In de Katholieke Unie Het fameuze N. I. R. Nieuws Koninklijke medalie Wereldtentoonstelling te Brussel fmi ls@ï Parlement Het grootste oorlogS'gedenkteeken opbreRgst der Loterijen van de Brusselsche Tentoonstelling XXXXIs JAAROANQ RUMMER 93 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoonlij. DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nu (Fel-De Gen dt. Publiciteit builen bet Afrond, AAL8X E AgoaUchap HAVA3. Adoll Mail aan 11», tg BruiseJ &u« <W Rifibele». Ptrlji jganb Buiding/Kingawar, I» Bondreg W, 0. S« Zondag 21 April PASOHEN Zon Op 4,52Zonaf 6,48 Maandag 22 April 1935 H. So ter Zon op 4,50 Zon af 6,50| L. K. 26 N. M. 2 Paaschen, Paaschen, luide Iclinlce nu de slag van lerke en vinke. nu de klank van mensch en dier Paaschen. Paaschen wijdt het vier wijdt het licht en hangt de lampen laat den blauwen wierook dampen Alleluia't jok is af van de dood en van het graf Zoo zingt Guitlo Gezelle, zoo insgelijks mogen wij hem nazingen. Paschen is een Ciialdeeuwsch woord, Pascha, de Hebreeuwen zeiden Pesah, en dat is te zeggen voorbijgang, omdat de slaande Engel des Heeren, wanneer hij op éénen nacht alle de eerstgeborenen der Egyptenaren doodde, de huizen dei- Israëlieten was voorbij gegaan, wier dorpels en deurstijlen met het bloed van het lam waren besproeid. Dit paaschlam was en is een treffend ziunebeeld van het Onbevlekt Lam Gods, dat vóór Paschen, binnen Jerusalem geleid en op den Paaschdag geslacht wierd om het volk Gods te spijzen, en door zijn bloed van de slavernij der zonde en van de eeuwige dood te verlossen. De apostelen stelden dit feest iu. De II. Gregorius de Nazianzener noemt Pa schen het feest der feesten, de hoogplech- tigheid der plechtigheden en met reden, want Christus'Verrijzenis is als de grond vesting waarop heel ons Geloof steunt. Gelijk de Joden hebben wij ook een paaschplicht in de H. Communie nut tigen wij het ware Paaschlam... Wij moeten dan ook allen zuurdeeg uit ons verwijderen, 't is te zeggen ver zaken aan alle zonden en ongedeesemd zijn of zuiver van leven, en met bittere kruiden zullen wij het Paaschlam nutten, 't is te zeggen met een waar berouw en droefheid over onze bedrevene zonden. De vermaning van den Apostel aan de Corienthiërs moeten we volgen Zui vert den ouden zuurdeesem wegopdat gij een nieuiv deeg zijn moogt, gelijk gij onge deesemd zijtwant ja, ons Paaschlam Christus is geslacht. Zoo laat ons dan feestmaal houden, niet met den ouden zuurdeesem van boosheid en slechtheid, maar met ongedeesemde brooden van rein heid en waarheid. Wij vinden bij S. Thomas van Aquinen vijf redenen waarom het noodig was dat Christus vau den dood opstond. Tot betvijs van Gods rechtveerdigheid, daar het betaamde dat Jesus, door den schandigen kruisdood vernederd, verheerlijkt werd door de glorierijke verrijzenis. Tot beves tiging van ons GeloofChristus had ge leerd dat Hij de Zoon Gods was welnu, de verrijzenis moest het klaar bewijs zijn van zijne Godheid en van de goddelijkheid zijner zending en leering. Tot verster king van onze hoop zooals Christus is verrezen, hopen we ook eens te verrijzen Hij beloofde het en die hoop is voor ons een troost en een steun. Om te dienen als voorbeeld van een christelijk leven of van eene ware bekeering gelijk Christus is opgestaan van de dooden, door de glorie zijns Vaders, zoo moeten tvij ook (opge staan uit de zonden) een nieuw leven leiden. Zoo schreef S. Paulus aan de Ro meinen. Tot volmaking onzer verlossing Christus kwam terug tot het leven om na zyne Verrijzenis ons in de vruchten zijner Dood deelachtig te maken door de predi king der Apostelen. De verschijningen van den verrezen Verlosser bevestigden dezes Verrijzenis. Christus is verrezen, wij op opze beurt moeten verrijzen uit de