ONZE VERANDERDE REIS naar ZWITSERLAND Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Donderdag APRIL 1935 den de Paus over* W ereldtoestand KABINETSRAAD C XX.YXIo JAAROAJffi KUMMgH 78 Publiciteit builen het Axroad, AALSX a AgenUohap. HAVAS. Aöoü Maxi aan it. U Ba» de BJUialeu. Parlll Bank BuMtag/Klngïwajr, JQ LondreJ W. C. i. H. Isidorius Zoaop5,26Zon af 6,23 E. K. 10 Y. M. 18 HET GEHEIM CONSISTORIE Ter aanvulling van liet bericht dat tv ij gister hebben gebracht nope?is het geheim consistorie en de toespraak van den Heili gen Vader over den tvereldloestand drukken wij hier de briefwisseling af die de Maasbode dienaangaande uit Home ontvangen heeft op Maandag 1 April. De plechtigheid van het Geheim Con sistorie nam om kwart over tien uur heden voormiddag een aanvang; twintig kardinalen waren aanwezig. Allereerst benoemde de E. Vader tot Camerlengo van het H. College der kar dinalen, in de plaats van den al^zooda- nig aftredenden kardinaal Locatelli, Z. H. Em. kardinaal Capoposti. Daarna trad kardinaal Laurenti naar voren, om den vcreenigden. kerkprinsen het resultaat voor te leggen van ffet yoor de II. Congregatie de»* Riten 'ge voerde canonisatie-proces van den zali gen Thomas More en kardinaal Fisher ien getuigenis af te leggen van hun hei lig leven en hun verheven marteldood. Eenstemmig hebben toen de kardina len in volgorde \an hun ouderdom, hun placet uitgesproken ten gunste van de heiligverklaring der heide martelaren. Vervolgens nam Z. H. de Paus het twoord voor het uitspreken der gebruike lijke consistoriale allocutie, aan het ;slot waarvan hij Zijn staatssecretaris, Z. H. Em. kardinaal Pa.celli tot Camer lengo uitriep van de Heilige Roomsche Kerk. Daarna volgde de benoeming van nieuwe aartsbisschoppen en bisschop pen, alsmede de aanmelding der kerk vorsten, die in het jongste consistorie van 5 Maart 1934 hunne benoeming ontvingen. De H. Vader bekrachtigde it-evens de benoeming van den nieuwen aartsbisschop der Maroniten door de Maronitische synode. Bij de daarop volgende postulatie der pallia waren de in aanmerking ko mende bisschoppen do.or hun procura toren vertegenwoordigd de nieuwe aartsbisschop ven Westminster, Z.H, (Esc. Mgr Minsley, was echter persoon lijk aanwezig. Na afloop van het H. Consistorie nam de kardinaal staatssecretaris Z. 'H. Enr. Pacelli, bezit van zijn, lfoog ambt. van Camerlengo der Kerk. In de troonzaal legda hij in handen van den Paus den eed af, waarna de H. Vader hem de ferula of pegeerstaf, over handigde. Monseigneur Biasiotti hield vervol gens een korte toespraak, waarin luj den H. Vader dank en hulde bracht na mens den kardinaal ook hieropj ant woordde de Paus met eehige hartelijke woorden aan het adres van den nieu wen Dignitaris der H. Kerk. In zijn consistoriale allocutie bracht «de H. Vader allpreerst nogmaals m herinnering het hemelsche leven op aarde der beide martelaren, wier ca nonisatie de gansohe kerk, en in de .eerste plaats het Engelsche volk, dat er zoo verlangend naar uitziet, van hét grootste nut moge zijn. Dat de glorie der Britsche martelaren afstrale op het volk, dat een zelfde vaderland •heeft en een zeilde taal als deze hel den. Het Engelsche volk, aldus de H. Va der, heeft heimwee naar home en ve len smachten naar terugkeer tot den jH. Stoel, wijl zilj erkennen dat terwijl de niet-katholieke secten steeds meer uiteenvallen, alléén de Katholieke Kerk de machtige zuil is en de hechte