Minister Rnbbans spreekt over den Eeonomischee toestand en verdedigt het Regeeringsbeleid 22 RUBBENS Betooging te Brusssl Dinsdag JlKUAtl 1915 In de Katholieke Vereeniging van het Arrondissement Turnhout Beroep opdat de openbare meening vertrouwen schenke Middelen om hei doel te bereiken Kritiek op het Regeeringswerk Geen plan, maar een doel Kritieken ir. onze rangen Vertrouwen wordt gevraagd Hulde aan den heer Van Cauwelaert De Regeering niet wankelmoedig De Vrije uren van den Arbeider op de Wereldtentoonstelling Nieuwjaarsgiften voor den Paus XXXXIe JAARGANG NJjMMEll (8 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit builen het Arruad, AALST j Agenlachap HAVAS, AdoII Mailaan A3, te grugsel Rue de RicReleu, Pa rij» Bank Buiding/Kingsway, 20 I.onilres W. C. 2, H. Anastasius Zonop7,36 Zonuf 4,30l L. K. 27 N. M. Gisteren had het bestuur der Katholieke Vereenigingen van liet arrondissement Turnhout een algemecne vergadering belegd in de zaal De Xavcrianen Uit alle gemeenten van liet geivesl ivarcn talrijke leden opgekomen en als de lieer K. Van Nyen, voorzitter, de vergadering opent met het gebedis de ruime -zaal gansch ge vuld en blijft er geen plaats onbezet Aan het bureel hebben plaats genomen yiaast den heer K. Van Nyenvoorzitter der Katholieke Vereenigingende heer en Senatoren Verbist, Verachlert en Baron Duf our, Van Hocck en liombouts, volks- vertegenwoordigers, Van den Kieboom, lid der Bestendige DeputatieGielens, Kcers- maeckers en De Better, provincieraads leden, Peeters, voorzitter van hel Christe lijk Werkersverbond van Voemans, par tij sekretar is. Nadat de li. h. Van Nyen en Vlocmans partijsehretaris liet woord hadden gevoerd spreekt de h. minister van Arbeid en Sociale Voorzorg. "Wij handelen, zei de Minister RUB- BENS,inhet volle bewustzijn van het ge vaar, waarin ons land verkeert en van onze verantwoordelijkheid tegenover het volk. Al degenen, die een kijk hebben op het geheel van den toestand in denwel kon wij verkeeren, geven zich reken schap van de grooto en talrijke moeilijk heden die zich voordoen. Vergeten we inderdaad niet dat we gedompeld zijn in een wereldcrisis zonder weerga en dat alleen het voortduren van die crisis reeds een bestendige verergering uitmaakt. Al wie in aanraking komt met de eco nomische kringen, weet, hoezeer kom mer en wanhoop heorschen achter de meest indrukwekkende voorgevels van onze nijverheidsinrichtingen en handels huizen, en elkeen weet ook dat, terwijl liedQn in de straten van Brussel de Staatsbedienden betoogen omdat er 5 0/0 is afgetrokken van hun vaste wedden, er duizenden en duizenden zijn wier wissel vallig inkomen niet met 5 maar met 20 en 50 en zelfs met 100 0/0 is verminderd en die zich in wanhoop afvragen, hoe zij morgen nog aan brood zullen geraken voor hunne kinderen. Ons klein land moet 8 millioen inwo ners blijven voeden, terwijl, langs alle kanten, de grenzen gesloten worden voor onzen uitvoer. Toen de vrijheid heerschte heeft Bel gië zich een schitterende plaats veroverd op de wereldmarkt. Maar. nu de vrijhan del uit dc wereld is, stelt zich de vreese- lijke vraag, hoe wij onze economie in deze bange tijden zullen kunnen redden. Het is daarom dat er krachtdadig en vastberaden moet gehandeld en gere geerd worden. Ook kan ik U verklaren, dat, wat speciaal mijn vriend Minister VAN ISACKER en mij zelf betreft, hoe delicaat onze toestand en onze vei houding tegenover onze vrienden ook zij, wij ons zeer duidelijk als leefregel hebben voor gesteld, niets aan te nemen dat niet ver dedigbaar is, maar anderzijds ook kracht dadig te verdedigen,'alhetgeen wij zullen aangenomen hebben. Opdat wij ons werk zouden kunnen vol voeren is er echter een voorwaarde on misbaar, namelijk dat de openbare mee ning vertrouwen zou stellen in de Re geering. Daarom moet zij het doel kennen dat de Regeering zich voorstelt. Welk is dit doel? Het doel is, wij kunnen liet niet ge noeg herhalen, eersten vooral het behoud van onze geldwaarde, en het evenwicht van de begrooting. Als de begrooting niet in evenwicht