zonde, om ééns te verrijzen voor het laatste oordeel, en met ziel en lichaam in liet Christirijk binnen te treden. Paaschen, Paaschen, opgestanden is de Goddien booze handen hadden aan het Kruis gedaan Paaschen, Paaschenvrij voortaan heeft Hij hout en steen en ijzer overwonnendie, verrijzer, Allelujah, één uit al, leeft en immer leven zal Opgestaan wy ook... moeten we blij ven leven in de gratie Gods, om eens te komen en te leven in de Glorie I Laat ons dus volherden in 't goede, verachten en versmachten het kwade, en zelfs als oprechte en ware Apostels naar Pauzes woord, met wil en verlangen mêe werken aan de zaligheid van anderen. MARC. Een nieuwe medalic, werk van beeld houwer Pierre de Soete, ons Vorstelijk paar voorstellendkomt vervaardigd te worden Begrooting van Buitenlandsche Zaken M. Dens, senator, legde Woensdag namens» de kommissie van buitenland sche zaken het verslag neer nopens de begrooting van dit departement. Het buitenlandsch gevaar Verleden jaar reeds vestigde de ver slaggever onze aandacht op de gebeur- 'tenis'sen in Duitsehland. Hij bracht in herinnering de verschillende verras sende gebeurtenissen die elkaar met verbazende snelheid hebben opgevolgd. Sedertdien hebben de Duitsche ei- schen een vaste v.orm aangenomen met een duidelijkheid die men niet had kun nen vermoeden doch die tal van helder ziende geesten hebben voorzien. De verslaggever somt de huidige aan spraken op van Duitsehland in den zin der herbewapening. Hij herinnert ver volgens aan de internationale bespre kingen, en aan het eindprotokol van de conferentie van Stresa. Onze Internationale toestand Ons land put een van de voornaam ste elementen van zijn veiligheid in de verbintenissen vervat in het Rijnland- pact van Locarno. Engeland, Frankrijk en Italië, die er de uitvoering van waarborgen, hebben de verbintenis aangegaan ons onmid del lijk Ier hulp te komen in geval van duidelijken niet uitgesloten aanval. Men dient te waken over de doelma tigheid van deze verbintenis. Wij heb ben overigens alle redenen om te ge- looven dat ziij desgevallend nauw lettend zou nageleefd worden. Het luchtpakt, zooals het door Enge land en Frankrijk werd opgevat, zou de waarborgen van het Rijnlandpact nog komen verstevigen. Dit strookt inderdaad met ons eigen belang en vertolkt tevens het onmiddel lijk belang der waarborgende mogend heden., voornamelijk Engeland en Frankrijk. Dit moge blijken uit de her haalde verklaringen gedurende de jong ste maanden door de voornaamste En- gelscbe Staatslieden afgelegd. De veiligheid van Bel'gie is de eerste voorwaarde van die van Engeland en Frankrijk. Derhalve moet de grondre gel van onze buitenlandsche politiek het behoud zijn van een nauwe voeling- met deze mogendheden. M. Dens weidt dan breedvoerig uit 'over onze betrekkingen met Sovjet- Rusland, en besluit De Commissie vestigt de bijzondere aandacht der Reigeering op' de zware verliezen ondergaan door de Belgische economie wegens de verbeurdverkla ring en de nationalisatie van* sommige bedrijven in Rusland, waarvan het ka pitaal grootendeels Belgisch was. Zoo wel, voor de gespaarde loonen, mag men het stoffelijk nadeel (zonder te spreken van de schade aan personen)' op onge veer 30 milliarden onzer tegenwoordi ge franken ramen. Een schadeloosstelling of een ver goeding schijnt hier geboden. Verscheidene Hét verslag handelt iook verder over de economische en handelspolitiek, de handelsbetrekkingen met verschillende landen, het staats-handelsambt, enz. Men weet dat staatsminister Pioul- 'let aftreedt als voorzitter der Katholie ke Unie. De waardige man acht 'het bekleeden van dien oogst verantwoor delijken post onvereenigbaar met zijn am'bt alsi minister in werkelijken dienst. In Brusselsche bladen zagen wij reeds