Het Socialistisch Offensief tegen de Regeering Kamer I IT. Ignatius |Zonop7,24 Zonaf4,46 M. 3 E. K. 10 Woensdag hebben de socialisten, in de Kamer, hun offensief tegen de re geering, met verdubbelde krachr.en voortgezet. Hun oppositie ging een nieuwe pha se intreden. Wanneer de rooden iets zinnens zijn, hebben zij de gewoonte dit met veel geblaf en geraas aan te kon digen. Ook was het nu weer 't geval. De «regeering der bankiers» moet ten on der Door hunne interpellatie over de po litiek van het kabinet Theunis bedoe len zij 'alleenlijk den val van höfc mi nisterie. Of zij daarin zullen lukken is wat anders. De ministerraad kon, indien zij die interpellatie op dit oogenbiik wilde af wijzen, zich steunen op de volmacht, die de Kamer hem verleend hebben. Immers, 't is enkel na het verloop der volmachtsperiode dat hij hierover kan verantwoordelijk gesteld worden. Maar moedig heeft de eerste minister de hem toegeworpen handschoen opge raapt om eve.n moedig het socialistisch gedoe ffe tarten. M. Poncelet, voorzitter, opénöïi de vergadering-, te 2 oiur, en kondigde aan dat dit debat over vijf interpe'lalics loopt, namelijk deze van de heeren Van» dervelde, Delattre, Diierkens en Spaak (soc.) tot de Regeering «over den eco- nomischen noodtoestand van het land, de toeneming van de werkloosheid en de' maatregelen welke dienen getroffen orn hieraan te verhelpen van de heeren Jacquemotte, Glineur,, en Lahaut (kom.) tot den heer Eerste- fVÜ.nister «over de gevolgen van de be sluitwetten: herinrichting van den dienst van do werkloosheidsverzekering, van de regeling van het ouderdomspen sioen.en van het pensioen der mijnwer kers, van de loonen en wedden van het •Rij k «.p oi'ij. -OJip.fT 1-4- van den lieer Van Hoeck (kath.)! tot de lieer Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg «over, Te de te nemen maatre gelen tot bestrijding der werkloosheid en tot ruimere werkverschaffing in ons land; 2. de te nemen maatregelen tol bestrijding der werkloosheid bij de be dienden; 3. over de te nemen maatrege len in zake arbeidsmogelijkheden voor de werklooze jeugd van de heeren Van Walleghem en Van Acker (soc.) tot den heer Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg en tot den heer Minister van Bin.nenlandsche Za ken «over liet pas verschenen Konink lijk besluit op de tewerkstelling van fle werkloozen van de heeren Gollard en Sai.nt8 (soe.Y) tot den heer Eerste-flflinister «over den toestand van de jeugdige hand- en hoofdarbeiders, die werkloos zijn en over de gevolgen van de regeringspoli- tiek Deze verschillende interpellaties wor den samengevoegd tot een enkel debat over de algemeene politiek der regee ring. M. Delattre (soc.) voerde de eerste bet. woord. Hij beknibbelde een voor een al de besluiten van de regeeriifg. welke moeten leiden tot deflatie, wat heteekent verarming door beperking der koop kracht. Hij had het bijzonder over de rnijnwerkerspensioenen, welke door de regeering gered werden uit het gevaar van het niiljoenendefioiet der pensioen kas. Dit pensioen, is door de regeering verzekerd op 6000 fr. De vermindering welke hierop wordt afgehouden, komt. niet ten goede aan de regeering maar wordt in de pensioenkas gestort, om voor verder jaren het gevaar van het deficiet af te weren. M. Delattre kan daarmede geen vre de nemen, evenmin als met de andere sociale verbeteringen aan de besluiten. Het zijn de christeh-demokraten alleen die tevreden zijn. Minister Rubbens. Dat bewijst veel, .want onze demokratisehe vrienden be hartigen in geweten