13 Kamer Nog Goerittg's Huwelijk Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 1U. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag APRIL 1935 De Conferentie van Stresa Elaas* het Kamp XXXXIe JAAHüAKff. jNUMMEH. 86 Publiciteit bulten bet Arrond, AALSX s Agentschap HAVA3. Adoli Mail aan 43, te gru.sel - Rue de Riuhelen, EerJJl Bank Buiding/KIngaway, 20 Bondreï W. O. H. Justinus Zonop5,07 Zoaaf6,36 V. M. 18 L. M. 2G Op de jongste vergadering van de 'afgevaardigden der Federatie van Kath. jVereenigingen werden groot© waarhe den gebeid. Zoo verklaarde een Dinantees, heer jEverard, dat de socialisten in 1935 het 'meeste bijdroegen tot het kelderen van ^den frank. Dat is maar juist. Hun razende pro paganda voor het Plan aan 't Bewind, heeft achterdocht verwekt en wantrou wen onder al de klassen der samenle ving, en was in ruime male (oorzaak dat .velen er aan dachten hun roerend bezit jin veiligheid te brengen. Wet mogen zeggen dat het zwetsen en dreigen der socialisten die de wegen vrijmaakten voor de communisten het sein gaf [tot de kapitalenvlucht, en er meer geld afgehaald en in vreemde deviezen 'om gezet werd uit vrees bolsjewistische buitensporigheden dan in 't vooruitzicht idat de frank zich niet handhaven kon ■aan zijn goudpariteit. Het wantrouwen, als vrucht der S'Ot- [cialistische drijverijen, was het begin der paniek; de offensieven der niunt- ontwaarders waren er de voortzetting van. WOORDEN WOORDEN 'Op hierboven bedeelde vergadering izïjn nog, stemmen opgegaan om te be weren dat toen lieer Theums afgetreden was, de frank nog Icon gered worden. Hetzelfde werd beweerd tijdens de debatten in Kamer en Senaat, maar niemand duidde middel liet aan lioe dat redden gebeuren kon. Ook op de ver gadering der Federatie bleek het bij een blokte bevestiging zonder ophelderend bewijs. Dit versterkt bij ons de overtuiging dat h. Van Zeeland gelijk had toen hij 'staande hield dat de kans om den l'rank ,te redden verkeken was. Eri lieer Van [Zeeland zei, ten minste, waarom het itoen niet meer mogelijk was oen frank ile handhaven aan: zijn. stabilis.alie- waardè. CONTROOL DER BANKEN Een der meest conservatieve leiders 'der Federatie van Kath. Vereenigingen, heer d'Aspremont-Lyndem, riep op de de vergadering der afgevaardigden uit: «Het zal me gelukkig maken zoo de banken onder toezicht worden gesteld. Het hoog.e bankwezen oefende een niet te gedoogen voogdij uit. Ik juich het aanslaande controlceren toe der banken door den Staat. 't Is een feit dat dit toezicht door .velen gewcnscht wordt als een probaat middel om ons bankwezen gezond tb maken, en het vertrouwen te waarbor gen dat liet publick er moet kunnen in stellen. Fransche Expeditie naar hét Hoggar-Gebergte 'Algiers, 11 April, t— Een Fransche expeditie zal een poging doen de hoogo toppen van het Hoggargebcrgle in 't hart van de Sahara, waar volgens de legende vrouwen van buitengewone schoonheid in fraaie tuinpale-izen wo- "nen, le beklimmen. De expeditie zal worden gevormd door luitenant Goche, een dertig-jarige oud-officier van het koloniale leger en den heer Roger Frison-Roche, een jon gen alpengids, benevens een aantal in iheemsehe gidsen en dragers. Een der bergt oppen, die nog nooit te voren beklommen zijn, is Gara-tji- Djanoum, waar eens de legendarische stad Atlantis zou hebben gelegen. De Arabieren beklimmen deze bergen nooit. Men zegt dat hun vrouwen het hun verbieden uit vrees dat zij anders ïn handen van de schoonste bewoonsters zouden vallen. De laatste poging om den top te be reiken, werd gedaan door een Fransch- •man, die nadat zijn gidsen waren ach ter gebleven, er in gelukte tot 300 me imei,er van don top' te komen. Op de