een begin van polemiek inzake het hernoemen van zijn opvolger. Of die polemiek wel nuttig is? en; politiek gesproken, voordeeli'g. kan be twist worden. Voor ons, 't is ons gelijk wié na heer Poullet het voorzitterschap der Katholieke Unie waarneemt we leg- igen ons op voorband neer bij de keuze welke de bevoegde mapdatarissen doen zullen en zeggen den nieuwen voor zitter zionder voorbehoud onsi vertrou wen en onzen steun toe. Maar nu men ons toch de gele genheid biedt 't kost ons niemendal te verklaren, dat we liever een vtoor- zitler zien aanstellen die het ambt niet zoekt-, die zich laat pramen om het te aanvaarden, dan wél iemand die ver langt te worden benoemd, en die ér iri toestemt dat ten bate zijner candida- tuur propaganda worde gemaakt. Nogeonis, dit allesi is voor ons geen hoiofdzaak, maar gezien het geval nu toch o,p het tapijt wordt gebracht hou den wij er aan eens openhartig ons ge dacht le zeggen- Iets over het laatste groot lot van 500.000 fr. van de 22" reeks Verleden week hebben wij medege deeld dat drie biljetten van het loterij- boekje 444.156, elk uitgetrokken voor een tiende van het groot lot, nog niet waren opgeeischt. Inmiddels werden het 8e en 9e biljet ter uitbetaling aangeboden. Wie bezit het 10e biljet Mme Staelens-Timmermans, 149, rue du Midi, te Brussel, een gelukkige wins ter, verklaart het volgende Ik heb dit biljet gekocht van een straatventer, die nie zei, mijn arm do.or het half geopend' venster, strekkend «Ziehier, Mevrouw, zooals naar ge- w;oonte, twee verschillende biljetten vari de Loterij der Tentoonstelling. Veel geluk. Dank U!» Ik kocht ze, denkende, ik zal niets winnen, zooals jr naar gewoonte. Zonder het 'bericht dat ik kom te -lezen in eén dagblad, reeds enkele dagen oud, zou ik nooit geweten heb ben dat ik dit fortuintje had gewonj- nen. Is het noodlot blind Het gebiedend aanbod van. den ver- kooper en het lezen van een sinds ver scheidene dage® verschenen dagblad.-r zouden wellicht liet tegenovergestelde doen denken. Senator de Spot noemde in zijn ver slag het N.I.R. een «rotte boel En senator Godding zei even kranig zijn meening in vollen Senaat. Hij herinnerde heel gepast, het geval van 7 Maart, toen het Gesproken Dagblad van N.I.R. bij name een Ant- werpsche bankinstelling aanduidde die zou aangevraagd hebben onder gecon troleerd beheer te werden gesteld. Men weet welke gevolgen die leugen had. De meeste der 15.000 houders van rekeningen op die bank vroeg,en hun geld terug wat niet doenbaar was en de bank was verplicht hetgeen de meest gteztonde instelling in derge lijk geval zou moeten doen, hare win ketten te sluiten. Het alles tengevolge van een valsch bericht, door het «Gesproken Dagblad» zoo lichtzinnig als» domweg overgeno men uit een Brusselsche gazet. Minister Spaak vond het geval heel spijtig, maar... wist niet dat het groo. te gevolgen heeft gehad Is dat nu naieve onwetendheid van wege heer Spaak, of wil hij met de ver ongelijkte bank en de duizenden bur- gersi .wier belangen er donr leden, op den koop toe nog; den spot drijven 1 De Delg teek - nar een - bnrgscke betrekkingen De h. Beek op bezoek bij eerste-minister Van Zeeland Zaterdag bracht de h. Beeh, eerste- minister van. het Gr.