Hei Plechtig Triduum te Lourdes 26 Een huwelijkszondvloed te Rome De Aardbeving te Formosa Belangrijke Kerkstraat, 9 en SI Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Vrijdag (PRIL 1935 Het Economisch Herstel Een bezoek van het Gerecht LEGERNIEUWS Sprekend Papier Koloniale Loterij XXXXIa JAARGANG; NUMMER 96 publiciteit buiten bet Aixoad, AALSÏ a Agentschap HAVA3, Adatf MazJaaa U. tö g£uise| Rue de Ricfceldp. £«xUf .-» Sank Butding/Kingswa*. 2Q Rondres W, C. 2« Marcelliiius Zoaop4,42 Zou af 6,50 L. K. 26 N. M. 2 TE ROME Afscheidsgehoor Dinsdag morgen lieeft Z. H. de Paus i.m Zijne private bibliotheek de leden ontvangen van de Pauselijke zending te Lourdes, die Hem voorgesteld wer den dotor Z. H. Em. Kardinaal Pacelli Staatssokretaris: Mgr Ottavianï, Mgr Confalonieri, Mgr Fonfenclle, Mgr Gr#- 110, MM. G.uillenzi en Lambert, geheime kamerheeren; prins Napoli di Rampol- la, edelwacht, Mgr Rossignani en com- jiioilor Rossignani, edelman. De Heilige "Vader vatte Zijne wen- schen samen in het liturgisch woord «Deus sit in i Lepe re vestro». Hij zegen de den Kardinaal-Legaat en zijn gevolg, tevens de volle hoop uitdrukkend dat het triduum van Lourdes eene zoo bui- t-qnigewone bron van gratie-s zal wezen als de groote gebeurtenis welke het zal bekronen. Zich richtend tot Z. H. Em. Kardi naal Pacelli, herinnerde de H. Vader den rouw waarin hij gedompeld is dioor het afsterven van zijn broeder, daags vóór •hij naar Lourdes zou afreizen. Z. H. .voegde er onmiddellijk aan toé dat de Goddelijke Voorzienigheid de zware be proeving heeft willen temperen door de oneindige vertroostingen van de Onbe vlekte. Een laatste zegen bes-loot deze korte doch indrukwekkende plechtig heid. Aankomst van Z. E. Kard. Pacelli op Fransch grondgebied jVinlimille, 24 April. De pauselij ke afvaardiging naar Lourdes-, met aan het lioofd, kardinaal Pacelli, is Frankrijk aangekomen, Woendagavond, in de statie te V intimi lie. M. Louis Ma ritt, vertegenwoordiger van de president en van de Fiiainsche regeering heette den legaat welkom. Soldaten boden 'de wapens. De pauselijke hymne en, de Marseillaise, weerklonk. In zijn aanspraak verheugde de h. Marin zich over het geluk dat hem te beurt vailt, den kardinaal te mogen, be groeten. Frankrijk, zegt hij, is fier over uw komst en het hoopt dat U de beste herinneringen zult mede dragen. Kardinaal Pacelli, de rede van, M. Lomis Marin beantwoordend, drukte zich uit als volgt Laat me toe te zeggen, h. Minister, hoe ik getroffen ben door het zoo hoffe lijk onthaal vanwege de Fransehe re- geeriiLg, die om ine te verwelkomen een liarer meest geëerde leden afvaardigde. Ik beni er echter niet door verrast daar ik le goed de bronnen van edelmoedig, heid en adel ken van een natie die zoo terecht, de naam verwierf van oudste -dochter der Kerk. Vinden wij in dit land, zoo riijk aan heldenmoed en heiligheid niet een uitzonderlijke dosis van gees telijke waarden, waarop Uwe Excel lentie onlangs nog in zoo gelukkige bewoording-en beroep deed De feestten jvan Lourdes- gaan er ons een nieuw bewijs van geven en zullen er toe bij dragen, met de gratie Gods, tot de al gemeene opwekking van den wil en het geweicu waarin de beste waarborg te vinden is voor eendracht en vrede. In deze gevoelens van vertrouwen en bewondering, bid ik u, Excellentie, aan den h. President, aian den h. eerste minister en aan al uwe collega's- mij pe eerbiedige en erkentelijke hulde aan le bieden. Ik wensch u persoonlijk ge luk alsmede .uiw dierbaar groot vader land. Een telegram van Kard. Pacelli aan NI, Lebru.n Van Niza uit, heeft de. Pauselijke Legaat volgende telegram aan den pre sidont der republiek gezonden Bij het betreden van den Fran- schen grond, houd ik er aan mijn dankbaarheid te beluigen voor de har. lelijkheid waarmee het Fransche