Verlenging der Volmacht DeNormandie Db Mijnwgrkersloonen Gij hebt het gezegd Oe Wotkloosiieid in ons land Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag MAART 1935 Inhoud van het bij de Kamer ingediende Wetsontwerp Aalst - Karnaval Koloniale Lotenij XXXXIe JAARGANG. .NUMMER 5 J Publiciteit buiten bet Afrond, AALST a Agentschap RAY AS, Adolf Maxi aan A3, ie Brussel Rue de RicJielesr. TajrJJg t~, JBank fiuiding/Klngsway, 20 Londreg W, G. 2« H. Simplicius BZoaop6,34Zonaf5,33l N. M. 5 E. K. 12 MEMORIE VAN TOELICHTING gelegd. Hel vast Comité van den Raad TT s„_ voor wetgeving houdt er zich mede be- De Regeering heeft de eer U een 6 wetsontwerp ter bespreking voor te, leggen' houdende verlenging voor een termijn van drie maanden, van de wet ten van 31 Juli en 7 December 1934, ;waarbij aan den Koning bepaalde machten werden toegekend met het O'Og off het economisch en financieel herstel en de vermindering van (te openbare lasten, met uitsluiting van elke wijziging in het muntstatuut. Die uitsluiting blijft integraal be houden. Het werk in uil voering van die wet ten verricht is aanzienlijk. Te rekenen van de maand Juli tot de maand December 1934 werden 35 Koninklijke Besluiten uitgevaardigd van do maand December 1934 tot de maand Maart 1935 werden G9 besluiten bekend gemaakt; nog andere, aan de goedkeuring van den Koning^ onder worpen vóór het verloop van de door de wet van 7 December 1934 toeg.esta- nen termijn, zullen eerlang verschij nen. Toch is de taak van de Regeering niet ten einde, 's Lands economisch en financieel herstel, dat zich 'reeds af- teekent en vastere lijnen zal aannemen naar gelang de getroffen maatregelen tijd zullen gehad hebben hun invloed te doen gelden, eischt een nieuwe krachtinspanning. De Regeering is tot die krachtinspanning, bereid; te dien einde vraagt zij u, voor een beperkten duur, de verlenging van de machten die gij aan den Koning hebt toegekend. Op sommige punten is 's lands her stel voltrokken. De wetgeving betreffende de bezoldi gingen, subsidiën en vergoedingen wel ke geheel of ten deele ten laste van den Staat vallen is vastgesteld. Do Ro geering denkt -er. niet aan, in dit. op zicht aan het Staatspersoneel nieuwe offers te vragen naar aanleiding van de machten waarvan zij u de verlenging voorstelt. Evenmin is er spraak van een vermindering van de pensioenen. Doch, talrijke andere zaken blijven nog te regelen. Dageliijks dringen zich nieuwe vraagstukken op eiken dag eischen de aangebrachte oplossingen nadere aanpassing. De economische omstandigheden die ons beheerschen en die gestadig ver anderen, vragen snelle aanpassings maatregelen. De spoedprocedure van de bijzondere machten laat in die om standigheden de Regeering toe doel treffend in te grijpen. Het bestudoeren van de ingewikkelde kwesties die naar een oplossing wachten, de toepassing van noodiig geoordeelde schikkingen doen op ieder oogenblik de noodzake lijkheid van een nieuwe tussclienkómst uitschijnen. Onder meer, in zake hypotheken, constateert het Verslag aan den Koning dat vooraf gaat aan het Koninklijk Be sluit n. 74, aangaande de vermindering van de rentevoet van hypothecaire .en (bevoorrechte schuldvorderingen dat clc bepalingen van liet ontwerp noodzaak- lijkerwi.jze een aanvulling -eischen de contröle van de hypotheekmaatschnp'- pijen, zulks naar het voorbeeld name lijk van de regeling getroffen in zake verzekeringsmaatschappijen. Die her vorming