Nieuwe Posttarieven Het Geheim IJzergedenkteeken voor Koning Aibert De Crisis is gedaan! Verkeersongeval la Wuuslwezel Da Verduisieringszaak ta Sleidlngs 25 Januari. St. Paulus Bekeering. jSaulus zoo was zijn eerste naam -- was een der eerste christenvervol gers. Eenmaal was hij op weg naar Damascus toen 'n licht hem verscheen waaruit een stem weerklonk «Saulus, .waarom vervolgt ge mij». Met Gods ge nt,de bekeerde hij zich en werd van toen Paulus geheeten. Alhoewel hij niet tot den groep der 12 Apostels behoorde, werd hem dien titel toegevoegd, om zijn onvermoeibaren zielenijver, De H. Stoel en Peru. Ter gelegen heid van het vierde eeuwfeest van Lima hoofdstad van Peru, heeft Z. H. de Paus aan den Apostolischen Nuncius a'daar een telegram doen toekomen. De IT. Vader roemt de hechte trouw van het Peruaansche volk in het bijzonder aan het katholiek geloof. Z. H. biedt aan den President van de Republiek en aan de bevolking Zijno gelukwensohen en schenkt zijn apostolischen zegen. De Belgen In Nederland. Volgens 'do allerlaatste volkstelling in Neder- land, bedraagt liet getal Belgen in Ne derland 1 1.396 legen 61.987 Duitschers en ongeveer 25.000 vreemdelingen van verschillende nationaliteiten. Het geval Va.n Cauwelaert. Men woel, dat M. Van Cauwelaert, ex-mini ter van Landbouw, Middenstand Openbare Werken, beroep bad gedaan op het bureel der katholieke Unie van Belgic, om het geval dat hem als poli tiek man aanbelangde, te onderzoeken. Wij vernemen dat het Komiteit, daar toe aangesteld, Vrijdag eerstkomende .vergaderen zal. Hot. is samengesteld uit MM. graaf de Broqueville, graaf Carton de Wiart, Paul Segersi, staats minister, en senator Moyersoen. Abtsverkiezing in de Sint Bernard- Abti-ij te Bornem. In de Sint-Ber- iiiirdabidij te Bornem had de verkiezing plaats van een nieuwen abt als opvol- kor van Z.1I. Mgr Schoen welke voor enkele weken «overleden is. De verkiezingen begonnen te 8 uur nadat de prior een plechtige' II. Mis had opgedragen. Van den kernraad maakten deel uit, drie abten van zuster abdijen: do abt van Val-Dicu, een abt iui'„ Duilschland en de abt van-Niouw- ■huyk (Nederland). Rond 10 Uur wjYs de .verkiezing geëindigd en als abt was ver kozen Dom G-odefriedus, geboortig van :Oud (instel, voorheen kapelaan te Ou- denboseh. De nieuwe abt zal eerstdaags pies h- tig gewijd worden. 1 rr Fetoruari Hel uitvoerend Comité van het IJzer- edenkleeken voor Koning Albert, zal in de week, voorafgaande den 17 Fe bruaridag in alle steden van het Land, onafhankelijk van de gedenkpenningen met den beeldenaar van Koning Albert, insgelijks witte vlaggetjes, van zwart omboord, met het Koninklijke cijfer, voor aulos, motos, velos én alle ande re rijtuigen, verkoopen prijs 5 frank. Het verkoop van gedenkpenningen aan de oud-strijders toevertrouwd zijn de, verzoekt het uitvoerend Comité de welwillende medewerking der groepee ringen der Jeugd (vriendenkringen van, kindéren der oud-strijders, scouten, scouten girls, sportieve girls, sicholcn, lyceón,' enz.) om deze vlaggetjes Ie verkoopen. De welwillende aanboden kunnen schriftelijk tot den zetel van het Comité, 17, Oude Graanmarktstraat, Brussel gezonden worden. De personen die bovengemelde vaandeltjes zouden willen bekomen kunnen zich insgelijks lot het hiernaast gemeld adres wenden. Aan allen onzen besten dank. Muurschilderingen in Italië ontdekt. - Ecnigen lijd geleden zijn bij hei herstellen van een kleine dorpskerk ;e Montecastelli bij Umberli de Umbria resten van muurschilderingen uit de d ie en de 16e eeuw ontdekt. Tot nu toe de werkzaamheden zijn nog niel be ëindigd heeft men deelen van een Kruisiging uit de eerste helft van de H ie eeuw gevonden, die de kenmerken ,\an Sioneeschc se-hoöl vertoonen en Jen invloed verraden van Pielro Lorezetti. iBij de mmurschilderingen van jongeren datum is een figuur van den H. Rochus, mei. het opschrift Barlolomeo d'Andrea en het jaartal 1510. Deze laatste zijn ontstaan.