ii Os OvsrdraGhfsiakswijzigïng. Eene schoons Beiaoning De meoschelijke vogel Radiorede van Minister Rubbens De Opstand in GHekenland Het Saa&*laeid wee?* Dasitsch r KnMrBfetepii "4ia<. ^sSuuïsiwsï.« VOLKSSTEM XXXXIet JAARGANG NUMMER 53 Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon U4. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Pablfeit.lt buiten bet Arrend, AALST Agentschap. HAVAS. Adolf Mazlaa. W. fe grugsel 0u. de Bicfceleu. S.«J, Bank Buidlng/Kingswaj. 20 LondreS W. 0. Dinsdag 5 Niaart H- Theophiïus Zon op 6,28Zonaf 5,88 Woensdag 6 Maart 1935 Aachdag Zon op6,26 Zon affl,39 E. K. 12 V. M. 20 Sinds 1926 reeds 300 geestelijken en eigeveer 5COO leeken om wille van het geloof gedood. Kaar Ivipa uit New-York verneemt, hebben de Atnerikaansclie katholieken in Philadelphia een massabetooging ge houden tegen de Kerkvervolging in Me xico. Z. E. Mgr Dougherty, kardinaal, aartsbisschop van Philadelphia, hield bij deze gelegenheid een toespraak, waarin hij verklaarde dat sedert het .uitbreken van den godsdienststriijd in 1926 leeds 300 geestliijken en ongeveer 5000 leeken door de Mexicaansohe 're geering zijn gedood om wille van hun ■geloof. De kardinaal wees erop, dat de sov- jetreigeernig de laatste jaren met guoo- itc kosten communistische agenten naarj 'Mexico gezonden heeft, die zich erop beroemden, dat «zij binnen vijf jaar 'Mexico van iederen godsdienst zouden zuiveren en dan hun intocht zouden doen in de Vereenigde Staten, om ai daar hun actie voort te zetten Vérder verneemt het Katholieke pers. bureau nog uit New-York, dat de on derwijs autoriteiten in den Mexicaan- cchen staat Yucatan van alle onder wijzers op de staatsscholen verlangen, dat zij de volgende formule ondertee kenen: «Tk verklaar mij hiermede tot onver zoenlijken vijand van den Katholieken •godsdienst. Ik ben bereid de geestelijk heid te bestrijden, overal waar dit noo dig mocht zijn. Ik verklaar mij bereid aan den veldtocht tegen het fanatisme deel le nemen. Rudolf Elias Calles1, de zoon van a-en .fex-president van Mexico, die onlangs is benoemd tot Gouverneur van Sonora, heeft alle kerken en kerkelijke gebou- 'iwe-n binnen het grondgebied van dien is Laat in beslag genomen en alle pries- iters zonder uitzondering" verbannen Eenige verjaagde missionarissen hebben thans een missiestatie gesticht tte Galexico, even over de Mexicaansehe grens in de Imperial Valley van Cali- ïornië. Dagelijks komen honderdtallen Mexicanen hier de H. Mis bijwonen e,n de II. Communie ontvangen. De mis sionarissen bouwen thans eene groote school voor de meer dan 2500 kinderen, die reeds aan hun zorgen zijn toever trouwd. Een besluit-wet van 28 Februari [193-5, dat in den «Moniteur» van 3 Maart is verschenen, brengt sommi ge wijzigingen toe aan de wetgeving op de overdrachtbelasting. 1) Onder het huidig regime, wan neer verkoopen aan particulieren koo1- jpende voor hun eigen gebruik, noch aan de overdrachtslaxe noch aan de weel- 'detaxe onderworpen zijn, maken ze niettemin, in sommige gevallen, de af levering verplicht van facturen die vat baar zijn voor de tare van 2.50 per dui zend. Voortaan, is deze aflevering niet meer verplicht en de facturen die af geleverd zouden worden, zijn vrij van itaxe van 2.50 per duizend. Blijven onderworpen aan de taxe van .2.50 ten honderd de facturen voor on roerende werken, zelfs indien deze wer ken uitgevoerd worden voor tekening van partikulieren. 