De Regeering en de Muntpolitiek ST, JOZEFSFEEST Gslüiip Winners 19 Ia ons Spösrtalrijf Maatregelen voor de verdediging van den Frank Dinsdag MUIST 1935 De Belgische Eüïysisieir's ta Pakijs VOLKSSTEM XXXXIa JAARGANG. SUJJ-MER g4 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. (Publiciteit buiten bet Airond, 4AL8X Agentschap HAVAS. Adolt Mailaaa IU, U Stussei JUte de Jaiobelsji, Eatlfo «ank Hniding/Ktngswajr, JU Lomlres; W. C. t. II. Joseph IZouop5,59Zonaf5,59l V. M. 20 L. K. 27 BELANGRIJK BERICHT. Binnen &nke!e dagen zullen de kwi tanties aangeboden worden voor de ver nieuwing der driemaandelijksche abonnementen. Wij verzoeken vriendelijk doch drin gend onze lezers wier abonnement ein de Maart vervalt, het noodige te willen doen opdat de kwijtschriften, bij de eerste aanbieding zouden voldaan wor den. (FOLKLÖJRE). Kaast Jezus en Maria staat Jozef. En dat mag en dat moet, want hij wierd door God aaugesteld als de leider en bewaar der en de eerste der II. Familie. Aan hem het gezag.... als hoofd van 't heilig huisgezin. Denkt eens na over deze woor den Hij heeft hem aangesteld tot hoofd van zijn huis, tot lieer van al zijne be zittingen. Zoodus, God de Vader ver trouwde hem toe zijne dochter, de zoon zijne moeder en de H. Geest zijne bruid. Zoo schonk do Vader hem zijn goddelijk gezag, de Zoon zijn eerbied en onderda nigheid en de II. Geest vertrouwt hem de eer van moeder en kind. Daarbij hoe gelukkig moest Jozef niet zijn door die reine eu vertrouwelijke om gang met Mariaen als vader door het goddelijk Kind geliefkoosd, bemind en gehoorzaamd te worden. O hoe rein en zuiver moesten de handen van S. Jozef zijn geweest, die dat goddelijk Kind mochten dragen. Hoe edelen zuiver dat hart, waaraan dat goddelijk kind als aan een vaderhart wilde rusten. Hoe groot hij, aan wieu God zich toevertrouwde, aan wien hij onderdanig was. Mag ik u thans een vraagje stellen Hebben ook wij de vereering van Sint Jozef niet te veel verwaarloosd Deze heilige, als vertrouweling van "tH.Hert, heeft innig, liet innigst verbonden ge- weestó,^-^! Jezus en zijne Moeder. 'Laten wij dan ook na Jezus en Maria onze meeste liefde schehküh aan den Patriark van Nazareth. Daarom dikwijls herhaald: II. Jozef vriend van liet 11. Hert bid voor ons Eu met do Carmeliet-dichter klagen en vragen wij Leer mij 't gansche leven door T'oor mijnen God te werken Dat er niets en gd te loor Van wat mijn ziel kan sterken. Help me heel mijn leven Volop aan God te geven Help me in eiken nood, Geef me 'n goeden dood, Omtrent S. Jozefsleven en dood is er weinig bekend. Voorzeker is met hem meer voorgevallen als hetgene wij weten en vele legenden en verbeeldingen en vertelsels doorweven zijn ware geschie denis. Doch de grondstoffe daarvan blijft altijd waarheiden dus... Men verbeeldt St Jozef met het Kind Jesus aan de band om reden dat hij de geleider, bewaarder voedstervader van Jesus was, dat is de plael.se van vader houdende op d'aerde ende dat Jesus hem onderdanich was ende Hem van hem liet regeren ende leyden». Da's een nieuwsgezindlieid Sint Jozef onzen Heere in zijne armen te geven Dit komt Maria toe. Men verbeeldt St Jozef met een mei taksken in zijne hand, niet eene bloem en den 11. Geest nog daarboven da's een tceken der volbrenging en voleinding van de profotie van lsaias datter eene roede voortkomen sonde uit den wortel van Jesse ende daltcr eene bloetne van die opklimmen soude, op welckc den Gheest des Heeren soude rusten.» De lelietak werd door de nieuwe schilders -•ingevoerd en bediedt zijne zuiverheid. Men verbeeldt ook S. Jozefs als een oude man, niet omdat hij zoo oud was, 11 maer tot een bediedt vau eene eerbare rijpecheydt, ende gheouderde seedbaer- heydt, al was hij noch in svne jeughdt van volwassen jaren De grootc II. Theresia wakkert ons aan cn wekt ons op tot bijzonder betrou wen op den II. Jozef. Het geheugt mij