Goede Vrijdag 19 Hel Fransche profest tegen de Duitschs Herbewapening Vrijdag APBfL 1935 KAMER SENAAT In den Volkenbond. KÜSmSEMD PASCHEN De Devaluatie van den Belga DE VOLKSSTEM XAXXIfi JAAIlüAifft HJJMMffitt 91 Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. PuMIeltoIt Suilen kei Axroud, A.M.ftX g Agent&chie HAYAB, AMt Mallat li ih te P lyaMÜ i= fiui Sa RMiwl»». Eaïill Sank Buiding/K lags way, 20 Londrea W, a GOEDE-VRIJDAG Zon op 1,5 5 Zon af 6,45 L. M. 25 N. M. 2 Op heden herinneren wij ons het groote l^den en den gruwelijken dood van Christus, die stierf voor ons en voor onze zaligheid, en zoo den dood, de zonde, den duivel en de hel zou over winnen. Iedereen moet ten minste vleesch derven vandaag. De morgendienst geschiedt in alle korken en kapellen waar 't H. Sacrament bewaard wordt, in vollen rouw... De II. Mis wordt niet opgedragen... de cele brant-priester alleen nut Ons Heer in de H. Communie, 't is te zeggen de geconsacreerde H. Hostie van daags te voren. Dit gebeurt na het zingen van dè Passie en van de groote gebeden voor al de noodwendigheden en alle soort van verdwaalden, Dan ook ontdekt men het Kruis en gansch den dag blijft het Crucifix ter aanbidding uit gesteld Deze eer geschiedt niet aan 't hout, maar aan den goddeiijken Lijder, en Zaligmaker Leve Jesus, leve zijn Kruis Jesus Kruis ontsteekt het hart Nagelsbloed en doornen spreken. Voor ons heil leed Hij die smart Welk een vriend met Hem geleken Het Kruis is het werktuig onzer Verlossing, en daarom prijkt het thans overal als teeken van overwinning Jesus Kruis zij lof en eer Ware boom van eeuwig leven Wat de mensch verloor weleer Heeft het Kruis ons weergegeven. We moeten het Kruis gebruiken zoo dikwijls mogelijk. 't Is immers een kort en machtig gebed tot God, het verjaagt den duivel met zijn bedrog en 't herinnert ons de liefde-en 't lijden des Ilaeren. JesusKruis zij lof en eer In het Kruis wordt troost gevonden, Want in 't Bloed van Onzen Heer, Komt het menschdom vrij van zonden. En nu een beetje folklore van over ouds Te Gent, in den wijk van Akkergliem, stonden de verschillige kapellekens vau den Bloedigen Lijdensweg. Ieder jaar, op Goeden Vrijdag, ging men tot over enkele jaren uit de kerk naar deze kapellen heden geschiedt de Weg binnen de kerk. Die Kruisweg bestaat uit 18 statiën, te weten: Jesus in het hofke van Olijven, het verraad van Jndas, Jesus bij Annas, bij Caïphas, bij Pilatus, bij Herodes, het hof van Pilatus, de Kruisdraging, de eerste val, de ontmoeting van Maria, de hulp van. Simon, de tweede val, de dochters van Jerusalem, de laatste val, de ontkieeding van Jesus, de oprechting van het Kruis, de afdoening, de begrafenis. Dit alles wordt vermeld in liet Parochieboek van Ak kergliem, doorM. Cools. G. Celis haalt aan Te Mcerendré (O.-Vl.) waren de kapellekens langs de groote baan en langs do veldwegen opgericht. De Ommegang, waartoe men van heinde e: verre kwam, vergde omtrent eene uur. Slechts een kapelleke bloei over. Te Eyne (O. VI.) vereert men eene relikwie van het H. Kruisdoor Paus Innocentius III geschonken aan den Graaf de Langas, by zijne terugkomst van de Kruisvaarten in 1204. Men zegt. dat toen Graaf Arnold terugkwam met zijn schat, de gansche bevolking van Eyne hem te gemoet trok, en dat die van Melden, de eerste waren om hem te begroeten. Daarom was het dat de bedevaarders van Melden in den Ommegang de voorrang hadden. In den geuzentijd werd de reliek gevlucht naar do Capucienen te Audenaerde toen do tijden beter waren en relikwie wederom naar Eyne moest gebracht worden, sneden de paters er een deel van af voor hunne kerk. Het was tot uitboeting dezer onkiesche daad, dat jaarlijks op Goeden Vrijdag, do Capucienen van Audenaerde naar Eyne het H. Kruis moesten komen vereoren. Vereeren wij liet Kruis Dragen wij ons Kruis l Maken we dikwerf ons Kruisteeken MARC. Te 10 u. yangb de Kamer'de bespre king aan van de begrooting van Bin- nenlandsclie Zaken. Enkele sprekers, waaronder de h.h. Cou,ssens (kath.)} Butaye (VI. Nat.) Bae>lde, M.