop in bet Saargebied On se Reis naar Zwitserland In het Kolenbedrijf CONGO Waar naartoe met de 100 000 •v 1 - XXXXIe JAARGANG BJMMER 17 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst Telefoon i 14. Publiciteit buiten het Arrond, aalst g Agentschap havas Adou ii„i„n if, 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. P HAVAS, Adou J3. gcu3Be, da Bank Ruidin^KIngawat M »ndr« w. a Zondag 20 Januari H. Fabianus Zon op7,S8Zonaf 4,26 I Maandag 21 Januaeig 1935 H, Agnes Zon op7,37 Zon af4,28 L. K. 27 N. M. 8 Is die stemming waarlijk goed voor de vrede in de wereld vroeg ons deze week een vrouw uit den kandel. Ik koor daar zoo verschillend over klappen... En 't is mijn eenige en eeuwige sckrik... dat er weer oorlog zou kunnen komen, uit al de moeilijkheden die wij beleven... Wij moeten eerlijk bekennen, dat onze groote gazetten niets hebben gedaan om de gemoederen daaromtrent, door ern stige voorlichting gerust te stellen. Maanden lang gaven ze allerlei berich ten over de Saar, het eeno al zoo dwaas als het andere, om aan hun lezers te doen gelooven dat de Saarlanders op zijn minst voor het STATU QUO zouden stemmen, en er van terugkeer naar Duitschland geen spraak zou zijn... volgens die zooge zegd leidende bladen trokken Katholie ken, Socialisten en Kommunisten samen op tegen het Duitsch Nazisme. En deze reportage, rijkelijk geïllustreerd door suggestieve fotos, liet geen twijfel: de Saar zou zelfstandig blijven. De Saarlan ders hadden schrik van Hitier en zijn cornuiten. Tot vóór 8 dagen drukte men nog, dat 50 p. h. der be o king gewonnen was voor het STATU QUO: -30 a 35 zouden wellicht voor Duitschland stemmen 15 a 20 percent werd als vlottend element beschouwd, dat zich zou verdeelen over 3 verschillende strekkingen. Allemaal praat voor den vaak. Intusschen gebeurde er in de Saai- wat anders. De Saar is door en door Duitscli. Naar mate de 13 Januari, einddag der stem ming, naderde, kwam het rassengevoel nauwer naar het hart. 15 jaar hadden de Saarlanders onder vreemd beheer gele gen. Ze werden 15 jaar lang zeer goed behandeld. Ze werden immers van twee zijden bijzonder aangetrokken. Frankrijk kon met zijn vriendschap geenen weg en deed al het mogelijke om in de gratie van Saarland te staan. Duitschland bleef niet achterwege en werkte rusteloos. Maar Duit&cliluud aan hot wiunoo, want hij had 90 percent vooruit. Liever armoede in Duitschland, klonk het in de Saar, dan weelde in Frankrijk. Liever zwart Duitsch brood, dan Fransch wit. De stemming van 13 Januari was te voorzien. Alleen de reporters der groote gazet ten zagen niets. Tot op den dag der stemming lieten ze Braun, den socialistischen leider van het eenheidsfront spreken op een toon die nu bepaald belachelijk klinkt. Braun sprak toen nog van 30 tot 40 p. h. stemmen voor het statu quo. En de man voegde er bij Als de meerderheid naar Duitschland gaat, is 't hier Dinsdag avond revolutie.... Zoo ten minste vertelden onze GROOTE gazetten. Moeten wij er om treuren Integendeel. De Saai-kwestie bleef een brandende kwestie, een voortdurende haard van on- rust en oorlog. Die kwestie is nu uit den weggeruimd' Bedanken wij den Volkenbond, omdat y 200 wiJs de zaken heeft geregeld, dat alle betwistingen en moeilijkheden, om zoo te zeggen, uitgesloten waren. De aanwezigheid van soldaten uit ver schillende landen, om er de orde te handhaven, was een geruststellende Ook de stemmingscommissie deed flink werk. Ware de stemming anders geweest, zoo maar half en half, b. v. 55 60 voor Duitschland 40 a 45 togen we zouden er ongerust over zijn. Nu niet. Het volk van de Saar heeft gestemd naar zijn hartDe Regeering in Duitsch land stuit er wel velen tegen de borst ge moet er niet aan twijfelen. Voor de meesten onder de Saarlanders