werd onmiddellijk ter studie zig. Ze moeten ook herzien en, eventueel, aangevuld worden de maatregelen die getroffen werden in zake rechtspleging bevoegdheid en rechterlijke inrichting en die voor doel hebben de rechtsple ging te vereenvoudigen, de oplossing van de gedingen te verhaasten en de gerechtskosten voor kleine gedingen te verminderen. Zoo zal ook in zake kindertoeslagen, zooals het Koninklijk besluit van 16 Januari het. aankondigde, de wet van 4 Augustus 1930 aan een grondige her ziening moeten onderworpen werden; met inachtneming van de opgedane er varing, zonder daarom het bedrag van de vergoedingen en de bijdragen te wijzigen. Dient het gezegd, dat ook de beslui ten van de Nationale Commissie van den Arbeid door de Regeering zullen moeten worden bestudeerd en, even tueel, in wettelijke bepalingen omge zet. De Regeering vraagt u dienvolgens, ha ar door een verleniging van de wet ten van Juli-December 1934, toe te la ten haar werk tot een goed einde te brengen. Zij onderwerpt u terzelfder- tijci eenige bepaling-en die voor doel hebben, in het kader van die wetten, de toewijzing van de Machten, die aan den Koning werden toegekend, op som mige punten nader te omlijnen. TEKST VAN HET WETSONTWERP Art. 1. De machten welke door de wetten van 31 Juli en December 1934 aan den Koning werden toegekend inet het oog op het economisch en finan cieel herstel en de vermindering van de openbare lasten, -worden' voor drie maande.n verlengd. Art. 2. AUU niaau loulu" herinrichting, aanvulling, samenorde- ning en, eventueel, herziening van het stelsel der pensioenen ten laste van den Staat, van de openbare besturen en inrichtingen of vdn de inrichtingen van openbaar nut, van de met een op dracht bekleede of onder toezicht staande organismen en van de wedu wen- en wcezenkassen. Art. 3 De wetgeving houdende alge- meenmaking van de kindertoelagen ge heel of gedeeltelijk herzien. Art. 4. De maatregelen, welke m za ke hypotheken werden genomen door de Koninklijke hesluiten n. 74 van 2S Jan. 1935 en nrs. 105, 106 en 107 van 27 Februari 1935 aanvullen door de reglementeering van de hypothecaire leeningen en van de ondernemingen die zich met .hypothecaire leeningen, bezighouden. Alle burgerlijke en strafrechterlijke maatregelen hemen om den woeker te bestrijden. Art. 5. De inrichting van de handels- politie aanvullen. Art. 6. De aanpassing bij de econo mische tijdsomstandigheden, en de eventueele verbreking van de overeen komsten waarbij periodieke verstrek kingen bedongen zijn, namelijk op bet stuk van huurovereenkomsten en geld- leenin-gen, onder billijke voorwaarden mogelijk maken; de wetlelijken rente voet verlagen. Art. 7. Alle andere maatregelen ne men om de werkloosheid te verhelpen. 1. Aalst is een stad met een glansrijk verleden Groot is zijn roem, want zijn daden zijn groot; Kunstenaars heeft het en helden, die streden Telkens hun stad was in druk of in nood Kunst was er heilig en arbeid geprezen: Aalst had zijn Macrtens,zijn Coecke en Iwyn: Nijverheid bloeide er en handel voordezen Zoo is het nu, en 't zal immer zoo zijn. REFREIN Aalst is de stad van plezier en vermaken Aalst is de stad van het heerlijkste bier Al wie naar Aalst eens do vreugd kwamen Keeren terug en ze gaan er op zwier. smaken Lief zijn dè meisjes In stoet en op bal, Dol zijn de wijsjes Met Aalst Karnaval Dol zijn de wijsjes, Lief zijn de meisjes: Viert Aalst Karnaval l 2. Waaien de wimpels aan masten als blommen, Klappen de vlaggen bij kransend festoen, Woelende scharen met koddige mommen Kampen om prijs wie er 't drolligst zal doen Domino's, gilles en vuile jeannetten, Kleurige benden in glanzend satijn Komen 't plezier er op hoogspanning zetten, Zingen ter eere van vorst Arlekijn. 