Buitsclie Toestanden Brouwerij OE OHEEST N, V. AALST DE KAPITEIN Gasontploffing ts Antwerpen Koloniale Loterij JVEos&t; te> kioop Socialistische Protestvergadering te Charleroi Veer dei Middenstand. Hel lijde lijk krediet fonds voor den middenstand tint slechts enkele' dagen in werk'rig is, heeft reeds. 470 vragen, lot krediet ont vangen, Onder de zaken die kónden on derzocht worden, zijn er elf die .vim de krediellockenning genieten. Herziening der Alkcolwet. De Bond der Koffiehuishouders van Luik en Omliggende heeft, naar aanleiding yan het feit dat nog geen besluit is gevallen voor de herziening van de alkoolwet, een motie 'goedgekeurd hou dende sluiting van alle inrichtingen op een dag en voor een duur die nog na der moeten, bepaald worden. Verlaging van den broodprijs te Brussel. "De beer Minister van Eco- nomische Zaken wordt in kennis 'ge pield van de beslissing, genomen door do groolo broodbakkerijen der. Brus- selsche agglomeratie, den prijs van het brood' met 0,10 ff. de kilogram te verminderen. Men hoopt dat deze vermindering over ganscli het land zal veralgemeend worden, daar de prijzen der bloem se dert de maand September l.l. sterk hebben afgenomen. Onze Economische onderhandelingen Onder voorzitterschap van' M. TIleu m's, eerste minister, heeft een nieuwe vergadering plaats gehad van minis ters en ambtenaren van de departe menten die bij T vraagstuk van den jiilvoer betrokken zijn. De vergadering wasj gevviijd aan liet onderzoek van den toestand onzer on derhandelingen met Duilschland. Weekstaat der Nationale Bank va-i Belgie op 14 Februari 1935. De bil jellonomloop, die 18.041.352.000 frank bedraagt, slonk met 09,200.000. Daar de loopende rekeningen met fr. 82.000.000-toenamen, beloopt de bij de onmiddellijke opeiselibare verbintenis sen waar te nemen inkrimping fr. 147,200.000 op een geheel van lr. [10.170.872.449, G2. De portefeuille met wissels op België jen met goudwaarden op bet buitenland ten bedrage van fr. 3.262,211.513.55, pleeg met fr. 71,200.000, doch de voor schotten op Belgische publieke fond- sen Ie beloope van fr. 023.101.571,2: 'liepen met fr. 03.000.0.00 terug. De goudv'óofraad, tee waaf'de van fr, 14 2.601.003,785,65, geeft, aan niet'aal- dekking een verhouding van 6G.is.Lh. DE GELUKKIGE WINNERS Wij hebben onze lezers reeds de| voornaamste winners bekend gemaakt van de 7c Koloniale Loterij, n.m. de groep van zes inwoners van Agimont bij Hastière, welke het lot van vijf mil joen ten goede kwam. Thans worden nog als -winnaars op gegeven 1. Van een lot ve.i 1 miljoen Twee inwoners- uit Vilvoorde, n.m. M. P. Gelders, wonende aan tie Olm- straat en F. Moerman hadden samen een lotje aangekocht. Het kwam uit met 1 miljoen frank. 2. Van een half miljoen Een handelaar van de place Croix, te Bergen heeft een lot van 500.000 fr. gewonnen. Hij zal deelen met talrijke klanten, die door aankoopen in bezit kwamen, van een gedeelte van bet .win nende lot. Te Kerniel, in Limburg, is een lot gewonnen van 500.000 fr. Het is in handen van twintig inwoners, waar onder lien mijnwerkers. Een groep van twintig landbouwers te Weialen, waaronder W. Van Dor- mael en. de gebroeders Jamart, enz., wint met het nummer B. 04259 liet lol. van 500.000 frank. Ook dilmaal werd bet Walenland sterk begunstigd. Men moet veronder stellen dat daar heel wat nieer lotjes gekocht worden dan in het Ylaamsche gedeelte. Twintig arbeiders van de Cliarbon nages de Mariemorit-Baseoup» z*in ii bezit van'een lot waarop eèn half mil joen is uitgekomen. Een inwoner uit' Rceulx heeft liet geluk alleen winnaar te zijn yan een lot van een half miljoen. Een derde lot dat een half miljoen wint, werd verkocht door een wissel- agent uit La Louvière. De winners van 100.000 frank Een groep van 35 werklieden in dienst der Spoorwegmaatschappij heeft een lot gewonnen van 100.000 frank. Een vijftal personen van Koewacht hade'n samen een lot gekocht. Hel. kvvani uit met 100.000 frank. Bezigheden In Maart. 