drools Volksvergadering m 1 SINT J8ZEFSMAAND Katholieke Strijdars Tosristen in dan sneeuwstorm De kwestie van het oiijoregiem in Saarland Onze Haiidslslsiehtvaart Belgtë-Gongo Geweldige ontploffing te Moskou Kerkstraat, 9 en Si Aalst. Telefoonlij. DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag MM hl 1935 belegd door dea KATHOLIEKEN STRIJDERSBOND HEDEN DONDERDAG 28' FEBRUARI ie 8 ure in t GROEN KRUIS. «OïlcL"SXTX1 Jp j Sle Politieke toestand in de Stad en in het land Sprekers Senator MOYERSOEN, Volksvertegen woordiger VAN SCHUYLENBEROH. xiBEsasirïasciEsixr xv'KLKOM KABINETSRAAD Het Plan in de pan FAITMAIN XXXXIe JAARGANG. NUMMER 50 Publiciteit buiten bet Arrond, AALSX Agentschap HAVAS, Adolf Moiiaao Ü3# te ËRigsel Rue de Rictelaii, ParïJ* IBank Buidittg/Kingswaf, 20 Londres W. C. 2* H. Albinus Zonop6,36 Zon af 5,31 N. M. 5 E. K. 12 (Folklore)] Ernest Hello, een fransche christe- ne wijsgeer, diep geleerde en vooraan staande schrijver houdt eene treffende gelijkenis tuss'chen de twee patriarken die den naam van Jozef dragen. «De eerste Jozef bewaarde in Egypte het natuurlijk brood; de tweede be waarde in Egypte het bovennatuurlijk Brood. Beiden waren mannen van het mysterie en de droiom openbaarde bun zijn geheimen. De eerste Jozef zag zon en maan voor zich nederbuigen; de tweede gebo.od aan Jezus en Maria, die liem gehoorzaamden. Van deze heilige aartsvader en voed. stervadcr cn bewaarder zijn geen bel denfeiten of wonderen bekend, geen woord bleef bewaard van hem. Zijn le ven was doodstil en zijn dood even ver- daken en kalm. Hij vervulde zijn har den plicht van eiken dag en zocht mets anders dan Jesus en Mafia. Zoo ook zouden wij moeten doen en met de Pater Carmeliet, de klooster ling-dichter neuriën we stil Mocht mijn stil en simpel lied, Sint Jozef? u behagen, Och! 't is van geen groot bedied Het zijn maar kindervragen, 'k Zie uw beeltnis geren Ik zou u willen eeren. Eiken levensdag Met nen kinderlach.. Mocht mijn ziele zuiver zijn, Lijk de uwe, lelierei-ne, Was uw leven simpel klein Zoo klein moet ook de mijne Leer met hart en zinnen, Mij Jesus trouw beminnen En Maria zoet, Als eer. kind, zoo goed.. De iorde van Sint Franciscus' ver- Spreidde eerst den j?eredienst van den heiligen Bruidegom van Maria, later hielpen daartoe de Jezuiten en ook de Carmelieten. Deze laatste werden wel haast de groole voortplanters dezer devotie, bijzonderlijk sedert de H. The resia van Avila, hunne hervormster zoo voorname liefde tot den H. Voedster vader van Jesus betoonde en zijn eeredienst niet alleenlijk in Spanje dioeh in de aanpalende landen wist te doen beoefenen. De Redemptoristen ijverden ook voor Sint Jozef. Te Brussel in den Leopolds wijk bezitten zij eene ruime overgroot© en puik versierde kerk toegewijd aan onzen Sint. Te Leuven bestaat thans eene bede vaartplaats ter zijner eer in de kerk der Paters Picpussen óf der H.H. Harten, waar bijzonderlijk binst de maand Maart icderen dag zelfs- meer o<f eene pelgrimagie plaats heeft. Uit de Vlaan ders zoowel als uit 't Walenland ziet men er zingende en biddende scharen aankomen per bijzondere treinen. De Paters Jozefieten le Geeraerds- hergen, waar ze hun noviciaat vestigden in 't klooster hetwelk de bakermat is hunner thans bloeiende Congregatie wordt Sint. Jozef met succes vereerd. Dit is ook het geval te Leuven in hunne kerk der H. Drievuldigheid, te Velm waar luin juvenaat bloeit en nog te Melle waar ze in 't thuis van Mellc, het vooraanstaande college, insgelijks de S. Jozefsdevotie beoefenen. En eindelijk le Weidbrigje in Enge land waar de zelfde Pakers een kost school bezitten, bloeit St Jozefseere- dienst ook. De H. JozeT is patroon van Belgie se dert. 1G79, toen we onder Spanje leef den. Hij is beschermer "der H. Kerk uit geroepen door Z. H. Pi us- IX den 8 De cember 870. 