de arbeidersbe langen. (Uitroepen op de socialistische banken) M. Delattre zette zijn uiteenzetting van kritieken op alles en nog wat voort. Vele leden verlieten de zaai. an dere voerden in groepjes gesprekken. Men luisterde niet meer, wat M. Delat tre in woede deed uitroepen Dat interesseert u niet, maar toe komende week zult ge wel gedwongen worden in deze zaken belang Ie stellen wanneer er 100.000 stakers zullen zijn M. Jacquemotte (kom). Wat zen u, honderd duizend Neen, drie honderd duizend i. M. Delattre (sqc.) Vijf honderd duizend', een half miljoen M. Jacquemotte (kom.) Ja, vyant- we rukken allemaal samen op, c;i de metaalbewerkers doen ook mede. M. Delattre (soc.) Al de mijnwer kers zullen staken om te protesteeren tegen de vermindering van hun pen sioen. Minister Rubbens. Indien de re geering die pensioenen verzekert op 6000 l'r.en eendgszins vermindert, dan is het om te voorzien in het deficiet van de kas der mijnwerkers zelf. M. Delattre (soc.) Die kas heeft deficiet, inderdaad, maar zij staat on der den waarborg- der regeering. Dus moet deze zelf het deficiet dekken. Zij heeft wel geld om beheerders en Banken te redden. M. Van Kesbeek (lib.) Te beginnen met die uwer partij (De socialisten huilen als vaartka poenen en vervallen in lage gemeenhe den.) M. Delattre (soc.) Ik eiseli dal de regeering hare besluiten intrekt,zoo niet zullen er erge dingen gebeuren, ik weet wel dat Minister Devèze gezegd heeft dat hij met alle middelen de orde zal handhaven. Wat heteekent dat Gaat de regeering de medewerkster van het grauwgas worden M. Maistriau (lib.), Gij voert eene hatelijke opruierstaai. (Wildemanglawijd bij de socialis ten. Zij beuken op de lessenaars, drei gen met gebalde vuisten, schreeuwen zich heesch). De voorzitter moet bestendig hame ren en dreigt de zitting te schorsen.De Kamer blijft woelig. M. Devèze, Minister van Landsverde diging, die afwezig was, deed nu zijn intrede. M. Delattre (soc.) herhaalde zijne hatelijkheid. Wilt gij de medewerker van het grauwgas worden "Minister ueveze. Ik hen uecirotrru en verontwaardigd over uwe hatelijk heid. Gij weet. hoe ik in 1932 ben opge treden om de oproerbeweging bij te leggen op de meest vreedzame wijze. De socialisten zelf hebben toen hulde gebracht aan mijn optreden. En nu be schuldigt gij mij de helper te worden van het grauwgas Dat is hatelijk Ik verafschuw alle geweld en vooral het geweld lusschen de burgers van een zelfde land, dat in orde en vrede moet leven. Yreesefijk is de verantwoordelijkheid van degenen, die het volk opruien en aanstoken tot geweld. Wij zouden laf hartig zijn moesten wij het gezag la ten overrompelen door het geweld. De eerbied zal aan de wet blijven. De op ruiers moeten hier hunne verantwoor delijkheid opnemen. De ophitsers zijn misdadigers. (De socialisten gaan weer gemeen te werk en denken met het gehuil den mi nister te overdo oven, doch deze gaa.t voort met de opruiers te schandvlek ken. Minister Devèze. Ik herhaal dat er geen gevaar bestaat voor de orde, indien de opruiers die orde niet storen. Ik bevestig dat de regeering tot plicht heeft de orde te handhaven. Zij zal die plicht vervullen. Het weze u gezegd (Toejuichingen bij de meerderheid). De Voorzitter onderbreekt hier de bespreking om mede te deelen dat M. Delannoy, katholiek Kamerlid, burge meester van Edinghen, ontslag heeft genomen. Hij wordt vervangen door M. Willockx. Het woord werd dan gevoerd door Mijnheer Diereken» (soc.) die wat priet praat vertelde. Is dat nu die «grrroote» inlerpeiilatie, het