De Kabinetsraad Ontspanning in den Politieken Toestand On se Reis naar Zwitserland Het Indexcijfer Gure Winter in de Vereenigde-Staten Chantage Bedreiging - Algemeens Staking XXXXIe JAARGANG NUMMER 23 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALST fi Agentschap JHAVAS, Adolf Maxlaan 13, ie grussel Rue Re Richel eu, £a rij 9 Rank Buiding/Kings way, 20 Londres W. C. Z, Zondag 27 Januari H. Julianus Zon op7,30Zonaf 4,37 Maandag 28 Januari 1935 H, Ablabertua Zon op7,29 Zon af 4,39 N. M. 3 E. K. 10 Vrijdagmorgen werd er eene be langrijke vergadering gehouden door den Gabinetsraad, onder het voorzitter schap van M. Theiniis, eerste minister.' De raad onderzocht de maatregelen welke werden getroffen met het oog op den strijd tegen de werkloosheid en stelde eene reeks nieuwe maatregelen in het vooruitzicht. Do financeering van 150 millioen ge meentelijke wegeniswerken waarmede dit jaar zal worden begonnen is van nu af verzekerd. De Raad besliste tot het oprichten van eene Nationale Maatschappij voor liet Ivlein Landelijk Spaarwezen, waar van de taak zal bestaan in het tot stand brengen van kleine exploitaties- welke .van aard zijn een aanzienlijk getal ar beiders aan het landleven terug te 'schenken. De Raad betuigde zijn instemmin, met een stel maatregelen aangaande de bezoldiging van het SLaatspersoneel en de reiglementeering van de werkloos heid. Hij keurde amendementen goed aan imt besluit betreffende de pensioenkas dèi^ mijnwerkers. Nadere bijzonderheden Na afloop der vergadering werden aan de pers de volgende mededeelingen .verstrekt De raad heeft eerf ontwerp van be sluitwet aangenomen, betreffende de vermindering van de intresten der hy potheken voor leeningen op termijn en in eerste hypotheek, aangegaan voor 1 Februari 1935. De intrest zal op 6 p.h. gebracht worden en voor de andere lee ningen op vasten termijn (2e, 3e rang)_ op ten hoogste 7 per honderd. Indien de vordering gewaarborgd is, terzelfdertijcl door een hypotheek of ander voorrecht op een onroerend, goed in eersten en in tweeden rang, en de volgende rangen op andere onroerende goederen, dan ook mag de intrest niet meer dan 6 p. h. bedragen. In de voor ziene maxima zijn niet alleen de-intres ten voorzien, doch alle periodieke bij hoorigheden, welke onder verschillende benamingen een onrechtstreeksche be looning uitmaken van het igeleendo ka pitaal. Het ontwerp van koninklijk besluit regelt ook het ingewikkeld vraagstuk der leeningen die terugbetaald worden met, jaarlijksche stortingen het be drag der intresten is ook voor die op e raties op hoogstens 6 p.h. vastgesteld. De annuileiten die vernieuwd worden mogen slechts aan 4 p.h. intrest ver leend worden. Het ontwerp geeft op heel duidelijke wijze de te betalen an- nuit-eif weer in tabels die bij het ont werp zijn gevoegd intresten, amorti satie en andere bijkomende dingen. Het ontwerp heeft enkel betrekking op v or deringen die door een hypotheek op on roerende goederen zijn gewaarborgd, niet op maritieme hypotheken die door bijzondere wetten zijn geregeld. Deze schikkingen zullen nog vervol ledigd worden door de controol op de hypothecaire maatschappijen een ontwerp over die kwestie ligt ter stu die. De raad heeft zich ook beziggehouden met de vermindering der intresten der banken, vraagstuk hetwelk ook nog be studeerd wordt. Exploitatie van kleine landdomeuon De heer Bovesse, minister van Justi tie heelt, een ontwerp uiteengezet voor doel hebbende de werkloosheid gelei delijk op le slorpen, o. a. door het op dichten van een groot aantal kleine landbouwdomeinen. Deze u'itbatingen zullen volgens de noodwendigheid der streken en de nabijheid der industriële centra van verschillende soort zijn, gaande van de zuivere landbouwexploi tatie tot liet installeeren van domeinen waar