grond- jslag der waarheid is. De Paus herinnerde daarna in har telijke bewoordingen aan het aanst. zilveren regeeringsjubileum van den Engelschcn Koning. Helaas staan naast deze redenen tot ivreugde een andere, die stemt tot zorg ;en droefheid de algemeene wereld- geweldige economische, politieke en situalic, welke zich kenmerkt door een yooral moreele crisis. De toekomst der menschheid ver vult ons vaderhart met zwaren kom mer, want nimmer was de horizont zoo zwart met donkere wolken betrokken als thans, zoodat ons als vanzelf het woord van den Heiland voor den 'geest komt, dat spreekt van den gruwel der verwoesting, van oorlog en van op stand. Begrijpelijkerwijze zien de volken op naar hun aig-enieenen Vader, om licht en troost en een uitweg uit de verdrukking te inden. Want meer dan ooit behoeft de menschheid in deze 'dagen den troost van God, opdat zij niet in wanhoop nederzil.te. doch we tend en gevoelend, dat God ons aller lot in Zijne Handen heeft, haar hoop Stelt op Iicm. En in deze deugd van hoop. moge de menschheid meer dan ooit Tiaar Ce- de opzenden ten hemel opdat op aarde weer betere dagen aanbreken. De menschheid mag zich -niet opnieuw bezoedelen m°t het bloed van eigen broeders Wijl echter van alle zijden krijgs rumoer weerklinkt, achten Wij ops verplicht, Onze hooge zending indach tig, Onze waarschuwende stem te ver heffen en de menschheid te vermanen, niet opnieuw zich te bezoedelen met- het bloed van eigen broeders en ver nieling over de wereld te brengen, te water, te land en uit de lucht. Het is niet aan te nemen, dat dege nen, die over de volken zijn aangesteld en voor hun welzijn zorgen moeten, tot 'een dergelijke uitroeiing van zicli zelf en der menschheid zouden willen drij ven. Maar indien werkelijk iemand een dergelijke misdaad zou begaan, hem zouden de woorden moeten toegeroepen worden, welke staan in de bede «Dis- sipa gen te s, quae bella voluit». «Ver strooi de volken die den oorlog willen». En Wiij zouden slechts mei den psal mist deze bede tot God kunnen opzen den. Een nieuwe oorTog toch is een mo reele onmogelijkheid. Maar bovendien met vele ander-en zijn ook Wij van meening, dat ook de physieke en niate- rieele onmogelijkheid van een oorlog wegens de tegenwoordige zware tijden allen duidelijk moest zijn. De H. Vader sprak ten slotte de hoop uit, dat God de regeerders der volken zou verlichten en spoorde aiien aan tot gebed, vooral in deze laatste dagen van het H. Jaar en hij de a.s. plechtigheid in Maria's genadeoord, opdat door de voorspraak van Maria, de Onbevlekte, vrede moge heerschen over de geslagen wereld. Dag en nacht, ononderbroken zullen Heilige Missen worden opgedragen aan het Lourdesaltaar der Moeder Gods, die de Stervende Heiland aan de mensch heid tot Moeder gaf. De II. Vader zal morgen persoonlijk het pallium overhandigen aan aartsbis schop Hinsley, terwijl kardinaal Lau- renti den anderen uitverkorenen deze bisschoppelijke onderscheiding" zal doen geworden. De nieuwe camerlencjo's Krachtens zijne nieuwe functie van camerlengo is Z. H. Em. kardinaal Pa celli hoofd der eerwaarde apostolische kamer. Na het overlijden van den Paus voert deze dignitaris «ad interim» het besiuur der kerk. De volledige tTteT van den camerlengo is «camerlengo der Hei lige Roomsche Kerk.» Zooals uit bovenstaande benoemin gen blijkt, heeft ook het H. College der kardinalen zijn camerlengo. Deze wordt door den Paus benoemd in het eerste