Het Geheim De Raad van Beheer van Aanhouding te Brussel ,rr. (Segfièiica Sieuwjaarsgiften voor den Paus Koloniale Loterij - ueeri oiKiatüur Pasteibakkerij door brand vRuwe handen ;Doos4en7Mrank Autobotsing te Oombergen De Bell Telephone C° staakt het Werk - 1 Februari. H. Ignatius van Antio- chïe". Men is algemeen van gevoelen, dat deze heilige door de apostelen be keerd werd. Omstreeks het jaar 66, werd )iij bisschop van Antiochië. Traja nus» de kerkvervolger, deed hem naar Rome overbehgen, tvaar hij door twee leeuwen werd verslonden in 107 Verbe id der Katholieke Vereer.igin- gen en Kringen. De aanslaande alffe- nieene vergadering der afgevaardigden van het Verbond der Katholieke Verec- nigingen en Kringen zal plaats hebben op Woensdag 0 Februari, te to u. stipt, in «Pali'ia», Broekstraat, 23, Brussel. Mededeellng van het Bestuur der posterijen. Van 1 Februari a.s. af, worden er postzegels van 70 c. alsmede (enkele en dubbele), postkaarten van 50 e. alsmede de prentkaarten ten bate van liet Toerisme, zullen mte een op druk van 35 c. voorzien worden, K. V- R O 19S5 Pius X-Museum. Tc Riesc, de ge boorteplaats van Paus Pius X, zaliger gedachtenis, is de eerste steen gelegd voor het museum dat aldaar zal worden gebouwd, ten einde alle herinnering- stukken aan den onvergetelijken Paus te bewaren. Het museum, dat niet groot zal zijn, wordt .gebouwd op de binnen plaats van bet bescheiden geboortehuis van Pius X. In zijn vergadering van 29 Januari, na kennis le^ hebben genomen ven «3 beslissing van den Raad van Beheer van het X.I.n. van 22dezer, waardoor de heer Arthur Meulemans wordt afgesteld als orkestleider van 't Symphonisch Or kest van het N.I.R., overwegende dat gedurende de eerste drie jaar geen kritiek werd uitgebracht tegen zijn a-rtistieke prestaties door het Beheer van het N. I. R., drukt er zijn verwondering over uit dal de Muzikale Commissie slechts na drie jaar lot de bevinding is gekomen dat hij de noodige bekwaamheid niet zou bezitten om liet symphonisch orkest te leiden. teekent verontwaardigd protest aan tegen dien ongerechtvaardigden maat regel, brengt erkentelijk hulde aan de toewij: ding waarmee M. Meulemans zijn con certen geleid heeft van Oktober 1929 tot Februari 1931, verklaart dat K. V. R. O. enkel lot beeft gehoord voor de concerten die hi, sedert Februari 1931 voor K.V.R.O. heeft eleid, besluit deze protestmotie mee te dec- len aan den Raad van Beheer van bet N.I.R., aan de Vlaamselie Kamèrgroep en aan de pers. Rumpst, 500; Mej. M. van Hoorebeeck, 192, te Schaarbeek. at Aalst, 200; Onbekend, Grand-Reeharn, Joiris, ook bekend als Joins: deie- 200; M. Jean Montens, d'Oosterwyek, raar, is'bestuurder.van het ona.han- 200; S.C., Charleroi, 200; De Voorzitter, kelijk weekblad Be Mousquetairc leeraars en leerlingen van het Groot waarvan het adres het liooger gcr.cemce fVlatrozen bij den Paus. Z. H. de Paus heeft Maandag dertig Nederland sclic matrozen in gehoor ontvangen en tot den handkus toegelaten. De matrozen in kwestie maken deel uit der bemanning van twee duikbcolen die te Napels aangelegd hadden en die Dinsdag afgereisd zijn naar Java. De begrooting van landbouw. In de senaatscommissie van Landbouw werd Woensdag de begroeting van dit departement onderzocht. Er werd be treurd dat verschillende kredieten, wel