Yreeselijke Aardbeving op het Eiland Formosa DE KAPITEIN Wie een goede spijsver* tering heeft kan lachen Ongeval op het spoor te Mechelen Koloniale Loterij 23 April. II. Georgius, christen uit de IIIc eeuw werd hij achtervolgd en samcn met twee sold;»ten gedood. 24 April. H. Fidelis, geb 1ii 1577 te Sigmaringen in Duitschland. Na schitterende studies pratikecrde hij en kelen tijd als advokaat, maar deed dan 'z'i-jne intrede bij >de minderbroeders. Hij stierf als martelaar voor he{, ka tholiek geloof in 1033. Onderhoudt uwen balatum Met PRA-TIC POLISH Monument aan Koning Albert aan den Yzer. Beantwoordende, aan den oproep, der oud-striljders om het aan denken aan hun betreurden Overste te [verheerlijken, bracht de provincie Oost- iVlaanderen de som op van meer dan 203.000 fr., voor het oprichten van een 'Monument aan den Yzer Marseille aan Leopold III. Zondag werd te Marseille aan de Belgische ko lonie een medaljon van koning, Leopold III aangeboden, door de zorgen van M. Dewaehter, onderkonsul van Bélgie. Het is een werk van beeldhouwer Raymond Servian, uit Marseille. Men zal het me daljon naar Parijs zenden om er ten loon gesteld te worden. Het Paaschfeest ten Vaticane. On der de aanwezige personaliteiten die in St. Picter de plechtigheden van Pasichen bijwoonden, buiten het volledig diiplo<- matisch korps merkte men in de ko ninklijke loge iOp, prinses Marie-Fran- coise van Qrleans-Bragance, prins iWladislasi en prinses Yolande, prinses 'ilenriette van Bourbon-Parma; den Ier_ 'sëlie minister van rechtswezen', de ge zanten van Japan, Chili en Portugal *iij het Quirinaal, alsook mej. Vangers 'dochter van den president der Argen- Tijnsche republiek. De menigte op St. Pietersplein werd geschat op meer dan 150.000 man. Op de trappen der basiliek stonden 1500 'jongelingen geschaard van Oostenrijk- sche vereenigingen met zwart-groene vlaggen en Duitsche groepeeringen. Conti nge-nteering voor visch opgehe ven. De invoer van vreenide visch in Belgie is opnieuw toegelaten. Die maatregel werd genomen wegens het gebrek aan visch op de voornaamste markten, daar, naar dat mén beweert een groot getal Belgische Feeders hun yisch o.p vreemde markten gingen "nit- yerkoopen. Deze nochtans verklaren dat zij ertoe verplicht werden wegéns1 al lerhande omstandigheden, lil; slecht weder. De Staatsprijs voor Letterkunde. De vijfjaarlijksche regeeringsprijs van 20.000 fr. is voor zijn volledig werk toe gewezen aan Stiijn Streuvels', door de- jury bestaande uit Herman Terlinck, Maurits Sabbe, Aug. van Cauwelaert, ■F. van Hecke en Marnix Gysen. Nu proet nog de minister die voordracht goedkeuren. De Oproep der Koningin. De in schrijving heeft tot heden de som op gebracht van 7.794.348.05 fr. (46e io- ischrijvingslijst inbegrepen). Al de gif- Jen moeten gestort worden op post- chekrekening van IIH. MM. de Koning en Koningin (Nationaal Hulpkomiteit li. 704) of op rekening der Vorsten bij de Nationale Bank. Giften in natura hoeven gezonden te worden aan H. M. 'de Koningin, Paleis Belle Vue, Palei- zenplaats, te Brussel. Het Algemeen Sekretariaat van het Nationaal Hulp komiteit, is gevestigd, 67, Guldenvlies- laan te Brussel. MET DE ROODB HAIVDEJIST 56s<te Vervolg. Hij schreef de oorzaak er van toe dal hij nooit in de kerk kwam; door een stouten stap zou hij dus in eens een einde aan dien rampzaligen toestand anaken en daarom ging hij den eerst- volgenden Zondag met liet volk niet slechts» NAAR, maar ook IN de kerk. In plaats nochtans van zich onder de menigte te voegen, dreef zijn onbe- sehaamheid hem zoover, dat hij door het volk heen, zich .naar de bank be gaf, welke eertijds