Deugd en Vreugd Hij kwamJj sprak jnzesde niets! 22 Kamer Kerkstraat, 9 en St Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD Ï20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag FEBRUARI 1935 FAITMAIN Ge Luchtwaarftverbineling België Congo Vier Werkhuizen door brand vernield te Londen Publiciteit builen bel Arrond, AALSX a Agentschap HAVAS, AdolC Mailaan 13, fe Brussel XXXXIe jAARUANfi EB MMER 44 Rue de RicReley, Eariji Bank Buiding/Klngswap, SO, Bondres W. C. S, H. Marguereta Zonop0,50 Zou af 5,20 L. K. 26 N. M. (Folklare). (7de Vervolg..)] Vergadering van Woensdag 20 Fefor. Meester Lievens almanakjes zijn op ruiende en opruimende dingent.jes ei Ipompen u meer dan eene goede pmt bl-oed in. Als men dat begint te lezen tan men er geen einde aanstellen, ten zij als 'L boekje lenden is. In ieder almanak staan er ook spreekwoorden welke hij betiteld met het hoedanigheidswoord ïïr.gelsehe, Spaansche, Chineesche, enz. En 't is dan translated bij Master Lieven of Luiacrds doen den moesten arbeid. De waarheid heeft een se noon aengezigt maer slechte kleederen. I)en gulzigaerd maekt zijn graf met zijn ei gen Tanden. Twee hielen zijn altemels vier handen weerd. Qmzigtigheid is het heste pasport om ele wereld te doon ei- zen. Slecht gewonnen, gauw verteerd. Vaerwel en loopt naer de galg, (lat is tweemael God bewaer u. Nen engel bui len huize is nen duivel bij t vuer. Wel geplaetst is half verkocht. Elk vogelt- jen liioort geern zijn eigen stemme. 'Armoe breekt de vriendschapsbanden. Men moet niet al zijn belletjes aen een pcerd hangen. Een klein potje is gauw heet. Het grootste geluk of onge luk van den mensch is een vrouwe. Nie mand is armer dan hij die God niet en bemint. Gezonde kost, ne waar! En daar valt Veel uit te putten en te leeren. 't Is nen gebeelen boek waard en nijpt, zalft, on derwijst. en bekeert gelijk het beste goed afgegeven sermoen. 't Was ne fijne man, ne kenner der mensehheid en van het mensch-dom. Niet te verwonderen dat hij zoo op; zocht werd door dc verslandigen, de fi- lozoven, de letterkundigen en zoo be mind door zijn duurbaar volk. Een echte Volksschrijver en volksmenner was Meester Lieven. Kon het anders of hiij moest de me nigte meeslepen en tot betere gevoelens ,en gedachten brengen. Dan volgen de merkweerdige voorval lcn van het vervlcvgen jaar. 't, zij» oo: allemaal kloppen die treffen en goed (doen. Ik kies er enkelen uit :ji <1866. Januari Binsfdeze irïaèïïd Sterven er wekelijks in Engeland zeven duizend koeibeeslen van de runderpest, acht duizend menschen bij gebrek aen voedsel, en tien duizend van overdaed. .Wilt ge mij niet gelooven, leest maer. eens de gazetten. Den 16 overlijdt Henri Temple, meer gekend onder den iiaem van Lord Palmeston, den bezondersten staetsman van Engeland, het opper hoofd van de vrijmetselaars der vijf werelddeelen, de ergste vijand van dc Roomsehe kerk. de oudste schurk van Lodewijk-Napoieon. Zulke meesters, zulke knechten «Den 10 December 1865 sterft onze Koning (Leopold I) en 'k hoor iedereen roepen Le Rol est mort. vive !o Roi Dacraeli ziet gij dal wij zonder Koning niet en kennen voortdoen, mê meer ais de bietjes zonder Koningin Maer de ministers, wacrtoe dient dat ten zij om ons te stroopen Wacr' bet niè geweest, van onze Trien, ik had al lang mijn ten- te neergeslagen aen d'oevers van den fVlississipi. In America geniet men reg ion vrede, daer is er ware vrijheid, Elk blijft daer meester van zijn kas» Daer mogt gij reizen zonder pas. En schier in alle waters visschen, ais iemand zou nen haes