De Waarheid op haar smalst 15 Het Geschil aan de Abessinische Grens Het Bestuurbaar luchtschip Macon vernield Kerkstraat, 9 en SI Aalst, Telefoonlij DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nufiel-De Gendt. Vrijdag FEBRUARI 1935 HOLDE aan Koning üïbsnt IN DE KATHOLIEKE UNIE De Mijnwerkersloonen yerjaardag van den dood UIT HET STAATSBLAD DE VOLKSSTEM XXXXIe JAARGANG NUMMER 38 Publiciteit builen het Arrond, AAL3Ï Agentschap EAVA3. Adolt Maxlaaa 43. 1® Brussel B_ue de {tichelen. Parijs gank Buiding/KIngewa,. 29 Londree W. O. 2. H. Euplirosina Zonop7,02 Zonaf5,08 V. M. 18 L. K. 26 PRINCIPE. De eerste verjaring van den dood van Koning Albert zal op eene eenvoudige en godvruchtige wijze gevierd worden. De gansche dag door, zullen de oud strijders zich verplichten, ter gedachte nis van hun Welbeminden Vorst en op perhoofd, inzamelingen te verkrijgen ten bate van het IJzergedenkteeken. De Minister van Landsverdediging is door het Goeverncment bevoegd geweest de betoogingen wegens de nagedachtenis van Koning Albert in te richten en te leiden. Alle vereenigingen vau Oud-strijders vertegenwoordigd zijnde in het Comité voor het IJzergedenkteeken zal de noo- dige inlichtingen van den Minister van Landsverdediging ontvangen en de uit voering ervan verzekeren. ONTWERP. a) In alle steden en dorpen van het Land, behalve in de Provinciale hoofd steden zullende oud-strijders in algemeen overleg handelen om de wacht te betrek ken van 16 tot 20 u. vóór de gedenktee- kens opgericht ter oere van de gesneu velde soldaten van de gemeente. b) In de hoofdsteden der Provinciën zal de wacht vóór de gedenkteekens aan de gesneuvelde soldaten van 17 tot 19 u. betrokken worden. Vier mannen met toortsen (hunne eereteekens groot mo dule dragende) zullen de wacht betrekken en alle balf uren afgelost worden. Te 18.uren, zullen de vlaggen der oud- strijders, voorafgegaan van de trojnmels (in den rouw) van liet garnizoen, geflan keerd door toortsen dragers zich vóór liet gedenkteeken der gesneuvelde soldaten gaan huigen (le Antwerpen en te Luik voor het Monument van Koning Albert). Terwijl zullen de klaroenen of trompetten den Laatsten Groet van Kapitein-Ct PRE VOST blazen. Op een afstand van ongeveer 500 me ter vooraleer het gedenkteeken de berei ken zullen de trommels op een trage rhytme roffelen en den stoet treurmarsch ge wijze voortgaan. De provinciale Comités hebben voor verplichting deze plechtigheid in te rich ten na met de Plaatsoverkeden beraad slaagd te hebben. Het is wel onderstaan dat alle Veree nigingen aangesloten bij het Comité van het IJzergedenkteeken aan de plechtig heden zullen uitgenoodigd worden. c) Tc Marchc les Dames. Onafhanke lijk van de plechtigheden die te Namen zullen plaats hebben zal het Provinciaal Comité van Namen de noodige inlichtin- ten vragen aan Generaal VERHAVERT, Bevelhebber van het 4 M. O. om deel te nemen aan de wacht die te Marche les Dames zal betrokken worden. Het Comité zal eventueel aan deze hooge overheid voorstellen onderwerpen in verecuigheid met de inlichtingen even door den Gooverneur der Provincie en aanduiding geven van de efectieven waarover hij kan beschikken. d) te Brussel - Koninklijken Grafkel der-. 1) Van 9 tot 12 u. is het bezoeken der Koninklijken Grafkelder aan de Familie en aan de leden van het Goevernoment voorbehouden. De Wacht zal door de officieren van het Koninklijk huis betrokken worden tot 12 u. Van 12 tot 21 u. kan het publiek voor den grafkelder defileeren. Den ordedienst zal door de gendarmen verzekerd wor den. Gedurende dien tijd, dus van 12 tot 21 u. zal de wacht rondom den Grafkel der door de oud-strijders betrokken wor den. Dezen zullen in het zwart gekleed zijn en hunne eereteekens groot module dragen. De wacht zal alle half uren afgelost worden met een ceremoniaal dat zal aan geduid zijn. Speciale inlichtingen aangaande de wacht rond het Koninklijk Graf zullen binnen kort aan de Federale Voorzitters bekend gemaakt worden. Wij vragen hun dat zij zich met de spoedige uitvoering ervan zouden willen gelasten. 