4. Rond dezen lijd is hel volstrekt noodzakelijk na te gaan, of de winter-' graangewassen als tarwe en rogge nieti al'te veel geleden hebben van de voch tigheid of van de koude. In bevesti-j gend geval zal men ze best opwekken met het toedienen van 100 tot J.50 kgr.J ammoniaksulfaat. Na het. uitstrooien! is het voordeelig den akker met de om-| gekeerde eg te eggen; dat laat t-oc de meststof eenigszins te dekken, en qo lucht dringt gemakkelijker in deii grond, wat de werking van de voeden de bestanddeelen bevoordeeldgt. 2. Het planten van aardappels wordt voortgezet. Benevens* 400 lot 500 kg,i\ superfosfaat per hectare, 200 tot 300 kgr. zwavelzure pota-sch 'óf 500 lot 000 kgr. rijke sylvinite die drie tot vier we ken vóór het planten worden onder.ge- ploegd, zal men slechts éenige dagen vóór de planting 200 tot 300 kgr. am moniaksulfaat ondereggen. 3. Wie nog moet haver zaaien, zal verstandig handelen, bij oen 200 karren goeil geleerd paariler.mest te k >rp. Allevcrinp, Februari, in 't bureel dor bemesting met stalmest, 150 tót 200 kgr. ammoniaksulfaat, 300 tot 400 kgr. superfosfaat en. 300 tót .400 kgr. sylvinite-kainitc te gebruiken. Fosfoorzuur- en potasch'mestea wor den ingeploegd, en het rimmonlaksul- faat wordt eenige dagen vóór bet Faulhaber aangehouden zou zijn. wor den op bet- aartsbisschoppelijk palcis gelogenstraft. Daarentegen kon noch bevestiging noch een tegenspraaic ver kregen worden ten aanzien van de be richten, volgens welke eenige leden van liet personeel van 'l aartsbisschop pelijk paleis door de politieke .politie zouden vastgezet zijn. De berichtgevers, die aanwezig wa ren op de vergadering, waarin Bauer, gewone de foes,iuur(h»r der gemeentescholen, de. Postzegels met muziek. Er is op pOBtzegeJgebicd weer eens iels nieuws onder de zon, vooral voor verzame laars van «zegels hi bijzonderen sa men hang» om van le watertanden De beide gelegenhcidszegels ter her denking van het 100-jarig beslaan van liet Tsjechisch nationale volkslied (Kote domov iiiuj) zijn namelijk niet alleen los verkrijgbaar gesteld, maar ook in velleljes van vijftien stuks, waarboven de naam van het lied met de jaartallen 1834-1934 en waaronder .de muziek niet den tekst Het. geheel is o.p kunstdrukpapier gedrukt; de zegels zijn ongegomd ge lalen ongetwijfeld met het vooropge ■stelde doel dat ze toch niet voor fran keering gebruikt zullen worden. De velletjes ziijn alleen aan het postkan ito.or te Praag te koop. WIE BETAALT DE PR0PA6ANDA De socialisten strooien het geld langs stralen en wegen met hun pro paganda voor liet .plan, rataplan Die propaganda'kost millioeneil 'en. hun partij- en syndicale kassen zijn zoo ledig als de kas van de Bank van den Arbeid, die, in betere tijden de on kosten voor bare rekening nam welke de roode politiek medebracht. Vanwaar dan het geld, waar de so cialisten op dezen stond zoo royaal mee omspringen Wie betaalt de propaganda 2 Wie Niemand anders dan, de le den hunner syndicaten én Je arme werkloozen Allen die een bezigheid hebben "n de syndicale instellingen moeten gedu rende de maanden Januari en Februa ri 5 van bun loon afstaan aan bet planfonds de syndicaten moeten die sommen maar voorschieten en ze te rugvinden bij de afhoudingen op de loonen. Verder wordt, heel het land door, drukking uitgeoefend op de doppers, opdat zij een gedeelte van hun steur geld zouden afstaan ten nate der pro paganda. Naar het beweren der socialisten, ontvangen de werkloozen le veel om te sterven, maar le weinig om te leven wat niet belet dat diezelfde socialisten nog weten beslag le leggen op een ge deelle van het armzalig steungeld ten behoeve hunner politieke werking. zaaien ondergeegd, 4. Wie veel vlas, van goede hoeda nigheid wil bekoipen, moet geleerden mest aanwenden alsook 200 lot 300 kgr superfosfaat en 150 tot 200 J:gr. zwa velzure potasch per hectare die diep ingewerkt worden. Eenige dagen vóór het zaaien zal men 200 kgr. Ammoniak sulfaat uitstrooien en. zorgvuldi eggen. 