helling van den berg, vond hij voor werpen van aardewerk, die de veronder stelling wettigden, dat de berg eens be woond is geweest. Het bereiken van de tappen is zeer moeilijk zelfs voor geroutineerde Berg beklimmers. Enkele dor toppen hebben ecu sleilen wand van bijna 750 meier hoogte. ^i.j zijn van vulkanischen 'oorsprong. De expeditie zal door de regeering yam Al'geriq offi.ci.cel worden gesteund. De aanvang dee werkzaamheden Stresa, 11 April. Een bescheiden, menigte van nieuwsgierigen woonde Donderdag voormiddag te Stresa het vertrek bij van de afvaardidigingen naar Isofla Bella waar Mussolini den nacht doorgebracht heeft. Om 10 uur verlieten de Ilaliaahsche Fransche en Engelsche auto's het ho tel om zich naar de aanlegplaats; van liet Lido te begeven. De afgevaardigden in jaquettc en Imogen hoed namen plaats in au toboot - jes, waarop de nationale vlatg geheschen was. Vliegtuigen overvlogen het meer. Om 10.30 uur namen de "werkzaam heden der conferentie een «aanvang In de grocite muziekzaal speciaal voor de ze aangelegenheid ingericht. Het eiland was Donderdag voormid dag in een nevel gehuld. De conferentiewerkzaamheden hernomen. Stresa, 11 April. De werkzaamhe den der'conferentie hernamen te 17 uur op Isola Bella waar M. Mussolini gebleven was. De onderhandelingen Stresa, 11 April. Na ©enige woor den ter verwelkoming verleende M. Mussolini oogenblikkelijk hel. woord aan Sir John Simon, die een lange cn zaakrijke uiteenzetting gal' der indruk ken en der verklaringen die hij cn M. Eden in den loop hunner laatste rei zen opdeden. Talrijke vragen werden aan den Staatssecretaris! bij de builenlandsclie zaken gestold door MM. Mussolini, Flandin en Laval, ten einde nadere be palingen te bekomen omtrent de ver klaringen of de indrukken door den Engetschen minister opgedaan. Dan werd een gedachtenverwisseling gevoerd betreffende de dagorde en de proceduur der onderhandelingen. In gemeenschappelijk overleg werd besloten, dat de eerste in den loop van den nanoen te bespreken kwestie, die wezen zou van het protest van Frank rijk voor den Volkenbond tegen de Duitsche herbewapening, bevestigd bij de verklaring van 16 Maia.rl. Te ,half twee vereenig.de een lunch 26 genoodigden in het Boirromeuspaleis, te weten de afgevaardigden der drie mogendheden en hun bijzonderste me dewerkers. De eerste bijeenkomst Stresa, 11 April. De eerste bijeen komst van de Conferentie van Stresa duurde tot 13 u. 30. De Fransche afgevaardigden werden bij de ontschepping le Isola Bella dooi den Duce ontvangen, met wien zij ge durende %en kwarluur in gesprek ble ven lot de komst van M. Ramsay Mac Donald en Sir John Simon. Te half twaalf begon de 'ontmoeting onTereel in het groot Sia.lon van het Borromeuspaleis. Namen er enkel deel aan MM. Mussolini eri Suvich, Staatsse cretaris van Buitenlandsche zaken' en baron Aloisi, bestuurder bij liet minis terie voor wal Italië betreft; M. Ramsay Mac Donald, Sir John Si mon, Sir Robert Vansittart, algemeen secretaris! van Foreign Office, M. Strang, sectiehoofd van "den Volken bond bij het Foreign Office, van Engel sche zijde. MM. Flandin, Laval, Leon Noël, alge meen secretaris bij den eersten minis ter en Leger van het ministerie van buitenlandsche zaken, van Fransche zijde. Naar een nieuwe orde Stresa, 11 April. Over de mogelij ke uitslagen van de konferentie schrijft de «Sliampa», dat indien de Duilschers zeker waren dat men hen zonder tegen stand zal laten begaan, zij veel verder zouden gaan dan het invoeren van den militairen dienstplicht. Maar indien zij inzien dat. nai de eer lijke erkenning van hun rechtsgelijk heid, er geen kans meer is op een een zijdige en eigenmachtige p'oliliek, dan