De daling van het pond sterling en de houding van België DE KAPITEIN KAMER Landbouwbelangen Autobotsing te Brussel 8 Maart. H. Joa.nnes de Deo, soon van een Porlugecsch stielman, werd geboren in 1 495. Tot ziijn veertig ste jaar was bij achtereenvolgens her der, soldaat, zwerver. Dan bekeerde hij zich, wijdde zich aan zieken en armen stierf in 1550. Het ete.i en drinken op de Tentoon stelling te Brussel. De datum van ijlhuldiging nadert. Op Zaterdag 27 'April zal de Koning de Internationale Wereld tentoonstelling geopend ver klaren. Al de groote mogendheden van de wereld, het meercndeel der Euro- peesche landen, evenals vele protecto raten en koloniën nemen er aan deel, soms op een bewonderenswaardige wijze. Zou deze Tentoonstelling, onder an dere, in het tecken van eten en drin ken geplaatst zijn Men zou het ver moeden bij het doorloopen van. de reeds lange lijst, van spijshuizen, die geopend worde'n, en vooral de vreemde proeflokalen en verbruikzalen Italic zal zijne wijnen laten proeven, Hol land zal een Javaansch spijshuis aan zijne afdeeling hechten, Denemarken zal zich ook een spijshuis toevoegen. Onnoodig te zeggen dat de handels firma's niet zullen ten- achter blijven. Alzoo komt het, dat de Liebig Com pagnie bezig is een dubbel paviljoen op tc richten, bevattende een doorloo pemie kinema en een verbruikshalIe.De bezoekers zullen op deze wijze iti de gelegenheid gesteld worden, zich door de film rekening te geven van den oor sprong, de vervaardiging en het (ge bruik der producten dezer groote maatschappij, om nadien tot de prak- iijk over te gaan, door bet verbruiken van de eene of andere bereiding, sma kelijk gemaakt dank zij het befaamde Liebig Vleesohextract. Be verboden betcoging van 31 Maart Op de muren van de stad Brussel werd Woensdag bet besluit aangeplakt van den burgemeester tot verbod van de voorgenomen betooging van den 31 Maart- De aanplakbrief vermeldt dat do betoogiug aangekondigd door het Ylaamsch "Verbond voor Brussel, aan leiding zou kunnen geven tot het slo ren van de openbare rust. Ook worden op 31 Mipirt, alle. Ontvangst ten paleize. Woens dagmorgen werden door den Koning ontvangen: Staatsminister L. Franck, '.gouverneur van de Nationale Bank, lui tenant-generaal Ma ton en generaal- majoor De Grox, bevelhebber van de krijgsschool. De Oproep der Koningin. De uit sla® der inschrijving voor de slachtof fers van de krisis heeft tot nogloe de som opgebracht van 4.518.582 frank G5 Al de giften moeten gestort worden op postcheckrekening van HH. MM. de Ko ning en Koningin (Nationaal Hulpko- miteif. n. 704) of op de rekening der Vorsten bij de Nationale Bank. Giften in nalura hoeven gezonden te worden aan H. M. de Koningin, Paleis «Belle- Vue», Paleizcnplaats, Brussel, .jlet Al gemeen sekretariaat van het Nationaal Hii'lpkomileit is gevestigd, Guldenvlies- laan, G7, te Brussel. MET DE nOODB HANDEN 17de Vervolg. Dë reiziger slapte voorwaarts, gelijk zij die zich een doel hebben uitgeko zen en zich haasten het t.e bereiken De kleine lanteern, waarmee hij somwij. Ion den kronkelenden weg verlichtte, verborg hij meestal onder de breede plooien vari zijn mantel wanneer eenvoudige landlieden het flikkerend licht bij tusschenpoozen had zien ver schijnen, zouden zij dit zeker voor een dwaallicht hebben aangezien en een anderen weg hebben ingeslagen, uit vrees van een (tonvel te ontniGelen. Doch hij. die naar het kasteel de Kéroulas op weg was, had niet in hel minst geen afschrikwekkend