Triduüm to Lourdes Opening der Wereldtentoonstelling te Brussel Wijzigingen in het Kabinet Van Zeeland? Voor de Arbeidsjeugd Kabinetsraad.. Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Duitsch-Belgische Besprekingen Arbeidende •Meutfdï XXXXIg iAAHQANa Ij MM lift 98 publiciteit builen het Arroad, AALSÏ j Agentschap HAY A3. AdolJ htajJaa* 13. 1$ gruaaet Rue jla Richelea. Paxils Sank Ruiding/Kingawaj; 14 RondreS JV, O. I. Zendag 28 April Beloken-Pasc hen Zon op 4,39Zonaf 6,59 Maandag 29 April 1935 H. Robrecht Zon op4,37 Zon af 7,00 N. M. 3 E. K. 10 Een overval ri jke menigte wacht voor den Basiliek te Lourdes op de kornet van den pauselijkevn Legaat. De dag van Vrijdag. De dag' van Vrijdag was bijzonder be stemd aan de kinderen van den Eucha ristische!) Kruistocht. In den morgen zijn de verschillige godsdienstige kindergroepen in stoet getogen naar de grot, alwaar om 10 uur een aanvang -genomen werd met den Kruisweg. Een bijzonder talrijke menigte ge- loovigen verdrong zich voor het altaar der grot, alwaar onophoudend aan dui zenden de H. Communie uitgereikt .werd door talrijke prelaten. J Bloemen komen met heeler treinwa gons aan van uit HoUand, Zwitserland, Spanje, Engeland en Italië. Om 11 uur werd een conferentie ge houden door Cardinaal Pacelli, omringd van de hoogere Franschc geestelijk heid, alsmede van al de aanwezige pre laten van Euiropa en verre landen. Autocars brengen maar steeds nieu we groepen geloovigen te Lourdes aan. Het verkeer is dan ook zeer druk in het genadeoord. Men kan op geen bepaalde wijze de aanwezigen te Lourdes schatten, maar vast staat dat een cijfer van 200.000 geenszins overdreven is. Lourdes, 25 April. Vrijdagavond heeft Z. E. Kardinaal Pacelli de verte genwoordigers van de Pers in het bis schoppelijk paleis ontboden, en hnn de volgiende verklaring gedaan Op het einde van het II. Jaar heeft er Z. II. Pius XI aangehouden de Roomse he correspondenten van bladen van geheel de wereld op het Vatikaan te ontvangen, om hun 'Zijn gelukwen- schen en Zijn dank uit te drukken;daar ze als luidsprekers waren opgetreden van'de grootsche heloogiiigen in de Eeuwige Stad in 1933-1934. Op deze gezegende oogenblikken, is Lourdes getuige van de waardige en ontroerende bekroning van het Jubel jaar. Geheel de Kerk is hier samenge stroomd en de Heilige Vader zelf heeft er willen aanwezig zijn in den persoon van zijn Legaat a Latere. Ik zal niet uitweiden over het bui tengewoon en eenig karakter, in de Ka tholieke geschiedenis, van die zonder onderbreking opgedragen Heilige Mis sen, drie dagen en drie nachten lang, in de mirakuleuze grot van O. L. Vrouw van Lourdes, om des te beter den He mel geweld aan te doen, in deze troe bele tijden, en voor onïe arme wereld den terugkeer te bekomen naar vrede en voorspoed. Gij ziet dus de belangrijkheid van dit eucharistisch triduum, van deze katholieke vergaderingen te Lourdes, met hun gebeden en liefdebetuigingen. Gij zelf, Miijnheeren, hebt volledig den zin en de schoonheid van deze apotheose te Lourdes begrepen en,zoo als Z. H. Pius XI getuigenis gaf van Zijne tevredenheid aan uwe Roomsche -dollegas, zoo zal het Zijn Legaat toege laten zijn de Fransche en vreemde journalisten hier te Lourdes samenge komen, geluk te wenschen voor de ruchtbaarheid welke zij hebben gege ven aan eene godsdienstige gebeurte nis die den grootsten weerklank zal hebben over geheel de wereld. Als gast van Frankrijk, richt de Kar dinaal een gansch bijzonderen groet aan de Fransche journalisten, en be sluit met op al de vertegenwoordigers van de Pers den zegen af te smeeken' van God en van O. L. Vrouw, alsmede -op hun beroep, op hun familien en op hun vaderland. Een telegram aan Z.H. den