zouden zij niet anders kunnen dan me dewerken met de andere volkeren, op grondslag van gelijke plichten naast gelijke rechten. Men is op weg, »oio besluit het blad naar een nieuwe orde. Het stelsel van, Versailles staat op het punt te verdwijnen, maar geduren de den overgang moeten de teugels strakker worden gehouden dan ooit. Polen verwacht niet veel van Stresa Warschau, 11 April. De ontwor pen Fransch-Russisehe overeenkomst wordt in dc Poiolsclie politieke kringen zeer koel onthaald. Men is er de mec- ning toegedaan dal het best ware Sov- Ijet-Rusland niet al te zeer bij Wester- sche aangelegenheden te betrekken. In de konferenlie le Stresa wotrdt nif t veel belang gesteld. lVlorgenzitting De zitting vangt aan om 10 ure, on der voorzitterschap van M, MAX HAL- LET, ondervoorzitter. De Kamer vangt de bespreking aan der, Begroeting van Landsverdediging en der gendarmerie M. DE BUR LET, verslaggever, wijst op de inspanning gedaan om de weer baarheid van ons land le verzekeren en herinnert aan de bonding van Belgie fén opzichte van de wederbewapening in Duitsehland. SpTeker zegt. dat de regeering gee nerlei kennis heeft van een akkoord tusschen Frankrijk en Engeland, waar bij zobder opmerkingen die herbewape ning zou worden goedgekeurd. Belgie blijft anderzijds: in nauw k'optakt met de mogendheden dié zijne veiligheid h ebb etni gewaarborgd. ÏDe heer VAN DE MEULEBROUCK (soc.), toont aan boe verscheidene be zuinigingen mogelijk zijn, onder meer in de militaire ziekenhuizen en de mili taire ree h tk oil leges. M. MARCK, kath., haalt bezuinigin gen aan, die geenzins de weerbaarheid van ons leger zouden ontwrichten. Hij vraagt of hef zeker is, dat. geen buitenlandsche troepen zonder in stemming van dc regeering ons grond gebied mo,gen betreden en of er op ons geen andere verbintenisse.ni inza ke militaire hulpverleening drukken dan die voorzien door het verdrag van Locarno. M. BORGIXON VI. Nat., beweert dat Belgie, door de aanhechting van Eu- pen-Malmedy, zich de blijvende vijand schap van Duitsehland op den hals heeft gehaald. Hij verwijt gebrek'aan zelfstandig heid aan de icr.pvalting van onze lands verdediging. M. DEVEZE, minister. Ik onder brak u niet., doch ben verontwaardigd over uwe woorden. Zij komen van een slechten burger en stemmen niet overeen met eenige nationale waar heid. DE HE EU VOORZITTER. 'Matig uwe uitdrukkingen M. Borgino,n of ik zal moeten lussc.henkomen M. SAUDRONT, kath. is ier mede t'akkoord dat het land zijne veiligheid verzekere. Spreker vraagt verder dat het leger niet al zijne bestellingen in tiet buitenland zou doen. De zifting wordt om 12 ure gelieven. Namiddagzitting Aanvang, om 2 ure onder voorzitter schap van M. PONCELET. j Wetsvoorstellen De Kamer neemt drie voorstellen in aanmerking, betreffende het onderzoek naar de oorzaken der devaluatie van den frank. 1) Voorstel van dc H.H. JAGQUE- MOTTE en Co. Voorstel van parle mentair onderzoek over de hland-elin- gen welke geleid hebben tot de o.pvra- gingen van goud, waaraan de Nationa le Bank, sedert October 1934, heeft moeten het hoofd Dieden, Nr 119. 2) Voorstel van dc H.H. VAN BELLE en Co. Voorstel van parlementair onderzoek over de op vragingen van goud waaraan de Nationale Bank, 1934 en 1935, heeft moeten het hoofd bieden en over de speculatieve kuipe rijen teg'en den frank, Nr 12-. 3)[ Voorstel van de H.H. SINZOT en Co. Voiorstel tot instelling van een Commissie van onderzoek over de kui perijen die de ontwaarding vtan den frank vcrooirzaakt hebben. Nr 121. Een debat ontstaat, dan over de hoogdringendheid of de .verzending naar dc afdeeli-ngen. 