Koningin Wilheimina komt naar Brussel VAN Ste APOLLONIA De jaarlijksche bedevaart te Hakendover De Wereldtentoonstelling bijna afgewerkt De Herdenking van Sint George's Day te Zeebrugge Denderhoutem XXXXIo AAAttSiANfi JLUWMJStt 94 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. P_ub!lcllelt builen het Afrond, AALSI Agentiohai, JIAVA3, Adoil Marli>»n 14 U Eoissoi Eu» de JEUOfcela», £trlU «-> Sank Euiding/Kingawaj;, 20 loadrea W. C. f, 1 iii iwiiiiwiini—aw—BE^wmawr Dinsdag 23 April H. Georgiua Zon op 4,48Zonaf 6,51 Woensdag 24 April 1935 H» Fidelius Zon op4,46 Zon af 6,53 L. K. 26 JN. M. 2 (FOLKLORE) Nog eene volksheilige onzer streken, die op vele plaatsen in de vlaamscke en waalsche gouwen gebedevaart wordt. Men noemt ze ook Araplonia, maagd en martelaresse. Van daar de Vlaamsche namen Appel, Apploen, Leun. Leunssone Lcuntje, Leunssen, PlcünPleuntje, Ploynic, Ploon, Verappeltenz, Zy wordt gediend tegen de tandpijn. Tussclien liand en tand valt er veel in 't zand. Door beulenvuisten werd haar mond leelijk geschonden, doch Christus her stelde allen smaad en verguizing, ze ver kreeg de eouwige kroon en het hemelsch loon in 365. Een dichter vat haar martelie samen, en zingt Ze honden teel nw tanden Verbrijelen en U slaan, U dreigen te verbranden. Gij liet die menschen staan En wierpt U in Gods handen En 't strijden ivas gedaan.., Wilt ge eenige bijzonderheden uit haar leven Ziehier Eene geweldige vervolging brak los te Alexandrië in 240 tegen de christenen en de reeds bejaarde Apollonia was in de stad zeer gekend en geëerbiedigd om hare deugden, en werd dan ook van de eerste aangehouden. Men sloeg en stampte haar op het hoofd en in het aangezicht, zoo ver ging men, dat men ai hare tanden verbrijzelde, en ein delijk daarna buiten de stad een groot vuur ontstak waarin de heilige levond verbrand werd. De H. Apollonia wordt gediend, bij zonderlijk bij de Eerw. Paters Predik- heeren. Inzonderheid komt men haar smeeken te Gent, in de kerk der zonen vanS. Dominicus, Holstraat. Men kust de reliek en men laat zicli voor een aantal jaren in het broederschap opschrijven. Dat heet zijn tanden verhoopten voor zooveel jaren.. Zij is de patroones der parochiekerken van Eist en Appels en hare relikwieën zijn te vereeren in menige kerk van het Mechelsch Aartsbisdom. Te Sint Mar tens Leerne bestaat ook haren bêeweg en van ouds komt men haar aldaar te voet vallen. Een in hout gesneden beeldje, kunstig en prettig, kan men ter kerke bewonderen. Te Oedelem, bij Brugge, wordt de heili ge in het Oosienveld vereerd. Indien iemand tandpijn heeft in de omstreken, dan moet hij op bedevaart naar het ka- pelleke der Zusters. Te Thielrode dient men ook deze maagd en martelares, zoowel als te Leu ven, waar ter gelegenheid van S. Apollo- uiadag, op 9 Februari, het gebruik be staat voor do St. Antoniuskerk, potjes, fluitjes, wierookvaten, enz. in aardewerk te verkoopen. De kinderen fluiten dan dat hooren en zien vergaat en spelen met wierookvaten, waarin men bakkers- of houtskolen of papier brandt, om bet ivierooken na te bootsen. De Biehorf vermeldt ook In West- Vlaanderen hield men zwijntjeskermis. De schoolkinderen mochten in den oogst meewerken met den meester, die dan nuttige wenken wist te geven over het zaaien en maaien, de tarwe en het on kruid, de schoof en den maneloop. Ieder jaar stak hij zyn zwijntje tegen Sint Ampleunis en maakte hutsepot voor de hengels. Sedert de IIIC eeuw werd de eeredienst van S. Apollonia in de Katholieke Kerk zeer hoog geacht. Do kunstenaars bezon gen in dichtreeken hare deugden, en de schilders vertoonden ze ons op den brand stapel met eene nijptang in de hand en een uitgetrokken tand als gedenkenis aan hare martelie en zinnebeeld barer be scherming. Vele heiligdommen richtte men op ter harer eer. De Pauzenstad Rome bezit een voorname godsvrucht ten opzichte van deze heilige maagd. Twaalf harer kerken bewaren sclioone relieken en in de kerk van S. Augustinus heeft men