gelaat. Men zou hem vijf en twintig jaar iheb- ben gegeven en zijn fijn en zachte ge laatstrekken verrieden iels edels zijn bruine oogen fonkelden bij net licht van den lanteern en geheel zijn hou ding was fier en spraken tcgciijk van moed, dapperhoid en ridderlijke "doods verachting. Die jongeling droeg den lasf. van een diepe smart en vervulde een duren plicht den laaf sten wil van een ster- vrnde. Somtijds ging hij langzamer, zag tiaar den hemel alsof hij hoopte er rene liohlster Ie ontmoeten of er eene ziel Ie zien opstijgen, slaakte dan een zucht en hervatte zijn gewonen gang. Vervolg herneming van het debat M. PIERLOT, minister van binnen- landsche zaken, zegt dat M. Max heeft gehandeld in de volheid van-zijne rech ten en bevoegdheid als burgemeester van Brussel, en als^eerJge.verantwoor delijke handhaver der orde. Moest de regèering- zich met dergelijke kwesties bemoeien, dan werd het dra een algc- meene warboel, en zij heeft niet Hvs- schen te komen om M. Max de intrek king van ziijn besluit op te leggen. M. MAX, liberaal, zegt dat hij in het debat niet zoii zijn tussehengeko- men liadde men hem niet persoonlijk, aangevallen. De burgemeester van Brussel beweert steeds zeer verc.aag- zaam te zijn geweest in zake vin ne- toogingen op straat. Hij verklaart heel wel 'ie weren eb de socialisten zinnens waren de vlaamsche betoogers te volgen om al dus langs een omweg hunne verboden manifestatie van 24 Februari toch ei door te drijven. BIJ DE SOCIALISTEN. Dat is een Brusselsclie zwans M. MAX bevestigt dat de inrichters der betooginè eene klaarblijkende hou ding aannamen van kritiek en tegen stand tegenover de regeering. M. COUSSENS, kath. Wacht maar totdat de Brusselsche commis-voya- geurs bij de boeren komen in Vlaan deren. Zij zullen er alles van weten 1 M. MAX haalt artikelen aan van dagbladen waaTin zijne houding wordt gelaakt. M. SPAAK, soc. Zij hebben gelijk. Bij de liberalen. Toch niet zoo ver van ons te -willen verslinden. M. MAX leest het manifest van liet Davidsfonds. M. HUYSMANS soc. Weet ge dat de eerevoorzitter van het Davidsfonds Kard. Van Roey is M. MAX. Ik weet toch voorzeker dat hij niet alles onderteekend heeft. M. Max beweert vele goedkeuringen nopens zijn optreden zelfs uit het Vlaamsche land ontvangen te hebben en haalt de artikelen aan van het Aht- werpsche Handelsblad en de Nieuwe Gazet. M. BOUCIIERY, soc. zegt dat' M. Pierlot zich tegen de Vlamingen stelt en eene betooging laat verbieden dié er alleen op gericht was van de toe passing der bestaande wetten te eischen. M. PIERLOT, minister, protesteert nuii I haast zal gedaan zijn. met krenking van alle vrijheden. M. MATTHIEIJ beknibbelt de hof ding der regeering die zich verduikt achter den burgemeester van Brussel. De handelwijze van den minister is eene be.drij.ging voor onze. vrijheden. DE HEER VOORZITTER kondigi aan dat hij drie dagorden heeft ont vangen. Eene van M.M. Van Hoeck en Bla- vier het besluit van het betoo.giingsver- bod betreurende. Eene van M.M. Bouchery en Mathieu de houding lakende der regeering. En de eenvoudige dagorde voorge steld door M.M. Fieullien katholiek en Horrent, liberaal. M. VANDEN EYNDE, katholiek her neemt de argumenten van kritiek te gen het verbod. M. HUYSMANS, zegt dat het Vlaam sche volk slechts de toepassing eischt der beslaande wetten, 't Is dus wel dat Hoe meer hij zijn doel nabij kwara, des te r'assclier spoedde hij zich voort en men kon zien, dal hij met koorts achtige gejaagdheid werd