31 Bond der Groots Gezinnen Donderdag JANUARI 1925 m Rond het Parlement BETOOGING VAN WERKLOOZEN e o i i o Landbouwbelangen XXXXIe JAARGANG NUMMER 26 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit builen bet Arrond, AALSX 2 Agentschap HAVAS, AdolX Maxi aan 43, te Brussel e—Rue da Richeleu. Pa rijg Bank jBuidin^/Kingswaj, 20 Londres W. G. 2* H. Eudoxia Zoaop7,25 Zou af4,44 N. M. 3 E. K. 10 K De socialisten bereiden zich tot den politiek beleid, schonken al die vroegere ^aanval. En 't is te begrijpen Ze kunnen er niet uit. Ze moeten Hun toekomstige leider M. Spaak, de [socialist met witte get tekens en dito handschoenen, schreef het een dezer dagen «Het is een kwestie van loven ,of dood Ze zitten in de tang en ze liggen op het aanbeeld onder den silag van den hamer. Wc bekijken de zaak niet klein. We stellen oms op een hoager standpunt. Begrijpt ons wel De krisis duurt nu 4 jaar en tot hier- jtoe hebben de socialisten niks gedaan of niks kunnen doen, om de krisis op ie lossen. Veel erger tot hiertoe zijn ze uit eigen vrijen wil uit politieke bere kening buiten alle verantwoorde! ij- ike posten gebleven. Terwijl anderen werkten en wroetten, bleven zij met de handen diep' in de zak ken. 't, Volk moest dat eindelijk opmer ken, begrijpen, gevoelen. En 't volk zag, begreep, gevoelde. -Sommigen onder de roode bazeti "be kenden het luidop o.a. Kamïel Huys- mans, Lowieke Piérard, Matthieu. «Zul ke houding, verklaarden ze, keert tegen [ons. Ze mag niet blijven duren. \Ve moeten veranderen van taktiek Daarover ontstond ruzie in het huis houden... Toen is De Man uit Duitschland naar België gekomen. Hij was er getui ge geweest van liet failliet van het so cialisme. En hij droomde voor de par- (tij wat beters. Hij wenschte er iets van (te maken dat op iets trok, een opbou wende parij, geen stekelende, hekelende, afbrekende, toeschouwende partij. En hij ontwierp zijn plan- socialisten, bij .geheime stemming aan Hitier hun onbeperkt verthouwen. Marx was uit bun hart, uit hun brein, uit hun verwachtingen en Hitier stond in de plaats. De democratie was vervangen door do diktatuur. Geen spraak meer van socialistische gelijkfieiidstheoriëen. De Man had dat allemaal bijgewoond. En hij was wasi niog niet verbrand aan de politiek Hij was nog kersversch een onbe proefde 1... De Man zou het Belgisch Socialisme begiftigen met een «Plan». Geen nieu we leering... O neen Van der Velde en Spaak verklaarden op hun congres, dat het Plan De Man niet streed tegen het initiaal socialisme/'Het wag eenvoudig wat anders van uitzicht... 't Was so cialisme van achter 't hoekske... Het Plan De Man zou het socialisme o* .An dere wegen leiden, _of juister gezegd hi iOU onsi naar het socialisme, leiden langs een omweg'. De Man is met dat Plan g]aan leuren langs alle kanten, 't Was een nieuw strijdpeerd. Men klwam er meê uit met- groot theater. Want dit, moeten wij bekennen ze trekken met dit Plan verduiveld goed hun plan. En toch 'n pakt het niet' De menschen gel oioven niet meer aari die toovermiddelen. De Man moest het zelf in den Borina- ge ondervinden. De Borains ontvingen hem als een hond in een kegelspel. En toen heeft men gesiproken van algemeene werkstaking. Herinnert u de geweldige artikels van Spaak. Maar de raad der partij vond de al- De Man en zijn Plan kwamen op het gemeene staking gevaarlijk.Eerst moest gepast moment De ruzie onder de kameraden verer gerde. Elk was. op zoek naar 'nen nieu wen heilige. Het ging uitloop-en op een diepe scheuring. En