ke vroeger werden 'toegekend voor slu dies die de verbetering van den land bouw voor doel hadden, werden afge schaft. In verband met bet plan van den h. Bovcsse betreffende den terugkeer tot den landarbeid werd de wensch u:i gedrukt, dat de minister van justitie zijn plan opvattingen voor de commissie zou uiteenzetten. Voor de liefhebbers van waarschijnlijkheidsberekeningen De twee onderstaande tabellen wer den opgemaakt in verband met de uit slagen van de trekkingen der 2e, 3e, 4e. 5e en 6e sneden, elk voor een bedrag van 50 miljoen frank iji 1.000.000 bil jetten, onderverdeeld in 10 reeksen dragend de letters ABCDBHKI. P en in elk dezer reeksen genummerd van 00001 tot 100.000. Tabel der uitgekomen cijfers Cijfers Aantal maal uitgekonjon Geen Zwitsersche toeristenfrank. Jolgiseïfe toerfsten in Zwitserland Zwit sersche franken zouden kunnenkoppen met een verlaging van 40 t.li. op den olTioicclen wisselkoers. Dit nieuwsje is volgens ingewonnen inlichtingen van allen grond ontbloot. Het vraagstuk van een Zwilsersclien toeristenfrank werd nooit door de legoe- ring ernstig in óverweging genomen. Alleen hebben Zwitsersche hotelhou ders destijds bet gebruik ingevoerd om het Engel soli pond sterling tegen 16 franks in te wisselen, hetzij enkele cen tiemen hoogor dan den wisselkoers. De regeering had niets met dezen maatre gel Ie zien, die, indien hij officieel moest ingevoerd geworden zijn, op een ware devaluatie zou neerkomen. liet standpunt van de Belgische, re geering tegenover de mogelijke invoe ring van een toeristenbelga kan geen twijfel nalaten elke. toegeving in dien zin zou de waarde van onzen frank kun nen aantasten. ,1 2 3 4' 5: 6 71 O 9 0 38 4 li 28 !46 40 34 38 34 voor Elfde Lijst Groot Seminarie, Brugge, 530 Door de rechterlijke politie is over gegaan tot de aanhouding van een ze keren Guillaurne Joiris geboren te. Ju- pille, in 1889, en wonende Dupontsir., tTabel der uitgekomen reeksen 'Aantal Reek- maal Loten van sen uitge komen 500.000 1.000.000 5 miljoen A 5 .i; 4 B 4 2 2 G 3 2 X D 8 3 14 Jl E 7\ 4 3 H 6 2 2 2 K 5 1 3 X IJ 6 2 :4 M 8 ,7i '1: S— P. 3 3 TT Een weinig SAPOLI-Was en uwe meubels zlj.n gepolijst Seminarie, Mechelen, 1000 A.E.Y M., Oudenaarde, 1000; Seminarie Doornik, 500; Naamloos, Bergen, 500; St-Jean Berchmanscollege, Antwerpen, 200; M. en Mevr. Léonce van de Werve, Ant werpen, 200; Katholieke Normaal School, Mechelen, 300; Naamloos, .Luik, 300; Baron en Baronnes de Lhoncux, 200; M. on Mev. Alph. Lierens, Gent, 200; Burggraaf Si.monis, senator, Vervici'S, 100; Ridder Pierre David, volksverte genwoordiger, "Verviers, 100; Naamloos, yerviers, 5; id. id., 50; id. id., 10; id. id., 100; L. C. Charleroi, 20; E. L. Charleroi, 20; A. De W,, 1ÓÖ; Mej. Maria De Muynck, Leuven, 100; Mej. ^Vinssinger, Itterbeek, 100; Naamloos, Antwerpen, 100; M. IL, Graulich, Kortrijk, 100; M. J. Jacobs, Wolve'rlerh, 100; E. H.'Rycke boer, rustend pastoor en Krijgsalm.oese- nier, Veurne, 100'; Mej. Corbusier, lloei 100; M. E. Bcrlrand, WiOluwe, 50: On bekend, Boschvoorde, 25; Mej. H. Lel'ë- vre, Harlebeke, 20; M. K. Raeymaékers, Mol, 20; Mevr. M. Fontainas, Brussel, 20; Mev. wed. Eug. Guillaurne, Brussel, 20; M. en Mev. J. Thiéry, Gent, 100 Baron Francis Hputart, Brussel, 100; A. B., Biesmes, 100; M. Louis Bcssuyt, Leuven, 