voortgedre ven. Eindelijk heeft hiij het doel zijner reis bereikt, en nu ziet hij, bij het flauwe licht, een zwarte massa voor zich, bestaande uit eenige vormlooze puinhoopen en ruinen van een afge brand kasteel...van den alouden burcht dot' graven de Kéroulas. Eenzaamheid heerscht hier overal, hel loeien van den storm en het ge kras der nachtuilen laten zich afwis selend hooren in het gezicht der ver woesting door eenige ellenrligen in eenige uren aangericht. De vermaarde adellijke burcht de Kéroulas, die de schitterendste tro- pheeën van eeuwen herwaarts binnen zijn wanden zorgvuldig herbergde, en wier wapenzaal versierd was mei de gens, zwaarden en slagbijlen uit de kruistochten en in latere veldslagen van de Fransche koningen, van Frans I af, veroverd, bestaat niet meer en is met zijn rijken inhoud een afzich telijke puinhoop geworden. De jongeling staat verslagen voor dezen indrukwekkenden zwarten puin hoop, bittere tranen ontrollen aan zij ne oogen, dreigend 'heft hij /Je gebalde vuist omhoog en zweert een pkvhlig'en eed... Langzaam draait hij me! zijn lan tern langs alle zijden en vorscht mét zijn fonkelende oogen overal behoed- zen m in het rond of hij zich alleen bevindt. Hij ziet noch hoort iets, en deze verkracht worden, en de regee ring door hare houding hecht hieraan hare bedekte goedkeuring. Men hoort nog een uitval van den communist JACQUEMOTTE, en de zitting wordt geheven iOin 7 ure 5. Bezigheden In April 1) Deze maand mogen de liefheb bers van een smakelijk pijpken, en ook de planters die kweeken voor den ver koop niet verwaarloozen alles in het werk'le stellen om tabak voort »e brongen die aangenaam is van smaak, gemakkelijk brandt, een goed aroma heeft en daarbij een langen glimduur. Dat is nogal veel gecischt zult ge zeg gen 't is nochtans noodig dat de ta bak die hoedanigheden bézitte dan beeft men er zelfvoldoening van, en wordt hilj tevens gemakkelijk tegen hooee prijzen verkpeht. Kan men die uitslagen bekomen Voorzeker als men zorg draagt geen versehen stal mest te gebruiken deze moet voor of tijciens den winter ondergewerkt wor den. Verder moet men alle gebruik van beir vermijden deze bevat te veel chloor die nadeelig werkt op net brandvermogen. Men ploege dus zoo vroeg mogelijk de volgende handels- meststoffen onder 600 kgr. superfos faat en 400 kgr. zwavelzure p-oiasrh per hectare. Een pa"ar weken vóór het planten zal men 400 kgr. ammoniaksul- faat uitstrooien en ineggen. Tijdens den groei mag men de planten met aal begieten. 2) Wanneer men de samenstelling van de hop nagaat, stelt men vast dat zij veel stikstof en potasch inhoudt. Dat wil echter niet zeggen dat men het i'csfoorzuur 'bij de bemesting mag verwaarloozen, neen, dit element met de potasch werken zeer voondeelig op het gehalte kipuline en het aroma dus op de hoedanigheid van dc hop. Jaarlijks geve men per hectare 15000 tot 20.000 kgr. stalmest; verder zal men tijdig 400-500 kgr. amman.iaks'u'l- faat uitstrooien en 700-800 kgr. staal- slakken en 500 tot 600 kgr. kainite- svlvinile. De minerale elementen worden on dergewerkt en het ammóniaksulfaat lichtjes ingedekt. 3) In de maand April worden d# meeste voederbeeten geplant. Het zijn echte roofplanlon. Dus behoort er ge zorgd "voor veel Voedsel. In de veron derstelling dat. niéiv vóór of tijdens den winter "30.000 tot 40.000 kgr. stalmest hobbe ondërgeplócgö, zal men daaren boven per hectare 400 lot 80Ó kgr. am móniaksulfaat aai n.v en d e n500 tot kgr. chloorpotasch. Tijdens den grocei -aal en beir 'toe dienen is aanbevelenswaardig. 