ONZE VERANDERDE REIS naar ZWITSERLAND Nationaal Comité tot Huipvsrleening onder tie Hoogs Besohermino van H, I. de Koningin De aasssfaaede Kardinalen Wanneer de GRIEP tieerscht, De terugkeer van het vliegtuig Edmend Tiiieffry Radiorede van Minister Devèz© De Vervlaanisching van het Gerecht i TOLESSn XXXXIs JAAHCJANS HUMMfill 5 7 Kerkstraat, 9 en St Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALSX S Agentschap HAVAS. M<M Mailaan 43, t« Brussel Rue de JUCheleu, Pa rilt Bank BuIdJng/KIngswaf, 20 Londree W. O, S, Zondag 10 Maori Quadragesima Zon op 6,l8Zonaf 5,45 Maandag II Maart 1935 H. Frederioul Zon opö, 16 Zon «f 5,47 E. K. 18 V. M. 20 De heer Gouveri\yur Wevler, Voorzitter van het Provinciaal Comité tot hulpverleeuiag deelt ons mede dat de werkzaamheden van liet Comité met den meesten iever worden doorgezet en dat het comité alom den besten steun en tegemoetkoming ontvangt. De heer Gouverneur herinnert er aan dat de persoonlijke giften niet aan hem moeten gezonden worden. Het zij nogmaals ter kennis gebracht der bevolking dat de stortingen in geld dienen gedaan te worden op de post- checkiekcning van H. M. de Koningin (H. M. de Koningin, Nationaal Comité tot Iiulpverleening, postcheckrekening nr. 704). Wat aangaat de giften in nat»*—, worden deze insgelijks aan H. M. de Koningin toegezonden, aan het adres van tl. M. de Koningin Nationaal Comité tot Iluiüverleeuing, Paleis van Belle-Vue, Brussel. Dat iedereen zijn plicht begrijp e. Dat iedereen dezen plicht volbrenge. Dat iedereen zonder uitstel zijne gift storte. Stort op postcheckrekening nr. 704. Zendt giften in natura aan het Paleis van Belle-Vue, te Brussel. Er wordt op U gerekend Men meldt uit Rome aan de «Maas- ibode» Dat ditmaal een Engelsch kardinaal zal worden .gecreëerd, acht men hier na het overlijden van kardinaal Bourne absoluut zeker en verder wordt als vaststaand aangenomen, dat een liooge Aigentijnsclie prelaat tot de waardig heid van kardinaal zal worden verhe- heven. Wat verder Mgr Caccia Domiinioni aangaat, zijn naam wordt al jaren, tel kenmale wanneer er sprake is van de creatie van nieuwe kardinalen, als can- didaat genoemd. Naar vernomen wordt, zal de H. Va der bij het. aanstaande consistorie ook den Gamerlengo der Heilige Roomsche Kerk benoemen. Algemeen wordt hier aangenomen, dat Zijne Heiligheid den kardinaal-staatssecretaris Pacelli voor deze hoogc waardigheid heeft uitver koren. 1~93' werk aard De h. Devèze, minister van Lands verdediging, sprak Vrijdagavond een •radiorede uit, waarin hij liet vraagstuk van 's lands veiligheid nader toelicht te. De Hooge Raad voor Landsverde diging maakte in 1931 het plan op voor do versterking van het ■grondge bied en de ministers de Broqueville, pens en Crokaert hadden beurtelings maatregelen getroffen tol de verwezen lijking van liet plan. Minister Devèze wilde in de eerste plaats de uitvoering van de verdedi gingswerken uiteenzetten. 