is, dat wil zeggen, als de uitgaven grooter zijn dan de inkomsten, dan moeten er, ofwel schulden gemaakt worden, of moet er aan inflatie worden gedaan. Beide middelen zijn te verwerpen. Maar wij willen meer. Wij willen onze economie, dat is, onze nijverheid, handei en landbouw, zooveel mogelijk ophelpen. Daartoe willen wij den kost van het lc ven verminderen om den uitvoer mogelijk te makeu.' Wij willen ook de plaag der werkloos heid bestrijden. door inrichting van wel ken voor openbaar nut. Eveneens willen wij, door het wegsnoeien van alle mis bruiken en nuttelooze uitgaven onze so ciale wetgeving redden. Wij willen verder alle misbruiken, van welken aard ook. en namelijk de cumuls uitrroeien en aldus een toestand scheppen clie het leven dragelijk maakt in deze moeilijke tijden voor de algemeenheid der bevolking. Op welke wijze kan de Regeering dit doel nastreven Volgens Minister Rub- bens bestaan hiertoe geen algomeene middelen. Al wat de RegeeriDg kan doen is op- volgenlijk en op alle gebied voortdurend concrete, wel bepaalde maatregelen ne men, die alle beheerscht zijn door de dezelfde gedachte. Dagelijks ingrijpen, regelen, ordenen, verbeteren en aanpas sen, dagelijks liet hoofd bieden aan nieuwe moeilijkheden die oprijzen en dagelijks vooruitzien voor den weerslag der genomen maatregelen, ziedaar liet groote werk waaraan wij vastgekluisterd staan. Regeeren op dit oogenblik is dit, en niets anders. Daarom is het Parlement verstandig en goed bezield geweest, toen liet opnieuw aan de Rogeering bijzondere machten heeft verleend. Ik kan U ver klaren uit de volle overtuigiug die de on dervinding mij heeft gegeven, dat zonder dezen vluggen en lenigen vorm van be sturen, de Regeering al te zeer belem merd zou zijn om te doen hetgeen van haar wordt verwacht. Twee soorten kritieken worden thans gevoerd. Een algemeeno kritiek, in een geest van brutale en onrechtvaardige oppositie, anderzijds bijzondere kritiek op bepaalde punten. Na onderzoek van het Socialistisch Plan van den Arbeid, stelt de heer Rubbens, de socialisten nog eens de vraag of zij, ja of neen, naar dictatuur of inflatie streven De ondervinding van vele landen heeft reeds lang dit planstelsel of de planwirt- schaft veroordeeld. Een hoogstaand man uit de internationale kringen, verklaarde mij eenige dagen geleden Het is een groote zwakheid met dergelijke planfan tasie vooruit te treden. Het belemmert de Regeering veel meer dan het ze bevordert. Een Regeering moet geen plan hebben, maar een duidelijk doel. Welnu, dit heeft de huidige Regeering. Zij weet waar zij heen wil. En welke mid delen zij daartoe kan en moet gebruiken. Waarom zou dan het land haar het ver trouwen weigeren HET BESTAAN ZELF ree CHRISTELIJKE DEMOCRATISCHE ORGANISATIE BEDREIGD Er is echter niet alleen dc algemeene kritiek. Ook in onze rangen wordt uitge oefend. Men zegt immers dat de genomen maatregelen niet alleen misnoegdheid, maar opstandigheid en afkeuriugen heb ben verwekt. Men voegt erbij dat daardoor het be staan zelf der christelijke democratische organisatie is bedreigd, terwijl nochtans dit bestaan voor de gezonde inrichting onzer maatschappij een onschatbaar goed is. En men zegt Waarom zou het noodig zijn onze beweging aan een voorbijgaande Regeering op te offeren, vermits toch niets bewijst dat ons-sociaal program niet is overeen te brengen met liet algemeen welzijn en het gemeenschappelijk goed. Dat alles is waar. En laat mij toe er bij te voegen dat ik daarmee volkomen akkoord ga. Maar laat mij ook zeggen, dat ik mij door die beschouwingen in mijn geweten niet voel getroffen, omdat ik beweer dat de houding en. de werking der Regeering volkomeu in overeenstem ming kan worden gebracht met ons so ciaal programma, met de verdeelende rechtvaardigheid en met liet algemeen welzijn. Het gaat trouwens maar tusschen ons en onze vrienden over vier bepaalde punten, waarvan er reeds twee volkomen zijn geregeld en twee andere op het punt staan geregeld te worden. Daarom vraagt Minister Rubbens het eenige dat de regeering op