Het Plechtig Triduum te Lourdes Het N.I.R. Kost ons Jaarlijks 23 MILLIOEN Opening der Wereldtentoonstelling te Brnssel 27 de aankomst ?an Kard. Pacelli te Lourdes Grootsche en plechtige ontvangst Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag APRIL 1935 50 duizend Bedevaarders wonen de eerste plechtigheden bij Uil de Vafikaansche Siad UIT ONZE KOLONIE Aan dit schandaal moet een einde komen... Programma van Zaterdag 27 April EXXXXIe JAARGANG .NUMMER 97 Publiciteit buiten bet Arroad, AALSX S Agentschap BAYAS, Adoli Milten ih te Souael Rue te RicJteleg. Perl!Raak Buiding ^Klngswap. JO tondres W. <0. t, II. Aiiastasus Zon op4,40 Zon af 6,57 N. M. 2 E. K. 10 Nadere bijzonderheden f Lourdes, 25 April. Zijne Eminen- [lie Kardinaal Pacelli, die den H. Vader He Lourdes» vertegenwoordigen zal bij bet straks plechtig te openen triduum jtot besluit, van het H. Jaar, is. te Lour- ides aangekomen:. Precies 11.40 uur [Fransche tijd kondigden de saluutscho tten het binnenrijden van den specialen jtrein aan. Op het perron waren ter verwelko ming aanwezig de heer Vie, prefect van Ide Boven-Pyreneën, als vertegenwoor diger van de Fransche regeering en Mgr jüerlier, bisschop van Lourdes Laatstgenoemde was omgeven door de Kardinalen Van Roey, Verdier en Bi- net en den nunliuë te Parijs, Mgr. Ma- iglione. Achter de prefect hadden zich geschaard de meest bekende katholieke isenatoren en kamerleden en de hooge jmilitaire en burgerlijke autoriteiten. Bij het langzaam binnenrijden van den trein speelde een muziekkorps de (Paus hymne. Na een zeer harteliijke begroeting jBtebreed de legaat, gevolgd door zijn ill of houding", naar de ontvangstzaal van bet station, waarvan de igroote hall Schitterend met bloemen en palmen was (versierd door de Fransche spoorweg maatschappijen. In de groote ont- (van-gstzaal was een klein podium aan- Igebracht,. waarop de legaat plaats nam met aan weerszijden Mgr Maglionc, Mgr Gerlier en de aanwezige kardina- len. Alle reeds te Lourdes aanwezige aartsbisschoppen, bisschoppen en ge mijterde abten waren den legaat komen afhalen en» hadden in het middehgedeel te der ontvangstzaal plaats genomen. Daaromheen bevond zich een aanzien lijk gezelschap van burgerlijke en mi litaire autoriteiten en onder hen maak ten vooral de staatiegewaden van de Ma.Uezerridders en van de ridders van bet II. Graf een zeer kleurigen indruk. Terzijde van de estrade had zich de gemeenteraad van Lourdes opgesteld Bol geheel leverde 'n zeer schoone aan blik. De kardinaal-legaat had een vrien delijken groet, voor iedereen. Namens de regeering werd de Kardi naal TOegesproken door den prefect Vie die in hartelijke bewoordingen den kar dinaal het welkom toeriep YervoLgens heeft de burgemeester, namens» de stad, die het v-oorrccht heeft 'de heiligdommen op haar grondgebied .ie hebben,, een woord van welkom na mens de burgerij gesproken. De kardinaal beantwoordde de beide redevoeringen met een zeer hartelijk woord, waarin hij de groote blijdschap uitsprak van de vertegenwoordiger van 'liet Iloofd der Kerk bij de ontvangst, hem hier in Frankrijk bereid. Als de stoet naar builen treedt, pre senteert de militaire eerewacht het ge weer en s/peelt een muziekkorps di Marseillaise. De stoet, die dan gevormd wordt, is ze-er indrukwekkend. Hij wordt geopend door een peloton huzaren uit Tarbes. Eenige honderden meisjes in blauwe uniformen met witte barets en het in- siigne van de Bernadetles van Parijjs gaan de reeks jeugdverecnigingen voor- af. Dan komen de corporaties van Lour des en vervolgens de vaandels der ver schillende nationale bedevaarten en van de vereenigingen van Lourdes. Een groot escorte cavalerie opent vervolgens- den ofl'ieieclen stoet. De dau a La daumont bespannen met vier van de Pyreneën-paarden uit de stoe terij, van (Oud-onderstaatssecretaris Se nator Fould wordt gereden door jon gens uit de Lavedanslreek in luin aar- genover den legaat Mgr. Gerlier geze ten is met naast zicy den prefect van de brandardiersorganisatie van Lourdes. Het ataatierijt.uiig is