Paus Namens de Kardinalen Van Roey,Bi- net, Verdier, de 70 aartsbisschoppen en bisschoppen 3000 priesters en ook namens de ontelbare menigte te Lour des samengestroomd, heeft Kardinaal Pacelli aan Z. den Paus een tele gram gezonden van eerbied en ver kleefdheid ook om van den Heiligen Vader zijn zegen af te smeeken, als waarborg van de vruchten die de bede vaartgangers van het Triduum ver wachten. De Kabinetsraad heeft Vrijdag te 4,30 uur eene vergadering gehouden on der het voorzitterschap van M. Van Zeeland. De raad heeft een Kon. Besluit goed gekeurd, waardoor de voorstellen wor den aangenomen van den centralen dienst der kleint? spaarders, met het oog op de regeling van de Kassen die aan gesloten zijn hij den Centralen Coöpe ratieven Belgischen Dienst. De princiepen van dit reglement zijn nagenoeg dezelfde als deze welke reed3 worden toegepast voor de Kassen van den Boerenbond. iEen ander ontwerp van besluitwet, dat eveneens werd goedgekeurd, heeft vQor doel zekere formaliteiten te ver gemakkelijken, welke moeten in acht worden genomen door dezen die willen genieten van het tijdelijk fonds van den' Middenstand. Door een derde Kon. Besluit wordt art. 47 der gecoordoneerde wetten be treffende de naamlooze vennootschap pen gewijzigd. Hierdoor 'wordt de kwestie geregeld der werking van de deposito-banken en der holding-banken. De raad heeft ook de vermindering van belastingen onderzocht, welke reeds in princiep werden toegepast, ten min ste alvast gedeeltelijk. De studie biervan is bijna geëindigd. Nog een of twee punten moeten wor den opgelost. Waarschijnlijk zal er in de a. s. ministerraad, welke Donderdag 2 Mei wordt, gehouden, eene beslissing worden genomen. Deze ontlastingen vertegenwoordigen zeer belangrijke bedragen. De invoer rechten alleen reeds zullen verminderd worden met een bedrag van 100 tot 150 millioen frank. De raad heeft, vervolgens eene be spreking gehouden over den arbeid der vrouwen in de administraties van den Staat. Eene ministerieele commissie, be staande uit Ministers M.M. Bovesse, du Bus dê Warnaffe, Spaak en De Man, is er mede belast het onderzoek hiervan voort te zetten. Verder werd er medegedeeld dat de werkloosheid nog steeds afneemt. In de week van 17 tot 24 April is het aantal werkloozen met 10.000 vermin derd. Het l-ndexcijfer Zooals naar gewoonte werd deze maand de. index bekomen naar aanlei- Zie .yejcvojg hierneven. Volgens Brusselsche bladen loopen er weer hardnekkig geruchten over aanstaande wijzigingen in den schoot der regeering. De h. Van Zeeland, zoo zegt men, zou de leiding van het departement van Bu'.itenlandsche Zaken en van Buiten- landscben Handel opgeven, om zich als eerste minister zonder portefeuille ge heel aan de algemeene politiek van de regeering- te kunnen wijden. Ook wordt reeds de naam van een katholieke per sonaliteit, een oud-minister, vernoemd als zijn vermoedelijke opvolger aan Buitenlandsehe Zaken. De intrede van deze personaliteit in de regeering zou echter het aantal van de katholieke mi nisters niet verhoogen, daar de h. Pioul- let wegens gezondheidsredenen zou ont slag nemen. Naar we vernemen berusten al deze geruchten op geen ernstigen gnond. Het is een feit dat de b. Van Zeeland door de buitenlandsehe aangelegenhe den zeer in beslag wordt -genomen, meer dan wenschelijk is voior het hoofd van de regeering die, in de huidige om standigheden meer dan ooit, bijzondere aandacht moet wijden aan de algemeene regeeringspolitiek. Het is dan ook niet onmogelijk dat de h. Van Zeeland op een gegeven oogenblik zal moeten vast stellen dat hij te veel van. zijn krachten heeft gevergd, en een ander minister aan 't hoofd van -buitenlandsehe zaken zal plaatsen. Maar dit