Se Politieke Toestand 25 Inde 1Mb aai ie iage- iacltem van Prins Banflewijn Onze Paardenhandel Eeiie belangrijke Katholieke gebeurtenis Ds Electrificatie der Lijn Brussel-Aoiwerpen Een Pool dood aanoetroffen in een trein te Gent-St-Pieters lüÜ %k Vrij dag JBUAF.I1935 Ce socialisten dreigen met Mijnwerkersstaking. De christene arbeiders en de Regeering Regeling der Gezinsvergoedingen aan Thuiswerkers XXXXIe JAARGANG NUMMER 21 Kerkstraat, 9 en 2i Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD - 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond. .AALST s Agentschap HAVA3, Ado]f Maxlaaa 13, te Brussel •=- Sue de Rjcjaeleii, Sarljfi s=s JBank jBuiding/Kingsway, 20 Londres \V. C. 2« Paulus Bckeering IZon op7o3 Zon af 43- L. K. 27 N. M. 3 Belangrijke Vergadering der Kamer af deelingen BESPREKING VAN 'S LANDS BEGROOTING Oe ontwerpen door 3 afdeelingen aan genomen en door 3 afdeelingen verworpen. Be Ka mer af deel i n gen hebben Woens dagnamiddag vergaderd ten einde de begrootingen van 's lands middelen van decpenbare schuld en van de onwaar den te behandelen. Daar hier de alge- jmeene politiek van het land mede ge moeid is, is bet duiid'èlijk dat door de Verscheidene igiroepen opmerkingen zijn gemaakt, waarbij van socialistische en christen democratische zijde de klach ten zijn naar voren gebracht, betreffen de de regeling van de salarissen en van den werkloozensteun die in de per3 reeds breedvoerig zijn behandeld. In de eerste afdeciïng werden de ont werpen verworpen met 12 tegen 11 Stemmen. De socialist Bouchery is vei- slaggever. De tweede afdeeling nam de ont werpen aan met 17 tegen 8 en 1 ont houding, deze van den liberaal Jenni3- sen. Verslaggever isi heer Carton de Tournai, katholiek. De derde afdeeling verwierp de ont werpen met 11 tegen 9 stemmen en 3 onthoudingen. Hier hebben zich ont houden heer Van Iloeck, christen demo craat, en de katholieken Haustraete ori Michaux. Heer Van Hoeck gaat niet: t'accoord met de k'oninlijke besluiten 'Zooals zij thans bestaan. In de vierde afdeeling die de ont werpen goedkeurde met 12 tegen 9. piommen, wend een heftige aanval te gen de Regeering gericht door hoer Van der Velde. Heer, Devèze heeft er op gewezen dat de Regeering een de- flatiepolitiek voert om niet 'te moeten komen tot inflatie. De Regeering heeft haar woord gegeven de waarde van don frank niet te laten aantasten. Het land is mistevreden en de Regèering weet ciat het voor de burgers en de arbeiders niet goed gaat doch zij treft maatrege len om den toestand le verbeteren men diende haar hierbij te helpen. Moesten zicli wanordelijkheden voor doen dan zou de Regeering ook hare taak vervullen en voor de orde in slaan. Heer Van Isacker. minister, heeft en kele inlichtingen verstrekt over de da ling van de duurte die reeds merkelijk is. De Regeering zet hare politiek in deze zin voort en zij hoopt te slagen. De vijfde afdeeling' keurde de ont werpen. goed met 12 togen 10 stem men en 1 onthouding, deze van den li beraal Joris. De katholiek Dewinde is verslaggever. Ten slotte heeft de zesde afdeeling 'de ontwerpen verworpen- met 12 tegen 8 en t onthouding, namelijk heer Hen drik Ma rek. De socialist Pierard is ver slaggever. Deze laatste heeft op zijn beurt de politiek van de Regeering aangevallen. lieer Marck heeft opnieuw gewezen op de groote besparingen d e aan landsverdediging kunnen geschie den. In dit blad zijn de opmerkingen over de misbruiken in het leger onlangs uitvoerig uiteengezet, namelijk wat betreft de kumuls, de pensioenen van ünvalüViieit aan officieren in werkelij ker: dienst en de wederoproop.ngen van de reserve-officieren. Kortom, er werJ erilien gehoord van .velerlei zijde en dis criliek zai in de Kamer hij de interpellatie hernieuwd worden. De hoofdcommissie is saamgesteld uit de heeren Delwaide, Dewinde. Car ton de Tournai, katholieke, en Pierard, Bouchery