Leve de Paus Hel Plan van den Arbeid Zorgen voor den Schamelen Nood. Di Socialistischs Bink van den Arbeid De Pausdag te Aalst Valerius De Saedeleer te Brussel KOZIJNTJESWiülCEL. DESloziiJxx-trj eswmlsiel XXXXIe JAARGANG. NUMMER 33 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Kerkstraat, 9 en Aalst. Telefoon 114. Publiciteit buiten het Arrond, AALST a Agentschap HAVAS, Adolf Maiiaan JA Je Brussel Bue de Richeleu, Ta rijs Bank Buidin^/Kingsway, 2Q Londres W. C. 5, Zondag 10 Februari H. Scholastioa Zon op7, llZonaf 5,00 Maandag 11 Februari I93S H. Adolf Zon op7,ö9 Zon »f5,08 V. M. 18 L. K. 26 Dat is de kreet die beden uit gansch België opklinkt, want we vieren den der- tienden verjaardag van de kroning van onzen roemrijk regeerenden Opperherder PiUB XI. Die kreet wordt verklankt in ieder vroom en christen hart dat dankt en bidt voor den nobeien Grijsaard van het Vati- kaan. Die vreugdekreet weergalmt over de vlakten van Vlaanderen en de heuvels van Wallonië, dank zij de radio. Het is feest want we vieren onzen Vader, de Vader van gansch de christen heid, onzen geestelijken Koning. Wij katholieken mogen fier zijn op Hem Sinds dertien jaren staat Hij, manhaftig, koen, kalm, helderziend, aan het roer van dat groote schip, de Kerk, en stuurt het, trots hevigen en verwoeden kamp, trots tempeest en helsch manoeuver.naar de veilige haven. De Aalst en aars zullen zeker niet ten achter blijven op dezen dag om hun kin derlijke genegenheid en trouwe aanhan kelijkheid aan den H. Vader te bewijzen. Daarom zullen zij in grooten getale aanwezig zijn in de Hoogmis die ter inten tie van den Paus wordt opgedragen, en welke ook door onze twee pauselijke zouaven bijgewoond wordt. Den 6 Februari 1922 werd Zijn Emi nentie Kardinaal Achilles Ratti tot Paus gekozen, en onder den naam van Pius XI, den 12 Februari plechtig gekroond. Se dert 1924 wordt bij de verjaring der kro ning van Zijne Heiligheid in al de Kathe dralen, parochiekerken en openbare ka pellen het Te Deum gezongen. Do plechtigheid zal dit jaar plaats hebben den Zondag vóór den verjaardag der Kroning, 10 Februari, omdat de Zon dag daarna, 17 Februari, samenvalt met •de verjaring van den tragischen dood van Koning Albert. Te 9 u. zal in St Martinuskerk een Plechtige Mis gezongen worden. Men zal De Mis Te Deum Laudanus voor twee gelijke stemmen, van Perosi, uitvoeren. Daarna in Gregoriaansche Muziek, Te Deum, gevolgd van u O Moederkerk van Rome Ji Een by zonder e oproep wordt gedaan aan de gedekoreerden van den Paus,aan de leden van den Vriendenkring "Rome» en aan de oud bedevaarders naar Rome. Stoelen zullen hun rechts in het hoog koor, voorbehouden worden. Zeg, Sus, liebl ge 't manifest van rde socialen gelezen - Ja go er iets van verstaan 3 Zeg, beste, zou er in heel Aalst een werkmenscli er iets van begrepen hebben Om te beginnen dat bed deken, niet dien citroen... Dat was geen b:'- "oen... 't- Was precies ne schotel., dook... En dan daaronder al die stad huiswoorden Als de sukkelaars hun ge id moeten geven voor zulken kost, •bowel merci Maar zeg ne koer, dien De Becker, die zegt, dat bij de katho lieken hel Plan niet mag bespreken ^werden, wie is dat Wel, 'k heb liooren zeggen, dat dat oen braaf manneken is, een student, die gemakkelijk schrijft..t een soort Kamergeleerde... iets in den aard van De Man... Maar katholiek... - Dus... ne katholiek toch... Zeker, zeker maar 'k herhaal; 'ecu Kamergeleerde in den dop... Beni ge jaren geleden noemde men dat nen •saLori-demokraat... Iemand die 't volk maar kent, van door zijn venster Over 30. 40 jaar was dat begrijpelijk... Er bestond nog- niets... 