16 NAAR DEN YZER TOE Bruno Hauptmann ter dood veroordeeld Zaterdag FEBRUlül 1935 De ondergang van het Luchtschip Macon XXXXI® JAARÜAHfi EJJMMEll 3S Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond, AALSX a Agentschap HAVAS, Adoit Mailaan 43. te SniMSl Rue de Riuhelesi. Saiga m iBank JB.uiding/KIngswajr, 20 Pondree W. O. t, BBMMMMMBiH H. Juliana Zonop7,01 Zonaf5,10l V. M. 18 L. K. 26 F-olltlore (4° vervolg) Thielt is zeer Katholiek en de roepin gen tot het priesterschap, het klooster- en zeiulelingsleven zijn er buitengewoon talrijk, 't Is een eclitc christene en ook wel Ylaamsche stad. Het stichten eener versterking was de oorsprong der stad... "Willem van Normandië. in 1128, schonk haar den titelen Philips van den Elzas, in 1172, audere voorrechten. De Gentenaars, in opstand, legden ThieU in asch ten jare 1383. 't Was dan dat men alhier gekomen was tot het toppunt van voornamen vooruitgang in het weven en uitvoeren van lakens- en lijnwaad. Rond de jaren 1580 werd de stede verwoest en ontvolkt door de gods dienstige en politieke troebels en later nog leed ze veel door besmettelijke ziek ten en werd geteisterd door oorlogen. Allo, chauffeur, laat ons fahren, jon gen, want we kunnen toch de antikwitei- ten niet onderzoeken en op den keeper beschouwen, zoo mm als de groote man nen, alhier geboren. Eu ons naphtegetrek rolt door de Yper- slraat de boerenstad uit. Daar zie, staat het Gildenhuis, eene van do ruimste, de prachtigste, die we, in gelijk welk oord, mochten bezichtigen, 't Is maar dat do sociale werken hier bloeien... De Katho lieken hebben er een handje van. Wel haast zijn we buiten de stad en in open veld, en een nieuw schoon landschap ont plooit zich statig. Eeghem, op de hoogte een 40 meters boven den zeespiegel, dat en is geen gelijkvloers meer. De grond oneffen, kleiachtig, zand- en steenachtig, is een mengeling welke goed te pas komt voor den landbouw, "t Vlas groeide kier weelderig nu dat de vlascommerce, zeggen ze, zooveel is afgeslagen, mar cheert den teelt natuurlijk zoo niet meer als vroeger. Assa, de kerk, in rococo- gotkiek, van, ft jaar 1870, werd ten deele geslecht door de Duitschers en in 1920 herbouwd. Men schroef vroeger Heeghem Dit dorp bezit geen geschiedenis, schuilde immer in den vergeethoek der archieven waar weinig in te vïnuen varu. x>ij nei ontstaan van 't Bisdom Brugge in 1560, wordt er toch, al passant, eens gewag van gemaakt. De naam kwam voort van Heggefried. Sanderus meldtHeerlijkheid van Eedcghem. Het is al een zeer ruimen tyd geleden dat deze heerlijkheid in het geslacht van Grisperre, 't welk te Kort- rijk uitgeblonken heeft, geweest is zijn de uit hetzelve, onder anderen voortge komen, Wouter van Grisperre (Grijspeerd) die voor drie eeuwen geleefd, en zich met Kattryn van Iiechem in den echten- staat begeven hebbende, de heerlijkheid welke zijn geslacht insgelijks in het kerspel van Hulst bezat, aan de Kanon- niken van Ilarlebeek, overgedragen heeft. Yoor de laatste beroerten pronkte Eeghem met een fraai kasteel, t welk door die beroerten veel geleden hebbende door den bezitter onlangs hersteld is. Onder de bezitters der heerlijkheid komt ook voor een Jacobus van Meetker- ke, heer van Eeghem, die Jossine van Steenhuyse trouwde en lange dood is want in 1577 stierf hij. De steenweg gaat weer op en neer... de trant der gebouwen verandert entwat. Sedert dat we ons in 't Thieltsche bevin den, bezichtigen wij al passant vele boe renhoven, gedekt met stroo, zelfs de wo ningen der hofsteden zitten onder zoo eene kap. Zoudt ge gelooven dat we hier gewaar worden dat de herfst intreedt want de meester-dicliter van Vlaanderen moest hij met ons zijn, zou zingen in dit weel derig landschap I)e hoornen strooien n eer den weg met tvakhe winlerhlaren die vol gevangen morgendauw te gronde nedervaren. Ze ïvsntlen. zoo de wouters