-H. Jaspa» (lib.) en Uytrioever (soc.) opperen be zwaren tegen de bijdrage der gemeen ten in het Nationaal Crisisfonds en plei ten voor de autonomie der gemeenten, H. Van de Velde (soc.) heeft het over de taalkwestie te Moeskroe-n. In de namiddagvergadering brengt de Kamercommiss'ie, samengesteld tot het onderzoek van het mandaat van h. Spaak, (socialistisch minister) Zondag herkozen, een gunstig verslag uit, waarna de bespreking 's voormiddags aangevat, hernomen wordt. Minister Du Bus de Warnaffe dient de sprekersi van antwoord. Vervolgens handelt h. Van den Eynde (kath.) over het geibruik der talen in hetl 'departement van Binnenlandsehe Zaken. Bij ordemotie vraagt li. Van de Velde het woord om te protesteeren tegen het feit dat de Belgische arbeiders in Frankrijk, die in staking zijn gegaan tengevolge van de loonsverlaging, door Fransche arbeidskrachten zullen ver vangen worden (Algem. instemming). Biij hoofdelijke stemming worden vervolgens goedgekeurd de begroe ting van Verkeerswezen, P.T.T., Bin nenlandsehe Zaken. H.II. Van Iloeck en Delwaiidë (kath.) verklaren zich ont. houden te 'hebben als protest tegen het N. I. R. Tem slotte wordt het voorstel goed gekeurd strekkende tot het oprichten van een commissie belast met het on derzoek mcipens de verantwoordelijkhe den in verband met de ontwaarding van den frank. Op do dagorde van de Senaatszitting kwam als voornaamste punt voor de behandeling van heit bud jet van Arbeid on Socialo Voorzorg. M. Jauniaux meent dat de mutuali teiten moeten uitbreiding nemen en ple'it voor verplichte verzekering. Hij wordt gesteund door Hemricot. De (overtredingen der 8-urenwet wor den door den h'. Mertens (soc.) en Van Belle (soc.) aangeklaagd. Men hoort nog, enkele sprekers en de zitting wordt te 12 u. geheven om te 2 u. hervat te worden. M. Wauters (soc.) vraagt wat de mi nister van arbeid gaat doen om gevolg te geven aan de belofte van den eerste- minister inzake aanpassing der loonen aan de onvermijdelijke stijging der prijzen. Het ouderdomspensioen wordit door eenige senatoren verdedigd waarna de heer Moyersoen het woord neemt over de verzekering tegen zjekte. Sir John Simon luistert aandachtig naar de uiteenzetting vsn fVI Laval, betref fende de netelige kwestie van Duitschland's herbewapening op het publiek grooten indruk schceii De besprekingen van den Volken- bondsraad werden .Woen&dajg middag te 11 .uur in openbare vergadering her vat. Litvinof, volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken van Sovjet-Rusland, nam de eerste hel woord, doe op zijne beurt verklaarde, de -cnlwerpreisolutie te zullen stemmen. Al de andere afgevaardigden hadden thans' alle noodige onderrichtingen ontvangen vanwege hunne regeerin- gen. De Franscli- Ilaliaansch- Britschc ontwerp-resolutie, waarbij de eenzijdi ge opzegging van internationale ver dragen wordt veroordeelt, werd einde lijk bij eenparigheid van stemmen aan genomen, belioudeiusi de slem van De nemarken. Dit land heeft gemeend zich te moeien onthouden. Verklaring van Laval Na de stemming van .don Raad die te maken, nam Laval het woord ebl verklaarde Mijn land is diep gehecht aan den Volkenbond, die zooeven zijne verant woordelijkheden heeft genomen. Hij heeft de eenzijdige opzegging der ver dragen veroordeeld en maatregelen in ;overwegirig genomen om nieuwe over tredingen te beteugelen. Laval be dankt den raad. In een ongerust cn gesehokt Euro pa willen wij blijven medewerken aan den vrede. Het is dood daden als deze die wij gesteld hebben te Rome, Lon den en Stresa, en die wij mog elders zullen stellen, dat wij zullen voortgaan, deh vrode te dienen. Daarop werd de zitting geheven. De terugkeer van Laval. Laval is heden Donderdagvoormid- dag naar Parijs teruggekeert. BEROUW SOWNHT 'k Heb weer naar u geluisterd, oog geloken 7 Lief klinkt urn lied, o Pan, in 't zondig veld l En weder is mijn hart in drift ontstoken Waanzinnig-blind den doolweg ingesneld. Daar dansten om mij heen de zondespoken, Mijn lijf werd siddrend en mijn ziel ontsteld. Heer, 'k heb naar V mijn armen uitgestoken En Gij, Gij hebt mijn fouten niet geteld. Omdat ik rouwend voor Uw voeten viel En smeekend als een kind, tot U verhief de Rouwvolle vaas van mijn ontwijde ziel, Aanvaardet Gij het offer van mijn leed En reikt Ge mij de rozen van Uw liefde. Die G' aan mijn eigen doorn ontluiken deedt. Albert Baeyerts. HOB SCHOON EN EDEL EN VAN ZOO HOOQ 1... In liet. schniome werk «Albert I loin dos foules», van Pierre Goemaere, dat onlangs van de pers kwam, lezen we óp bladz. 