De Man en zijn [Plan werden in den r.ooden Tempel bin nengeleid als nieuwe goden. Het Plan zou in Belgie ten mihste niet alleen de kleine maar al de groote gebeurtenissen overtroeven, 't Was tijd. Over heel de wereld immers liggen 'de stukken en brokken van hun vroege re droombeelden. In Duitschland b.v., om maar een land te noemen, hadden de socialisten ,vóór den oorlog een «kolossale macht. Daar werd het Marxisme geboren; daar woonden de ontwerpers en uitgevers der roode toekomst. Daar volgde het (volk met honderd duizenden de niieuwe profeten. Als ergers het socialisme een eerste irol kon spelen was 't daar En wat zaj ■M. De Man gebeuren met al die volge Jingen Niet alleen de Marxisten van 11914, maar ook deze van 1930 streken de vlag voor Hitier en allen, allen, op jeenige uitzonderingen na, riepen huif kolen kapot «Heil dem Fürer Er bleef van het machtig Duilsch Socialis me niets over dan een verren droom In 't begin kon men spreken van dwanjj .uit armoede, maar tioen 'Adolf» het volk raadpleegde over zijn het plan geprobeerd worden. En daar om moest het Plan laian de Macht ko men of in andere .waonden De Ite- geering moet omver, de Kamers moeten ontbonden, nieuwe kiezingen moeten plaats grijpen, en de socialisten met hun Plan in de plaatsi treden. Niets zioo eenvoudig als dat. Het rijk hunner droomen is dus nog nie_t uit Of is 't een eenvoudige afleiding Dinsdag begon het spel te Brussel. .Van der Velde, Spaak en consoortcu willen de Regeering ondervragen over haar politiek. De Regeering zegt Heel goed we zijn bereid. Ge kunt dat dan bij de bespreking van de be grootingen.», Heel dat gedoe zal naar wij verne men, gepaard gaan met betoogingen enz. Zij willen de regeering schrik aan jagen. Zullen zij echter de straat kunnen tegenhouden, eens dat het spel begint? Zullen de communisten niet aan den kop stappen, gelijk destijds in den Bo- rinage Regeering op BH. Exc. da bisschoppen van Brugge en Gent bezoeken de Wereldten toonstelling Dinsdagnamiddag hebben Hunne Ex- cell. Coppieters en Lamiroy, respectie velijk bisischop van Gent en Brugge, een bezoek gebracht aan het Paleis van het Katholieke Leven op' de Brussel se he Wereldtentoonstelling". Het voltal lig Belgisch Ejpiscopaat heeft dus per soonlijk zijn belangstelling willen be tuigen voor een onderneming, die op schitterende wijze zal aantoonen wat er in Vlaanderen en Wallonië op gods dienstig gebied werdverwezenlijkt. Hunne Excellenties werden ontvangen door Z. E. H. Retch, geestelijk bestuur der van het A.G.W., EE. PP. senator, Rutten en Meeus, E. H. Mampaey, de hb. Wouters en Bouweraerts, voorzitter van den Kath. Vlaamschen Landsbond. De noodige uitleg io-ver de flink opschie tende werken werd verschaft door den h. Lepïang, afgevaardigde beheerder. Met ware belangstelling bezochten de kerkvorsten de verschillende afdeelio- gen van het in opbouw zy-jnde pileis. Zij onderhielden zich ook met. de werk lieden, die hen eerbiedig groetten. Een bezoek aan de krypte van Laken Vervolgens begaven de bisschoppen zich naar de krypte van Laken, Waar zij nederknielden bij het graf van koning Albert en het «De Profundi^» baden tot zielelafenis van den overleden koning. Intusschen treedt de een vaat terrein. Haar laatsite beslditeiij werden goed onthaald. Dat zij voortga in dien zin en we zijn overtuigd, da der schone zij het vertrouwen der massa zal winJ nen. EGO. Vergadering van de Rechterzijde der Kamer. De rechterzijde der Kamer heeft Dinsdag voormiddag een vergadering gehouden in het Parlement. Een bespreking heeft plaats gehad 'over den politieken toestand en vooral .over de interpellatie die de socialisten bij hoogdringendheid zullen indienen. 