doen, die weg en weder draaien van de eene hlomme op de andere, in het heetste zonnclaaïen En we zooven verder... op de baan van Gent naar Oostende, over Pitthem, om uit te komen te Dixmuide. A propo, Pitthem is een oud dorp, wel bevolkt en uitgestrekt. Ten andere, al deze gemeenten in 't hertje van West- Vlaanderen roemen op vier a vijf duizend en meer inwoners, 't Zijn gelijk als kleine stadjes, met trottoirs of voetpaden, wei- bebouwde straten en markten zijn voor handen. We laten eerst halt maken bij SCie yervolg .hierneven. Een radiobericht van kapitein Wiley De commandant van de Macon >- Wiley, heeft van het oorlogsschip, dat liem gered heeft, een radiobericht ge zonden aan het departement van Ma rine te Washington. «Ter hoogte van Point Sur» bericht hiij «toen de «Macon» naar het Noor den koerste, bij een snelheid van 03 knoopen, eene hoogte van ca 423 meter en buiige lucht hebben wij een defect gekregen.. Ik geloof, dat de hoogte- stuurc.ontrool was weggerukt. Het luchtschip viel snel met den boeg naar boven. Ik gaf bevel, alle ballast en brandstof te laten vallen en de tanks vielen achter van bet middenschip. Daarop kroeg ik de mededeeling dat gasccl ji. 1 onder de staartvin verloren was en ten slotte dat ook gascel n. 2 was bezweken. Ik trachtte het schip' in de nabijheid van de kruisers ter hoog te van Point Sur te doen dalen, maar ik kon het wateroppervlak eerst op het laatste oogenblik zien. Bij het neerko men op het water bezat het luchtschip geen snelheid meer. De heldhaftige marconist Alle overlevenden roemen de held haftigheid yan den marconist Daily, die tot op het laatste oogenblik aan zijn toestel bleef ofschoon de «Macon» reeds omlaag stortte. Hij heeft al dien tijd onophoudelijk S.O.S.-berichten uitgezonden. Had hij dat niet gedaan, en aan de oorlogsschepen niet voort durend de positie opgegeven, dan zou de redding der bemanning veel moei lijker zijn (geweest. Nu konden da schepen veel vlugger naar de plaats van het ongeval stevenen en de schip breukelingen opnemen. Een paar oogenblikken voor liij van dertig meter hoogte in zee sprong, heeft hij no, voor de laatste maal de positie yan bet luchtschip rondgeseind. De laatste minuten X.CTI ICTrmrigc --ger ----- laatste minuten van het grootste lucht schip ter wereld heeft luitenant Camp bell gelgeven «De commandant Wiley en ik», al dus Campbell, «bevonden, ons m de stuurcabine toen de «Macon» met groo te kracht op het water terechtkwam. Boy, zei Wiley, ik geloof, dat het het beste, is, dat we nu maar in zee sprin gen. Wij hadden de rubber reddinggor- dels omgedaan en sprongen gelijktij dig. Ik zonk tamelijk diep en bij het bovenkomen slootte ik met mijn hoofd tegen het wrak yan het luchtschip, waardoor ik even mijn tegenwoordig heid van geest verloor. Ik dacht, dat ik zou verdrinken, doch Wiley, 'die zich op vijf meter afstand van mij bevend zwom naar mij toe, pakte mij bij den kraaig van mijn jas en sleepte mij naar de 'reddingsboot. De «Macon» wordt niet vervangen (Washington, 14 Febr. President Roosevelt, heeft medegedeeld, dat bij het Congres om credieten zal vragen 'ter vervanging van. het luchtschip «Macon». Tevens heeft hij echter ge zegd, dat de bestuurbare luchtschepen militaire beteekenis hebben en niet ge heel zullen worden opgegeven. Dc ma- rinebegrooting zal dan ook credieten blijven beivatten voor de constructie van twee groote luchtschepen yan het •stijve type. De voorzitter der luchtvaartcommis- sie van liet Amerikaansch Huis van Af gevaardigden heeft medegedeeld, dat onverwijld een onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaak van de ramp. HIJ IS SCHUi-DIG VERKLAARD VAN MOORD OP HET KIND VAN LINDBERGH. Eindelijk is het vonnis- gevold m oe zaak van de ontvoering van de baby van Lindbergh. Het proces heeft zes weken geduurd onder de belangstelling van geheel de wereld. De jury heeft niet minder dan elf uren beraadslaagd over hel antwoord dat. zij geven zou op de haar gestelde vragen. Naar Angel-Saksisch gebruik heeft dé voorzitter voor de jury -een samen vatting gegeven van de debatten', al vorens zij zich in de raadkamer ter-ug- ti ok, HET VONNIS. den inrit van 't. dorp om nen pot te pak ken van Let zeer befaamde Pittemsch bier o neen, 't is niet te vergelijken met dat van Munchen of Oberammergan dat ons zoo beviel, doch 't doet lekker bekken algelijk. 