een broe derschap gesticht. Ook te Parijs, in de kerk van 't II. Sacrament der Carmclie- tessen. gezegd der Billettes bloeit ook zoo eone confrérie. In Frankrijk, Italië,Duitschland, Span je, zoowel als in België, in de buitenker ken als in de stadsheiligdommen vereert men de martelares en haar beeld is ge woonlijk omringd van ex-votos, zilveren en wassen gebyten of kakebeenen. Op veie plaatsen meen en de bedevaar ders dat de heilige ze voorzeker aanboort, Zie vervolg hierneven. He voörnem'en van Koningin Wil heimina -en Prinses Juliana om een be zoek aan het Belgisch koningspaar te brengen en dan meteen de Brusiselsche wereldtentoonstelling te bezichtigen, is begrijpelijkerwijze, in Nederland bij al le oprechte vrienden van een goede ver standhouding twsschen de beide buur landen Belgie en Nederland met warme instèmming begroet. Zeker, het is in liet geheel niet een officieel bezoek en louter van partiku- lieren aard, doch dat neemt niet weg, dat men er toch een verblijdend teeken in mag zien van de vriendschappelijke betrekkingen tussclien de beide konink lijke families. Zooals bekend noopten de tegenwoor dige tijdsomstandigheden Nederland er toe slechts op' zeer bescheiden schaal aan de wereldtentoonstelling deel te nemen. Het ging hier intusschen voor al om het. begins-el. Men wilde juist al weer uit overwegingen van vriend- schappelijken aard tegenover de Belgi sche buren, op de tentoonstelling aan wezig zijn en ongetwijfeld zal er aan leiding bestaan om vast te stellen, dat de Nederlandsc-he afdeeling er wezen mag. Het spreekL vanzelf, dat Koningin Wilheimina en baar dochter gaarne dc gelegenheid zullen aangrijpen om met eigen oogen de Brus'selsche tentoonstel ling en dan vooral ook de Nederland- sclie inzending te aanschouwen. Maandag greep onder groote volks- loeloop de merkwaardige processie van Hakendover plaats. Het weder was niet goed gesqhikt daar het. in den vroegen morgen regende, tegen acht uur hield het op, toen wierp de zon hare nog blce- ke voorjaarstralen over het aardrijk uit. De akkers waren^ïcg tamelijk goed om over te gaan want de processie trekt niet alteen door de straten, maar o-ok over akkers en bezaaide. Van heel ver waren er bedevaarder», zelfs van Breda (Holland) en uit de Kempen waren spe ciale treinen en trams toegekomen, dit om hulp en bijstand van den Goddclij ken Zaligmaker te bekomen. Na de plechtige hoogmis, to-rider blij de jubelende klokketonen zette de pro cessie zich in beweging, eensi buiten bet dorp, richtte ze hare schreden naar de hoogvlakte buiten het donp waar de zegening met liet Allerheiligste plaats grijpt. Tussclien graangewasen gaat liet steeds voort bergopwaarts. Het is een ware menschenzee op de ze plaat», duizenden en nog duizenden personen verdringen er zich ep ze staan er als opeengeperst. Door de sterke macht der gendarmen is er ruimte om de proces-sie door te laten eh eveneens groot genoeg voor de paarden die altijd draven. Op afstand is dit een zeer in drukwekkend. tooneel, met, al de wappe rende vlaggen, het draven' der paarden rond de processie en dan die ontzag lijke menigte. Rond 12 ure wordt het altaar bereikt en grijpt de zegening plaats onder klokkengelui en onder het aanhouden der klaroenen van «Te Vel de». Nu kon men de uiteengaande menig te vergelijken aan een groot mieren nest; overal ziet men er loopen langs alle zijden; de een om hun trein of autobus, de andere om de processie nogmaals te ontmoeten* En terwijl de zon liare milde stralen uitwerpt en een windje in de vlaggen blaast d'Oet de processie hare ronde voort, kerke- waarts. Dag en nacht, Zondag en werkoidag beijvert men zich om de halls, standen en hcvingci dertcntoonstclMngtevol- eindigen. Zij zal bij de opening volledig afgewerkt zijn. Onze foto toont een dubbele perspectief cp de tentoonstelling iudien ze eene II. Mis en eene H. Com munie opdragen tot lafeuisder geloovige zielen in 't vagevuur. St Franciscus van Sales, bisschop van Geneve, koesterde