PALMZONDAG Generaal Os Ceuninck overleden De Conferentie van Stresa 3 De manceuvars tegen denfrask Vijf dagen in een krater doorgebracht in Japan XXXXIfi JAARGANG JSJUMMEft 87 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. (Publiciteit luiten hei Acrond, AAL3Ï s AgenLachap HAVA3. Adoti MaxlaaA AS, ia BemmI Büi de Ri«bal«u. Earlji Bank Euiding/Kingew&j, 10 Londreï W, O. S> Zondag 14 April Pftlnienzondag Zon op 5,05Zonaf 6,38 Maandag 15 April 1935 H. An astasia Zon op5,03 Zon af 6,39 Y. M. 18 E. K. 26 HM TRIOMF DER HEILIGE De Heilige Zending op een parochie, in een stad, zijn dagen van genade. De inwoners van Aalst bewijzen dat ze dit begrijpen. Er wordt in onze stad, in al de parochiekerken en bij de Eerw. Paters Kapucijnen een Heilige Zending gepredikt. Deze week was het de week der vrouwen. In groote menigte zijn de vrouwen en jonge dochters, 's morgens en 's avonds, in al de kerken naar de sermoenen gekomen. Met de grootste aandacht hebben ze geluisterd naar het welsprekend woord der Eerw. Paters Missionarissen. Talrijk gingen ze 's morgens te communie. Eens te meer toont de stad Aalst dat ze in den grond een katholieke stad isdat het geloof diep ingeworteld is in de harten van haar inwoners. Op Zondag, 14 April, te 7,30 uur 's avonds, begint de week der mannen. De mannen mogen voor de vrouwen niet onderdoen. Ze moeten, ten minste zoo talrijk als zij, naar de sermoenen en oefeningen der H. Zending gaan. Katholieke mannen en jongelingen van Aalst, bedenkt dat gij ook deugdzaam moet leven, dat gij ook uw Hemel moet verdienen. Komt daarom naar de sermoenen door de Eerwaarde Paters Missionarissen gepredikt. Gij kunt uit die sermoenen veel leeren tot heiligmaking uwer zielen. En spreekt met de Heilige Zending een allerbeste biecht en ontvangt zeer godvruchtig de H. Communie. Zorgt er voor dat het welgelukken, de triomf der Heilige Zending van dit jaar nog grooter zij. (FOLKLORE) De goede of heilige week begint door de herinnering aan dc blijde intrede van Jesus te Jerusalem. De triomf, 't gejubel en 't gejuich der Joden wordt ons afgebeeld door de Palmwijding en de Palmprocessie, en in de Mis welke volgt, zingt men het lange Evangelie der Passie. De palm is 't zinnebeeld der hoop. In de war. me zuiderlanden bezigt men ae echte palmtak, ken die lang zijn en waarmede men kan wuiven. Hier is liet bukshout, onze palm, die toch ook winter en zomer groen blijft. Het sterk geloof en de vurige liefde van ons volk wordt er ook wel door bete^kend. In de middeleeuwen was deze processie zeer indrukwekkend en 't mysteriespel speelde als dan een voorname rol. Men drceg of voerde er het beeld van Jesus op den ezel rond. De geloovigen komen ter kerk met palm om gewijd 'te worden, en op sommige plaatsen,gelijk te Asteno bij Deynze, en ook wel elders hier in onze streken, gaat iedereen mee in de Palmpro cessie. ilie geschiedt ook buiten de kerk, rond hel kerkhof. De Volkskunde leert ons daarover T een en 't ander. Te Tliienen droeg men Jesus beeld op den ezel en vergezeld van de twaalf apostelen, die barvoéts meegingen in den stoet, buiten de kerk en bij den terugkeer, aanbad men het kruis. Te Hoer/derden geschiedt nog deze processie en 't is op zijn middeleeuwsch. De apostelen, do geestelijkheid en de confrcers vergezellen het beeld en na den omgang zingt men de Mis. Tij dens het verhaal van het lijden, verlaten de apostelen de kerk; om te toonen dat de apostelen vluchtten wanneer de Zaligmaker aangehouden werd. TS'a 't Evangelie komen ze terug, gaan ten offer en naderen ter H. Tafel, na de communie van den priester. Schoon gebruik Om te Antwerpen zoo een beeld te dragen moest men de bedevaart naar Jerusalem gedaan hebben. Te Brugge is er iets eigenaardigs en merkwaardigs ie zien in de hoofdkerk van Sint Salvator. Tatereelen van het