cpdisschen, Geen mensch en komt er op uw hof, Om) u te vragen naer permis of jaat- verlof. «Maerte. Mejuffrouw Patt-j gaot naer Sint Pietersburg, 'k en weet niet welke liedjes zingen, en keizer Alexander geeft beur tien duizend franken voor iedcren avond. Onze pastoor zingt een' ■jaergelijde, met een nuchtere ma eg en. hij krijgt zes en twintig stuivers, en! nog zeggen de boeren 't is gauwo ge wennen P-eist dat ne keer Zij en| denken niet eens dat Opening om 2 uur door. den. heer PÓNCELET, voorzitter. De Rijksmiddelen begrooting De algemeen beschouwingen over de rljksmiddelenbegrooting voor 1935, worden voortgezet. M. HORRENT (liib.) zegt dat de Re geering alle vertrouwen verdient.Spi e- ker wijst op de sociale uitgaven welke ruim 1300 millioen bedragen en op de nadeelige gevolgen van devaluatie. M. MERLOT (sor.) zegt dat liet ma li van de rljksmiddelenbegrooting niet 60 millioen maar bijna een half mil jjard bedraagt. Spreker komt er tegen op dat 200 millioen van de 670 welke voor den werkloozensteun uilgetrok ken worden ingeschreven werden op de buitengewone begrooting, welke, intusselien nog niet ingediend werd en welke, naar het schijnt, door een lee ning zal gedekt worden. Spreker verheugt zich over de we derinvoering van de supertaxe, zij not, onder een anderen, naam. Wat de devaluatie betreft heeft op de socialistische banken alleen de hr Hubin verklaard dat hij er voor was. Op 19 Juni 1934 heeft de partijraad een resolutie goedgekeurd welke hier op' neerkomt noch deflatie noch in flatie, maar het Plan Spreker wijst vervolgens op de vrij wel onbelaste winst van de verzeke ringsmaatschappijen en electrieiteits- bedrijven. Met betrekking tot conversie van de Staatsrenten, vraagt spreker zich af, waarom deyheer Carton de Tournai verslaggever van de rljksmiddelenbe grooting, van conversie een verlich ting van de rijksschuld ten bedrage van 500 millioen verwacht en de heer Dewinde, verslaggever over do be grooting der rijkss-ehuld, -slechts 125 millioen. Spreker bepleit vervolgens (R nalïsatiè van liet krediet. Dit eenige middel om den invloed van do banken te fnuiken. (Toej. links-, M. MARGK (kath.) zegt dat de chris ten dedokraten heel goed begrijpen dal in deze moeilijke tijden, van alle stan den offers' gevraagd worden. Sommige maatregelen der regeering echter gaai in tegen de verdeelende rechtvaardig heid. Vele er van werden overijld ge nomen. Waarom werden de organisa ties niet geraadpleegd Spreker vraagt waarom niet meer bezuinigd werd op openbaat onderwijs* en landsverdediging. Hot besluit op cumulatie voorziet zooveel achterpoortjes dat vriijwel niemand er door getroffen wordt. Nu er is nog hoop dat het besluit van uit voering sommige achterpoortjes sluit. In ieder geval het besluit treft .n geen geval dc cumulaties welke bedoeld werden in bet verslag Francqui. Spreker klaagt vervolgens misbrui ken aan in de rijksnormaalscholen en rijksathenea. Kinderen van weigestel de ou-ders worden vrijgesteld .van schoolgeld. n a I. i is- liet M. VAN OP DEN BOSCH (VI. Nat.), Zulks is niet mogelijk vermits de ou- ders hun inkomsten moeten aangeven. M. MARGK. Het is zeer gevaarlijk te spreken over inkrimping van mi litaire uitgaven. Men gaat zoo gemak kelijk door voor een slecht patriot. Ik bevind mijj nochtans-, in onverdacht gezelschap.