omgeven door een eerewaoht van ruiters en door ca- valerie-officieren te paard en wordt weer gevolgd door een piket huzaren. Vervolgens komen nog een drietal landauers met het gevolg van den kar dinaal-legaat en met de andere kardi nalen en den nuntius. Dan volgen een dertigtal auto's met de aanwezige prelaten1, terwijl de stoet wordt besloten met de auto's der aan wezige senatoren en Kamerleden en der Maltezer ridders en der ridders van het H. Graf en een aantal bekende Fran sche katholieke persoonlijkheden. Langs den weg dien, de stoet neemt is het zwart van de menschen. De Kardi- naa'l-legaat wordt langs liet geheele parcours geestdriftig, toegejuicht met de kreten Leve de Paus», «Leve de Kardinaal-Legaat». Op sommige pun ten kan de stoet ondanks de voortreffe lijke veiligheidsmaatregelen, die geno men zijn, zich moeilijk voortbewegen, zoo zeer is de menigte van duizenden pelgrims' in geestdrift en jubel. Omtrent kwart voor een -bereikte Z.H Em. het ch&lel episcopal, ziljn resi dentie tijdens de Lourdes-dagen. Welk een schoon schouwspel de in tocht van den Kardinaal-Legaat ook geweest moge zijn, veel indrukwekken der belooft hedenmiddag om drie uur de liturgische ontvangst te worden. Het weer, dat gedurende den geheè- len ochtend wanhopig slecht is ge weest met zwaren regenval, is tegen half twaalf wat opgeklaard en tijdens den intocht van den Kardinaal brak zelfs de zon door. De bladen begroeten met blijdschap den Paus-gezant op Fransohen bodem, De «Excelsior» constateert, dat Z. H Paus, door Frankrijk uit 'te kiezen voor de solemneele smeekingi om; den wereldvrede, en kardinaal Pacelli af te vaardigen, een blijk va-'n vertrouwen heeft gegeven in de republiek, haar re geering en het Fransche volk. Iï>e Figaro wijst erop, dat de plechtigheden te Lourdes', Frankrijk en den H. Stoel gelegenheid bieden, om de geestelijke en de diplomatieke ban den, welke hen vereenigen,andermaal te bevestigen. De eerste ceremonieën i,n de Rozenkranskerk en aan de Grot dige blauwe en roode dracht. Het rijtuig wordt voorafgegaan door al de gidsen van het boven Pyreneën- gebied in hun typische uniformen. In de lamdau heefl ter linkerzijde van den kardinaal-legaal de prefect der Boven Pyreneëu plaats genomen, terwijl te- Lourdes, 25 April. Ziehier enkele berichten over de grootsch openingsplechtigheden van het Tri duum, Donde-rdagnamiddag, namelijk over de redevoeringen in de Kerk van den H. Rozenkrans uitge,s/proken wan. neer dë stoet van den Kardinaal-Le gaat, uit het bisschoppelijk paleis ver trokken, aldaar was aangekomen. De duizenden aanwezigen hoorden eerst, na prachtige lofzangen, het afle zen door Mgr. Fontenelle van den pau selijken brief Kardinaal Pacelli aan snellend als Kardinaal Legaat. Daarna nam Mgr Gerlier het woord om Pius XI te danken de heerlijke slui ting van het H. Jaar te Lourdes te heb ben bevolen. Mgr Gerlier dankte ook Z. H. Kardinaal Pacelli, niettegen staande een pijnlijken rouw, naar Lourdes te zijn gekomen. Het Triduum, voegde de bisschop van Lourdes er aan toe ia als een helder licht en een belofte van vrede te mid den de sombere, wolken die in den he mel dreigen. Dan dankte ook Kardinaal Pacelli,ën nieuwe zangen weerklonken, gevolgd van een indrukwekkende stilte terwijl gewestelijke /de Kardinaal-Legaat aan duizenden nedergeknielde geloovigen den pau- seliijken zegen gaf. Daarop ging de stoet naar de grot, waar aanstonds de Heilige Missen aan vang namen, die gedurende drie dagen en drie nachten zullen worden opge dragen. De plechtigheden ten besluite van het H. Jubeljaar De plechtigheden ten besluile van hel H. Jubeljaar zullen Zondag middag in tegenwoordigheid van den HeilTgen "Va- der worden geopend met een toespraak door Z. II. Em. Kardinaal Laurentt. Na deze openingstoespraak zal het Aller heiligste ter aanbidding worden uitge steld. Afwisselend zal vervolgens wor den gezongen en gebeden-. Aan het slot van de plechtigheid zal het «Te Deum» worden gezongen, waarna de zegen met het Allerheiligste zal worden1 gegeven. In afsluiting