8 Allo! Allo! Hier- Vlaamse!) in 't Gerecht l Edmoa'd Thieflry,, op do terugreis Oe Nieuws Konlna ven Siem De Corsifcaansche bandiet Spada ter dood veroordeeld Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag MAART 1935 In de Vlaamsche Senaafgnoep 0e nieuwe Volmacht aan de Regeering Kamer Aan het Telefoontoestel overleden XXXXIe JAARGANG NUMMER 55 Publiciteit bulten bet Axrond, AALSI g Agentschap HAVAS, Adtril MiiliH 43. te Brussel BüS ll Ricbete». PatUt tm Sank Buldlng/Klngswaj!, 20 tondres W, 0. H. Joannes ZonopG,22 Zonaf5,42| E. K. 12 V. M. 20 Sinds meer dan honderd jaar. strij den de Vlamingen yoor. Op "Woensdag, 27 Februari 1.1. te 7 u. 's avonds, stond er te Brussel voor het N.I.R. een logébaas. Hij had formidabelen hongerwant hij lieeft daar voorzeker meer dan een pas toor, pater en noune verslonden. Voor hem stond voorzeker eene heele kuip slijk waar hij onverpoosd met dui- velschen wellust én pastoors én bisschop pen én paters én nonnen én christen on derwijs én katholieke onderwijzers door- sleurde Dat arm baasken Daar was hij sterk, daar waar hij van niemand gezien, maar van duizenden gehoord, zijn helsche gal kon uitspinven op al wat hem zoo'n vree selijke doorn in liet hart is. En zonder te weten, in zijn dommig heid, verheerlijkte liij dezen die hij koel bloedig den nek zou kunnen omwringen Hij verheerlijkte de vrije godsdienstige scholen met statistieken aan te geven waardoor hij dc meerderheid en superiori teit vau 't katholiek onderwijs in een klaar daglicht stelde. ?t Was volgens hem een schande dat die hatelijke clericale scholen over meer dan SO o/o vierde-graadklassen beschik ken, terwijl de officieele scholen er am per over 30 o/o beschikken. Hij sprak het "schande dat, tijden? liet schitterend tijdvak der liberale wet geving in de jaren 70, er met honderden vrije scholen uit den grond rezen, terwijl de uitmuntende scholen zonder God, met een paar leerlingen bleven zitten, of kortweg hun schelen mochten sluiten en aldus bleven na dc opheffing dier zali ge wetgeving Driedubbele schande was 't, dat mees tors van zulke klassen zonder leerlingen nadien door het katholiek bestuur op tcachtgeld werden gesteld De schijnheiligaard Dat er r.n een* een klas in de katholieke scholen is, die een paar leerlingen tekort komt aan hot voorgeschreven getal, ge zult dien katho lieken onderwijzer zien vliegen en dat zonder wachtgeld Met dat alles hebben weldenkende lie den kunnen overdenken en zeggen u Jongen, uwen haring braadt niet meer, en 't is van pure koleire dat ge daar nu staat te schreeuwen En hebben pas toors én paters én nonnen én katholie ken zooveel scholen én klassen en leer lingen, 't is dat het volk er van wil, en dat hun onderwijs, gesteund op godsdienst degelijk is En... I estaat de vrijheid van ondericijs niet meer misschien, en de vrijheid van den huisvaderof zoudt gij, pochhans ze willen ontnemen en de menschen met uwe vrije gedachte, maar niet met uwe vrijheidslievende gedachteaan banden willen leggen en knechten Ondertusschen bestatigen we, welken geest er heerscht op het N.I.R. welke mannen daar den plak zwaaien Do katholieken, MOGEN vrij in het volle gelaat géspuwd worden 1 Hoe meer, hoe liever Voor zulke gemeene slijkwer- pers bestaat er geene censuur Maar is 't dat er een geestelijke spreker over gods dienstige of zedelijke aangelegenheden moet komen handelen, en is 't dat een of ander puntje die lieeren te zivaar op dc maag valt, ha dan krassen ze van woede, de' meest nijpende teksten wor den met blauw potlood bewerkt of simpel weg de spreukbeurt wordt verboden en Dames