-onder invloed van Luca Signo ticlli. Waar In Zuid-Afrika, te Johannes burg, waar men in een jaar tijd 6250 huizen zal hebben gebouwd voor een waarde van een half milliard, en dit dank zij de goudmijnen. Dat kan ons weineg balen, zult zeggen Zeker; maar onze Congo kent ook de eerste voorteekens van het einde der crisis, en hij heeft aan de ramp kunnen ontsnappen, insgelijks daiik aan zijn mijnen; nagenoeg 10.000 kgr. goud! Het tin en het koper vermeerde ren sterk zoodanig dat er ,geen blanke werkloozen meer zijn in Jadotvil'o weldra ook niet meer in gansch Katan ga. Nooit werden zooveel katoen, koffie en andere koloniale produkten uiii voerd; de prijzen, hoewel gestegen, zijn weliswaar noig ellendig laag; de bin- nenlands-Cihe handel echter herleeft, en verscheidene maatschappijen zullen weldra terug personeel nnoeten aanwier ven onder de werklooze Congoleezen die erg door de crisis werden beproefd. Professor F. Baudlnnn van de Leu- vensc-he Hoogescbool schreef in een artikel, getiteld Bemoedigende "Ver gezichten», het volgende «Men kan er thans niet meer aan twijfelen dat do Congo heeft herpakt.» Welnu, laat er ons niet aan twijfelen, er: dat allen, kleinen en grooten, zich vast in liet hoofd steken dat ze met Ccn- goieesch te koopen en de Congoleesehe propaganda te steunen hun eigen land en zich-zelf bevoordeeligen; het is wel- licht veel gezegd dal. de Congo alleen, ens in Belgic zal reriiden uit de crisis, maar hij kan er stérk toe bij-dragen. Werken, weze onze leus. En laat ons afwachten en eerst «nagaan wat de ma- cliiavelistische plannen, 't zij zwarte, blauwe of roode, van Mui-ssolini, Lloyd George of De Man, in werkelijkheid hebben gered bij onze geburen, vooral eer «ons-zelf met den neus te laten lei den in dien doolhof van nieuwbakken theoriiën welke niet de minste proef hebben doorslaan. Tucht en orde is er van noodc, en laar. ons vertrouwen sichenken aan een gouvernement, dat met klassieke, doch gemoderniseerde middelen tracht ons cp den weg 'der welvaart terug te bren gen. 'Artikel L Het tarief, id-at in Belgie toepasselijk is op bj'ieven, op enkele postkaarten cn op postkaarten met bo-»j taald antwoord, op. prentkaarten, op| zaakpapieren en op kleine pakken, met bestemming naai' bet Groothertogdom Luxemburg, is gewijzigd aldui' Gefrankeerde briöven 70 centiem per 50 gram of gedeelte van 50 gram Enkele postkaarten 35 centiem Postkaarten met- betaald antwoord 70 centiem; Prentkaarten met allerhande ge schreven meldingen 35 centiem; Zaakpapieren 10 centiem per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met mi nimum van 70 centiem Die minimum- tnks van 70 centiem is verlaagd tol 50 centiem voor zendingen onder band of in open «omslag gestoken facturen en rekeningsopgaven tot ten hoogste 20 gram; Kleine pakken: 50 centiem per 50 gram of igedeelle van 50 gram, hot minimum van 3 l'r. 50 c. Art. 2. Buiten en behalve de in in ternationalen dienst van kracht zijnde aigemeene tarieven, worden navermelde verlaagde taks/en