24 Nog DE NOOD GODS Gnderaardsche Donderdag MEI 1925 Rond het herstel der Habsburgers Kolsnïal© Loterij De fï innaar van de Vijf Millioen LEGERNIEUWS Vlammenzee Nieuwjaarsgiften voor den Paus De intrekking der Fiskuszegeis iXXXXIe JAARGANG NTJMMER. 20 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. QPubUcflelt buiten het Arrond. AALST 5; Agentschap HAVA3, Adolf Mazlaaa i.3, te Brussel Hue de Kicheleu, Parijn Bank Buiding/Kings way, 20 Londres W. C. 2* H. Timotlieus Zonop7,34 Zon af 4,3 2 L. K. 27 N. M. 3 'JTJhLÏ LEI3S FOLKLORE Den 4 Mei zoo slipt aan priester G. Celis in zijn Volkskundige Kalender voor het Vlaamsche Land (thans uit geput) viert men te Lede het overbren gen der Wood Gods. Hij heeft eene an dere versie of een weinig verschillend verhaal van bet eerste neergeschreven. «Zekere Mattlieus van Ncsste, een ar me inwoner van Lede, verliet zijn va derland om te Keulen een ambacht te leeren. Daar trad hij in dienst bij een juwelier, wiens vertrouwen hij weldra volkomen bezat en bij zijn afsterven huwde hij de weduwe van zijn meester, werd rijk en van groot aanzien. Alsi hij aan zijn vaderland dacht, woui hij een kostbaar geschenk doen aan de kerk van zijn dorp. Terwijl hij zocht wat hij geven zou, vond liij bij een koopman een allerschoonste beeld van Maria met huren dooden Zoon op den school. lT!j kocht het beeld en in een houten kas gesloten, zond hij het naar zijn ge boortedorp. Zoohaast de inwoners het vernamen, begaven zij zich per koets, ga. wagens de cKageis teigemocl om liet beeld plechtig in te halen. Maar buiten de sl.ad Brussel, op den steenweg geko men, kwam een krijgsman met zijn voik voorbij bij hot naderen van den. groep werden de paarden schichtig, 'ie wagen botste tegen een krijger en deze werd aan het been gekwetst. In woede ontstoken beval de leider den wagen om te stootcn. Maar als hij de kas wilde openbreken om het beeld in stukken 'ie slaan, bleef zijn arm stijf, waardoor hij verschrikt om engiffenis bad. Hij be val zijne legerbende het beeld naar Lede te \ergeze-llen als eene eerewachl om zijne genezing te bekomen. Tc Lede gekomen vereenig.de zich het volk in de gebeden -en bekwam de genezing. Het mirakuleus beeld werd den 4 Mei '1414 met groote eer in de kerk ontvan gen en van dien tijd af was de toeloop zeer groot, evenals de wonderen die er geschiedden. Reedsi liet jaar nadien werd een Broederschap-ingericht onder den titel van het Gilde der Nood Gods. Op verzoek van de inwoners van ver schillende steden werd het beeld meer maals in tijd van onheilen naar andere plaatsen gedragen. Hier ook was reeds in de vroegste tijden een ommegang mgeriolit. De Kapellekens van dien Ommegang, die een uur lang was, werden in 1865 her bouwd, alleen de vijfde kapel dagte kent van de lGe eeuw. Zij wordt de Bettekapel genoemd, omdat ze dooi; de edele familie Bette tot stand kwam. Te Lede wordt een papieren vaantje, gelijk in vele voorname bedevaartplaat sen. verkochi. Het stelt voor de ouder wet sclie kerk met daarnevens rechts enkele huizen, hoornen en heuveltjes een wagen met twee achtereen bespan nen peerden in, in aantocht eene be devaartprocessie wordt ingehaald of ingehuldigd het beeld van De Nood Gods of Maria met haar dooden Jezus op den schoot in 't .giroote Calvarie- kr-mis daarachter wordt afgebeeld, langs den linkerkant en rond dc Madona knie len moeders met hare wichtjes nog in 'don