't Was alle maal kersversch... Maar nu zou Jen zulke jongens goed doen in aanruk ng te komen met hel. volk... Kennis te maken met hun inrichtingen, met hun syndikaten, mei. hun studiekringen, met hun werkersverbonden».. Dan zou den ze meer weten. En beter weten! En tievipi den bal niet slaan Want als M. De Becker zegt, dat bij de Ka tholieken hel. Plan De Man niet mug besproken worden, vraagt men zich af, of de jongen droomt... Hel Plan De Man was bij de Krislene Werklieden reeds sedert maanden het yoorworp eener grondige studie...- E. P. Arenlt, schreef er eene brochuur over. Eu die zelfde geleerde Pater sprak er over in eeu der laatste vergaderingen van he! Verbond der Katholieke Kringen... Waarom dan komen vertellen, dat over dit Plan bij de Katholieken niet mag gesproken worden Zijn M. de katholieken niet, dié de socialisten te Brussel in de Kamer aan spoorden om hun Plan uiteen te zet ten Verklaarde M. Carton de Wiart niet in volle Kamer K '«■Wij zijn 'tegen geen enkel plan. Al wat. zou kunnen dienen om de 'krisi s op' te lossen, zullen wij onderzoeken mei de meest natuurlijk gee Tot bi er loc niet, hoe ze 'l lijken. Om maar détail toch va sprorikf^ijkc I mvssarissen v endhoid. Maar 't moét z -i jn a ai en. de socialisten zeil' l'lan moeien verwezen- n détail te geven (een belang!) In het oor- ian waren 5 Staaf n-om- orzien, die als dictators zouden optreden legcriovcr de Banken •en de irooi-Nijverheid. Welnu, te Brussel, in de Kamer, op een vraag van Minister Rubbens, ver klaarden de socialisten, dat ze de dic ta i uur van de 5 commissarissen lieten varen Dus op oen der hoofdorganen van hun Plan veranderen ze nog van dag tor dag "I Zal gaan. gelijk Frans Van Cau- vvelaerl in 't Senaat zegde «Er zal aan 'I Plan De Man nog al veranderen Do Man zelf aanziet het maar als een PROEF. Ego. Het mag een heerlijk initiatief van christelijke naastenliefde heeten, (lat wordt aangepakt door het Y. K. B. Y. met do medehulp van de V. K. B. J. (Katholieke Bmgers-Middenstandsvrou- wen en Vrouwelijke Jeugd). Bij de kléin-burgerij wordt bitter ge leden. Ilonderde bedienden zijn maanden reeds zonder werk honderde klein-lian- (lelaai's zién hun broodwinning verdwij nen hoevelen hebben niet alles verlo ren Er wordt in die middens bittere armoede geleden. Waarom Ze blijven immers verstooten van alle officieele hulp. Ze kunnen op geenen steun rekenen. Intussclicn zijn bij vele middenstanders de spaarcenten opgemaakt en de nood staat voor de deur. Ilun toestand is dubbel pijnlijk. Die menschen immers moeten uiterlijk een zekeren rang houden en verduiken hun lijden. Het zijn die menschen welke nooit hebben moeten vragen, het niet kunnen en de smart der beproeving verkroppen. In onze middens der klein-burgerij wordt hard Jijden in stilte gedragen. Het is hoogst noodig hier een helpen de hand te reiken, doch het moet ge schieden met de meeste bescheidenheid, en omzichtig aangepakt worden. In de honderde parochiale afdeelingen van het V. K. B. V. (Verbond der Ka tholieke Burgers-Middenstandsvrouwen) worden de leden opgeroepen hiertoe het hunne bij te brengen. De parochiale besturen zullen zonder dralen vergaderen om het initiatief uit te werken. Er zal een COM1TEIT 'gevormd wor den dat zich gelast in hun Burger-Mid denstandsmidden kleedingstukken en an dere allereerste Uenoodigdheden te gaan vragen. Een ander deel der leden zal zich ten dienste stollen om in hun lokaal, daartoe tot werkhuis ingericht, de kleederen te verstellen en ondergoed te maken. Andere leden zullen zich gelasten met -voorkomendheid de verdoken armoede rechtstreeks te helpen- Waarom zouden ook niet met de jeugd liefdadigheidsfeesten en kunstavonden worden ingericht om