m 1 Aspihine KAMER SENAAT DE KAPITEIN Geheime stokerij ontdekt te Liezele 4 April. H. Isidorius geb. rond 570 té Cartfragena in Spanje, wijdde "hij zich heel vroeg' toe aan den dienst van de kerk. Tijdens zijn episcopaat te Seville was hij de glorie \an Spanje, fin de ziel Van de concilies. Hij stierf '4 April 039. Kies. Er ia kaarslicht..- én elcc- .triciteit. Er is gewone boenwas die be vuilt... en Lavécire die reinigt, wascht en boent tegelijkertijd. Vraag aan den drogist een staal en kies. De Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen zal op Vrijdag, 18 'April aanstaande, te 11 uur in de bu reel en van den heer eerstaanwezend In genieur van de Baan te Qent St. Pie- 'lefs, Flandria Palace, 'overgaan tot de openbare verhuring te Cherscamp van ieen .grond van omtrent 7 Ha., waarop vuilnis mag gestort worden. Voor alle inlichtingen - zich wenden ■to-t voornoemden ambtenaar, Een nieuwe wolkenkrabber te Rlome. 1— Te Rome is men aangevangen met hét bouwen van een nieuwê.n wolken krabber. Het voltooide gebouw zal in drukwekkende afmetingen hebben en zou bestaan uit 650 appartementen met 3500 kamers, 29 liften en evenveel trappen. Verder zullen er een groot aantal winkels zijn, verscheidene tui nen, waaronder een kindertuin, ook een cinema en een reusachtige vergader zaal. Garnizoensveranderingen. Daar liet eerste regiment bereden jagers be paald Bergen verlaat op 29 Mei, om ai aar Leopoldsburg te worden verplaatst beeft de minister van Landsverdediging besloten het te vervangen door den •staf van het lie artillerieregiment, met de sclioolbatterij en de 4e groep, die nu te Doornik gelegerd zijn. Zij zullen zich vervolgens bij de 3e groep vervoe gen, die sedert jaren te Bergen is. De ie en 2e groepen blijven te Doornik. De verplaatsing zal plaats hebben in 'Augustus, na de kampperiode. De boenwas SAPOLI strijkt gemakkelijk open en blinkt langen tijd Over de grens. De Franscbe dienst weigeraar René Gori is Maandag avond 'op verzoek van de socialistische roode wachten, een voordracht komen geven in liet Achtureuhuis te Charleroi.- Na de vergadering \verd de onverkwikke lijke gast opgewacht door twee gen darmen, die hem, krachtens 'n uüdrij- vingsbevel van de Openbare Veiligheid, 'over de grens gezet hebben. De uitvoer van Belgisch leder naar Fra nkrijk. Zooals uit dc ofïicieele statistieken blijkt is het Belgisch ih- •vo-er-kontingent van leder en huiden nagenoeg met 50 verminderd. An derzijds loopt bet gerucht dat de Fran 's fhe regeer i ng een zelfde sur taks zal beffen op de Eunopeesche «brais» als op de Amerikaansche. Deze maatregel zou van toepassing zijn op de 200.000 En gel sell e en Russische transietwaren, die over Belgie naar Frankrijk worden uitgevoerd. De metaalnijverheid in Duitschland. -In de omgeving van Bremen werden drie hoogovens terug aangestoken. Zij "waren gedoofd sedert bet jaar 1931. fitting van Dinsdag 2 April 1935 De fitting vangt- aan om 2 ure, on der voorzitterschap van M. PONGE- LET. Er wordt vooreerst overgegaan tot de uilloting der af deelingen voor de maand April Vraag tot interpellatie M.M. De Backer en Macs hebben eenê vraag ingediend tot interpellatie over liet spoorwegongeval te .Weerde. Interpellatie. De beer VAN OPDENBOSCH, VI. Nat, interpelleert den minister San Binnèn- landsche Zaken over