hniiisel. smeckend met de handen samen ook kreuipelen van. allen aard, omringen de beeltenis. Op den boven- slen rand leest men in oud vlaamsich 'Looft den Grooten God hierboven Door Zijn Moeder weerd om loven en dan wordt geheel de prent onder schreven met Die mirakels doet tot Lede Bid voor zaligheid en vrede.» Volgens den stijl en de kleeding der afgebeelde personen op 't vaantje, mag men veronderstellen dat dit in do jaren ,1700 werd gedrukt. Daar moeten andere vaantjes geweest zijn want. men vindt er ook nio' op- Schrift op een banderolleken O.L. Vrouw van Lede, 1414». Talrijke igedachtenisisen en herinne- neringen zijn aan den ommegang ver bonden: Verscheidene prenten, taferec- len en schilderijen die mirakuleuzo of wondere gebeurtenissen voorstellen of 'tin minsle indachtig maken zijn hier voorhanden. Er bestaan verschillende modaalieken?'. Do ouds'le in zilver dag. .teekent van den tijd van Albert en Isa bella: zij bestaat uit vier halve ronden met rechthoeken afgewisseld. De H. Maagd is er op verbeeld zittend met op hare knieën hel doode lichaam van Je sus. Op 't veld der medalje leest men 't woordje «Le—de». Op' de keerzijde ziel men Jesus gekruisigd en aan den voel van 'I knujsv rechts van den Heer, -eene kapel. De drie andere medaaljes zijn !n »e vervolg hiernevens Prins Starliemberg, do leider van de Heimwehr, heeft, volgens telegrammen aan de Londensche bladen, in een rode gezegd dat liet herstel der Habsburgers den vrede in Centraal Europa zou be vestigen. Als aartshertog Eugenius de op volger van Miklas zou worden, zou dit hei krachtigste antwoord zijn op de hei levende propaganda der nationaal socialisten die na de overwinning aan de Saar overal in Oostenrijk het hoofd weer begonnen op te steken. Een der He-imwehrleiders heeft ech ter later nan den correspondent van de «Times» gezegd, dat de igerucihten over hel hcrsitel der Habsburgers uit den ko ker van den Duitsc.hen gezant von Pa pen kwamen die thans het oogenblik guinstig achtte om in troebel water te visschen. De opbrengst van de belastingen wordt in de begrooting igcsohat op grondbelastnigi 425 milloen, mobiliënbe- lasting 483 Vj millioen, bedrijfsbelas ting 520 millioen, aanvullende perso- neele belasting 192 millioen, natio nale krisisbelasting 593 millioen, taks op winsten voortvloeiende uit het ver gunningstelsel, 10 millioen, jacht- vo gel- en visjc-hvangstrecht, 1 3/4 mil lioen, belasting op auto's, 1G0 millioen, vermakelijkheidsbelasting 44 mil lioen, taks op spelen en weddenschap pen, 35 millioen, taks op de opening van drankslijterijen 30 millioen, ande re belastingen 419 millioen; in het heel 2 milliard 914 1/4 millioen. De opbrengst van de tol- en accijns- rechten schat men op 2 milliard 791 millioen; die van de registratierechten op 2 milliard 592 millioen; die van de weggelden op 420 millioen, KONINKRIJK BELG IE MINISTERIE VAN KOLONIËN Zevanda snsda; oranja biljatlcn Toegestaan door de wet van 29 Mei 193-1 Yoor de ZEVENDE SNEDE welke 50.000.000 frank bedraagt, zijn de bil jetten verdeeld in 10 reeksen, dragend de letters A.B.C.D.E.H.K.L.M.P. In elke reeks zijn de biljetten genummerd van i tot 100.000. AANTAL LOTEN 111.131. BEDRAG VAN DE LOTEN 30 AfïL- LIOEN FRANK verdeeld als volgt 1 lot van 5 millioen fr. 5.000.000 (door het lot aan te duiden on der de 10 reeksen). 5 loten van 1 millioen f. 5.000.000 (door het lot aan te duiden on der de 10 reeksen). 