dit oogenblik noodig heeft t. t. z. vertrouwen. De Re- geeriug is aangesteld door het vertrouwen van den Vorst. Zij vraagt ook het ver trouwen van liet volk. Wij willen en wij moeten immers vooruit in dit bijzonder kritisch oogenblik. Alle bekommernis van partijen en strekkingen moet thans verdwijnen. Ik beaam volkomen hetgeen onlangs minis ter Bovesse, een liberaal Minister heeft geantwoord wij zitten op hetzelfde vlot. Ons bindt dezelfde plicht om ons te red den uit den storm. Ik kan u trouwens verzekeren dat de Regeering in innige Verstandhouding naar dit groote doel streeft. Er heerscht ouder al hare leden, zoo katholieke, zoo liberale zoo extraparlementaire eeii groot weder- zijdsch vertrouwen en zeer loyale samen werking. Ik houd er aan er bij te voegen, hier iu dit katholiek midden, dat wij. Katho lieke Ministers in onze Liberale Collega's bijzonder loyale en correcte medewerkers hebben gevonden. Zij hebben daarvan trouwens treffende bewijzen gegeven in de zeer pijnlijke omstandigheden die wij hebben doorgemaakt zoowel wat aangaat de moeilijkheden van den Boerenbond als bij het aftreden van den h. Frans VAN CAUW ELAERT. Het aftreden van onzen beminden lei der Fr. Van Canwelaert heeft niet alleen in het Vlaamsche land maar in alle sfe ren een echt gevoel van rouw doen ont staan. Nochtans past het niet van rouw te spreken. Hebben wij Van Cauwelaert verloren Ik geloof integendeel dat wij hem hebben teruggevonden. Gij weet wat er gebeurd is en hoe stilaan door een atmosfeer van laster en haat die krachtdadige man als in een Nessuskleed geprangd werd, dat hem, niet alleen alle zelfverdediging, on moge- lijk maakte, maar zelfs zijn werkzaam heid en tevens zijn gezondheid dreigde te breken. Maar nu is die akelige bladzijde ge keerd en wij moeten vast betrouwen dat spoedig de dag zal aanbreken, waarop de laatste banden zullen gebroken zijn en de vijandige atmosfeer verzwonden, en Fr. Van Cauwelaert verjongd in kracht en gestaald door den tegenspoed opnieuw zal wezen, de sterke kamper en de harts tochtelijk beminde voorman voor het Vlaamsche recht en het katholiek ideaal (Langdurig applaus.) Ik heb U dus uiteengezet en bewezen, en ik hoop U overtuigd te bobben dat de Regeering beslist op haar doel afgaat. Het zijn humoristen, die sprekon van de Regeer ing die wankelt, aarzelt, en wier dagen geteld zijn. Wij zijn alles behalve wankelmoedig, (Ele vervolg h!ernovena Zaterdag werd te Postel het huwelijk ingezegend va a Mej. de Broqueville doehter van graaf de Broqueville, oud-eerste-minister, met den heer Vanutelli Rey, Italiaanseh gezant te Brussel. Reehts bemerkt men heer graaf de Broqueville. Op de aanstaande wereldtentoonstel ling Brussel zal iu de afdeeling voor So ciale Economie het meest belangrijke deel wat den omvang betreft ge wijd zijn aan de volksopvoeding (Gebruik van vrijen tijd van den werkman). lil alle lauden wordt tegenwoordig door de openbare diensten een bijzonde re aandacht gevestigd op dit onderwerp vooralen ten overstaan van de nieuwe in het vooruitzichtgestelde verminderingen der werkdagen. De inrichting van de afdeeling voor Sociale Economie is toevertrouwd aan den Hoogen Raad voor Volksopvoe ding in Belgie en het «Internationaal Co mité» voor den vrijen tijd van den werk man, welke te Geneve is gevestigd, naast het Internationaal Arbeidsbureau (B.I. T.). Deze inrichting zal omvatten 1) Een documentaire afdeeling betrek king 'hebbende op de pogingen aange wend in Belgie door den Staat, de Pro vincies, en de private instellingen op ge bied van Volksopvoeding 2) Een internationale documentaire af deeling, welke zal aantoonen wat in die richting werd verwezenlijkt in het bui tenland. 3) Een stand gewijd aan de Volksboe kerijen en waarin een zeer moderne volksboekerij zal aangebracht worden, voorzien van alle administratieve toebe- hoorten en een keus van boeken. 4) De huisraad bestemd voor de ar beiderswoning (de kunst in de haardste de). 5) Een afdeeling voor kampeeren, jeugdherbergen en arbeidstoerisme. 