Winterstorm en Sneeuworkaan Roods Demagogie 29 Hat KatlioüeK leven op lis Teotoooslellioo LA. j, Internationals Dinsdag J1KIIISI 1925 onze: frank Wie zou beter doen met te zwijgen Vergoeding der Werkloozen in 1926 Mr Wauters, Socialist, was toen Minister Koloniale Loterij VOLKSSn XXXXIe. JAARUAXG XL MM El I £4 Kerkstraat, 9 en 2t Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten bet Asrond, AALSX B Agentschap HAVAS, Adoll MaiJaaa 13. te ÊSMBsel »u« de AiejMlev. P.arJU» Bank B.uiding/Kingswaj;, 20 Bondres W. C. 2. H. Franciscus v. Sales Zon op7,28Zonaf4,41 N. M. 3 E. K. 10 De Tentoonstelling der Werken Zeker voor.de eerste maal zulten wij nu in België oen Tentoonstelling zien, die een beknopt maar volledig' overz'cht geeft van de bedrijvigheid onzWer ken op velerlei gebied het onderwijs Ün alle graden, zieken en armenhui)», ;sociale Werken, Pers, Kinema, Boeke-' rijen, Missiën, Katholieke Aktie in de ruim steil zin van het woord, Werken. Man zuiver-godsdiens'tigen aarl.., 'I, Was voorzeker geen lichte taak, Moor deze gelegenheid een zoo groet aantal verschillende organismen be hoorlijk te grocpeeren. Maar die taak M'cral niet weinig vergemakkelijkt door de goede ontvangsten die het plan in alle kringen te beurt is gevallen Toch begrepen niet allen, hoe noodzakelijk het was, een bedrijvigheid, welke dik wijls voor velen bijna onzichtbaar blijft, in het volle licht te stellen. En yaak hadden wij, de organisators, te kampen tegen de bescheidenheid van zekere katholieke organismen, die af- keerig waren van uiterlijk vertoon. Niettemin werd het beoogd resultaat bereikt. Ook de presentatie van de stands was een nog al moeilijk probleem. Stat is- j if. i eken, welke men voorbijgaat zonder 2e te lezen en zonder het voornaamste ervan te onthouden, waren h-ev zeker niet op haar plaats. Daarom ook heeft men onze kunstenaars aan 't werk ge- zot. en wat zij leverden mag voertref- ïelijk lieeten. Hef artistiek voorkomen van deze Tentoonstelling zal den bezoeker ver wonderen en hem een denkbeeld van de kracht. der Werken van de Belgische •Katholieken geven. Voorwaar een'kostbare voldoening En 'I. gevoel, dat hij behoort tot een {godsdienst,, welke i.n staat is zooveel 'geestdriftige toewijding te wekken,zul ke wonderen van liefde en expansie kracht te'baren, zal hem met, ïecïilma- itige fierheid vervullen. OBSERVATOR^ Schepen i.n need. Groote schade. Vliegtuig verliest goudlading in den storm. Een liberaal blad bevestigt wat ,we Schreven over het inzicht der socia listen ten opzichte van onzen frank. Bel schrijft «Tegenover een interviewer van oen Zweedsch blad, beeft Henri de Man, de jvader-zelf van hel. fameus «P>an»t oin- 'deüjk erkend, dal. het. de noodzakelijk heid van de inflatie, van de waardever mindering der Belgische mun' insluit, en hier ontdekken we dan ook den zui- yer-communist.ischen bodem van dat plan. Om hel zoo kort cn zoo duidelijk piogelijk te zeggen »De strijd dien de socialistische par- tij thans ontketenen wil, is een aanval 'dooi allen die niets bezitten op allen die wel wat bezitten, hoe weinig liet dan ook zij». En het blad besluit «Dat is het éénige wat, duidelijk fe .verstaan is uit hel Plan-de-Man en wat gijn uilvinder zeil' er duidelijk van ver slaat, en wat de socialistische partij .thans voorbereidt, is een zuiver com munistisch