Op het Paleis te Brussel 12 Wat moeten we uit dit alles Besluiten Vemriiij der Lacht as Oiiza Lieve Vrouw van VII Weeën Ministerie van Landbouw Vrijdag APRIL 1935 KONINKLIJK BESLUIT Stadspolitiek 'Ml Koloniale Loterij XXXJUs JAAJLÜAKg EJijtfMffiK 85 Kerkstraat, 9 en St Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit builen bet Afrond, AAL3Ï a Agentschap HA.VA3, AdaU Uazlana tl. te BSMsei e= fitte do fituhelep. ParSif Bank Jiuidln«/Kingawar. ld Londre» W. C. 2, H. Julius Zon op5,09 Zon af 6,35, E. K. 18 L. M. 26 Om de smarten van onze hemelsclie Moeder te gedenken, tc vieren en ons lij den met het hare te vereenigen en aan God op te dragen, hebben we jaarlijks twee feestdagen. De eerste viert men den Vrijdag na Passiezondag, krachtens een dekreet van Benedictus XIII van 22 Oogst 1727 de andere den derden Zou- dag van September,, en deze werd inge steld door Paus Pius VII, ten jare 1814. Do H. Kerk leert ons daardoor dikwijls de weedommen onzer Hemelsclie Moeder te gedenken. Vóór zijn val was de eerste mensch met het voorrecht der onlijdelijkheid en der onsterfelijkheid begunstigd, evenals alle andere kwalen is het lijden, de smart en de droefheid in de wereld gekomen dooi de zonde. Doch de II. Maagd Maria is vrij geweest van de zonde, en bijgevolg was zij ook vrij van do straffen zij werd ontvangen en geboren in eenen allerge- lukkigsten staat naar ziel en lichaam zij werd begunstigd, en dit in eindeloos ver hevener maat, met al de voorrechten die den eersten mensch waren geschonken, Dieusvolgens kunnen wij beweren dat Maria, krachtens het nooit verloren voor recht der oorspronkelijke onschuld, ook onlijdelijk en onsterfelijk was, en dat zij noch lijden noch dood zoude ondergaan, ten zij uit vrije keuze. Maar om meer gelijkvormig te zijn aan haren goddelij- ken Zoon, en door haar lijden mêe te werken aan onze verlossing, heeft de Moeder Gods van dit voorrecht der onlij delijkheid afgezien zij heeft geleden, ja, meer geleden dan ooit martelaar geleden heeft, en terecht wordt zij de Moeder van Weedom en de Koningin der Marte laren geheeten. Zeven voorvallen of droevige feiten komen voor in Maria's leven, waardoor ze allersmartelijkst werd getroffen. En de H. Kerk zet ons aan om die droefheden te eeren de Voorzegging van Simeon de Vlucht naar Egypte 't ver lies vau haar twaalfjarig Kind te Jerusa lem de ontmoeting van Jesus op den Kruisweg de dood van Jesus de wonde der lans en de afneming van het Kruis de begrafenis van Jesus. Men mag zeggen dat Maria, bij ieder dezer omstandigheden, eene droefheid heeft gevoeld, die telkens als een zwaard haar Hart doorboorde. Zoo is het niet te verwonderen dat men die Moeder, in droefheid gedompeld, ons verbeeldt met een hart, doorstoken met zeven zwaar den, priemen of dolken. 't Gebeurt ook wel dat Maria afgebeeld wordt met haar Hart slechts door een zwaard doorstoken, cn dan denken wij op de voorzegging van Simeon in Jerusale.ms tempel, hij de opdracht vaa haar Godde lijk Kind UU zeiven zal een zwaard door de ziel gaan De eerste wonde hero pende zich later nog zes maal en haar Moederhart bloedde overvloedig. Diep waren die wonden en 't was tot overvloedige verlossing onzer ziel dat zij al haar lijden offerde. Zij is de medever- losseres en de Middelares. We zullen dan ook graag iets lijden en iets doen tor barer eer. Herinneren wij ons dat de weg van 't lijden de opgang is naar 't eeuwig verblijden. Jesus en Maria gingen ons voor. Willen wij komen waar Zij thans zijn, dan moeten wij ze volgen. Nooit zullen wo de smart van Maria ten volle kunnen peilen, zegt St