Beroep van den Gouverneur der Provincie Oost-Vlaanderen Schikkingen voor de Vasten Onze Stadspolitiek Er wordt 09 cvertrsdingen op hel Verkeer Nationaal Comité voor Hulpverleening De Vervlaamsching van het Gerecht De Wereldtentoonstelling Feesten in den Vasten Aalst krijgt een Nieuw Bestuur!! De Duinen Priesterlijke ësencemgen van De Panne DE VOLKSSTEM £XXXIe JAARGANG; &LMMER 52 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nufiel-De Gendt. publiciteit buiten bet Arrtmd, &ALSX Agentschap HAVAS. Adoljf MaxJaan 13. te Brussel t=a Ruo de Richeieu, £&rJJS JBank Buiding/Kings way, 20. londrea W. G. I* Zondag 3 Maart Quinquagesima Zon op 6,82Zonaf 5,84 Maandag 4 Maan 1935 H, Caaimirui Zon op6,30 Zon af 5,36 N. M. 5 E. K. 12 Hare Majesteit de Koningin heeft het edel initiatief op zich genomen een hel pende hand aan de noodlijdenden onder de bevolking uit te strekken. Dit koninklijk, tevens zóó diep menschelijk gebaar, is dan ook door de bevolking -niet dankbaarheid en geestdrift onthaald geworden. Zooals U door de pers reeds zult vernomen hebben, stroomen de giften letterlijk toe, en het mag getuigd wor den dat de edelmoedigheid der Belgische bevolking geen grenzen kent. Ofuler het Voorzitterschap van den Heer Minister van Staat Jaspar, werd een Nationaal Comité voor Hulpverleening in bet leven geroepen. Wij hebben liet op onsgenomen op onze beurteen Provinciaal Comitate stichten* waarin ook de vertegenwoordigers van liet Belgisch Rood Kruis, alsook van het Nationaal Werk der Kindsheid, zitting hebben. Dit comité heeft reeds hare wer king aangevat, dit met bewonderenswaardige werkdadigheid. Wij zetten alle inwoners aan het hunne bij te dragen tot dit grootsch werk, en hunne geldelijke giften te willen storten op de postchekrekening van "Hare Majes teit de Koningin, Nationaal Comité tot hulpverleening, nummer 704». Voor betgeen aangaat de giften in natura, zooals linnengoed, klcedingstukken in goeden staat, bewaarbare voedingswaren, brandstoffen, enz., mogen deze gezonden worden aan het adres van "Hare Majesteit de Koningin, Paleis van Belle Vue, te Brussel». Het zij ter kennis gebracht dat de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, de giften kosteloos afhaalt, verzendt en bestelt. Voor hetgeen de aanvragen tot steun aangaat, moeten deze alle gezonden wor den aan het adres van "Den Heer Gouverneur van Oost Vlaanderen, Provinciaal Comité tot hulpverleening». Onverwijld zullen deze aanvragen onderzocht worden. Wij doen een zeer dringend beroep op de bevolking der Provincie. Elk doe het zijne, ieder in de mate van zijn vermogen. De nationale solidariteit is voor ons geen ijdel woord. Stort dus allen uw bijdrage, helpt den nood lenigen. Volgt het hooge voorbeeld onzer geliefde Koningin. K. WEYLEB, Gouverneur der Provincie Oost Vlaanderen, Voorzitter van het Provinciaal Comité voor Hulpverleening. bisdom: GBIVT I. Dc wet op het vleesch-derven ver biedt het gebruik van vleesch en van vleeschmat. Eieren, melk, boter en aile {andere eetwaren, zelfs met vet tocbe- [rcid, worden altijd toegelaten. De wet op''het vasten verbiedt meer rdan één vollcdigcn maaltijd daags te nemen; zij laat echter toe 's morgens, •een weinig voedsel en, 's avonds, eer- collatie te nemen, volgens, de in zwang zijnde gebruiken in ons land. Het is (insgelijks toegelaten den voornaam- jsten maaltijd tot den avond te ver schuiven en de collatie 's middags te nemen. TT. Het vleesch-derven alleen is voor geschreven op al de Vrijdagen, uitge nomen wanneer de Vriijdag samenvalt met het feest