-Hertogdom Lu xemburg, vergezeld van den h. Dupong, direkteur-generaal van het departement van Financiën een bezoek aan eerste minister Yan Zeeland, die tevens mi nister is van Buitenlandsche Zaken en van Buitenlandsche Handel. Het doel van het bezoek was de voortzetting van de bespreking van de fcusschen. beide jlandon hangond§ yraagstukk en, A 935 Het rijk van het kind In «en der bekoorlijkste hoekljes van de Tentoonstelling is een speelplein voor de kleintjes aangelegd. Men heeft daaraan een heerlijken naam gegeven: «Het Rijk van liet Kind» Men treedt er binnen, langs de Gharlot- talei, door een groot portaal, versierd met een fries samengesteld uit allerlei silhouetten een kinder-rondedans, zeer bekende dieren, fabelpersonnages. Het ligt recht tegenover het kamp der padvinders en girls guides. Het omvat eerst een misery voor de heel kleintjes, die er aan een waakzaam en verkleefd personeel zullen toever trouwd worden, terwijl de ouders de World'Fair zullen bezoeken. Er zal een zaal zijn om de borst Le geven, met een reeks afzonderlijke afdeelingen, alsme de een wachtzaal en een kinderbewaar plaats. De grootste® tot den leeftijd van 6 jaar zullen over een mooi plein met blank zand beschikken, waar zij naar hartelust zullen kunnen spelen. Een inrichting voor fleschkindjes, een badkamer, een kantoor, een kleine ref ter waar lichte maaltijden zuillen opge diend worden, zullen dit geheel volle- digen. Er is zelfs een iscleerzaal voor zien voor het geval er plotseling een besmettelijke zjekte mocht uitbreken. De igezondheidspost, waar bestendig een geneesheer zal aanwezig zjjn, be- vndt zich trouwens nabij het Röjk yan het. Kind. Een poppenspel, paardenmolens, ren. banen voor loopfietsen en allerlei an dere spelen zullen aan de jeugd de ge legenheid geven zich eens lekker te vermaken, terwijl een vogelenkooi^ en apenkooien hun bewondering zullen op wekken. Een zaal die op een overdekt terras uitgeeft zal al§ schuilplaats die nen bij slecht weder. Rondom deze inrichtingen zullen tuinen zijn met banken, strandzetels en zonneschermen, waar de grooten zullen kunnen rusten en lezen. In dit heerlijke decor met jeugdig groen zullen iedcren Donderdag en Zondagmiddag. kinderfeesten plaats hebben. Het personeel van het Rijk van; het Kind zal met de grootste zorg worden uitgekozen. De moeders kunnen er hun kleintjes volkomen gerust aan toever trouwen; deze zullen er zich in een echt Paradijs bevinden. De d(Serentui.n. Het Lunapark zal ook een bélang- wekkenden Dierentuin hebben. Deze zal 7.000 m2 beslaan. Hij zal o.a. bevatten: een rots voor apen, een pinguin-park, een berenkuil, een vijver met zeeleeuwen en robben. De dieren zullen in vrijheid te zien zijn, volgens het stelsel, dat zooveel bijval heeft gehad op de Tentoonstel ling te yincennes. De Deeosche afdeeling. Het Algemeen Kommissariaat van Denemarken beeft, ter gelegenheid van de voltooiing van het Paviljoen van dit land, een feestmaaltijd aangeboden aan de kunstenaars' en vaklieden die aan den 'bouw ervan hebben medege werkt. Woonden deze bijeenkomst bijj 't JDe H.H. iWarmberg, Algemeen Kom missaris van de Deensche Afdeelmg Gustafson, Algemeen adju.net-kommis- saris van de Deensche Afdeeling Kraft, lnoofd van den dienst van het Algemeen Deensch Kommiss<ariaat en verscheidene andere persoonlijkheden. Een oriigiineele bijzonderheid s de gerechten waren denzelfden dag te 12.55 u. per vlieftuig yan uit Kopen hagen verzonden. Me® diende onder andere de beroem de smoerrebroed' op, Deensche sandwichen, die zullen voorkomen op de spijskaart van het restaurant der Afdeeling. De Folklorestoet 't Is op 30 Juni a.s. dat een buiten gewoon belangrijke folkloristische stoet, in de tuinen der Tentoonstelling in gericht wordt. (Hij zal omvatten de Vlaamsche en Waalsche gilden f; de voornaamste mi litaire marschen van Entre Sambre et Meuse de Moncrabeau de Naur» de Bande de St Paul de Gammera- ges talrijke vereenigingen van Gil les, de Karnavals van Malmédy en Fossesi de Reuzen van Arlon, Hasselt en Staden de Visschers te Paard uit Coxyde de Stroomuziekanten uit Lede en de Botleresses de Liégie.» Het' geheel zal een buitengewoon levendig en kleurrijk karakter dragen welke een trouwe weergave zijn zal van de traditioneele betoogingen uit de verschillende