50; J. R., W., 50; Naamloos. Londerzecl, 5; A. L., Elsene, 10; M. Re né Vande Voorde, Lowagie, Brugge, 100 E. H. J. Honart, rustend-pastoor, Op- hain, 100; M. E. Ti-bel, 100; Parrain et filleule, 30; Naaamloos, Meenen, 20; J. D., Gingelöm, 10'; Naamloos, 5. Een Yveraarslcr van St. Joseppparo- cliie, O-ostendc, 100; Elvihar, 100; M. G. Henry de Frahan, Moulin, 100; Dr. eL Mme Dubois, Doixlics, 100; een pries ter, 25; M. Jh Lefèvre, Grand Hallet, 20; S.C., 10; M. G. Waterloos, 100; Pastoor St. Joseph, Oostende, 100; Eén dienst meid, 5; D.M.H., 20; Dr. E. M., 100 G.A.C., 100; Mej. Jaixem, Gent, 100 Naamloos, 20; id., 20; Joseph-Geor.ges Maria, 5; M. Lambert van Groeningeii de Schepper, Ukkcl, 10. Huidig' totaal fr. 150.523 Men kan inschrijvingen zenden naar het bureel van het blad oF storten op postchecknummer 382«79 van M. Leon, Mall ié, sekretaHs van den Bond te De socialisten maken zich geweljdig 'dik. Die menschen zijn dat gewoon IZij willen einde Februari, bij het verstrij ken der bijzondere machten aan het be wind komen. Daarom voeren ze over liet land een groote propaganda, geleid door een speciaal technisch bureau. En dit laat ste is blijkbaar bij Hitler; in de leer ge- weest. Maar bet land wil evenmin van «hun ne» dictatuur als van die der fascisten. Weg met alle diktatuud Leve, leve onze vaderlandsche vrij heid, het kostbarë erfgoed, dat onze groote voorvaderen ons hebben nagela ten. Wie goesting voelen om onder eene diklaluur te leven? kunnen voor een tijd verblijf gaan houden in liet fascistische Duitschland, of in liet socialistische Rusland 1 is, van Joiris zelf. De aanhouding is gebeurd in uitvoe ring van een bevel van den li. onder zoeksrechter Orianne. Er is een klacht ingediend tegen Joi ris, wegens poging tot afpersing van 200.000 fr. De klacht gaat uit van de lib. Emest Steiner, bankbestuurder, wonende te El sene, en van prins Ferdinand Andreas von Liechtenstein, beiden vreemdelin gen. Deze personen zijn betrokken m de financieele onderneming «Crédit Fon- cier du Brabant», Slepbanieplein, te Brussel. Volgens hun klacht, is Joiris, die zich journalist noemt, hen komen vinden. Hij zou aangekondigd hebben dat bij tegen hun zaak een veldtocht ging be ginnen in Le Mousquelaire», maar dai hij er zou aan verzaken, indien hem 200.000 frank werd betaald. Dit werd hem natuurlijk geweigerd. In «Le Mousquelaire» van Vrijdag 25 Januari jl., is dan een artikel versche nen tegen het «Crédit Foncier du Bra bant», onder een smadelijken titel. Volgens de klacht is Joiris, na bet verschijnen van dit artikel opnieuw de lib. Steiner en Liechtenstein gaan den, met het voorstel zijn veldtocht le staken, als hem 125.000 fr. werd over handigd. Hij werd aan de deur gezet en dc ge noemde personen dienden een klacht in Joiris werd onderboord en loochêht de beschuldiging hardnekkig. Hij werd niettemin te St. Gillis op gesloten. Verseliillendo getuigen werden door de klagers opgegeven om te bewijzen dat hun klacht gegrond is. vernield te Gent Woensdagochtend omstreeks halfvijf,- is er brand uitgebroken in de pastei-# bakkerij van M. Jozef lmpens-Dewalle, gelegen Sint-Salvalorstraat, 99, te Genk Een brandende kachel, staande in den kelder, had het vuur medegedeeld aan hout, hetwelk daar dichtbij op den grond lag. De heer Impens, zijn vrouw en