handelingen van den burgemeester van Oultre-bij-Nino- ve die hij onwettig noemt en over het niet ingrijpen van de hooge overheid, om een einde te stellen aan de ge wraakte misbruiken. De heer DE BUS DE VMRNAFFE, minister van Binnenlandsche Zaken, waarschuwt legen overdrijving en-ver klaart dat zijn voorganger, bij de in diening van de interpellatie, alle maat regelen heeft .getroffen vctrnschl opdat de zaken hun normalen gang zouden gaan. Na een bondig wederwoord van den lieer Van Opdenbosch, wordt, liet debat gesloten verklaard. M, COELST, katholiek,, vraagt of het parlement enkel voor laak heeft de begrootingen te bespreken, en of de aanhangige wetsvoorstellen terzijue zullen worden gelaten. M. PONCELET, voorzitter, zegt dat dienaangaande nog geene schikkingen weTden voorzien, en hij diensvolgens geen bepaald antwoord kan geven. Wedden van Militairen M. DEVEZE, minister van Landsver dediging dient een ontwerp in betref fende de onaantastbaarheid en de onaf- staanbaarheid van wedden van militai ren. Vlaamsche Nationalisten vragen dat de titel van het ontwerp' ook in het Vlaamsch zou voorgelezen worden, iets; waarop de minister gereedelijk ingaat. M. BLAVIER dient in het Neder- landsch het verslag over de begrooting van Openbaar Onderwijs in. M. NEVES (soc.) Interpelleert, ver volgens den minister van Landsverde diging over den toestand waarin de toe passing van de koninklijke besluiten houdende.instelling van de «Vuurkaart» en bet «Vuurkruis». Spreker betreurt dat de minister zich bij het opstellen van de reglementee ring van het toekennen van de Vuur kaart en het Vuurkruis, beeft laten beinvloedën do-or bepaalde fascistische gezinde oud-strijidersvereenigingen. Deze vereenigingen, aldus M. Neves houden niet op, de oudst/lijders die geen titularis zijn van deze onder scheiding verdacht te maken én hen als minderwaardigen te doen doorgaan nochtans hebben de eenen even goed hun plicht vervuld als de anderen. M. DEVEZE, minister, zet uiteen waarom eigenlijk de vuurkaart werd ingesteld. Er is geenszins kwestie- dat alleen deze die de vuurkaart kregen zich dapper zouden bobben gedragen. Er zijn er veel anderen die even heldhaftig wa ren en toch geen recht hebben op de vuurkaart. De zitting wordt daarop geheven. PLECHTIGE COMMUNIE Prachtige keus van kerkboeken in alle banden en kleuren, paternosters, beeidekens, wijwatervaten, kaders, enz. bij J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat •ri. 21, Aalst. Vergadering van 2 April 1935 De bespreking der begrooting Onder het voorzitterschap van heer Lippens behandelt dé Ser|aat eerst zijn agenda, nadat een róuwlmlde werd -ge bracht aan wijlen ^senator Braun. Besloten wordt spoed Ie. makelt -met de. afhandeling van de. |hegrootingen, opdat de Senaat zou kunnen met verlof gaan op 17 April. Besloten wordt, evenwel dat de ont werpen op hel yervlaamschen van het gerecht en. de Noonl,-Zuidverbinding uitvoerig zullen behatideld worden. Heeren VAN BELLE (soc.) en GAL LON (lib.), hadden in dezen zin aange drongen. De Senaat behandelt de - finaneieele begrooting. Het spreekt van zelf dat die begrooting na de de.valvaj.ie bet onder ste boven gegooid is. Heer DE BRUYNE. (soc,): verlangt, verlaging van den prijst der vischver- loven. Dé minister belooft:.;^it*fé znllen on derzo eken. Heer