5 loten fr. 500.000 fr. 2.500.000 (door het lot aan te duiden on der de 10 reeksen). 10 loten fr. 100.000 fr, ,1.000.000 (1 lot per reeks )j 10 loten van 50.000 fi:, .500.000 (1 lot per reeks)| 100 loten' van 10.000 fr. 1.000.000 (10 loten per reeks)] 1000 loten van 2.500 fr. 2.500.000 (100 loten per reeks); 10.000 loten van 250 fr. 2.500.000 (1000 loten per reeks) 100.000 loten v. honderd fr. 10.000.000 (10.000 loten per reeks)] De biljetten aan den prijs van fr. 50. ziju verkrijgbaar vanaf 24 JANUARI in de banken en postkantoren, by de wissel agenten en aan de winketten van de Koloniale Loterij, 56, Gulden Vlieslaan, te Brussel. TREKKING De trekking van de 7e snede zal waarschijnlijk plaats vinden voor eindo Februari 1935. De trekkings- en betalingsvoorwaar den zijn dezelfde als die van de 2e sne de. brons en stellen allen voor op eene zi.j- de O. L. Vrouw van Lede; en op de •keerzijde wordt vertoond de Moeder van Smerten wiens hert door zeven zwoerden is doorboord. De tweede medaalje herinnert de da tum der 450 verjaring der aankomst van 't beeld (1864) en de derde bestemd vi or de leden eener vergadering, draagt op de keerzijde het portret van St. Franciscus Xa.verius. Ge ziet dus te Lede sjaat het beeld van de Nood Gods overal en komt over al xoor* MARC. Men weet dat de winnaar van hot groot lot, bij de jongste trekking van rle koloniale loterij, nog steed's niet heeft bekend gemaakt wie hij is. Iedereen, die van ver of van nabij betrokken is bij dc slachthuizen le An- dorlecht sipreekt over de zaak en dc ge heimzinnigheid van den winnaar draagt hier nog toe bij. Het publiek zou bet prettiger achten Ie welen wie de vijf millioen beeft igcwonhen, niet slechts uit zuivere nie-uwsigierigheid, maar om dat, als het gTOote bedrag eigendom is geworden van iemand «die het kan ge- b:*iniken», er toch een zekere sympathie voor gevoeld wordt. En te weten wie het is maakt een beetje deelachtig in het geluk. Zoo denkt de winnaar er blijkbaar niet over. Hij blijft halsstarig zwijgen. En zoo komt liet dat te Anderleclit tien tallen valsche geruchten de ronde doen. Ei' werd gezegd dat een vleeschhcnwer uit de Waycz straat de vijf millioen hoeft gewonnen. Dan werdgezegd dat een ander persoon, ook uit Anderlechl, het winnende nummer had bezeten en ciat hij zelfs een som van 50.000 fr. had gedragen naar een klooster, 0111 een goed werk te doen. Wie in die kringen zich een beetje te uitgelaten toont, of ■een rondje betaalt in een herberg, of een beetje te grootsche plannen -heeft, gaat dadelijk door als den winnaar van hei. groot lot van de loterij. Intusschen heeft de ware winnaar toch een teeken van leven gegeven, al zij liet dan naamloos. Hij heeft name lijk een brief gestuurd aan den ka.ssier van de filiaal van de Algemeene Bank- yereeniging aan de Itopsy-Chaudron- straat-, te Anderleclit, die het winnende biljet heeft verkocht, met slechts en kele woorden, die den kassier geluk tce- wenschten. Het briefje was ondertee-, kend door «Mijnheer Peperbol». In den omslag zat benevens* -den brief, een biljet van 1.000 fr. dat onder de ver schillende le-den vin hot personeel werd verdeeld, ln dé kringen van het slachthuis is er nu iemand, die er slerk van verdacht wordt terecht of ten onrechte -- dat hij het is die de 5 millioen heeft ge wonnen, die den bijnaam heeft gekre gen van «Peperhol»... Intusschen heeft men de overtuiging