van Onze-Lieve-Vrouw- llernelvaart, van Allerheiligen, van Kerstmis of van 's Heeren Besnijdenis (1 Januari.), Het vleesch-derven en teven het vas ten zijn voorgeschreven op de Woens dagen (f) en de Vrijdagen van de Vas ten; op de Woensdagen, de Vrijdagen fen de Zaterdagen van Quatertemper op de vigiliedagen van Sinxen, van On- ze-Lieve-Vrouw-Hemelvaart, van Al lerheiligen en van Kerstmis, uitgeno men wanneer deze vigiliedagen ver plaatst worden naar den tweeden dag yóór deze feesten. Het vasten alleen is voorgeschreven op al de andere dagen van de Vasten behalve op de Zondagen. Op Goeden Zaterdag zijn het vleesch- derven en het vasten voorgeschreven tot 's middags. III. De wet op het vleesch-derven verplicht alle geloovigen die ten volle zeven jaar oud zijn. De wet op het vasten verplicht hen van af den dag dat zij ten volle een-en- twintig jaar oud zijn tot het begin van hun zestigste jaar. Zij die verplicht zijn te vasten mo gen, buiten de Zondagen, maar één maal daags vlcosch eten, te weten op den voornaamsten maaltijd en niet op de collatie. Hetzelfde geldt voor de eie ren. IV. Wij verleenen aan de militairen Bn werkelijken dienst aan hunne echl- genoolen, kinderen en dienstboden, en 'insgelijks aan de andere personen die wezenlijk aan den militairen dienst •ziljn verbonden, vrijstelling van de wet op liet, vleesch-derven op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Goeden- Vrijdag.- j Vij verleenen dezelfde vrijstelling, Uitgenomen op Góeden-Vrijdag, aan de politie-agenten en aan de veldwachters Op bevel van Zijn Hoogw. Excelién- (1) Een indult van den II. Stoe^ tje Mgr den Bisschop machtigt de Bisschoppen van Belgiej den Zaterdag door den Woensdag alsVerheyderi, Kan. Secret, .onthoudingsdag te vervangen, j Plaats des zegels. in werkelijken dienst, aan de douaniers en aan de bedienden der accijnzen in werkelijken dienst, aan de boschwach ters, aan de technische bedienden der telegrafen en telefonen in werkelijken dienst langsheen de lijnen, aan de briefdragers, aan de bedienden in wer kelijken dienst op de tremen, ae trams en de autobussen, aan de zeelieden, aan de schippers, aan de werklieden der havens der hoogovens, der staalfabrie ken, der zinkovens, der pietmolens der scheikundige fabrieken, der glasblaze rijen, der mijnen en der steengroeven, alsook aan de families die voorbijtrek kende troepen huisvesten en voeden. Zij die, op, reis zijnde, of door hun bezigheden buiten hun huishouden op gehouden, hun eetmaal nemen onder weg, in 't hotel, in een afspanning of een herberg, worden insgelijks ontsia igen van de wet op het vleesch-derven, behalve op Góeden-Vrijdag. Hetzelfde geldt voor de werklieden en de bedien den die van huis hun spiijzen mededra- gen om ze op hun werk te nemen. De vreemdelingen, op doortocht in ons bisdom, mogen dezelfde vrijstelling genieten. I V. De pastoors hebben de macht, in afzonderlijke gevallen, en om billijke I redenen, de personen en de families aan hun gezag onderworpen, alsook de J vreemdelingen op doortocht in hun pa rochie, 't zij geheel of gedeeltelijk, van het vasten en van het vleesch-derven le I ontslaan. Wij verleenen dezelfde macht aan de biechtvaders; zij magen evenwel slechts gebruik van maken ter gel gehheid van de biecht en ten opzichte van eiken biechteling afzonderlijk. De zieken en de personen met zwak ke gezondheid zullen zich schikken j naar.den raad van een gewetensvollen geneesheer. VI. De geloovigen worden verzocht drie Onze Vaders en drie Weesgegroe- ten cn éénmaal de Akten van Gelooi', J van