DELABARRE d'EUQFELINNFS, (kath.) verklaart "dé beg'róoting te zul len goedkeuren, ofschoon hij te-gen. de muntverlaging gestemd heelt. Heer MOYERSQÊN (kath.) dringt er op aan dad de ko'epons voor de leeiiin- gen in Amerika aangegaan, voort m goud zouden uitbetaal Wórden. Dit zal ditmaal nog het geval zijn, ma-ar er be staat -geen zekerheid voor'de toekomst. De houders van de titels nVo.et en ge rustgesteld worden.' Heer ROLLIN (soc.) had een amen dement ingediend strekkende om in pa- pièrcndollar uit te betalen, doch hij heeft dit ingetrokken. - Heer IIYMAN3 (lib.) verklaart dat de zaak geheel blijft tot toekomend jaar. Minister GERARI> bevestigt dat de koepons in goud zullen, netaald wor den. Heer MOYERSOEN* j[.v dit een de finitief besluit Minister GERARD. Voor cïit jaar, ja. Heer MOYERSOEN. Dit. moet zoo zijn voor de toekomst zonder uitzonde ring. Ik keur de begroetingen van. de openbare schuld niet goeci als.de Senaat zijn verbintenissen niet naleeft. De begroetingen van financies en van de openbare schuld worden goedge keurd. De begrooting van openbare schuld wordt g-oe-d-gekeui d met 113 stemmen tegen 3 en 2 onthoudingen. De andere financieel# ontwerpen, rijksmiddelen; ontwaarden cn terugbe talingen worden goedgekeurd met 116 stemmen en 2 orivhou (tinken. De begroeting van vervoer De Senaat behandelt de. be-grooting van vervoer. Heer DENS (lib.) wijst op den ha- chelijken toestand van' de koopvaardij vloot. Er zijn 40 t.h. werkloozen en 30 t.h. van de vloot is buiten gebruik:. Heer DELBARRE (kath.), verslagge ver, breekt een lans yo-or de Noord- Zuidver'b hiding te Brussel. Heer BRANQl ART (soc.; is er te gen, en vindt dat men beter doen. zo-u den tunnel te 's GraVehbrakel af' te ■schaffen die nu al vijftig jaren bestaat. Heer HENRICOT is eveneens teg'en de verbinding, die verdedigd wordt door heer VINCK (soc.),. die. evenwel oor deelt dat er nu al genoeg' over die zaak gesproken werd. De vergadering wor-dt ten half zes opgeheven. Géén Koffie, die door kleur En geur Ons kan verleiden Als deze, die 't is zonneklaar Voorwaar Met F. C. JACOBS SU1KERIJ, man kan bereiden. P0STVLUCHT BELGIE-C0NG0 Een telegram uit Fort Lamy Een telegram Dinsdagvoo.rmiddag te Brussel uit Fort Lamy toegekomen meldt dat piloot Sehoonbroodt, com mandant van dc «Edmond Thieffry», het vliegtuig dat de derde postvluc-ht België-Congo verzekert, dringend vraagt een magneto en andere ontste- kingsapparaten van uit Brussel naar Fort Lamy te zenden. MET DE hoodb haivdkn 40ste "Vervolg. De officiers gingen naar 'L achterdek, stapten voorbij den kapitein on got ten hem stilzwijgend, als wilden zij een eerbiedigen afstandtüsschen hem onderhouden. Plotseling riep de wacht in den mast Een schip onder deii wind. Aan welken kant vroeg Roscoff haastig. Aan bakboordzijde, werd er ge antwoord. Eindelijk mompelde Röscoil,zal ik een der beschuldigingen kunnen af werpen, welke men mij onrechtvaardig 'aantijgt. De kapitein nam zijn scheepsroeper en wiet een'stem, die men zelfs boven tien stormwind zou hebben gehoord riep hij Alle zeilen -bij zio} zegde een officier lot Granier zou men vandaag plan hebben met d-e Engelschcn te vechten Dat dunkt mij ook, antwoordde deze. Mij goed. want ik ..wil wel eens zien uit welk hout <le kapitein gesneden is. lief- bedoelde schip was een