zal de toestand er niet op verbeteren want hun lasten waren tot hiertoe klein en hot leven gemakkelijk. Maar des te duidelijker is de beteekenis der stem- ming. Zij laat niet den minsten twijfel over, Na de stemming heeft Hitier tot de wereld gesproken en gezegd Het is een goede dag voor de vrede in Europa. Nu is er tusschen ons en Frankrijk geen enkele reden meer tot antipathie.u V at in andere woorden beleekent Er is geen Elzas-kwestie meer. 5*: De Saar stemde integendeel met meer dan 90 p. h. Terug naar Duitschland. Wij, kleine Belgen, mogen ons meer dan iemand verheugen over de wending der zaken. Dat men nu maar zwijge over nieuwe moeilijkheden, ter wille van eenige ple- zaute gasten, die na de stemming met Braun den aap hebben gehouden dat men iiui zoo erg mei 'upuwuiê, ais eeuigu overdreven Saarlanders het wat te bont hebben gemaakt tegenover de statu- quo-isten. Zouden wij in hun geval waar schijnlijk hetzelfde niet doen Dat men zoo gauw mpgelijk het ijzer zette op die oude.oorlogsplooi. "W at de Saarlanders hebben gedaan was hun immers gewaarborgd, door het Verdrag van Versailles. Punt, andere lijn. Uit 'd< Duitsche pers. Volgens de meeniug van vele gezag voerders, is de 13 Januari een goede dag geweest. Het oorlogsgevaar is geweken. Is dat niet veel Mochte deze goede gesteltenis baten aan het heropleven van het zoo diep ge schokt vertrouwen, dat toch de voorbode moet zijn van liet einde der krisis. Zoo zouden wij door een langen donke reu gang als door den Gothardberg voor Italië naar een heldere, bloei ende toekomst gaan. EGO. Berlijn, 18 .anuari. De Duitsche pers hoekt me groote voldoening liet hesluiit van dei Volkenbond betrekkelijk de Saar en effent den goeden wil der Fransche regejring. De verklariigen van M. Laval voo den Volkenboid worden breedvoerig weergegeven. De Berlher Boersen Zeituinó schrijft. De v-rantwoorrielijke Staatslie den der Franifche politiek gelukken er in de. moeilïjkieden in zekere middens geschapen, uk den weg te ruimen. Wij liopen dat mei er ook aldus in gelukken zal de onderhandelingen die gaan be ginnen lot eer goed einde door te voe ren. De Franscht minister heeft kennis genomen der jongste verklaringen van den Fulirer, «liit is niet veèl». merkt de «Deutsche Afgemeine Zeitung» op, miaar een dag zal wellicht komen waar op Frankrijk len Fulirer bedanken zal dat Duitschland tot het vredeswerk bij droeg. Het officieel orgaan der Nazipartij, de «Volkisicher Beobachter» wijst op de re devoering van M. Laval «die een geluk kig voorteeken voor de toekomst elaar- stelt». Het blad voegt er aan toe «Die redevoering, Was-, in werkelijkheid wel minder positief dan olie van den Fulirer. Zij .stelt evenwel een eerste stap' daar die, laat ons 'het hopen, leiden- zal tot eene Fransch-Duitsche verzoening. Het, is in het licht dier verklaringen van M. Laval dat wij de aanstaande Fransch- Duitsche onderhandelingen te Rome, te Saarbrucken en te Bazel willen zien. Uit de Fransche pers Laval is de reddende engel. Met groote voldoening meldden de Fransche (dagbladen de bereikte over eenkomst. -ft onder meer: Een DUHrzïjöe na - o ori egt» ene gescmeucnis is omgekeerd. De moeilijkheden, die het demilifarisieercn van het Saargebied medebrachten, werdén door Laval op gelost. Ook «L'CEuvre» is van oordeel, dat dank zij de redevoering van Laval een overeenkomst kon worden bereikt. «Lc Journal» schrijft Hitler heeft zijn hand naar Frankrijk udgestoken en Laval heeft ze niet weggestoot en, maar hij heeft hem op flinke wijze laten' weten in welke omstandigheden hij ge neigd; is die hand te drukken. 