niet aan den H. Jo zef ooit iets gevraagd te hebben, zonder het verkregen te hebben. Is verwon derlijk wat al weldaden ik van den ho- mel bekomen heb, en van wat ai gevaren .zoo lichamelijke als geestelijke ik be baard gebleven ben door de verdiensten £io vervolg hieoneven. De Nationale Spoorwegmaatschappij bezigde 105.887 beambten in 1928, waarvan 21,223 bedienden en 84,664 werklieden. Einde 1933 daalden deze cijfers tot 87.393, waarvan 20.103 bedienden, en 67.290 werklieden. De uitgave aan wedden en loonen was voor die jaren 1545 millioen (434 mil- lioen voor de bedienden, 1111 millioon voor de werkliedenh-en 1361 millioen (431 millioen voor de bediendieii, .929 millioen voor de werklieden). De uitgaven voor het personeel daal de niet in verhouding tot de inkrimping van de gelalslerkte en de achtereenvol gende verlagingen Van de bezoldigin gen. Deze toestand vloeit o.a. voort uit de schorsing van de wei ving sedert verscheidene jaren, heigeen den 'gemid delden ouderdom van de beambten en. dus ook de gemiddelde bezoldiging ver hoogde. Te Gavere Bij de 'trekking der 8ste snede van de Koloniale Loterij werd Gavere de«zc mau'l niet vergeten. Het lot van i mil lioen, H. 48921 is hier uitgekomen en kon zeker niet beter besteed zijn. De vier gelukkige winnaars hadden over een tiental dagen samen één enkel lo-tje gekocht en hadden het «goede vast'. Het ziijn Hector Pien's, werkman, voor 't oogenblik werklooze, die na tuurlijk in de wolken is met zoo een sommetje, maar toch van zin is niet van levenswjze te veranderen en. op zijn gemakske voort te doen. Albert De Graeve en Rachel Van Lancker, beiden verloofd sedert lang, en nu niet moer zullen moeten wachten om zelf hun nestje le bouwen en An- g'elc De Graeve, zuster van Albert, Te Berchem-Audenaerde. Naar verluidt heeft eene groep van tien werklieden den lot gewonnen van 100.000 fr. bij de laatste trekking van dc Koloniale Loterij. Het lot van 5 millioen In vijfden verdeeld. Het groot lot is' ten deele gevallen aan verscheidene loterijliefhebbers zoo wat over het geheel land verspreid. Het winnend nummer werd namelijk in vijfden verdeeld 2 vijfden werden 'te Luik verkocht, 1 te Brussel, 1. te Brugge en 1 te "Genval. Namen van de gelukkige bezitters zijn tot hiertoe ni^t gekend. De Belgischo ministers verlaten het hotel M.atignon na de Belgisch DE BESPIEDSTER VAN BREST. Lydia Oswald, beticht van spionnage werd, door den onderzoeksrechter van Brest ondervraagd. van mijnen II. Patroon. Aaa eiken der andere heiligen schijnt God inaar de macht verleend te hebben ons in de eene of andere noodwendigheid te helpen, doch de glorierijke H. Jozef, ik weet het bij ondervinding, kan ons in alle nood wendigheden bijstaan en hierdoor toont de Heer ons dat, gelijk hij op aarde aan zijnen voed te- vader en beschermer heeft willen onderdanig zijn, Hij alzoo nog in den hemel aile zijne verlangens voldoen wil. Zijn er die me niet geloovcn, om de liefde Gods, beproef het eens, ze zullen ondervinden hoe vocrdcelig het is zich aan dezen glorierijken aartsvader aan te bevelen, en zich onder liet getal zijner godvruchtige dieuaars te scharen. MARC. De eerste onderhandelingen Parijs, 17 Maart. MM. Theunis, eerste minister, Hymans, minister vaji builenlandsche zaken, Francqui, lid van den ministerraad en Gutt, m'inis'ler van geldwezen, vergezeld van M. M. Tan Langenbove, secretaris-generaal van liet ministerie van buitènlandsehe za ken, begaven zich deizen voormiddag, te li uur, naar het voorzitterschap van den raad. Na door een leger van persfotogra fen en filmoperateurs «gekiekt» t.e ziijn geweest, werden de Belgische ministers ingeleid bij M. Flandin, minister-pre- siident, die vergezeld was van MM Ger main Martin, minister van geldwezen; Marchandeau, minister van koophandel; Coulondre, toegevoegd bestuurder 'der politieke liandeLsaangelegenheden van den' Quai