door grafelijke familie gebruikt werd. Zijn hart klopte geweldig niet slechts van ontroering, omdat hij zich in Gods huis» bevond, dat hiij had helpen ver woesten, maar tevens van hoogmoed •en vrees over zijn vermetelheid, en hij icverdacht bij zichzelven, wat de geloo- vigen nu wel van hem zouden zeggen. Th aai s immers toonde hij in het openbaar dat hij de nieuwe eigenaar was van het kasteel én er geen plan •bij hem bestond,den grafelijken burcht ooit aa.u zijn rechtmatige eigenaars' terug te geven. Toen de TL Dienst, geëindigd was, ging Noirot met opgeheven hoofd, of schoon niet gerust de kerk uit. Hij zag de verachtende blikken en de dreigende houding van liet, volk zijn hoogmoed gevoelde zich diep ge krenkt en was hij zich niet onverwijld bij zij.nc dienstboden komOn vervoe- Een goed humeur is geplaatst onder het leeken eener goede maag. Het is zelden dat men een goed eter vindt die een «onaangenaam» karakter heeft. Een goed eter weet niet wat maagzuur is' Deze zuurheid of beter gezegd dit over tel] ig zutiijr is evenwel de oorzaak van het meerendeei der maagkwalen. Zuren, winderigheid, oprispingen, riekenden adem, sohele hoofdpijn, en heel dikwijls slapeloosheid, zijn te .wijden aan de gisting van het voedsel in de-maag. De ze gisting wordt bijna altijd veroor zaakt door een overtollig zuur dal on middellijk kan tegengehouden en ver dreven worden door een half koffiele- peltje of twee of drie tabletten Ma- gnésie Bismurée, genomen in een wei nig water na de maaltijden of zoodra het noodig blijkt. Zelfs na' de eerste dosis zult gij uw geliefkoosde gerech ten kunnen eten zonder vrees voor de pijnlijke gev-olgen. De. Magnésie Bis murée is te koop in alle apotheken' in poeder of tabletten aan de prijs7van fr. 7.50 of het groot voor.deelig formaat frs'.I .13,50. 2.711 dooden en 11.385 gekwetsten Het eiland Formosa, gelegen ten zui den van Japan w-erd door een geweldi ge aardbeving geteisterd. Alleen hi de provincie Singhika, zijn er 45 dooden en 85 gekwetsten. Na de aardbeving teisterde een brand de streek, zoodat de 'tele-graphische en telefoonverbindingen onmogelijk werden. Naar officieele .statistieken verlui den zou de aardbeving het leven gekost hebben aan 2.495 personen; 5.770 wer den- gewond; 2.295 huizen werden ver nield en 2348 beschadigd. Uit Tokio werd Zondagnacht gemeld dat de droeve geschiedenis- van de aard beving in Formosa- waarschijnlijk slechts veel later zal kunnen beschreven worden. Alle banen zijn versperd door de puinen van de huizen, alle telefoni sche en telegrafische verbindingen on derbroken. Een petroleum-inhoudend Veld, dicht bij een der beproefde steden is in brand gevlogen. Alle personen die niet aan 't wérk' gesteld werden om de dooden tus- schen de puinen op te zoeken of de ge kwetsten te verzorgen, werden: ter plaatse gezonden Oni te beproeven liet vuur te bestrijden. In Tokio meent men te weten dal. bet vuur thans reeds be perkt is en dat de vuurhaard geen uit breiding meer zal nemen. Slechts heel korte nieuwstijdingen worden gemeld uit Taihókóu, hoofdstad van Formosa, maar toch geven deze korte nieuwstijdingeneen goéd beeld van liet schrikkelijk drama dat zich op het eiland afspeelt. i De Ghineesche landbouwers, thee-, rijst- en tabakkweekers, die het groot ste deel van de bevolking uitmaken, be geven zoch naar Toiehu, in de lioop er het levensbehoud te vinden. Die verhuizing der 'honderden onge lukkigen is waarlijk bedroevend om aan te zien. Honderden ongelukkigen dra gen gekwetste huisgenooten mêe op' in derhaast gemaakte draagberries!. Het zal verscheidene dagen duren eer men in deze moeilijk te bereiken