't Eerste wat in 't oog springt en onze nieuwsgierigheid gaande maakt, is de gothieke kerk uit de 11® eeuw, met drie gelijke beuken of achthoekigen toren, doch niet al te verheven. Alhier bestaat eene gekende bedevaart ter eere van de H. Godelieve, die bij zonderlijk binst de dagen van Juli, over- t al rijke pelgrims naar den fraaien tempel trekt. Do staties rondom de kerk, op het oude kerkhof, thans de markt, trekken en wekken onze aandacht te meer. ('t Vervolgt) MARC. Met bevende stem deed de voorzitter van de jury voorlezing van het verdict Met algemeenheid van stemmen wordt Bruno HaupUnian, wegens moord op het kindje Lindbergh, naar, den eiectrischen stoel verwezen. De voorlezing had plaats in een iizi- ge stilte. Hauptmann l)leef tusscbert zijn twee bewakers onbeweeglijk, slaan, ais een standbeeld. Zelfs zijn wimpers bewogen niet. Ook zijn vrouw bevond zien met baar kind in de zaal. Door een boven- menseheljke krachtinspanning is zij er iu geslaagd haar gevoelens te over meesteren. Haar zenuwen was zij ech ter niet meer meester toen zij baar man naar de cel zag vertrekken. Hoen snikte zij aandoenlijk. Men hoorde haar alleen nog deze woorden stamelen VEr blijft me nu niets' meer over. Maar ik be.n toch niet bang. Ik heb nog hoop» Zij wist haar tranen te bedwingen en de vraag of Hauptmann schuldig, was, stelde de voorzitter van het Hof, rech ter Trenchard, achtereenvolgens' de zelfde vraag aan elk ander jurylid. eenUrrnie Stilte ant- rinii iJj\vLiil fin ?iin hei 1 vl) met de verschrikkelijke wtrorwtt-*--- «Schuldig aan moord in den eersten graad Telkensi hij deze woorden hoorde, maakte Hauptman een lichte bewe ging met het hoofd en men zag lioe hij telkens' eens naar zijn vrouw keek, zonder echter zijn kalmte te verhezen. Daarna werd liet arrest uitgespro ken door Trenchard, den voorzitter Deze zei «Gij zijt schuldig bevonden den aan moord met voorbedachten Taad, Ingevolge de wet zult gij de doodstraf ondergaan op een datum, die door de rechtbank zal worden vastge speld. Bij het liooren van deze woorden wankelde Hauptmann even. Men liad den indruk dat hij iets wou zeggen, maar zijn lippen bewogen niet en hij vertrok, met zijn twee bewakers-, zon der iets te hebben verklaard, nadat de rechter nogmaals de woorden had ge zegd op' ernstigen toon «Het arrest van het Hof is 'dat gij, Bruno Hauptmann, moet sterven. Onmiddellijk na het vertrek van' den veroordeelde, liep iedereen naarj de deuren van de zittingzaal. De voorzitter gaf aan de juryleden politiebegeleiding mee, opdat zij zonder moeilijkheden hun hotel zouden kunnen bereiken, De verdediging beschuldigt den voorzitter van partijdigheid. Vóór er twee volle dagen zijn ver- streken zal Hauptmann niet overge bracht worden naar de gevangenis van Trenton, waar de terechtstelling zal plaats hebben. Voor do eerste maal hief rechter Trenchard voor Haupt mann de verordening, krachtens de welke het den terdoodveroordeelde ge boden is, een absolute stilzwijgendheid in acht te nemen, op door hem oorlof te geven met zijn bewakers te spre ken. De verdediging, die zich Voorbereidt om beroep aan te teekenen, formuleer de niet minder dan 30 besluiten tegen de door voorzitter Ternchard aan de juryleden geadresseerde aanbevelingen en beschuldigde den wr&gistraat niet te verdoezelen partijdigheid te hebben laten blijken. Washington!, 