Aschwoensdag A DeEümond Ttiieffry,, op dB terugreis Roode vrijgevigheid De schommelingen van liet Pond Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Donderdag MAART 1935 "Monseigneur de Bisschop van Gent ONZE VORSTEN IN ENGELAND KAMER De O^siasid Isa Griekenland Voor de vreemde arbeiders in België DE VOLKSSTEM •XXXXIe JAARGANG- RUMMER 54 Publiciteit buiten bet Arj-ond, AALSï Agentschap HAVA8. Adolt Mailaan iS. fa Brussel e= Rus de Rjcheleu. E»«]i Sank Buiding/Klngsway. 20 Bondres Vf. C. S, II. Thomas Zon op624 Zon af 5,4 lB E. K. 12 V. M. 20 Deze dag wordt zoo genoemd wegens de plechtige assche wij ding die dan plaats heeft. Reeds in het oud testament was de assche altijd het zinnebeeld van rouw en diepe droefheid. Zoo leert ons de Koning en Profeet David, dat hij de assche at met het brood. We lezen ook in de H. Schriftuur, dat de Ninivisten, om te too- nen uitwendig, hunnen inwendigen rouw boetekleederen aantrokken en assche op hunne hoofden strooiden. In den beginne der H. Kerk ontvingen de openbare zondaars ook assche op hunne hoofden, om hen te doen denken op de dood, die zij door de zonde ver diend hadden, en de intrede der kerk bleef hun ontzegd en verboden, totdat de tijd hunner boete verstreken was. De openbare boetveerdigheid bestaat nu niet meer, doch uit dit vorig gebruik is de plechtigheid ontstaan, die op den eersten dag van den Vasten of tijd van boete en versterving geschiedt. Bij het einde dezer gebeden, stonden de Bisschop en de priesters recht, en legden de handen op aan de boetelingen, óm hunne onderwerping aan de boetveer digheid te bekrachtigen, Dan sprak de kerkvoogd eene aanwakkering uit en zegde hun dat, gelijk God eertijds Adam en Eva, om liunne zonden uit het aardsch Paradijs verjoeg, hij hen insgelijks voor eenigen tijd uit de kerk ging zetten, doch dat zij nochtans hun volle betrouwen en hunne hoop op Gods bermhertigheid moesten bewaren. Aanstonds begon de processie, waarin de boetelingen barre voets gingen. Aan de kerkdeur gekomen, dreef de Bisschop hen met het Kruis er uit, en zij mochten er nimmer in terug komen voor Witten Donderdag, die de dag hunner ontslaging was. Onder die hartroerende plechtigheid, ,zong de geestelijkheid deze woorden, ÜVUl Ovj' v/v-.t.jV.O jstuurd, toen Ilij hen uit het Paradijs verjoeg Gij zult uw brooil inliet zweet uws aanschijns eten gedenk dat gij stof zijt, cnin stof zult wederlcceren. Bij de wijding der assche bidt de Kerk opdat God aan allen, die ze zullen ont vangen, gevoelens van boetveerdigheid zouden inboezemen en hunne zonden vergoven, en daarom spreekt de priester aan elkeen wien hij deze gewijde assche oplegt "Gedenk, o mensch, dat ge van stof zijt en tot stof zult wederkeeren. De gedachte der dood is heilzaam, en daardoor zal de mensch opgewekt worden om boete te doen over begane misslagen. De II. Geest geeft ons immers dieu goeden raad uPeist op uw uiterstenen gij zult niet zondigen Het teekeu des Kruises wordt met assche op het voorhoofd gemaakt om ons te leeren niet beschaamd te zijn openbare boete te doen, uit liefde tot navolging van onzen Lieven Heer, den grooten boet- plegcr en den rechtveerdige bij uitmun tendheid. De priesters ontvangen de assche op het hoofd, op de kruin, uit vrees dat zij, indien zij ze moesten op 't voorhoofd ontvangen, onder de Mis op den Korporaaldoek of op het Altaar zoude kunnen vallen en ook om hun te leeren dat zij, alhoewel de andere menschen door hunne weerdigheid overtreffend, hun toch gelijk zijn door de broosheid van hunne natuur, welke door de dood niet zal gespaard worden. De assche, welko gewijd wordt, maakt men door het verbranden van den gewij- den palm van 't vorig jaar. Die palmtak kon op Palmzondag gewijd en met blij heid in de processie gedragen, zijn het zinnebeeld van zegepraal en overwinning en <!e Kerk doet ze verbranden om hare kinderen gevoelens van ootmoed in te boezemen en tevens de hoop der glorie in hunne kerken te vestigen, want deze assche is een overblijfsel der glorie van welke ons wacht in den Hemel. MARC. Hel Comité der Oost-Vlaanderens Bedevaart naar