gou vernement mij heeft willen verwelko men en voor de hoffelijkheid van bur gerlijke en militaire overheden. Ik hen gelukkig aan Uwe Excellentie de ver zekering te geven, dal, ik tijdens mijn {verblijf te Lourdes, de vurigste wen- (schcn zal -koesteren voor het heil van Frankrijk en den Goddeljljken Zegen teal vragen over de vereenigde pogin gen tot .a'lgeheele wereldvrede. (get.) Pacelli. Van den anderen kant heeft de kar-l diroaal nog een telegram gestuurd aan' M. Pierre Laval, Mgr. Gerlier en Kard. Verdier. TE LOURDES De Kardinaal-Legaat en zijn gevolg zijn heden Donderdag morgen te 11 uur 40 i.n de statie te Lourdes aangekomen. Van Dinsdag reeds is- er een groote volkstoeloop' in het Wonderoord en Woensdag nam de toevloed aanzienlijk toe. De 750 Bernade-ttes van Parijs be- vindeini zich reeds sedert Zaterdag te Lourdes-. Verwacht worden de gewezen Keizerin Zila, haire kinderen, haar broe der Prins Xavier. De Prinses .van Sak sen en de familie van Orleans-Bragan- za zijn reeds daar. De Koning en de Koningin dér Bel gen hebben aap; Z. H Exc. Mgr Gerlier Bisschop van Tarbes* en van Lourdes; laten weten dat een hoveling de scliootn- ste bloemen der serrep van Laeken zal aanbrengen voor het triduu/m. En ne vens de geurende bloemen zal de gan- sclie wereld aan den Gioddelijken Ver losser garven bieden: van gebeden, van offers, v:an miissen en van vurigie kom- munies, welke door de H. Maagd zullen neergelegd worden aan de voeten van haar Goddelijken Zoion. De eerste plechtigheden te Lourdes Lourdes, 25 April. De kardinaal legaat, is heden Donderdag te Lourdes aangekomen. De bisschop van deze stad de kardinalen, prelaten, burgerlijke'' en militaire overheden waren bij de aan komst aanwezig-. De maire van Lour des hield een toespraak waarna Kard. Pacelli zich door de rijkbesmukte stra ten naar bet bisschoppelijk paleis be gaf. De landau waarin hij mot derf bis schop van Lourdes, de prefect van Tar- bes en den burgemeester plaats nam was door ruiters omgeven. De liturgische verwelkoming ge schiedt te 3 u. Kardinaal Van Roey, primaat van België draagt te 4 u. de pontificale Mis op als opening van het Triduum. DE BELGISCHE BEDEVAARDERS ONDERWEG LOURDES. TE PARIJS Men nve-ldt Woensdag uit Parijs f Zooals aangekondigd, is de Belgische bedevaart van de Bonden van het H. Hart, Woensdagvoormiddag, naar Lour des vertrokken, waar de talrijke deel nemers' het plechtig truduium zullen volgen voor bet sluiten van liet II. Jaar. De Belgische pelgrims hebben echter hunne reis enkele uren onderbroken te Parijs, waar ze 's namiddags te 4 uur, op een roerende plechtigheid aanwezig waren in de prachtige H. Hartbasiliek, op de hoogte van Montmartre. Het piontifikale lof werd gezongen doo~r Z. H. Exc. Mgr Kerkhof s;, bisschop van Luik, met assistentie van Z, E. Kan. Rooze, uit Brussel, als diaken, en Z. E. H. Van Opstal, pa sloor te Borgerhout als onderdiaken. De groote kerk, waar de Vlaamsche bedevaartgangers' onder groote belang stelling met twee en twintig autocars aankwamen, was proppensvol. Twee sermoenen maak/tien diepen in druk. E. P. HenVaux, S. J.. sprak in 't Fransch. E. P. De Clippele 'sprak in het Nederljafndsch en deed nl. een treffende vergelijking tusschen de onlangs ge houden, besprekingen van Stresa, en de gebeden die thans uit Laurde-s' zullen ten hemel stijgen voor het behiouden van den vrede. Spreker drukte er ook op welke zware verantwoordelijkheid alle katholieke getoovigen! dragen en in 't biljzonder de leden van -de Bonden van het II. Hart, in het beantwoorden aan den oproep van den Heiligen Vader. Dit alleen wijst op de groote beteekenis vam; de plechtigheden die, drie dagen en drie nachten lang., te Lourdes zullen plaats hebbep. Te 18 uur zijn de Belgische bede vaartgangers met twee s-peciale tremen uit Parijs naar