14 Febr. Bij het ministerie van justitie verklaart men. dat president Roosevelt geen genade zou kunnen verleenen aan Hauptmann. Hel. doodvonnis is namelijk uitgespro ken door het igerecht van den staat New-Jersey en niet dpor een federale rechtbank. Zitting van 1* Februari, Mcrgenvergadering De zitting wordt om 10 ure geopend door den lieer PONCELET, voomüor, en. de Kamer vangt het onderzoek aan van het wetsontwerp van Lande mid delen. Beoogd van een gedenkteeken ter nagedachtenis van Koning Albert. M. P1EP.I.OT, minister van Binnen- landsehe Zaken zet beknopt het doel van liet wetsontwerp uiteen. Beoogd wordt de oprichting van een nieuwe bibliotheek die beantwoorden zou aan de eischen van dezen tijd. Een beheer raad, waarvan dc leden door den Ko ning zouden wo-rden benoemd, zoa be last worden met de verwezenlijking van .het ontwerp dat bedoeld 13 al» ceu nationale hulde aan Koning Albert. M. P1ERARD (spc,) verklaart dat de socialisten het wetsontwerp zullen stemmen, doch mits een principiee voorbehoud. iM. BRUNFAUT (soc.) drukt den wensch uit dat voor het opmaken der plannen zou beroep gedaan worden op al de Belgische bouwkundigen en de definitieve keuze zou bepaald worden in een openbaren wedstrijd: M. CARTON DÉ WIART, (kath.'V verslaggever, wenscht eveneens dat voor 't opmaken van de plannen een wedstrijd zou worden uitgeschreven De bouwkundige zou een Belg- moeten zijn. Voor .de practisclie rege ling zou het wijselijk zijn alles over te laten aan den beheerraad. M. BRUNFAUT (soc.); neemt op nieuw het woord om te verklaren dal ook hij een Belgisch bouwkundige wenscht. De zitting wordt om 12,15 ure ge heven. Begrcoting va.n 's Lands middelen Namiddag vergadering. In den namiddag wordt de behande ling van de begrooting voortgezet. Het aantal sprekers is op dit oogen- blik zeer hoog en een nachtzillmg m...1(.^<kgSfltgg'er MARQUE.f astrrsx' en voor (lib.) aan de beurt, die bij ordemotie logenstraft, dat liij het inrichten van een reusachtige loterij zou hebben aan bevolen. Dit is niet waar, zegt hij vermits ik loterijen beschouw als on zedelijk en schadelijk voor den handel,I Wat ik wel aanbeveel, dat is de uitgif te van een groote leening teT uitvoe ring van openbare werken, zegt hij. iDaarna handelt heer EL1AS (VI. N.) over de politiek van dé Regeering in financieel opzicht. M. MICHAUX (kathïlj oefent insge lijks kritiek uit. De Albertinabibliotheek De oprichting van de Albertinabi bliotheek, w.ordt bij hoofdelijke stem ming goedgekeurd met 125 tegen stemmen en 7 onthoudingen. De drie communisten hebben tegen gestemd. De Vlaamsch Nationalisten hadden de zaal verlaten. Rcuwhulde aan den Koning, Ee.n verklaring van den Voorzitter Dë voorzitter geeft dan lezing van de volgende verklaring die een rouwluil de is aan wijlen Koning Albert. 'Aanstaanden Zondag is het de ver. jaardag van het overlijden van onzen diepbetreurden Koning Albert I. Daar De Kamer 'dien dag niet bijeen komt, zou het Bureel uit haar naam, een groet gaan brengen aan zijn graf, in de crypte te Laken. Ik ben er zeker van, Mevrouw. Mijne Heeren, dat gansch de Kamer hot met dit voorstel eens. is en dat gij ons één. parig zult gelasten uw eerbiedige groe ten over te brengen, niet alleen aan de nagedachtenis van den Grooten Konin~ dien wij verloren hebben, maar ook aan H. M. koningin Elisabeth aan wie wij aldus de gevoelens van verkleefdheid van gansch de Natie zullen uitdrukken. Ilv zie met genoegen dat gij, door het ontwerp op dc Bibliotheek Albert I aan te nemen, op den eersten verjaardag en plechtige hulde hebt willen brengeïf aan de roemrijke nagedachtenis ,van onzen diepbetreurden Vorst. Ik wensch u geluk met de houding eni ben er u dankbaar voor. Terug tot het debat. De bespreking wordt verdaagd tot Dinsdag. Bij de hervatting van de bespreking stelt de voorzitter voor, dat de bespre king