door geldinzamelin gen het leed uit ons eigen midden te lenigen Mochten de (luizende leden uit onze organisaties der Burgers- en Midden standsvrouwen en Vrouwelijke Jeugd een NOODOFFENSIEF inzetten, het nood offensief voor onze gezinnen De parochiale afdeelingen wacht hier een edele zending, die moge tot eer strekken van hun machtige organisatie. Het is een beoefenen van de liefdadig heid waar nooit geen armoede werd gekend, waar ze ongezien is en dus te harder en pijnlijker is om dragen. De tentoonstelling der werken van onzen beroemden stadgenoot, in de «Salie Giroux» was een echte triomf. Dii. was nu eens' De Saedeleer op zijn Lest: De Saedeleer, de 'groote, de mach tige. de schepper, met, zijn tcere toch krachtige ziel, die door de Brus sel se he 'critici geroemd wordt. grootste landschapschilder sedert lw derden jaren. Keven die prachtige zaal, in e kieiner salon, hingen prachtige etsen van Ramab, Apol, alsmede van onzen streekgenoot Jan De Gooman, benevens houtsneden van Hermingen. Wij mogen bier wel bevestigen dat de etsen van Jan De Cooman ver uit de algemeene aandacht trekken en 'dan ook mild gekocht werden. Men weet dat Hamah en Apol artis- ton van bet eekenis zijn. Toch werden de etsen van Jan De Cooman door de kenners, algemeen boven de hunne 'ge loefd. Wij zeggen dal. hier eens met vol doening in de Volksstem, omdat nog in onze ooren den naklank ruischf van een scherp onstuimig; geluid legen de zen gewetensvollcn artist, dat wc hu heel wel een wanklank mogen heeten. UV Scheirs zal ons artikeltje met niet minder, .voldoening loz^n, V. S» De bevolking gaat gebukt onder de belastingen. En toch vind hot schepencollege het oogenblik nog gepast om nieuwe werk krachten aan te werven. Zoo werd er vóór enkele dagen -nog een loodgieter aangesteld aan5,2Sfr. per uur, of meer dan 42 fr. per dag. En daar er tegenwoordig geen werk meer is aan de goten of aan de daken mag die werkman-loodgieter hout kappen. Eu zeggen dat de menschen bezwijken onder de lasten. De menschen' hebben nog een troost, voor die benoeming was een gegronde reden, de .persoon in kwestie is t3© SCuRCSOil'" bloeder wazi dew zoom waaa foasptjewieestep Nï@hols« Het parket van Brussel steSt een onderzoek in op den zetel der Bank. De boekhouding in beslag genomen Donderdag 1.1. heeft het Parket van Brussel een onderzoek ingesteld ten laste van de Belgische Bank van den Arbeid. Onderzoeksrechter Huybrechts vergezeld van eenige leden van de rechterlijke politie en zijn griffier is afgestapt in de sociale zetel van de Belgjsche Bank van den Arbeid in de Bogaerdenstraat te Brussel en heeft de boekhouding en een aantal dok i- monten in beslag genomen. Een ander gerechlerlijk onderzoek werd inge steld in de succuursaal te Gent, in ze kere instellingen, waar de belangen der Bank zijn vertegenwoordigd, als- méde bij den beheerder-afgevaardigde Delflander en bij den boekhouder dec bank. Men kent de moeilijkheden, in de welke dit organisme zich sedert eeni- gen tijd bevindt. Op 24 November 1.1. had de Koophaiidelsrechtbank een vonnis geveld, krachtens hetwelk eerst de goede trouw van dc beheerders moest worden onderzocht vooraleer het gekontrolecrd beheer werd toege staan. Als verslaggever werd een des kundige, de li. Arthan, aangesteld.Doeh het beroepshof vernietigde dit vonnis als strijdig met de besluitwet van t5 October, en benoemde vóór eenige da gen een 'rechterkommissrais, met de opdracht over den toestand der bank verslag uit te brengen. Onderlusschen had de li. Arthan echter zijn onderzoek geëindigd en aan de Koophandels rechtbank zijn verslag voorgelegd. Zijn taak was nauwkeurig omschreven en bestond in bet nagaan van volgen de punten *1. In welke omstandigheden de ka- pilaalsverhooging van 18 April 1931 is gebeurd 2. De draagkracht en gevolgen van het akkoord van 31 Maart 1931 niet het Comptoir de Dépots et de Prêts. 