veel devotie ten op zichte van de II. Apollonia. Hij ook leed eens geweldige tandpijn en Ste Joanna v. Chantal, zijne rnedestichtster der Visita tie zond hem non doek, welke de relikwie van S. Apollonia had aangeraakt, en die hij moest over zyn zieke kaak binden, terwijl de kloostergemeente in gebed zou verzonken blijven voor zijne genezing. Kort nadien schreef de Bisschop aau S. Joanna The geneesmiddel ivas radi- haal. 11c moet bekennen dat ïlc meende de IJ, Mis niet te hunnen opdragen, doch ik heb den doek op mijn kakebeen gelegd en S. Apollonia aanroepen en de pijn ging over. O, hoe zvonderbaar is God in en door zijne heiligen, mant Hij liet toe dat hec zeer me teisterde om te doen verecren zijne bruid Ste Apollonia en een tastend bewijs te geven van het gemeenschap der heiligen. Dank.H MARC. Studiedagen van den Belgischen Boerinnenbond In het klooster van het H. Hart te Heverlee Naar jaarlijksche gewoonte, hebben de Studiedagen van den Belg. Boerin nenbond op tweeden Paaschdag, aan vang genomen1. Vooraf had een plechtig Lof plaats, gezongen door Mgr Jansen, afgevaar digde van Z. Em. Kardinaal Van Roey, in aanwezigheid van zeshonderd leid sters en bestuursters van de verschil lende afdeelingen. Tijdens de goddelij ke plechtigheid hield Z. E. Pater Luyts<, O. P., een gelegenheitlssermoen. waar bij hij vooral het apostolaat der leid sters in hun rol van opvoedsters voor ocgen hield. Rond 5 ure, greep dan in de nieuwe feestzaal van het klooster De openingszitting plaats van de huidige studiedagen. Be nevens de zeshonderd deelneemsters be merkten we lop het- verhoog Mgr Jan sen, afgevaardigde van Z. Em. den Kardinaal; E. II. Ansay. bestuurder van den Boerinnenbond E. P. Claes, E. P. Joachim; E, P. Luyts; E. P. Kamoen, evenals den bestuurder van het kloos ter en mej. Ladyn. Mgr. Luytgaerens ziek zijnde had zich laten vcrontschuWigen. E. H.An say houd de welkomrede en wijst op de 'beteekenis van de huidige studieda gen. Mej. Ladyn geeft dan nog enkele inlichtingen van teohnischen aard, waarna het woord verleend wordt, aah Mgr Jansen, welke den groet en den vaderlijken zegen brengt, van Kardi-, naai Van Roey. Eerwaarde spreker' drukt bijzonder op het groot nut derl studiedagen, welke er veel toe bijflra-j gen, tot. ch-n vooruitgang, zoowel op stoffelijk als op zedelijk gebied van den boerenstand. De rol welke de deel neemsters als leidsters te vervullen hebben, wordt dan nog voor oogen ge houden, waarna Mgr Jansen, den wensch uitdrukt de huidige studieda gen vruchtbaar te zien worden voor allen. Door de aanwezigen wordt nog het lied gezongen van O. L. Vrouw van Vlaanderen en het nieuw wandellied van den B. J. B., waarna de spreek beurt verleend wordt aan E. P. Claes, welke handelt over Christelijke naastenliefde grondslag van sociale werking. Eer waarde spreker heelt, het dadelijk op den huidigen economischen en finan- cieelen toestand van het land, aau den welken thans een nieuwe richtlijn is gegeven, met het oog op een mogelij ke verbetering en op liet gevaar dat bestaat op het verzuimen der sociale werking, welke het bijzonderste deel van den algemeenen toestand uitmaakt. Sociale werking blijft noodig, zö-oals blijkt uit den werelclbrief Quadragesi- mo Anno, van Paus Pius XI. Oim den, vrede van Christus in^ het Rijk van Christus te doen heersc'hen, mioet de menschelijke samenleving ste vig ingericht en geordend worden in al haar onderdeelen en namelijk door de organisatie der beroepsstanden, vol gens het leidend beginsel der econo mie. De sociale rechtvaardigheid en de sociale liefde, de ziel. het leven van die sociale werking, is de Christelijke naastenliefde, de heerseheres en ko ningin der deugden. Zij geeft tevens richting, moed en verdienste aan de sociale werkers zelf en daarvoor is zij de ware waarborg, van de sociale wer king. De Eerwaarde Pater bespreekt dan Zie vervolg hierneven» Maandag laatst, had te Zeebrugge de plechtigheid plaats van de herdenking van liet