23 Een Aalslenaar te Brussel gehuldigd, Kunstschilder Valerius De Sadeleer Begrafenisplechtigheid van M. NENS, üouverneur r';: T" De Betooging der Openbare Diensten te Brussel van Brabant Woensdag JiNUAÜI 1925 KAB11ETSRAAD De Wereldtentoonstelling sColomaie Loterij Werklcozan-Oulvenliefhebbers Mislukte baudietenslreek te Antwerpen DE VOLKSSTEM XXXXIe JAAliGAXG NUMMER 59 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van NufFel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST, i; Agentschap HAVAS. Adolf Maxlaan S3, te Jlrussel Hue de Richeleu. Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londretf W. C. H. Ravmondus Zonop7,35 Zon af 4,31 L. K. 27 N. M. 3 Bezoldiging van het Staats- personeel en reglementeering der werkloosheid BESCHERMING van de NIJVERHEIDS- TEEKENTNGEN en MODELLEN. De leden der regeering vergaderden Maandagnamiddag onder voorzitterschap van den h. Theunis, eerste minister. In de officieele mededeeling over deze vergadering wordt gezegd dat de h. Hy- mans, minister van Buitenlandsche Za ken, den Raad op de hoogte bracht van de aan gang zijnde commercieele onder handelingen, namelijk met de Yereenig- de-Staten, Duitschland en Frankrijk. De Raad onderzocht de wijzigingen welke voorgesteld werden aan de bezol diging van het Sfcaatspersoneel en aan de yeglementeering van de werkloosheid. Hij regelde een reeks administratieve vraagstukken. Tot hier de de officieele medeeling, "WIJZIGINGEN AAN DE BEZOLDIGING VAN HET STAATSPERSONEEL. Wat de kwestie van de wedden en loo- nen van het Staatspersoneel betreft, ver namen we dat de Raad de voorstellen aangaande de mobiele schaal en andere heeft goedgekeurd. Verder verwees men ons naar de medeeling die in de bladen van Zondagmorgen is verschenen. Laten we er aan herinneren dat de re geering in deze medeeling reeds de herziening van het koninklijk besluit van 24 December aankondigde, vermits de afschaffing van de haard- en huis- houdvergoedingen, alsmede van de ver goedingen voor woonst een moeilijken toestand heeft in het leven geroepen, voornamelijk wat de jonge bedienden betreft die een eigen haard heb ben gesticht. De regeering deelde tevens mede dat do aanvullende vergoedingen waarschijn lijk zouden behouden blijven, zoodat geen enkel bediende, welke ook zijn rang zijn moge, meer dan 5 pet salarisverla ging zon ondergaan. We hebben re.dcn om te veronderstel len dat dit Maandag door den kabinets raad werd goedgekeurd. Ziehier de andere wijzigingen die in dezelfde mededeeling werden aangekon digd De salarissen zullen veranderen in stijgende of dalende lyn samen met de schommelingen van het index-cijfer in verhouding tot het index 700. Doch dit veranderlijk salaris zal niet eeuwig wor den toegepast. Beneden een zeker peil van het indexcyfcr zullen de salarissen niet meer verlaagd worden. Het veranderlijk salaris zal eveneens worden toegepast met een vertraging van drie maand, dat wil zeggen dat de schom melingen van bet indexcijfer die leiden tot een verlaging of een verhooging van de salarissen gedurende ten minste drie maand moeten geduurd hebben alvorens er van verlaging of van verhooging kan gesproken worden. Het overschot van de haard- en huis- houdenvergoedingen zal later worden op geslorpt gedurende een tijdperk waarin het indexcijfer gestegen is. De aanvangs salarissen van da bedienden van lageren rang zullen dientengevolge worden ver hoogd. Zie vervolg hfernevan, 1935 BERICHT Sedert 1 Januari zijn de terreinen der Tentoonstelling afgesloten en voor