op deze plechtigheid zal de Heilige Vader den Pauselijken zegen geven, welke ceremonie op een golf lengte van 50,26 meter zal worden uit gezonden door het Yatikaansche radio station. In de St-Pieter wordt de zegen om 17 uur 30 gegeven. Een uur later zal de Heilige Vader en Zijn bibliotheek uit de apostolische-n zegen aan de ge heele wereld schenken. St-Franciscus van Paola Overbrenging der relikwieën .naar zijn geboorteplaats Op den eersten Mei zuil len de -reli kwieën van den H. Franciscus van Pao- la naar Napels worden overgebracht, wa,ar ze met grooten luisteT door den Aartsbisschop van Napels, Z. H. Em. Kardinaal Ascialesi in tegenwoordigheid van den Prins en de Prinses! van Pie mont zullen worden ontvangen. In processie zullen vervolgens de re likwieën van den heilige naar de zooge naamde «Capella Aragonën-se» worden gebracht, waar ze drie dagen ter ver eering zullen worden uitgesteld. Gedu rende die dagen zullen tevens grootsche kerkelijke plechligheden worden gehou den. Na beëindiging hiervan zullen de relikwieën naar het kleine Zuid-Ita- liaansche dorp Paola., de geboorteplaats van den- heilige, w.orden overgebracht. Het indexcijfer met 8 punten gestegen Luidens een verklaring van den lieer Van I.sacker, miuister van Economische Zaken, is liet indexcijfer voor April, dat weldra zal worden bekend gemaakt, met 8 punten gestegen, Op 15 April bedroeg het 629, tegen 621 voor de vorige maand. Dit getal is een gemiddelde voor het geheele land, Men weet dat de verhooging verschilt van streek tot streek. In Luxemburg is zij nagenoeg ongevoelig, namelijk slechts 1 punt. De verhoo ging bereikt een maximum in Limburg, namelijk 17 punten, zulks tengevolge van de grensaan- koopen. Anderzijds boekt de provincie Namen een verhooging van 4 punten. Luik 8 punten, Hene gouwen 6 punten, West Vlaanderen 9 punten, Brabant 7 punten en Antwerpen 8 punten. Te Gent is er een verhooging van 13 punten, De vorige maand bedroeg het indexcijfer er 587 en nu bedraagt het 600. Te Aalst bedraagt hel nu 602, te Hoei 601, te Nijvel 603. wat nog altijd lager is dan het algemeen indexcijfer voor het geheele rijk. Sedert December was er een verlaging van het indexcijfer met 45 punten en de minister meent dat er verscheidene maanden zullen ver- loopen, alvorens dit peil opnieuw wordt bereikt. In de maand Januari werden in Bel gië en in Kongo 54 nieuwe nijver heids- en handelsmaatschappijen ge sticht, die in totaa'l een kapitaal verte genwoordigen van 347.441.000 fr. Hieronder telt men 20 handelsfir ma's 10 banken of verzeker ingsmaat schappijen, 4 firma's voor den handel in voedingswaren, 2 textieliondernemin- engi, 2 ceramiekfabrieken, 1 metaalfa- briek en 1 fabriek vóór mechanische konslrukties. In Januari werden ook 24 koiopera- tieven opgericht met in totaal een ka pitaal van 714.000 fr. Leopoldslad. Te Leop-oldstad zijn er thans» 1388 woningen, waarvan 857 betrokken en 531 ledig zijn'. Het. aantal aan de kolonie toebeboo- rende bewoonde huizen is 307; 41 slaan ledig;. 550 laan partikulieren toebehoo- rende huizen zijn betrokken en .490 zijn onbewoond. Verleden jaar waren er te Leopold slad 1398 huizen, waarvan 291 betrok ken door koloniale agenten en 54 ande re woningen, toebelioorende aan de ko lonie stonden ledig. Er waren toen 585 taan .partikulieren toebelioorende be woonde en 463 onbewoonde huizen. Leopoldslad. Do goeverneur-ge- neraal heeft bijzondere uitvoerrechten vastgesteld voor cacao, palmolie, no ten, koper tin, hout, koffie, hoorn, goud, diamant, edelgesteente, enz. Met ingang van 1 Mei a.si. zijn zij van kracht. Leopoldslad. De Kamer van Koop handel had gevraagd de nieuwe uit voerrechten slechts, maar, de datum van 1 Mei blijft behouden. SCHANDE SCHANDE'- 3 MAAL SCHANDE «De Standaard» schrijft Verbluffend zijn de onthullingen van senator De Spot, verslaggever, tijdens de besprekingen in den Senaat over de begrooting van P.T/T. en die wij .heb ben meegedeeld. Vinnige kritiek kwam reeds» in de Hoeige Vergadering tot uit ing en de h. De Spot zelfs was niet