104 «Albert I, ten andore, besefte met zeldzaam inzicht de waarde der chris telijke deugden of, eenvoudig, men- fcchelijke z.ocals de nederigheid. Zekeren dag, tijdens eens onder houd met den Pater-Prior der abdij van Drval. zeide hij Iedereen is hom-aardig, en maakt p.ich daardoor ongelukkig, van af den Xverkioozon arbeider die geen werk' wil verrichten dat hii beneden zich acht. tot den aristocraat aie niet zou willen aan Haf el zit ton met zijnen autovoerder. Mij ne moeder heeft me geleerd nederig ie fcijn e.m daar heb ik mij altoos wel hij bevonden. Wapneer ik me onverwacht naar het kasteel van Ciergnon begeef, word ik daar .ontvangen door een ouden wachter. Ik schiet mijne vest uit, steek het vuur aan; hij gaat eieren halen; w^gbeeld navolger^ beslaan een eierkoek en eten hem sa men op... Men wil .nïe't meer dienen, maar ik zou met genoegen dienen. We zijn allen kinderen van Christus, die wel zijn apostelen heeft gediend. Hij heeft hun zelfs de voeten gewaissehen. Wan neer do wereld zich van de nederigheid verwijdert, slaat ze een verkeerden weg in en'keert terug tot de dwalingen van de Romeiinsche beschaving, waarbij al les gegrondvest was op den hoogmoed en de 'macht, terwijl de leering van Christus' tot grondslag heelt de nede righeid en» de liefde. Zoo sprak de groofe Koning, wiens troon verheven stond boven alles wat aanzien was in Belgie, omstraald met roem en macht... Wij', die God da.nik 't geluk hebben katholieken te zijn, wij dienen dat vorstelijk woord te overwegen en er onze handelingen naar te schikken. Ja, laat ons dat schoon en hoogedel voor- lechtuife M. MOYERSOEN. Ik wil er mij toe bepalen te antwoorden aan den lieer Jauniaux, die een lans heeft gebroken ten bate van de verplichte verzekering tegen ziekte. Ik moet mij legen zijn argumenten verzetten. Hij zegt dat Belgie het eenig land van Europa is dait de verplichte verzekering nog niet. had in geveerd en hij vreest dat het buitenland, ziende dat de lasten aan de nijverheid opgelegd ontoereikend zijn, de gelegenheid zou te baat nemen om nieqwe tolrechten te heffen. Dat. ds maar een arme bewijsvoering. Ik weet niet of wij het eenig land zijn dat de verplichting nog niet kent, doch ik weeit wel dat de verzekering in Belgie het. beat ingericht, en het meest verspreid is. De verzekering op pensiiciengebied is verplichtend. Wij hebben drie wetten in dit opzicht. Het aantal verzekerden waarop de drie wetten toepasselijk zijn, bereikt 1.697,000. Wfij hebben een andere verplichten de wet deze op de gezimstoelage. Zij geldt vioior 1.227.000 arbeiders. De getalsterkte der primaire mutua- lileiten bedraagt 1.250.000 aangeslote nen zoodat de groote massa arbeiders verzekerd is. Daar zijn andere diensten die gelden voor het geziin: de invaliditeitsverzeke ringen, de -kassen tegen de tering. Twee milliaen zevenhonderd duizend perso nen maken gebruik van den medisch- pharmaceutischen dienst. De verzeke ring is dus voldoende veralgemeend. De verplichting verwezenlijken door Staatsbemoeiing zou den dooid beteeke- nen van de mutualiiteitsvereeniigiingen. Heeft de heer Jaunliaux nooit de so- eiale lasten opgeteld, die io|p> de nijver heid wegen De aangeslotenen betalen 415 mil- lioen per jaar, de openbare machten 612 millioen, de werkgevers 78 mil joen, hetzij 1.814 millioen. Dat zijn de cijfers die men aan, het buitenland micet geven. Zij vertegenwoordigen 220 frank per inwoner. En ik heb Ji hiieit gesproken van de werkloosheid. Zoo men er rekening mede houdt, komt