het publiek is de toegang ervan verboden. Er wordt echter geenszins bedoeld den toe gang onmogelijk te maken voor de nijve- raars, leveranciers en alle andere perso nen die bij het opbouwen der paviljoenen en bij de verwezenlijking der werken be trokken zijn. Voor deze worden er voorloopig toe gangskaarten in omloop gebracht met een geldigheidsduuar van één tot drie dagen. Men kan deze bekomen hetzij aan de Villa Van der BORGHT hetzij aan de ingangspoorten Charlotte of Ko ninklijk Park Deze regeling is voorloopig en zal ver vallen zoodra de abonnementskaarten worden uitgeleverd. Het zal dan voldoen de zijn zich voor een abonnement der tentoonstelling te laten inschrijven om on middellijk toegang tot de de terreinen te bekomen en dit tot het einde der Ten toonstelling. Op het einde dezer maand zal de dienst der abonnementskaarten in werking tre den. De juiste datum zal door middel der pers aan het publiek worden bekend ge maakt. De crisistaks die hoog is voor de be dienden van middelbaren en hoogeren rang, zal worden heraangepast. EEN MINISTERIEEL COMITEIT ZAL HET WERKLOOZENVRAAGSTUK BESTUDEEREN. De Raad heeft verder langdurig het vraagstuk van de werkloosheid onderzocht namelijk in verband met de gemeentelijke egenwerken en het aanleggen van wa terleidingen. Men hoopt dat alleen reeds de werken aan de wegen aan een 10.000 werkloozen een bezigheid kau verschaffen Een ministerieel comiteit, samenge steld uit de hh. Van ïsacker, Rubbens, Pierlot en Bovesse werd belast met het bestudeeren van het vraagstuk der werk verschaffing. Dit comiteit zal zich onver wijld aan "t werk stellen en de verschil lende zijden van de kwestie onderzoeken Het zal zich niet enkel bezig houden met de werklooze arbeiders, maar eveneens met de werklooze intellectueelon, dc jonge lieden die pas de school verlaten, enz. BESCHERMING van de NIJVERHEIDS- TEEKENINGEN en MODELLEN. Dc Raad heeft ook nog een ontwerp van koninklijk besluit goedgekeurd dat voor doel heeft de nijverheidsteekenin- gen en -modellen te beschermen. In prin cipe komt deze bescherming neer op de toepassing van de wet van 22 Maart 1886 inzake de auteursrechten op die teeke- ningen en modellen. Dit ontwerp belangt onder andere nijverheden de meubel industrie aan. DE VOLGENDE KABINETSRAAD De eerstvolgende kabinetsraad zal ge houden worden op Vrijdag a. s. KONINKlirJK BLLGIE MINISTERIE VAN KOLONIËN Lc indridiocll-ende stoet ren dc bctooging der Openbare DienstenZondag voormiddag ie Brussel gchouden% tegen de vei'laging der wedden cn bezoldigingen. Van de gelegenheid zijner verleden Za terdag in de Galerie Giroux n geopen de tentoonstelling hadden de vrienden en vereerders van Valerius de Saedeleer, een der grootste, zoo niet de grootste onzer schilders van dezen tijd, gebruik emaakt, om hem bij een gezellig vrien denmaal gezamenlijk hulde te brengen. In de bovenzaal van het u Taverne Royale te Brussel, waren dan ook een honderdtal deelnemers aanwezig, die op de gulste wijze, en in de intimiteit van een grooten vriendenkring, den bejaar den maar nog monteren artiest vierden. We zagen er de kèur van wat Vlaanderen Brussel- aan degelijke en durvende krachten op kunstgebied telt. Vooral de aanwezigheid van vele schilders der jon gere generatie word opgemerkt, bij dit huldigen van den grijzen meester Tref fend bewijs van dezes hooge kunst die uitrijst boven alle stroomingen en invloe den, welke in de laagte tegen elkaar op- orstelen, en zoo vaak verloren loopen in het onvruchtbare. De genoeglijkste