malsch in zijn oordeel over heb wan beheer yaiu het N.I.R. Ziljn verslag vertelt ons eenige stich tende bijzonderheden over de belang rijkheid van het personeel dezer inrich ting, in een leger van 216 man. Geen parasiet-insitel'lin'g die zoo vraatzuchtig aan de staatsruif kan eten. Het is merk waardig hier nog even een overzicht te maken. Het orkest bestaat uit 89 muzikanten, die over drie afzonderlijke orkesten, respectievelijk van 43, 31 en 15 leden, worden verdeeld. Daarbij komen wel licht de geleigenheidsimuzikanten, die bij de eene of andere uitvoering het symphonisch orkest moeten versterken. Het personeel van den technischen dienst beslaat uit 52 personen vier voor de directie, twee voor het labora torium), 17 voor de modulatie, 5 voor de industrieele verwezenlijkingen, 12 voor het station van Vel tem, enz. Van belang is echter de. indeeling van de administratieve diensten. Voor het algemeen beheer alleen beschikt dé di recteur generaal over 18 bedienden, on der dewelke vijf .secretarissen, 2 gewo ne secretarissen, een secretaris vo.or de programma's en twee perssecretarissen (voor de -geschreven dagbladen) Doch aan al deze secretarissen zijn nog 7 steno-daetylo'si toegevoegd, twee kler ken, twee boodschappers en een Iele fonist. Verder zijn aan deze -algemeene directie niog twee personen verbonden voor opzoekingen van musica'len aard, voor de lezing van partituren, enz. Wat de boekhouding betreft deze moet voorzeker zeer ingewikkeld zijn. Er zijn niet minder dan zes boekhou ders. De muziekboekerij wordt bediend door vijf personen en de gramofiaonpla- tendiensjt door vier. Het plaatsen dezer; platen is echter toevertrouwd aan eert afzonderlijken dienst. Bovendien is er een muzikaal beheer der, bijgestaan door 6 secretarissen- en dact-ylo's Beide gesproken dagbladeu worden bediend door 12 redacteurs, 6 secreta- ris-dactylo'S" en 2 geluidregisseurs. De redacteurs worden echter nog bijge staan door 6 speakers. En vermits het leidend personeel het a'I. te druk heeft, werden er nog een musikaal raadgever. (50.000 frank) en een technisch raad gever (40.000 fr.) bijgevoegd. Ziedaar in groote lijnen de laak en de indeeling van het personeel van het N.I.R. «La Libre Belgique» maakt bij deze vaststellingen volgende kantteekenin- gen Een handelshuis, een nijverheids instelling of een groot .dagblad, die op gelijken voet zouden worden georgani seerd, zijn onvermijdelijk hun failliet nabij. Doch voor het N.I.R. bestaat er !geen gevaar, omdat het met volle han den kan putten .uit de schatkist der be- lastingsbelalers. Thans kan men stil aan begrijpen lioe een jaarlijksche uit gave van 23 milli-oen mogelijk is. En niettegenstaande dit alles kwijt het N.I. R. nog zeer slecht zijn taak. Zijn' uit zendingen zijn minderwaardig en vul gair. Het is, zooals de h. De Sp'ot ver klaarde, ver beneden ziljn- zending ge bleven. Een grondige hervorming is dus noodzakelijk, besluit het blad, de zienswijze van den verslaggever in den Senaat beamend. De regeering bezit uit gebreide volmachten. Dat zij er gebruik van make om de bestendige warboel in het N.I.R. op te scheppen. Jaarlijks; kunnen raillioenen worden bezuinigd. Te lang reeds tarten de budgetvreters van het N.I.R. de openbare meening, alsof nog klachten, noch sarcasme, noch beleedigingen hen kunnen treffen. Aan dit schandaal moet een einde komenI te 11 uur Inhuldigingsplechtigheid in de feestzaal in aanwezigheid van de Koning en de Koningin. Bij het einde dezer plechtig heid, omstreeks 11 u. 45, op stijging van den ballon «Bel- gica» en oplating van duiven, te 13 uur Opening van Oud-Brussel, te 15 uur Opening in de hall der tij delijke tentoonstellingen van de lente-tuinbouwexpositie. te 15 u. 30 Inhuldiging van het pavil joen van Malmedy, Marathon- laan. te 20 uur Officieel openingsdiner In het paviljoen der congressen. Groot vuurwerk. LILLIPUTTERS TE BRUSSEL. De groep Lilliputters welke een park zullen bewc.ncn in de aantrekkelijkliedeit op de wereldtentoonstelling te Brussel

De Volksstem | 1935 | | pagina 1