rank, snelzeilend Èngelscli fregat, langs al le kanten van kanonnen voorzien, liet begreep dc bedoeling van de k/1 Vnr-'s en scheen bereid den strijd te aanvaar den. Kanonniers, aan lie stukken J Vreeseiijk verkeersongeluk te Winxele bij Leuven Dinsdag morgen, rond. 2 uur, had op den Brusseisehen steenweg te Winxele bij Leuven, een erg verkeersongeluk plaats. De auto Vitff Frédéric Böwëerdt, 46 jaar oudj hos-enier wonende Brussel - schen steenweg, 122, la Winxele, was ontredderd en word door een depanneer- aulo huiswaarts gevoerd. Vóór de wo ning van Deweerdt gekomen stapte de ze laatste uit zijn auto, gevolgd van zijne vrouw en den' -genaamde Emile Merchez. Uit, den depanneerauio stapte zekere Henri Debaerdemaeker; op- het zelfde oogenbük kwam een. huurauto uit tegenovergestelde richting gereden, maar op dezelfden kant, cn reed op de bovengemelde personen. De aanrijding- moet erg geweest zijn, daar Deweerdt op den slag gedood werd; Emile Mer chez, 26 jaar oud, wonende Groot Be gijnhof, 95, en llenri Debaerdemaeker, 56 jaar oud, gehuisvest Verkorting- straat, beiden te Leuven, werden min of meer zwaar gewond en moesten ter verpleging naar het burgerlijk gasthuis overgebracht worden.. Vrouw Deweerdt. en nog een andere persoon kwamen er met den' schrik van af. Volgens' de verklaringen van cle ge kwetsten, is het oe autoyoerder van den huurauto, die hei ongeluk veroorzaakte Deze, integendeel, beweert dat hij zij delings gereden is en aizóO' de drie personen, die uit het rijtuig gestapt waren, omver beeft, gereder-;. De gen darmeries van Velthem en Leuven zijn ter plaatse afgestapt en hebben een onderzoek ingesteld. Aanvaring op de Schelde te Antwerpen Dinsdagvoormiddag, rond 10 u. 30 deed zich op de Schelde, een aanvaring voor, waarbij gelukkig slechts weinig schade werd aangericht. Het stoom schip «Mercier» lag gemeerd aan afdak 21 der Schëldekaaien vanwaar het Dins dagvoormiddag naar liet droge dok zou; overgebracht worden om daar 'n alge meen nazicht te ondergaan. Bij middel van drie sleepbooten werd het schip' naar het midden'van den stroom ge sleept. Ter hoogte van de vlotbrug van het Steen, wanneer het schip dwars op den stroom lag stak er een zeer hevige windvlaag op, zoodat een der toogboo- ten, die de «Mercier» in de flank hield, aan de drukking toegaf, met het gevolg dat de «Mercier» tegen de overzetboot Rupel» aanbotste. Het roer van het s.s. Mercier» werd licht beschadigd en het schip werd dan voort tol, in het dok ge bracht voor de noodige Herstelling. Dinsdag1 morgen reeds vroeg, brach ten de heeren Baudry, hooldcontroleur, der aecijnsen te 'Antwerpen, vergezeld van een paar beambten en gendarmen, der brigade van Puers, onverwachts een bezoek aan de wening van Leon Cools, hovenier, 35 jaar oud, gelegen op de Achterheide te Liezele, -en ontdekten er, een op' zeer modernen voet ingerichte' geheime stokerij in volle werking. Al het materiaal en eene hoeveelheid van 155 liter alcöol werden aangeslagen en naar het depót van Antwerpen over gebracht. De uitbater Leon Cools werd aange houden en gevankelijk naar Meeheleni overgebracht, alwaar hij na ondervra ging door den heef odderzoeksrechter, onder aanhoudingsmandaat in de ge vangenis werd opgesloten. Een verdachte brand te Jamioulx Kolonel Leroy, wandelde te Jamioulx in zijn hof