stemming heersclite gedurende het maal, en natuurlijk bereik te de feestelijkheid haar hoogtepunt wan neer niet alleen door liet bevredigen van de maag, maar ook door het openen van hot hart in het lovende woord, de bewon dering, de genegenheid, de vereering van de vereenigde vrienden den beroemden artiest betoond eu vertolkt werden. Allereerst was het de voorzitter van het inrichtingskomiteit, dc jonge schilder Jan Milo, wiens onlangs gehouden ten toonstelling in het Paleis voor Schoone Kunsten meer dan gewone belangstelling verwekte, die den gevierde toesprak. Al mocht een vriendenmaal niet beschouwd als een banket, en al waren redevoeringen hier dus minder geplaatst, toch verklaar de spreker, bondig de blijdschap t,c wil len verwoorden van de velen,uit alle stre ken des lands samengekomen om te be tuigen, hoe hoog Valerius de Saedeleer als kunstenaar en als meuscli in hun ach ting verheven staat. Vervolgens gaf de voorzitter 1 ring van talrijke brieven en telegrammen, toege zonden door artisten en hooge personali teiten, die betreurden door omstandighe den verhinderd te zijn, persoonlijk aan hot feest deel ie nemen, doch die zich toch in den geest er bij aansloten en geestdriftig den gevierde toejuichten. Voerden daarna nog het woord Her man Teirlinck, letterknndige, die in Va lerius de Saedeleer vooral den goeden menscli, den eenvoudigen, patriarchalen man van te lande, vereerde wiens aan grijpende kunst groeit in de stilte en vol- bloeit in den vrede kunstschilder Bou- lez, die in het Frausch en het Neder- landsch de gevoelens vertolkte van de talrijke kunstenaars uit en rondom Sint Martens Laethem, de streek die hot ont luiken en ontwikkelen van de Saede- leer's machtige en toch zoo subtiele kunst zag, en die sindsdien als 't ware een wa rande geworden is, waar de kunstenaars zich met voorliefde komen vestigen. En ten slotte bracht volksvertegenwoordiger Louis Piérard den groet van Wallonië aan Vlaanderen, hier verpersoonlijkt in den heerlijksten uitbeelder van Vlaanderen Valerius de Saedeleer. Onder uitbundige toejuichingen, stond daarna de grijze feesteling recht. Ilij dankte bewogen om al die hulde, om al die vriendschapsbetuigingen. liet ver baasde hem, en deed hem goed aan het hart, bij doze gelegenheid te ontwaren, dat hij zoo buitengewoon veel vrienden had. En bijzonder was het hem een vreugde te zien, hoeveel jongeren er zich bevonden tusschen de vrienden. Want hoe gevorderd ook in jaren, toch bleef hij steeds nauw verbonden met het opko mend geslacht toch was hij naar gemoed en gedachte niet verouderd maar voelde en leefde hij nog volop mee met de baan brekende en bruisende jongeren, daar zijn hart immer jeugdig bleef. Daverend applaus onderlijnde die ge moedelijke toespraak, waarvan het onge kunstelde, het oprechte, het doorvoelde, iedereen trof. En nog lang bleven, in de prettigste stemming allen vereenigd rond [den beroemden gevierde. de Maandag morgen had te Brussel begrafenis plaats van den Ireer Nens, gouverneur der provincie Brabant. In de Lombardstraat en in de straten waar de lijkstoet langs zou gaan, 'brand den de met rouw omlloerste lantaren.Een groote menigte had, reeds vroeg in den morgen, post gevat voor het provinciaal gouvernementsgebouw, waarvan de groo te feestzaal nu tot rouwkapel was inge richt. Troepen waren opgesteld, onder bevel van generaal majoor de Neve de Roden drie afdeelingeu grenadiers, met muziek en vaandel, een afdeeling gidsen en een afdeeliugvan liet zesde artillerie.. Het défilé