d'Orsay.r. ^O'issiard, van liet ministerie van builenlandsche z'aken en Tannery, gouverneur der Bank van Frankrijk. M. Pierre Laval, minister van builen landsche zaken, kwam iets- later aan. De onderhandelingen eindigden iets na 13 uur en zouden te half vier her nomen worden. De onderhandelingen zijn gekenmerkt door eene atmosfeer van hartelijkheid; vertrouwen en goeden wil. M. Theunis gaf eene algemeehc uit eenzetting van den toestand in Bolgie, geschapen door den val van het pond en do speculatie tegen de Belgische munt. De andere Belgische ministers brach ten de noodige ophelderingen bij, die door hunne Frans-die colleges met de grootste aandacht gevolgd werden. Het ontbijt in de Belgische ambassade Parijs, 17 Maart. Na de onderhan delingen van dezen morgen heeft baron de Caiffier d'Hestroy, Belgische gezant, een ontbijt aangeboden ter eere der Belgische en Fransche ministens'. De namiddag-vergadering Na het ontbijt werden dc besprekin gen voortgezet en men hoopte dat, eene oplossing zou bereikI worden, welke de Belgische ministers loelalcn zou nog Zondag avon_d naar Brussel terug te keeren. Later De besprekingen hebben 'een gunstige wending genomen; wat de stevigheid van de Belgische munt moet ten goede komen. Een officieele mededeeling. Volledige overeenstemming bereikt Parijs, 17 Maart. De Fransch- Belgische besprekingen, die dezen na middag te 15 uur 30 hernomen werden, eindigden te 17 uur 30. Na afloop werd volgende mededee ling bekend gemaakt. M. Theunis, Belgisch minisiter-presï- dent, begaf zich naar Parijs, vergezeld van 'm. Francqui, Staatsminister, M. Hymans, minister van buitenland'sche zaken; M. Gutt, minister van geldwe zen en M. Van Langenhove, secretaris generaal van het ministerie van bui- tenlandsche zaken. De Belgische ministers' werden in het Hotel Matignon ontvangen door M. Pierrc-Etienne Flandin, minister-pre sident. Er werd een conferentie gehouden van 11 tot 13 uur en 's namiddags,'van 15.30 uur tot 17.30 uur, lusscheii de Belgische ministers en baron de Gaif fier d'Hestroy, Belgisich gezant, eener- zijds, en anderzijds door MM. Flandin president van den ministerraad Pier re Laval, minister van buite.nlandsohc zaken Marchandeau, minister van koophandel Germain Martin, minister \an geldwezen, bijgestaan door MM. Tannery, gouverneur der Bank van Frankrijk, Leon Noel, secretaris-ge neraal van den minister president en verscheidene deskundigen. Nad'at. M. Theunis den algemcenen economischen en financieelen toestand van Bclg'ie uiteengezet had, zijn de tv.ee regeeringen overeengekomen, in den meest radikalen geest de munten van hot goud-bloc tegen speculeerders. te verdedigen. De Belgische ministers hebben hun Fransche collega's op de hoogte ge bracht van de maatregelen welke zij desbetreffend zullen nemen. Anderzijds hebben bekle grocpee- ringen erkend dat een uitbreiding van den handels-ruil cn van de markten welke open staan voor de gestabili seerde munten, ieverig zou moeten y oor' 'g e z e t w o rd e n Uit Parijs vertrokken. Parijs, 17 Maart. De Belgische ministers hebben in de Noordstatie den «Oiscau Bleu» genomen die te 18 u. 10 naar Brussel is vertrokken. De Belgische Ministers terug te Brussel Verklaring van M. Hymans De vier Belgische ministers zijn Zondag avond te 9.20 u. met den Pull- mantrein uit Parijs te Brussel aange komen. Op verzoek der Journalisten heeft dc minister van builenlandsche zaken een verklaring afgelegd betreffende de jongste besluiten der Duitsclic regee- ring Deze gebeurtenis, aldus de mi nister, is van zeer crnsligen aard ën eischt groote aandacht vanwege dc regeering. Aan liet optreden der Duitsclic re giering kan het streven der leden van den Volkenbond hetwelk te Rome en te Londen werd aangevat ten einde den vrede cn de veiligheid te verzekeren, in gevaar gebracht worden, alhoewel misschien door dit optreden, een fei telijke