handenarbeid kan gebruikt wor den. De raad heeft dit ontwerp in zijn groote lijnen goedgekeurd. De ministers waren van oordeel dat. de verwezenlijking van dit ontwerp met moet uitgesteld worden. M. Bovesse word er mede belast een ontwerp van volmachtbesluit voor te bereiden om het dan aan den raad voor tc leggen. Deze instelling zal den naam dragen van Nationale Maatschappij van klei nen landbouweigendom. Zij zal over, Uitgebreide rechten beschikken, o.a.het recht van onteigening en van leeningon te sluiten 'gewaarborgd door land- bouweigendommen, welke op' krediet fcullen verkocht, worden. Thans worden de modaliteiten onderzocht volgens welke de koopers het verworven goed zullen betalen door gematigde jaarlijk sche stortingen deze voorwaarden zul len gecombineerd worden met een verzekeringsstelsel. Deze voorstellen hebben niet tot gevolg dat andere openbare of particu liere organismen hun bedrijvigheid be steden aan soortgelijke doeleinden. D-e raad heeft vervolgens' besloten dat de toelagen aan de Bonden van het Hoekje .grond zullen verhoogd worden en dit werk zooveel mogelijk te steunen, daar de rol ervan van groot belang is in dezen crisistijd. Fabrieks- en handelsmerken De raad heeft een ontwerp goedge keurd waardoor de wet van 1879 op de fabrieks- en handelsmerken gewijzigd Wordt. Het ontwerp voorziet de inrich ting van het neerleggen der merken doch dit heeft slechts een karakter van yerldarenden aard. Pensioenen der mijnwerkers De raad heeft .een ontwerp goedge keurd, waardoor het laatste volmacht- besluit betreffende delpensioenen dei- mijnwerkers vervolledigd wordt. Het be sluit omvat maatregelen van techni- schen aard, waardoor de besparingen niet worden verminderd welke noodza kelijk zijn tengevolge van het tekort van hen Pensioenfonds. Deze maatrege len zijn het antwoord op sommige op werpingen die door de belanghebbenden werden geuit. Nog andere maatregelen worden voorbereid, doch, daarover zat! een wetsontwerp opgemaakt worden, hetwelk in de Kamer zal ingediend wor den, Het Indexcijfer. De raad heeft er kennis van genomen dat het indexcijfer op 642 is gedaald, 't is te zeggen 53 punten onder dit van .15 Januari 1934. Openbare Werken tot bestrijding der Werkloosheid. De heer Yan Isacker heeft den raad op de hoogte gebracht der studiën die ondernomen werden om werk te ver schaffen aan de arbeidsloozen door wer ken van gemeentelijke wegenis. Men zal daardoor 10.000 werkloozen te werk kunnen stellen. De regeering za! de noodige gelden ter beschikking stellen tot -een beloop van 65 p.h.; de gemeen ten zullen de overige 35 p.h. bij liet Gemeentekrediet kunnen verkrijgen. Een bedrag van 150.000 millioen fr. zal met die werken gemoeid zijn. De raad heeft een ontwerp van ko ninklijk besluit, aangenomen waardoor een versnelde proceduur wrordt inge richt voor het bekomen van kostgelden. Daardoor worden de princiepen van het volmachtsbesluit van 20 Januari 1535 uitgebreid. Loonen dep staatsagente.n De raad heeft daarna de groote lijnen goedgekeurd van een nieuwe salaris- regeling ten behoeve van het Staatsper- soneel. Als index-basis zal het cijfer 700 genomen worden. Wanneer het in dexnummer 683 bedraagt, wordt het ba- sisloon met 5 p. h. vemrinderd; wan neer het 648 bedraagt, met 10 p.h. wanneer het 630 bedraagt, met 12.50 p. h. Indien het indexcijfer voortgaat met dalen onder 630, worden de loonen niet meer verlaagd. De loonen worden met 5 p.h. verhoogd indien het indexcijfer klimt tot 7.17 met 10 indien het stijgt lot 752. De loonen van 10.000 fr. en minder, zullen slechts met 5 p.h. verminderen a's het index 648 staat. Veranderingen van loon hebben slechts plaats wanneer de wijziging vaïi het indexcijfer drie maanden lang voortduurt. De woonstvergoeding zal terug inge voerd worden voor de gehuwde agenten; Te Brussel zal ze 720 fr. bedragen 540 fr. te Antwerpen, Gent, Luik en Charleroi. Dit cijfer verandert evenals het loon volgens de dalinig of stijging van den index. Het nieuwe besluit zal ook de aan vullende toelagen herstellen aan dö ge huwde agenten, waarvan het tractement minder dan 15.000 fr. bedraagt. Dceh deze loonen woorden met l.