Barnardus, tenzij wij begrijpen wat zulk eene Moeder kon lijden om zulk een Zoon. MARC tot wijziging en aanvulling van het Koninklijk Besluit van 15 December 1034 n. 42. betreffende de controle op de private spaarkassen en op de ondernemingen, die zonder depositobanken te zijn, gelddcpo- sito^s ontvangen. De Moniteur maakt volgend Koninklijk Be sluit hekend Artikel 1. Volgende bepaling wordt toege voegd aan artikel 16 in fine van het koninklijk besluit van 15 December 1934. nr 42; Zij bepaalt ook de wijzen waarop en de verhouding waarnaar de definitieve beleggingen plaats hebben. Artikel 2. Volgende bepaling wordt toege voegd aan artikel 19. in fine, van hetzelfde besluit of' dal baar financieele toestand dien maat regel noodig maakt. Artikel 3. In artikel 27, 2°, de woorden in geld onderschreven vervangen door de woorden in geld onderschreven en volgestort Artikel 4. Volgend lid wordt toegevoegd aan artikel 32. van hetzelfde besluit, na lid 1 Edoch, voor <le actiën vennootschappen die op datum van 1 Januari 1935, minstens vijf jaar beslaan, moet bet in geld onderschreven, volge stort, maatschappelijk kapitaal sleebls en n in- Zie tiierneve". Nu de Schepencrisis eindelijk haar op lossing nadert, is het goed en leerzaam een besluit te trekken uit de laatste ge beurtenissen- Herinneren wij vooreerst aan denvoor- laatsten kiesstrijd, 't Is noodig. De uitslag was voor ons niet goed. Ver scheidene onzer vrienden hadden zich door de tegenpartijen op sleeptouw laten nemen. Deze laatsten waren uiterst vinnig. Al wat in de voorgaande bestuurspe riode aan sommigen wat hard was geval len, werd op den rug der katholieken geschoven. M. Moyersoen vooral was het mikpunt hunner pijlen. Hij, die meest had gewerkt, werd meest bestormd. Wij herhalen zulks alleen ten titel van documentatie. Wij willen op het hatelij ke der persoonlijkheden niet terugkee- ren, maar het verleden moet een les zijn. Verscheidene vrienden,stemden onder den invloed der veelbelovende manifesten, voor een der tegenpartijen. De kaart moest eens keeren. Het kon niet slechter gaan, zegden ze. En de kaart keerde... Ging het beter Vrienden katholieken, zegt nu eens in gemoede Wat heeft de burgemeesterij van M. Nichels, gesteund op een socialo- nationalistische meerderheid, in onze stad verbeterd Wat is er verbeterd voor de werk lieden voor de landbouwers, voor de burgers Wat is er verbeterd in het bestuur dei- stad Ging het betor met de finantiën Ging het beter met de scholen Ging het beter met de Openbare Werken Hebt ge iets nieuws, iets bijzonders bemerkt, iets wat uw aandacht trof, het geen men van het vroeger bestuur niet mocht verwachten Hebben wij integendeel de vrijheid van het woord, de vrijheid vau betoogen, niet zien verkrachten door het hoofd der politie, door burgemeester Nichels iets wat onder het vorig bestuur oubekend was Herinnert u maar den aanval der roode jonge wachten op het lokaal dei- nationalisten en het onbeschoft, uitda gend optreden dier zelfde jonge wachten tegen den vredelievenden optocht onzer Vlaamsche Katholieke Arbeidersjeugd en tegen het hoogste kerkelijk gezag van ons bisdom, Mgr. Coppieters. Is dat waar of niet waar En als zoovele burgers, die aan de stad leverden, zelfs na 2 a 3 jaar, niet. betaald werden of niet kunnen betaald worden, ondanks hot stijgen der belastingen tot 160 opcentiemen, zijn dat bewijzen van beter bestuur Wat kwam er terecht van al de sclioo- ne beloften Hoort, wij willen breed, meer dan toe gevend zijn. Wij willen veronderstellen, dat er bij de tegenpartijen, in hun strijd tegen ons, geen enkele poiitjeke