'Besloten werd zich tegen de hoogdrin- liendheid niet te verzetten. Enkele spre kers werden aangeduid om de socialis ten te woord te staan, indien zij. wat niet te betwijfelen is, zouden spreken jyan het Plan van den Arbeid. De groep zal eenparig de motie van vertrouwen in do regeering stemmen, welke zal ingediend worden bij liet einde van de bedoelde interpellatie. De vergadering heeft zich daarna be zig'gehouden met het. vraagstuk der. te werkstelling der werkloozen. De heer VAN HECKE heeft hel woord gevraagd om te betoagen dat werken van open baar nut behooren uitgevoerd te wor den, uitbreiding- der watervoorziening, De beer VAN IIOECK nam met vol doening nota van het feit dat de re geering de uitvoering van werken van gemeentewegenis zal steunen en 65 p. b. der moedige gelden zal voorschie ten. Hij vroeg zich af waar de gemeen ten de overige 35 p. h. zullen halen. De h. VAN GAUWELAERT deed hier na dringend beroep op geheel de rech terzijde om zich eensgezind tegen het Plan van den Arbeid te verzetten. In den loop der bespreking zal men doen uitkomen dat dit plan niet kan worden toegepast, en onafdoende is. Men moet aan het liand toonen dat ook de Re- geerin'g haar plan t«ot verbetering an don economischen toestand heeft en in het land een stemming van vertrouwen wekken. Verder drong spreker er op aan dat de groepen hun gemandateerde sprekers zouden aanduiden, ten einde meer orde te bekomen bij de besprekin gen. Op 't einde der zitting kwam de heer Theunis in de zaal binnen en deelde mede dat de regeering er geen bezwaar tegen maakt de socialistische interpel latie dadelijk, 't is te zeggen, van af Woensdag, te bgantwoorden5 AFDEELING AALST Voor 14 dagen werden 2 moties die reeds vroeger in de bladen verschenen aan de Volksvertegenwoordigers en Se natoren van het Arrondissement Aalst gezonden met volgend begeleidend schrijven. Ondertusschen werden de be sluiten betreffende do gezinsvergoedin gen voor wedde- en loontrekkenden van de privaatnijverlieid eenigszins ver zacht. Vanaf het 5de kind kan de nieu we regeling voldoening geven, maar voor do 4 eerste kindpren blijft bet een vermindering van 20% "op de vroegere' gezinsvergoedingen, wat een onrecht vaardige belasting op de .groote gezin nen moet genoemd worden. Voor de staatsagentcn, die er niet minder erg aan toe zijn, werd npg heelemaal niets gewijzigd. Dus' is dit schrijven hog op dit oogenblik ten zeerste actueel. Het bestuur van Afdeeling Aalst i zoo vrij Ued. de hierbijgaande motie te sturen. U zult wel met ons accoord gaan dat de maatregelen inzake de gezinsvergoe dingen door niemand kunnen verdedigd worden, die bekommerd is om de groo te gezinnen en om de toekomst van ons ViOlk. De pogingen die Minister Rubhens te Aalst deed om die besluiten te recht vaardigen hebben ons zeker meer ver rast dan overtuigd. Volgens de ver- schenen verslagen zegde de Minister «De cijfers werden bepaald in 1930 toen de index 823 stond.» De Minister moet eter weten dan wie ook, dat meh toen eds rekening houden moest met de inancieele mogelijkheden en dat die ergoeding nooit als voldoende familie teun werd aanzien. De Minister weet look, nu dat de loonsverminderingen de aling van den index vooruitloopen en r zelf geen rekening meer gehouden yvordt met een levensminimum, het ze ker de tijd niet is om de gezinsvergoe dingen