3. Het, verband dat er bestaat tus- scben de Belgische Bank van den Ar beid en de Soeiété Beige de Gcstiou d'Immeubles (Belgestion)] [4. Of de waarde van de portefeuille die in de balans voorkomt op 30 Sep tember 1934 als bedragende 139 mil- lioeri 135.564 fr. 2-3 bij benadering als echt en 'rechtzinnig mag worden be schouwd 'Of (leze titels volledig zijn afbetaald en of zij vrij ter bescfékking stonden van de Bank 5. Of de bank in bezit, is gebleven van al de titels, die anderen toebehoor den G. Of de posten onroerende goede ren.. meubelen, brandkasten en terrei nen beantwoorden aan de waarde die is betaald of zij niet onder hypotheek slaan of als waarborg dienen 7. of de voornaamste terugbetalin gen lusschcn 1 Januari en 28 Maart niet 'gebeurd zijn om zekere derden te begunstigen 8. Of de operaties na 25 Maart 1934 regelmatig zijn gebeurd 9. Of op 27 Maart 1933, datum van de. algemeene vergadering der aan deelhouders dc toestand van de kas het mogelijk maakte, de betaling voor t" stellen vap een dividend met ingang van 15 April, aan de kapitaalsaanöeé-* len. 10. Welke redenen noopten ne bank haar winketten op 25 Maart 1934 te sluiten. Naar het schijnt zou dit verslag aanleiding hebben gegeven tot hét ge rechtelijk ingrijpen. Hel is ook moge lijk dat het parket andermaal een des kundige zal aanstellen om de boekhou ding verder te onderzoeken. Cok huiszoekingen te Gent en bij andere maatschappijen Het ingrijpen van liet parket in de zaak van do Bank van don Arbeid heeft ophef gemaakt niet hel, minst in de rechterlijke kringen. ITet parket-generaal houdt zich zelf met de zaak' bezig. Vrijdag werden, op het gerechtshof te Brussel, vooral opgemerkt do advo- kalen van de bank, mrs Soudan. Bru nei en De Bock, die overleg pleegden, maar weigerden welke verklaring ook af te leggen, zich beroepende op hun beorcpsgehcim. Intusschen hebben we bevestiging gekregen van de door ons reeds mede gedeelde berichten. Hierbij dient nog gevoegd dat heli parket heeft ingegrepen op grond a au de beschuldiging van een valsche ba lans te hebben gemaakt en van neg andere onregelmatigheden. Het spreekt van zelf dat deze onre gelmatigheden de tien punten betref fen van de zending die door le recht bank van koophandel werd gegeven aan den deskundige, voor het onderzoek van de goede trouw in het beleid van do bank. Anderzijds werden ook huiszoekin gen verricht te Gent, in het Conische filiaal van de bank en bij den afgevaar digde-beheerder. tDëflander, wonende te Gent. Verder werden nog verschei dene huiszoekingen gedaan in den ze tel van andere maatschappijen die hij de Bank van den Arbeid zijn betrokken, en verder bij den hoofdboekhouder van. de bank. Het is nog niet bekend wie met bel onderzoek van dc boekhouding is be last. De maatregelen te Ge it Te Gent werden de maatregelen van het gerecht uitgevoerd door een mar gistraat van liet Brusselscb parket, vergezeld van een substituut van den prokureur des Konirigs, een onder zoeksrechter van het Gentsche parket, en twee rechterlijke feommissar'ssen. Er werden ook allerlei dokumenten in besiag genomen. Laat ons nu afwachten wat dit. ge rechtelijk onderzoek zal opleveren. Het is opvallend dat de socialistische Kamergroep Donderdag namiddag een vergadering heeft gehouden, waarop de betrekkingen van «polilick on fi- ftaneie» werd besproken. Zou men op dit oogenblik in de groep reeds lonfi geroken hebben,.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1