plaatsen hulp zal kiunnen bieden. Verder wordt nog uit Tokio gemeld dat een groot aantal kinderen en vrou wen, uitgeput door het lange marchee- ren- door de vluchtelingen oipi den weg worden achtergelaten. Natuurlijk, zul len deze ongelukkigen eveneens moe ten geholpen worden. gen, bet ware stellig niet goed met hem afgeloopen. Marianic tikte hem in liet voorbij gaan op den schouder en wees- hem onder een dreigend gebaar naar den hemel, omdat zij nu daghelder inzag, hoe schandelijk de sluwe Noirot liaar bedrogen had. Op het kasteel aangekomen, sloot ■hij zich binnen de muren op en be schaamd over zijn nederlaag en de ra zernij in liet hart, vertoonde hij zich sedert dien tijd niet meer onder de dorpelingen. Keeren wij thans tot Anaika tering. De ongelukkige weduwe en diep be klagenswaardige moeder kwijnde langzamerhand weg. Telkens als zij een oogslag wierp op het stomme speeltuig van Guilanek was het alsof men haar een nieuwe wonde toebracht, en zij verlangde vu rig naar het oogen-blik, waarop zij in zaliger gewesten voor goed met haar lieveling zou vereenigd zijn. Marianic paste haar zorgvuldig op, pastoor Colomban bezocht haar dage lijks en de dorpelingen, medelijden gevoelende \oor haren droevigen toe stand, bewezen haar de hartelijkste deelneming. Anaika morde niet, maar berustte geheel in den aanbiddelijken wil des Hoeren. Van tijd tot lijd hoorde men haar een naam noemen, baar schier even dierbaar als die van Guilanek Ros'colï em dan vroeg zij God, bilj wijze van gunst, hem nog voor haar sterven te mogen zien. RoscolT liet echter zeiden iets van zich hooren. De oorlog duurde voort Alle dokters en Roode-Kruis organi saties van het eiland werden opgeroe pen. De hospitalen,'^ilie niet vernield werden, zijn proppensvol en andere 'groote gebouwen werden- als hulp-Hos- nitalen ingericht. Het aantal doode.-i tct boven de 2>700 gestegen Uit Taihokoe wordt gemeld, dat vol gens de laatste berichten de aardbeving- op Formóisa'2,711 dcfodeSL en 1 1.386 ge wonden heeft geeischt. De spoorwegverbindingen lussclien Taihokoe en Taisjoe zijn geheel ver broken. De spoorslaven zijn geheel ver- verdwenen in de geweldige kloven en scheuren, die ontstaan-zijn- ten gevol ge van aardbeving. Brltsche oorlogsschepen bieden hun hulp» aan Uit Hongkong wordt gemeld, dat de Hongkong liggende Britsche oorlogs schepen aangeboden hebben zich naar Formosa te begeven, indien hun aan wezigheid daar noodzakelijk zou zijn. 3000 dooden, 960O gekwetsten en 10.000 huizen vernield Uil ..delaatste berichten van het ei land Formosa blijkt dat de wervelstorm nageiip^^.^O0|)- slachtoffers heeft- ge maakt, terwijl daarenboven 9.500 per sonen verwohdjngen hebben opgeloo- pen en 10,000 huizen werden vernield. Vele gezinnen werden in hun slaap ver rast en -op dén slag gedood. De schade wordt geraamd op 10 millioen yen. HET MISSEN-TRIDUUM TE LdURDES Zooals reeds gemeld, heeft de Fran- sche regeering besjotën den cardinaal- staatssecretaris, IS.JH'i Ém. Gardinaal Pacelli, die als Lé^aiai a Latere door den H. Vader naar hél plechtige triduum tot 'sluiting van het jubeljaar naar Lonrdes wordtgezonden, bij bet over schrijden van cle Ïtalidansch-Fransche grent- te doen ontvphge.ii door den mi nister "van staat,"'7ri),iti;fst'e'r" Marin. De Franscilie prekelent-ieele trein wordt naar .Vintiih'iJfeïgezonden en ter beschikking van dén Pauselijken Le gaat gesteld. - - Een plechtige ojitv&rtgs-t zal plaats hebben té Nice, de [eerste groo-le statie op-de Franschë lijn, 'alwaar 't garnizoen ;ajan den döorluéhj$géii - kerkprins de militaire eer zal brengen. - Aldaar zal ook de- vertegenwoordiger van den president.yari'de republiek den legaat begroeten, evenals de prefect en andere hooge overtreden. IHet oponthoud zal maar kort zijn en vervolgens zaF^déh'cardinaal in den trein een eeremaaJtfjGi worden aan geboden. Ook bij de aankomst te'.