en Heeren, de geestelijke spreekbeurt gaat niet door in de plaats hiervan hoort u een kort gramofoonpla- ten concert Hoe lang nog, katholieken, luisteraars of niet, laten we ons door zoo'n akelige bende voor den aap houden Yereeniging, versteviging van den K. V.R.O. en strijdon tot dat boelken van het N.I.R. gekuischt wordt of verdtvijnt, dat is onze plicht Of gaan ze ons altijd straffeloos in liet volle wezen slaan Ondertusschen brengen we nog een cere-salut aan het katholieke onderwijs, aan al die er voor leden en stredenaan onze katholieke bevolking, die spijts moeilijke en lastige tijden door hun offers de snoode plannen der logebazen fnuik ten in de jaren '70, aan de katholieke onderwijzers, oud strijders uit dien be roerden tijd, die liever zwart brood aten dan dienst te doen in geuzenscholen 1 En dreigen de loge-bazen daarvan te barsten, dat ze't K.S. Sinds meer dan zeventien jaar werd ons door het Hoogste Gezag beloofd GELIJKHEID IN RECHTE EN IN FEITE En wat beleven we Op dit oogenblik nog wordt de' ver- vlaamsclhingswet tegengehouden en ge saboteerd in den Senaat. Zult gij, stads en streekgenooten, op die rechtsmiskenning onverschillig bliijven toekijken NEEN I Gij zult, <om te beginnen, ALLEN, aanwezig zijn op de MONSTERMEETING in de Palacekinema, Schoolstraat, Dinsdag 12 Maart 's avonds te half acht Redenaars Mr Hendrik MARCK, Katholiek volks vertegenwoordiger voor Antwerpen Mr Lode GRAEYBECKX, Socialistisch volksvertegenwoordiger voor Antwer pen, Burgemeester van Deurne J Mr Gerard ROMSEE, Vlaamsch Nationalistisch volksvertegenwoordiger voor Tongeren. Mr O'sear VANKESBEECK, liberaal volksvertegenwoordiger voor Mechelen. De inrichters Davidsfonds, afdeeling Aalst, Davidsfonds, afd. Aalst-Mijlbeek^ De Catharinisten, Flandra Ligo Esperantista, 't Land van Riem Vlaamsch Economisch Verbond, VI. Kath. Hoogeschool uitbreiding, Vlaamsche Kruis, VI. Opvoedkundige Vereenïging, Vlaamsche Oudstriijdersbond, Vlaamsche Toeristenbond, Vlaamsche Voetbalbond. Willemsfonds. De,nationale vergadering heeft den troon aan prins Ananda, neef van den aftredenden vorst, aangeboden* Prins Ananda, die olf jaar oud Is, heeft aanvaard. Tot ziijn meerderjarig heid zal een regentieraad 's lands za- beheeren. Een telegram uit Iteggan meldt dat de «Emond Tliieffry» daar goed en wel geland is ten 15.55 ure. Zoo heeft het vliegtuig dus thans ook don tocht over de Sahara achter den rug en werden van dc 8330 kilome ter van den lerugweg reeds 5230 kilo meter afgelegd. Naar Colomb Bechar Brussel, 7 Maart. Heel vroeg i: den morgen is de «Edmond Tliieffry, te Regan opgestegen, en is te 9,15 u? te Coloml) Bechar aangekomen, vanwaar het verder zijn tocht voortzette. Een afvaardiging van de Katholieke Vlaamsche Senaats,groep, bestaande uit de hh. Lebon, Moyersoen en E. P. Rut ten, heeft stappen gedaan bij den mi nister van Rechtswezen en bij den voorzitter van den Senaat, ten eirCcle te verkrijgen dat de bespreking van de begrooting van Justitie in de Hooge Vergadering eeTst zou geschieden na de behandeling van het wetsontwerp op het gebruik der talen in gerechtsza ken. Wij vernemen dat deze wenscfó niet ingewilligd is geworden. De Regeéring staat er namelijk op, ,dat de begrootin gen door den Senaat zou-den worden be handeld in de volgorde dat zij op de agenda ingeschreven zijn. Naar verluidt zou de h. Bovesse, bilj den aanvang van de bespreking van de begrooting van Justitie, een verklaring afleggen in verband met zijn houding ten opzichte van het wetsontwerp op liet gebruik der talen in gerechtszaken. Anderzijds dat verscheidene leden