twee' kinderen waren nog le bed, en werden gewekt door gekraak en een brandreuk. Het was hen echter onmogelijk nog naar beneden te gaan, want ganseh de' benedenverdieping stond reeds in lich telaaie. De bakker is dan uit het venster van de eerste verdieping gesprongen om ulp te gaan halen en de pompiers te doen verwittigen. Buren en de politieagenten De Biac- keleire en Vcrhammc hebben dan de vrouw en de beide kinderen met behulp van een ladder gered. Toen de pompiers ter plaats kwamen' onder het. bevel van luitenant Galas se, viel er niet meer aan te denken nog iets van de woning te sparen, en ze moes ten zich bepalen bij liet vrijwaren der. belendende woningen. De schade is zeer aanzienlijk. Er be slaat gedeeltelijke verzekering. De vlammen hadden zich ook mede gedeeld aan hel belendende buis n. 97, bewoond door den h. Lentacker. Geluk kig werd daar weinig schade aangericht. De gansche pasteiwinkel en de tea-room, palende aan den winkel, brandde totaal' uit. Ook bet. aanpalend salon, keuken en de bovenverdiepingen werden een prooi van het vernielend element. Om 7 uur was de brand totaal ge doofd. maar een hulppost bleef nog ter plaats om het rookend puin te be sproeien. Omstreeks 10 uur- konden de pom piers terug naar hunne kazerne gaan. Door den heer politiekommissa'ris Bocqué werd een ordedienst ingesteld* 91ste Vervolg. Leonard luisterde niet geduldig^ cp U-tlc rui beid. Na dc tegenwerpingen van den rechtsgeleerde aanhoordte hebben, lurkende Leonard dat zij vernuftig r-iigedacht waren, maaif bij verklaarde .tevens dat zij geene verandering had- mm te weeg gebracht, in den indruk die iiu brief op hem gemaakt had. of in zijne overtuiging ten aanzien van de gedragslijn, welke hij zich verplichtte 1e olgen. Hij wilde op de getuigenis van jufvr. Jazcpli wachten, zegde hij, alvorens beslissend le handelen maal ais die getuigenis van zulk een aard wsis, en op zulk een wijze werd afge legd, nat hij zich overtuigd hield dat zijns mouw zedelijk geen recht bud op "liet vermogen. 'I welk zij bezat, hij iiei lerslcnd aan den rechthebbende. Tl. An- vli-.-as 'J'reverlon zou teruggeven. Bespeurende dat geene verdere 'rr- loogen Frankland's besluit aan hel. wankelen konden brengen, slemdc M. Nixon eindelijk, onder protest toe zijn klient alle hulp le vcrleenen, welke hij noodig had, in geval het noodig ware Andreas Trcverton in de zaak te men gen. Bijna een uur verstreek na het ver trek van den zaakwaarnemer, voor dat er een tweede bezoeker werd aange diend. Na verloop van dien tijd hoorde meR het welkom geluid .van, xoetstaj)- pen de deur naderen en trad oom Jo seph de kamer in. Rosamond's opmerkzame blik, deer bezorgdheid gescherpt, ontdekte ter stond eene verandering in sijn voorko men. Wij welen dat gij haar adres ont-1 dekt hebt, zegde zij, maar meer weten wij niet. Is zij zooais gij yreesdét haar ie vinden Is zij ziek De oude man schuddo droevig het. hoofd. Wat heb ik is gezegd, sprak hij, toen ik u haar brief liet zien Zij i» zoo ziek. mevrouw, dat zelfs de bood schap, die gij zoo vriendelijk waart mij haar te geven, haar geen goed zal doen. Deze weinige woorden vervulden Ro samond's hart met angst. Oom Joseph nam plaats, en deelde alles mee wat li ij le zeggen had. Hij had den raad, dien Rosamond hein le Porthgenna gegeven had, ge