2) Hulde aan de Vlaggen. Te 17 u. zullen aide vlaggen der Ver eenigingen van oud strijders, zonder hun ne wacht, 17, Oude Graanmarktstraat, vereenigd worden. Voorafgegaan van de Voorzitters dei- oud strijders (leden van het Algemeen Comité van liet Gedenkmaal) of hun af gevaardigde zal den stoet zich in bewe ging stellen langs de August Ortsstraat, de Beurs, Anspaclilaan en Adolf Maxlaan Vooruitgangstraat, Paleizenstraat, Ko- ninginnelaan. Het hoofd van den stoet zal genomen worden door de trommels (in den rouw) van de Grenadiers en Carabiniers verge zeld door soldaten met toortsen, Van de plaats Jules de Trooz af zullen de trommels ophouden te roffelen. De vaandeldragers zullen zich in god vruchtige stilte rondom het graf scharen en de vlaggen naar den zerk buigen, ter wijl dat er door den Voorzitter van het Uitvoerend Comité en in den ijaarn van alle oudstrijders eenen krans op het Ko ninklijke Graf zal neergelegd worden. Na de plechtigheid zal den stoet zich langs hot Noorden in groote stilte op trekken en zich ter plaats Jules de Trooz ontbinden. Het Comité dringt er op aan bij de Bestuurders der Vereenigingen dat alle bovengemelde betoogingen in groote en godvruchtige stilte moeten volbracht worden. Voor het Uivoerend Comité De Secretaris, De Voorzitter, J. Gewelt. E. Majoor H. Albert. Geruststellende verklaringen Rome, 13 Febr. De Ethiopische Zaakgelastigde te Rome, is aldaar ont vangen door pnderstaatssekretaris Su- (vit.&j, die verzekerde, dat er van lia- liaanRche zijde geen. spraak is van oor- logsloebcreidselen, maar eenvoudig van veiligheidsmaatregelen met het oog op de handhaving van de orde" in Oosl-Afrika. De wensch van Italië is het geschil vriendschappelijk te regelen; de beste minnelijke schikking zou, volgensi d algemeene opvattingen, het gemakke lijkst kunnen berecht worden door d vorming van een gemengde scheids rechterlijke kommissie. De markt in een klein Som*!»plaatsje in het omstreden gebied, Men bericht uTt San Francisco' dal het- grootste luchtschip ter wereld het Amerikaansche marine iuchtscliip «Macon» tijdens een tocht in de naoij- heid van de Calif ornische kust veron gelukt is. Het luchtschip zond noodseinen: uit en daalde ter hoogte van Point Sur, op .160 kilometers, ten Zuiden yan San Francisco. Met zeven booten kon de bemanning het luchtschip, na de daling op het wa ter verlaten, zoodat vrijwel alle opva renden konden worden gered. Waarschijnlijk is de ramp door een ontploffing aan boord van het lucht schip veroorzaakt. Het eerste radiobericht, dat te San Francisco opgevangen werd, luidde «Wij hebben ernstige avarïj geleden, ons luchtschip valt. Wij zullen bij hot neerkomen op het water liet luchtschip verlaten. Het radiostation te San Diego ont ving het volgende radiogram; «Wij zul len het luchtschip verlaten, zoodra svij ongeveer 60 kilometer van Point Sur, waarschijnlijk 8 kilometer yan de kust zijn neergekomen. Het volgend radiogram bevatte slechts het woord I «Wachten». De «Macon is van dezelfde type als de «Akr.on» die in zee viel, op de kust van New Jersey, in April 1933, Aan boerd waren 19 officieren en 80 leden toemanrting. Het luclisehflp heetf 2i36 meter lengte en vervoegde zijn basis na luchtmanoeuvers'. Nog twee vermisten. Washington, 13 Febr. Omtrent de ramp van de «Macon» wordt, nog gemeld, dat twee personen worden .ver mist, »Een hunner is klaarblijkelijk de radio-telegrarfist van het luchtschip, de andere is de tafeldienaar. Van de geredden is niemand ernstig gewond. Omtrent de oorzaak van de ramp; tast, men nog in het duister. Volgens een radiogram van*kohimahd s li t "Wi le/ volgde de daling, nadat het achter schip ernstig was* beschadigd. De be manning had echter den tijd gehad om de reddinggordels aan te doen en dc gummireddingboolen gereed te maten. Aan boord van het lichtschip bevon den zich volgens sommige berichten 99 en volgens andere 79 man. Woensdag heeft het bureel ,van de Katholieke Unie yan Belgie eene ver. gadering gehouden. Al de leden waren hierop aanwezig. Lieten zich verontschuldigen