O. L Vrouwvan.Lourdes overhandigt ons volgend artihel, dat verschenen is m Le Journal la G,o van Zondag 3 Maart j.l. kondigt aan dat in verceniging met de Jubelpleclitiglieden van Lonrdes, hij een plechtig tridnum van gebeden zal bevelen en persoonlijk bet Heiligdom toegewijd aan O. I.. Vrouw van Lonrdes, te Oostakker Deze plechtigheden zullen, alle verhouding behoudende, de repliek van die van Loiirdes 7„Uen iater, door bizondere plakbrieven en aankondigingen in de plaatselijke dagbladen ingelicht worden over de dagen en „ren waarop die godsdienstige oefeningen zullen plaats hebban. Kamerzitting van Dinsdag 5 Maart De Kamer heeft Dinsdagnamiddag een paar interpellaties gehoord. M. PONGELET, voorzitter, opende de zitting te 3 uur en deelde mede óat de heer BORGINON (VI. Nat.) eene vraag tot interpellatie richt tot den Minister van Binnenlandsche Zaken' over de houding van den Mi.nji.ster en van den goeverneur van Braband in zake het betoogingsverbod van Burge meester Max. M. BORGINON (Vl.Nat.) Ik vraag de hoogdringendheid. (De hoogdringendheid wordt door de Kamer met een groote meerderheid aanvaard) M. THEUNIS Eerste Minister. De heer Minister Pierlot is' vandaag weer houden in den Senaat. Morgen is hij ter beschikking van de Kamer. VOORZITTER. De interpellatie zal dus doorgaan Woensdagnamiddag bilj den aanvang der zitUnig. Wijverheidschool van Gent De Kamer hoorde -dan de interpel laties van den heer DE SCHRIJVER (kath.) tot den heer minister van OPENBAAR ONDERWIJS over dc niiet-uitbetaling hunner wedden aan Leden van liet Bestuurs- Onderwijs- en Dienstpersoneel der Hoogere Nij verheidsschool te Gent en over het re giem dezer Staatsschool en van deti heer BALTHAZAR (soc.) tot den heer Minister van OPENBAAR ONDER WIJS «over liet geschil opgerezen t.us- sehen de stad Gent, de provincie Oost Vlaanderen en den Staat, betreffende' het beheer van de Hoogere Nïjs-er-j heidsschool, te Gent, en waarvan luit personeel liet slachtoffer is.» Hierop werd nog het woord gevoerd door MM. BALTHAZAR, (soc). MA RIEN (lib.) en HUYSMANS (soc.). waarna M. HIERNAUX, minister van openbaar onderwijs de interpellanfen antwoordde dat dit vraagstuk eerlang zijne oplossing zal bekomen in den zin door M. De Schrijver aangeduid. De Ziittinig wordt ten 4 u. 45 geheven. SENAAT onder lie7 v*o rzÏÏtersc.h ap van M. Dip- pens, de bespreking- aangevat der be- ig.no o ting van Landbouw! Eerst werd het wetsontwerp van M. Waucquez in verband met de instelling van een na tionale maatschappij voor de volem- van dc Noord-Zuidverbinding Men kent het edele gebaar der Ko ningin, om te hulp te komen aan dc meest beproefden door de knsis, en aan de in nood zijnde werkloozen,voor al aan de kinderen. In het socialistisch propagandablad Plan verscheen enkele dagen ge leden een smadelijk en schandelijk ar tikel, waarin liet werk der Koningin op brutale wijze wordt verguisd en afge broken, en toegeschreven aan eigen- baatzuchtige beweegredenen van angst voor de toekomst. De schrijver van liet artikel erken de nochtans dat de oproep der konin gin eene golf van liefdadigheid len voordeelc der werkloozen over net land heeft verspreid, is zoo schaamte loos erbij te voegen dat dit mensch- lievend gebaar bij hemt slechts een gevoelen opwekt van «opstand en nvs- prijzen.» Een schoone verontschuldiging, voorwaar, voor de roode kapitalisten, om niet te beantwoorden aan den op roep' der Koningin en hunne beurs ge sloten te houden. Wel worden er on gehoorde sommen verspild aan. pro paganda en beloogingen voor het be ruchte plan propaganda die dan nog grootendeels wordt betaald met de aflioudingen die de beklagenswaardige werkloozen op hun karigen steun moe ien gedoogen om de roode partijkas te vullen Doch wanneer het er op aan komt daadwerkelijk nood en ellende te lenigen, dan zijn de socialistische millioenenbezitters niet meer daar [t immers liefdadigheid is heneden hun ne waardigheid, en verwekt bij hen slechts opstand en misprijzen Wij herhalen het schoon voor wendsel om de beurs gesloten te hou den en prachtig staaltje van roode vrijgevigheid Koning