Hoop van Liefde en van Berouw te bidden, iederen dag van de Vasten waarop zij zullen gebruik maken van 'n geheele 'of van een gedeeltelijke vrij stelling van de wet op het vasten en op hel vleesch-derven. Zij die deze gebeden niet zullen op gezegd hebben, worden verzocht in den offerblok van de Vasten een aalmoes te storten, ieder volgens zijn godvruch tigheid en zijn vermogen. Gegeven te Gent, onder Onze hand- teekening en Onzen zegel en de legen- •teekening van Onzen Secretaris, den 15 Februari 1935. t HONORE, Bisschop van Gent. Op' Dinsdajg 12 Maart, ó,m 7 Vi uur 's avonds, in de Gincmai PALACE, Schoolstraat Aalst een groote volksver gadering gehouden, waarop zeer voor aanstaande advokaten en kamerleden het woord zullen voeren over, Inrichtende vereenigingen Davidsfonds, afdeeling Aalst, Davids-fonds, afd, Aalst-M.ijlbeek>< De Catharïnisten, Flandra Ligo Esperantista, 't. Land van Riem Vlaamsch Economisch Verbond, VI. Kalh. Hoogeschool uitbreiding, Vlaamsche Kruis, VI. Opvoedkundige Vereeniging, Vlaamsche Oudstriljdersbond, Vlaamsche Toeristenbond, Willemsfonds. Vlamingen uit Aalst en omstreken houdt 12 Maart vrij Een nieuwe Reeks Koninklijke Besluiten Oprichting van een nationale maat schappij voor den kleinen Landeigendom. Het Staatsblad van 2 Maart nevat opnieuw eenige volmachtsbesluïten, namelijk Een koninklijk besluit, waarbij een nationale maatschappij voor den klei nen landeigendom wordt opgericht. Een koninklijk besluit tot bescher ming van handelaars en verbruikers tegen handelwijzen inzake verkcopcn in het klein van ongebruikte koopwa ren. Een koninklijk besluit tot aanvullin, van de wet van 4 Augustus 1930, hou dende veralgemeening yan de kinder toelagen. Een koninklijk besluit houdende wij ziging van het koninklijk besluit van 31 Mei 1933 tot -vaststelling van de overneiusDijuragen, cie' Toezicntrcgtnmg cn de strafbepalingen inzake werk loosheid. Verder bevat het Staatsblad neg een koninklijk besluit tot vaststelling van de regelen ten aanzien van het toe zicht op de werkloosheid van de thuis werkende diamantslijpers. Brussel IË35 Bezoek aan de terreinen op 3-3=1335. De toeloop tot de terreinen. Meer dan 12.000 bezoekers en 250 autos hebben Zondag verleden de ter reinen bezichtigd. Zoo neemt steeds het belang van het publiek toe, tegenover de 150 paleizen en paviljoenen ionzer «Worlds Fair Zondag a.s. 3 Maart zijn de terreinen toegankelijk voor bet publiek vanaf .10 uur tot 17u.30, mits een gering in komgeld van een frank per persoon en 10 frank per auto. Brusselsche Tramwegen 16, 18 en S (Zuidstation) Buurtspoorwegen i; G. H. S. W, L. (Noordstation) auto bus M. (Fontainas-plein) en Autobus- Beurs (Catheliijneplein, Dikke-Linde/. Overeenkomstig de kerkelijke wetge ving en den wensch der bisschoppen. dat er geen wereldsche feesten in den Vasten zouden gehouden worden, druk ken wij onze katholieke maatschap piijen op 't hart, alsmede alle ware ka tholieken in 't algemeen, in den Vas tentijd geen feesten in te richten, cn moehle het niet meer mogelijk blijken af te zeggen of te verdagen, in de toe komst- zulkdanige regeling te treffen, dat al hun feesten buiten den Vasten vallen, 't Is hier vooral een kwestie van goeden wil, en een hoogstnoodig ver zet tegen de strekking die er op uit is zoowel bet. private als het openbare le ven te ontchristenen, (e verheidensehen Eindelijk I Wat de menschen reeds zoolang ver wachtten en hoopvol te gernoet zagen is er eindelijk van gekomen. Aalst krijgt een nieuw Bestuur. Gisteren, Vriijdag had de derde ver gadering