gekregen dat de winnaar Anderleclit of omgeving be woont. Wellicht zal de man tenslotte uit eigen beweging voor den dag ko men. Wederoproeplngen voor 1935 Voor de dienstplichtigen van de jaar klassen 1933 en 1932 Worden wederopgeroepen voor een kampperiode van 42 dagen, jaarklasse 1933, cavalerie, pantserauto s, vcstuvg- troeptn. In 1935, doen de wederopge roepenen \an de cavalerie, de kanonniers, de be reden en rijdende artillerie, 30 dagen; de voerlui van de jaarklasse 1932 Min dc artillerie, 25 dagen. Acht dagen 'De soldaten, die reeds een wederop- roeping van 8 dagen deden, zullen den kelijk in 1935 opnieuw voor den duur mui 8 dagen worden ingelijfd. De an dere zullen in 193G of 1937 zestien da gen dienst doen. De schiet- en veldoefö.iirtgen te BeveMoo De schiet- en veldocfenmg ui te Bo- vi'iloo zijn als volgt geregeld 2e legerkorps, 13 April-2 't Mei Ruiterijkorps, 26 Mei-9 Juli ■lp legerkorps, 13 Juli-23 Auguslus; 3c legerskorps, 30 Aug.-10 October. De Stad New Straitsville bedreigd New Straitsville, (Ohio), 22 Januari. Reeds vijftig jaar ligt de omgeving van New Straitsville vlak boven -een gloeiende vlammenzee. Bij een staking in 1884 staken de- monstreerende mijnwerkers enkele be- la.den mijnkarretjes in brand en lieten deze vervolgens in een kolenmijn nfof. De kolenlagen vallen daardoor vlam en tot nu toe is het niet gelukt, de vuur zee te blusschen, ofschoon reeds enor me sommen zijïi besteed, om den brand te stuiten. Onophoudelijk sloeg bot vuur over van laag op laag, van schacht tot schacht. Vandaasg aan den 4ag staan zes vierkante kilometer in vlam. Het rijkste kolendistrict in het Hoe king dal is waardeloos geworden en ko len tol een gezamenlijke waarde van vijftig millioen dollar zijn reeds een priooi der vlammen geworden. Bovendien zijn de meeste bossichen uit den omtrek door brandgassen ver stikt en nog steeds breidt liet vuur zich uit. Thans wordt ook New Straitsville zelf door den onderaardschen brand bedreigd. Vijf-en-twintig huizen zijn reeds1 ingestort, omdat town grondves ten, welke op de kolenlagen rustten, geen steun meer voniden. De verkeerswetgen zijn op verschil lende plaatsen meters gezakt en ook de kerken en scholen ver.keeren in groot gevaar. De beangstigde inwoners; hebben zich intusschen tot de regeering gewend om hulp en momenteel stellen inspecteurs van het bureel voor het. mijnwezen een onderzoek in naar id.e ligging van den vuurhaard. Waarschijnlijk zal het bondsdeparte- ment van openbare werken de hooge sommen verleenen, welke noodig zijn om den zich steeds uitbreidenden onder aardsehen brand te bestrijden en de stad te reddpn. voor 19K5 Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Eelgie Negende lijst. Une servanle du diiocèse de Namur, 1.000; M. Ide de Wilde, Anwerpen; M. en Mme Hubert. Debauche, Gouillet, 200; Inslitut Soeurs de la Providence, Gosse- lies, 250; Les Prémonstrés Belige, Aver- bodë, 700; M. en Mev. Eugene De Wolf, Brussel, 300; Onbekend, Schaarbeek, 300; D.V.L. 300; Mev. A. Van Wassen- hove, 200; M. en Mev. Biebuyck-Salcm- bicr, Lourdes, (Frankrijk), 200; Gon glegatie, Boozinge, 180; Gesticht Da- men van Maria, Moescroen. 