2) De ruilingen vaiï koopwaren zijn voortaan vatbaar voor de taxe 'op elk een der beide wederkeerige overdrach ten en niet meer alleen op de meest belaste overdracht. 3) Wat betreft de factuurtaxe op de londeraannemingen, wordt de vermin- tiering tot 2.50 per duizend beperkt tot de onroerende ondernemingen.Voor tie roerende 'onderaannemingen, is het 'dus de taxe van 2.50 ten honderd die [verschuldigd is. -4) De taxe van 2.50 ten honderd die thans de overeenkomsten van gemeen schappelijk personenvervoer treft wordt toepasselijk gemaakt op alle personenvervoer per auto, z'oodra dit 'gedaan wordt door middel van rijtui gen die meer dan zes reizigers kun nen vervoeten. Deze wijziging schaft de vrijstelling af. waarvan genoot in voorkomend geval het groepen. De uitgaven voor sociale voorzorg De h. Rubbens, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, heeft Zaterdag avond, op de Vlaamsche golflengte van het Nationaal Instituut voor Radio- Omroep, een redevoering uitgesproken over de maatschappelijken nood en over de pogingen door de regeering ge daan om hem te verhelpen. Hij had het hoofdzakelijk over de werkloosheid en de middelen die aan gewend worden om ze op te lossen, waarbij vooral 'openbare werken in aanmerking komen. Kleine gemeentelijke werken Benevens groote werken, wens-clite de regeering dat een groote hoeveelheid gemeentelijke werken zou aangevat worden. Maar al die werken zijn slechts mogelijk mits ruime toelage vanwege den Staat. Welnu, het is daarom dat, op de bui tengewone begrooting, 200 mflli'oen voorzien zijn, die anders zouden moeten besteed worden aan werklozensteun en die thans zullen aangewend worden in den vorm van toelagen aan werken die een groot aantal werkloozen benut tigen. Het doel is zooveel mogelijk, prod uk- tieve werken te zien tot stand komen, zooals wegen, waterleidingen, gebou wen, aanleggen of herstellen van bos- schen en wouden, enz., voor dewelke de aangeworven werkTieden een gewoon loon zullen ontvangen. Nieuwe voorstellen en plannen Ten einde alle voorstellen, initiatie ven en aanvragen te onderzoeken en een spoedige oplossing ten voordeele van de openbare besturen te bewerken is er bij het departement van Arbeid en Sociale Voorzorg een bijzondere dienst ingericht, onder leiding van er varen ingenieurs.. Dagelijks worden nieuwe voorstel len en plannen onderzocht. Z'oo zal bv. eerlang een eerste proeve worden ge daan voor het overplaatsen, naar. de mijnen van de Kempen, van Vlaamsche mijnwerkers uit het zuiden van Uiost- Vlaanderen. Anderzijds wordt er ook gedacht aan nieuwe beroepsorienteering voor som mige werkloozen. Zo"o wordt-, op dit oogenblik, een proeve genomen om ar- beidslooze diamantwerkers op de hoog te le stellen van nieuwe mekanische procédé's, zonder dat daardoor werk loosheidsvergoeding wordt ingetrok ken. Alle initiatieven die de beroepsbe kwaamheid van de werkloozen zullen verbeteren mogen op de werk'dadïge steun van de regeering rekenen. De regeering wenscht ook in de nij verheid het werk bij afwisselende ploe gen aan te moedigen. De grootste kwaal is immers de langdurige werkloosheid. Daarom hebben wij een hinderpaal, die gelegen was in de wetgeving op de fa milietoelagen, uit den weg geruimd. De nijveraars zullen voortaan voor de familievergoeding slechts moeten storten voor de werkelijke werkdagen. Wij hopen dan ook dat zij, meer en meer een stelsel van afwisselende ploe gen zullen inrichten. De minister uitte tenslotte zijn ge- l'oof in een verbetering van den toe stand. vervoer .van Zie vervolg jhlerneven. 