4) Nu.gebeurt hel planten van aard appels op groote schaal. Wilt ge veel tafelaardappels van .goede hoedanig heid bekomen werk dan per hectare 300 tol 400 kgr. superfosfaat en 200 tot 300 kgr. zwavelzure potasch onder, en eg eenige dagen vóór het planten 200 lot 300 kgr. ammóniaksulfaat in. 5) Groene mais'wordt einde April gezaaid wanneer m^n geen late vorst meer le vreezen heeft. Deze geeft over vloedige opbrengsteji, en stengels, en bladeren zijn zeer voedzaam. Daar de ze plant zich sterk ontwikkelt geve men als hulpmesten 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 200 tot 300 kgr. chloorpotasch per hectare. Eenige dagen voor het zaaien strooie men op den omgepJocg-den akker 350 tot 400 kgr. ammóniaksulfaat. Zoo werken onze verstandige en oppassen de boeren. DIXI. nu haalt hilj een brief te voorschijn en best nauwkeurig de volgende regels s Wanneer men de wenteltrap af gaat, waarvan de toegang te vinden is vlak onder het torentje van buiten,om geven met een.balkon, vindt men 'rechts een zijmuurtje, waarvan de sleenen een gelijke 'grootte hebben.en die niét doen vèrmoëden, dat, zieh daar een uitweg bevindt. Nochtans dë vijfde steen van bo ven te linkerzijde, bevat, een geheim siot, met een dumne laaig kalk over dekt., waarachter eén ijzeren knop door op dezen te drukken springt van zelf de deur open vbn een kleinen kei der. Op een diepte van twee voet onder den bodem, midden in '1 keldertje is een- ijzeren kistje verbórgen. Dit is het dat een waarde aan dia- manten beval, volddende voor den bruidschat mijner dochter, indien on voorziene gebeur! enissen, revolution of een onrechtvaardige daad haar dc goederen zouden ontnemen, bestemd voor haar erfdeel. De jongeling slak den brief weer in zijn zak. Hij stond op de plek waar weleer de hoofdingang van liet kasteel was geweest. Zich Techts keerende zag bij ner gens den foegang lot het torentje waarvan de brief sprak. Het dak was in die richting naaf beneden gestort, zoodat het hem onmogelijk was zich daarheen een weg (e banen. De reiziger gaf nochtans den moed niet verloren. Met een kracht, dié men hem rfiët In aansluiting met de vergadering van de rechterzijde, die op Dinsdag plaats ge-had heeft, kan worden mee gedeeld dat heer. Theunis, eersle-mu- nister, een realistische uiteenzetting gegeven heeft over den terugslag dien de daling van liet pond sterling op den economischen toestand van het land hebben kan. De Eerste Minister ver klaarde dat hij zich enkel zou laten leiden door dc belangen van liet l^n'd. Het gaat evenwel niet op, zei bij, zich te laten meêsleepen door droombeel den. De aanval togen het pond is ge weldig en men moet bet verder verloop ervan afwachten. Voorloopi'g bestaat er geen gevaar. Anders zou het gesteld zijn moest het pond op 85 of 80 vallen. Maar in dit geval zou de regeering geen besluit treffen zonder raadpleging van de Ka mer. Heer Theunis beeft reeds voeling gehad met de goudstaten en namelijk met Frankrijk. Hij heeft voorgesteld zich naar Parijs te -begeven ten einde besprekingen te voeren over de aan te nemen houding en over een gemeen schappelijk verweer. Daling van de lira. Londen, 6 Maart. De Financial Times» heeft een artikel gewijd aan de daling van de lira, die lieden op de geldmarkt vast te stellen was. Het blad ziet de reden van deze da ling niet in, alhoewel het gerucht de ronde doet, dat Frankrijk de lira niet meer steunt. De «Financial