1933 werd gewijd aan de voorbereiding was het jaar van de uitvoering. Inmiddels moest nog ander van moreelen en technisch cn worden vereischt. De reserve-officieren en de beroeps officieren kregen hun statuut. Oprui ende publicaties, werden uit de kazer nen geweerd en door een wet werd bet .smaden van de officieren beteugeld. Et is gezorgd geworden voor do mo- ■reele en stoffelijke belangen der dienstplichtigen. Oolc aan hun tech nische vorming is de noodige aan dacht gewijd. De passieve verdediging van de burgerbevolking tegen lucht aanvallen is eveneens het voorwerp, van ernstige studie geweest. De kredieten, voorzien bij de begroe ting van 1933, werden aangewend voor Be werken aan de Maasforten en de Igrensverdediging. Verder hoefde er ge zorgd te worden voor de uitrusting en de bewapening der troepen. De Luiksche en Naamsche stellingen izijn praktisch voltooid. Het fort van JEben-Emaal is bijna klaar. De verde diging der lusschenruimten blieft .verzekerd. De infaniterieversterking 'op de hoogvlakte van Herve is ge bouwd. De overige forten worden iïi erde gebracht evenals de schuilplaat sen voor automatische wapens en de 'Strategische waterwegen. Gent en Ant werpen werden niet vergeten. De mams ter somde nog andere maat regelen tot verdediging van het land 'op, onder meer de oprichting van de brigade Ardensche jagers, de aange kondigde miotoriseering van een ge deelte der ruiterij, versterking van de .artillerie, een betere bewapening en Uitrusting der reserve troepen, aan koop van machinegeweren, vliegma chines, eiz., de inrichting van de g-as- beacherming. Het doel der krachtinspanning is de vrijwaring van 's lands onafhanke lijkheid. Sterk door zijn gerust gewe ten, verklaarde de minister aan Het slot yan zijn rede, mag Belgie te recht al de mogelijkheden der toekomst onder de oogen zien. DE BEELDEN HM 'T IJZERMONUMENT Het komiteit van de Ijzerbedevaart heeft een schrijven gericht tot de ge meentebesturen van Antwerpen en Gheel om den naam van dr Yande Perre aan een straat of plein te willen geven. Anderzijds heeft het komiteit aan de gemeentebesturen van Antwerpen Gent een dergelijk verzoek gericht in verband met dr O. De Gruyler. Zooals bekend zullen de beelden van dj' Yando Perre, dr. O. De Gruyter en E. H. Verschaeve dit jaar in liet IJzer monument worden geplaatst. Het werk dor Senatoriale Commissie De Commissie voor Rechtswezen van den Senaat besloot het onderzoek van het wetsvoorstel betrekkelijk liet ge bruik der talen in het gerecht. Hel wetsvoorstel aangenomen door de Ka mer doch gewijzigd door de Commis sie werd aldus aangenomen met 9 stemmen tegen 6 (Heeren Orban, De- clercq, Lebon Hicquet, Yan Eyndonck en Yan Fleter'en.) Het voorziet de stichting van 3 min derheids tribunalen in "Vlaanderen en evenveel in Wallonië. Het bijzonder regiem voor Brussel en omgeving werd in zekere punten uitgebreid en een verruiming voor de keuze der pleidooi- taal werd vooropgezet. Dc Commissie aanvaardde een amendement van M. Rolin waardoor, in het arrondissement Brussel, de helft der magistraten zouden moeten blijk geven van voldoende (kennis der 2e taal, een vierde van de grondige ken nis der Vlaam&che taal cn een vierde van de grondige kennis der Fransche 'taal. Mr De Glercq werd als verslaggever aangeduid. Zooals wel algemeen bekend zal zijn, krijgt men deze zeer besmettelijke en verraderlijke ziekte door infectie. Dat. wil zeggen, dat wanneer men in de na bijheid is van menschen, die de griep hebben, de bacillen door kleine onzicht bare deeltjes, die door de zieken met spreken, hoesten of nier en worden ver spreid, op 'n gezond mensch worden overgebracht. De griep kondigt zich op veel verschil lende manieren aan. ïleel dikwijls open baart