roemrijk oologsfcit, waarbij de Engelsche vloot de haven van Zeebrug ge versperde, die het nest der Duitsche onderzeëers was. Tier honderd vijftig Engelsche helden schoten hierbij liet leven in. Om 10 ure vertrok een stoet van de De Maerelaan naar het «St Georgc»- monument aan den voet van den zee muur. De stoet werd geopend door de muziek van de scouts. Groepeeringen van visschers en van •cud-stnjders van Brugge en van de kustgemeenleh, als ook eene afvaardiging van Engelsche oud-strijders volgden. De overheids personen stapten achteraan. Wij bemerkten den heer Baels, gou verneur der provincie; Van Hoesten- berglie, burgemeester; de schepenen en gemeenteraadsleden der stad Brugge den heer Temple, consul van Engeland, enz. enz. De deelnemers schaarden zich rond het gedenkteeken, waar de Reverend Harrold en de E. H. Bondue, pastoor van Zeebnugge, gebeden lazen tot zieterust van de 450 gesneuvelde helden. Hierop werden verscheidene bloemgarven neer gelegd aan den voet van liet monu ment. De korte maar indrukwekkende plechtigheid werd besloten met het spelen, op gedempten toon, van het Engielsch en liet Belgisch nationaal lied. de verschillende onderdeelen, welke de echte naastenliefde, en bijzonder dc christelijke naastenliefde, welke berust op een levendig werkend geloof en de belichaming is van de liefde lot- onzen Vader, die in den hemel is. Deze verschillende beoefeningen werden dan door E. Pater Claes toegc past aan de werkingen van den Boeren bond en den Boerinnenbond en het nut welk ze als lidmaat van de Katholieke Actie kunnen verwezenlijken. De leerrijke verdienstelijke taak van christelijke naastenliefde, zullen dc bestuursleden van Boerinnenbond en jeugdafdeeling enkel kunnen naar tenliefde gaan putten aan dc bron vaji waarde uitwerken, wanneer zij nan=:- liefde den Eucharistisehcn Christus Zware rouw r.-.i de gemeente De vrede en de kalmte welke de Paaschdagen ten onzent medebrachten, werden Maanda-gnamiddag plots ge stoord door hel zeer treurige nieuws; Onze heer Pastoor is overleden Deze lugubere tijding verwekte groote ent- stellenis en leed bij de inwoners. Te 1 u. Maandagmiddag werd hij op plechtige en zeer indrukwekkende wijze bediend van de II.H. Sakranienten door den Z. E. II. Deken van Ninove, om ringd van de E.E. H.H. Onderpastoors en E. II. De Gracve, en voorafgegaan door dc leden van den Kerkraad en en kele andere personen met flambouw in de hand. Te 3 u. was hilj reeds den weg ten pa rad ij ze op-gegaan Z. E. II. Pauwels werd geboren te Meerdonk in 1859. Na zijn voorberei dende studies tot. bet Priesterschap', was hij achtereenvolgens professor aan St. Gregorid^gestichl te LeJeberg, onderpastoor te Waarschoot, pasto-or te Aaigérrr en sedert 18 Aug. 1911, pastoor te Denderhoutem. Hij was ridder in de Leopoldsorde. De Paaschklokken zijn vc-or Ilem naar zijn eigen woorden doodsklok ken geworden De lijkptechtiglieden hebben plaats Vrijdag 26 April te half elf in de paro chiale kerk van Denderhoutem. Een groot Mensch en een heilig Priester Wat le zeggen over dat xoo- diepe le ven van den E. H. Pauwels! Het gaat niet opi in enkele dagbladregels, daar een beeld van weer le geven. Veel zit er toch vervat in deze synthetische woor den: Hij was groot als mensch cn hei lig als priester. Hij was niet gekomen om gediend te worden maar om te dienen; zijn leven was een voorbeeld cn hij was priester naar den geest van Christus. Het baart dus geen verwondering dat alle parochianen, die hem zoo eerden, zich pijnlijk geslagen voelen en onder den druk van zijn heengaan diep over hunnen herder rouwen. Wij betwijfelen liet niet, dat de ziel van onzen Eerw. lieer Pastoor reeds geniet van 't Rijk der hemelen en er. bidt in 't licht van d'eindelooze dag T dat eens, waar d'herder is de kudde landen mag. AAN HET GRAF VAN DEN ONBEKENDEN SOLDAAT. De federatie van het Verbond van Oud-Strijderskindefjn bezochten het van don Onbekenden so'daat. graf

De Volksstem | 1935 | | pagina 1