Times» is eehler van meening dat er geen aanleiding is om te besluiten tot een wijziging van de munlpolitiek van de Italiaansche re geering. Deze streeft er steeds naar, haar miunt dichtbij de pariteit met de munten van het goudblok tc handha ven. Frankrijk zal den frank handhaven Parijs, 6 Maart. In dc Kamer ver klaarde eerste-minlster Flandin over liet muntvraag'stu'k Het gemis van stabiliteit van sommi ge munten'verstoort gedurig het. eko- nomisch leven) De Fransche regeering zal niet verzaken aan haar munlpolitiek want zij blijft overtuigd, dat de stabi liteit van de munten de noodzakelijke én voorafgaande voorwaarde is voor het Twee Boerderijen afgebrand te Her ent hals Binst den nacht zijn twee boerderijen in de vlammen opgegaan, die toebe hoorden aan de Commissie van Open baren Onderstand. Van het groote g-ebouwencomplex en de ruime schuren is niet-s meer over gebleven dan enkele muren. De bewoners zijn echt Kempisohe boeren, die erg diep onder den indruk zijn van het gebeurde. In den stal bij boer Reypens zijn vijf koeien verkoold en een kalf. In de ne- venliggende stalling, loebehoorende aan boer Leysen liggen zes zwarte rom pen doioreen. Het gehuil in de stallin gen, 's nachts, was verschrikkelijk. De paarden zijn met alle moeite gered. Met uitzondering van een melkma chine kon geen huisgerief gered wor den. Er bestaat verzekering. zou hebben toegekend, begon hij het puin weg te ruimen, en na ongeveer een half uur daaraan onverpoosd te hebben voortgewerkt, stiet hilj plotse ling op een paar half verbrande bal ken waarachter hij de deur van het torentje zag. Deze te openen en daarna den trap af te dalen was lvet werk van een oogenblik. 't. Was er koud en vochtig en eene dikke duisternis heerschl.e in de on- deraardschc verblijfplaats. Met veel moeite vond bij eindelijk den gcheimzinnigen steen die hein toegang zou verleenen lot het keldertje. De ijzeren knop was verroest, en hij moest eene buitengewone kracht aan wenden om hel slot Ie doen werken,dat sinds jaren niet gebruikt was. Uren lang was bij aan 't werk eer liet hem getolkte den steen te verschui ven en de deur te openen, en toen d.t eindelijk gedaan was, scheen hem dc kelder nog donkerder en akeliger toe dan de plaats waar hij zoolang ge- noodzaak! was geweest zich op le hóu den. Met zijn eigen jachtmes woelde hij ijverig de aarde om en weldra stiet hij op een hard voorwerp en ontdekte bij het bleeke licht van ziijn lantaarn ceil ijzeren kistje. Schielijk nam hij het oider zijn arm, spoedde zich den kel der uit, den trap op naar boven en be vond zich weer in open lucht. Hef. onweder was voorbij. De dag brak aan liet veld, gedrenkt door 's hemels dauw, was met. eëïï glinsterend licht overgoten, en de Ongeluk; te Gent Woensdag' voormiddag, om 10 ut€J had in het gasgestiehf, GasmelerlaatiV te Gent, een schrikkelijk ongeluk; plaats. De genaamde Karei Andelhof, 30 jaar? oud, gehuwd en vader van een kind, wonende Kastanjestraat, 124, tc Gent, was werkzaam op de rolbrug. Eensklaps! werd hij door de as gevat en verschei-, dene malen rondjes lingei'd. De politie van de 10e wijk verwittigd snelde ter plaats. Het slachtoffer, na de eerste zorgen van een geneesheer te hebben ontvan gen, werd naar het toiurgerlijk gasthuis! overgebracht, waar hij om 12 ure de3. middags bezweek. Dinsdagavond had een erge botsing» plaats tusschen twee auto's op dé Ju les De Troozplaats nabij de brug van Laken. M. Leopold De Baerdemaeker, woon achtig Ernest Van der