toegepast in den Bel giscli-Franschen, Belgisch-Dutsc-hen en Beig-isch-Nèderlandschen grenskring Brieven: 70 centiem per 20 gram of gedeelte v.an 20 gram; Enkele postkaarten 35 centiemen Postkaarten met betaald anwoord 70 centiemen. Art. 3. Alle met dit besluit in strijd zijnde bepalingen zijn ingetrokken. Onze Minister van Posterijen, Tele grafie en Telefonie is belast met di uitvoering van dit besluit, dat in wer- king treedt cp 1 Februari 1935. NOG 2 DAGEN. ...cn de borluin zal U toelachen van U maken waarom niet Multimïllionnair KOLONIALE LOTERIJ Een groot lot van 5 MILLIOEN Prijs va.n het biljet 50! frank. Trekking te Brussel op 26 Januari a.s. Tragisch werkongeval in de statie van Hamont Woensdagnamiddag, rond half drij, greep een erg ongeluk plaats in de sta tic te Hamont nabij het goederemn.i- gazijn. De trein van 14 ure naar Ant werpen, w-as juist uit Budel de statie te Hamont binnengestormd en aldus moesten de wagens aaneengeschakeld worden met een Hollandschen w?agen en moest deze achteruitgezet worden waarbij een manceuver viel en onder oen der logge wagens terecht kwam met het noodlottig gevolg dat hij zwaar ge kwetst werd aan liet rechterbeen en on der de knie op twee plaatsen het been vermorzeld werd. Gelukkig koii het slachtoffer zich nog een beetje wegtrek ken zoodat een doodelijk ongeval ver meden werd. Op zijn hulpgeroep kwa men de telefoonarbeiders welke dichtbij aan 't werk waren, toegesneld. Dokter Ciaeyssens was spoedig ter plaatse en diende het slachtoffer de noodige zor gen toe. Bij hoogdringendheid werd de gewonde naar de kliniek te Hasselt overgebracht. De rijkswacht stelde een onderzoek in. De gekwetste is Jan Janssens, 50 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, wonende te Néerpclt. Met al le omzichtigheid werd dc vrouw van het" slachtoffer op de hoogte gebracht. Woensdagavond was de toes.tand van den gekwetsten vrij geruststellend doch men vreest dat het rechterbc zal moeten afgezet w-orden. DE FRANK T Is een openbaar geheim dat de so cialisten met hun- plan De Man vooral een nieuw inzinken'van de waarde o.rizes franks beoogen.'Hun finaneieele; han dels- en.nijyerheidsondernemingen, die totaal om zeep zijn, hebben de roode partij mei- zulke zvvaren- schuldenlast beladen, dat ze liefst, den igemakkelijli sten weg kiezen o-nfr*tfiëh voor een groot deel van die schulden af te maken: in flatie en de.valvat-ic of niuntontwaar- din-g. Nu, de Regeering, met minister Theu- nis aan 't hoofd, is samengesteld uit lieden die liet beiiotid onzer muntwaar de boven alles slellcn, en al hun dadein strekken er toe om den frank op zijn huidig goudpeil ie behouden. Dus spreekt het vanzelf dat heer Theunis en zijn collegas de roode politiekers deer lijk in den weg loopen. Hun heengaan ware het sein van een geweldig r-ood of fensief tegen de stabiliteit- van den fiank. Dit offensief, moet mislukken cn daar zullen nogcens, voor zorgen iiet ordelijke land en zij die voor het ai- gemeen welzijn, de wettelijkheid en de veiligheid instaan. Werkongeval in het station Tour en Taxis te Brussel Bij het versporen van vrachtgoede ren kreeg de 40-jarige hoofdlader Odi- lc-n Van de Perre, woonachtig le Oke- gem, een kist wegende 1500 kilo op het lichaam. De ongelukkige kon niet meer tijdig genoeg ter zij springen en werd de beide beenen verpletterd. Van der Perre, die wreduwnaar is en vader van 5 kleine kinderen, werd in zorgwekkenden toestand naar de kliniek clc-r Spoorwegen overgebracht-. Waterleiüingsbuis gesprongen te Kuregem In den nacht van Dinsdag op Woens dag rond 1 uur is een buis der water leiding op dc Clemenceaulaan te.Kure- g'em gesprongen. De steenweg is over een groote op pervlakte ingestort, terwijl de kelders van al de aanpalende huizen onder wa ter zijn geloopen. De straat moest af gespannen worden en het verkeer werd onderbroken. De noodige maatregelen werden ge troffen. 