baron de Kerekove d'Exaerde en graaf de la Barre d'Erquelinnes. Het bureel nam kennis van den stand der verschillende zaken welke thans onderzocht worden in de katho lieke partij. De verslaggevers van de kommissie van onderzoek, aangesteld op verzoek van den h. Fr. Van Cuuwe laert, hebben medegedeeld dat zij niet volledig klaar ziijn met de yereisehte opzoekingen voor het opmaken van hun verslag. Het bureel heeft dan een eerste dachtenwisseling gehouden over 'de vraagstukken opgerezen over de ver. houdingen tusschen de politiek en de financiën. Met weet dat het besluurs- kcmileit aan de twee sekretarissen van het bureel opdracht heeft gegeven een algemeen verslag over die kwestie uit te brengen. De volgende vergadering iii yerband met het verzoek van den h. Van Cau- welaert zal plaats hebben wan needo verslaggevers! zullen klaar zijn. De nationale gemengde mijne,om- missie vergaderde Woensdagnamiddag onder voorzitterschap van den h. Ra- venne, directeur-generaal van bet be heer der mijnen. In een officieele mededeeling wordt gezegd dat na een gedachtenwisseïmg besloten werd tot de oprichting van een subcommissie om de toepassings- modaliteiten van een nieuwe loon- overcenkoms.t te bestudeeren. Maar we vernemen dat de werkge vers opnieuw een voorstel deden tot loonsverlaging, zonder bet bedrag dor verlaging of den datum waarop zo zou worden toegepast vast te stellen. De arbeidersafgevaardigden hebben verklaard dat zij pTincipieei aile loonsverlaging verwerpen zoolang niet een nieuwe loonsovereenkomst in voe ge gebracht wordt. De arbeiders vra gen eveneens een bestendig controle op Zio yeryolg hierngvën. Hei Land van Aalst bespreekt op zijn beurt de motie van de liberalen, eii sleurt er de Katholieken bij, zoo «klod derachtig» en leugenachtig, dat we heel het epistel getiteld De Ge meentepolitiek op z'n smalst» bcr,l wel mogen heeten «De Waarheid op haar smalst Twee staaltjes 'X 2e gingen de is-tad ne keer red den 1 zegt Jcfken smalend. Zeker Jefken! En dat zou gebeurd zijn. We waren er in gelukt de mil s'.; Boenen achterstellen in te halen, en lasten welke ons door Brussel op den hals werden geschoven, te we- ren. Tiens 1 Tiensi! dat is nieuws voor iedereen Dus de millioenen achter stellen zijn ingehaald en ook de lasten, welke Brussel... U op den hals schoof. En dat schrijft het Land van Aalst, op het oogenblik als dé stad niet meer weet waar keeren of draaien; als de waarboel zijn toppunt bereikt. Tweede staaltje 1 Nog iets, Jefken beweert dat de katholieken van \t begin af yoorge- steld hebben te besturen met de vier partijen... Dat is «het tegenovergestelde van de waarheid Eerst was het inzicht alleen niet de liberalen, daarom werd het ge- probeerd aan de liberalen meer ge- S» kozenen te geven Helaas er was geen katholiek-liberale meer- derheid te vormen model staatsre- geering. (We zouden wel eens willen weten op welke manier de katholieken kon den... probeeren..-r om aan da libera len meer gekozenen te geven. Oprecht, dit gaat ons verstand te boven).. Toen werden er aan de VI. Nat. voorstellen gedaan om een tsvcele- ■p, dig bestuur to vormen. Dit sprong af op de personenkwestles. >2 Het fs/ slechts; na het afbreken van de Socialistische-Vl-Nat. over- eenkomst dat het vierledig ischepen- college voorgesteld werd. Leugens Land van Aalst De bevolking werd van in 't begin op de hoogte gehouden van de gebeurte nissen. De feiten zijn algemeen gekend. Ze slaan kort en klaar vermeld in het antwoord van het katholiek verbond op de liberale motie. Dag en datum staan geacteerd. JJw beweringen zijn louter leugen. Maar de klap komt van achter.; De smalle schrijver van de Ge meentepolitiek op zijn smalst» sluit zijn artikel met de volgende ont dekking ;j Wat de klaarheid der katholieke houding aangaat, inderdaad, die is zeer klaar ALLE belangen worden opgeofferd voor een personenkwcsMe: M. MOYERSOEN Wat er met katholieke scholen kan gebeuren Dat kan hun niet bommen. Wat er met de stadsgeldoh gebeurt, 't en heeft geen belang. Mr Moyersoen moet burgemeester