zij zich in den vorm van een ver koudheid. In dit geval is het dus gebo den de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. De zekerste kenteekenen van de griep zijn onbehagelijkheid, ver moeidheid, ongesteldheid, koorts, aller lei pijn voornamelijk in den rug, nek en hoofd. Bovendien altijd in meer of min der erge mate neusverkoudheid, keel pijn en bronchitis. Wanneer men aan zware griep lijdt, moet in elk geval dadelijk de dokter ge haald worden, want deze ziekte kan, zoo als men weet een ernstige wending ne men. De zieke moet natuurlijk het bed houden. De tallooze pijnen die men bij griep moet verduren, worden het best bestre den door een geneesmiddel, dat tege lijkertijd de koorts en de pijnen vermin dert. Aspirine is zulk een genees middel. Door het gebruik van Aspirine wordt niet alleen de ziekte gunstig beïn vloed, maar ook de pijnen in hoofd en ledematen verdwijnen spoedig. Het verloop der ziekte wordt erdoor verkort, het onbehaaglijke gevoel ver dwijnt en de zieke zal spoedig herstellen. Bovendien tast Aspirine het hart niet aan en veroorzaakt geen storingen in maag en nieren. Hoedt u vooral voor besmetting. Houdt u op een afstand van griep-patienteu. Wascht dikwijls uwe handen in elk ge val voor eiken maaltijd. Aangezien de ziekte-kiemen, zooals reeds gezegd werd door mond, neus en keel naar binnen dringen, verdient het aanbeveling Pan- fiavine-pastilles te gebruiken. Deze pas tilles wovdc.il jdopur dokters ten zeerste aanbevolen. F\) ziju stork ontsmettend en dooden de bacillen in mond en keel voor dat deze hun verderflijken invloed op het lichaam kunnen uitoefenen. Een of twee dezer pastilles per uur zyn reeds voldoende. Zooals onze Lezers reeds toetenzal onze reis nu gebeuren met speciale Pulltnancarsin plaats van met de spoorwegWe vertrekken in Aalst en men brengt er ons terug. Heden herbeginnen we dus met de beschrijving van onzen nieuwen wegwijzer door LuxemburgFrankrijkZwitserland, en terug langs Verdun—Sedan en Bclgit, terug in Aalst. Wc raden de achterblijvers ten zeerste aan zoo spoedig mogelijk in te schrij ven, en de waarborgsom van 100 Frank te stortenaangezien er maar eenige plaatsen meer beschikbaar zijn. PRODUCTIE VERVIERDUSBELD IN TWEE JAAR TIJD. De Ford Motor Company is voorne mens in Maart 1G0.000 automobielen te produceeren. De productie in Februari wordt ge schat op 130.000 wagens. In Januari bedroeg de productie 91.000 sluks. Over het eerste kwartaal van hét lo opende jaar zou de totale productie dus 380.000 automobielen bedragen te genover 190.000 in het overeenkomsti ge kwartaal van het vorig jaar en te genover bijna 100.000 stuks in het eer ste kwartaal van hef. jaar 1933. De productie was dus verdubbeld in ■193-4 en is opnieuw verdubbeld in 1935. 1e Dag Zondag 30 Juni 1935. AELST-LUXElYIBURG-SMATiSCY We vertrekken dus op Zondag 30 Ju- Kerk merkwaardig, vooral de prachtige geschilderde vamen verwekken de be wondering van at de kenners. Stippen we nog aan .het Stadhuis, de St. Mar- tenskerk, de-Esplanade met standbeeld ni aanstaande, te ZEVEN ure zeer stip-, van Maréchal Ney, verschilHgc oude aan Sint Martenskcrk, met prachtige, I1-1p1.jlWaardige stadspoorten, cn andere oote reizen speciaal gebouw dogebouwen.' Pullman-cars. Al onze medereizigers worden zeer dringend verzocht, (gedu rende de zes dagen dat de