consistorie dat in een nieuw jaar ge- houden wordt. Allit kardinalen op hun beurt worden met ueze waardigheid be giftigd. De cameriengo .van het H. Col lege draagt o.a. telken jaren den ponti- fii-alen lijkdienst op, welke in de maand November voor de in hel laatste ijaar ontslapen kardinalen gehouden wordt. Zooals hooger gemeld, is dit jaar Z. H. Em. kardinaal Capoposti tob de waardigheid van camerlengo van het H. College verheven. Dinsdag, na de vergadering yan Ka mer en Senaat, kwam de kabinetsraad bijeen onder voorzitterschap yan eêr,- ste-minister Van Zeeland- Met voldoening heeft de regeering een ernstige bewregihg geboekt van wei- dertoevloeiïng van kapitalen. Ook werd een stiljging vastgesteld van de noteerip.g van de staatsrenten. Weer zijn belangrijke aanvragen inge komen, onder meer uit liet huiten- land. De prijzen. De Raad heeft kennis genomen van de verslagen van ministers Van isa- oker, De Schrijver en M. L. Gerard, over het vraagstuk®van de prijzen van de koopwaren cn van de reglementaire maatregelen, die te nemen y allen. Onderhandelingen werden aangebon den met de vertegenwoordigers van de maalderijen en spinnerijen, ten einde de voorziene verhooging te beperken tot een minimum en ze Ie regularisee- ren. De regeering heeft besloten zich te verzetten tegen elke verhooging van de prijzen van de suiker op de, binnenlahd- sche markt. \Vat de prijs \an de boter betreft, de ze ondergaat thqn& een stijging op som mige markten. Deze is énkel van tijde - lijken aard. Van de volgende week af moet die verhooging te rr.ei gedaan zijn. Zoo dit niet het geval is, zal de re- geeririg dadelijk de vereisclite maatre gelen nemen. De prijzen van het varkenvloesch zijn op' sommige plaatsen ges'.egen. Van. nu af staat vast, dat de volgende week die prijzen teruggekeerd zullen zijn op nor maal peil. Minister Van Isacker heeft Dinsdag de vertegenwoordigers uit den Brussel- schen middenstand ontvangen, name lijk vertegenwoordigers uit ',1e volgende bedrijven: linnengoed, bakkerij, voe dingwaren, kleeóing, tabak en sigaren, drogisterij, boterhandel, kruideniers winkels, schoeiibedrijf, alsmede een vertegenwoordiger van de federatie van aktiekomitciten van kleinhandelaars. Allen hebben $0 regeering hun mede werking toegezegd om elke kunstmati ge prijsverhooging tegen le gaan. De «Union Eeonomique». kooperatief van het staatspersoneel, heeft besloten dat de oude prijzen zullen gehandhaafd worden voor de groote meerderheid van de produkten die ze verkoopt. De Raad heeft besloten dringend een ontwerp te bestudeeren, houdende in trekking van de 15 t.h. bijheffing op de niet gekcnsolideerde ad valorem in voerrechten. De minister van Koloniën heeft deh. Raad "op de hoogte gebracht van de maatregelen genomen door den goever- neur-generaal van Kongo, in overleg met liet departemen, ten einde iri de kolonie de binnenla.ndsche koopkracht te behouden, maatregelen waarvan men een gelukkigen invloed lot 'Opbeu ring van de Kongoleesche ekonomie voorziet. De Raad liceft zich oo.-j beziggehou den met den weerslag yan de devalua tie op de kontrakten met goudbepalmg. Bij sommige rechtbanken zijn ver zoeken aanhangig gemaakt om voor hun klanten een vergoeding ten beloo- pe van 25 t.h. te bekomen. De minister van Justitie, die zich met de zaak bezig houdt, heeft ze voorge legd aan den Raad van Wetgeving^ die er Woensdag over beraadslaagt. 