't Belangt ons aan te weten, te be seffen, te waardeeren dat de H. Onder koning des hemels ook patroon is der christene huisgezinnen, der werklieden, dor godvruchtige menschen en dat we door hem en door. Maria tot. Jesus: moeten gaan, MARC. VERLENGING DER VOLMACHT MET DRIE MAANDEN Woensdag morgen vergaderden de le den de regeering onder voorzitterschap van M. Theunis, eerste minister. De raad welke werd ingezet te 10 uur, eindigde pas te 13,15 uur. Na afloop der vergadering werd aan de pers de volgende mededeeling ver strekt: «De minister van buitenlandsche za ken heeft verslag uitgebracht over den gang der handelsonderhandelingen wel-» ke voor het oogenblik gaande zijn. De raad heeft besloten aan de Ka mer de verlenging te vragen der bij zondere machten eerstens voor wat den duurtijd betreft met eene toevoeging van drie maanden en tweedens voor wat het onderwerp der volmacht be treft tot het treffen van dringende maatregelen die betrekking hebben op het financieel en economisch herstel en op de vermindering der lasten welke drukken op de openbare en private eco nomie. De maatregelen welke reeds werden getroffen moeten aangevuld en afge werkt worden. De raad heeft besloten tot de be voegdheid uit te strekken der provin cies en gemeenten, deze der commis sie van openbare aanbestedingen in geval van beroep op de buitenlandsche concurrentie. Nieuwe maatregelen werden goed gekeurd betreffende de valsche bena mingen van oorsprong. Besloten werd onder zekere modaliteit een zeker delcredere toe te sta-an aan de credie- ten voor het loogenblik geblokeerd in de compensatie ambten. De raad besloot aan den Koning een wetsbesluit voor te leggen bot ver gemakkelijken aan zekere Belgische maatschappijen van hypothekair kre diet welke werkzaam zijn in Congo van de omzetting hunner verplichtingen. De toepassing der voorziene maatregelen zal er toe bijdragen om de taksen te verminderen der intresten van hypo theken, welke voor het oogenblik in de kolonie worden betaald. De raad heeft eene wijziging a'an- vaard van het art. 44 "der, wet op de fa milievergoedingen waardoor de nijve- raars, welke den arbeid regelen vol gens een aflossingssysteem van de ar beidskracht, gemachtigd worden hunne bijdragen te storten voor -een enkel effectief geleverden arbeidsdag. De minister Francqui beeft ver slag uitgebracht aangaande de werk zaamheden van de.nationale commissie van den arbeid. M. Paul Hymans, minister van bui tenlandsche zaken bracht verslag uit over de economische onderhandelingen gevoerd met de Yereenigde-Staten en Nederland. Vervolgens werden door den raad twee ontwerpen goedgekeurd betref fende den binnenlandschen handel 1. Een ontwerp voor het in voege stellen in de hoofdplaats en der pro vincies, gemeenten, der instellingen welke hun ondergeschikt zijn en der intercommunale vereent gingen, van zekere verplichtingen voor wat betreft het beroep doen op de concurrentie en do akten van aanbesteding 2. Een (ontwerp waarin gevraagd wordt den invoer van zekere koopwa ren le onderwerpen aan een condition- nement voor het. merken. Het doel dezer twee ontwerpen Is het beschermen der (binnenlandsc-He markt. M. Van Isacker, minister van eco nomische zaken, heeft den raad mede gedeeld dat de prijs der eieren, boter, margarine en zeep merkelijk verl'aagd was. Minder groot was de prijsvermin dering van het vleesch, brood, melk, koffie, kleeding en electricileitsbenoo- digheden De avondvergadering De leden der regeering hebben Woensdag avond te G uur een tweede kabinetsraad gehouden, onder voorzit terschap van M. Theunis. De raad heeft* besloten een onder- comiteit op te riemen, dat belast is een ontwerp tot wetsvoorstel op te maken betreffende de nieuwe volmachten. De ministers die daarmede belast waren zijn spoedig aan liet werk ge gaan. De vergadering var. Donderdagmorgend Donderdag voormiddag, heeft, er een nieuwe ministerraad plaats1 gehad, om de