85ste Vervolg. Tot dusverre had zij zich geweid aangedaan en het tot den laatstèri. regel jyan den brief gebracht, toen zij weder ophield en de eerste dor twee ondertee- Jveningen triuvhfle té lézen. Rosamond Trevertan. zacht sta melde zij l-wêe lettergrepen van dien welbekenden, doopnaam uit, dien haam dje elk uur van den dag op de lippen t.Uars echtigenoots was, cn trachtte ook de derde te uiten, maar bare stern be gaf baar. Al de Jierhare huiselijke her inneringen, welke die wreeide brief voor altijd voor haar ontheiligd had, sche nen zich op hetzelfde oogenblik van haar hart los le rukken. Met een doffen kermenden kreet, liel zij hare armen op de tafel zinken, en verborg het gelaat in de handen. Zij hoorde niets, zij was van' niets bewust, totdat zij eene bevende hand zacht op haar schouder voelde leggen. D:e aanraking deed eiken polsader in haar lichaam kloppen, en zij zag op. llaar echtgenoot was haar op den tast genaderd. De tranen stonden in zijne doffe, van het -gezicht beroofde oogen. Toen zij opstond- opende hij zijne ar men, en klemde haar aan zijn hart. Mijne Rosamond zegde hij, bij mij zult gij troost vvnöen. XXI. OOM JOSEPH Eerst den volgenden morsend kon het echtpaar zich zelf genoegzaam ver trouwen om met kalmte over liet ge heim te spreken, en de plichten -en op offeringen, welke het hun opiogdff be daard onder de oogen te zien. Leonard's eerste vraag bad betrek king op die regels inden brief, die,zoo- als Rosamond hem gezegd had, van eene.haar bekende hand waren.Bespeu rende dat zij niet, kon begrijpen hoe zij zich op dal punt eene meening had kunnen'vormen, verklaarde zij hem dat na den dood van kapitein Treverton verscheidene brieven, die mevr. Tre verton aan haar echtgenoot geschreven had, natuurlijk in haar bezit gekomen gekomen waren. Zij handelden over ge wone huiselijke onderwerpen, en zij had ze dikwijls genoeg gelezen, om d eigenaardigheden van Mevr. Trcvcr tons schrift geheel le kennen. Het was eene bijzonder duidelijke, vaste en mannelijke hand en het op schrift, de regel daaronder, en de bo venste van de twee onderleekeninger in den brief, dien zij in de Mirlekamoi gevonden had, geleken er in elk opzicht naar. Dc volgende vraag gold den brief zeiven. Het. schrift van de tweede on der toeken ing Sara Leeson en van de bijgevoegde "regels op de derde bladzij de. insgelijks door Sara Leeson onder toekent, bleek in ieder geval van de zelfde persoon te zijn. Terwijl zij dit aan haar echtgenoot meedeelde, vergat Rosamond niet hern tc zeggen dat. loon zij den vorigen dag don brief las, hare kracht en moed haiw Leest «DE WITTE» van Een. Claes. prijs 21,00 fr. te verkrijgen In den boek. handel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerk straat, 21 Aalst. Op de groote baan te Wuuslwezel deed zicli Woensdagnamiddag een erg verkeersongeval voor. Een Ilollandsche auto, gevoerd door heer Jan Walraven», uit Rotterdam, werd idiöor een plotse zwenking, op he voetpad geslingerd, waar hij op een hoorn terecht kwam. Het 20-jarig meis je Anna Mortier, van