3. REFREIN.... Met Karnaval is de vreugd Jconinginne Aalst is in feest en het is er plezant Stapt in den stoet achter reus en reuzinne Aalst is het Binche van Vlaanderenland. Hoep, met ons mede, gezongen, gesprongen Zieken vergeten van pret hunne pijn, D'ouderen voelen hun becnen verjongen Hoort, ook de beiaard herhaalt het refrein: REFREIN.... Albf.kt BAEYENS. Donderdag had een vergadering plaats van de nationale gemengde mijnkommissie om kenniis te nemen van het ontwerp van nieuwe loo.no ver- eenkomst voorbereid door een onder Kommissie. Het voorstel komt neer op den te rugkeer tot de vroegere overeenkomst, die steunde op het gewoon indexcijfer. Uitgangspunt zou zijn indexcijfer 677 en de loonen zouden verlaagd of verhoogd worden per schijf van 31 punten. Een eerste loonsverlaging met 5 t.n. zou dus. gelden bij indexcijfer 646. De kommissie was eensgezind om den terugkeer tot de vroegere laan- overeenkomst goed te keuren. Echter ontstond er meeningsvérschil over de datum en de modaliteiten van toepas sing. De werknemers zullen hun mandaat- gevers raadplegen en de werkgevers houden hun beslissing aan. De kommisrse zal waarschijnlijk de volgende week weer bijeenkomen. DE DRIJVENDE STAD De vers'ieri-ng van de «Wormandie» Het geheid van de versiering van de «Normandie», welke men gedurende oen langen tijd zorgvuldig wist te bewaren, werd onlange openbaar gemaakt dooi de tentoonstelling van de ontwerpen en schetsen der salons en kajuiten van den zeereus. Deze tentoonstelling, die plaats greep in de bureelen van de Compagnie Générale Transatlantiquc, te Parijs, verschafte aan de uitgenoo- digdc de gelegenheid zich een gedacht te vormen hoe deze paketboot er bin nen zal uitzien. De bouw en de versiering van de «Normandie» worden in hun geheel toevertrouwd aan de nationale nijver heid. Do beroemdste Fransche decora tieschilders zullen zich gelasten mol de glas- en emailschilderingen. De «Normandie» zal 2170 passagiers kunnen vervoeren, waarvan 930 in eer ste, 680 in toeristenklasse en 560 in derde klasse. De bemanning bestaat uit 1320 koppen, waarvan 628 ste wards. Het aantal passagiers schijnt gering naar gelang de reusachtige af metingen van de paketboot, maar werd opgeofferd om de ruimte en de gezel ligheid t-e vergrooten. De keuken van de paketboot zal door haar afmetingen deze van al de hotels van de vijf werelddeelen overtreffen: 187 koks, bijgestaan door koksmaats-, zullen er dagelijks op elecitrische for nuizen de eetmalen bereiden voor 3500 personen. Zij is waardig van de groote eerste-klaseetzaal, welke een lengte heeft van 90 meter, en die omringd is door kleine zalen; ze zal een van de grootste attracties der Normandie uitmaken. De groote eetzaal GEVAARLIJK" OVERWEGEN Onze foto toont een vernielde wagen In botsing gekomen tnet een trein. De roode heer Huysmans is_ bitter gestemd. Sprekende over partijen van orde en... andere partijen, grolt hij «En de binnenlandsche vijand dat zijn wij Dixist-i, Cam-iel. Gij hebt het gezegd. Uw partilj is, inderdaad, de vijand van België en zijn bevolking; want in- stede mede te werken aan 't milderen van den ellendigen