bewoordingen van het ontwerp defi nitief vast te stellen. De tekst is alsdan •ter onderteekening aan deh Koning voorgelegd. Het ontwerp' is Donderdag namiddag in de Kamer neergelegd ge worden. Drie dooden Albertville, 27 Febr. Vier jonge lingen van Rijsel, die uit Tign.es ver trokken waren om den bergkam van Tauvier (Savoye te bes-tijgen, werden door een sneeuwstorm verrast. Een enkele slaagde er in zich te be vrijden en een naaslbi'jgelcgen hotel te bereiken, waar hij het alerm gaf. Hulpploegen, samengesteld uit dorps bewoners en toeristen, wendden vrueh- telooze pogingen aan om de drie ver misten op te sporen,. Niets anders dan een stok werd teruggevonden. Later seint men Albertville, 27 Februari. De kara vaan, die zich gevormd had om de ver misten op te sporen, heeft de lijken der drie verongelukte jongelingen ontdekt. Z. EM. KARDINAAL VAN ROEY WIJDT DE NIEUWE EEBOUWEN DER ST JOZEFKLINIEK DER EERWAARDE ZUSTERS AUGUSTINES3EN VAN VILVOORDE Woensdag werden te Vilvoorde de nieuwe gebouwen der Bint-Jozéfskliniek van de Zusters Augustinessen, door Z. Ern. Kard. Van Roey, aartsbisschop van Meehelen, plechtig ingewijd. Het getuigt j ongetwijfeld van de gróote degelijkheid j en waaide dezer inrichting, die pasi op .24 April 1924 werd geopend, dat zij in een tijdbestek van tien jaren tot. een m0~ delinstituuL is- uitgegroeid met ruime flink ingestelde operatiezalen, zieken kamers, modern X-slralen-inrichtiüg enz. Bovendien is aan deze kliniek een Moederhuis gehecht., met raadpleging voor zuigelingen, alsmede een afzon derlijk paviljoen voor alleenstaande da mes en heeren* Heer Nitti oud-cerste-manister in Italië, staatsman en socioloog, is een tegenstreven van het fascisme. Om die reden leeft hij in ballingschap, en Irekl aan de zijde der socialisten, te velde tegen de Regeering en de methoden van Mussolini. Welnu, die vriend en bondgenoot der socialisten heeft het plan-De Man be studeerd of, ten minste, de algerneene princiepen waarop De Man ziljn plan wil grondvesten. En zijn oordeel «Geen enkel economisch plan in den aard van 't plan De Man zegt hij, kan worden toegepast zon- der het volledig afschaffen der eco- nomis'ehe en der politieke vrijheid.» Dat ia eerf.' «Het denkbeeld van het plan zonder het volledig afschaffen van den pri- vaten eigendom en zonder het op- heffen der vrijheid en der democra- lie if niet te verwezenlijken. Dat is twee. Het betreft hier dus vervolgt heer Nitti in zijn besluiten veel- eer een strijdmiddel dan een pro- gramma. En zegt hij verder, konde een voortbrengst, welker ver- richtingen zouden duurder komen te staan, de voorwaarden van de lian- delsbeweging verbeteren J? En dat is drij. Bijzondere Zitting van den Franschen Sc-uaat. De waarde der mijnen op 900 miljoen Fransche franken geschat Parijs 27 Febr. De Senaat hield een bijzondere zitting om bespreking te voeren over het verdrag-ontwerp betreffende de verandering van regiem der domanial© mijnen van Saarland. M. Le Trocquer maakte de historiek van de onderhandelingen ffie gevoerd hadden tot de onderteekening van het akkoord van Napels. Hij is- van meening dat het redelijk is de waarde der mij nen te ramen op 900 millloen Fr. fr. Wat de andere eigendommen van 'den Franschen Staat in Saarland betreft, deze mogen geschat worden op 75 millioen. M. Laval wees er op dat een gedeel te zou betaald worden in kolen en dat hilj meende dat dit de twee millioen ton niet zou overschrijden, doch dat hij daarvoor toch niet kon instaan. VERGEET HEDEN AVOND OM 8 UREN DE VERGADERING NIET IN HET GROEN KRUIS ZE ZAL ZEER EELANGRiJX WEZEN Hat Belgisch-A nier ik aansch Handelsverdrag onderietkend Washington, 27 Febr. De h. Plii- lipps., uit naam van de regeering der Vcreenigde-Slaten en de h. Forthom- me, uit naam van Belgie, hebben het handelsverdrag onderteekend. dat in voege zal treden dertig dagen na dé of- ficieele