8ste Vervolgv Deh groote slog Bataille. de Ver dun», leverde zich rond de forten die de. stad omringen maar vooral rond de forten van DOUAUMONT en VAUX. Hij begon op 21e Februari 1916. Twee da gen later op 23e Februari bestond liet grootste gevaar Verdun in handen der Duitschers te zien vallen. Het gevaar bleef nochtans groot tol met het Fran- sche Offensief, 20-26e Augustus 1917; 't is slechts, na dit zegepralend offen sief dat men met zekerheid kon "zeggen dat Verdun.gered was. DOUAUMONT. Den 25e Februari 1916, 5 dagen na de ontketening van den aanval op Verdun, viel het fort van Douaumont in handen van de Duit schers; den 22e Mei daaropvolgende hernamen de Franschen er het Weste lijke gedeelte van, doch vvierden er nog denzelfden dag uitgedreven. Eindelijk op 24e Oktober 1916, na oen hevig bom bardement en schrikkelijke gevechten op het fort, in de kamers en gangen, waar men elkander ten lijve ging met handgranaten en bajonetten, viel het fort definitief terug in de nanderi der Franschen. Tegen het fort verheft zich het her- denkingsteeken Gnder vorm van Os- suaire», letterlijk vertaald het «been- derenhuis. Het monument, grootsch van opvatting, bestaat uit een hoogen to ren, dienende als phare, met vier lioh- ten, welke 's avonds hunne stralen werpen op het bloedige slagveld èn op 't kerkhof van Douaumont. waar 11.483 GEKENDE soldaten rusten. Va;n weers zijden van den teren verheffen zich zij spanden waarin 46 groote graven zijn aangebracht, waar de overblijfsels: der niet geidentifieerde gesneuvelden in rusten. Deze zijn geklasseerd per^sec- teuir. Eindelijk bevat het monument nog eene katholieke kapel. Tegen dit monument heeH men ook nog de «TRANCHEE DES BAiONNET- TES». Dit monument, gift van eten Amerikaan Georges Rand, is opge richt ter nagedachtenis der manschap pen van het 137e infanterie, bijna allen Bretanjers, die, rechtstaande in hun nen loopgracht, tijdens een hevig bom bardement, bedolven werden. Slechts de punten der bajonnetten staken nog bo ven den grond. Het monument is der wijze aangebracht dat gans oh den be dolven loopgraaf ongeschonden is ge bleven, zooals men hem na de beschie ting terugvond. Binnen het monument ziet men nog altijd de bajonnetten uit steken. Ook het foot van VAUX, was getuige van schrikkelijke gevechten. De held haftige verdediging van Bevelhebber Raynal boezemde, bij den val van het fori, op 8e Juni 1916, de Duitschers zooveel eerbied in, dat ze Bevelhebber Raynal bij zijne gevangneming toelie ten zijn degen te bewaren. Melden we voor het slot, dat, op een Front van slechts een twintigtal Kilo meters breedte, 400.000 Frahsche en meer dan 600.000 Duifsclie jongelingen hun leven lieten. We verlaten deze droeve plaatsen en volgen nog altijd de vallei der Maas, langs BRAS, DUN-SUR-MEUSE, STE- NAY, allen plaatsen die ook meer dan hun paart gehad hebben van den oor log, en, om van den eeheh oorlog in den. anderen te vallen, rijden we langs BA- ZEILLES, wiens. «Maison des Dernióres; Cartouches» ons aan den oorlcg yan 1870-71 herinnert. SEDAN, herinnert ons aan denzelf-» den oorlog, t i3 immers daar dat Kei zer Napoleon HI, op 1 September 1870, zich met een :eger van 100.000 man aan de Pruissen overgaf. Deze overgave had voor onmiddellijk gevolg den ai yan het Derde Fransche Keizerrijk. Langs- FIZE trekken we nu naar ME- ZIERES, stad van 8 9000 inwoners, waar van af Augustus 1914 lot in 1918 den Duitschen Kroonprins zijn generaal kwartier hield. Mézières