„In de hoogste legerkringen heeft men inkrimping aangeprezen, bij de behandeling van de beg rooting van landsverdediging zullen wij h«er op dieper ingaan. Intusselien zeggen we reeds dat hét aantal officieren kan verminderd worden. Honderden officie ren genieten een invaliditeitspensioen en allerlei vergoedingen voor een zamenlijk bedrag van 10 millioen jaars. Spreker dringt aan op afschaf fing van de krijgsgasthuizen waar meer personeel is dan zieken, op; in korting van de terugroepingen. Elke terugroeping van 14 dagen kost 14 mil lioen. Kortom, op de begrooting van landsverdediging kan aanmerkelijk bezuinigd worden. M. MAISTRIAU (lib.) zegt dat er reeds genoeg bezuinigd werd op de bc- grooting van openbaar onderwijs. M. LEURIDAN (VI. Nat.) zegt dat. hij thans ziijn interpellatie houden zal over de houding van de Regeering tegenover de Bank van Handel en "Nijverheid te Kortrijk. Met den aanslag op deze bank wordt, aldus spreker, de nekslag gege ven aan de laatste onafhankelijke Vlaamsche bank. Spreker vraagt waar om de Nationale Bank geweigerd beeft een beperkt krediet te verleenen aan de Bank van Handel en Nijverheid. M. GUTT, minister van financien, ziet niet in hoe het algemeen belang zou kunnen gediend worden met Ie ver zwakking van liet kredietwezen ia dit land. Dc betrokken bank beschikte niet over de noodige kasmiddelen om hel hoofd te bieden aan terugtrekkingen op groote schaal. De regeering was hier van op de hoogte. Zij is echter buiten de onderhandelingen gebleven. Et werd een nieuwe bank j. ting met een andere bank. Deze ver smelting werd geestdriftig onthaald. M. ROMSEE (VI. Nat.) De Regeering heeft een dubbelzinnige rol gespeeld. M. GUTT. Men beeft hier gesproken van een aanslag op Vlaanderen. Ik heb allen eerbied voor Vlaanderen en "zijn cultuur. Met sympathie hebben wij de consolidatie van het Vlaamsche bank wezen begroet. De minister geeft vervolgens lezing van een brief van den voorzitter van de Kredietbank voor Handel en Nijverheid aan den heer Janssens, oud-min-.sl van financiën, waarin deze gedankt wordt voor zijn bemiddelend optreden gedurende de moeilijkheden van di bank. Na eenige opmerkingen van M. VAN OPDENBOSCH (VI. Nat.) over do wed den van de onderwijzers klaagt M. VAN DEN EYNDE (kath.) -over de verhoo ging van de slaehttaxe en over de zware taxes' welke de bloemisten moeten be talen. Om kwaart voor zeven wordt de ver- adering opgeheven. Het wordt meer en meer een grap. en zegde niets... of liever lnj sprak Langs alle kanten geven do sodalis- over alles... maar zei geen woord, geen ten meetings over het Plan van den letter, geen jota over zijn 1 an. ATbei(j j Verscheidene onzer vrienden waren Langs alle kanten trachten zij de er heengetogen om uit den mond van goedgeloovige lieden wijs te maken, M. De Man zelf eens te vernemen wat dat hun plan liet einde zal meêbrengen hij eingenlijk met zijn 1 tan bedoelde, van rio niinende krisis -. hoe hij den nieuwen Staat zou opbou- van de nijpende krisis. .hoe hij Ze dichten er liedjes op. Men zingt wen... met welke middelen in welke ze in solo en in koor. i voorwaarden... met welke waarjorgou Maar als men hun vraagt Wat is van zekerheid ofte wclgclukken uw plan -> Waarin bestaat liet Het Zij luisterden, luisterden. zal de krisis oplossen, zegt gij, maar op luisteren.. bleven Aber das Plan ist in seine Zijn Plan kwam welke manier Hoe zult, ge werk ver- Tasche geblieben. schaffen aan de werkloozen Hoe zult niet voor de pin. ge den uitvoer onzer gefabrikeerde wa-| Welnu, wij herhalen het wordt- dat) ren verzekeren Zal dat gaan met de- geen grap flatie, met duvalvatie of inflatie Hoe- Langs alle kanten wordt er geplandl veel milliarden zal dat kosten Waar Men roept, men schreeuwt, men zult gij die vinden zin6l- mcn men schildert Het