200; Mevr. Gustavo Bosteels, Aalst, 500; Klooster der Eerw Zwart-Zfcfcsters, Aalst 200; M. Maurice Geelhand, Berchern, 200; M. Paul Quinet, Bergen, 200; Ba ronnes de Villenfagne de Vogelsanck, Zolder, 200. Graaf en gravin de Ia Serna, Chièvres 100; BI. en Meme Jules Sintobin-Uol- voet, Iseglhem, 100; M, A. Dutordoir, Brussel, 100; Onbekend, St. Niklaas, 100; M. Agneessens, Claerhout, 100 M. De Vliegher, St. Andries, 100; BI. Jh. Blaenhout, Berchem, 100; BI. Blas- singer, BIont-sur-Marchienne, 50; M. A. Wiaux, Blellet, 20; BI. J. Lefrancq, Pont-k-Celles, 50; En mémoire do L. Fr ére et de Z. Planque, Presles, 50: Een oud-priester van bet Bisdom Doornik, 50; M. L. Degive, Perwez, 50; Blevr. v.'cd. Ch. V. Brugge, 50; BI. G. Gallez, Solre-sur-Sambre, 50; Mev, wed. O, Berrewaerts, Devos, 30; Eene familie, Hoeilaart, 25; Blej. Alenus, Baelen. Nèthe, 20 M. den Dr. De Glippele, Den derleeuw, 100; A.M.D.G., 10; Onbekend, Beis Seigneur Isaac, 30; Blej. Janssens, Leuven, 100; Onbekend, Linceait, 100 Onbekend, St. Antonius4 Etterbeek, 100; BI. J. Gocten, Heldergem, 5; Kicken- kweekerij, Wyngene, 25; Naamloos, 20; R.V.J.L., 20; Gh. A. Kor tri jk, 20; M. Germain Iloet, Kortrijk, 50; Mev, wed. H. Van dc Velde, Gent, 100; Blev. BI, Woot, de Trixlie, Leuven, 100; Onbe kend, Brugge, 100; M. H. Houben, Anl werpen, 100; Graaf en Gravin de Baré de ComiOgne>, 50; Onbekend, 20 BI. Abel Pierrard, Jeneret, 50; Blev. Alph. de Vigneron, Brussel, 50; BI. G. Jansin, Marcinelle, 50; Blej. Va.n Enis, Lauwe, 50; BI. A. Hamoir, Hasselt, 25; BI. A. Decraene, Kortrijk, 25; Een pater van het Bisdom Doornik, 20; BI. L. Levar iet, Blechelen, 5. Blej. Blaria De Coniok, Aalst, 100 Onbekend, Wasmes, 10; Ter nagedach tenis van BI. en Blev. Eugè'ne Derbaiv, 100; Onbekend, Werviccq, 100; Blej. M. Cousebant d'Alkemade, Brussel, 100 j; Onbekend, Landennes sur Bier, 100 Blej. G. Forthomme, Rosièrës, 100 Onbekend, Kortrijk, 100; Onbekend, St. Sauvewr, 50; Derde Orde van den II. Franciscus, Kortrijk, 50; Gift uit Hel dergem, 5. Totaal op beden 134,233, P. S. In de vorige lijst was een vergissing begaan. Notaris De Vis van Aalst, stortte 'niet 300 fr., zooals ge meld werd, maar 500 fr. waarvan de belanghebbenden afbangen word! bepaald door de woonplaats der ouders of dezer plaatsvervangers. Degenen dewelke de door bet Fonds der Bleeslbegaafden aangeboden hulp aanvaarden, gaan de zedelijke verbintenis aan dit bedrag aan voornoemd Fonds terug te betalen, zoodra hun middelen het hun toelaten. Inwisseling mogelijk tot 30 Juni Een koninklijk besluit van 16 Janua ri jl., afgekondigd in liet «Staatsblad^ van den 2ün dcrzclfde maand slelt een nieuwen termijn, tot 30 Juni a.s. yoü£ •Je inruiling Inge 11 zegels van het loo- pende type, van l'iskale plak/egels van de twintig frank die aan den omloop onttrokken zijn en belmoren tot een der. vier typen uitgegeven in uitvoering der Koninklijke Besluiten van 10 Augustus 1923, 7 'Juni 1925, 9 Juli 1927 en 27. Juli 1929. Deze zegels zijn resipektievelijk ge- kenschelst door allegorische beelden voorstellend het recht en de justitie, den gelatvwcrden beeldenaar van Ko ning Albert den ongelauwerden beelde naar van Koning Albert en Reigie met liggende leeuw. De iuruiiing zal mogen aangevraagd worden in al de kantoren der registra tie en domeinen, die den verkoop van fiskale zegels tot hun bevoegdheid hebben. Een dorp van echte Roodhuiden op de Wereldtentoonstelling :Oip de aanstaande Wereldtentoonstel ling zal een Indiaansch dorp met echte Roodhuiden Le zien zijn. Het wordt aan gelegd en verwezenlijkt door de «Asso ciated American Indian Group» met de medewerking van verscheidene