groot offensief der socialisten 3 't Is jammerlijk en levens ontgoochelend Op het einde der vergadering werd nog het woord gevoerd door M. Spaak (soc.), die een rekwisito- rium hield tegen de deflatiepolitiek dei: regeering «gekend vooiske» poli tiek welke de krisis verscherpt. Het is nu sedert acht maanden dat de opeenvolgende regeeringen de defla tiepolitiek voeren, en gedurende die acht n'e^ vec' over. intell'ektueelen. Voor allen is het vraag stuk van het dagelijksch brood gesteld. Allen worden beloerd door de uitpui ling. Minister Rubbens. Wij steunen in de mogelijkheid der middelen. Wat is er anders te doen 1 M. Spaak (soc.) Een aridere poli tiek. Erkent de faljiet van uwe politiek. Gij doet het' niet, integendeel, door uwe laatste maatregelen verslecht gij nog de ellende. En indien de algemeene sta king uitbreekt, dan zult gij dö verant woordelijkheid ervan dragen. De redenaar dreigde verder neg met de algemeene staking' en ei'schtc dat. de regeering al hare besluiten zou intrek ken. Antwoord van Minister Rubbens M. Rubbens, Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, antwoordde den eer sten interpellant over de kwestie van de mijnwerkerspensioenen. Welke is de toestand De pensioen kas heeft voor 1934 een deficiet van 31 miljoen. Dit deficiet zal in 1935 nog grooter zijn. Daarom hebben wij be slist: I) de mijnwerkers hun pensioen op 6.000 Ir. te verzekeren; 2) de cotïsa- ties van arbeiders en patroons te hoogen met"percent, wat 14 miljoen in.de kas zal brengen; 3) afsehaffin, van het supplement van 1080 fr. der echtgenooten van 65 jaar der mijnwer kers; b) verlaging met 5 t.h. der pen sioenen van 6.000 fr., vermindering wel ke alle gepensionneerden treft. Ik ma.g hierbij voegen dat er van al die bezuinigingen geen eent in de staatskas komt. Alles wordt gestort in de pensioenkas der mijnwerkers. En voor 1935 zal de staat er nog 149 mil joen 500.000 fr. bijvoegen .1 Welnu, waarom dan uw verzet Bovendien zal er njiorgen een nieuw besluit verschijnen, dat den toestand: der mijnwerkers nog kal verbeteren. A~ derzijds 'dient men fti aanmerking vaardigd is door de daling der Leven duurte. Hoe wilt gij anders liet deficiei. dei- pensioenkas dekken Wat het werklooshcidsregieni betreft', ook wij hebben een plan tot oplossing van de werkloosheid. Het plan Dc Man voorziet 5 miljard. Wij zijn bescheide ner en beginnen met een krediet van 200 miljoen. En vinden wij nog meer werken, dan zullen wij ook nog meer geld vinden. Wij moeien onze werkloo zen helpen. Wij zullen trachten <^e vreemde arbeiders te contingenteereii, omdat het onze plicht is eerst onze ei gen arbeiders werk te verschaffen. Wij zullen ook den vrouwenarbeid coniin- genleeren. Dit is noodig. In de streek van Leuven hebben 18 p.c. der werkloozen hun vrouwen naar de fabriek gestuurd, waar zij de plaats van mannen hebben ingenomen aan la gere loonen. In de streek van St-Niklaas is die verhouding 2714 ten honderd. Dit zijn toch misbruiken en de er- koerde wereld. Het is dn exploitatie van den vrouwenarbeid. Eene voorzichtige toepassing van die besluiten wordt doorgedreven. In zake werkverschaffing, is het be slist dat dc C'pgeëischte arbeiders voor kleine werken p iie vergoeding zuilen bekomen gelijk ten minste aan den werkloozensleun en doorgaans aan het normaal streekloon. De regeering onderzoekt ook de mid delen om de jongere werkloozen ter hulp te kómen. Men beschuldigt ons als uithonge raars, terwijl wij, in verhouding met 's lands middelen, al het mogelijke doen om