en Somerhausen, socialisten. Woensdag .namiddag had te Brussel een vergadering plaats van liet nationaal komiteit van de socialistische mijnwer kerscentrale om een houdiug aan te ne- rrreu, in verband met het mijnwerkers pensioen, waarvan het bedrag verlaagd werd bij volmachtbesluit. Een,motie werd aangenomen, waarin er de aandacht wordt op getrokken, dat het gewraakte volmachtbesluit, uitge vaardigd werd zonder voorafgaande raad pleging van de socialistische mijnwer- kerscentrale, dat de verlaging gaat van 5 tot 18 t.li. dat vele mijnwerkers van pensioen zullen uitgesloten blijven omdat het hen onmogelijk is de nieuwe voor waarden te vervullen (het volmachtbe sluit eischt dat de mijnwerker, alvorens zijn pensioen te bekomen, het heele jaar dat de pensioenaanvraag voorafgaat, ge regeld en normaal gewerkt heeft), dat de socialistische mijnwerkers in eei maand tijds geen antwoord van de regee ring hebben gekregen inzake een herzie ning van het volmac-htsbesluit waarop zij aandrongen in een onderhoud met mini sters Theunis en Rubbens. Die motie herinnert er aan, dat de so cialistische mijnwerkers zich bereid had den verklaard een hooge pensioenbijdra ge te storten, opdat het pensioenbedrag gehandhaafd zou kunnen worden. Zij neemt er akte van, dat de Socialistische Kamergroep Dinsdag aanstaande zal in- terpelleeren over alle volmachtsbesluiten en dus ook over dat waarbij het mijnwer kerspensioen wordt verlaagd. De motie zegt vervolgens Overwegende dat uit de raadpleging van de plaatselijke afdeelingen en gewes telijke centralea het besluit van de j organiseerde mijnwerkers blijkt om be roep te doen op staking om het brood van de ouden, de invaliden, de weduwen er de weezen te verdedigen. Besluit toevlucht te nemen tot de sta king met ingang van 4 Februari, indien de interpellatie niet de uitkomsten op levert, die de mijnwerkers verlangen en verwachten Ten slotte wordt in de motie beroep gedaan op aaneensluiting en tucht. De Raad van liet Algemeen Christe lijk Vakverbond heeft Dinsdag namiddag en avond te Brussel vergaderd, ten einde het onderzoek voort te zetten over de koninklijke besluiten en de toezegging door de Regeering aan de afgevaardig den van de christelijke arbeiders. De uitslag van de besprekingen is, dat de toezeggingen van de Regeering nog geen voldoening schenken en de moei lijkheden tusscheu de Regeering en Christelijk Vakverbond dus niet opgelost zijn. Wat betreft de regeling van den werk loozensteun, is er een nieuwe tekst in voorbereiding, doch het blijkt dat deze nieuwe tekst van de Regeering nog steeds geen voldoening schenkt. Nopens den kindertoeslag eisclien de christelijke arbeiders, het behoud van de bijlagen voor de kroostrijke gezinnen. De regeling door de Regeering getroffen, gaat zoo ver niet. In zake de regeling van de salarissen der staatsbedienden, duren de onderhan delingen voort, doch zij hebben tot dus ver geen bevredigenden uitslag opge leverd. Ten slotte zou het A. C. V. op het standpunt staan dat geen nieuwe offers van de arbeiders kunnen verkregen wor den, zoolang het vraagstuk van de ku muls niet is opgelost en merkelijke be sparingen niet zijn toegepast aan de ministeries van Landsverdediging en van Onderwijs. Bij gelegenheid van de verjaring van het afsterven van prins Boudewijn, bad Woensdag, in de kazerne van het Da'il- lyplein te Brussel, een militaire plech tigheid plaats. Op het binnenplein van de ruime ka zerne, had het regiment Karabiniers zich opgesteld, onder bevel van kolo nel Dewaele. Op de eeretribuun namen plaats generaal Dubois, vertegenwoordiger van den Koning, minister Devèze, bur gemeester Meiser, de generaals Baltia Biebuyck, Gilliaux, Bogaerts, Doutre- pont, De Krahe, Constants, Laiuwers, Cornil, Coureur, Balie, Letcndre, Wi- bier, Vincotte, Ketelle, Colpin, Bureau, de hoofdaalmoezenier Dujardin. M.V. de Kelder, voorzitter van het