i'oof-ofTensief». in hei Muscis- Ir.valieden T Cr gelegenheid der inhuldiging een er gedenkplaat van wijlen Koning Albert. Princes de Merode en JVI. Beveze hebben de medalie van erkentelijkheid der In- vaüedei ontvangen. De minister heeft de decoratie's uitgereikt. In Engeland Het noodweer van Vrijdag heeft drie silaohloffers geëischt. Aan de Zuidkust van Engeland bereikte, de storm een snelheid van 150 km. per uur yerschei dene schepen zijn gestrand. Een En- gelsch verkeersvliegtuig van den 'dienst. Parijs-Bonden moest wegens den en- orme'n tegenwind terugkeeren. Ook een Belgisch vliegtuig kon Engeland niet bereiken. Ook Zaterdag heeft het in geheel En geland hevig, gestormd en in. het Wes ten van Ierland bereikte de wind or kaansterkte. Langs de kusten hebben verscheidene reddingsbooten moeten uiüoopen, maar alle schepen die in ncod verkoerden zijp. behouden binnen gebracht. Op het eiland Man werd een particu lier Baly Mothvliegtuig nat op den grond stond door den wind opgenomen, over een muur getild en aan de; andere zijde neergesmakt, waardoor l:et vrij wel vernield werd. Het was onbemand. Een vlieger van den gewonen dienst op' Parijs heeft met den wind in den rug het record Croydon-Le Bourget met 5 volle minuten verbeterd en op één uur; 7 V» minuut gebracht. Schepen In gevaar. Tijdens den bevigen storm die Za terdag over geheel Engeland woedde werden verschillende inwoners van Lor den door vallende schoorsteenen, ver wond. Een Noorsch schip, dat te midder nacht de haven van Blyt.h wilde binncn- loopen, werd door den storm van de kust gedreven en is sindsdien niet meer gezien. Bezorgd maakt men zich ook over, het 4115 ton metende Zuid-Slavische schip «Duha» dat van Antwerpen op weg was naar Tyne, in den storm voor dc Tyrie- mond ankerde en sedertdien spoorloos verdwenen is. Het Noorsche schip «Rondo» dat 2243 ton meet strandde aan de Westkust van Schotland. Verschillende kleine schepen werden eveneens op de kust ge dreven. Een vliegtuig verliest zijn goudiading Een goudlading, bestaande uit sla\en ter waarde van 600 pond sterling, is gisteren uit een vliegtuig van Par;j naar Engeland igedurende de vlucht in zee gevallen. Boven het Kanaal had het vliegtuig te kampen met den hevigen storm en na de lading in Essex bleek, dat de bodem van de bagageruim te door den wind was weggeslagen en dut de bagage met inbegrip van de kostbare lading was verdwenen. Engelsch stoomschip in gevaar in de Noordzee Met gebroken schroef in zwaar stormweer Sleepbooten ter assistentie uitgevaren. Men seint ons uit Terschelling tl. ~d. 26 Januari Het Engels'cihe stoomschip «Asiatic» op weg naar Odessa naar Hamburg drijft dwars van de Eierlandsclie gron den met gebroken schroef. Het schip vraagt dringend assistentie. De sleep boot «Holland» van de reoderij Doeksen h van lüer uitgevaren en heeft een. her, gmgseontract gesloten op basis ïio cure no pay». Er staat een zware storm uit] list Noorden en de zee staat zeer hol. Een later bericht meldt Ook de sleepboot «Drenthe» vaiï het bureau Wijsmulder is vertrokken om hulp te verleenen. Het Engelsche stoomschip "«Asiatic», 37 4ton bruto van Odessa naar Ham burg, bevindt zich op 53a 17' N. cn 4o 41'O. op 12 mijl Zuid van liet Terschel- Jingervuurschip. Een Engelsche treiler bij IJsland vergaan. Men vreest thans, dat de Engelsche