'M. JACQUEMOTTE vraagt de hoog dringendheid. M.SINZOT vrfaagt eveneens de hoog dringendheid. Het mag niet zijn dat papieren en dokumenten verdwijnen. Ten slotte worden de ontwerpen ver zonden naar de afdeelingen, die Vrij dag zullen vengade ren. Begrooting van Landsverdediging (Voortzetting.) M. HORRENT lib. gaat de oorzaken na vian de onrust die zich van elkeen heeft meester gemaakt ten 'overstaan van de wederbewapening van Duitsch land. Spreker meent dat de devaluatie een verhooging van de militaire kredieten vereis,cht. Hierop ontstaan geweldige inciden ten uitgelokt door de Vlaamsch Na tip nalisten. II. H. Devèze, Houssiaux en Horrent mengen er zich in. M. HOUSSIAUX verklaart dat een ein de moet gesteld worden/ aan de belee- digingen ten opzichte van de Nationale zinnebeelden (toej.; verscheidene leden gaan; den spreker geluk wenschcn) M. DEBACKER wenscht le antwoor den, maar ontketent een storm van protest, wanneer hij begint mot hulde le brengen aan Bo'rms. DE VOORZITTER geweldig hame rend ontneemt hem liet woord wat dan weer een heftige herrie uitlokt van wege de Vlaamsche Nationalisten. De voorzitter s-loort. zich hieraan echter niet en laat overgaan tot de hoofdelijke stemmingen die voorko men op de agenda. Stemmingen. Dc Kamer stemt hoofdelijk de be groot ingen van 1. Economische Zaken, 2. Financiën. 3. Openbaar Onderwijs. .4. Kol'oiniën (Uitgaven van het Moe derland) 5. Arbeid en Soeiiale voorzorg. Nieuw incident M. DE BACKER, VI. Nat., protes teert togen wat hij noemt de partijdig heid van den voorzitter, die de Vlaam sche Nationalisten verhindert hunne meening te zeggen. Indien Gij U niet achteruittrekt, zegt hij tot M. Poncelel, moeten wij zeggen dat uwe piaats in den voorzitterszetel niet is. .1 .(Heftig protest op alle banken.) De lieer VOORZITTER blijft bij den maatregel dien hij tegenoves M. De Backer heeft genomen. Het incident is gesloten. Herneming van het debat M. DEVEZE. minister van Landsver dediging, legt nadruk op do noodzake lijkheid der lieroproepingen. De soldaat wordt eigenlijk slechts in het kamp gedrild. Een soldaat kost min dan een werklooze en de uitgaven voor -her. le ger, lenigen de werkloosheid. Die uit gaven zijn overigens niet overdreven. Een wind van onrust waait. Wij moe ten onze voorzorgen nemen, doch wij zijn de vassalen van niemand. Geen le ger mag ons land binnendringen zon der onze toelating. Indien wij aange vallen woirden, moeten wij ons' verde digen, op de grens, op de Maas, op de Schelde en tot in het uiterste hoekje grond. De minister verheugt er zicli over dat Frankrijk besloten heeft zijne Noordergrenzen te versterken en be sluit met ecne hulde aan dc officieren en aan het leger. M. NEVES, socialist, is 't akkoord met de landsverdediging. Duitsehland, zegt spreker, bereidt den oorlog, voor, door de schuld zijner vroegere tegen standers. M. DEBACKER VI. Nat. Gij wenscht dus den oorlog. M. NEVES. Op dergelijke stommi teiten antwoordt men niet. Spreker vraagt de bestrijding van het fascisme, binnen en buiten het land. Hij zal gcc- ne verlenging van diensttijd stemmen, zoohmg de duizenden vrijstellingen blijven bestaan. iff. VAN HOECK, kath., wenscht te weten wat de minister zinnens is met den diensttijd. M. DEVEiZE, minister. Hel stalu- quo thans te behouden en zou er zich verdere verwikkelingen -of gevaren voordoen d-e onderrichte manschappen onder de wapens' te houden. Van binnen roepen van klassen is geen spraak. M. BUT AYE beknibbelt, het Fransch- Belgisch akkoiord. De zitting wordt daarop om 7 ure ge schorst. De nachtvergadering. .Deze vangit aan om kwart vóór negeïi ure, en de algemeene bespreking over de begroeting van Landsverdediging wordt voorgezet. Men. hoort achtereenvolgens de h.h. Winandy (kath.) Delille (ufz.) De