plaats van de vier partijen. Onze lezers welen dat onze katholie ke vrienden verklaard hadden, dat voor hen de eisch om het burgemeesters ambt geen beletsel moest zijn of mocht om een oplossing te vinden. Op de bijeenkomst van gisteren avond, hebben de socialisten verklaapd, dat ze de voorwaarden, door de katho lieke raadslede-n gesteld, aanvaarden. Raadslid Lauwereys, socialist, ver klaarde in naam van zijnen groep, dat de socialisten liever zouden gezien hebben, dat de wisseling van het Bur gemeestersambt zou plaats hebben, doch gezien de katholieken absoluut aan dat ambt niet houden, zij socialisten, zich bij de beslissing der katholieken neerleggen Vroeger was 't, wie moet er burge meester zijn Nu zou 't gaan zijn Wie moet er geen burgemeester zijn Hoe de zaken kunnen veranderen De partijen die wettelijk nog deelne men aan T bestuur, moeten dus zor gen voor den toeslifnd van 1934 op te klaren. Burgemeester Nichels zal dus plech tig verklaren, dat hij alle tegenbetoo- gingen zal bclellen of voorkomen. De Raad zal nu ook zoo gauw moge lijk samengeroepen worden. Eens het Bestuur samengesteld kan men ook overgaan tot het benoemen der schepenen en het toekennen deg bevoegdheden. Dan kan eindelijk het nieuw bestuur, van wal steken. Moge dat nieuwe bestuur betere tij den te gemoet gaan en aan onze stad en de bevolking, orde en rust bezorgen. Aan de nieuwe bestuurders wcnschen we de noodige kalmte en vastberaden heid, offervaardigheid en wilskracht, om aan al de moeilijkheden die ze ont moeten zullen, 't hoofd te bieden, en de stad te dienen in alle oprechtheid cn rechtzinnigheid buiten en boven alle politiek. BTSDOM GENT. Benoemingen. - De E. II. M. Van Cneneghem, onder pastoor te Aaller, wordt in dezelfde hoedanigheid benoemd te Lebbeke-bij- Dendermonde. De E. H. G. Matton, onderpastoor te St. Martinus, Akkergem, gaat naar O, L. Vrouw St. Pieters over. De E. H. K. Verstraoten, onderpas toor te Sinte Maria-Lierdc, wordt be noemd te Vynckt. De E. H. C. De Letter, onderpastoor te Selzate, wordt benoemd tg Aalter^ De duinen van De Panne zijn geklas seerd. Met alle natuurliefhebbers verheugen wij ons, om deze beslissing, want in een razend tempo hebben wij in de laatste vóóronrlogsche jaren en in ae na-oorlogsche jaren de duinen zien verdwijnen en plaats maken voor vil las en kazernc-achtige hotelgcbouwen. Wii Gingen zoogenaamd uitrusten aan zee van de vermoeienissen van Lét groot stadsleven, maar wij trachtten zooveel mogelijk onze steden naar dc zee over te plaatsen. Als wij in dat tempo blijven voort gaan zal er weldra langs heel de kust van Belgie 'een lange rij gebouwen staan achter een lange zeedijk van de Zeeuwschekust tot aan de Fransche grens. En niet alleen de gebouwen aan do zeedijken, maar ook de gebouwen in de duinen zelf scihaden het. eens zoo mach tige landschap. Er zijn (gelukkige uitzonderingen, waar men sierlijke kleine villatjes heeft gebouwd die overeenstemmen met de omgeving, maar daar zijn al te veel plaatsen waar men leeliijke rechte be tonnen gebouwen midden in het duin zand heeft gezet. Maar- nu zijn de duinen van De Pan ne geklasseerd; dat is tenminste een hoekje waar wij niet aan kunnen ko men en waar de natuur ongerept be waard zal blijven. Waar men een beeld zal behouden van wat eens onze kust was. Hier zullen de duinen, die ons ecu wen hebben bewaard voor de zee, dio als trouwe hoeders bet aanstormende water van den oceaan hebben belet on ze lage landen binnen te dringen, be waard blijven. Men moet om de ware schoonheid van de duinen te genieten, een