van de Katholieke Vlaamsche Se~naats- groep zich zullen onthouden bij de stemming over de begrooting van Jus titie, zulks ten teeken van protest- tegen de manier waarop het wetsontwerp, op het gebruik der talen in gerechtszaken esaboteerd wordt. De Christen-democraten voor de volmacht. De Bestuurraad van 't Algemeen Christelijk Werkersverbond vergaderde Woensdagmorgen samen met hun man datarissen, onder het voorzitterschap van den heer Heyraan. De zitting wérd zeer talrijk bijgewoond en men merkte vooral dat er veel geestelijken aanwe lf waren. Na een lange discussie werd beslo ten het vertrouwen^ in de regeering- de nieuwe volmacht te stommen. De gebruikelijke argumenten werden aangehaald door MM. Allewaert, Marck enz. Deze laatste vroeg de verlaging van de begrooting van Landsverdedi ging, zooals hij gewoonlijk doet. De groep benoemde een afvaardi ging om van dc regeering ophelderin gen te vragen over zekere punten van haar sociaal programma, o. m. zal wor den gevraagd dat van de nieuwe vol macht igeen misbruik zou gemaakt worden" om de familievergoedïngen, loonen en wedden en de pensioenen in lengunsligen zin te wijzigen. De heer Rubbens, minister van Ar beid en Sociale Voorzorg, heeft v'erze- kerd, dat misschien nog zekere wijzi gingen in de schikkingen zullen noodig zijn, maar dat er geen verlaging meer zal worden toegepast. Pater Arendt heeft een mededèeling gedaan aangaande het buitengewoon congres van het verbond, dat zal plaats1 hebben op 7 en 8 April. De kwestie van de betooging van 31 Maart werd aan de persoonlijke over tuiging van al de mandatarissen over gelaten. De gevreesde bandiet van Corsika, Spada genaamd, die zelfs vrouwen en kinderen zonder mededoogen neer schoot, de postaulos aanrandde en her haaldelijk in bloedige botsing kwam met de gendarmen waarvan hij een inspecteur had doodgeschoten, stond zooals met weet, de jongste dagen te recht voor het assisenhof op Corsika. Tijdens het geding terwijl de talrijke misdaden van Spada terug worden op gehaald geeft deze onmensch niet het minste blijk van spijt om zijn afschu welijk bedrijf. Woensdagavond wordt telegrafisch uit Bastia gemeld dat Andrta Spada ter dood werd veroordeeld. Zitting van Woensdag 6 Maart De zitting vangt aan om 2 ure 10 onder voorzitterschap van M. PONCE- LET. De verboden betooging van 31 Maart. Telegrafisch heeft de bemanning aan Brussel laten weten dat alles met de meeste regelmatigheid verloopt, en al les laat dan ook voorzien dat de aan komst Vrijdag te Brussel, volgens het opgegeven uurplan zal plaats vinden. Ter gelegenheid der terugkomst van dc vliegers", die den inhuldigingstocht hebben gemaakt, zal er te Brussel op het vliegveld een ontvangst plaats heb ben. Ter wijk Jabeke te Wetteren, woonde op een afgelegen buitengoed, een gepensionneerd adjudant der artil lerie. De man hield zich bezig met land bouw en kiekenkweek, heet Oscar Lie- vens en werd geboren te Lede, den 30 Juli 1877. Men heeft hem thans doodgevonden aan het telefoonapparaat, wijl ho|j den roephoorn nog in de hand hield. De ongelukkige moet zich onpasselijk heb ben gevoeld en zijn laatste hoop gesteld hebben op de telefoon, doch vooraleer hij een geluid uitbrengen kon, moet hij reeds den geest gegeven hebben. Het lijk werd ontdekt door den brief drager en wel in de volgende omstan digheden. De briefdrager was zeer ver wonderd dat de brievenbus reeds enke le dagen niet gelicht werd en daar zulks de gewoonte niet was van Lie vens, verwittigde hij de politie. Do po litie vond de voordeur open en verder tredend vond zij den man zooals wij j nochtans