H. Kruis, verschil lend en genoemd het Roode Gruus zijn bijeen gebracht in eene kapel. Vroeger zoo staat te lezen in Rond den Heerd gingen de Capucienen het Roode Cruus halen om het naar hun klooster over te brengen. Men stelde in de processie het leven en lijden van Jesus en de VII Weeën van Maria voor. De tatereelen werden gedragen door de hoetelingen. Dit kruis is een ex-voto van Pater Melchior, van Meenen, die in 1665, om het ophouden der pest te verkrijgen, rond de stad reed, gezeten op nen ezel, dit kruis in de hand hield. Hij ging naar de SI Salvatorskerk om er 0. L. Vrouw van VII Weeën te smeeken. De ziekte hield op en het kruis werd aan de kerk gegeven, Er wordt nog gemeld dat de eigenlijke processie ter eere van O. E. Vrouw van VII Weeën, sedert 1625 placht uit te gaan en dat de boetelingen soms zware ijzeren bollen sleepten. Biekorf en Ons Volksleven stippen aan no pens de gewijde palm Hij wordt eerbiedig in de huizen bewaard tot welzijn van ziel en li chaam. ook behouden do landlieden het aloude gebruik de palmen te steken op de hoeken hun ner bezaaide landen. De palmtak wordt aan het Christusbeeld of wijwatervat gehecht om den zegen tc hekomen over het huis en de huisge- nooten, hij dient ook om het wijwater op de zie ken in den doodstrijd en rond huizen en andere gehouwen len tijde van onweder of andere rampen, te besproeien. Biekorf voegt er bij Vooral 's namiddags na de Vespers, gaat dc landman op zijn veld, de takken sleken, zeggende en biddende: Ik zegen hier mijn hoorn tegen den bliksem en den oorm, tegen meisens en knechten, dat ze mijn hoorn niet om en vechten en tegen dat duivelsch zivijngcs, dat zoo kwaad om pikken es. Als men den palm steekt moet men bidden zonder stil te slaan. Wanneer men een nieuw huis laat bouwen, komt de eigenaar den eersten steen leggen bij dopt een takske gewijde palm in wijwater, besproeit ermede den steen die hij gaat leggen, de palmtak wordt vervolgens in de muur gemetseld... later wanneer het huis zal vol trokken zijn, zal men een takje op het hoogste der schouw of kuif steken. Rond den Heerd weet nog iets In den lande van 's Gravenaalst en Geeraardsbergen deed de koster de ronde der parochie, hij wenschte ieder een een Zaligen Puschen en ontving zijn Paasch- ei of liever zijn eieren. De Goede Week is im mers eene lastige week voor de kosters en onze goede voorouders begrepen dat die moeite wel eene vergelding vwdieude. Ik wensch u ullou nen Zaligen Pasehen gelijk die kosters in den tijd. MARC. GENERAAL 1)E CEUNINCK OP ZIJN DOODSBED. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is de igiepemsionneerde generaal ba ron A. Dc Ceuninck overleden. De afgestorvene die reeds voor den oorlog een vooraanstaande plaats- be kleedde in de Belgische militaire we reld, voerde tijdens den veldtocht 19T4- 1918 eeiii divisie aan en werd ministerI van haar huis, opdracht gegeven uit haar naam het stoffelijk overschot vian luitienant-generaal baron Dc Ceuninck te (groeten en haar betuiging van deel neming over te maken aian de familie van den overledene. Een militaire begrafenis op Dinsdag a.s. Naar we vernemen werd gedacht aan van Oorlog. Hij was Grootlint. in de Leopoldsorde, titularis van talrijke andere onderschei dingen, en werd door de Koning in dein adelstand verheven. Generaal De Ceuninck was Meehelaar van geboorte en werd in 1880 tot. artil lerie-onderluitenant benoemd. Bij het uitbreken van den oorlog, was hij kolo nel en afdeelingsoverstc van den alge- rneenen legerstaf. In September 1914 werd hij tot igene- raal-majoor bevorderd en beval de 18Ue gemengde brigade. In Januari 1915 werd hij aangesteld als aanvoerder des zesde legerdivisie. In Augustus 1915 werd hij 'bevorderd tot den 'rang van luitenant-generaal en benoemd tot minister van Oorlog, post welke hij t'oit in November 1918 