crisistoestand, ken nen de' socialisten geen andere liefheb berij dan dien noodtoestand uit te builen, en uit dit troebel water politiek' voordeel trachten te'visschen. Vaderland, bevolking, algemeen wel zijn, hoogere belangen voor dit alles* blijven de socialisten koud, gevoelloos; ze staan er vijandig tegenover. De po litieke macht willen ze veroveren, al ware 't over 't puin van 't laatste rest je onzer welvaart. Want om hun doel te bereiken, be stendigen zij politieke agitatie, bera men zij wanorde, stichten zij verwar ring en wantrouwen, doen al wat in hunne macht ligt om het hervatten der zaken te beletten. Het land heeft rust noodig en sa menwerking van allen die van goeden wil zijn. De socialisten verstoren die rust. dwarshoomen alle poging tot on derlinge verstandhouding omdat zij meenen dat hun politiek belang het voortbloeden vergt, zelfs het verkan keren der crisiswonde. En daarom is het socialisme de bin nenlandsche vijand I Laat het ons nimmer vergeten Vooruit en te werke, allen die orde lievend wilt heeten 1 On3 dierbare erfgoed verdedigd le gen de roode volksbedrieger^ jes De muren zijn niet in beton noch in hout vervaardigd, maar wel in glas. Al ring, zijn -samengesteld flit^alVèefG'^i' gegoten glas. De deuren zijn in verguld bTons en geven toegang tot acht kleine private zalen. Om het effect van het glas te verhoogen, werd aan ieder pa neel een gelijkvormig paneel toege voegd, geslepen in millioenen facetten. De weerkaatsing i:s- groen- en rozen kleurig. Dcz-e- zaal, verlicht door acht en der tig groote luchters in kristal van La- lique, en een groot aantal kandelabers, zal schitteren gelijk een machtige dia mant. Zcoals Parijs den bijnaam \an «Ville Lumière» bekomen heeft, zoo zal de «Normandie» zeker den naam «Na- vire Lumière verkrijgen. De electrische verlichting werd uit gevoerd volgens de allernieuwste uit vindingen op dat gebied. Kunstmatig licht werd in dé hall aan gebracht, waarvan de wanden in onyx van Algerië vervaardigd zijn. De wanden van -het rooksalon eerste klasse zijn in hout en versierd met lak van Coromandel. De verlichting werd in deze prachtige kamer verzekerd door middel van lichtgevende banden, aan de zoldering vastgehecht, en door staande lampen in gegoten glas. De kapel beslaat uit een middenbeuk en is prachtig versierd met schilde rijen en verlicht door veelkleurig ge schilderde ramen. Yier liften verbinden de groote hall met het wandeldck en het dek D, waar de overdekte zwemkom gelegen is. De ze heeft een lengte van 25 meter en is 6 meter breed. De wanden, de bcdêm en de zoldering zijn bekleed met wit blauwe geëmailleerde steentjes, en ver licht door schijnwerpers die in de zol dering en den vloer bevestigd zijn. Kampeeren in de Duinen verboden Sedert eenige jaren was het kampee ren, 's zomers in de duinen van de Ylaamsche kust, van De Panne tob Knocke-Zoute, zeer uitgebreid, zooda nig zelfs, dat de Verecniging van ho telhouders herhaaldelijk, oin bedrijis- redenen daartegen meende le moeten! protesteeren. Na verschillende pogin gen die telkens weer zonder gevolg, bleven, hebben de hotelhouders van* het kustgebied thans van de betrokken overheden gedaan gekregen dat^ het kampeeren in de duinen niet. ingang» van de komende lente, totaal verboden zal zijn. Het desbetreffende besluit zat dezer dagen officieel worden hekend gemaakt. Op 955.464 leden van 145 kassen van verzekering tegen werkloosheid, was het .getal volledig