4de Dag. Woensdag 3e Juli 1935. MEIRINGEN-ANDERIY1AT Bezoek aan ds Aarekloof. Prachtige autorit over bergen en dalen. Na het giorgendonbijt vertrekken we met (de Pos tail pen cars en bezoeken de wereldberoemde Aarekloof. Voor 10.000 jaren, zegt professor Ar- bërg, was deze plaats de Kirchet, nog bedekt met onmetelijke ijsvelden die stilaan gansch verdwenen. Door het openbarsten er, van scheurde de rots mede open, en stukken rots en scherp zand aangevoerd door de stroornende waters der Aar graafcien er, als met eene onverbiddelijke vijl, gedurende en kele honderden jaren het soort kanaal, indrukwekkend natu-urschouwspeJ, dat we heiden mogen' bewonderen. Een smalle brulgt met stevige ijzeren klampen en staven in de rotsen, van de Kirschet vastgehecht leidt ons 1400 me ters ver over de bruisende en schui mende waters van de Aar tusschen twee hemelhooge steile rotswanden. Hier breeder, daar smaller, zoo smal zelfs dat de rotsen elkander schijnen te la ken en dat men met moeite slechts een klein stukje blauwe hemel kan ontwa ren. Na enkele minuten zien we rechts een smalle waterval, den Schrayback die zich van op de hooge rotsen in de Aar stort, en zoo komen we stilaan na allerlei afwisselende, wilde en woeste schouwspelen aan den uitgang, op den weg naar Inertlkirchen waar de Postal pencairs ons zullen wachten1. De Post-Alpencars waarmede wij onzen rit verder zetten zijn sterke, speciaal voor hun doel gebouwde voer tuigen van meer dan 100 paarden kracht. Ze zijn voorzien van drie onaf hankelijk van elkaar werkende rem men, wa/aironder een zeer sterke motor De Officier Ie Uitgaven van de Wereldtentoonstelling Wij aiohten het geraadzaam het pu bliek in to lichten aangaande de eenige ofl'icieele uitgaven Qver de Tentoon stelling, welke bij vergunning werden .toegestaan. Deze zijn 1) De OfTicieele Gids van de Ten toonstelling, waarin voorkomen plans en wegwijzer met illustraties alle nuttige inlichtingen van praktischen aard een deel is voorbehouden aan de buitenlandiSche afdeelingen, waar aan tevens een naamlijst der inzenders is tOGgevoegid: een ander deel handelt over Brussel en bevat plan en wegwij zer. De vergunning tot liet uitgeven van dezen gids totaal up to date is toegewezen aan den Heer .Van der Donck, 59 Fonsnylaan te Brussel. 2) De Catalogus van de Belgische Af- deeling, uitsluitend aan de Belgische in zenders voorbehouden en waarin hun naam en adres' zullen voorkomen. De Uitgever vanidiezen Catalogus is de Heer de Ridder, Lemméstraat, 21 te Antwer pen. 3) Het Officieel Bulletijn van de Ten toonstelling, welke vanaf 1 Januari 11. tweemaal per maand verschijnt. Dit tijdschrift is het eenige aangenomen door de vennootschap van de Tentoon stelling- (Algemeen Commissariaat en Uitvoerend Comité). Uitgever Sociéié Service Publicity 30 Kiekenmarktstraat Brussel, Naar aanleiding van het bericht over het ontstaan van meer dan 600 arbei ders' in de kolenmijn «Bonne Espéran- ce et Batteries te Luik, wordt ons me degedeeld, dat deze kolenmijn, ;'n strijd met wat gemeld werd, liaar deuren geenszins heeft gesloten, aangezien nog èen 2000 arbeiders geregeld aan het werk blijven. Het ontslaan Tan enkele honderdtallen arbeiders houdt verband met een omvorming van de diensten, met het oog op' de voorbinden voorra den en andere omstandigheden voor het oogenblik. Het mijnbes-tuur hoopt overigens dat deze toestand slechte) van tijdelijk en aard moigie wezen. CngelaUd is tevreden De Engclsche bladen zijn opgelucht over het totstandkomen van de overeen komst. De «Daily Telegraph» schrijft onder meer Afgezien van hel feit, dat heel Europa een verlichting voelt r.a het oplossen der moeilijkheden, is dc op 1 Maart gestolde datum goed gekozen, opdat zij, die liever niet onder het Hit- Zer-reigiem leven, den tijd hebben weg te gaan. Zooveel te ëe.rdcr alles geregeld is, zooveel te beter!, IWiat voor de toekomst geldt is een blijk van! goeden wil