Lourdes afgereisd. Herdiscc.nteering en Wa.arborgdienst In de r-egeeringsverklaring werd de oprichting aangekondigd van een Her- di'S'eoniLeering- en Waarborgdienst, die de banken, welke tijdelijk in moeilijk heden verkeeren, ruime en verdere ge legenheid ^ou gevem om hun bezit te gelde te m,aken. Ook de nijveraars die in deze crisisperiode geen do-el Lr effen den steun: kunnen vinden, zouden zich tot dezen diens!, kunnen wenden. De Dienst voor Economisch herstel houdt zich thans bezig met de voor bereiding van de oprichting van dit or ganism e. De Herdisconteering- em Waarborg dienst z-ou opgericht worden voor een tijdperk van vijf jaar. Hij zou alle ere- dietverrichtingen kunnen doen en al de mogelijke waarborgen voor zijn voor schotten -mogen eischen. De disco-fito- voet zou mi et met meer dan een pro cent den discontovoet van de Nationale Bank m|ogen overtreffen. 'Hel nieuw orgiainjisme, dat zal be schikken -over een privaat kapitaal, dat zal ingeschreven worden door de b'an- ken en de depositobamken, zal beheerd worden door een ooi Lege van zes be heerders, waarvan een te benoemen door dem dienst voor Eo. no mis oh Her stel, een door den minister vam Finan cien, een door de Nationale Bank, en de drie overige door de aandeelhouders. De Nationale Bank zal belast worden met het beheer van die instelling. 2353 paartjes; Zij kregen elk 500 lire Op tweedien Paaischdag heeft Rome een waren huwelijkszondvloed beleefd; niet minder dan 2353 paren weerden op dien eenen dag in den echt verbonden. Tromvgeld behoefde niet te worden' be taald. Integendeel, iedere bruidcg'oim kreeg -een bankbriefje van 500 lire toe, plus een portret van Mussolini, en voor elke bruid wareni er suikerboonen- met-amandelen en ruikertjes lentebloe men, benevens het advies om een groet gezin te vormen. Immers deze massale Paaschtrouwerij w;as door Mus-solini ingesteld om de daling van het gehoor- teciijfer te bestrijden. Al heel vroeg in den morgen waren de kerken stampvol bruiden, bruide goms cn familieleden -en de politie moest er aan te pas komen; om de orde onder al die opgewonden lieden te hand haven. Alleen goede fais-cisten kwamen in aanmerking voor een hu,wel ijk-me t- staatsuitkeering. De jongste hunner was 16 jaar, de-oudste 30 jaar. «Vroeg trouwen, cn een groot gezin» is een fascistische leuze. Dc omslagen met inhoud werden uitgedeeld in het hoofdkwartier der partij, dat met vlag gen was versierd en waar men hard had gewerkt om de 2353 ruikertjes bijtijds klaar te krijgen. iDe meeste bruidegoms' waren in het zwarte hemd verschenen. In de kantoren van «Renovation» te Antwerpen^. De h. Bareel, ondervoorzitter bij de Brussels'che rechtbank vam -eersten aanlog, belast met het rechterlijk on derzoek inzake de verantwoordelijkhe den in verband met de aanleiding tot de devaluatie van onze -munt, lieeft on derzoeksrechter Malgaux, en verschei dene officieren vam de rechterlijke po litie, Woensdagnamiddag vergezeld, toen zij afstapten in de kantoren van het weekblad «Rénovatioiri», aan de Isa- bellalei te Antwerpen. Een onderzoek is' namelijk gaande wegens de overtreding van sommige be palingen van de wet/geving betreffende de handelsvennootschappen. De onderzoekende magistraat legde beslag :op een groot aantal dokumenten, die naar hel justitiepaleis vveraen over gebracht. Naar verluidt zoo echter hoofdzake lijk de hand gelogd zijn op oude num mers, die betrekking hebben met een veldtocht daar liet. blad in den- jongsteu tijil op financieel gebied gevoerd. Een zestal woken geleden bracht het -gerecht reeds een eerste bezoek aan de lokalen van het blad. Over de indeeling der Miliciens der lichting 1935 in de verschiilige korpsen 6n diensten Door Ministerieele Omzendbrief van 16 dezer, wordt aani al de militaire over heden kennis gegeven van