toen hij zag 'dat er brand uitgebroken was in een der belendingen van de hoeve geëxploiteerd door. M. René Farcy. De bewoners waren afwe zig. De kolonel en een buurman braken de deur open en onderscheidden, drie verschilleridè vuurhaarden. Rond halftwaalf kwam M. Farcy met zijn familie thuis. Hij verklaarde dati zij een luchtje waren gaan scheppen. Wijl sommige verklaringen van deni den pachter verdacht voor kwamen, werd hij" ter beschikking gesteld van het parket van Charleroi. Hij werd aan- 'gehouden ondanks zijn loochenen. De schade bedraagt 70.000 fr. klonk het andermaal. De oude matrozen wreven zich van vreugde de handen, de jonge officiers namen een krijgshaftige houding aan en in hunne verbeelding waren zij reeds in een bloedig gevecht gewik keld. Roscoff geleek op een ouden in zijn kooi getergden leeuw, brandend van ongeduld om den eersten vijand den beste met zijn tanden te verscheuren. Flambard drukte Faribole de hand en terwijl de trommelaar zich gereed hield tot het, slaan van den aanval,, speelde Guilanek een krijgslied op zijn fluit, begeleid door de opwekkende stem van Moucheron. De geheele manschap, in kleine groepen, onder aanvoering van een of ficier verdeeld, ging zooveel mogelijk de bewegingen van bet vijandelijke sc,hip na. De kapitein ging langs de in gelid staande manschap met tevreden blik, toen een officier hem naderde, en eer biedig verzocht de zes matrozen nog in kluisters geslagen, vrij te laten, enkel om deel te kunnen nemen aan liet ge vecht. Komaan, ontsla ze uit de boeien! antwoordde Roscoff, want meent nïet, dat ik uit persoonlijke wraak het va derland van goede verdedigers zou wil len berooven Eenige oogenblikken "later verscbe- Kapitein riepen ze eenparig,wij nen de vrijgelatenen op liet dek. bodanken n voor uw goedheid, we gaan thans onze schuld met ons bloed uit- wisschen Men zal z'en, of gij meent wat ge zegt. in elk geval vergrijpt u nooit meer aan de tucht indien gé goede re publikeinen wilt zijn. Andermaal klonk bet bevel van Ros coff' Men steke de Themis m vlaggendos, de zwarte* vlag met de Phrygische muts in dén grooten mast, de roode in den bazaan en de driekleu rige in de ra Toen deze orders waren uitgevoerd hernam Roscoff Iedereen op zijn pos'é Er volgde een geroffel der trom eii officiers en matrozen begaven zich on middellijk daar, waar. hun plicht hen riep. Vlugge en onverschrokken kanon niers bedienden de stukken, en terwijl de matrozen en soldaten nu in slag orde stonden, wachtten zé vol ongeduld de bevelen van hun officiers af. Deze hadden den degen in de hand en in den gordel om hun middel stak een koppel geladen pistolen. Roscoff wandelde met vasten tred op het dek, nu eens mét, ziljn verrekij ker de bewegingen van het. vijandelijk schip nagaande, dan wèef met zijn scheepsroeper een nieuw bevel geven de. Daar lost de «Themis' het, eersle kanonschot. Men beantwoordt bet ter stond en de wederzijdsche beschieting neemt voor goed een aanvang. Moucheron reikt aan de kanonniers de kardoezen en telkens laat bij een vreugdekreet hoeren, wanneer eeri ka nonkogel doel treft. Roscoff bemerkt weldra dat, hoe juist de kanonnen ook gericht zijn, de kogels weinig vernie ling op de «Jenny» veroorzaken, door dien de draagkracht, zijuei vuurmon den niet ver genoeg reikt. "Verdudveld 1 riep hij