5. Nogmaals wijzen wij op de nood zakelijkheid de weiden te bemesten met 150 tot 200 kgr. ammónraksulfaal per hectare en daarna goed Je eggen, in geval deze bewerking niet zou gebeurd zijn in Februari ter oorizake van liet slecht weder oi' om een1 andere reder,. 6. Dc fruilboomcn ih' tuinen en boomgaarden dienen ontdaan van een deel oudo schors en gereinigd yan mossen, rupsennesten, poppën en eït jes van de ringrups, enz. Dat alles verliezen de oppassende., landbouwers niet uit het oog. Pixi. predikatie A an eardinaal Fan limner; van Zondag j.l. beantwoordde, werden m hechtenis genomen onder de beschul diging, dat zij niet in hel bezit waren van een bewiijs, welke hun het recht verleende tot berichtgeving. De stemming onder de bevolking is de laatste tien dagen aanzienlijk ver scherpt door lal van incidenten, zooals bet. vorgadcringsverbod van katholieke ouders: en door het aanslaan van een brief uit hel. paleis van eardinaal Faul haber aan de katholieke ouders, waar in dezen worden voorgelicht, welke slappen zij moesten doen, om hun feïn- 'n~ deren op de lijsten der confossioneele scholen le doen plaatsen. Bovendien zijn alle katholieke vergaderingen bui ten de kerken verboden. de naiio-' EEN SCHRIJVEN VAN 2. EM. CARDI- NAAi. FAULHABER AANGESLAGEN De groeiende spjnnApg der laaB'ej dagen over den schoolstrijd, bereikte te Munehcn haar hoogle.punt met de aanhouding van een. aantal buiien- landsche correspondenten, die een po ging deden, verslag to maken van vergadering der anti-katholiek naai socialisten. Eenige correspondenten, die m het bezit waren van builenlandsche pas sen, werden weder op vriije voeten ge- Sjleld. De correspondent van de «ïJ rated Press», Ernest Falkner,die Du it.-.cl: staatsburger is, werd evenwel, na twee maal aangehouden en wed ér vrijgela ten te zijn, voor de derde maal in hech tenis genomen en bev'ndt zich Inans in arrest bij dc zoogenaamdr- politieke politie. Berichten, volgens wélke MET DE BOODE HA3VDE3V 3de Vervolg. - Arme zuster, voegde Röscöff hij. Zeker, gij bemint mij, gij jieot mij beiden lief, sprak Anaika. Néén, °t is uwe schuld niet... 't Is de wil des -«Heereri... lloscoff, ik heb niemand irieer op de wereld dan Guilanek en u, maar bedenk het wel dal gij eene groo ve verantwoordelijkheid op u neemt... Ik vertrouw u mijn kind, mijn schat ïnijn leven loe gij moet hem be schermen en liefhebben, gij brengt lioni mij 'gezond terug, gij - Moet het zijn, ik zal mijn leven voor hom geven, was het eenige anl ,woord van Hoseoff. Van dat oogenblik af- maakte Anai ka gebruik, oni haar riioedérhart met .volle teugen le doen genieten van de leste dagen, die Guilanek nog bij haar doorbracht. Zij dacht niet zoozeer aan de op handen zijnde scheiding, dan wel aan de vreugde. Niet dat men de afgestorvenen ver gat integendeel, versche bloemen werden op de graven geplant -le pas toor droeg de Mis op en meer gehecht dan ooit hingen Anaika en Petrus Hoseoff aan elkander, loen het oogen blik van scheiden daar was. Daags voor 't vertrek kwam Peter zijne zusier niet opzoeken. Hij be greep dat het hein niet paste getuige eardin aal le zijn van het leste afscheid. Jn dien lussehentijd kocht hij eenige voor werpen, die Guilanek van dienst kon- konden zijn, had eene vaderlijke zorg voor alles wat den toekomstigen. zee man betrof, en toen hij meende da alle benoodigdhe.den aan boord van de Sainte Anne gebracht waren, begaf hij zich naar de hut dor wedu we en vond daar Anaika overstelpt vaii droefheid, terwijl zij Guilanek, die even luide weende als zijne moe der, aan haar hart drukte. Roseoff moest zich geweld aan doen en toen hij de wanhoop zijner zuster en het gesnik van haar zuun zag, was hij op het punt uit te roe pen Blijft bij elkaar. Maar, dacht hij bij zich zelf, zij zal mijn voorstel toch van de hand