sloomtreiler Jeria tijdens een sneeuw storm nabij Lalrabjarg aan de kust van IJsland is vergaan en dat de geheele uil» 13 koppen bestaande bemanning is omgekome# I De treiler Wambeck, waarvan d stuurman tijdens den storm over boord siloeg, heeft Woensdagnacht een laatste radiobericht van de Jeria opgevangen, •waarin de bemanning verzocht haar fa mi lie le groeten. Sneeuwstorm in Duitschland. In liet geheele Reuzengebergte heeft, van Donderdagavond tot in den nacht op Zaterdag een buitengewoon hevige sneeuwstorm gewoed. In het hooggebergte was het verkeer volkomen onmogelijk. De bewoners van deze streken konden hun huizen nie verlaten. Ook in de voorgebergten werd het ver keer ten zeerste bemoeilijkt. Op de landwegen werden tal van auto's door de kracht van den wind omgeworpen. Voor de voetgangers was het bijna on mogelijk om vooruit te komen. In Quorseifen werd een garage van gegolfd plaatijzer ongeveer vijf meter door den storm meegesleurd, waarbij een lieele heining van prikkeldraad ver nield werd. In de hosschen is buitengewoon groo te schade aangericht, evenals aan de daken der huizen, in de tuinen, enz. In den loop van Zaterdagavond is 'de kracht van den wind aanzienlijk afge nomen. In het hooggebergte is het begonnen te sneeuwen. Zaterdagmorgen .vroor het er vijf graden. Sneeuworkaan In Polen. In de Pccl9che petroleumgebiedcn een schade van ruim een half millioen zloty aangericht. Warschau, 26 Januari. Iu den afg.eloopen nacht is het Lcrn bergsciio gewest door een sneeuwor kaan geteisterd, z'oóafe* sedert tiental len jaren niet meer, in Polen heeft ge woed. Door den geweldigen storm werden vooral in het petorleumgebied van Bori&law -groote verwoestingen aange richt. .Twintig boortorens konden niet aan de kracht van den storm weerstand bie den, en stortten onder geweldig geraas in. Zes installaties zijn op de-ze wijze geheel onbruikbaar geworden. Op de petroleumvelden heers eb te Zaterdag een volkomen chaos. Ondoordringbare opeenhooping van verwrongen en gebogen stalen stangen en buizen toonden de plaatsen waar eens boortorens zich ten hemel hadden verheven. Door de directies der petroleummaat- schappijen wordt de schade, welke door dezen sneeuwstorm aan de verschillen de installaties is toegebracht, op meer. dar. een half millioen zloty geschat. Bovendien werden in het pelroleuni- gebied vele huizen zwaar beschadigd en lal van telefoon- en telegraafverbindin gen vernield. Ieder verkeer op de straatvegen is cnmog-elijk. Op vele plaatsen heeft de sneeuw zich tot een hoogte van meer dan vijf ine- tei; opgehoopt. Door de ongehoorde sneeuwmassa's isi cok bet spoorwegtraject Borislaw- Iiomberg onbruikbaar geworden. In de Vereenigde Staten De bevolking zwaar getelstert Seattle, den. 26 Jan, 'Het aantal dooden omgekomen aan de gevolgen der overstroomingen en der aardverschuivingen in. Bntsh Co lombia wordt op 25 geschat. Het dorp Kilzard werd door zijn 200 inwoners verlaten. Ton gevolge, der verbryking van de telefoon en telegraafverbindingen weet nicri nog niets omtrent het. lit van meerdere steden. In den Staat van Washington verbe tert den toestand. Overslroomingen brengen er evenwel groote schade teweeg. Hevige koude Het aantal dooden tengevolge van de 'felle koude en de daarmede in verband staande ongelukken in de yer. Staten bedraagt 203. De