reis duren, steeds stipt op de aangeduide ureri aanwezig te zijn. De ritten zijn zoo danig geregeld, dat alhoewel niet over laden. de dagen toch goed gevuld zijn. We trekken op langs. Brussel, dan, door het Soniënibosch, langs Overijs- sche, Waver, Gembloux, en NAMEN. Hier begint de eerste, doch de kleinste van de vier bergketenen die we zullen doorreizen namelijk de ARDENNEN. Over de prachtige oude Brug van JAM BES nemen we de schilderachtige baan naar MARCHE-EN-FAMENNE en dan dwars door de Ardennen naar BASi'O- GNE (Bastenaiken) MARTELANGE en AARLEN, Belgis ch-LuxembuTgsche hoofdstad en STEINFORT de BeLgisch- Luxemburgsche grens. We naderen nu de schilderachtig gelegen hoofdstad van het Groot Hertogdom, de stad Luxem burg, waar een stevig noenmaal ons zal slaan te wachten. LUXEMBURG is prachtig gelegen aan de samenvloeiing van twee kleine viertjes de Pétrusse en de Alzette, crn met deze, door cene 60 a 70 meters die po vallei in twee deelen verdeeld, de lvooge stad en de Grand of lage stad Deze beiden zijn verbonden do,or prach tige bruggen waarvan de twee (bezon- derste de Pont Adolphe en de Viaduc zp.ar merkwaardig zijn. Onder de an.de re bezonderhecien ziju QarL slip pen, het Groot Hertogelijk Paleis, We vangen nu de laatste étappe aan van den eersten rit, en langs JOUY- AUX-ARGHES, waar de baan onder, oenen Romeins;chen Aqueduc (100 ja ren vóór Christus), loopt Uorny en Cbampey, waar we aan de slagvelden van 1914-1918 komen; tegen Pont-a- Mousson ziet men in de verte den dröef vermaarden «BOIS LE PRETRE» waar voor van weerskanten zooveel bloed vergoten is en nooit definitief in een der beide oorlog-voerende machten 's bezit is geweest. We trekken door PONT-A-MOUS- SON, stadje van ongeveer 13.000 inwo ners, aan de Moselle gelegen; men be merkt er eene Sint Martenskerk van de XlITe eeuw. Nog een dertigtal Kilometers schei den ons van een der prachtigste ste den, onder oogpunt van gebouwen, van Frankrijk: «La ville aux portes d'or»ï NANCY, waar we avondmalen cn ver nachten. 2e Dag Maandag 1 Juli 1935. fMASMCY-SASEL-LUZERN. NANCY, Kunst- en Nijverheid stad van ongeveer 130.000 inwoners is cene samentrekking van 4 versc-hillige ste den: de OUDE STAD der Hertogen van lotharingen met smalle cn ongelijke straten, de NIEUWE STAD, mét schoo- r.e brcede en rechte straten, gebouwd onder Karei nT, van 1587 tot 1608, de MtJDEirrrnr oTxaxr.a0 machtigste, ge- JSadai de /-: Lus iU' Warnaffe de ïlvzomier Cccqugi i' l'd heeft, feliciteert hij hartelijk de koene Lichtheiden. Voor verdere berichten zie tweede bladzijde Kathedraal, het Pescatore Museum, de bouwd in .het midden der XViixe prachtige ba timenten van den Arbeid, 0p de plaats der oude versterkingen en vooral, de schilderachtige wande-1 lusschen (beide eerste sleden. Deze werd gesticht door den oud-koning van Po len, STANISLAS LECZINSKI. Ze maakt een éénig arehtteclureel geheel uit én heeft als centrum de wereldberoemde Place Stanislas. Eindelijk de vierde stad «LE NOUVEAU NANCY» werd ge slicht rond de jaren 1870, toen door de aanhechting van Elzas-Lotharingen aan Frankriqk de bevolking van Nancy, meer dan verdubbelde met het intredeti van duizenden Lorreinen die onder het Duits'ch Beheer niet wilden blijven, en zich te Nancy vestigden. Al de edelheid en de bevalligheid van de Franschen geest der achttiende