steden des lands< Een achterkleindochter van Napoleon III Kamermeisje In een hotel te Parijs is een achter kleindochter van Napoleon III als ka mermeisje werkzaam. Haar naam is; Héiène d'Orx en zij is 28 jaar oud slank en knap. Haar neus, oogen en kin, la ten duidelijk zien, dat zij een Bonapar te is. Zij is «ontdekt» door een Fran- sche schrijver biij diens nasporingen in verband met de samenstelling van een boek over het liefdeleven van den kei-' Toen Louis Napoleon, aldus vertelde; zij omtrent haar afkomst, in 1840 uit Engeland te Boulogne aankwam, om naar de macht te grijpen, werd hij, na dat zijn poging mislukt was, veroor deeld tot levenslange opsluiting in hefe' Chateau de Ham. Zijn bewakers hadden ee® dienstmeisje, Eleonore Yergeot. Zij. was jong en aantrekkelijk en werd mijn iovergrootmoeder. Met haar hulp ont snapte Napoleon in 1846. Hij huwelijkte Eleonore uit aan zijn pleegbroeder, Louis» Bur, en deze adop teerde Napoleons' natuurlijken zoon, Eutgène, die mijn grootvader werd. Napoleon verhief Eugène in 1870 ffi den adelstand en verleende hem den titel van graaf van Orx. Zijn vrouw, mijn grootmoeder, woont te Bayonne.: Ziij is 81 jaar oud. Het spijt mij, zoo' besloot Héiène d'Orx dat men ontdekt' heeft wie ik ben. Ik houd van een rusu tig leven.- Op het slagveld van Noord-Frank rijk en Belgie slaan vele monumenten, die getuigenis afleggen van den g^oo- ten strijd, die hier in de jaren 1914- 1918 gestreden is. Het grootste daar van nadert nu zijn voltooiing, nadat eg veertien ijaar aan gewerkt is. Het is opgericht bij Vimy Ridge, waay een van de belangrijkste gevechten van. den heelen ioorlog gevoerd is. Het beeft ongeveer 40 millioen ge kost en weegt ruim 50.000 ton. Een geweldige vredesfiguur rijst bij na honderd meter boven de vlakte van Douai. Het staat boven op twee tem pels', die de verbonden legers voorstel len. Bovendien zijn er twintig beeld werken elk tweemaal levensgroot. De totale fr.ontbreedte kan origeveei* 2000 menschen bevatten. 'Elf duizend namen van die hier ge vallen zij® staan op de paneelen van het voetstuk .gegraveerd. Aan den voet van de vestingwallen ziet men de verdedigers. Een groep breekt het zwaard, een andere groep, stelt de sympathie van dè Engelschè natie voor lien, die hulp behoeven, vooy Daarboven ziet men kanonnen, omslin gerd met een krans van olijven en lau wertakken. Boven op den muur ziet men een beroische figuur, die treurl, bij de graven der do-oden, gesymboli seerd door een helm omwonden met! lauwerkrans. Tusschen de beide tempels staat dé figuur der opoffering die uitgeput een toorts over geeft aan een kameraad* DaaTboven staan de figuren voorstel lende vrede, rechtvaardigheid, waarheid en wetenschap. Zi\j zingen het lied van! den vrede. ODe h. Henricot, verslaggever, voor dé begrooting va® Arbeid en Sociale .Voor zorg voor 1935, verdeelt in zijn verslag de zuivere opbrengst van de loterijen! der Brusselsche tentoonstelling als; .volgt 1.) 4 millioen en half aan bet Inter- geallieerd Gedenkteeken 2.) 5 millioen aan het «Huis yan Zuid- Amerika» 3.X 2 millioen en half aan het Na tionaal Werk der Schoone Kunsten 4.). 2 millioen enl half aan de .«Society Libre d'Emulation de Liège» 5.) 6 millioen aan het Algemeen KommisaarSaat der Regeening bij de Tentoonstelling van Brussel 6.) 11 millioen aan de maatschappij, zonder winstgevend doel van. de abdij va® "Or val. 7.) 1 millioen en half aan het minis terie van Economische Zaken om ver deeld te worden aan de Nationale Ar- beids tentoonstelling; 8.) Het overschot aan de Wereldten toonstelling van Brussel. In het geheel zijn er 52 reeksen.' waarvan er reeds 22 werden geplaatst'. Elk dezer reeksen ilaat eene nettowinsl van twee millioen en halL

De Volksstem | 1935 | | pagina 1