-Dourdes zal van de zijde van ,d.e, Frarise-he overhe den een officieele ontvangst plaats, heb ben. De Legaat wordt a.s. Donderdag, om 1 1.40 lire. te Lourdes verwacht, Oude vrouw levend verbrand te Rotselaer Een alleenwonende vrouw Maria Sëra-fina Grauwels, geboren te Rotse- laer-Heikant, op 28-^8-1855, weduwe Asselberglis', was. Zondagavond, om 9 ure, in een stalletje een geit aan het voederen. Zij had een brandende pe- troollamp bij zich; deze viel om, ont plofte en stak het vuur aan haar klee deren. De ongelukkige stond weldra in. brand en geleek een 'levende toorts. Het slachtoffer huilde van pijn en liep bui ten en de wind wakkerde de vlammen nog aan, zoodat de .onderlinge afgrij selijk verbrand werd; De geburen boden hulp. Een genees heer werd bij hoogdringendheid bijge roepen en liet het slachtoffer per 'auto naar de kliniek Appelmans te Leuven voeren. De vrouw bezweek in de ijse- lijkste pijnen, Maaridag morgen om 4 u. en de Kapitein met de roode hapden» gedroeg zich altijd ais de dappere en onverschrokken zeepa an, In de brieven aan zijne zuster, straalde immer, ondanks zijn poging om dit te verbergen-, eene grievende smart door en de ongeneesbare wonde bloedde voortdurend en dan biggelden Anaika dë tranen langs de wangen en sprak de pastoor haar troostvolle woorden toe. 3 Terwijl ellende en stfnart al zwaar der op de nederige hut van de wédiuwe drukten grepen er op het kasteel vreemdsoortige zaken plaats. Op een kouden December dag, toen de grond met sneeuw bedekt was, klopte een bedelaarsfamilie op Kérou- las aan. De'sekretaris van Noirot gaf last de poort te openen en liet terstond in een zijvertrek een groot vuur aanleggen en een warmen maaltijd bereiden. De beer des huizes boorde de vreug de waarmede de uitgehongerde lieden de spijzen verslonden en nieuwsgierig als hij was', trad hij de kamer binnen. Allen groetten den gullen gastheer en- een meisje dat naar hem toetrippel- de, liep toen het nabij Noirot was ont steld terug en verborg het gezichtje in den schoot ecner bleeke, magere vrouw, top wier gelaat zich de sporen van de gro.ots'te ellende afteekenden. -Vrees niet, sprak Noirot., ik wil li volkomen niet verontrusten het weer 'is slecht, eet en drink cïu!s naar harte lust, indien gij het''verkiest kunt gij den nacht in de schuur doorbrengen, en op het meisje toetredend, vroeg hiij of zij bang voor hem was, EEN GESCHENK VOOR DEN KONING VAN ENGELAND Een onbekende1 heeft een stuk land van 5000 vierkante voet, dat grenst aan het koninklijk park te Windsor, ge kocht en den Koning als jubileumsge- sclienk aangeboden. Op liet betrokken terrein was reeds meermalen door bo,uwspecu 1 anten voor villapark Êen bod gedaan en de eige naar scheen er wel oo.ren naar te -hebr- ben den laatsten tijd. Dé waarde'van hét geschenk ligt niet ih' het betrekkelijk "klein, oppervlak, maar in het feit, dat -dioor bijtrekking aan het, park van het kasteel een der fraaisteuitzichtpunten op Jiet. om ringende- landschap behouden kan blij ven. DIAMANTEN BRUILOFT TE GREMBERGEN De diamanten bruiloft van de echt- g-enooten Gustaaf Rooman-Claus werd, met grooten luister te Grembergen-bij- Dendermonde gevierd. Voor de wraning van de jubilarissen werd een lange stoet gevormd door de talrijke familieleden en buren. De flin ke 'oudjes; werden stoetsgewijze, verge zeld door een muziekkorps, naar de kerk geleid waar te 10 uur een plech