volgd, door een brief aan.S. J. geadres seerd, te Londen, naar het postkantoor mee le nemen. Eene dienstmeid was komen vragen, zooals men verwacht, bad, en bad bei postkantoor verlaten met zijnen brief in de band. Hij had haar gevolgd naar een gering logeipent in eéne naburige straat, en haar daar zien binnengaan. Vervolgens bad hij geklopt en weri hij 'terstond naar dc kamer, die zijne nicht betrokken had, geleid. Hij was onbeschrijfelijk ontsteld loen hij haar zag, door de hevige ze nuwachtige ontroering, die zij aan den dag legde, toen hij haar bed nade.'de. Maar hij gaf de hoop en den moed niet Woensdagnammiddag rond 3 \'i u kwam de lichte vrachtwagen van de fir ma Honorez, uit Rijsel, uit de richting van Aalst langs den Gentseben steen, weg te Oombergen. Uit de richting van Gent kwam de aut.okamion van den varkens'slachter Beeckaert, uit Landscauter. Op dc plaals genaamd Het Vos- ken», waar eene kruisstraat ligt, bad tusschen beide kamions eene botsing plaals, met het gevolg dat de auto ge voerd door Beeckaert tegen een huis gevel terechtkwam en.totaal werd ver nield. Beeckaert zelf werd niet al le erg gekwetst aan het aangezicht. De auto van Tlonorez liep vrij ergs schade op. Er zijn geen andere ge kwetsten. Een onderzoek werd ingesteld door de gendarmerie van St. Lievenshoulem. op, voor dat hij haar de boodschap van Mevr. Frankland overgebracht, en be vonden bad dat die ten beelemale de geruststellende uitwerking op baar gemoed miste, welke hij ervan verwacht had. De dokter, die haar: onder behande ling had, was binnengekomen, voegde de oude maar er-hij terwijl hij voor he't bed zijner nicht zat,, «n nog.vruchteloos trachtte hij haar 'te bewegen de vrien delijke en geruststellende taal van .me vrouw Frankiand<£ -boodsehap aan te nemen al9 een voldoende antwoord op vragen, waarop,hi:j niet rechtstreeks; eiï bevredigend antwoorden kon. Daarop was hij nog. eene poos bij zi j ne nicht, blijven zitten, en bad hij be sloten nog dienzelïden avond aan me vrouw Frankland te schrijven. Naar de vergelijking des datums te oordeelen, moest deze brief onderweg naar Porthgenna zijn gew-eesl, toen M. en Mevr. Frankland' onderw-eg naar Londen wraren. Hiermee was bet eenvoudig en treu rig verbaal van den ouden man ten einde. Na nog een weinig gewacht le hebben om hare zell'beheersching terug te krijgen en met bedaardheid 'e kun nen spreken, raakte Rosamond haar echlgenoot aan om zijne aandacht, tot zich le trekken, en fluisterde hem toe: Mag ik nu alles zeggen wat ik le Porthgenna zeggen/wilde Alles, antwoordde bij. Als gij u zelve genoeg vertrouwen kunt, Rosa De Bell Telephone Gó uit Antwerpen, die niettegenstaande de krisis nog 3500 arbeiders aan het werk stelde, heeft in verband met den toestand haar perso neel afgedankt. -Do muaiooWppij had in Donomnrken voor 20 niillioen frank 'bestellingen, voor 1935 losgekregen en er bes'ond daarenboven een overeenkomst, dat zij voor een totaal van 60 millioen frank, verdeeld over zes tot zeven jaren, aan de Deens-olie klienteel zou. kunnen le veren. Er waren in verband hiermede reeds toegevoegde werkkrachten aangewor ven. Thans kreeg de maatschappij be richt., dat zoolang de Belgische regee ring de konlingenteering van de Deen- sclie boter zal behouden, haar telefoon toestellen niet meer in Denemarken