Krijgshof, de kolonels', de Hennin, de Boussu,Wal- ccurt, de Trannoy, Duquesnov, Vai Gooi kapitein Defrase van het Fran sehe leger, luitenant Junybeék, van hel Zweed-sch gezantschap, enz. enz. Naast de tribuun bevönden zich de familieleden van gesneuvelden, talrijke officieren van het garnizoen, oorlogs- invaüedén, enz. Gok, het publiek krcc,{ toegang tot de kazerne. Rechttegenover de overheden, stol den zich de ouid-sirijders' met hun vaandels op. 1?. t'e poort hielden soldaten, in de vccromlogsc-he un.fcrm der karabi niers, de eerewacht, evenals een af vaardiging van oud-strijders. De gedenkplaten van de gesneuvelden ICarabaniers en van ;het 8e linieregiment werden inmiddels door den minister met bloemen versierd. Na den .gebruikelijken groet aan het regimentsvaandel, begonnen de trom mels te roffelen en stapten de troepen, met langzamen tred, het geweer met den loop naar den grond gericht, naar bet eereplein, de muziekkapel van hel regiment, hief idiaarop. een gelegon- heidshymme aan. De -bataljions bewezen vervolgens de eer, terwijl de Braban$onne« weer klonk en de minister, generaal Dubois en de korpskommandant in de poort van de kazerne bloemen neerlegden bi, den voet van hét borstbeeld van, prins Bouidewijn. Ook M. Meiser, burgemees ter van Schaarbeek, nam aan de bioe menhulde deel. Inmiddels losten, om de 15 sokonden de infanteriemortieren een schot toen volgde een minuut- stilte. Het regiment en de oud-strijders de fileerden vervolgens voor liet versierde borstbeeld, terwijl de muziekkapel den bekenden marsch van de Karabiniers speelde. De plechtigheid werd besloten me den groet aan het vaandel en een ont vangst in den mess der officieren. Mgr Gerbic'r, bisschop van Tarbes c-n Lourdes, verklaarde in verband mor, cb beslissing doo«r den Heiligen Vader ge troffen, een Eucliaristiek Triduum te Lourdes te doen celebreeren, tot slui ting van hét Heilig Jaar, eene gebeurte nis zonder voorgaande daarslelt in do annalen van bet Christendom. De gedachte het jublileum der Ver lossing door een Triduum missen onon derbroken bij dag en nacht, bij de grot van Lourdes gelezen werd vooruitgezet, door den betreurden kardinaal Bourne en gesteund door kardinaal Verdier. De Heilig Vader keurde het voorstel geesfcdrifiig goed en bevestigde met ei- genhandigen brief dit besliut aan Mgr Gerbier. Eene groote menigte bedevaarders wordt verwacht. De 140 missen zullen aan de igrot door bisschoppen en pries ters gekomen uit alle landen en van alle aangenomen ritussen, gelezen wor den. Vanaf het tijdstip dat ons land 3000 paarden per jaar mag uitvoeren koopt Frankrijk hier meer paarden en heeft tie bedrijvigheid op dit gebied in zekere mate toegenomen. In den loop 'der elf eerste maanden van verleden jaar verkocht Belg'e aan den vreemde 1821 veulens voor de som Afin 7.395,000 frank^ 2127 merries voor 9,944.000 frank 2986 ruinen yoo?- 14,656.000 frank, en 306 hengstoiu voor 2.519.000 frank, in 't geheel 7240 paar den voor een gezamenlijke waarde van 34,614.000 frank. Duitschland, een onzer voornaamste kiienten, kocht 1,387 veulens voor de som van 6 millioen 177.000 frank 1246 merries voor 6 millioen 333 000 frank; 1871 ruinen, yoor 10,274.000 fi\, Zie .vervolg hiernevens De laatste werkzaamheden in de Statie te Brussel. (Dinsdag in den loop van den dag, De trein van de proefrit zal bestaan werden op liet nieuwe elektrische sp Brus s e 1 - Me Cihele np roefn e m ingen daan met een motricerijtuig, voor na zicht der electrisic-he geleiding. Heden Vrijdag zal een eerste proef rit gedaan worden met den eersten vol- ledigen elektrischen trein- tusschen Brussel en Mechelen. De trein zal le Mechelen toekomen om 14U.45 on ten 14u.50 terug vertrekken. De elektriciteitsverdeeling van hel net te Mechelen zal denzelfden dag geschic- den en eon verkenningsniiol-orwagen, die reeds proeven deed tot Weerde, zal vooraf over de sporen rijden. Tol dus.