de inde-eling der lichting 1935 kil de verschiilige korpsen en diensken, rekening houdend van, den diensttijd welke zij moeten vol brengen. Hieronder een uittreksel van dien Ministerieelen Omzendbrief a) 9795 miliciens zijn aangewezen om 12 of 13 maanden dienst te volbren gen èn hebben aangevraagd om: in de Fransche taal onderricht le wóirden. Diegenen welke hiervan 13 maanden dienst moeten uitdoen, zijn deze aan geduid voor de regimenten ruiterij en het regiment ves-tingtroepen van- Luik. b) 9132 miliciens zijn insgelijks aan gewezen om 12 of 13 maanden dienst te volbrengen en hebben aangevraagd in de Vlaannsche taal onderricht, te wor den. Moeten 13 maanden- dienst uitdoen, deze aangeduid voor oe regimenten rui terij en de toereden artillerie. c) 6004 miliciens moeten 8 maanden dienst volbrengen en zullen .onderricht worden in de Fr a rast he taal. d) 9875 miliciens moeten 8 maanden dienst uitdoen en zullen onderricht worden in de Vlaamsc-he taal. e), 123 miliciens welke 12 maanden dienst moeten; volbrengen zullen hun ne -opleiding in de Duifsche taal a-an- leeren, alsook 157 miliciens die maar 8 maanden dienst moeten volbrengen. f) 252 miliciens die erkend werden als bijzonder geschikt voor zekere ffïen- s'ten, moeten 12 maanden dienst uit doen en hebben aangevraagd om in de Fransche taal onderricht te worden. g) 374 miliciens werden erkend als bijzonder geschikt voor zekere'diensten, deze moeten 12 maanden dienst uitdoen en hebben aangevraagd om in de Vlaam sche taal onderricht te worden. h). 167 miliciens die 8 maanden, dienst moeten uitdoen en 411 die eenzelfden diensttermijn moeten uitdoen, werden geschikt, bevonden voor zekere bijzon dere diensten en zullen, de eersten in de Fransche taal en de tweeden in de yiaams'che taal onderricht worden. De bevelhebbers der wervingsburce- 10 zullen nu overgaan tot, de indeelin der manschappen, rekening houdend van de voorschriften bepaald in de wet op de t.oiepassing der militaire wet, de werving en dienstverplichtingen. Zij zullen ook trachten de miliciens in de garnizoenen te plaatsen, zoo dicht mogelijk bij hunne verblijfplaats ge vestigd. Vooir het regiment vestingtroepen van Luik zullen zooveel mogelijk de manschappen aangeduid worden die in de "omgeving van Luik, en indien mo gelijk, niet verder dan vijf kilometer van de foirten verblijven. De dossiers", bevattende de inlijvings- s'tukken der rruilitieplichtigen, zullen voor 15 Mei aanstaande aan de korpsen en diensten overgemaakt worden. Na de verschrikkingen van do aard- bevingsramp wordt Formosa thans ook nog bedreigd door hongersnood, ter wijl men vreest, dal door den noodtoe stand, waardoor duiizenjdcn mcnschen. dakloos' zijn geworden, epidemiën zul len uitbreken. Reeds is opdracht gege ven zoo snel mogelijk in het puin naar; de lijken te zoeken en deze onmiddellijk; te begraven, teneinde besmettingsge vaar .Ie voorkomen. De geneesheeren en verpleegsters verrichten s-taaltjes van. heldenmoed. Een geheel legerkorps helpt mede aan hel opruimen van hét puin en de verzorging van de gewon den. De Iroepen hebben het echter zeer. moeilijk liet binnenland te bereiken'. IIoc groot de aldaar aangerichte ver woestingen zijn kam nien nog slechts hij benadering schatten. Volgens do verhalen van de gevluchte boeren- inoet de ramp in de binnenlanden verschrik kelijke gev-dlgien hebben gehad. Volgens een officieel verslag, dat van Formosa te Tokio ontvangen is, zijn thans alle doioden, en gewonden tenge volge van de aardbeving te voorschijn gehaald. De lijken zijn onmiddellijk be graven, terwijl aan cle gewonden de noodige z-oirgen zijn besteed. Volgens de laaitste mededéeling van de politie is de balans van de aardbe ving als volgt .op te maken 3.185 doo- den. 9.215 zwaargewonden, 1.415 licht gewonden, 6 vermisten. 