voor het stoffelijk overschot duurde zeer lang. Personen k vamen een laatsten groet brengen aan den betreur den gouverneur, die den hoogsten rang bekleeden in de maatschappij, maar ook andere, eenvoudige meuschen uit het volk waaruit de heer Nens gesproten was, beambten uit de provinciediensten, voor wie hij steeds een onpartijdig en hartelijk beschermer was, brachtten hem een laat ste hulde. Een groot aantal vooraanstaande per sonaliteiten uit de burgerlijke, rechter lijke en krijgswereld waren aauwezi. De gelegenheidstoespraken werden eliouden door de heeren Pierlot, mini ster van Binneulandsche Zaken, uit naam van de regeering Gheude, oudste lid van de bestendige afvaardiging en waar nemend provinciegouverneur, en Tiele- mans deze laatste in het Nederlandsen uit naam van bestendige afvaardiging en provincieraad Heyvaert, provincie griffier, uit naam van het personeel. De vier toespraken maakten een diepen indruk op de ontroerde aanwezigen. Daarna verscheen de geestelijkheid en met de gebruikelijke ceremonie werd het lijk gelicht. De lijkstoet zette zich onmiddellijk in "beweging om, Trapstraat en Steenpoort langs, zich naar de Kapellemarkt te be geven. Op denganschen doortocht bracht een buitengewoon groote menigte ingetogen een laatste hulde aan den gouverneur. Het was een ontroereud samentreffen dat hij, die uit het volk was opgestaan, ten grave werd geleid langs de volksstraten uit de hoofdstad. De kerkelijke plechtigheid had plaats in de Kapellekerk. Aldaar waren ook nog aanwezig gene raal Six, vleugeladjudant en majoor Van Caubergli, ordonnansofficier, vertegen woordigers van den Koning, alsmede den heer Theunis, eerste minister. Na de kerkelyke plechtigheid had de bij zetting plaats op de begraafplaats te Laeken. Toegestaan door de wet van 20 Mei 1934 Voor de ZEVENDE SNEDE welke 30.000.000 frank bedraagt, zijn de bil jetten verdeeld in 10 reeksen, dragend de letters A.B.C.D.E.H.K.L.M.P. In elke1 reeks zijn de biljetten genummerd van tot 1UU.00Ö. AANTAL LOTEN: 111.131. BEDRAG VAN DE LOTEN 30 MIL- LIOEN FRANK verdeeld als volgt: i lot van 5 mülïoen fr. 5.000.000' (door liet lot aan te tiutden on der de 10 reeksen). 5 loten van l miltioen f. 5.000 000 (door het lot aan tc duiden on der de 10 reeksen). 5 loten fr. 500.000 fr. 2.500.000 (door het lot aan te duiden on der de 10 reeksen'i. .10 loten fr. 100.000 fr. 1.000.000 1 lot per reeks) ,10 loten van 50.000 fr. .500.000 (1 lot per reeks) ,100 loten van 10.000 fr. 1.000.000 (10 loten per reeks) 1000 loten van 2.500 l'r. 2.500.000 (100 loten per reeks) 10.000 loten van 250 fr. 2.500.000 (1000 loten per reeks) 100.000 loten v. honderd fr. 10.000.000 (10.000 loten per reeks) De biljetten aan den prijs van fr. 50. zyn verkrijgbaar vanaf 24 JANUARI in" de banken cn postkantoren, bij de wissel- agenten en aan de winketten van de Koloniale Loterij, 5G, Gulden Vlieslaan, te Brussel. TREKKING De trekking van de 7e snede zal waarschijnlijk plaats vinden voor cmde Februari 1935. De trekkings- en betalingsvoorwaar den zijn dezelfde als die van de 2e .sne de. Verleden Zaterdag heeft M. Rubbens, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, een afvaardiging ontvangen van de Bel gische Federatie der duivenliefhebbers, Het onderhoud liep over de beper kende maatregelen, doorgevoerd door het Nationaal Krisisfonds, ten laste der werkloozen-duivenmelkers. Deze beper kingsmaatregel is het gevolg van het Koninklijk Besluit van 31 Mei, hetwelk o. m. bepaalt dat werkloozen, uitgesloten zullen worden van den werkloozensteun van het Nationaal Krisisfonds, wanneer zij blijken zullen geven van in het oog springend wangedrag of zich zullen over geven aan den drank, aan het spel of aan de weddenschappen. Het staat vast dat het Nationaal Kri sisfonds deze bepaling tegenover de werkloozen-duivenmelkers, eenzijdig in terpreteert. 