bleef bekleeden. om in 1920 deel uit te maken van de Belgische Ontwapenin gskomi-, missie hij dein Volkenhond. Kening Leopold komt het lijk begroeten Vrijdagmiddag iginigi de Koning liet stoffelijk overschot van den generaal te Elsene begroeten. Rouwhulde van Koniingin Elisabeth Koningin Elisabeth heeft graaf G. Hemricourt de Grunne, grootmeester een nationale begrafenisplechtigheid voor wiijletn generaal Dc Ceuninck. Daar toe iis echter een wet n'oodig en daar een dergelijke wet niet. vóór Maandag door de Kaaner zou kunnen gestemd worden, werd er van afgezien, .ma overleg met de familie van den overledene. De Kabinetsraad van Vrijdag heeft den minister van Landsverdediging belast met het inrichten der begrafenisplech tigheid met medewerking van het leger. Het stoffelijk overschot zal Maandag avond van het sterfhuis naar het minis terie van Landsverdediging warden overgebracht, met militair geleide. De begrafenisplechtigheid z>al Dins dag (e iO uur plaats hebben in aanwe zigheid van den koning. De regeering zal er in korps op' aanwezig zijn ein' die militaire en burgerlijke overheden zul len er lop uitgenoodigd worden. Ar de regimenten zullen vertegenwoordigd zijin door het vaandel cn een afvaardi ging. De militaire eer zal bewezen wor den door al de re.g5inueni.ten van Brussel en Tervuren. Bij de lichting van het stoffelijk overschot zal de h. Devèze een lijkrede uitspreken. De troepen schouw, voot Maandag voorzien is uitgesteld. Vrijdagnamiddag hebben de zes af- deelingcn van de Kamer de voorstellen onderzocht tot inschrijving van een- parlementair onderzoek, betreffende de verantwoordelijkheden in verband met de devaluatie. Van drie zijden werd een voorstel ingediend n.l. vanwege de katholieken, de socialisten en de com munisten.In een paar afdeelingen werd het communistisch voorstel verwor pen, maiar in het algemeen werden de andere twee voorstellen aangenomen met algcmecne stemmen. Alleen de so cialist. Hcnon cn de Vl.aa.msch national, blijken zich onthouden te hebben. Eigenlijk heeft de uitgebrachte stem ming geen andere beteekenis dan goed keuring van een parlementair onder zoek. De lioofdafdeeling, die bestaat uit de hh. Dc Winde, A. Van Ackerc,Koel man, Hoyaux, Sap en Delwaide, en die onverwijld zou beraadslagen, kreeg uit te maken wat uit de drie voorstellen in een definitieven tekst kon worden overgenomen. DE CONCERTZAAL VAN HET PALEIS BOKROMEO TE ISOLA BELLA, WAAR DE KONFER EN TIE VAN DE DRIE MOGENDHEDEN GEHOUDEN WERD. Toen een groep toeristen den to,p van den Aso, een werkenden vulkaan in Kyoesjoe, beklommen hadden en in de diepte van den krater naar beneden keken, hoorden zij tot hun schrik 't ge roep van 'n mens.chelijk wezen opstijgen Door den dikken rook konden zij niets zien en hulpverleening was door de zwaveldamped voor het oogenblik on mogelijk. Later is een man in den krater afge daald, met een rouw om zijn middel en beschermd tegen de giftige dampen. Na drie uren zoeken vond hij een vrouw, liggende op een hoop zachte asc'h. Zij was slechts licht gewond. Nadat, zij in veiligheid was gebracht, vertelde zij haar redders, dat zij gepoogd had zelf moord te plegen na den dood van haar ouders en haar echtgenoot. Ze liad zich zelf in den krater geworpen. Viijf da gen heeft zij in den vulkaan vertoefd^ Maatregelen overwogen tegen eenzijdige wraking van verpliohtingen. De besprekingen van Vrijdag De conferentie is- Vrijdag op Isola Bella voortgezet en, evenals Donderdag, zal men ook weer een middagvergade ring houden. Men verwacht, dat Musso lini een uiteenzetting zal geven van de Italiaanschc denkbeelden nopens den toestand in Europa. Van Italiaanschc zijde wordt intusschen nog eens uit drukkelijk. verzekerd, dat Mussolini geen bepaald voorstel zial indienen-. De zitting van Vrijdag voormiddag was' gewijd aan een