werklooze arbei ders op 5 Januari, laatste werkdag van de laatste week van December, 212,713 of 22.2 ten honderd. Deze verhouding was* 20,2 t.li. de vorige maand en 19.9 t.h. in Decem ber 1933. Op denzelfden datum waren 167.562 verzekerden of 17.5 t.h. tegen 15.7 t.h. de vorige maand en 16.6 t.h. in De cember 1933 bij tusschenpoozen werk loos. In het geheel gingen gedurende deze maand 7.077.451 dagen verloren of 1.484 per duizend aangeslotenen en per week, tegen 1.202 de vorige maahd en 1.407 in December 1933. Indien men als vcrgclijkLngscijfer (100) het getal dagen neemt geduren de dewelke de verzekerden hadden kun nen werken, vertegenwoordigen de \er- loren dagen 25.6 in December 1934, 25 de vorige maand en 23.4 in December. 1933. Een perspectief van 200 meter Wanneer de deuren van al deze lons, die zich op de zesde verdieping boven het wandeldek bevinden, open slaan, verdwenen in de wanden van het schip, ontdekt men een perspectief van 200 meter, dat de schouwburgzaal, de gaanderijen en de salons omvat. Deze schouwburgzaal bevat ongeveer 350 plaatsen en een ruime wandel gaanderij, en beschikt over het mo dernste tooneel. De wanden en "koepel ■wormige zoldering verzekeren een al lerbeste klankweerkaatsing. Van den schouwburg heeft men toe gang tot den wintertuin, die met zijn bloemperken, vogelkooien en fonteinen de schoonste aantrekkelijk n ei d van dc '«Normandie» uitmaakt. Do passagiers in de toeristenklasse Achtste snede. Paarse biljetten Toegestaan door de wet van 29 Mei 1934 Voor de achtste snede, welke 50.000.000 frank bedraagt, zijn de biljetten verdeeld in 10 reeksen, dragend de letters A.B.C.D.E.H.K.L.M.P. In elke reeks zijn de biljetten genummerd van 1 tot 100.000. Aantal loten 111.131. Bedrag van de loten 30 miMloon frank, verdeeld als volgt 1 lot van 5 millioen fr. 5.000.000 5 loten van 1 millioen f. 5.000.000 5 loten fr. 500.000 fr. 2.500.000 Deze 11 loten zijn door het, toeval aan te duiden onder de 10 reekseri. 10 loten fr., 100.000 fr. 1.000.000 (1 lot per reeks). ,10 loten van 50.000 fr. .500.000 (1 loc per reeks); ,100 loten van 10.000 fr. 1.000.000 (10 loten per reeks) .1000 loten van 2.500 fr. 2.500.000, (100 loten per reeks). 10.000 loten van 250 fr. 2.500.000 (1.000 loten per reeks)J 100.000 loten v. honderd fr. 10.000.000 (10.000 loten per reeks); De biljetten aan den prijs van 50 fr< zijn verkrijgbaar in de banken en post kantoren, bij de wisselagenten en aan de winketten van de Koloniale Loterij, 56 Gulden Vlieslaan, te Bruss?l. TREKKING De trekking van de 8e snede zal waarschijnlijk plaats vinden ten laat ste op 15 Wlaart 1935. Geen fiskale afhouding op de loten. N. B. De trekkingsverrechtingen eni en betalingsvoorwaarden zijn dezelfde, als deze in voege vanaf de 2e snede. £le vervolg hjerneveR, zullen van een comfort genieten, waar over totnutoe slechts de passagiers in eerste klasse beschikten. Een speelka mer is ter beschikking van de. kinderen-, In alle klassen hebben de kajuiten groote afmetingen, en in eerste zijn de. meeste voorzien van een slaapvertrek; met uitzicht op de zee. In aanwezigheid van zulk comfort, zulke weelde en zulke aanlokkelijke schoonheden, kan men slechts betreu.- ren dat deze prachtige paketboot haren overtocht Havre-New-York aanzienlijk moest verkorten. Op zulk een vlottend paleis zou men zeker wel een maand en zelfs langen yólLen vertoeven.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1