door de snelle aan neming' door Frankrijk en Duitschland eener regeling betrekkelijk hunne an ders- luidende opvatting van de kwestie. Vertrek van de «Thysvi'le» De Belgische stoomboot VJhysville», van de Compagnie Maritime Belgie, :s Vrijdagnamiddag onder bevel van kapi tein Polié, uit onze haven naar .Congo vertrokken. Aan boord bevonden zich 1'5 passa giers", verdeeld als volgt t vóa; Congo 79 passagiers van te klas en 4» in twee de klas; via Lobito, 7 in te kas en 11 m tweede klas; voor Teneriffetwee eer- 21e vervolg fclepeyeii Wat nog te regelen is Genève, 18 Jan1. De beslissing .van souvereine toekenning van de Saar aan Duitschland door den raacl genomen, verdeelt zich over drie punten 1. Souvereine toekenning van de Saar aan Duitschland 2. Bepaling van 1 Maart als datum der overdracht van de werkelijke macht 3. Bepaling der proceduur om de Fransph-Duitsch hangende kwesties voor dien datu-m te regelen. De terugkoop der mijnen door Frank rijk zal tegen 900 millioen frank ge schieden. Men moet de Fransch-Duitsche han delsbetrekkingen regelen, thans uit hun verband gerukt. De modaliteiten moeten verder vast- geslelKli worden voor dé betaling der pri vaat-vorderingen van Frankrijk in het Saargebied, rem. De wagenbestuurders zijn beproefde mannen die voor het rijden over de Al 'pen speciaal worden opgeleid. Het ge brink van Alcool en zelfs hef. rooken zijn hun (gedurende hunnen dienst len strengste verbod-en. Eiken' zomer, voor dat het bedrijf wederom wordt opgeval, (van 15e Juni tot begin September! buiten die datums, zijn de wegen on bruikbaar door de overvloedige sneeuwl moeten zij eenige proefritten maken op het hun aangewezen traject. De automobielen worden ieder jaar onieuw door vaklieden nagekeken en ataan (gedurende den tijd der exploitatie onder eenen scherpen dagelijkschen controol. We mogen dus gerust instappen én noch bergen, noich afgronden, noch ge vaarlijke bochten vreozen. Vandaag zullen we ons kunnen "rckeii- sichap geven van al het natuurschoon tot het genieten waarvan de Alpen- ste klas passagiers. De lading bestond uit. ongeveer 3005 ton, waaronder 18 Ion macliienen:. 300 ton ijzeren platen, /i0 Ion palpanclics, 20. ton autos, 70 ton ijzer, een stalen transbordeur van 33 ton. Het overige bestond uit verschillende stukgoede ren, KAJOTTERSHOEKJE Honderd duizend arbeidsloozen schat ten we in ons land. Honderd duizend die gehoopt hebben op een zonnige toekomst van werk en brood. Honderd duizend die lusteloos en ontmoedigd verder leven, onverschillig voor al wat edel én waar én kristelijk is. Waarom nog zedelijk hoog staan, waar om waarheid boven leugen blyven lief hebben, waarom godsdienstig zijn, als de jonge werkloozen niet kunnen trouwen, stoffelijk geen uitkomst zien met de waarheid te gelooven en in ons geloof geen stoffelijk brood ontdekken. Zóó den ken ze en gaan ze ten onder. Wij K. A. J. namen de verantwoordelijkheid voor AL de jonge arbeiders. Wij staan midden de stielloozen en eischen uitkomst. Daarom onze propagandaweek voor de jonge arbeidsloozen. We eischen zedelijke en ook materieele hulp. We willen dat iedereen die angstwekkende nood aan voelt en gaven daarvoor duizende propa- ganda-afficlien en een speciaal nummer uit van ons strijdorgaan «De Jonge Werk- looze». Honderd duizend nummers zullen door onze leden verkocht worden, en we hopen vurig dat iedereen die kan, een steun-abonneinent van minimum 5 fr. zou nemen. Niet alleen willen we helpen door de publieke opinie te beïnvloeden, maar we Post ons| de mogelijkheid opent. Een der prachtigste deelen van den schit terenden Alpenwereld zal da.ir als het ware in een opengeslagen boek yooif ons liggien. We komen eerst te Inertkirchen (G2G m.) na welk -dorp dc Aarvallei begint te. versmallen. De