wijzen. Met vasten slap trad hij de woning binnen en zachtjes de hand op haar schouder leggende, sprak; hij tot haar Zuster, het uur is geslagen. Ach, Ros'coff, dat ik hem nog eens aan mijn hart drukke ?n mijn moederlijken zegen geef. Zondagochtend heeft te Charleroi een betooging voor bel Arbeidsplan plaats gehad, op aanstichting van de soda li st-i serie leiders-. In de tentoonstellingshal waar een meeting plaats had, waren g-rpole spandoeken gehangen; do menigte riep «Naar Brussel op 24 Februari' Dc meeting werd geleid door den heer Gailly, voorzitter van hel Natio naai PjankoinileiL De lieer SPAAK sprak zicli uit 1.2 gen de verlenging van de volmacht. Dinsdag zal in de Kamer uitgemaakt worden of deze bereid is om hot be- toogingsverbod te onderschrijven. De heer "VAN DER VEI. DE, na een buide ah 11 "de gedachtenis van Koning Albert, als hoeder van onze vrijheid zegde dat hij het besluit van de rogee- ring niet kan aanvaarden. Desnoods zal beroep gedaan worden op het land zelf. Indien men de betooging van 24 Fe bruari blijft verbieden, zegde de lieer Vandcrvelde, zullen de arbeiders zelf daarop' antwoorden uü~ regeering kan hen wel beletten Brussel te bereiken, maar niet dat zij lot staking overgaan. De vergadering ging onder het zin gen van de «Internationale» uiteen. Ben geheime Stokerij nabij Zottógem Zaterdagvoormiddag deden de ac cijnsbediende van Munkzwalm, de tilu Van Hauwere, sectie-overste en; zijn bijgevoegde collega, de gewone dienst- roiide op het grondgebied Velzeke, om hol gebruikelijk toezicht te houden bij de verschillende' 1 ikcilrli'aridelaars. Üp een eenzame plaats in de Kruis straat, namelijk aan dc woning van. den li. Tjóbbel Omcr, bierhandelaar, werd door den h. Van Hauwere oen verdachten geur opgemerkt. Zonder overhaasting zotten de hecren onge merkt hun tocht voort. In het terugkeeren echter werd aan geklopt- maar het bleek dat niemand aan huis was. Nog meer door vermoe dens gesterkt besloten zij door do poort, den hof op te trekken. Daar ge komen zagen de accijnzen een persoon met haastigen tred zich verwijderen. 01 weldra onldcklen de bedienden door 't venster van een der achtergebouwen. ee.11 stokerij in volle werking. Onmid dellijk belde men de Rijkswacht van Zoltcgom op, welk bij toeval >p ronde was in dezelfde gemeente, zoodat de gendarmen gauw lor plaats .varen. Al Jiet materiaal, noodig tot aller bande bewerkingen voor het stoken, verschillende liters alcohol, een grocio kuip grondstof in gisting werdén aan geslagen en Zaterdag, laat in den avond naar Gerit overgevoerd. liet onderzoek wordt ijverig voordge zet, daar men vermoedt dat nog andere personen in deze zaak betrokken zijn. vervolgens naar den liemel Tol wederziens, sprak Anaika met gebroken stem. Oom cn neef verdwenen allengs- kensi aan den gezichteinder, totdat zij geheel buiten liet gezicht waren. Hierop zonk de weduwe op haar knieën en riep1 kernipiul uit Verlo ren, helaas, voor altijd verloren Terwijl Anaika naar hare woning terugkeerde en den "''Vrijen, loop aan hare tranen liet, beklom Guilanek de touwladder, die aan de zijde van üe Sainte Anne hing. II. AAN BOORD. Indien het aanleeren van de werk zaamheden aan zijn nieuwen werk kring verbonden, voor Guilanek rnn/eilijkheden opleverden. Jan -wist de toegenegenheid van Roseoff deze zooveel mogelijk voor hem te ver zachten. Daarom ging do ?oon van Anaika. die bovendien nog- bijzonder aan Moucheron en Faribole was aanbe volen. geene slechte behandeling le gem oe t. Moucheron was dc aangenomen zoon van de zee, in den persoon van Zij legde hare handen op het hoofdj meester Flambard.een wakkeren zee van Guilanek en zegende hem én de. man. die iedereen ten dienste was. jongen was zoo aangedaan, dat hij Flambard had .achtereenvolgens den moed niet meer had om z'< h uil geheel zijn familie" verloren zelfs de armen zijner moeder los te mo-| zijn beste kameraad, die de helft zij ken. zoodat