Dan ontwijken ze voorzichtig het Plan Het Plan antwoord Het einde van uw miserie Ze stamelen wel onbepaalde woor-jwerk> hooger loon, meer winst, er de verteer. den... Ze spreken van kontrool ove banken... van den aanslag der sleutel- nijverheden... enz. Maar we zien nog niet klaar hoe dit zal getbeuren on we zien nog minder hoe dat een einde zou stellen aan de krisis; Het land van belofte Meer, meer, voor werklieden, burgers en boeren. Het gelijkt een beetje op de wonder- doos van den goochelaar, waaruit zijden chaals, rijke waaiers, frissche bloemen; duiven, ja zelfs konijnen worden ge- tooverd... Maar hier blijft de doos gesloten. Men vertelt aan de nieuwsgierige omstaanders met veel omhaal svat er inzit, maar de doos blijft toe"v.f; Aalst zou eindelijk de groote eer hebben den grooten architekt van het Plan, M. De Man, in hoogst-eigen per soon op een groote vergadering aan het woord te hooren... Hoeveel kilos- papier zijn er te Aalst gearriveerd om, ons dit groote nieuws J_ bekend te maken Hoeveel meters1 gehouden... Je hebt hun je Plan beloofd spandoek Hoeveel liters verf en...fcn... hun 'n doode musch in de handen bier om ons met trommel en muziek gestopt... dat professoraal bezoek aan te kondi-l Als resultaat van je lang aangekon- gen digd bezoek is 't 'n beetje... kaal. En hij kwam... De Man... op Dins- Wat min rataplan en wat meer van dag 19 Februari 1935... en bij sprak... je Plan, ware ernstiger. EGO. Hewel, Mijnheer De Man, je bent een oolijke spotter!... Ge hebt de gcede lui van Aalst eens kostelijk voor den aap; Dariietr-hfi modellen. Haute couture 128, Wieuwstraat, Brusse», ia«,c ping. Rechtover 3on Wlarché. Modellen tegen prijzen 150, 195, 295 fr. beneden elke concurrentie. Zijn geheim afschaffing der aligemeene onkosten. Vraag catalogue. 24.2: keeren zicli; elk leest en bidt, en zucht, en klopt op zijne borst; elkeen gaet ter bedevaert naer: Halle, naer Hüleghem, naer Scherpenheuvel, Woubrechtegem, Borsbeke, Zwijndrecht, Aeltre, Dadi- zeele, Machelen, Assebrouck en nog al verder: maer wacht ne keer, laet de ziekte maer eens overdrijven, en Hans- ke Pek zal weeral de bovenzang heb ben. Mij dunkt ik hoor de speelman al roepen En ava.nt deux! balancez O dat ongelukkig mensehdom Ho mo, cum in henore osset non intelles* cit. Het beheer van de S.A.B.E.N.A. kom. de laatste hand te leggen aan de tech nische en administratieve organisatie •Jer luchtvaartverbinding tusschen België en Congo. Zooals de lezer weet werd de maat schappij met deze uittbating gelast bij beslissing van den Cabinetsraad in de maand December 1934. Het vliegtuig dat het eerst den groe ien sprong zal wagen vertrekt van uit Brussel Zaterdag 23 Februari a.s., om 4 ure des morgens met Leopoldvillc als bestemming. Het zal deze stad bereiken Donder dag daarop volgend 28dczer. November 17. Een der rijkste Jen man zoo me~| fcoopmans van America, den heer Pea- nige nachten uit zijn bedde. moet. om rody, geeft vijftig honderd duizend hun, óf iemand van hunne familie,! francs, dat is vijf millioen, aen den ar dour alle weer te gaen berechten. 'Imen van Boston, 'k Hoorde laest twee Ju-ii 24, Feu Amerikaanseha ij offer) gierigaards zeggen: «Gij e.n mogt d'ar- Wordt gemagtigd het ambt van notaris' me menschen den weg naer uw huis le bedienen. Zou ze wel kunnen zwijJ niê wijzen. 