't Is wat de afvaardiging heeft getracht te bewijzen aan den mi nister. Deze laatste heeft beloofd de kwestie met welwillendheid te onderzoeken en hij heeft meegedeeld dat in deze eerlang een voorstel zal onderworpen worden aan de Federatie. Leost «DE WITTE» van Ern. Claos» prijs 21,00 fr. te verkrijgen in 'den boek. handel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerk straat, 21 Aalst. Een geld drager in vollen dag door twee schurken overvallen. Zonder buit op de vlucht gedreven. De stoutheid der booswichten om eeneu slag te doen ten einde eene belangrijke som geld in handen te krijgen kent waarlijk geen grenzen meer. In vollen dag wagen ze eencn overval op de Meir, op eenen gelddrager, die zich echter zoo duchtig verdedigde, dal zijne aanranders zonder buit op de vlucht moesten gaan. Wat daarbij echter onbegrijpelijker is, is dat de schel men er nog in gelukken te ontkomen. Dit stoute stukje gebeurde ongeveer kort na 10 uur. De magazijnier van een huis der mid- denstad moest een bedrag van 75,000 fr. naar de Banque d'An vers dragen. Deze som was in een klein bruin valies verborgen. Op den hoek der Wapperstraat en Meir, sprong plots een kerel op hem toe en poogde hem hel bewuste valiesje te ontnemen. I)it liet de gelddrager zich echter niet welgevallen maar hij verzette zich duchtig. Toen kwam een tweede booswicht toegesprongen, bracht den magazijnier verschiliige slagen toe in het aungc/.icht, maar niets baatte, de man loste het kostbare valies niet in zooverre dut de twee bandieten, beducht voor hunne huid, liet maar verkies! ijksl oordeel den met ledige handen op de vlucht te gaan en de Wapperstraat inliepen. Daar bleek het dat de scljelmen hun plan zeer goed hadden voorbereid om den bedoelden buit in veiligheid te brengen. Een auto stoud op hen te wachten rijdeusgereed. Met een wip waren beiden in den auto die in volle snelheid wegreed terwijl de kreten vanhoudt den diefhen achterna klonken. Het scheelde echter niet weinig of de schurken vielen toch nog in de handen van hunne achter volgers, door de doortastende houding van een kolendrager. Deze, Jozef Pleisters geheeten, wonende VoStermansstraat, 12, had bemerkt dat iels niet in den haak was met den vluchten den auto. Zonder nog een oogenblik te dralen nam hij twee volle zakken koolgruis en wierp deze dwars over den rijweg. De aulovoerder, een handlanger van de schelmen, was evenmin de eerste de beste en met brio zoonis in een koers met hindernissen, ging de auto over de koolznkken heen en verdween langs «Ie Schut- lorshofstraat. Verder weiden ze niet meer ver ontrust. Van de twee aanvallers kon weinig of geen signalement gegeven worden, maar daarentegen had men hot plaalnummer van den auto kunnen opnemen. Volgens hel eerste onderzoek hoort de plaat nr 178589 toe aan een inwoner der Abdijstraat, maar onlangs werd dit rijtuig aan 'n andoren persoon verkocht. De bandieten-auto was blauw verlakt en een der cijfers der plaat was met rooden verf overschilderd. De opzoekingen naar deze stoutmoedige ban dieten, die ditmaal in hunne pogingen mislukten worden met allen iever voortgezet.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1