Wuustwezel, werd door de auto getroffen' en in de gracht geworpen. Ze werd met gebroken been opgenomen, en had kneuzingen over liet lichaam opgeloopen. Eén der inzittenden van de auto werd licht gewond. Het parket is ter plaatse afgestapt. "Werkongeval te Waregem Woensdag namiddag, rond 1 ure 40, had er in'de vermicelfabriek «Fian- dria», gelegen Stormestraat, te Ware- gém e.c«n droevig ongeluk plaats. Hond vermeld uur bevonden zich dc twee press ers>,, elk: bij .hm.n mach ren, terwijl in dezelfde zaal de werkmeisjes aan den arbeid warén. Plots zonder dat iemand iets had ge hoord of gezien, lag de presser Jules Meersman bijna geheel naakt ten gron de. Zijne kleedéren waren van het li chaam aan flarden afgerukt. Men sprong Ier hulp; dadelijk werd dokter Campen ter plaats geroepen en de E.H. onderpastoor Pielers, die ook spoedig ter plaatse was, diende den on gelukkige de H. Olie toe.. Enkele, minuten nadien kwam Meers man tot bezinning; hij kloeg over in wendige pijnen en had kneuzingen op geloopen over gansch liet lichaam. De heer dokter Campen voor alle zekerheid, deed hot slachtoffer per auto naar eene klii\iek te Kortrijk overbrengen; de E. II. onderpas!oor vergezelde hem. Daar werd bevonden dat Meersman een armbreuk had bekomen, benevens verwondingen aan liet achterhoofd en over gansch het lichaam. Niemand der acht personen, in de zaal aanwezig, had iets gezien.. Woensdag verscheen voor «de Raads kamer der Rechtbank van Gent, de ge naamde Van Hyfte, van Sleidinge, on der belichting eene som van 130.000 fr. bedrieglijk te hebben verduisterd, ten nadoele van M. August Lierens. Do Raadkamer heeft zijn aanhoudingsman daat bekrachtigd. Het onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de notarisklerk gelden ont ving van landlieden, met het doel deze le plaatsen op hypotheek. De notaris klerk had gedurende geruimen tijd groote intresten uitbetaald, maar had de «hem toevertrouwde sommen verloren in ongelukkige beursverhandelingen. Ook volgens zijn bewering zag hij ongeveer 400.000 l'rank verloren gaan bij het failliet van een bank. Ilij heeft alsdan, om een gemaakten put te vul len, een anderen put gegraven lot op het oogenblik dat sommige der perso nen de hem toevertrouwde sommen te- rügv roegen. Volgens de bekentenissen van den aangehouden iiotaris'kerk zou de krach ongeveer 1 millioen frank bedragen. Een aantal personen verliezen sommen van 10 Lot 50.000 frank. zij aan bet begeven hadden, voordat einde gekomen Wal Zij voegde erbij dat de postscriptum hetwelke zij dus-verzuimd had te le zen, van gewicht wa's, omdat, het de om standigheden vermeldde waarmee het verbergen van het geheim gepaard was gegaan en verzochthem te willen luis teren terwijl zij hem, zonder verder verwijl, met den inhoud ervan bekend maaktei Nu plaatste zij zich id'ioht naast, hem en las die laatste regels; de regels, dié hare moeder zestien jaar geleden ge schreven had op den nnorgend, toen zij uit Portligenna Tower vluchtte. Indien dit papier ooit gevonden zou mogen worden (hetgeen ik van gan scher harte hoop dal. nimmer gebeuren moge) wensch iik te verklaren dat ik lot het besluit gekomen ben om liet te ver bergen. dewijl ik liet geschrift, dat het bevat, mijn meester aan wien het ge richt is, niet onder de oogen durf bren gen. Met tc doen wét fk nu voornemens ben te doen, hoewel in strijd met d« taaiste wenschen mijner meestere; handelende, verbreek ik niet dé plechti ge belofte, die zij mij, op haar sterf