%j .vermin derd voor ongehuwde agenterf. De nieuwe schikkingen worden toege past van af 1 April a.s. In afwachting behouden zij de zelfde loonen als in De cember 1934, verminderd met 5 p. h. in al huh elementen. De volgende kabinetsraad heeft p.laals yrijdag te (10 uur, Steeds zijn de vertegenwoordigers der christene arbeiders in nauwe voe ling met de regeering gebleven, en heb ben met deze onderhandeld nopens ver beteringen die dienden gebracht aan de besluitwetten, die den laatsten tijd verschenen zijn. Dank zij dit moedig optreden werden Vrijdagavond, belangrijke wijzigingen aan die gewraakte besluiten toege bracht. De verandering inzake de \Verkloo3 hcidsvergoedingen stelt een voldoening- gevende regeling daar.: Bevredigende wijzigingen inzake het mijnwerkerspensioen en vooral wat aangaat de wedden en loonen van het Staatspcrsoneel, werden aangekondigd. In eene nota door het Algemeen Christelijk YVerkersverbond medege deeld, drukt deze organisatie hare vol doening uit over dc nieuwe maatrege len der regeering. Het bevestigt eveneens dat de cu muls en de misbruiken zullen bestreden worden. Een ontspanning is in den politieken toestand tengevolge van deze wijzigin gen, ingetreden. Ook socialistische per sonaliteiten bevestigden dit. Heel waar schijnlijk zal de .staking der mijnwer kers door de socialisten aangekondigd, door de nieuwe regeling der mijnwer- kerspeustioenen in duigen vallen. De regeering heeft belangrijke wijzi gingen gebracht aan het besluit dat op 4 Februari moest toegepast worden Men het doel van vereenvoudiging werd^beslolen 1. Sommige ingewikkelde bepalingen te vervangen door eene verlaging met, een frank vanaf 4 Maart 1935, veria- ging die zal toegepast worden voor ei ken vergoeden dag tijdens het post- statutair tijdperk op de werkloozen. die in weinig belangrijke gemeenten wonen. In de nijverheidssteden en agglomera ties zal di-e verlaging niet gedaan wor den ten laste van de werkloozen. die over geen andere inkomsten dan de werkloosheidsvergoeding beschikken. 2. De bepalingen betreffende de ver- hoog'ing der bijdragen zullen op 4 Fe bruari in voege treden. 3. De arbeiders der openbare diens ten en der regies zullen gelijkgesteld worden met de arbeiders van de Spoor wegen, posterijen, telefonen en tele grafen. 4. De verhooging der bijdragen is te rug-gebracht tot 50 centiem per week of per maand, voor de verzekerden van minder dan 18 jaar. 5. De drie carentiedagen van het be gin van elk statutair tijdperk worden afgeschaft cn vorvangen door een maandelijksche carentie van twee «ia- gen gedurende het tijdperk der statu taire vergoeding. 6. De Raad heeft besloten de verla ging van toelage te handhaven voor den werklooze, wiens vrouw in de nijver heid of in den handel werkt. Deze ver laging bedraagt 25 pet. van het bedrag van het loon der vrouw. 7. De andere inkrimpingsmaalregolen die aanleiding tot critiek hadden gege ven en waarvan sommige moeilijk toe te passen waren, worden ingetrokken. 8. De verzekerbaarheid zal worden uitgebreid tot verschillende categorieën van arbeiders. 9. De gehuwde volledige werklooze. vrouwen kunnen den werkloozensteun ontvangen. 10. De kwestie van de samenstelling van de gezinnen, die aanleiding tot tal rijke moeilijkheden had gegeven, is op gelost geworden door eene herziening van art. 45 van het Koninklijk Besluit van 31 Mei 1933, dat namelijk bepaalde dat elke persoon, die gehuwd is en met- zijn vrouw en kinderen samenwoont een afzonderlijk gezin uitmaakt zelfs indien hij met zijne ouders onder eenzelfde dak woont. Deze veronderstelling wordt toegelaten zoolang het tegenovergestel de niet is bewezen. 