tigheid plaats had. Bloemtuilen en kransen werden na de godsdienstige plechtigheid voor den gedenksteen aan gesneuvelde helden der gemeente neergelegd. Daarna had een ontvangst plaats: ten gemeentehuize, met een hartelijke toe spraak door den burgemeester, waarna een Jieildrank aan de jubilarissen werd aangeboden. Na deze plechtigheid wer den nog nuiikers door den Nationalen Strijdersbond aangeboden. Op de geheele wijk van bet Groot Zand werd deze heuglijke gebeurtenis met geestdrift, gevierd en 's avonds was er feestverlichting en vuurwerk, dat veel belangstellenden in de wijk verga derde. Dramatisch gevecht tusschen smokkelaars en tolbeambten Dezen nacht zijn de tolbeambten te Watlrelos aangevallen met revolver schoten door een tiental smokkelaars. Zij gelukten erin dezen op de vlucht te drijven en er zelfs een aan te houden. Daarop kwamen drie camionnetten met smokkelwaren, waarvan er een over de grens kon geraken. De camionnelte kom. zelfs Rijsel bereiken, maar nabij de poort van Arras, werd zij opgemerkt dpor een patrouille van zes douanen per auto. Een ware ijacht ontspon zich dan in de straten en toen de smokkelaars za gen dat zij gingen ingehaald worden, staken zij hun camionnetlé in brand en gelukten er in de vlucht te nemen, gebruik makend van de duisternis. De tolbeambten konden dén brand vrij snel doovén en de tweede derden van de lading redden. Deze laatste be stand uit tabak, sigaren en sigaretten voor een gezamenlijke waarde van 150 duizend frank Als Zondag om 8 uur 's avonds de machinist Jef Van H., wonende te Muy- sen-Dreef, na volbrachte taak, zijn trein uit Gent St. Pieter in de statie van Mechel;en had gevoerd en de leiding van den trein naar Leuven aan een an deren maat bad overgelaten, stapte hij af en deed een val, wat hem eene ver wonding aan het hoofd veroorzaakte. Van H-. ontving een vooiioopig, ver band in de statie van Mechelen en werd met den ambulanciewagen van het Rood Kruis naar het gasthuis overgebracht. Verontschuldig haar, mijnheer, antwoordde de vrouw, zij is ,wat schroomvallig van natuur. Hoeveel kinderen hebt gij wel vroeg Noirot. -Drie, mijnheer, die. tevens de ge leiders zijn van mijn echtgenoot, en zijne twee broeders, allen blind, he laas Van wien is het meisje Haar moeder is dood en ik heb het opgenomen, gelijk men een vogel tje opneemt, dat uit het nest is geval len. Wel kleine, hoe is uw naam vroeg' Noirot aan het kind. De vrouw; lichtte den tip op van haar boezelaar, die bet vreesachtig hoofdje verborg, en zegde haar zacht beris pend Komaan, kindlief, zeg eens aan mijnheer hoe gij heet. Madeleine, stamelde de kleine verlegen. Da's een sc-hoome naam, een lief lijke naam, hernam Noirot, en hij her innerde zich ziijne zuster, die denzelf den naam droeg. Deze was jónger dan hij en hij kende haar niet want van 't oogenblik af dat het in 'l land van Quimper ziljn geboortestreek be kend was geworden, dat hij zich bij de revolutionnairen had aangesloten, geraakte hij in onmin met zijne fami lie t. Van welke streek zijl gij vroeg Noirot weemoedig aan zijne zuster denkend. Uit het bisdom Quimper,mijnheer was het vreesachtige antwoord. Het kind weet nergens van, lier- Auto in brand te Geeraardsbergëtt Maandagnamiddag stond de heer de Vlamiwck Lionel, uit Geeraardsbergen, met zijn auto aan de velodr-om. Toen hij wilde heen gaan schoot de moLor in. brand en stond in- enkele oogenblikken in volle vlam. Met de hulp van enkele getuigen 'die aarde aanbrachten Jukte men ér' toch in na enkele minuten het vmur te omschrijven. De schade is ge- ■ring. Een Nachtwaker benadeelt een Warenhuis te Luik Twee politieagenten die