Leopold en Koningin AsU-i.l hebben enkele dagen in 't zuiden van Engeland verhieven, namelijk te Dover en to Folkestone. Deze beide steden gelegen aan de kust, zijn 's zomers zeer bezocht door de Engolschen. In Engeland wist men mets af van dit vorstelijk bezoek, zelfs met op de Belgische ambassade te Londen. Binst den oorlog beeft Koning Leopold langen tijd in Engeland vertoefd. Ook Koning Albert reisde veel naar de hoofdstad van liet Bi-itsche rijk. Onze Vorst zon zich najr Engeland hebben begeven om eene lichte operatie aan een zijner oogen te onderstaan. In haar Dinsdagavondblad verneemt Dc Maasbode dat Koning Leopold een onbeteckenende kaakoperatie beeft ondergaan en niet zooals eerst werd gemeld, 'n oogoDeratie, Hij is volledig hersteld, voegt bet blad er aan toe. digin in overwreging genomen. Baron de MOFFAERTS (kath.) stel de vervolgens vast dat men Len on rechte de levensduurte aan de land bouwers heeft verwelen. De prijzen van de landbouwprodukten zijn, sedert 1930, veel meer gedaald dan van eenig ander voortbrengsel .Waren deze even zeer gedaald dan zoa het indexcijfer nu 75 punten lager zijn. Het ontwerp Bovesse betreffende den terugkeer tot het land, kan vol gens spreker maar worden toegepast wanneer het lot van den landbouwer door een goede landbouwpolitiek zal verzekerd zijn, hetgeen slechts kan ge schieden als de grond naar behooren opbrengt. Vervolgens wordt de begrooting van Landsverdediging en deze der Rrjks wacht bij naamafroeping gestemd (ka- Iholieken en liberalen tegen sociaiis ten) Debat ro.nd de begrooting voor Landbouw Hierop wordt het debat 'voortgezet in verband met dc begrooting van landbouw. M. WALTERS (soc.) verzet zich tegen de deflaliepolitick, die den landbouw vooral schadelijk is, waarna spreker de prijzen in het groot, en liet klein onderzocht. M. LAMMERTYN (kath.) wijst op het gevaar der over produce van boter en eieren. M. d'HUART (kath.) verlangt dat de re geering maatregelen zou treffen ter bescherming van den graanoogst. Fens te meer ontkent M. NIHOUL (kath.) dat de landbouw verantwoordelijk is voor het duur leven. M. VAN ZUYLEN (kath.) eiseht be schermingsmaatregelen op voor de voortbrengers en uitvoerders van fruit. MM. dc KERCKI-IOVE d'EXAERDG en SMITS (kath.) hechten een groot, be lang aan de bloementeelt, en den kweek in broeikassen, welke door de regee ring dienen beschermd te worden. M. Jozef RUTTEIN (kath.) neemt het op voor de bescherming van den bieten teelt en deze der graangewassen. M. DEBERSE (kath.) eiseht afdoen de maatregelen inzake bescherming van den landbouw. Toen de zitting te 5 uur 30 werd go- heven bevonden er zich nóg tien sena toren in de zaal. Heden .Wpenijdag zitting te '10 u. ca te 2 u4 gang Hevige gevechten in Oost- Macedonie Het vierde legerkorps dat zich bij de revolutionnairen aangesloten heelt rukt op in de richting van Saloniku Daar de regeering niet zeker is var bet derde legerkorps dat te Saiom^i ligt werden enkele officieren "\an korrls vervangen door officieren uit Oud Griekenland. Ook troepen uit oud Griekenland zijn naar Salomki -gezon den. Generaal Gondyllis die alhier het bevel voert heeft zijn troepen ten aan val gezonden. De ontmoeting tusscUen de r cvolut ionnairen en regecrings- troepen zou kunnen plaats hebben op de hoogten van Koekoetjs. Den geheelen dag van Maandag zijn troepen naar Saloniki gevoerd. TERUG EEN LICHTE STIJGING INGETREDEN. Dinsdag is het pond eenigzins gestegen zoodat het hij de eerste noteering tot 100,75 fr. liep. Sommigen vragen zich af, wat er raet België zou gebeurd zijn, indien het in September 1931 het besluit had geno men het lot van den frank te binden aan dat van het pond. De internationale speculatie heeft nog maals gezegevierd en het is te voorzien dat dergelijke toestanden zich zullen voordoen zoolang groote landen als Enge land de waarde van hun munt niet afhan kelijk zullen maken van het goud, in an dere woorden bij den gouden standaard blijven. In afwachting van een gezonde inter nationale muntstabilisatie, verliezen de •spekulattten hier als elders die voor enkele maanden