opgewouden uit, zoo komt er een begin noch einde, en onze voorraad kruibis toch reeds gering'genoeg. Wij moeten zoo spoe dig mogelijk effen rekening maken met die ellendige Engelsehen. Derhalve gelastte hij om de «The mis recht op de «Jenny» aan te hou den. Onder een voortdurend vuren was men eindelijk zoo dicht mogelijk het vijandelijk, vaartuig genaderd en wel dra verwarde de boegspiet in het touw werk van den fokkenmasl van de «Jen ny». Enteren, mannen, enteren, riep Roscoff, volgt mij allen en in één sprong was hij aan boord van bet En- gelsche schip. Flambard volgde op den kapitein, daarna Granier met de striljdbijl zwaaiende en weinige oogenblikken la ter was de geheele beschikbare man schap op bet vijandelijke fregat. De strijd, die nu gestreden werd was hardnekkig, 't Was een orkaan, een sneeuwstorm.Alles liep', schreeuw de, warrelde en zocht dooreen, en langs het geheele schip was het slechts eene strijdende massa. Men zag niets dan, opgeheven armen en flikkerende wa penen. Sommigen gebruikten hunne geweren als slrijdknotscn, eenig'en streden met de bijl, weer andere be dienden zich van hunne vuurwapens of van hunne lange, breede messen. Bovendien vermengde de scherp rie kende kruitdamp zich met den geur van het slroomende bloed, cn men viel over de gevallenen, die een-e borstwe ring vormden. Men tr:#;>te en liep over hen heen zonder zich te bedenken, of moet de grondeigen schap zijn van een ge neesmiddel. De Aspirine Jóbleffen, in water opge lost, gaan onveranderd door de maag en be ginnen eerst hunne uit— 2- werking in de ingewan den. Het is hieraan dat hare goede verdraag- i. zaamheid, zonder maag- stoornjssen of oorsuizin- l W gen, is toe te schrijven. Product van Vertrouwen. Vraagt de origlneele verpakking met het BAYER- krui» en het zegel van de nationale Codex, ïubpn van 20 tabl. frs.Kleine verp. frs. 3,50. ar Zicii onder deze ongelukkige!! nog bevonden, die leefden. Bij dit ontzettend schouwspel, waar, het onmogelijk is, in den begimrejets: te onderscheiden, grijpen nochtans; schitterende, maar droevige feiten plaats. Roscoff schijnt de duivel in levende) lijve. Na met de eerste losbranding van' een zijner pistolen twee Engelsehen té lvebben gedood, neemt bij zijp vreese- lijk slagzweerd in de handen, richt, eeni afgrijselijk bloedbad ondei- cle Engel- échen aan. Wee hein die bet waagt; zich met hem te meten of in zijne na bijheid te komen met een slag heeft hij den schedel gekloven of eene doo- delijke wonde toegebracht. Zijne oogen gelijken bliksemstralen, de hitte van het gevecht overmeestert hem totaal, en geheel zijn handelwijze! wordt nu eens geleid door dapperheid, dan weer door wanhoop. Hij wil over winnen, maar hij wenscht te sterven. Hij voorziet de gevolgen van dé daad, door hem met zijn medeplichti gen den vorigen nacht bedreven, en dé onverschrokken zeeman, die geen vrees; kent, al heeft hij ook tien vijanden te genover zich, ontstelt bij een verdach ten aanblik. En hij wist, dat men zijni moed en dapperheid had verdacht eni nu zag men hem aan liet werk doch! de zwaarste beschuldiging, die vaaf moord, rustte op hem en hiervan zon hij zich nooit in 't oog der menschep! kunnen zuiveren. Hij zoekt daarom den dood, maafi zal zijn leven zoo duur mogelijk ver- koopeii. YervolgG

De Volksstem | 1935 | | pagina 2