11. De Raad heeft de jgedeèltelijke vrijstelling gehandhaafd voorzien voojö de berekening van den noodtoestand ten voordeele van de invalieden, alsmede de mogelijkheid rekening te houden met de hypotheeklasten, j Steeds daalt den weg, en, in de verte hebben we een prachtig zicht op den grootschen Rhcnegletscher. Als een schitterenden, helm troont den Gatcn- Btock boven den dalketel van Gletseh. De reiswagens maken nu bocht op bocht om de helling van de Maienwang af te rijden en we dalen tot in Gletseh (1761 m.) aan de groene beek die den oorsprong vormt van den machtigen Rhónestroom. Glets-ch is het eindpunt van »den Grimselweg, en nu beginnen wij aan de Furkastrasse. Onze gele reiswagens maken nu- twee scherpe kronkelingen en rijden het ke teldal binnen. We beginnen te klimmen, Gletseh verdwijnt stilaan in de diepte en de Rhönegletscher vertoont zich breed en geweldig als een in zijn val verstijfde Niagara voor onze oogen. Aan den voet van den bergpas volgt ook liet- Furkaspoor onze helling, maap hier, dat de weg vele wentelingen be gint le maken, kan /het ons niet lang bijhouden en verdwijnt in de donkere opening van den tunnel onder de Furka om er verder in het Urserendal weerom uit te komen/ Wij maken intusschen kronkeling op kronkeling op den zoom van den duizelingwekkenden ijsstroom. We stoppen aan Hotel Belvedere, ste vig gebouwd aan den boord van den Gletscher, en blijven er een paar uren om onze maag le vullen, een bezoek ie brengen aan de ijsgrotten, en voor de zen die geen schrik hebben een wande lingsken op het IJs te doen.. In de IJsgrot raden wij u aan elkan ders gezicht eens te bezien... wel te verstaan als ge niet bang zijt voor. spo ken I De Rihonegletscher, het groots-che na tuurwonder waar wij hier voor staan is zoo verbazend schoon en zoo ontzettend grootsc-h dat het een onuitwischbaren indruk laat op de diuiizenden vreemde lingen uit alle hoeken van de wereld, die hem komen bewonderen. Het is een Ijsveld ongeveer 30 vier kante Kilometers! omvattende. Het ijs dat. zich gedurig verzet op eene onzien- of onvoelbare wijze maakt dat er langs alle kanten diepe kloven en barsten in het veld voorkomen. Hel heeft er tegen woordig eene dikte yan ongeveer 270 meters. Door het vormen van barsten en kloven, is het bedekt met alle soor ten van aardige figuren en stalactitcn, hier noemens dat Sorac-S', die alle mo gelijke kleuren hebben waarin de zon zich weerkaatst en weerspiegelt, het bleeke-groen-blauw heeft er nochtans de meerderheid, 't Is feeerisch, en dit alles is beheers ebt door de machtige, omliggende bergen, zooals de Gerster- born, de Duma stock, den Galenstock en anderen. Met spijt verlaten we den Rhóneglet- scher, maar, we moeten nog honger, klimmen, we rijden nu naar den Furka- pas. Deze pas op twee na de hoogste Alpenovergang (2436 Meters) der Posi- Aiilolijnen, is zelden zonder sneeuw, oc-k znrgt de post-auto-dienst er voor dat bij altijd een voorraad sargiën mede heeft voor geval van koude. De tempe ratuur verschilt er soms van uur tot uur. Van aan het Furka-hotel heeft men een prachtig zicht op den merk- waardigen Galenstock (3597 m.) eene hemelhooge zwarte rotsmassa met eene onvergankelijke helder-witte sneeuw- kruin. Aan de zijde van het kanton Uri, strekt de weg zich aanvankelijk uiti langs eene helling waarboven kleine gietschers en grillige granietblokken uitsteken. We bereiken Tiefenbach en hier s-lingert ons tde baan, langs de Fuchscgg, in wijde kronkelingen uil het dal van den Heuss naar beneden in het* lange Urserendal naar Realp. Langs prijze steenhoopen en boomlooze berg- glooiingen dalen we nu af naar Hoa- penthal wiens- grijze lagobardentoren zich achter elke wenteling van de weg begint te verheff en. Nu spoedt de Reusst zich ondifr een in «den weg liggende brug door, en stort zich in liet dal, en, de huizen van A-:idermat komen stilaan naderbij. Do Grimsel»strass-e en de Furkastras se staan algemeen bekend als zijnde van dc seihoonste van Zwitserland. Te Andermat, bezoek aan de Duivels brug, Avondmaal, Vrije tijd, logement,- 't Vervolg. 