met gemiddeld 25 te vermin deren; en ze tot een bedrag te herleiden, dat zeker niet meer als een ernslï, steun kan aanzien worden. Over de Staatsagentcn beweerde de Minister het volgende «De vergoedin gen vanaf hët derde kind overtreffen rijkelijk de vergoedingen welke in üe privaatnijverheid' worden uitbetaald. Dit zal de Minister nog. kunnen zeggen als de vergoeding in de privaatnijver heid op een paar fr. gebracht wordt en die almoes' voor de staatsagenten een paar fr. hooger Maar de Minister wist voldoende dat die vergelijking enkel verwarring stichten kan. Bij de perae- quatie van de wedden der staatsbedien den was de gezinsvergoeding een fac tor in de samenstelling van die wedden. Waar de wedden 2 achtereenvolgende keeren werden verminderd met 5 was dat voor de gezinsvergoeding telkens- 15 k 17% De Minister vond het natuur lijk niet noodig te spreken over de. leden van de magistratuur en het rekenhof waiar de gezinsvergoedingen hef dubbel zijn en de afhoudingen geeri enkele keer tot 5% komen. Uw rechtvaardigheidsgevoel kennen de, Mijnheer de zijn we ever- f ?le hfernsveUe Eene afvaardiging bij den Koning De afvaardiging der werklcoze arbeider s, met flfl. Emile Ve^dervelde aan haar hcofd, die door den Ko ning werd ontvangen. De belonging van afvaardigingen van werkloozen van heel het land, te Brus sel ingericht door de socialistische par tij, begon met eene vergadering in het Volkshuis, bijgewoond door vele voor aanstaande uit de partij. Daarna begaf een afvaardiging zich naar het paleis', waar zij ontvangen werd door den Koning, in tegenwoor digheid van den Eerste Minister, M. Theunis. De afvaardiging werd aangeleid door M. Vandervelde, Staatsminister, en be stond uit syndikaatleiders en wcrklooze huisvaders. De werklooze Julien Collinet gaf le zing van een vertoogschrift aan den vorst, waarin de toestand der werkloo zen wordt uitgelegd. Wij vragen besluit liet stuk. de in trekking vna de besluiten waartegen, alle arbeiders, de Christene zoo goerl als de andere, protesteeren. De petitie eindigt met een beroep op den Koning, die zelf vader van familie is. Wat verlangd wordt is arbeid, dio met het dagelijksch brood, de waardig heid, de onafhankelijkheid en het ge brek aan de'haardsteden verzekert. De Koning beloofde het vertoogs ihriff met de vereischte ernst en de grootste welwillendheid te onderzoeken. a Aankomst van de «Anversvitle» De Belgische stoomboot «Anversville» van de Compagnie Maritime Beige, is legenvolge van het stormweer van ver leden©' week, zooals alle andere sche pen, opgehouden, eerst Dinsdagnamid dag te half vier in de haven van Ant werpen toegekomen onder bevel van commandant P. Biebuyck. Aan boord bevonden zich 86 passa giers, verdeeld als' volgt van Congo 38 van eerste klas, 33 van tweede klas van Lobito: 3 van eerste, 2 van tweede en 8 tusschendek. Onder de terugkeerenden bevonden zich de eerw. moeders) J. Ginion en van Doorslaer de ten Regen, van de zusters van het Heilig Hart-; de eerw. zusters L. de Bondt, van de orde van de Kanuïi- nikessen, zendelingen van Sint-Augus- tinus; de eerw. zustersi Pr. Bonduel en Emille van de zusters van Liefde van Gent en de eerw. broeder C. Hindryckx, van de broeders van Liefde. De lading bestond uit 3135, waar onder 1100 ton koper, 700 ton copal. 