men tot 300 frank per inwoner. Daar worden dus ontzaglijke opoffe ringen gedaan en de vreemdeling kan geen slecht denkbeeld hebben van het geen er ite ontzent gebeurt. Men heeft veel .gedaan om de ind'ivi- dueele woningen uit te breiden, doch daar blijft nog veel të dioen om de krot woningen te bestrijden. Onze wetgeving is uitstekend. Ter bestrijding van de krotwoningen heb- be'n wij in 1931 een wet aangenomen, waarbij gelijktijdig de tusschenkomet gereigcld wordt van den Staat., van de provincies, van de gemeenten en van de maatschappijen \oor goedkoope woningen. Ongelukkig wordt deze wet niet Lo.e- igepasit. Dat is ie betreuren, want zij had ons in de gelegenheid gesteld een practische oplossing te geven aan het pijnlijk vraagstuk der krotwoningen. (Zeer wel rechts.) In zijn antwoord belooft de li. De Lattre goed nota te zullen houden van de gedane opmerkingen. De begrooting wordt goedgekeurd en de Senaat gaat in verlóf tof verdere bijeenroeping-. Welk geschenk aan te bieden, zooniet een biljet van de Koloniale Loterij (9e snede, bruine biljetten, 50 frank hel biljet), de eenige waarvan het verdoe lingspl'an nog een groot lot van. 5 mil lioen behelst. De trekking zal plaats vinden in het Nieuw Ciirkus te Gent, op 30 April e.k. Geen lot meer van 5 millioen voor de 10e snede. Londen, 17 April. De Britsche mi nister va.m Handel, Walter Runciman, werd in het parlement nogmaals gein- iterpelleerd in verband met de nadeelen die voor den Engelschen handel zouden kunnen voortspruiten uit de devaluatie van den beliga. De minister verklaarde, dat de Belgi sche reeeering aan de Engelsche had medegedeeld, maatregelen gelrofïen le hebben, teneinde -te voorkomen, dat dc devaluatie leiden zou tot een overdre ven uitvoer va.ni Belgische produkten naar vreemde markten. Te dien einde zullen voor zekere pro dukten uilyoorver^unningeji worden in- govoe.Mj De ministers hebben Woensdag avond kabinetsraad gehouden onder voorzitterschap van M. Yan Zeeland. Een officieele mededeeling werd niet ers trekt. Wij vernemen dal de kabinetsraad zich aangesloten heeft bij liet voorstel der Ncord-Zuidverbiniding te Brussel, onder voorbehoud van de financieel® zijde van hef vraagstuk. De raad heeft zich bezig gehouden met het vraagstuk der economaten in| de kazernen. M. Devèze zal daarover oen volledig verslag opmaken. Thans is besloten dat die economa ten dezelfde taksen zullen moeten vol doen als andere handelaars en ook een huurprijs zullen moeiten betalen. De minister van Financien heeft ver slag uitgebracht over de gevolgen van de beurshermeming welke er toe leidt dat vele bedienden in banken en bij, wissel agenten supplementaire uren moeten1, werken'. iDe minister van arbeid en social® voiorzorg deelde mede dat hetzelfde verschijnsel zich voordoet in talrijke nijverheden en magazijnen. De raad oordeekle dat die handelwij ze niet toelaatbaar is ic.p een oogenblik dat er zoovele werkloozen zijn. Indien industrieel en en andere particulieren zouden voortgaan met aldusi Iiun per soneel meer dan acht uren te laten, ..erkeni, zou de regeering maatregelen nemen, zulks ten voordeele van de so ciale belangen die hierm,ede bemoeid zijn. We vernemen nog dat de dienst defl documentatie welke door den eersten' minister is ingesteld, zal werken ondcrj de leiding van M. Van Zeeland zelf. Het doel ervan is juiste inlichtingen te geven over de economische politiek der re geer ing. In den schoot- dezer instelling zal een raadgevend comité it aangesteld wor den dat zal samengesteld zijn uit voor aanstaande persoonlijkheden. Het zal iedere acht of veertien (la gen vergaderen. In een brief, welke tof. de leden van het Taadjgevend comiteit werd gericht, wordt onder andere betoogd dat het van belang is-,in dit laatste stadium van de crisis dat samenhoorigheid beslaat lusschen de openbare opinie en het ka binet en dat het land ingelicht wezë over de methoden en het programma, der regeering. De volgende kabinetsraad is. bepaald |op Vrijdag 26 April»

De Volksstem | 1935 | | pagina 1