berekening was Ge ziet dat we veel toegeven dat ze zelfs ge loofden in hun programma van vernie ling, van verbetering, van uitbreiding enz, enz. enz. Is het echter genoeg prachtige pro gramma's op te stellen Is liet voldoende eenige schooue fra- zen op papier te zetten of af te brieven op een meeting of volksvergadering Neen, niet waar, Woorden zijn geen oorden. Droomen is bedrog. Het komt er vooral op aan de woorden in daden, de droomen in werkelijkheid om te zetten. Dat is de kunst Op gemeentegebied, zoowel als elders, staat men voor mogelijkheden, maar ook voor onmogelijkheden. Een schoone prater, een flinke schrij ver is niet altoos een goed bestuurder. En zelfs een goed bestuurder doet niet alles wat hij tvil, maar alles wat hij kan (Wat gewordt er dan van de brave lie den, die het zeer goed kunnen voor heb ben, maar van besturen weinig of niets weten Dit zal ons eerste besluit zijn uit de laatste gebeurtenissen In de toekomst niet doen als in 't ver leden ons niet laten beetnemen. Ont houden dat er een groot verschil is tus- schen zeggen en doen. Veel beloven en weinig geven doet -de zotten in vrede leven. Maar de wijze meuschen vragen wat anders. Ons tweede besluit (en dit is voor onze gekozenen)~zfgen-dat de verantwoorde lijkheden door al de schepenen worden gedragen. Niet meer gedoogen dat men alle on dankbaarheden op ons schuift. Twee maal op denzelfden steen Trapt geen ezel zijnen teen. Wij voorzien dat het nieuw bestuur, om den toestand to redden en het be stuur gezond te maken, willens nillens tot drastische maatregelen zal moeten overgaan. Welnu, wij verwachten van onze geko zenen dat zij in den Schepenraad alge- meenc verantwoordelijkheid zullen eisclien. Goede vrienden, deinst voor uwe ver antwoordelijkheid niet terug. Neemt ze gerust opmaar elk zijn deel is niet te veel. Solidariteit weze 't wachtwoord. Malkander niet in den rug schieten. Eer lijkheid Deze zware moeilijke tijden cisehen van elke part ijvan elke mandata ris, een ruim eerlijk deel van zelfverloo chening cn zelfopoffering. EGO stens eeu millioen frank bedragen.» Volgend eindalinea wordt aan hetzelfde arti kel toegevoegd Edoch, voor de cooperatievennootschappen, die op 1 Januari 1935 minstens sedert vijfjaar bestaan, moet het in geld onderschreven, volge stort, maatschappelijk vermogeu, slechts min stens 400.000 frank bedragen, onder voorbehoud van de toepassing van de overige iu het vorig lid voorziene voorwaarden. Artikel 5 Nr 4 van arlikel 33 van hetzelfde besluit wordt vervangen door onderstaand» bepaling Belgische Staatsfondsen of door den Belgi schen Staat gewaarborgde fondsen, fondsen van de kolonie of door de kolonie gewaarborgd obli- gatiën van de Belgische provinciën eu gemeen ten, obligation van het Belgisch Gemeentekre diet, van de Nationale Maatschappij voor Kre diet aan de Nijverheid, van de Nationale Maat schappij van Belgische Spoorwegen, van de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen, alle andere door den Minister van Financiën toegelaten effectenvoorschotten op dezelfde fondsen en effecten.» Nr 8U van hetzelfde arlikel wordt vervangen door onderstaande bepaling "8° Wanneer hel gaat om cooperatievennoot schappen. gebruikt door de maatschappij zelf voor handelsverrichtingen die binnen het kader van hare handelsbedrijvigheid vallen." Artikel 0. De woorden «aan dit besluit on derworpen ondernemingen» die in artikel 42 slaan, worden vervangen door aan sectie 1 van dit besluit onderworpen ondernemingen.» Artikel 7. f lot tweede lid van arlikel -14 van hetzelfde besluit, wordt vervangen door onder staande bepaling Mei dezelfde straffen worden gestraft, de beheerders, bestuurders, zaakvoerders oj aange- sfelden van gelijk welke door dit besluit be doelde onderneming, die de voorschriften van tie artikelen 9. 