zijn, la I Dus heel de katholieke strijd is een personenkwestie Zeg, smalle, ge moet maar durven! Deed uw hand niet zeer als ge zulke... verhevene dingen schreeft llebt ge uw geweten niet voelen daveren Kom, blauwe guit, we zullen Je kaarf eens omkeeren. Was heel uw kiesstrijd niet een, domme personenkwestie Werd uw strijd... voor een schoenen Aalst (hm hm niet ingeluid ouden den kreet Moyersoen moet weg Hebt ge toen alle goorheden, alle hatelijkheden, alle leugenachtige ver dachtmakingen niet uit den hoek ge haald, om hem- te belasteren. echt krapuleus naar het woord van een uwer voormannen Waart ge niet beneden alles Heeft men ooit ergens walgelijken peisonenstrijd bijgewoond X En nui komt gij zeggen gij, gij, tot ons uw strijd is een personen strijd Wij willen geen naam geven aan den schrijvelaar, die zulke,..enormi teiten durft neerpennen De heele bevolking, om een zijnen uitdrukkingen te gebruiken, moes(< dergelijke heerschappen een schop} onder z'n broek geven, De katholieken en dit dient nog eens herhaald vroegen den burge meester, om de eenvoudige reden dat ziij de grootste groep zijn ,J dus uit; princiep niet om een persoon De persoon van M. Moversjoen komtf hier niet ter sprake. De katholieke groep wil in yollg vrijheid haren man aanduiden, precies gelijk elke partij dat zoi\ eischen en doen. De personenkwestie telt niet' en dan ook heeft niemand eenige exclusive ofte uitsluiting uit te spreken tegen 't is gelijk welken eerlijken menscJi. Geen enkele partij zou een ander! akkoord kunnen sluiten, zonder, haar eigenwaarde onder de voeten te leg gen. Onze houding was steed,s zoo klaar als gla;st, Tegenover de motie der liberalen 1$ ze niet minder klaar. .Uw strijd tegen M. Moyersoen Uw akkoord met de socialisten Die twee domheden zijn do oorzaak geweest, ten eerste, van uwen val, ten tweede van de verwarring der, ütads- findneien. Ge weet het zoo goed als wij- En moest liet nu te herbeginnen; zijn, ge zoudt het niet meer doen Gij, misschien wel, gij persoonlijk, die winter en zomer, zoo blauw zijl als een schalie maar uw lotgenooten niet. Zelfs uw gekozenen, o verheven geest, steken het onder stoelen noch banken. Zij zijn beu van uw diktatuur 't Ware nogal wel, moesten wij al de groote katholieke belangen in tien steek laten voor een personenkwestiel O gij dwaze, domme ijongen 1 Deiiki ge dat) to-cii We zeggen Breng eerst uw Be grooting van 1934 in orde. Ge hebt ze opgemaakt tegen onzen' wil. Ge moet er dus ook de verant woordelijkheid van dragen. Eens dien blok uit den weg, kunnen we samen onderhandelen. 'Dat is loyaal, dat is kordaat, dat ïs eerlijk. Zoo meent het [t JEFKEN. van Sonin^ Albert Bij gelegenheid der verjaring yan den dood van Z. M. Koning Albert, zal de doodsklok in al de parochiën aan staande Zondag geluid worden te .16 ure. Daar waar het gevoeglijk kan, ten minste in de bijzonderste kerk! der steden, zal zij geluid worden van .16 lot 17 ure. Medegedeeld van wege het Bisdom. de loonen. Tenslotte werd een subcommissie aangesteld die voor opdracht krijgt deze kwesties te bestudeeren. Zullen er deel van uitmaken de hh. Estievenart, Delatlre en Dethiors, vertegenwoordigers der arbeiders r; Libert, Beauvoix, Legrand en Ganivef afgevaardigden der bazen; Ravenne, Aansiau en Boulet namens het beheer der mijnen, Besluitwet betreffende het tewerk stellen van werkloozen en een Kon, Besluit waarbij de Commissie van de.n Binnenlandschen Handel wordt samengesteld In het Staatsblad van heden Don derdag verschijnt een besluitwet be treffende de uitvoering van art.7bis van 't koninklijk besluit van 15 Dec. 1931, betreffende liet tewerkstellen van werk loozen door de overheidsbesturen. In dit nieuw koninklijk besluit wordt nader bepaald onder welke voorwaar den het nationaal crisisfonds zal kun nen bijdragen tot de kosten van die tewerkstelling. Tevens verschijnt in het Staatsblad van heden Donderdag een koninklijk besluit waarbij de Commissie van don Binnenlandschen Handel wordt samen- gesteld,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1