bed. genoodzaakt heefi af te leggen. Die belofte verbiedt'nrij dézen brief te ver nietigen om hem mee te nemen als 'k het huis verlaat. IkV.nl geen van beide doen, mijn oogmerk ijs, hem op eene plaats te verbergen, waar ik geloof dat hij niet licht gevonden zal worden.Alle onheilen «of rampen, «d'ie uit. deze bedri-c- gelijke -handelwijze mogen .voortvloei en, zullen op mij zeiven nedcrkomen.il: vertrouw in ge-moede dat andoren des te gelukkiger zullen zijn, door het ver bergen van het. ver&ulirikkelijk geheim dat deze brief bevat. Er valt nu niet, meer te twijfelen, sprak Leonard, toen zijne vrouw 1 einde toe gelezen had jufvr. Jazopli, Sara Leeson, en de dienstbode die uJ Portligenna T^wér verdreven is, zijn éin en dezelfde persoon. Arm schepsel zégde' Rosamond zuchtende terwijl zij den brief ncdileg de. Nu weten wij waanom zij met zoo veel bezorgdheid waarschuwde, niet naar de Mirlekamer le gaan. Wie ver. mag le zeggen hoeveel zij geleiden moet hébben .tóen'zij als vreemde' aan mijn béd kwam O, wal zou ik niet willen geven zoo ik slechts minder overijld jegens haar geweest ware 't Is ver schrikkelijk (e bedenken dat ik haar toegesproken heb als eene onderge schikte, van wie ik gehoorzaam heul verwachtte nog erger is het tc gevoe len dat ik nu zelfs nog niet aan haar denken kan, zooals een kind aan hare moeder beihoort te tdenken'. Hoe kan ik haar ooit vcggen dat ik het geheim W: el Hoe i'! Zij zweeg niet een verpletterend be wustzijn van de smet, die op hare ge boorte lag zij zweeg, huiverde terwijl zij aan den naam, dien haar echtgenoot haar gegeven had, en aan hare eigene atkomst dacht. Waarom houdt gij op vroeg I.eonard. Ik was bevreesid'.begon zij, en der Aspirine tabletten is ten volle bewezen. Sedert 38 jaren, aldus gedurende een generatie lang, stelt de geheele wereld ver trouwen in dit kleine Aspirine tabletje. Dit is öngetwijfeld het beste bewijs dat Aspirine, zel-.'s bij langdurig gebruik, geen schadelijke neven werkingen voor het or ganism e veroorzaakt. rHet Product van Vertrouwen. Vraagt de orlglneele verpakking met hot BAYER- fcruis en het zegel van de nationale Codex. Tuben van 20 tabl. frs. 9.-. Kleine verp. (rs. 4.25. zweeg weer. -Bevreesd, zegde hij, den volzin aanvullende, dat woorden van medelij den met die arme vrouw mijne' lichtge raakte trolschiheid zouden kwetsen.door- mij de omstandigheden uwer geboorte le herinneren Rosanmmk ik zou uwe voorbcéldeloo- zo oprechtheid jegens mij onwaardig zijn, indien ik, van mijn kan», niet be kende dat,die ontdekking mij gekwetst, beeft, zooals slechts een "trotsoh' man gekwetst kan worden. Mijne tróls«ch- hcid is mij aangeboren en in mij aan gekweekt. Zelfs, terwijl ik nu lot u spreek, maakt mijne trotschheid gé bruik van mijne eerste bodaarde oogen- blikken om mij, in het aangezicht van alle waarschijnlijkheid, tc doen twij felen, of die woorden die gij gelezen hebt, wel waarheid behelzen. Maar, hoe sterk dat aangeboren en aangekweekt gevoel ook is, hoe moeilijk het mij ook vallen moge liet te beteu gelen zooals ik behoor le doen en zoo als ik wil en zal. woont er eén ander gevoel in mijn harf, dat nog sterker is. Hij greep.naar haar hand en nam die in de zijne, waarna hij er bij voegde a Sedert het uur dat gij uw leven aan uw blinden echtgenoot hebt toegewijd sedert het. uiuo* dat gij al zijne dank baarheid verworven hebt, naamt g'j een plaats in zijn harV. Rosamond, welke li fJs u ontnemen 'i Vervolgt.

De Volksstem | 1935 | | pagina 2