Aa-straat, ini dienst cener l'irma te Laken, reed met zijn aufokamion over hoogervermelde plaats om de Maria-Christinastraat in te rijden. Hij haakte evenwel de auto- kamionnet aan van de firma «Kools eni Cie» van Brussel. De ruilen van het eerste voertfaigi sprongen aan stukken en de voerder werd door de scherven gekwetst. Twee begeleiders die aan zijn zijden zaten, A. Boussens, woonachtig te Sint lJie- ters-Jetle cn Frans Pecters, woionach- tig Maria-Ghrislinaslraat, werden vrij ernstig gewond. Dc? gekwetsten werden naar het hospitaal Van Gehuclitenplaats te Jette overgebracht. Na verbinding werden dc twee eerste slachtoffers op hun aanvraag huiswaarts; gebracht- Alleen Peelers, gevaarlijk gewond aan de borst en klagende over inwendige pijnen bleef er in behandeling. X^Toodlottige Twist te Lier In een der herhrrgen van de wijk «Ratienkotten» gelegen op den steen weg naar Konings-Hooikt, ontstond twist tusschen enkele verbruikers. De genaamde J.-B. Van den Bulek, 70 jaar, wonende Konings-Hooikt, bij drank zijnde word door enkele verbrui kers deerlijk toegetakeld en nadien builen gedragen. 's Morigens vond men den ongeluk kige iioig immer buiten liggen en werd hij naar zijn woning overgebracht, waar "hij aan dc opgeloopen kwetsuren» overleed. De. Rijkswacht op dé hoogte gebracht der feilen, deed liet noodigé onderzoek en bield do vermoedelijke daders, On- zia, 17 jaar en Van Gehuchten, 22 jaar, aan Ier beschikking van liet parket van Mechelën. Van den Bulck stond bekend als een persoon, die bij drank zijne nogal een hoog woordje had. Inbraak te Antwerpen In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd in de Handelstraat een in braak gepleegd, waarbij een belangrij ke partij kleederen buit .gemaakt werd. Schuimers drongen in het 111111111101': 50 van vernoemde straat, waar Mirzai Darab, wonende Gemeentestraat, 29, handel in kleederen en stoffen drijft. De inbrekers welke door middel van valse.be sleutels te werk geg-aan waren, legden de hand op een partij vrouwen kleederen, pull-overs en zijden sjerpen* ter waarde van 11.000 Tra nik. De politie stelde een onderzoek in. droppels, die aan de grashalmen en veldvruchten hingen, fonkelden door de opkomende zonnestralen als zoovel© diamanten. Bij dit heerlijk natuurtafereel werd de aanblik van de puinhoopen de Ké roulas zoo mogelijk nog somberder :cle ruinen luidden behoefte aan dc duisternis, alsof zij zeiven zich schaamden over haar ellende en af zichtelijkheid. De jongeling wierp een droevige» oogslag op de zwarte steenhoop,bracht de hand aan het hoofd en begon over vloedige tranen te storten. Maar de gedachten aan den schat, dien hij bij zich droeg, schonk hem nieuwen moed, li ij wierp zijn lanteern weg, die hom thans niet meer van dienst zijn kon en sloeg haastig langs afgelegen voet paden den weg in naar de stad. Terwijl hiij zich door struiken en: hoogc gewassen een weg baande em met inspanning een met «boomen en- heesters beplante hoc*g.(e beklom/werd hij opgemerkt door een man, die ach ter een heg verscholen lag en hein nauwkeurig gadesloeg. 'r Was de leurder Noirot. Nauwelijks had hij hij de kromming van den weg den nachtelijken bezoe ker der ruinen van liet kasteel de Ké roulas uit het oog verloren of hij hief. peinzend de hand naar 'l hoofd, zeg gende Vergis ik mij niet dat zijn be«dc?j gelaatstrekken elkaar zoo gelijkend mogelijk daarom moet ik zien waait hij blijft en zijn yoetspoor volgen. ;t Vervolg^

De Volksstem | 1935 | | pagina 2