11 punten gedaald Het Ministerie van Arbeid en Maat schappelijke Voorzong kondigt het in dex-cijfer van 15 Januari af Stabilisatie- index Het Rijk 642 81.9 Antwerpen 668 81 Brussel 686 83.9 Gent 614 78.5 Luik 630 81.8 Prov. Antwerpen 657; 82.4 Brabant 643 81 West-Vlaanderen 651 84 Oost-Vlaanderen 624 80,2 Henegouw 656 81.5 Luik 62S 81,2 y. Limburg 630 81.7 Luxemburg 647., 82 Namen 643 83.5 Voor het Rijk stond het index-cijfer Uit New-York, 25 Tan. Heel het ge bied der Yereenigde Staten wordt thans geteisterd door de vrees'elijke koude. In alle deelen der Ver. Staten zoeken tienduizenden menschen bescherming tegen de bijtende vorst. In de gasthuizen zijn duizenden per sonen opgenomen, die ten gevolge van de koude er ernstig aan toe zijn. Het verkeer ondervindt igrooten hin der. Autobussen zijn in de sneeuw blij ven gteken, terwijl op de gladde wegen talrijke ongevallen hebben plaats ge had. Het verkeer tusschen New York en Philadelphia is bijna onmogelijk ge worden. De temperatuur in New-York be draagt thans 35 tot 40 graden Celsius onder nul. Tienduizenden werkloozen zijn in actie om de straten van sneeuw te zuiveren. De sneeuwval duurt intus- sclien nog voort. De straten zijn totaal verstopt. Het tramverkeer i-s onmoge lijk geworden. De sneeuwtempeesten. Reeds 160 doodcrr Ncw-York, 25 Jan. De sneeuw tempeesten en de koudegolf in de Ver eenigde-Staten hebben tot nog toe den dood van 160 personen veroorzaakt, waaronder 25 omgekomen ten geyolge van de overslroomingen van den Mis sissippi. Dramatische overstroomingen Marks, (Missjs&ipi) 25 Jan. De rivier Coldwater overstroomde na haai} dijken doorgehroken te hebben, de stad Marks die andere localiteiten over stroomden. Vijf en tvyintig personen kwamen orn* 1800 personen bevinden zich in gevaar.* De geteisterden hebben zeer van de koude te lijden. Zij zoeken een uitweg naar Crowater op de hoogten gelegen. De schade beloopt alreeds op ander half milliard dollars. Honderden geteis terden wachten op hulp, gevlucht in de boomen en op de daken. De Socialisten dreigen nog eens met algemeene stakiug. 't Oude liêken Naar hun meening zijn natuurlijk de Waalsche mijnwerkers daartoe het best geschikt en wellicht het meest bereid. Dat Spaak en nog andere salon-socia listen daar de opstokers van zijn, dat 'n moet zelfs niot gevraagd worden, die ge- pommadeerde heeren willen de ellende van de tydsomstandigheden en ook de domheid en verblindheid van do roode kudde misbruiken om een kwaden slag te slaan, die cr hen bovenop zou brengen. Sommigen aanzien dat stakingslawijd als een bedreiging om de Regeering en al wie haar steunt, te beïnvloeden, men kan raden in welken zin. Er zyn menschen die denken dat het nu gemeend is. Langs den gewonen wet- telijken weg zien de socialisten geen kans om hun zoogezegd plan op te drin gen dat feitelijk geen plan is, maar een mengelmoes van onnoozele formulen en holklinkende slagwoorden en de rooden wilden liet wel eens probeerea langs den weg der gewelddadigheid. at ook de ware inzichten zijn der socialisten of de gevolgen kunnen wezen van hun stoken en ophitsen, ze mogen ea kuunen er op rekenen dat zy het orde lijke land endezen die voor de algemee ne veiligheid instaan, op hunnen weg zullen vinden.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1