10, 11. 12, 13 eu 33 van dit besluit betreffende de beleggingen waarover deze ou- derneiningeti hel beheer hebben, niet hebben nageleefd. In een gevleugelden vuur pijl naai- de Stratosfeer De «Times» weet te melden dat er bin nen enkele maanden in Rusland een der meest fantastische proefnemingen gedaan wordenvan de vele pogingen die 'men reeds aanteekende bij de verovering der lucht. Een gevleugelde vuurpijl gaal naar de stratosfeer afgezonden worden. In dezen vuurpijl zal een man plaats nemen. De man die het iraagsluk onderneemt, zal zijn leven in de weegschaal leggen voor een der meest buitengewone experimenten, die herinneren aan de fantasiè'n van Jules Vernc en Wells. De vuurpijldie zeer groot is en gelijkt aan een vliegtuig van groote snelheid wordt thans in het grootste geheim gebouwd in een bijzonder laboratorium. Hiermede deuken de Russische inge nieurs een grootere snelheid tebereiken dan het snelste vliegtuig cn door te dringen in de stratosfeer tot een hoogte die zelfs door- de peilballons niet bereikt werd. I)e eerste pijl zal op betrekkelijk geringe hoogte beproefd worden en zal niet hooger dan 20.000 voet gaan. Zcoals gemeldzal een enkele man de bemanning uitmaken van het gevaarte* De afvaardiging der Katholieke Arbeidersvrouwen-organisatie verlaat het Koninklijk Palcis na overhandiging van het kantwerk aan Koningin Aslrid. De afvaardiging, die gisteren het kant werk aan Hare Majesteit overhandigde, werd geleid door de jufvrouwen Baers eu de Lalieux de la Rocq, secretaressen vau de Ivristelijke Sociale Vrouwenorganisa ties, Mejufvrouwen De Coster, Nagels en Mevrouw Cambier, was samengesteld uit 100 leden van de Vlaamsche vrouwen gilden, 100 van de Waalse he, 50 Ivajots- ters eu 50 Jocisten. Hare Majesteit werd begroet door ge juich en handgeklap. Om beurten brachten Mevr. Tibaud in het Fransch eu Mevr. Segers, van Kort- rijk, in het Vlaamsch, in naam der leden die de Ivristelijke Arbeidersvrouwengil den groepeeren, de hulde hunner eerbie dige genegenheid aan de Koningin. Zij begroetten in Haar Do jonge Vorstin die moedig het leven ingaat, met den vasten wil, samen met haar Doorluchtigen Echtgenoot den voor spoed van ons volk te verzekeren De jonge Moeder, met wie de arbei dersvrouwen zich één voelen in de liefde tot het kind en met wie zij de vreugde der moederweelde deelen De edelö Vrouwe op wier hulp zij dur ven rekenen in den strijd die zij voeren voor het hooghouden der Ivristelijke hu welijkszeden en het geluk van het arbei dersgezin Zij bedankten Haar voor de belang stelling die zij dezer dagen betoond liceft, voor de noodlijdende gezinnen. De Jufvrouwen Wuytack en Brahal bo den aan Hare Majesteit de eerbiedige hulde der Ivajotsters eu Jocisten aan. Zij betuigden Haar hunne dankbaarheid voor de liefde die onze jonge Vorstin de wer kersklas, de minder bedeelden, dc armen toedraagt. Vervolgens werden op verzoek van de Koningin al de afgevaardigde afzonder lijk voorgesteld. Ilare Majesteit onder hield zich heel vriendschappelijk met de vrouwen en meisjes. Zij toonde vooral veel belangstelling voor do moeders met kinderen en informeerde naar hun ouder dom, hun beroep, enz. Door Mevr. Minister Rubbens en Juf vrouw Van de Vyvere van Brugge, wer den de kantwerksters voorgesteld. Hare Majesteit drukte haar grooto bewondering uit over het kantwerk en toonde een buitengewone belangstelling voor de