toestand dien men vermoedde, niet wordt gewijzigd. Het is thans noodig dat de mogend heden elkaar raadplegen. De h. Laval heeft het initiatief gonomen voor die raadplegingen. De vrijwaring van den vrede eischt een gemeenschappelijke actie der mogendheden. We hebben tijdens ons verblijf te Parijs met de Fransche ministers be sprekingen gehad over den toestand. De Fransche regeering. beschouwt deze gobeurtenis koelbloedig. Gedach- tenwisisolingen zijn reeds in gang men zal verstaan dat ik me op dit oogenblik moet onthouden van zekere commentaren.België zal in nauwe voe ling blijven met de andere belangheb bende mogendheden. Verklaring van M. Theunis over ~de onderhandelingen te Parijs We hebben de gelegenheid, onmid dellijk nadat de ministers in de Zuid statie uit den trein waren «gestapt, een kort gesiprok le voeren met den Eer sten Minister, welke o. a. zegde dat een volmacht besluit is opgesteld 'ten einde toezicht uit te oefenen op den koers van den frank. Nagenoeg dezelfde maatregelen worden voorzien als degene welke 1926 werden genomen ter bevestiging van onze munt. Dit yolmaiejht besluit zal iji "den Mo- - Fransche onderhandelingen. niteur van Maandag morgen versehïj- ncn. De eerste minister zegde verder dat een volledig akkoord is bereikt met de Fransche ministers betreffende do munUstabilitcit. Zoowel als de Belgi sche ministers oordeelt de Fransche minister-president Flandin dat dc de valuatie met alle middelen moet wor den bestreden. Ook hij oordeelt dat de devaluatoren een misdadig werk uit voeren en zich als defaitisten gedra gen. Vorder hebben de munsters nog on derhandeld over vraagstukken welke betrekking hebben tot de handelsrela ties tussc-hen beide landen, Oprichting van een nationalen dienst van den wisselhandel. Controle van den handel in buitenland-» sche deviezen. Controle ingesteld over den handel in goud. Strenge strafmaatregelen In het Staatsblad van Maandag 18 Maart verschijnen twee koninklijke be sluiten, besitemd om einde le stellen aan de spekulatie cp de daling, waarvan de Belgische frank sedert oenigen tijd het voorwerp is geweest en die in den Kaat sten tijd werkelijken omvang heeft ge nomen. Overeenkomstig de verklaring 'gedaan; door de Fransche en Belgische regee ring, bepalen de koninklijke besluiten, in hun' uiteenzetting dat geen enkele wijziging wordt toegebracht aan bet rnu.n (.statuut van het land, noch aan dei goudpariteit van onzen 'frank. Door liet eerste besluit wordt 'ecu nationale dienst van den wisselhandel ingesteld; in het tweede besluit wordt' aan dezen dienst de kcnlrool der ope ralies met builenlandsche deviezen toe vertrouwd; Deze nationale dienst A an den wissel handel zal werkzaam zijn onder de staatsgarantie, en beheerd worden doop een directiecomité beslaande uit de k. P. Van Zeeland, vice-gouverneur van. dc Nationale Bank. H. J. Warland, di recteur-generaal van de Schatkist cn' de Openbare schuld, en h. E. Deroover, eere-directeur-.generaal van de Aige- meene Spaar- en Lijfrentkas. Het doel van dezen diensit is alle vrijheid te laten aan de wisseloperaties; noodig voor den normalen handel, maar een einde te stellen aan de spekulatie; en de Ihesaurisatie; om ook het oppot ten van glouds tukken te vermijden zal de handel in goud, zoowel in staven als- in muntstukken worden onderworpen aan do kontrool van de Nationale Bank, Do deviezenbundel zal uitgeoefend worden niet alleen door de Nationale Bank cn d'o'or den Nationalen dienst' van den Wisselhandel, maar ook door de banken welke gewoon zijn zulke' operaties le verrichten onder konlrooï van den Nationale dienst. Zware sancties worden voorzien omi de overtredingen legen boven staand el maatregelen voor dc verdediging van' den frank te bestraffen. De zetel van den Nationalen Dienst van den Wisselhandel wordt gevestigds '15 Berlaimonlstraat, te Brussel,

De Volksstem | 1935 | | pagina 1