koude isi nu verminderd en de on gehoorde hoo-g,© sneeuwmassa's begin nen le smolten. Hoe werden dc werkloozen vergoed toen de socialist Wauters Minister was in 1926 Indexcijfer 741 punten December 1D2S Werkloosheidsvergoeding door liet N. C. Voor werkloozen van meer dan 25 jaar en de gezinshoofden, per dag: 6 fr. Yoor ongeliuwden cn kinderiooze weduwnaars van min dan 25 jaar: 5!'r. daarbij Voor de gezinshoofden die in^ nood verkeeren en als bijslag voor dc vrouw huishoudster per dag 2.50 fr. Yoor elk kind ten laste per dag 2.00 fr. Bijslag volgens de gemeente die men bewoonde: niets. Duur der ondersleuning ten hoog ste 2x30 dagen per jaar. Carentiedagen: 2 dagen of min dan 2 werkloosheid per week; geen vergoo ding. Dus mogelijkheid om 9 tot 10 carentiedagen per maand toe le pas sen. Er werd dan per jaar aan werkloos heid uitbetaald, hoogstens 30 millioen en liet land kende een zekeren welstand met indexcijfer .741 of 88 punten hoo- ger dan nu. Hoe worden nu, dat een Christen De- mokraat Minister is' van Sociale Voor zorg de werkloozen behandeld Index 653 December 1934. Werkloosheidsvergoeding door het' N. C.: Voor de werkloozen van meer dan 25 jaar en de gezinshoofden p. d. 9 fr. Voor ongeliuwden en kinderiooze weduwnaars van min dan 25 j.: 7 fr. Voor werkl. min dan 18 j. 6 frank.- daarbij Voor de gezinshoofden die jr nood verkeeren en als bijslag voor de vrouw; huishoudster per dag 4.50 fr. Voor elk kind ten laste p. d. 3.50 fr. Bijslag volgens de gemeente die men bewoont Per dag le reeks 4.50 fr. 2e reeks 4 fr. 3e reeks 3 fr.; ie reeks 2 fr.; 5e reeks 1 fr. Duur der ondersleuning geheel hot jaar indien de werkloosheid zoolang duurt Carentiedagen nu samengerekend 2 carentiedagen per maand en hoogstens 5 per maand. Er waren in 1934 400.000 werkloozen geheel het land zit in kommer en el lende door dc krisis en toch werd er 900 millioen aan werkloozensteun uitgegeven. Dat ons menschen nu vergelijken en ocrdeelen en dan zeggen wat de opsto- kerij der socialisten beteekent en waard is. De socialistische schrijvefaars heb ben alleen noodig een bavette onder hun kinne of te zwijgen. Terechtwijzing. De aankondiging van de loten van de 7e snede der Koloniale Loterij zou aanleiding tot vergissing kunnen geven en daarom wordt hier bepaald dat de 11 loten die laatst zullen getrokken wor den, zij 1 lot van 5 millioen, 5 loten van een millioen en 5 loten van 500.000 fr., door het toeval worden aangeduid onder de tien reeksen. DE GEDENKSCHRIFTEN VAN KARDINAAL GASPARRI In de Illustrazione Vaticana vertelt de hoofdredacteur Graaf Dalla Torre, die tevens hoofdredacteur is van de u Osser- vatore Romano», hoe de gedenkschriften van Kardinaal Gasparri tot stand zijn ge komen. Toen Kardinaal Gasparri in 1930 zijn ambt neerlegde, kroeg Graaf Dalla Torre van een Amerikaansclie firma liet verzoek om een biografie van den be roemden Kardinaal te schrijven in den vorm van een roman. De Kardinaal had reeds de toestemming gegeven, ofschoon hij er hartelijk om moest lachen dat hij de held zou worden van een roman. Hij was met den graaf zeer bevriend en der halve werd afgesproken dat de Kardinaal zijn herinneringen zou vertellen, terwijl Graaf Dalla Torre aanteekeningen zou maken, om ze later uit te werken. Met buitengewone nauwkeurigheid en niet zonder ontroering herinnerde