bespreking lot in onderdeden van een algemeene mede- deeling nopens de eenzijdige opzegging van verplichtingen. Deze bespreking droeg een ruim karakter en heeft zich, iiaiar men meent te welen, niet beperkt tot het uitsluitende voorbeeld van Duitschland. Hierop volgde een nieuwe gedacli- tenwteseting nopens' de maatregelen, die voortaan genomen kunnen worden, om het hoofd tc bieden aan elke nieuwe eenzijdige wraking van. verplichtingen. Dc bespreking nopens Frankrijk's be- ro'ep op den Volkenbond is thans geëin digd en de punten, van het Londensche communiqué van 3 Februari zullen 'thans: in bijzonderheden behandeld wor den, nadat de daarin vervatte denkbeel den Donderdag reeds aan algemeene be schouwingen onderworpen zijn geweest. Het doel bereikt. Stresa, 12 April. De bijzondere briefwisselaar van het Havas- agent schap bericht dat de conferentie van Stresa haar doel bereikte en- feitelijk Zaterdag eindigen zal. Het Fransch ver zoekschrift aan den Volkenbond in ver band met de Duitsche herbewapening werd grondig onderzocht. (Dc drie regeeringen zijn het eens dit verzoekschrift te Genève te steunen, maar het is aan den raad te beraadsla gen van het besluit vast te leggen waar door de overtredingen door het Rijk van zijn internationale verplichtingen ver oordeeld wordt. De drie mogendheden zijn het eens lom le denken dat de veiligheid in Euro pa moet versterkt worden. Frankrijk heeft reeds practische initiatieven in den zin getroffen en Italië is bereid den- zelfden weg in te gaan. Engeland is meer terughoudend. Hel oordeelt, dat. eene nieuwe raadpleging van- Duitschland moet gebeuren om de leiders dan tegenover hun verantwoor delijkheden te plaatsen. MiddciTcrwijl kan men voortgaan mot het oprichten van een. bevoeglijk veiligheidsstelsel. Nadat, de Volkenbond zich over liet; Fransche verzoekschrift zal uilgespro ken hebben zal M. Laval zich naar War schau en Moskou begeven om de Fransch-Sovjetovereenkomst te onder teekenen. De Engelsche ministers van hunnen: kant zullen Duitschland raadplegen, waarvan, bij slot van rekening de toe stand van Europa afhangt. De officieele mededeeling. Stresa, 12 April. De volgende m$ dedeelin.g werd heden avond afgekon digd omtrent de gesprekken van Stresa.; Heden kwamen te 9 u. 36 de afge vaardigden van Frankrijk, van Enge land en van Italië sanve-n, onder voor zitterschap van M. Mussolini. De zitting die duurde tot 13 ure,werd besteed aan de voortzetting der be sprekingen van het verzoekschrift van Frankrijk aan Genève. De afgevaardigden kwamen ander-»- maal ten 15 u. 30 samen en de bespre kingen omtrent het verzoekschrift wer dén voortgezet en afgehandeld. De vergadering 'hield zich vervolgens; bezig mot den toestand van Oostenrijk* De bespreking werd ingeleid door, een uiteenzetting van het hoofd dec Italiaansche afvaardiging. Vervolgens werd het vraagstuk van het Oostelijk pakt onderzocht en ein delijk hield men zich bezi.g met de; luchtovereenkomst. Ten 19 ure werd de zitting,, geheven^ Morgen zitting te half tien-. Tn den loop van den nanoen heeft Sir John Simon bijvoeglijke bijzonder heden verstrekt omtrent het verslag door hem gisteren uitgebracht in ver band met de houding van Duitschland zooals die hem gebleken was in den loop van zijn bezoek aan Berlijn. Hij heeft nieuwe inlichtingen ver strekt die hem heden toekwamen. Dulitschland's houding Sir John Simon meldde dat M. vofö Neurath, minister van buitenlandscliö zaken van het. Rijk den Engelschen ge zant ie Berlijn ervan inlichtte dat' Duitschland bereid was deel te nemen aan een oostelijk pact van niet, aan randing, zelfs zoo zekere der onderteo- kenaars van zulke overeenkomst eri eene andere afzonderlijke zouden slui ten, met de verplichting van weder-* z ijdsche st eunvcrleeni ng.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1