toekomende week zou worden voortgezet, daar er nog te veel spre kers zijn ingeschreven en hel debat vandaag niet kan worden uitgeput.; De Kamer stemt hiermede in. M. MICHAUX (kath.) zet zijn redo voort. Hij betoogt dat de belastingdruk, ondraaglijk geworden is en dal. de Re- geering beter zou hebben gedaan dien druk te verminderen in stede hom Ie' verhoogen. Daarna handelt hij over de belangen van den middenstand. Na hem spreekt heer UYT ROEVER* (soc.) die eveneens1 een merkölijkór deficiet in lret zicht^tclt dat"de 00 mil— licen, door de Regeering bekendge maakt. Hij schat liet deficiet op 350 millioen frank. Spreker oefent cril.iek uit op' de sa menstelling van het indexcijfer, en be weert dat de vorige regeeringen hier bij den indruk hebben ondergaan van 't Comité Central Industrie!», ook de regeering waarin heer Heyman zat) zegt. hij. Heer HEYMAN (kath.)'. Wacht even, ik zal u antwoorden. •Heer ÜYTR OEVER. De Regeer mg streeft slechts dit doel na namelijk de loonen van de arbeiders naar om laag te drukken. Heer HEYMAN antwoord op don so- cialistischen spreker, dut liet index cijfer op rechtvaardige en weten schappelijke gronden wordt opgesteld, trouwens dit indexcijfer kreeg zijn eerste bekrachtiging van wijlen lieer Wouters, socialistisch minister. Wat; M. betreft, zegt spreker, ik heb altijd U-Ui n 1 cfe I'jebéfrr,tv organismen worden hierbij geraad pleegd. Het index bewijst diensten aan 'Je arbeiders en zij doen kwaad die dit index aanvallen. Overigens staat, do loyautcit der arbeiders boven alle ver denking. Heer VANHECKE (kath.); wenscht den minister van Financies geluk met de gevoerde politiek, doch hij houd er aan, enkele kritiek over sommige technische punten te maken. Zoo zeg't; hij, dat de begrooting wel degelijk m evenwicht had kunnen zijn, liadde de Regeering een krediet van 240 mil lioen fr. voor werken van openbare ge zondheid over een termijn van ver schillende jaren verdeeld zooals zij reeds in 1934 voorgesteld had. Wat dé betwiste vraag betreft van deflatie, in flatie, de val va tie, heeft de Regeering den goeden weg gekozen. De deflatie! is de beste weg. In ruil van de offers die gevraagd worden, zijn er vele voor de elen aan verbonden en bovendien zijn de offers rechtvaardig verdcekb Wat inflatie betreft, dit is een poli tiek van gemakzucht en van tijdelijke verzachting, doch de slotsom zal des! te harder zijn. Sprekende over de da ling van het indexcijfer, bevestigt spreker dat die daling geschiedt is ten nadcele van de landbouwers en bij: verzoekt de regeering geen krachten be sparen om den onrechtvaardigen in druk weg te nemen, als zouden do boe ren de oorzaak zijn van het duur le ven, door de bescherming die zij ge nieten. De index van de prijzen der, landbouwproduklen staat verre be neden de algemeene prijzen yan den kleinhandel. Heer YAN IIECKE, handelt over dei werkloosheid en herhaalt zijn bevesti gingen van vroeger, dat alleen doop een stel van openbare werken, die plaag kan worden' verholpen. Er zijn werken genoeg, vooral van openbare, gezondheid die zouden kunnen uitge voerd worden. Men hoort tenslotte nog heer BU- TAYE (VI. Nat.) waarna de zitting yan den dood des Konings, een eerstel ten 6.30 u. wordt geheven. Flemingt.on, 14 Febr. Sedert 1T ©a ïftwoig hlfrpfys& uur gisteravond loopt Hauptmann in zijn cel op en neer en lielhaalt voort durend de woorden «Het is verschrik kelijk, verschrikkelijk». Hij heeft niet gegeten, maar talrijke sigaretten ge rookt. Met een teeken van zijn hand weigerde Hauptmann derj bijbel die een bewaker hem wilde aanbieden. Hauptmann zou buiten bewustzijn gevallen zijn, toen hij na do uitspraak weer in zijn cel terugkeerde. Daarna zou hij een zenuwkrisis hebben gehad* Hijwordt nauwlettend bewaakt, daar men vreest dat hij zelfmoord zal plgf gen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1