bekendmaking door beide re geeringen. Ieder land kan het verdrag na zes maanden opzeggen. De h. Philipps heeft daarbij een schrijven gevoegd waarin gezegd wordt, dat, indien noemenswaardige wijzigingen zouden voorkomen in de deviezen van beide landen^ het akkoord zou kunnen opgezegd worden, ol'wei dat zou kunnen overgegaan worden tot nieuwe onderhandelingen. Verder kunnen de wederzijdsche te gemoetkomingen, wat een of ander ar tikel betreft, nietig verklaard worden, indien het zou bewezen zijn dat uit de overeenkomst een derde natie meer voordeel zou trekken en de handel van beido onderteeke.nen.de partijen er door zou benadeeld zijn. Te Fcrt Archamb.ault. Fort-Archambauit, 27 Febr. De «Edmond Thieffry» is hier aangeko men om 13 uur. Te Kabs en Katefa Om 14 u. 30 seint de «Edmond Thicf- fry» dat hij Katos- passeert. D«« radio- post Bangui deelt mede om 15 u. 05 passeert het vliegtuig Hatela met een snelheid van 170 km. per uur. Verder deelden de vliegers mode dat men uit Bangui verwittigd had dat een orkaan hun de baan afsneed. Om 15 U-. 35 seinden de vliegers dat zij in de omstreken van Buka waren. Om 16 uur deelde de eerste piloot me de dat hij aankomen zal te Bangui om 17 uur, zoo niet zal hij op een nood- landingsterrein ncdei'komen om er den nacht door te brengen. Er heerschen trouwens1 tornado's in de omstreken van Bangui. Te Bangui aangekomen om 17 u. 05 Bangui, 27 Febr. Het Belgisch postvliegtuig «Edm-. Thieffry» is alhier geland om 17 u. 05. Het zal Donder dagmorgen naar Leopoldstad vertrek ken. De snelhcid van het vliegtuig De gemiddelde snelheid, die tusschen Zinder en Fort-Lamy 125 km. per uur bedroeg, was te wijten aan het slecht weder en aan de slechte radio-verbm- ding. De gemiddelde snelheid na het ver trek uit Fort Archambault bedroeg 150 km. per uur. Naar Leopoldstad Coquilhatstad, 28 Feb. Het vlieg tuig «Edmond Thieffry» is- te 10,15 te Coquilhatstad opgestegen* met bestem ming voor Leopoldstad. Parijsche modellen. Haute couture 128, Nieuwstraat, Brussel, 1ste verdie ping. Rechtover Bon M.arché. Modellen tegen prijzen 150, 195, 295 fr. beneden elke concurrentie, spéciale afdeeling voor groote maten, Zijn geheim afschaffing der algerneene onkosten. Vraag catalogue. 24.22$ Reeds 29 lijken geborgen. Zoowat 300 gekwetsten. Londen, 27 Febr. Het agentschap Reuter kondigt uitMoscou volgend te legram af Een ontploffing heeft zich voorge daan in het groote potloodenfabriek «Krass-ine», te Moscou. Tot nu toe wer den 29 lijken geborgen. Ten gevolge der ontploffing ontstond een hevige brand, dio een geweldige uitbreiding nam. Al de pompiers der stad bestrijden' het vuur. Moscou, 27 Febr. t De ontploffing had plaats ten gevolge van het barsten van een compressor. Benevens de reeds gemelde 29 d-oo- den telt men 300 min of meer zwaai; gekwetsten. De pompiers zijn er na drie uren in. geslaagd den brand te blusschen. Londen, 27 Febr. Men meldt uit Moscou aan het agentschap Reuter Een buis' van den &iuk gevlogen; compressor doorboorde drie verdiepin gen van de fabriek, wat den dood van 29 personen veroorzaakte. Door den brand werd de fabriek zelf en twee aanpalende gebouwen totaal vernield. Kort na de ramp bevonden zich 25 ziekenwagens ter plaatse 'om de dooden en de gekwetsten weg te voeren. De volkscommissaris van binncn- landsehe zaken gaf order tot het in stellen van een streng onderzoek oveij de oorzaken der ontploffing. Een speciaal comiteit werd samen gesteld, ten einde gelden in te zamelen, om de naaslbeslaanden der slachtoffers! hulp to verleenen. Aanhoudingen Moskou, 27 Febr. De prokureur heeft aanhoudingsmandaten teg .1 8 ambtenaren uitgeschreven lenige- ige der ontploffing in de poüoodfabriek. De ramp is toe te schrijven aan d© nalatigheid en de onvoorzichtigheid der ambtenaars met het toezicht gelast. Nog vier JijkoQ werden gevonden^

De Volksstem | 1935 | | pagina 1