't Kan gebeuren, zei ik gen, dunkt u, als er beur iemand zijn zoo, maer dan dient gij zelf naer h testament laet maken Ik twijfel er huis te gaen gelijk Mijnheer Pearody, aen, 'k hel» ergens gelezen Rien ne pèse tant qu'un secret, Le porter loin est difficile aux dames; Et je sais même ce fait Bon nombre d'hommes qui sont femmes Augusti. Den cholera sleept in do-j z'j hadden 't vers-aen. ze maond met honderde duizende men-' Wlaer of zij den armen zei ik zoo, want als gilj den armen niet en helpt, zei ik zoo, hoe zult gij in don Hemel geraken mijn Marpagcr.s zwegen schen naer het. graf. Men v ra egt nu van alle kanten naer priesters en patera en nonnckcns. Ook de ruwste zielen be- ?ia yervolg hiernoveitj Nadien, endersteunden daer tv/ljfel ik [acn.j- EENiGE FABRIEKEN MET GROOTE MOEITE VOOR HET VUUR GESPAARD GEBLEVEN. Londen, 20 Febr. Woensdagmor gen vroeg heeft een hevige brand ge- Is dat niet allemaal raak en den na-j woed in een fabriek in dc LohAsoschc gel OR den k0£, IVIarc. J yporslad. HPllU Actom, Na een verblijf van 4 dagen in do hoofdstad der colonie, zal het vliegtuig; op 4 Maart den terugtocht naar Europa dagen te Brussel töë^Te"kö'M'éAV v'11 J Het vertrek van uit Brussel voor den tweeden tocht, zal plaats hebben op Vrijdag 8 Maart, de dag waarop liet eerste vliegtuig zal züjn toegekomen. Dezelfde dienst zal aldus worden voort- j gezet alle Vrijdagen om de 14 dagen en worden ingelast tusschen de diensten an de Fransche regie op Algerië-Bra- saville, zoodanig dat er om de 7 dage'ri eene luchtvaartverbinding bestaat lus-» schen Belgie en de Colonie. In afwachting der mogelijkheid om de tocht nog meer in te korten door den reisweg te nemen over Nigeria, waar oor trouwens de noodige toelatingen reeds aan Engeland werden aange vraagd werden de tocht en de verschil lende 'landingspunten bepaaald als volgt Brussel, Marseille, Oran. Co- lomb, Bechar, Reggan, Gao, Fort Lamy, Fort Arcliambaut, Banguy. Coqu'lhat- ville, Leopoldville. Deze afstand zal worden afgelegd mot eene gemiddelde snelheid van 15. h 1600 kilometer per dag. Tijdens de proefperiode zullen er gcene nachtvluchten plaats hebben, tenzij bij het vertrek en aankomst te Brussel, alwaar de Radiö-Gencometri- fcchc inlichtingsdienst voldoende ont wikkeld is om des nachts even veilig, te vliegen en te landen als in den dag.. Zooals werd medegedeeld zal 'dé dienst in den beginne verzekerd worderi door drie motorvliegtuigen van bet ty pe Fokker, dezelfde type welke door de S.A.B.E.N.A. gebezigd wordt gedurende, verscheidene jaren op hare Europoe- sche en Afrikaansche lijnen. De degelijkheid eii nauwkeurigheid van deze vliegtuigen 'zijn een waarborg voor het weltgelukken van de onderne ming, dit zoowel voor wat de regelma tigheid betreft als de veiligheid. Bij de eerste vluchten zullen de vliegtuigen slechts -post en koopwaar, mede nemen. Wat het tarief desaan- gaande betreft, dit werd reeds vroeger, medegedeeld. Reizigers worden niet opgenomen tenzij bij uitzondering. In den eerstkomenden herfst zal den kelijk do S.A.B.E.N.A. de Fokkervlieg- tuiigen vervangen door materiaal vary de Savoia-Markhetti, dat beter schijnt)' Dank zij het spoedig ingrijpen van aangepast, sneller is -en over een .groo- de brandweer kon bet vuur worden be- ter draagkracht beschikt, dwongen, terwijl de belendende fabrie- Alsdan, zal Leopoldville gebracht ken, die'op con oogenblik ernstig be- worden, op drie dagen reizen van Brus- dreigd werdeïi, konden behouden blij- sel. Tien tot twaalf reizigers zullen ven. .Vier werkhuizen werden vernield, kunnen plaats nemen aan boord van Onze 'foto toont een zicht op de go-1 het vliegtuig en den tocht volbrengen. 1 houwen tijdens den b^jid, Jmet al hei mogelijk ."omfori.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1