6) Tenslotte een afdeeling gewijd aan allerlei knutselwerk, uitgelezen kunst volle en nuttige voorwerpen, door den werkman tot stand gebracht gedweilde zijn vrijen tyd. Wij kannen hieraan toevoegen dat ge durende deze Tentoonstelling welke van 15 tot 18 Juni 1935 plaats grijpt, een Internationaal Kongres» voor den vryen tijd van den'Arbeider, te Brussel wordt gehouden in de feestgebouwen van de wereldtentoonstelling. Gedurende dit Kongres zullenaller hande feestelijkheden op touw gezet wor den,zooals muziekfeesten, tooneelopvoer- ringen en turnvoorstellingen. zenuwachtig of vermoeid. Wij kennen onze zending en hebben gezworen deze te volvoeren. Verder pleit Minister Rubbens voor volharden en niet vertwijfelen. De Regeer iug wil met zekere methoden naar een zeker doel. Zooals de mijnwerkers, zal geheel het werkvolk van België deze houding be grijpen, omdat, in innige samenwerking van allen, en met God's hulp, ons land spoedig een betere toekomst zou kennen. (Geestdriftige toejuichingen). Zondagmorgen werd er door de ver schillende groepeeringen van staat-, pro vincie- en gemeeuteagenten eene betoo ging op tou\fr gezet te Brussel tegen de laatste wetsbesluiten. Opgekomen uit de verschillende gewes ten van het land, trokken zij vergezeld van verscheidene muziekkorpsen door de voornaamste straten van Brussel. Op de Poincarélaan had er eens mee ting plaats, waarna eene afvaardiging zich naar de woning van den eersten-mi nister begaf om hem een verzoekschrift te overhandigen. OPSTOOTJES Alles verliep in eene betrekkelijke or de tot op het uiteengaan van den stoet. Enkele der deelnemers hebben alsdan opstootjes willen verwekken. Politieagenten kwamen tusschen bei den maar een hunner bekwam een zware stokslag op het hoofd. Vijf der betoogers werden aangehouden en opgeleid naar het politiebureel der 2de afdeeling. voor 19X5 Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie ACHTSTE LIJST Naiunloos, Hal, J000 Kan. Vicaris Geuernnl Van der Meerscli, Brugge, 500 Kanunnik Vi- karis Generaal Mahieu, Brugge, 500 J. Van Nicuwenhuys, Brussel 500 M. en Mevrouw F. V. I). Gent 200; Zusters Ursulieneu, Gierle, 200; M. Frans Van Cauwelaert Antwerpen 150 Naamloos Luik, 3000 Notaris De Vis, Aalst, 300 Brouwerij 't Hamerken 200 Mejuffer De Vos, Brugge 200 Gesticht St Jan de Deo, Leuze 200 Naamloos Brugge 3000 Naamloos, Crupet 500M, de Halleux, Gent 300; E. Pater Van Doninck, abdij St Val Diêu, Aubel, 200 Onbe kend, Diksmuide, 200 Eerw. Overs! e en Broe- lers Bl oeders Alexianen, Diest, 200 MM. J. Georges, lloei 100 Jh Ilenry, Leuven 100 E. 11. Dehavay. Ilóedeng Goegnies 100 Baron A, de Moreau Andoy, 100 J. Delameil- leure, Brugge 50; Vandyck, Antwerpen, 50; Naamloos Ath, 25M. G, Kortrijk. 20 A. Linrd Lamenville, 20 Jli Van der Linden, Goeffer- dinge, 20 Mevrouw E. Priem. Brugge 40 C. P- Verviers 100 Laurent Lambretle, Verviers, 50 Baron del Marmol, Taucrémont 100 Dr Paul Van de Kerchove Van den Brande de Reetb, Doornik 100 M, Bernaerls 100Naamloos, 5 idem 50 Mevr. de Schreye, Geeraerdsbergen, 160. In memoriam Dr Th. Toye, Sweveghem, 100 Baron Armand Casier, Gent, 100 Jh Van de Bergli, Luik, 100 Mejuffer E. Mansion, Leuven, 100. Graaf de Ribeaucourl, Ixelles, 100 Henri Rogeau, Bonsecours, 100 D. Plissart, Ellerbeek 100; E. 11. Taragold, rustend priester en zuster, Wettere» 50 1 Mejuffer Jupille. 50 Naamloos Messines 10 De Merder, Meesen, 15; Goderie, Meesen, 10 Naamloos Meesen 5 Alfred Sorel, Luxembourg, 100 Mevrouw Karei Wuucquiez, Audcrghem 300 H, Kaisiu. Thourout, '00 An- dré Thibaot de Maizieres, Jambes, 50, E, TL Ledoux, Suarlée, 50 E. H. Pollet, Boussoil, 50 Uit Reninglie 25 Een bediende, 10 Mejuffer Torbdyns Moll, 25: De Jlneck, Broeders en Zusters, Aalst, 100 M. De Weerdt, Darame. 100: St Vincent-college, Soignies, 100; College SI Jan Berclunans, Brussel, 100 M. Mikoluj/.czak, Namen 100M. Paul Cuvelier, Lens 50; A, V. S. Ledeberg, 40 A. Lacroix, St Pieters Jelle, 25 Naamloos, Oostende, 20 Mej. Michel, Leuven, 20, Totaal van deze lijst125.318.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1