de ongelukkige ter hulp te komen. De regeering wil al hare sociale plich ten vervullen en wil in de hoogst moge lijke mate de solidariteit beoefenen. M. Fieullien (kath.) komt te ha'f ze ven nog aan bet woord. Hij stelt vast dat de interpellatie niets nieuws heeft geleerd. l)e socialisten streven enkel een politiek doel na: propaganda voor het. Plan van den Arbeid aan het be wind. Zij hebben kritiek -uitgeoefend, maar zelf geen vingerwijzingen gege ven. Waar blijft het fameus plan. Ze hadden wel de groote lijnen kunnen uiteenzetten, maar zij weten er zelf no& maanden is de toestand steeds ver slecht. Op ekonomisch gebied heeft de ze politiek tot de ontreddering geleid. En wat erger is, deze ekononiische ont reddering treft ook het sociaal leven. De krisis treft al de burgers, niet meer alleen de arbeiders, maar ook de mid-, denstanders, de boeren, de burger3. <je heven De Voorzitter deelt mede dat in ver standhouding met de indieners de drie laatste interpellaties van de agenda uit gesteld zijn tot volgende week. Bijge volg is het. aantal sprekers zeer inge krompen. Loncke Van Kompen, Duray, Bonduel, Van Vlockhoven Charlier, Dc Weef, Smets, Martin Pynenburg, Wals, BraspennincKx, Di Paco, Piemontesi van 1 tol 7c Februari 1035 De grootste Sportgebeurtenis van het Winterseizoen 19 uitgelezen, ploegen. Vrijdag avond wordt de klassieke Zes- dagenkoers van Brussel iugezet met een lot internationale renners van allereerste keuze. Langs alle kanten worden met be langstelling naar deze Zesdagen uitge zien en uit den vreemde zoowel als uit liet binnenland worden autobusdiensten aangekondigd. Do krisis heeft geen vat op de Zesda gen van Brussel en in de slechtste tijd perken van na den oorlog kwamen er tel kenmale ontelbare sportmenschen naar de Belgische hoofdstad. Dit jaar zal ook de belangstelling uit Nederland groot zijn want de Nedcidand- sche ploegen Pynenburg-Wals en J. Van Kempen-Slaats zijn groote favorieten. Daarnaast zijn nog een aantal andere Nederlanders vertegenwoordigd in de 145-urenkoers want de gebroeders Vroo- Te 7 uur wordt de vergadering opge- mea die bier hun debuut doen, kunnen ven. 'als zij meevallen geweldig gevaarlijk wor- Buysse, Magne, Schoen, J. Aerts. dea voor de beste ploegen. De gemengde ploegen, Braspenuing-Anhes, Vluggen- Duray, A. Magne-Buvsse, Schoen-Jean Aerts, Ehmer-Bonduel moeten in betoog gehouden worden want zij zijn bekwaam om voor verrassingen te zorgen. Andere buitenlandsche koppels als Di Paco-Piemontesi llurtgen-Ippen kunnen hun man gerust staau iu dc Zesdagen ter wijl onze hoop blijft bij Chaidier-De Neef, Hamerlinck-Debruycker, G. Loncke-TIuys Van 4 lockhoven-Yan Buggenhout, Smets- Martin, llaesendonck - Vercycken, De- pauw-Van Ne vele, Haegelsteen-Baiwir en Mortier-Gurickx, die veel kans heb ben hun naam op de ecrelijst te schrijven van deze lastige 145-urenkoers. "Wij trekken teveus de aandacht hierop dat de temperatuur goed zal zijn want men is van nu af reeds bezig aan het verwarmen der zaal en wij hopen dat er hiervoor geen klachten zullen moeten gedaan worden. Het bestuur vau het Sportpaleis heeft alles inliet werk gesteld om een zachten en aangenomen atmospheer te scheppen Zie vervolg, Derde bladzijde» XXXXTe JAARGANG- N Ti M MER 2 7 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuflei-De Gendt. Publiciteit buit™ het Arrond, AALSï Agentschap HAVAS. Adolt Maxiaaa 13. le Brussel Bus de Richeleu. BsriJ* - Bank Buidlng/Kingsway. 20 Londres tv. C.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1