no De Kamer aanhoort de interpellatie yan den heer BORGINON, Vlaamsch- Nationalist, tot den minister van Bin- nenlandsche Zaken in verband met de houding van den minister en van den igoeverneur der provincie Brabant, be treffende bet besluit van den burge meester en van de stad Brussel, strek kende tot verbod van de Vlaamsche be tooging, belegd tegen 31 Maart aan staande. M. BORGINON dankt in bet bijzon der de kollega's van de andere partijen en vooral dc Walen, die Dinsdag zijn verzoek hebben gesteund om de behan deling bij hoogdringendheid van de in terpellatie te bekomen. Hij voert aan dat de betooging van 31 Maart aange vraagd werd door vercenigingen, die niet. aan_ werkdadige politiek doen. Het le deelnemers zouden stappen achter de heraldische leeuwenvlag, die ook vroeger in de optochten voor de ge- li jkheidswötten werd gedragen. Wat M. Declercq, voorzitter van het Vlaamsch Nationaal Verbond» betreft, deze heel't zich met zijn oproep, aangesloten bilj verschillende punten welke ook voor komen in de doeleinden van de voorge nomen betooging. Niemand had ver wacht, dat M. Max zou ingenomen zijn met deze betooging, doch die bctooging bewoog zich op grondslag van de wet telijkheid. M. Borginon zet ook uiteen welke de wettelijke voorschriften voor een betooging zijn en verklaart, dat hot niet eens voorzien is, dat men de toe lating daartoe moet vragen. Maar het is een gebruik geworden het stadsbe stuur te waarschuwen, opdat ordemaat regelen zouden kunnen getroffen wor den. Het Verbond voor Brussel heeft de traditie gevolgd en de toelating voor de bctooging bék om en van M. Coelst, waarnemend burgemeester. Waarom werd deze toelating naderhand inge trokken Spreker kan niet aannemen;, dat de regeering een Pilatus-houding zou volgen. Stellig is zij niet aansprake lijk" voer de daden van anderen, maar het ligt in haar macht den burgemees ter van Brussel te dwingen een meer grondwettelijke houding aan te nemen. M. Borginon onderzoekt, dan den rechtskundigen kant van de kwestie en doet voorlezing van de artikelen van de grondwet betreffende de betoogingen. Volgens de wettelijke bepalingen is de burgemeester verplicht den gemce-n- teraad op de lioogte te brengen, wan neer hij b'eloogingen verbiedt, op grond van het feit, dat zij tot wanor delijkheden aanleiding kunnen geven. Ook kan de goeverneur het getroffen besluit verbreken. Deze schikkingeh zijn logisch, want anders zou een bur- gemeester al te willekeurig mogen te werk gaan. De brief van burgemeester Max aan het «Vlaamsch Verbond» voor Brus sel was alleen door hem onderteekend; wat niet in regel is. Eerst Woensdag heeft hij een verordening laten aan plakken, waarin hij hij hoogdringend heid het verbod uitvaardigt. Hij heeft tiijd genoeg om deze too ze kosten' maken (Onderbrekingen)] M. BORGINON. Ik dank u voor, uw Fransche mededeeling. M. MAX. Ik spreek deze taal om! hier door iedereen begrepen le worden.; M. BORGINON. Gij levert voor al liet bewijs, dat gij, als burgemees ter van de hoofdstad, niet eens de taaL kent van de meerderheid der bevolking! in het land. Spreker legt er nogmaals nadruk op dat het centraal gezag, zijnde de re- ecring het recht heeft de beslissing van een burgemeester ongedaan te maken. De gouverneur van Brabant? heeft zijnerzijds het recht het besluit van den burgemeester te schorsen. Stellig had de burgemeester vatt Brussel zich op andere wetsartikelen kunnen beroepen om zijn zin door te drijven, maar hij heeft het niet (gedaan om de regeering mede verantwoorde lijk te stellen. M. Max had de pil kunnen vergulden. Hij heeft het