stelling hadden gekozen tegen de Belga, 400.000 tot 500.000 fr. op 1 millioen pond sterling. DE MOEILIJKHEDEN IN VERBAND MET DEN UITVOER. Voor den Belgischen uitvoerhandel le veren deze wijzigingen van de waarde van het pond natuurlijk ernstige moei lijkheden op. De uitvoerder kan zich wel dekken tegen het pond, maar hij kan niet aanhoudend zijn prijslijsten wijzigen. Overdrijving waro niettemin gevaarlijk De betreurenswaardige schommelingen van het pond brengen de pogingen van de Belgische regeering om de levens duurte te verlagen, evenals de kostprij zen niet in gevaar. Op den binnenlandschen handel heb ben de noteeringen praktischerwijze geen invloed. Op de mededingingsprijzen blijven zij verder zonder invloed voor den Belgi schen uitvoer naar de andere landen van het goudblok, evenals naar de dollarlan- tlen. en infliftn_er. moeiliikheden zijn voor lingen van het pond reeds bewezen. Geruststellend kan bovendien heeten, dat in gansch dit vraagstuk de landen van het goudblok zich solidair hebben verklaard. Het ministerie -van Arbeid en Socia le voorzorg herinnert alle werkgevers, die op- dit oogenblik vreemde arbeiders in dienst hébben, aan liet Koninklijk Besluit van 15 Februari 1935, waarbij zijn aangevuld de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1933 en krachtens welk vreemdelingen hier te lande geenertei, om het even hoe beloonden geestes- of handenar. beid mogen verrichten, zonder daartoo van den minister van Arbeid en s,),;|a- le Voorzorg vooraf vergunning te heb ben verkregen. Alleen aan dezen. die| Maandagmorgen uit Leopoldstad vertrokken Het Belgisch postvliegtuig de Ed- mond Thieffry dat de eerste gere gelde postverbinding met Oongo wu vestigen, is Maandag morgen te 4 ure 30 uit Leopoldstad vertrokken met dc- zelfde piloten van bij de lieenvlueht aan boord, de hh. Cocquyt en Schooii- broodt en Maupertuis als werktuig kundige-marconist. De thuisvlucht zullen zij in vijf da- gen trachten af te loggen zoodat zij Vrijdagavond terug te Brussel worden verwacht. Waar Fort Archambault De Edmond Thieffry» heeft dezen morgen Leopoldstad verlaten te 4.30 u. voor Goquilhatslad, waar het te 8u.J5. terug is opgestegen voor Bangui eri Fort Archambault, eindpunt van de; eerste etappe. Dinsdag heeft het vliegtuig «Edmond Thieffry zijn tocht op de terugreis, voortgezet. Men vertrok 's morgens, te 3 uur van Fort Archambault en te 6 luur 5 werd te Fort Lamy geland. Te 6 uur 23 steeg men te Fort Lamy UCU VOimvo1 in het bezit zijn van de speciale vreemdelingen identiteitskaart, in ar tikel 5 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1933 bed-oeld, is het ge oorloofd alhier eenig vak of beroep uit te oefenen. Het Koninklijk Besluit van 15 fe bruari 1935 treeat in weTking met. in gang van 16 April e.k. De werkgevers wien zulks aangaat, zullen derhalve verstandig handelen met ziel. reeds le voren in re-gel te stellen, zoo zij ten minste -hun betrokken werknemers voor onaangenaamheden willen be hoeden on zelfs willen vermijden, dat op hén toepasselijk zo-uden worden do' straffen welke bij lijk Besluit zijn vastgesteld. Verzoeken oin regularisatie in ver band met ongeoorloofd to werk geslei- de vreemde werklieden of bedienden dienen gericht tot hot ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg .(werkne merjdjeastXi tap. Te 7 uur 5 liet Cocyuyt weten dat hij zich boven Marte-Kina bevond. Te Zinder geland De Edmond Thieffry» is te 11 u.30 to Zinder geland. Te 12 uur 25 zijn dé vliegers terug opgestegen. Boven Gabon Bernit De Edmond Thieffry werd te M uur boven Gabon Bernit opgemerkt. De Edmond Thieffry» heeft le N'Dolo Maandag morgen ongeveer 50 kgr. koerier ter bestemming van Eu- ropa medegenomen. Te Niamey aangekomen Te 17 uur Dinsdagnamiddag is da Edmond Thieffry» behouden geland. nacht BetTvarmehi KoninkJDe vliegers brachten er den door. Gao, 6 Maart. De Edmond Thieffry» heeft heden morgend te 5 uur 44, Niamey verlaten met bestem ming naar Gao. Daar is hij tc 8 uur getand, cn enkele oogenblikken daarna opgestegen naar Regan,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1