5) Worden onderworpen aan eene taxe van 2.50 ten honderd op hun totaal bedrag, de rekeningen door de reisagentschappen afgeleverd aan hunne klanten. Nochtans indien de reis „geheel ol" gedeeltelijk in het bui tenland afgelegd wordt, wordt de taxe berekend op slechts de twee vijfden van het bedrag der rekening. De hef fing dezer taxe sluit de eischbaarheid uit van de taxe op de facturen aan liet agentschap uitgereikt door den ver voerder per baan. 6) In zake weeldetaxe, wordt het vrijgestelr minimum van 25 franks af geschaft voor de koopwaren die vat baar zijn voor de taxe bij de bron, ch het wordt op 30 frank gebracht voor de koopwaren die onderworpen zijn aan de laxe bij den verkoop aan den verbruiker. 7) De jaarlijksche belasting voor aanplakking geheven voor de licht- aankondigingen met meervoudige en afwisselende reclames wordt- toepas selijk gemaakt op de advertenties ge projecteerd in de kisenia'^ De Strijd tegen de huidige Regeering De opstandige beweging in Grieken land is het werk der partijgangers van M. Venizelos, in verstandhouding met generaal Piastiras, wiens naam onlangs nog te berde gekomen is bij bet proces tegen de plegers van den aanslag op M. Vcnizelos. Men zal zich herinneren dat in 1933 toen de V enizelisten bij de kiezingen geklopt werden; generaal Piastiras eene staatsgreep waagde, welke voor doel had den liberalen leider aan het bewind te houden. De poging mislukte echter, zoo dat generaal Piastiras gedwongen was te vluchten. Hij hield zich eerst langen tijd schuil in Griekenland zelf, doch verbleef naderhand te Nizza en te Cannes. Herhaaldelijk werd het gerucht ver spreid dat de generaal in 't geheim naar Griekenland gekomen was, doch dit werd nooit bevestigd. Voor de Yenizelistische oppositie vertegenwoordigde hij de man, die bij een gebeurlijke kiezing de huidige regeering den berg zou doen afrollen. Vcnizelos leidt dc revolutie op het eiland K. eta olgms een telegram aan het pers agentschap United Press bevindt Venize- los zich te Kanea op het eiland Kreta, van waar hij de revolutie leidt. Venizelos heeft verklaard [dat de regeering Tslada- ris de grondwet in gevaar brengt en er naar streeft het koningdom te herstellen. De achtervolging der muitende schepen. Onderhandelingen tot overgave Athene, 3 Maart. De achtervolging der muitende oor logsschepen duurt voort. De muitende schepen zijn bij het eiland Milos voor anker gaan liggen. Tusschen de muiters en de regeering zijn onderhandelingen De gansche Grieksche luchtvloot be gaande uit zeventig vliegtuigen zet de achtervolging voort. Ook vier torpedoja gers hebben de achtervolging ingezet. Naar verluidt hebben ook vier onder zeeërs zich bij de muitend^ schepen aan gesloten. Ondanks de verklaring van de regee ring blijkt deze den toestand dus uog niet volledig meester te zijn. De muiters zijn ook ruim van munitie voorzien. Op een der achtervolgende vliegtuigen werden niet min dan 100 gra naten van luchtafweergeschut en scheeps- artillerie gelost. Het aantal slachtoffers De berichten nopens het aantal slacht offers loopen ver uiteen. Tijdeus de ge vechten te Athene in den nacht van Vrij dag op Zaterdag zouden 60 dooden geval- eu zijn. Men schat het aantal slachtoffers op enkele honderden. Vier militaire vliegtuigen, zondagmor- gend vertrokken om de opstandige oor logschepen te bombardeeren zijn van de corvee teruggekomen. Volgens c-ene mededeeling moet een bom gevallen zijn op den kruiser Averoff De vliegers