Anaika, ondanks al haar «er fortuin in zijn bezit had, was b- tlrac/fheïd, «genoodzaakt was hem eene schipbreuk omgekomen. Als hij daaraan dacht dan ging er nog eene moed in t.c spreken. Roseoff wachtte aan dc deur. II1 j sprak niet, maar met -zijn reehler- hand wqes hij naai; he_l kerkhof rilling door zijne leden. Gedurende twee Ijaren bleef l»ii ge en' liccj ajleeff ijl gidi zejven gekeerd cn zocht le vergeefs naar een vrienden hart. Toen hij op zekeren avond de stra ten van Brest doorkruiste, ter hoogte waar zich de herberg van moedor Lamproie bevindt, stiet hij met den voet tegen een pak lompen waaruit menschelijk gekerfd opsteeg. De izceman nam 't pak op, ging haastig naar de gelagkamer waar ge dronken word tot men elkander 11'el, meer verstaan kon en waar gerookt werd dat de een den anderen niet meer zag, sprong over twee tafels duwde twee beschonken matrozen op zij en drong door tot de plaats waar moeder Lamproie als meesteres ge zeten was. Zij was eene dikke vrouw, met een frischc uiterlijk, had een gullen lach over zich, fonkelende oogen, was vriendelijk in haar omgang, maar eene duivelin als men haar tegen had. Die vrouw was thans voor de twee de maal weduwe zTj lapte wel is waar in haar huis, maar nooit Jul de zij eenige slemperij of 'osbandig- heid gebeurde het ooit dat hare be zoekers door het overvloedig gebruik de kracht van hare dranken niet ken den en de uilwerking ervan zich bij ben weldra openbaarde, dan wist zij altijd in tijds le voorkomen dat er on geregeldheden hij haar voorvielen. Ach, moeder Lamproie, rief Flambard uil, terwijl hij zijn gevonden sehal. op den toog neerlegde, geef mij eens' goeden raad. Heere God, een kindje. Ik liacl bet' bijna de hersens Ui- Zondagochtend werd de Herderstraat, in, opschudding gebracht door oen gasontploffing, vvelke zich in hot huis n, 24 voorgedaan heeft. Dé ontploffing had plaats op een ledig slaande kamer yan het tweede verdiep, waardoor eveneens brand, ontstond. Debrand-vVeer kwam dade lijk ter plaats doch deze moesten niet werken daar geburen het vuur go- bluseht hadden. Nevens de ledige kamer vei blijven de echtelingen Wiiyls-Van Noyen. Dc inan werd oen gasreuk gewaar. Deze begaf zich op het portaal, ont stak. een zwavelstokje, waardoor de ontploffing plaatsi had. Frans Wuyts, 08 jaar, zijn vrouw Maria Van Noyen, 67 jaar, en het kind Leopold Boric, 12 jaar, bekwamen door de ontploffing lichte brandwon den aan hel hoofd. Deze werden ter verzorging haar hel Sluivenberggast- hufe overgebracht. Hun toestand is geruststellend. Door de ontploffing word belang rijke schade aan 't huis aangericht.Het gansche dak werd afgerukt en ver schillende ruilen vlogen aan stukken. getrapt. -Maar, zeg mij eens, meester Flambard, waar gij dien vond gedaan, hebt Aan den boek van deze straat-, achter de sitad-spomp'. Het arme schepseltje is .bewuste loos, hernam de vveérdin, een, lougjo wijn zal liet waarschijnlijk tot. het le ven terugroepen. Daar is het nog veel té jong i voor, zegde een matroos, die bekend stond onder den naam van" Jean ''Ar- j mar. Eenige drinkebroers stonden op tui omringden den toog. Maar, Flambard, wat.zult ge nu met dat onnoozel wicht aanvangen hernam moeder Lamproie. Parbleu, dat is ook ee.i vraag t. De kleine verlangt slechts le leven. Ongetwijfeld, maar daartoe zijn middelen nooclig 1 Vondelingen worden op kosten van het land opgevoed, zegde een inilf- beschonkene. 't Is waar, hernam Flambard op bitteren loon, de vondeling behoort in het vondelings gesticht 't huis 1 ILJ zal daar op kosten der algemcene wel dadigheid verpleegd en opgevoed wor den, eene vreemde moeder zal daar do? plaats innemen van zijn eigen moe der... maar wanneer de tijd zal zijn aangebroken dat zijn verstand ziclï. eenigzins begint le ontwikkelen, zal het kind naar zijn vader en moeder vra-» gen... En wat zal den armen knaag daii antwoorden X-,<3 ÜÈ&JÜib

De Volksstem | 1935 | | pagina 2