niet, gedaan en nu moeten dc leden van regeeringspartijen ze in. al tiaar bitterheid slikken, (protest van wege de vlaamsche katholieken.) Spreker zegt dat de regeering wel degelijk op de hoogte was van het be sluit dat de lieer Max zou treffen. Dit is zoo waar als 'het feit dat de huiszoeking in de Antwerpsche Depo- sitobank gebeurd is met voorkennis van den prokure-uir-generaal, van den minister van Justitie en van den eer sten minister. M. VAN GAUWELAERT, kalli. Hel spijt me dat ge in deze omstan digheden een dergelijk geval aanhaalt. Maar ik beschouw het als een plicht van eerlijkheid hier le verklaren dat ik deze kwestie onderzocht lusb en niets daarvan is gebleken. Indien ge dienaangaande andere bijzonderheden kent gelieve ze mede le deeleh. M. BORGINON. Uwe verklaring is zeer duidelijk, maar het is een tra ditie dat het parket altijd den proku- rcur en den minister waarschuwt,'wan neer het maatregelen overweegt, die een politieken weerslag kunnen heb ben. voorhand (lat het in dc DeposirónaiiK van den zoon van M. Van Cauwelaert niets zou vinden want deze hank was nog maar pas opgericht. Men heeft de gelegenheid te baat willen nemen Ö'm een Vlaamsche instelling te kelderen en aan een politiek man moeilijkheden te berokkenen. M. Borginon besluit dat de burge meester van Brussel, de genoegdoe ning voor de Vlamingen dwarsboomt tot in het kleinzielige toe. hierboven gemeld hebben. De ongeluk kige moet reeds enkele dagen vroeger gestorven zijn en dit wel midden in den dag daar geen enkele deur. toe was en hij nog gekleed was. Deze tragische dood heeft in den ganschcn omtrek Qfèft begrijpelijke ont roer ing yerwekk kwestie aan den gemeenteraad te on derwerpen. M. MAX, (lib.)1* Het spreekt van zelf, dat het besluit aan de goedkeuring van den gemeenteraad zal onderwor pen worden. Ik heb aan het VI. Ver- bond geschreven, opdat het geen on- noodig werk zq\l doen en geen nuttg- Het amendement Eeckeleers De gestrafte gemeenteambtenaren De interpellatie wordt onderbroken voor de stemming over het amende ment Eeckeleers ten voordeele van de gestrafte gomeenCebeamblen. Deze kwestie komt aan de orde van de tweede lezing van de ibegrooling van 's lands middelen. De regeering vraagt de schrapping van het amendement,dat verleden weck bij eerste lezing aange nomen werd. M. VAN CAUWELAERT, namens de kath. Vlaamsche Kamergrocp, zet de. beteekenis uiteen van het amendement Eeckeleers dat aan sommige gestrafte, beambten zou toelaten zich tot de kom missie Goddijn te wenden om hun ge val te onderzoeken. Spreker eindigt met de verklaring dat de Vlaamsche kwestie hoven de partijen verheven is en niet mag die nen voor politieke gelegenlicidsma- noeuvers. M. EECKELEERS, soc. M. Van Cauwelaert moet niet denken dat de socialisten de begrooting zullen goed keuren, maar als de Vlaamsche katho lieken het amendement steunen darï valt de regeering en is er plaats voos een nieuw ministerie. Na een tusschenkomst van de heeren ELI AS VI. Nat. C. HU YS MANS soc, BLAVIER kath. komt de heer VANj KESBEEGK lib. aan het woord. Hij is van oordeel dat het amende ment Eeckeleers opnieuw alles ten iberde zou brengen zoodat er weer veel tijd zou verloren gaan. Veel beter is mi goed te keuren datgene waarover, men het eens is. Stemming Daarop wordt overgegaan tot de hoofdelijke stemming voor de regee- geeringstekst, die de schrapping in het» amendement Eekeleers uit de begroo ting voorziet. Met 88 tegen 76 stemmen bij" 5 ont houdingen wordt het amendement Eekeleers verworpen. Z>e vervolg 2de bladzijde,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1