Ameri- kaansche instellingen (Historisch BIu- seum, Folklore-Museum, enz.). Het wil een juist beekl geven van den tijd der goudzoekers ep. het leven der Amerikaansehe baanbrekers hoe zij werkten, hoe zij leefden, hoe zij het stolden in hun primitieve hutten. Dagelijks zullen in het schilderachtig decorum, trouwe weergave van het «heerlijke land», dansen en plechtig heden volgens deii Indiaanschen ritus kunnen bewonderd worden. Een straat werd aangelegd welke den zeer kenschetsenden naam dragen zal van Chaplin's wereldberoemde film «G.oldrush». De heerlijkheden van het nieuwe Blexico zullen opnieuw voor den geest opgeroepen worden door de Ha cienda en zijn afhankelijkheden. B'oegen wij hieraan nog toe dat de Regeering der B'creenigde Staten de noodige. vergunningen iheeft verleend opdat de vertegenwoordigers van de verschillende volksistammen, gekozen uit de meest kenschetsende typen ou der hen, de Nationale reserven zouden mogen verlaten. STAD AALST Fonds der Itieesibegaafden Beursaanvragen voer het Schooljaar 193536 BERICHT. De wet botreffemle de meest begaafden beeft voor DOEL de bijzonder begaafde en minvermo- génde kinderen in staat le stellen hun studiën na de lagere school voort te zeiten. Het Fonds der Meestbegaalden verleent hulp. zoowel aan meisjes als aan jongens, voor alle studiën na de lagere school middelbaar, nor. maal-, beroeps- en kunststudiën, met uitsluiting van hoogerc studiën. Die hulp mag ook verleend worden aan de leerlingen die de lessen van den Ingeren 4n graad volgen, wanneer deze studiën bijzondere kosten veroorzaken, inzonderheid verplaatsingskosten. De omvang der beursen wordt, in ieder ge- val bepaald volgens liet bedrag der onkosten veroorzaakt door do ondernomen studiën en den goldelijken toestand waarin de belanghebbende, of de personen die in zijn onderbond voorzien, zich bevinden. De beursen woixlen verleend voor één school jaar. Bij voorkomend geval worden zij opnieuw toegestaan ingevolge een verslag van bet hootd van hel onderwijsgesticht, door den belangheb bende bezocht, en, desnoods, nadut de Schif- tingscomroissie opnieuw werd gehoord. Zij wor den om de drie maanden eu bij voorbaat uitge keerd, ten bate van den belanghebbende of van den persoon die voor hem zorgt. De AANVRAGEN moeten uiigaan van de ouders van den candidaat of van lien die deze vervangen. Zij zullen voor 10 Februari 1935 gericht wor den tot bet Gemeentebestuur, Iu de aanvraag wordt den aard aangeduid van de studies waar voor zij gedaan is en ook de instelling waar het kind schikt school le gaan. Bij die aanvraag behooren gevoegd a) Een uittreksel der geboorteakte van bet kind b) Bewijzen afgeleverd door de hoofden van dc onderscheidene onderwijsinstellingen gedu rende de drie Jantste jaren bezocht. Deze bewij zen vermelden de uitslagen door den betrokkene Ier scbole bekomen, zijn bijval in de prijskampen enz. zij wijzen zoo nauwkeurig mogelijk den verslandelijken aanleg en de zedelijke hoedanig heden aan welke tijdens zijn studies Lij hem werden opgemerkt, de bijzondere begaafdheden waarvan hij bewijs gaf en zij verstrekken de noo- digo inlichtingen nopens zi jn vlijt en zijn gedrag. c) Een afschrift van bet gezondheidsboekje, dat in de bezochte scholen iu voege was. NOTA. Al de door de aanzoekers voor te leggen stukken zijn vrij van zegel. Het Fonds JEIe yervolg onderaan vorige kolom^

De Volksstem | 1935 | | pagina 1