deze kerkvorst zich de gebeurtenissen uit z.iju rijk bewogen leven. Tijdens de derde bijeenkomst gaf de Kardinaal te kennen dat hij den roman zelf liever wilde schrijven. En hij zette zich onmiddellijk aan den arbeid. Nog twee dagen voor zijn laatste ziekte was de Kardinaal op de redactie van de "Osser- vatore» gekomen om den Graaf de voor naamste bladzijden uit zijn handschrift voor te lezen, waarin de herinrichting van Europa na den wereldoorlog behan deld werd. Bij het afscheid zei Kardinaal Gasparri Er ontbreken nog slechts enkele zinnen voor een passend .slot, en dan... "Nunc dimittis». Laat uw dienaar in vrede eann loofd hebben, evenals natuurlijk de ande re vernoemde landen. Zoodat ons Kon- gres niet enkel een kongres zal zijn voor Ylaamscho en Waalsche Kajotters, maar werkelijk zal zyn het groote kongres van de K.A.J. INTERNATIONALE!!! En dan is cr geen houden meer aan dan komt de nieuwe arbeidersjeugd, en door haar den nieuwen arbeidersstand, de kristelijke arbeidersstand van de toekomst I K, IIA JEE, KAJOTTERSHOEKJE De uieuwjaarsliterattiur vindt reeds lang geen onderwerpen meer. Al wat kon geschreven worden over vooruitzich ten voor '35 en overzichten van '34 is reeds geschreven. Wat men nog niet geschreven heeft, is dat 1934 voor dc K. A. J. een echt ver- overingsjaar is geweest op... internatio naal gebied, en tevens dat 1935 stellig nog zulke veroveringen zarbrengen. In FranTcrijkt eerste land dat na ons met, de kajottersbeweging van wal stak, hebben de «Jocisten» een machtig kon gres gehouden, dat de bekroning is ge weest van zes jaar hard labeur in de Fransche arbeidsmiddens. De kajotters- afge vaardigden hebben er kennis gemaakt niet alleen met Fransche-, maar ook met Algerijnsclie, Marokaanscho, Tunisische, Corsikaansche kajotters Overal, waar Fransch gesproken wordt, kent men nu onze beweging In Spanje, waar men reeds geruimen tijd bezig was met de voorbereidende werking, werd in 1934 «de eerste steen gelegd» van... een Spaansche Kajotters- centrale.hm...! fliguurlijk gespro ken, ja Afijn, men is er definitief begonnen met een Katholieke Arbeiders jeugdbeweging. heelemaal op denzelfden leest geschoeid als de onze hier. En in Juli staurden ze ons reeds triomfantelijk het eerste nummer van hun blad In Spanje is de kajottersverovering ingezet In Zwitserland werd eveneens dc laat ste stoot gegeven voor het tot-stand- komen van een kajottersbeweging. Kan. Cardyn heeft er persoonlijk de stichting van enkele afdeeliugeu hijhewoond. en er priestervergaderingen geleid. In Novem ber lanceerden onze Zwitsers liun blad. Nu hebben ze ook reeds liun eigen Lci- dersblad. Die kerels staan er geweldig geestdriftig voor Tenslotte last not least verna men we tegen 't einde van 't jaar met bet grootste genoegen dat ook in Engeland een nieuwe arbeidersjeugd op komst is in Bristol bestaat reeds een eerste kern van katholieke jonge arbeiders, die met koortsigon ijver ons handboek bcstudee- ren, studiekringen houden, onderzoeken doen iu hunne arbeidsmiddens, en... die ganscli Engeland willen veroveren In Canada is reeds vóór 1934 onze beweging in volle actie. Eveneens in Columbië. Daarover zijn niet vele nieuwsjes te melden, tenzij... dat ze stel lig een afvaardiging op ons Koagres be- ?ie vervolg onderaan vorig© kolom*

De Volksstem | 1935 | | pagina 1