beleefde den laatsten grooten slag van den wereld oorlog. Begonnen op 9 November 1918 eindigde hij in den nacht van 10e op 1 le November met (ie nederlaag der Duit- s.chers. Dezen, voor hunnen aftocht, de den het grootste gedeelte van Mézières de lucht in yliegen, en verwoestten gansch de.n omtrek. Rechtover Mézières, slechts geschei den door de Mars, ligt eene and-ere stad CHARLEVILLE, ongeveer 23.000 inwo ners, deze stad ieed minder, alhoewel er bij den Duitschen. aftocht ook een deel van vcriijeld werd. De bezoifÖersle plaats yan Gharleville, dc Place Ducalé, is zeer merkwaardig. Een dertigtal Kilometers scheiden ons nog van ROCROI, en w ij 1 we nu toch van oorlogen spreken, zullen wiij hier ten slotte nog melden dal op 16e Mei 1634 de Spanjaards hier ccnc fer me pandoering kregen van de Fran schen onder hevel yan den prins van Condé. LE GUE D'HOSSUS, Fransche en ein delijk BRUNY, Belgische grens. Door het bosch van COUVIN komen we aan het Stadje Gouvin aan het Zwar te Water, aan den voet eener rots gele gen, dan langs MAR1EMBOURG, vroe ger een versterkt plaatsie trekken we naar PHILIPPEYILLE en zoo langs, CHARLEROI en BRAINE-L'ALLElf O, aan den voet van den LEEUW VAN WATERLOO, naar BRUSSEL cn AALST De plaatsen w;aar de middagmalen zullen genomen worden zullen len ge paste tijde aangeduid worden. Mor-r gendontbijten en avondmalea worden genomen in de hotels waar wc vernach ten. We hebben hier zoo kort mogelijk: trachten onze prachtige reis te be schrijven, wel v.etende dal we vele pun ten vergeten zijn, maar zoo eene reis in détail beschrijven, zou eeri heel boek deel vragen. We hopen dat al onze medereizigers" zullen tevreden zijn. Niets is gespaard om de reis zoo afwisselend e;: aantrek kelijk mogelijk te maken, EINDE. Een Fransen vrachtvliegtuig van den dienst Parijs-Landen, stortte s nachts te pletter dicht bij Beauvais. Dc piloot Barjac is aan zij.n verwondingen over leden. De marconist wiens dij afgerukt werd, verkeero in zeer zorgwekkender! toestand. Wen moest meer da-i 2 uren werken om de slachtoffers van onder het puin, dat men or de foto ziet, te halen. GABRIELLE PETIT Op 1 April was het twintig jaar gte- leden, dat onze nationale heldin, Ga- briëlle Petit, door Duitschc soldaten werd doodgeschoten. Na gewichtige diensten: te hebben bcwfczön aan K-et Belgische leger, werd ze ter dood ver oordeeld door den Duitschen krijgsraad Ze was nauwelijks drie-en-twintig jaar, oud geworden. Wanneer ze op de plaatsi der uitvoering aankwam, stonden de soldaten reeds gereed. Verderop stond de akelige doodskist te wachten. Wan neer Gabriëlle Petit uit der. auto stapte, zag ze wat blinker dan naar gewoonte. Een Duitsch soldaat wou haar onder steunen. Ze bedankte hem cn wees hem af. Met klare stem, waarin hiel d-e min ste ontroering doorstraalde sprak zet hem toe Dank u, mijnheer, ik heb uwe hulp niet noodig. Ge zult zien hoe een Bel gisch meisje sterven kaii. Met vaste slap ging zo vooruit, haas de aangeduide plaats. Een soldaat wou; den blinddoek voor hare oog-en binden.- Zc stiet hem terug. De laatste bevelen werdén gigeven. De schoten weerklon ken. Boven de geweerschoten werd ha re stem gehoord «Leve Belgie Leve' de...» De soldaten namen haar doo'de li chaam op', legde liet in de kist, en be groeven het onmiddellijk. De Belgen hebben, met ontroefTftg cn bewondering aan die heldin .terugge- dacht.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1