paar uren doorbrengen lusschen die merk waardige grillige zandbergen met bun schrale begroeiing; maar dan moet men alleen zijn. De zee voor u in eeuwige beweging en die duinen rondom u als verstarde go-lven. pe wind speelt met hetj zand zijn grillig spel; hij knaagt de duinen af waar de begroeiing niet sterk genoeg is en wat verder blaast hij een duinpan vol. Het landschap verandert gedurig in de détails. In de groote lijnen blijft het echter hetzelfde. De vorming der duinen is een inte ressante studie en daarom ouk zou het jammer zijn moesten al onze duinen worden vermengd. Wij bezitym gemengde duinen, na melijk oude cn jonge duinen. De oudste zijn ontstaan na de over strooming van het Nauw van Kalos, ongeveer 4000 vóór Christus. De jonge duinen daleeren van 850 na Christus. Hoofdzakelijk liggen langs onze kust dwarsduinen. Tenslotte leveren dé duinen een dankbaar onderzoekingsmateriaal op voor Natuur-historici en geologen, MITS BETALING VAN EEN BOETf WORDEN GEEN VERVOLGINGEN INGESTELD. Een belangrijke en verstandige wijziging. Voor al degeneu die betrokken zijn bij het verkeer, in een wetsbesluit van be lang, dat verschenen is in het Staatsblad van 13 Januari en in ons blad van den zelfden datum is verschenen. o* -In den vloed van wetsbesluiten, niet bijzon der veel aandacht aan verleend, en nu het vim kracht is, zijn velen verwonderd. Het is zelfs zoo ver gegaan dat personen die een biljet kregen om een boete te beta len, met mededeeling, dat na betaling, geen vervolgingeu zouden worden inge spannen, kwamen vragen of de politie- kommissaris soms geen geld wou afper sen Het is van belang nogmaals te wijzen op dit wetsbesluit. Krachtens zijn bepalingen, die van toepassing zijn op alle misdrijven die tot zijn bevoegdheid belmoren, uitgenomen wanneer liet feit schade aan derden heeft berokkend, kan het openbaar ministerie bij de politierechtbank, zoo het van mee ning is slechts een geldboete te moeten vorderen, den overtreder schriftelijk ver zoeken bij den ontvanger een bedrag te betalen, dat in het schrijven bepaald wordt, en dat het maximum voor de voor het misdrijf voorziene boete (verhoogd met de wettelijke opdeciemen, bet is te zeggen vermenigvuldigd met 7) niet mag te boven gaan, nocli minder mag bedra gen dan 30 Fr. (zonder de opdeciemen). Wanneer de overtreder, zich gedra gende naar dat verzoek, hot aldus ge- eisclite bedrag naar den aangewezen ont vanger zal hebben opgezonden, zal deze liet openbaar ministerie er van verwitti gen, en alzoo zal de zaak zonder straf rechterlijke vervolging geëindigd zijn. Door deze rechtspleging-zullen de ver schijning en de veroordeeling van den overtreder in vele gevallen kunnen ver meden worden, alsmede de onkosten en de lasten die er het gevolg van zijn. Om te oordeelen of van deze nieuwe rechtspleging gebruik moet worden ge maakt, zal het openbaar ministerie oerst onderzoeken of de overtreding er reeds hot voordeel van genoten heeft, in welke mate, eu voor welk soort van misdrijven. Er dient vooral op gewezen dat deze regeling slechts kan worden gevolgd, wanneer de overtreding geen schade heeft berokkend. Wanneer de boete in den vastgestelden termijn niet wordt betaald, zal de be trokkene worden gedagvaard om te wor den veroordeeld. De voordeelen van deze regeling zijn dat de openbare aktie bij betaling hcele- maal uitgedoofd is, dat er geen inschrij ving volgt op het strafregister en dat de betrokkene geen tijd meer moet verlie zen oin naar de rechtbank te komen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1