mogen ingevoerd worden. De arbeiders hebben besloten een stap te doen bij den eerste-minister. Een afvaardiging zal Donderdag door den h. Theunis ontvangen worden. Zij zal vergezeld zijn door verscheidene po litieke mandatarissen, burgemeester Huysmans en twee of drie schepenen van Antwerpen. gelukkig gemaakt heeft, zou voor uwe nicht misschien noodlottig zijn. Voor dat wij de vcrantwoordelijkhed op ons nemen haar over een onderwerp te spreken, dat haar zeker hevig zal ont roeren, boe bedachtzaam wij het ook aanleggen, geloof ik,' dat wij voorzich tigheidshalve, den dokter beboeren, te raadplegen. Rosamond ondersteunde met warmte het gevoelen van haar echtgenoot, en met hasr kenmerkend ongeduld ^loeg zij voor den dokter op te zoeken. De woning van. den dokter was op eenigen afstand, maar M. en Mevrouw Frankland kwamen aldaar voor» een uur aan, en vonden hem ie huis. Hij was een jong man, met een zachtmoe dig, ernstig gelaat, en stille manieren. Zorgvuldig alle kunsttermen vermij dende, zegde hij hun dal zijne paticnle ongetwijfeld aan een hartkwaal leed. Rondborstig bekende hij dal. de juiste aard van die kwaal een punt van twij fel was, hetwelk vele geneesheeren op verschillende wijzen zouden beslissen. Volgens liet. gevoelen, dat hij zelf uii de verschijnselen gevormd bad, hield bij bet er voor, dat de ziekte van zijn patient veroorzaakt was door een lievi- gen zielsschok, gevolgd door een lang- durenden verterenden kommer, en dat zij ernstig verergerd was door de ver moeienissen van eene reis naar Lon den, die zij bekende, ondernomen le hebben op een tijd, toen zware zenuw aehtigc uilputting baar ten heelemale mond, is bet 't best dat hij het uit uwen ongeschikt tot reizen maakte, mond verneemt. Uil dit. gezichtspunt sprekende, was Denk eens na' over hetgeen de.liet' derhalve zijn smarlelijken phcht, dokier u gezegd heeft, sprak Leonard. hare vrienden te zeggen dat elke hevige De plqts.elLn^e .verrassirigf 14 zoo öMdoeJXiniï Piltegen8£re.k el ijk haai lé ven in gevaar zou brengen; Tegelijk was er echter reden om te hopen, indien zij slechts bevrijd ware van de ge moedsrust, waaraan zij nu leed, en een stil en gemakkelijk leven op het land kon leiden, onder menschen, die gestadig zorgden, haar bedaard le hou den, en het haar aan niets lieten ont breken, dat de voortgang der kwaal dan gestuit en haar leven nog -eenige jaren gespaard zou kunnen worden. Rosamond's hart sprong op bij liet tafereel van. de toekomst dat hare ver beelding uit de wenken, die in des dok ters laatste woorden verborgen waren, opmaakte. Zij heeft elk voorrecht, dat. gij daar genoemd hebt, lot hare beschik king, o, zegde zij, als rust onder har telijke vrienden, alles is wat haar ver moeid hart behoeft, <1 ie kunnen wij haar, Goddank, geven Die kunnen wij geven, zegde Leonard, den volzin voor zijne vrouw vollcindigende, indien de dokier het goe^keurl, dat wij zijne patiënte eene mededeeling doen, die van een aard is om haar'van alle bekommering le ont heffen, maar, dit moet ik er noodzake lijk bijvoegen, waarop zij, voor hel tegenwoordige, teenemaal onvoorbereid is. Mag ik vragen, sprak de dokter,, "wie liét is, die dc verantwoordelijkheid op zicli genomen heeft haar de mede deeling, waarvan gij spreekt, te doen n Vervolgt*

De Volksstem | 1935 | | pagina 2