15.292 huizen' geheel verwoest, 15.457 huizen -gedeel telijk verwoest en 7.816 huizen bescha digd. IN FRANKRIJK Ter bescherming van de Oost- en Noord-oostelijke grenzen Parijs, 24 April. De Parijsche «Matin» kondigt volgend telegram af De troepenbewegingen worden voort gezet langsheen de Oost- en Noord- O-os'telijke grenzen van Frankrijk, in uilvoering van de orders van den mi nister van oorlog. Twee compagnies van bet 91ste voet volk-regiment voorkomende van de gar nizoenen van Slenay en van Mézières werden naar Give-t, nabij de Franscb- Belgischc grens gezonden. Een 'ba.tailloii van het 27ste voetvolk regiment van Dijion is te Montmedy aangekomen, waar de effectieven ver deeld werden t.ius'schen de hoeve Saint- Marie en de hoeve van Ratentout. Militaire treinen voerden naar den sector Morvillars-IUfurth, nabij dc Zwilsersche grens, elementen van het 6de voetvolk-regiment en van liet 1ste regiment genie van Besancon en een contingent van het 35s-te voetvolk-re giment van Belfort werd naar de streek Mulhouse gezonden. In dezelfde streek, rond Keinbs, langs den Rijn, is reeds het 3de bataillon van het 8sfe Marokkaansche regiment ti railleurs van Auch. Een rtiarsch-bataillon van do 5de voetvolk-divisie, samengesteld uit deta chementen van Caen, Le Havre, Rouen, Saint-Lo on Cherbourg, werd overge bracht naar T kamp van Sissonne, om van daaruit naar de Ardennen gestuurd te worden1 Parijs, 24 April. Het betreft pa pier, dat bet geluid overbrengt -gelijk een plaat van eboniet, aldus de Temps, die erbij voegt., dat twee Russische in genieurs' hot uitgevonden hebben. Dank zij hun t.oestel kunnen alle klanken op fotografisch papier aangeleekend, ge reproduceerd worden. De papierstrook schuift voort als liet lint op een schrijfmachien achter een opening, waardoor de si raai van een' electrische lamp dringt, welke binnen in het instrument is aangebracht.. On der werking van dezen straal reprodu ceert, de band het geluid op folo-ele- nnent» De lichttrillingen vervormen: zich met toehulp van dit element in electri- schen stroom, welke op zijn beurt den kla.nk te voorschijn roept. Het «spre kende papier», dat langer dan een uur de klanken registreert, zal maar vijf roebel kosten en het toestel, dal het ge- luid weergeeft, moet. op ongeveer 100 roebel bomen. KONINKRIJK BELGIE MINISTERIE VAN KOLONIËN Negende snede. Bruine biljetten Toegestaan door de wel van 29 Mei 1934 Voor de negende snede, wrelke 50.000.000 frank bedraagt, zijn de biljetten verdeeld in 10 reeksen, dragend de letters A.B.G.D.E.H.K.L.MLJIn elke reeks zijn de biljetten genummerl van 1 tot 100.000. Aantal loten 111.131. Bedrag van de loten 30 müliosn frank, verdeeld als volgt 1 lot van 5 millioen fr. 5.000.000 5 loten van 1 millioen f. 5.000.000 5 loten fr. 500.000 fr. 2.500.000, Deze 11 loten zijn door het, toeval aan te duiden onder de 10 reeksen. 10 loten fr. 100.000 fr. 1.000.000 (1 lot per reeks)] 10 loten van 50.000 fr. .500.000, (1 loc per reeks)j 100 loten' van 10.000 fr. 1.000.000 (10 loten per reeks) 1000 loten van 2.500 fr. 2.500.000 (100 loten per reeks) 10.000 loten van 250 fr. 2.500.000 (1.000 loten per reeks)] 100.000 loten v. honderd fr. 10.000.000 (10.000 loten per reeks) De biljetten aan den prijs van 50 fr. zijn verkrijgbaar in de banken en post kantoren, bij de wissclagenten en aan de winketten van de Koloniale Loterij, 56 Gulden Vlieslaan, te Bruss?l. Geen fiskale afhouding op de loten. N. B.- De trekkingsverrichtingen en én betalingsvoorwaarden zijn dezelfde, als deze in voege vanaf de 2e snede. Zeer belangrijk bericht De verdeelingswijze var. de loten zal zekere veranderinge-n ondergaan van af de 10e snede, zonder dat nochtans het totaal bedrag van deze verdeeling (30 millioen) gewijzigd wordt.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1