omstreeks 4.45 u, in den morgén, in de rue de la Cathédrale te Luik op ronde waren, ont moetten een verdachten kerel, die twee groote. zakken droeg. Zij leidden liam op naar het politiekantoor. De zakken bevatten koffie, sigaren, schoenen, linnengoed, kleedingstukken, enz. de drager, een zekere Joseph Mou- 'ton, -ge-huisvest quai de la Boverie, kon geen voldoenden uitleg verstrekken óver de herkomst van de koopwaren. Een onmiddellijke huiszoeking werd bevólen, en in de kamers van Mouten werden neg twee taxi- ladingen allerlei koopwaren ontdekt. In bet nauw gebracht, bekende Mou- ton, dat alles gestolen was- in een wa renhuis aan de place Saint-Lambert, door den nachtwaker zelf van het huis, die de w-aren in een naburige straat bracht, waa-r MauJon en nog twee me deplichtigen ze weghaalden. De kerels werkten in het groot en hadden zelf een auto te hunner- beschikking. De gfdïsche bende is aangehouden. De reeds gepleegde diefstallen zijn zeer belangrijk. KONINKRIJK BELGIE MINISTERIE VAN KOLONIËN Negende snede. Bruine biljetter» Toegestaan door de w?et van 29 Mei 193 5 Voor de negende snede, welke 50.000.000 ■frank bedraagt, zijn de biljetten verdeeld in 10 reeksen, dragend de letters A.B.C.D.E.H.K.L.M.P. In elke. reeks zijn de biljetten genummerd van i tot 100.000. Aantal loten 111.131. Bedrag van de loten 30 müSioen frank, verdeeld als volgt 1 lot van 5 millioen fr. 5.000.000 5 loten van 1 millioen f. 5.000.000 5 loten fr. 500.000 fr. 2.500.000 Deze 11 loten zijn door het, toeva» aan te duiden onder de 10 reeksen. .10 loten fr. 100.000 fr. 1.000.000. (1 lot- per reeks): 10 loten van 50.000 fr. .500.000 (1 lot per reeks) 100 loten van 10.000 fr. 1.000.000 (10 loten per reeks) 1000 loten van 2.500 fr. 2.500.000 (100 loten per reeks) 10.000 lóten van 250 fr. 2.500.000 (1.000 loten per reeks)! 100.000 loten v. honderd fr. 10.000.000 (10.000 loten per reeks). De biljetten aan den prijs van 50 fr. zijn verkrijgbaar in de banken en post kantoren, bij de wisselagenten en aan de winketten van de Koloniale Loterij, 56 Gulden Vlieslaan, te Brussel. Geen fiskale afhouding op de loten. N. B. De trekkingsverrichtingen en én betalingsvoorwaarden zijn dezelfde als deze in voege vanaf de 2e snede. Zeer belangrijk bericht De verdeelingswijze van de loten zal zekere veranderingen ondergaan van af de 10e snede, zonder dat nochtans het totaal bedrag van deze verdeeling (30 millioen) gewijzigd wordt. vatte de vrouw, ik geloof stellig, dat bittere armoede haar moeder uit bare woonplaats heeft verdreven, want zij is van gebrek op den openbaren weg in een andere gemeente omgekomen en toen heb ik het kind tot mij genomen... Mijne kinderen zien haar voor hunne zuster aan en de broeders van mijnen man hebben- haar lief als -hun eigen kinderen. - Weet gij geene andere bijzonder heden omtrent het kind Neen, mijnheer, en het kind weet ook zijne afkomst niet. Mijn moeder heette evenals ik,. Madeleine, zegde het meisje nu. Noirot ging zitten en nam haar op zijne knieën. Zeg, Madeleine, gij hebt op' uwe' tochten wel eens schoone winkels met allerlei speelgoed gezien, niet waar Het kind sloeg blijmoedig de o-ogep iop en riep overluid. Ja Ja Welnu, in den eersten den besten winkel zal ik voor u koop-en wat gij wilt; op voorwaarde dat gij mij op alle vra gen antwoordt. Alles... mijnheer Dat beloof ik u, spreek maar... Ook een pop De schoonste die er ie krijgen is.: Èn een prachtige ceinture Ja met goud versierd. En... maar ik durf niet meer? zeggen... Een groote paraplu voor» moeder Marthon. Een groote paraplu voor en ei} een kleine voor u» tVeryolgt^

De Volksstem | 1935 | | pagina 2