hebben een groote vlam boven het schip zien opgaan. Naar een artikel van het blad Estia zouden verscheidene personaliteiten bui ten alle politieke partij, zich ter beschik king hebben gesteld van den h. Zaimis, voorzitter van de Republiek, om met hem samen le werken, en maatregelen te treffen om burgeroorlog en bloedvergio- n te beletten. Nieuws uit Kreta ontbreekt, daar alle verkeer onderbroken is. Men verzekerd dat de stad Candie Zaterdag avond nog handen was van de regeering. Athene, 3 Maart. Eerste minister Tsaldaris heeft de portefeuille vau bui- tenlandsehe zaken overgenomen, ter ver vanging van Maximos, die uit de rogee- ring treedt. De bladen melden dat gisteravond een dynamietpatroon is ontploft voor de wo ning van den minister van oorlog, gene raal Koudylis. Er werd echter geene schade u ngericlit. Volgens een andere lezing zou er geen dynamictpatroon zijn geworpen, maar werden er twee schoten gelost. De dader is onbekend. De regeering heeft tot het volk een oproep gericht, waarin verklaard wordt, dat de opstand u\v -ugen zal worden met alle middelen, zonder iemand te ontzien, Hitler, die Saarland bezocht ter gelegenheid van de overgave van het gebied door den Volkenbond aan Duilschland, wordt te Saarbrücken, door een jongen Saarlander begroet. Nog talrijk zijn in onzo streken, die echt kristelijke en eerbare families, waar de kinderen in de vrees des Heeren en in bet beoefenen der deugden worden opgevoed, Niet zeldzaam zijn de gevallen, dat va der en moeder werken en bidden om aan hunne kinderen een goede en vooral kristelijke opvoeding te bezorgen. Vooral wanneer oen zoon of dochter zich aan den dienst van God wil toewijden, zien ze juist daarin de schoonste belooning van al hun werken en zorgen. Het kan dan ook niet anders, of zulk een leven brengt, naast veel kommer en zorg, ook veel blijde en gelukkige dagen. vooruitgaan in wijsheid en deugd En schoone dagen zijn het wanneer kinderen na vlijtig werk en goed gedrag, de vruch ten van hun arbeid bij vader en moeder brengen. Dan is het geluk der ouders groot en deze vragen niets heter dan die goede gesteltenis bij hunne kinderen aan moedigen door een belooning. Want ja, een belooning is op tijd en stond noodig Dat weten verstandige ouders heel goed en dat verwachten ook de kinderen als herkenning van hunne moeite. Maar hoe dikwijls gebeurt het niet dat de ouders niet weten wat ze als belooniug geven kunnen. Hoe droevig om nagaan hoe sommigen onbedacht aan hunne onervaren kinderen toegevingen doen, waarvan de gevolgen soms nadeelig, zooniet noodlottig zijn Ongetwijfeld, het was niet slecht be doeld, maar dat neemt niet weg dat ze verkeerd hebben gehandeld. Meer voor zichtigheid en rijper nadenken kan veel kwaad voorkomen en is vooral noodig wanneer reizen en uitstappen als beloo ning worden toegestaan. Laten we er dan hier op wijzen hoe doelmatig onze Lourdesbedovaarten kun nen worden aangewend, Geen schooner belooning zal men voor de jeugd vinden, dan wel die reis, een bedevaart naar O. Vrouw van LourdesZulke reizen immers zullen heilzaam inwerken op het gemoed van hen, die thuis kristelijk zijn opgevoed. Ze openen het hart en het ver stand voor al wat deugdzaam en gods dienstig is. Ze zijn liet beste middel om aan de jeugd te doen begaijpen hoe iets aangenaam kan zijn, zonder dat de mo derne verleiding en de werehlscbe feesten er een rol in spelen. Niet alleen het godsdienstige, maar ook het nuttige kan men bij een Lourdes- bedevaart vinden. De