techniek van liet kantwerk, haar aangeboden. Daarna werd in oen der prachtige za len van het Paleis aan de afgevaardig den een lunch aangeboden, waaraan Hare Majesteit persoonlijk deelnam. Wellicht is liet de eerste keer dat Ha re Majesteit de Koningin een afvaardi ging van arbeidersvrouwen- en meisjes ten paleize ontvangt. De Krist. Soc. Vrouwenwerken zullen deze genegenheid weten te wnardeeren. Hij werd nog niet gekozen, maar hon derden jonge loodsen stellen zich geestdrif tig ter beschikkeng om de eer te hebben dc eerste mensch te zijn die zulken tocht mee maakt. Naar gelang van de resultaten van de ze eerste proef, zullen meer volmaakte pij len gemaakt wordendie als echte lichlko- gels door de stratosfeer zullen trekken cn passagiers cn ivoren met fantastische snel heden zullen vervoeren. Commissie van ingenieurs en specialis ten werken ijverig aan de uitvoering en verbetering van den gevleugclden luchtpijl die ook een zeer groot militair belang zul hebben. Het valt nu te bezienna de vele misluk te rakelpogingen die we gezien hebben, of de llussen in hun onderneming zullen slagen. Da invoer van aardappelen Geene v:rhooging der meststoffen De minister van Landbouw brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de vergunninnen voor den invoer van aardappelen voorloopig zullen afgeleverd worden zonder beperking van hoeveelheid, aan allen welke daartoe eene aan- raag zullen indienen bij den dienst der contiu- genteering, 32, Wetstraat, Brussel. Anderzijds wordt medegedeeld, dat er de laatste dagen zich eene prijsvermindering beeft voorgedaan, inzake het levend vee op de markt van Cureghem. Wal dc meststoffen belrelt, laat men in zeke re middens eene prijs verb ooging voorzien. Deze mogelijkheid is uitgesloten, daar de voortbrengers en invoerders zich formeel ver- onden hebben hunne verkoopvoorwaarden niet te wijzigen, PLECHTIG^ COMMUNIE Prachtige keus van kerkboeken in alle banden en kleuren, paternosters, beeldekens, wijwatervaten, kaders, enz. bij J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat^ •n3 2!, Aal 8ts KONINKRIJK DELG IE MINISTERIE VAN KOLONIËN Negende snede. Bruine biljetten Toegestaan door de wet van 29 Mei 1934' Voor de negende snede, welke 50.000.000 frank bedraagt, zijn de biljetten; verdeeld in 10 reeksen, dragend de letters A.B.G.D.E.H.K.L.M.1'. In elke reeks zijn de biljetten genummerd van 1 tot 100.000. Aantal loten 111.131. Bedrag van de loten 30 miMioeri frank, verdeeld als volgt 1 lot van 5 millioen fr. 5.000.000 5 loten van l millioen f. 5.000.000 5 loten fr. 500.000 fr. 2.500.000 Deze 11 loten zijn door het toeval aan te duiden onder de 10 reeksen. 10 loten fr. 100.000 fr. 1.000.000 (1 lot per reeks) 10 loten van 50.000 fr. .500.000, (1 lot per reeks) 100 loten van 10.000 fr. 1.000.000 (10 loten per reeks) 1000 loten van 2.500 fr. 2.500.000 (100 loten per reeks) ÜO.OOO loten van 250 fr. 2.500.000. (1.000 loten per reeks)] 100.000 loten v. honderd fr. 10.000.000 (10.000 loten per reeks) De biljetten aan den prijs van 50 fr*. zijn verkrijgbaar in de banken en post kan! oren, bij de wisselagenten en aan.' de winketten van de Koloniale Loterij, 50 Gulden Vlieslaan, te Brussel. Geen fiskale afhouding op do loten'. N. B. De trekkingsverrichtingen en fo-i betalingsvoorwaarden zijn dezelfde; als deze in voege vanaf de 2e snede. Zeer belangrijk bericht De verdeelingswijze van de loten zal zekere veranderingen endergaan van af de 10e snede, zonder dat nochtans het totaal bedrag van deze verdeeling (30 EOMIioen), gewijzigd wordt.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1