weg klimt stilaan tot hoog boven de Aar en we komen aan Aussere Urweid (716 m.) We rijden door den' kleinen tunnel van Zubcn naar Innere Urweid. Dan over de Schla.gbaechli en na nog oenen kleinen tunnel naar Boden, (876 m.;. llier zien we een der electricüeiUfabrieken die met opgevangen bergwater (witte ko len genoemd) in beweging gebracht' worden, verder op zullen we er nog zien. Eene brug over de Aar. en dan Aegerstein-Metten, (940 m.); Langs groote bochten klimt de wég nog altijd hooger, en, langs over den Spreitlanenbach, bosschcn en weiden met enorme rotsblokken bezaaid' komen we te Guttanen 106J m.), gelegen aan den voet van den Itizlihcrn (32S3 m.)J Achter Gutlanen naderen de rotswan den elkaar zeer dicht cn de weig gaat voortdurend over verschillige> bruggen van den eenen oever naar den anderen' van het bruisende water. Geleidelijk steigt den weg, onder het beschrijven van groote bochten rond den Staeu- benden en weldra blijven onze car.s staan aan den donderenden waterval van den Handeck (Handecksfall)'. Het grijs-groene water van de Aar reic-hts, gemengd met het witte water van den Aerlenbach links, stort zich met woest geweld van eene hoogte van 46 meters in de diepte. Het naar bene den vallende water wordt in het midden teigengehouden door vooruitspringendp rotsen en sprankelt er zoo forsig'naar omhoog dat het eene fijne wolk wordt die -bij zonneschijn, rond Iff a 13 ure een paai* regenbogen in alle kleuren vormt, .rraarna werpt het zich verder de diepte in tusschen de machtige omrin gende rotsmassa. Na dit heerlijk natuurwonder te heb ben bezichtigd stappen wij terug in de post-Car en komen aan net Hotel Han deck (1380 m.) De weg voert ons nu met eene forsche Wenteling in de on middellijke nabijheid, van de Glctscher- beken, maar immer hooger klimrnendo aan de brug van- Hellemad (1426 m.); Hier is den weg in de granietrots uit gehouwen bij middel van Dinamielmij- nen. We naderen het Grimselmcer met machtige afdamming (1875 m.) en be reiken na nog tal van bochten en wen telingen het Grimselpas op de hqo"To van 2182 meters. Hier beginnen we^o zalkken en op 2144 in. fonkelt de ge heimzinnige Doodenzee. Ilier werden veldslagen geleverd in 1799 tusschen de Franschen en dc Oostenrijker* I Prachtig uitzicht op de Valaisaansclie Alpen met de Ysvelden van den Gries. dringen verder door en beroepen ons op Genève. Daarvoor lanceerden we een verzoekschrift (petitie), waarop onze eischen geformuleerd staann die een korte mhoud zijn van een volledig uitgewerkt plan, dat door de K. A. J. deze week nog zal voorgelegd worden aan de regeerings- kommissie. We willen de handteekens van alle werkloozen op die petitielijsten, om ze dan te kunnen voorleggen in Ge nève en tusschenkomst te eischen. Door "alle jonge werkloozen» verstaan we n. 1. ai de jonge arbeiders van 14 tot 2i> jaar, die volledig of gedeeltelijk werkloos geweest zijn, of zijn 2) zij, die de school verlieten en nog nooit gewerkt hebben, of een vakschool volgen, omdat ze geen werk vonden. Deze propagandaweek en bijzonder de petitie zal onze "toekomstloozen* moed geven. Ze zullen voelen dat er een orga nisatie is die, alhoewel ze reeds veel deed, nog veel meer wil doen. Ze zullen hoopvol ons pogen volgen en de IC. A. J. terecht waardeeren, en we weten reeds vooruit dat honderden onze rangen nu zullen komen versterken. Moge iedereen het belang van deze petitie, van deze propagandaweek voor de jonge werkloozen inzien als het groote middel om de toekomst van den Kristen Arbeidersstand te verzekeren. Wij, Katholieken, mogen er fier op gaan dat we deze keer niet de laatste, maar de eerste zijn geweest, om daadwer- kelpe hulp voor de 100.000 op te eischen, K.IIAJEE.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1