eeuw. vindt men in den bouwtrant der Moder ne Stad, zegt men; doch wat zeker is, de Place Stanislas is éénig in haar gen re, gansch de plaats ls, een kunstwerk gevormd door de harmonie der gevels die de plaats omringen, door de pracht der balcons, poorten, fonteinen, en vooral de prachtige hekkens in ge smeed ijzer, echte kunststukken van Jean Lamour, die ze versieren. De plaat» is gebouwd naar de plans van Emmanuel Héré, een der. beroemdste architecten van de XVIIIe eeuw. Er zijn inJMancy nog lal van andere merkwaardigheden, zooals de kathe draal, het stadhuis, het Gouvernement, het oud paleis der hertogen van Lo tharingen of Lorreinen, ou'de stads*- poorten zooals de Sint Jorispoort, de Graffepoont, enz., doch ze allen aan stippen ware, in eene korte reisbe schrijving, onmogelijk; het zou te ver, leiden. Yan uit Nancy trekken we naar LU- NEVILLE. Ten tijde der Hertogen was Lunéville aan Nancy wat Versailles aan Parijs was tijdens het Fransch Koningdom. De Hertogen lieten er een prachtig kasteel of liever Paleis bou wen. Men bemerkt er ook eene prach tige Sint Jacobskerk. We treden nu stilaan de VOGEEZBN- BERGKETEN in, en komen te SAINT DIE of Sint Dcodaat aan de Meurthe. Hier zijn meldenswaardog de Grooto en Kleine Kerken, het Stadhuis, enkels oude huizen in roojd.cn zandsteen op-» getrokken. lingen langs henen de oude versterkin gen. We verlaten weldra deze mooie stad am verder-op door het Hertogdom he nen de eerste fransche stad te berei ken. THIONVILLE. Hier zullen we het be zoek krijgen der Fransche Douaniers. Elk blijve gerust in de cars zitten. De leiders zullen trachten zooveel mogelijk de grens-formaliteiten te vergemakke lijken. Thionville is 'gelegen aan de boorden van de MOSELLE, 't Is" een der besonderste steden van de Lorreïnsche metaalnijverheid. Door het verdrag van Franlkfiort wierd ze in 1871 aan Duitschland afgestaan en werd dan ook DIEDENHO'FEN gedoopt, na den g'roo- te'n oorlog kwaim ze terug aan Frank rijk en hernam haren eersten naam Thionville. Behalve eenige oude huizen met Arcaden, het Belfort, en den ouden «Ylooiiëntoren» is er weinig merkwaar digs aan te stippen. Wc trekken nu door de Lotharing,- sche Nijverheids treek naar METZ. Deze stad is door de ecuwen heen gekend als eene der sterkste plaatsen van Europa. Zelfs ten tijde der Kelten, dus nog vóór de Romeinen was ze versterkt. Tot in 1870 werd ze nooit ingenomen en droeg zo den naam van «METZ LA PUGEL- I.E». In 1870 leverde Maarschalk Ba- zaine ze over aan de Duitschers, met 17 3.000 manschappen. 60 Generaals, 6000 officieren, 58 vaandels en een on- tolbaren (buit van kanons, geweeren en allerhande wapens. Dit feit staat be kend als het «Verraad van Metz». De stad zelf is zeer schoon aange legd. Het bezonderste plein is de Pla ce d'Armes, met enkele standbeelden en langs den eenen kant ganscli ingeno men door den zijgevel van de pracfftige gotische Kathedraal St. Etienne. De Weslor-inigiangspoort er van is, rijk versierd met beeldhouwwerk, men her kent hier onder anderen de vier; groote profeten waaronder men Keizer Wilhem II vindt, den profeet Daniel verbeeldende. Dit spruit voort uit een klein attentieken van de Duitsehe ar chitecten tijdens de herstelling van do Kerk rond 1903, Van hitmen ook is de 't Vervolgt,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1