Bac ker, Romsce en Leuridan (VI. Nat.)' De artikelen worden zonder opmer kingen aangenomen. Kwart na 10 u. is de zitting geëin digd. Manceuvers te Beverloo Het tweede legerkorps (tweede, der de,. vierde, vijfde, zesde en negende li- nieregimenten begeeft zich, in vier et malen, te voet naar Beverloo, waar hel Zie vervolg hüerneven4 tot 24 Mei a.s. garnizoen zal houden en aan nmnceuvers zal deelnemen. De artillerie van het tweede leger korps (le, 2e en 13e regimenten) zul len 13 April af schietoefeningen te Elsenb'orn houden. Op 11 Mei a.s. begeeft zij zich naar Beverloo. Het Anlwerpsche garnizoen .vertrok W o e n^d agoc liiejidi T)e kerkelijke plechtigheid van Goering's limvelijk in den J)oni te 'Berlijn Het Bruidspaar. Het burgerlijk huwelijk van generaal Goering, eerste minister van Pruisen, met Mevr. Sonnemann had plaats in do groote zaal van het stadhuis te Berlijn. De getuigen waren de fuhrer kanselier Adolf Hitler en M. Kerrl, rijksminister, porsoonlijke vriend van den generaal. Dr Lippert, rijkscommissaris ontving den fuhrer en de verloofden en hield de volgende hartelijke aanspraak De nationaal socialistische Staat, zeg de hij o. m. gaf zijn waarde weder aan het huwelijk en aan het gezin, die op het punt waren hun beteekenis te verliezen. Het huwelijk en het gezin zijn niet lan- i' meer louter convcntioncele banden, maar stellen de fondamenteole basis daar van het Duitsche leven. Het Duitsche olk leerde de beteekenis kennen van het hujvelijk en zal er weten do plaats aan te verleenen die het verdient. M. Sahm, burgemeester, voltrok daar op het huwelijk in zijn hoedanigheid van eerste magistraat der stad. Zich tot de gehuwden richtend, wees de burgemeester op de eer die het voor Berlijn was dat daar het huwelijk vol trokken werd van den voorzitter van den Pruisischen raad in tegenwoordigheid van den fuhrer-kauselier, waarna hij de gehuwden geluk wensclite. BELANGSTELLING. Honderden Berlijners stonden vroeg tijdig op en stelden zich op langs den doortocht, langs waar Generaal Goering en Mevr. Emmy Sonnemann zicli begeven moesten voor de voltrekking van hun huwelijk op het stadhuis en in de protes- tantscho kathedraal. Generaal Goering, in parade uniform van generaal der luchtvaart, ging zijn verloofde in hare woonst halen. Hij was vergezeld door M. Erliard Milch, luitenant-generaal van den vlieg- dienst en van M. Koerner, staatssecreta ris, die in een tweede rijtuig volgden. Het rijtuig werd vooropgereden door 'Feldjagers per motocyclette. Een dertig tal vliegtuigen in gevechtsvorming vlogen boven den stoet. 35.000 man, vertegenwoordigend ver schillende Hitleriaansche vormingen de fileerden door Berlijn vooraleer de haag te vormen op don doortocht van den stoet. Voor de Belgische arbeiders in Frankrijk Tot nu toe geen algemeene maatregel Parijs, 10 April. Naar aanleiding van de verlaging met 251. h, van de loo- uen van een duizendtal Belgische grens arbeiders, die werkzaam zijn in een tex tielfabriek te Roubaix, wordt uit Rijsel aan de "Matin» gemeld dat men zich af gevraagd heeft of deze maatregel ook uitgebreid zcu worden tot de overige fabrieken. Tot nu toe is dit niet het geval. De werkgeversverecnigingen hebben zich nog niet met de kwestie bezig ge houden, zoodat het hier een op zichzelf staanden maatregel blijft. De "Populaire» laat een heftig protest hooren tegen den maatregel en betoogt dat dit een overtreding is van de tus schen de Belgische en de Fransche re geering bestaande overeenkomst, betref fende liet waarborgen van de loonen van de Belgische grensarbeiders ten opzichte van de aan de Fransche arbeiders be taalde loonen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1