reis door vreemde streken, een bezoek aan het schilderach tig bergland der Pyreneeën zal de bede vaarder nooit vergeten. Daarbij nog het verblijf te Lourdes, het godsdienstig leven der bedevaarders, de doenswijze der vreemdelingen uit alle landen en werelddeelen, de plaatselijke eigenaardigheden cn gewoonten, dat alles trekt aan om eene Lourdesbedevaart aangenaam en nuttig te maken. Dat het werkelijk zoo is, daarvoor pleit de getuigenis van allen, die eens Lourdes het genadeoord van Maria hebben be zocht. Wellicht zullen sommigen opwerpen dat do kosten te hoog ziin* Zeker, dat is de zaak, dio dikwijls de grootste rol' speelt maar vergeleken bij andere rei-' zen en uitstappen, zijn onze Lourdesbe- devaarders heel voordeelig. Men heeft wel de last van het samen- reizen, maar het is toch ook een bede vaart en wel op de eerste plaats en bo vendien brengt bet vele voordcelen voor ben, die gansch onervaren zijn in het reizen. En indien voor sommigen de kosten te hoog zijn, dan ligt ook hier de schoonste gelegenheid om voor een Lourdesbede vaart te sparen. Kristene ouders willen dat hunne kinderen de spaarzaamheid leeren. Op die wijze zal die bedevaart niet alleen goed zijn op zichzolf en in de goede gevolgen, maar ook in de voorbe reiding, door bet sparen dat de bede- Mbdiffëi? icnsrcne oucrenr m uien geest opvatten de belooningen, die ze aan grootere kinderen willen geven Geen schooner belooning dan een Lour desbedevaart, omdat ze een gezonde godsvrucht tot Maria in het hart der jeugd inprent en meteen bijdraagt tot de verstandelijke ontwikkeling. A.N. EEN VLUCHT VAN 2500 METER MET VLEUGELS Uit Florida in de Vereenigde Staten verneemt de "Daily Express dat Clem Sohn, een beroemd stunt-vlieger en pa rachutist, te Daytona Beach niet volle dig succes de vogels heeft nagebootst en veilig en wel weer op den beganen grond is terecht gekomen. Sohn ging met een vliegtuig, bestuurd door zijn vriend Arthur Davis, de lucht in. Hoog boven de wolken gekomen, klom hij op een der vleugels en daar be vestigde hij een paar wieken aan zijn ar men en schouders van een meter breed en twee meter lang, vervaardigd van met sterkzeildoek overtrokken metaal. Hooger en hooger klom de machine en op 4000 meter gekomen gaf Sohn den bestuurder een teeken, en sprong in de gapende ruimte omlaag. Aanvankelijk hield hij zijn vleugels stijf langs zijn lichaam geklemd en de gapende menigte die zich op het breede strand had verzameld, zag vol ontzetting hoede waaghals bijna 1000 m. als een steen naar omlaag plofte. Toen breidde hij plotseling zijn vleugels uit en vloog. Met behulp van zijn wieken scheerde Sobn door bet luchtruim als een reusach tige meeuw. Hij bootste de bewegingen van een vogel na. zweefde omhoog, om- g, van links naar rechts zelfs vol bracht hij drie loopings. Toen vouwde hij hoog in de lucht zijn armen. Sohn trok aau de koord van zijn parachute en de laatste 600 meter zweefde hij langzaam omlaag, waarna hij veilig landde. De vleugels, zoo vertelde Sohn ver volgens, zijn gemaakt van stalen buizen, met geolied doek overtrokken. Zij zijn met riemen aan mijn schouders, armen en polsen verbonden. Over mijn borst bangen dragers, ten eindo te voorkomen dat de vleugels onder het vliegen te ver open gaan en mijn armen ontwrichten. Door een van inijn beeuen te bewegen, kan ik van lichting veranderen. Voor m\jn loopings heb ik mijn knieën een beetje opgetrokken en de vleugels eon weinig bewogen»

De Volksstem | 1935 | | pagina 1