700 ton koffie, 350 ton katoen, 117 ton cacao en verschillende. De tijdingen uit de kolonie, door de passagiers meegebracht werden bij plaatsgebrek tot een volgend nummer verschoven. Leest «DE WITTE» van Een. Claesi £rij9 21,00 fr. te verkrijgen in den boek handel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerk straat, 21 Aalst. HET ZALIGVERKLARINGSPROCES VAN PAUS PIUS X. In het proces voor de zaligverklaring van Paus Pius X heeft de postulator P. Parenti aan liet. secretariaat van de H. Congregatie der Riten de reeds in het voorbereiden proces onderzochte geschriften van den Paus ingediend. Men verwacht, dflt het daarna aan de orde komend apostolisch proces voor het onderzoek der geschriften spoedig zal worden ingeleid. 'tuigd dat Ued. die maatregel m ten strengste afkeurt, dat ons uw krach- tigen steun zult verleenen en daartoe geen gelegenheid zult laten voorbijgaan om dit onrecht te helpen herstellen. Vast overtuigd dat Ued. ons steunen zult danken we U bij voorbaat en teeke nen met de meeste hoogachting. Het bestuur bedankt hier die volks vertegenwoordigers en senatoren die hun volledige instemming met onze actie betuigden en hun steun toezegden. Alle groote gezinnen hebben de oasen gericht op hun vertegenwoordigers en het bestuur zal ten gepaste tijde, buiten alle partijpolitiek om, zijn duizenden leden van liet arrondissement objectief inlichten over de houding van zijn ver tegenwoordigers tegenover de groote gezinnen, die de laatste tijden zoo dik wijls ongelukkig in hun rechten werden gekrenkt. Bezigheden in Februari. 1. Tijdens deze maand, en vooral als het weder gunstig is, mag de landbou wer niet verwaarloozen de weiden te eggen, nadat hij per hectare 150 tot 200 kgr. ammoniaksmlfaat heeft uitge strooid. Daardoor dringen de aange wende meststoffen beter in den grond en geeft men toegang tot de lucht die er volstrekt noodzakelijk is om de mi nerale elementen te ontbinden en in werking te stellen. 2. De afsluitingen en hagen van de weiden behooren zorgvuldig nagezien en verzorgd; zelfs zal men er op waken j zoo vroeg mogelijk de onkruidplan ten en zure gewassen te verwijderen. Doch het beste middel daartoe is voorzeker een volledige bemesting toepassen en het overtollig water wegleiden. 3. Men dient er aan te denken den grolid goed voor te bereiden voor het kwecken van vroege aardappels. Versche stal mest mag hier niet aangewend worden; men geve liever, drie a vier weken vóór het planten en per hectare 300 tot 'i00 kgr. superfosfaat en 200 tot 300 lcgr. zwavelzure potasch of 500 of 600 kgr. rijke sylviniet, die men zorgvuldig on derwerkt. Daarenboven zal men 150 tot 200 kgr. ammoniaksulfaat gebruiken en. eenige dagen vóór. het planten ineg- gen. Onder dezen vorm werkt de stikstof regelmatiger en meer aanhoudend. - 4. In onze tuinen dient de grond voor bereid voor het kweeken van allerlei vroege groensels. Men zal van deze ge legenheid gebruik maken voor hef toe passen van een doelmatige bemesting; aan de bladgewassen en wortel- on knolplantcn geve men per are 3 .tot 4. kgr. superfosfaat, 2 tot 3 kgr. chloor- potasch en 3 tot .4 kgr. ammoniaksul faat. Aan zaad- en vnichtgewassen als erwten en boonen mag men 3 tot 4 kgr. superfosfaat, 3 lot 4 kgr. chloorpotasch en 1 tot 2 kgr. ammoniaksulfaat per are toedienen. 5. De stallingen, voor allerlei huisdie ren bestemd, worden met zorg gerei nigd, en met kalk gewit. Dit is geen nutteloos werk, want het bevordert do gezondheidstoestand van paarden, vee: en zw-ijnen. 6. De landbouwwerktuigen worden nagezien en hersteld, ten einde vaardig te zijn op 't oogenblik dat men ze moet j gebruiken. Zoo handelt de vooruitziende land man, Dixi,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1