- ver waren de proefnemingen zeer be vredigend. uit een motorwagen van 72 ton, met een paketafdeeling en derde-klassekoc- pee, een ge-mengden tweede- en derde- klassewagen, een tweede -klassewa gen en ten slotte een tweeden motorwagen met derde klasse. Er zullen 369 plaat sen in beschikbaar Zijn, die voor de proefneming met ballast zullen gevuld werden. De twaalf-eleetrische treinen, die vari Maart af in 27 minuten den dienst Brussel-Antwerpen zullen verzekeren, zullen in het werkhuis le Mechelen ge stald w-orden. Het technisch personeel kreeg een opleiding in de fabrieken, die het nieuwe materieel hebben gele verd. HET SNEEUWT TE ROME en 68 hengsten, voor 6S7.000 frank,-in 't geheel 4572. paarden voor de som van 253 millioen 468.000 frank. Frankrijk kocht hier 41 veulens, voor '170.000 frank; 49 merries, voor 211.000 frank; 337 ruinen voor 1.516.000 frank; in 't geheel 569 paarden, voor een ge zamenlijke waarde van 2 millioen 809 duizend frank. Nederland kocht 372 ruinen voor de som van 1.232.000 'frank. Uit Frankrijk, DuitschUnd, Neder land, Polen en Amerika, heeft Bel 0,347. paarden voor de som van 8 mil-l wijzigd telkens Het wegruimen van de sneeuw op 't St. Pietersplein. Rome, 23 Jan. Sedert Dinsdagr.mf-1 waarbij de thermometer daalde tot \V« gén sneeuwt het te Rome. Dit is ree ls! graad vorst, duurde van 4 tot 13 Janua- do derde maal sedert het begin van dm ri. Na een lichte verhooging van de tent- winter. De stad biedt een ongewoiien aanblik onder de sneeuw. Sedert tien jaar heeft men te Rome niet zulke lagp temperatuur waargeno men als thans. De eerste koudegolf, peratuur is eenige dagen later terug oen koudegolf ingevallen, die thans neg duurt. De thermometer is gedaald tot' zeven graden onder nul, hetgeen voor] Rome een laagterekord beteekent. hoen 960.000 frank ingevoerd^ - Artikel 1. De gezinsvergoedingen aan thuiswerkers te verleenen, worden berekend naar het getal dagen, waarop die arbeiders in dén loop der onderwer- pelijke maand gewerkt hebben of on dersteld worden le hebben gewerkt. Daartoe wordt de som van de beloo ningen, die aan een thuiswerker ten goede komen, wegens in die maand ge leverd werk, gedeeld door het cijfer van een gemiddeld dagloon, d. i. van hel loon aan vakgenooten derzelfde streek betaald voor aclitungen arbeidsdag. Het aldus verkregen quotient wijst het getal dagen aan, dat in aanmerking is te nemen. Art. 2. In afzonderlijke 'reglementen die slechts in werking treden nadat zij door den Minister van Arbeid en Socia le Voorzorg goedgekeurd zijn, wordt door de betrokken compensatiekassen vastgesteld, welke in iedere streek de gemiddelde daglooncn zijn van de on derscheiden soorten van arbeiders. De in zulkdanige reglementen aan- gewezen loongcmiddelden worden ge- als omstandigheden J zulks yereischen. Toen Dinsdag avond, om 9u54, de trein uit Toerkonje, in de statie Gent-. S.t Pieters aankwam, werden dodii spoorarbeiders, dc komparlin. enten,- zooals gewoonte, nagezien. Hoe groot was de verbazing van den garde in een 3de klas coupée het lijk aan le treffen van een reiziger, en dan nog wel te midden van een bloedplas. Het aangezicht, van den ongelukkigs was gansch met bloed bedekt. Het bloed was hem uit ooren, oogen en neus ge- loopen. iDe- aanblik was verschrikkelijk. Men bracht het lijk dadelijk naar een kabine over, alwaar de kommissaris van de statie een eerste onderzoek in stelde. Uit papieren kon men opmaken, dat men te doen 'had met den Pool Pukatz Cyriel Jozef, geboren den 31 Januari 1896, thans wonende le Brussel. Hij was vellenkoopman van beroep. Stond men voor een moord, oen zelf moord of een ongeluk Een in der haast bijgeroepen dokte? kon geen sporen van geweld vaststel len. Is er een vergiftiging in bot spel liet verder onderzoek zal het nade$ mo.cten uitmaken.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1