oogenblik is nog niet te voorzien en zal, naar ons verze kerd wordt, zeker niet aanbreken vóór het einde van het parlementair Paasch verlof. Het is dus alleszins voorb'ari een vermoedelijken lopvolger van den h. Van Zeeland aan Buitenland te ver noemen. Trouwens het is niet üitgeslo- ten dat zich eventuieel andere regeë- rings'wijzigingen zouden voordoen. De geruchten omtrent het heengaan van den h. Poullet kunnen we ander maal beslist tegenspreken. Gisteren zijn te Aken de Belgiseh- Duitsche onderhandelingen begonnen tot regeling van een reeks vraagstuk ken met betrekking, tot liet grensregiem van beide landen. Het gaat ;onder meer om de regeling van geschillen over grondeigendom waarbij partikulieren en -gemeenten be trokken zijn het bepalen van het regiem voor het verkeer van de bewoners van de grensstreek en voort het afleveren van arbeidsvergunningen aan de grens arbeiders van beide landen. ding van berekeningen gesteund op op gaven van kleinhandelsprijzen van 56 verschillende prod'uicten in voege in ruim 3500 handelshuizen, verdeeld -over 59 verschillende localiteiteii van het land. De 56 producten die op do lijsten voorkomen, kunnen als volgt worden gerangschikt: 31 van eerste noodwen digheid, 6 min of meer uitzonderlijke producten, 12 producten die mogen aanzien worden als kleedingstukken, 7 producten noodig tot de verwarming, de verlichting en den schoonmaak. ;Be berekenings- en opnemingsme- thode is sedert 1919 onveranderd bleven. Daar de methoden volgens dewelke het indexcijfer wordt opgemaakt in ver. schillende middens gecritiseerd werden heeft, de minister van Economische Za ken een'bijzondere commissie bestaan de uit 9 leden tot de maatschappelijke en economische wereld behoorende, ge last de critieken en suggesties, die no- pens het index-cijfer worden geopperd te onderzoeken. Nu de bijzondere commissie van het index-cijfer de werkzaamheden gaat aanvatten, doet. de minister van Econo mische Zaken beroep op het publiek en meer bijzonder op de belanghebbende middens, opdat zij met hun -beste krach ten zouden medewerken. Elke opmer king en elke suggestie betreffende het index-cijfer, die aan dè administratie van den binnenlandschen handel zo-a toekomen, zal aan de commissie onder worpen en met de meeste aandacht on derzocht worden. De ondernomen -s.tuldAe is zeer kiesch, maar kan vruchteR afwerpen -indien de bevoegde middens van het land de uit slagen hunner ervaring en persoonlij ke ondervinding ten dienste willen stel len der commissie. -Zaterdag morgen, te 11 uur, is de Koning en de Koningin, vergezeld van H. K. H. prinses Joséphine-Gharlb-tte, van Z. K. H. den graaf van Vlaanderen en van den kroonprins van Denemar ken, overgaan tot de officieele opening der tentoonstelling. Hunne Majesteiten waren uit Laéken vertrokken per rijtuig bespannen «a la daumont» en bereikten de -tentoonstel ling langs den kant van de Eeuwfeest laan. De koninklijke stoet was vergezeld van een skwadron der 2e ianciers met vaandel, geplaatst -o-nder het hevel van den korpsoverste, kolonel baron de Trannoy. De infanterie troepen vorm den op' den doortocht dc haag. Een o-vertalrijke menigte juichte onze vorsten toe en woonde de opening der tentoonstelling hij. I DAGELIJKSCH PROGRAMMA ZONDAG 28 APRIL 3 u. Opening van de te-ntconstel* lingsingangen. 10 u. 30. Oud-Brussel, kongrea van den Naticnalen Schuttersbond 15 u.f Koncert door de Soo. Harmonie van Anderlecht; 17 u., beiaardkoncertjj 20 u., wandel- en volkskoncert. 9,20 ui. Tcegaig Internationale Lentetuinbouwtentoonstelling. 15 u. Voetbalwedstrijd Stadion. MAANDAG 29 APRIL 15 u. Oud-Brussel: v.andelkoncert;; 20 u., jachthorenkoicert. 10 u. 45. Opening Deensch Pavil joen door Prins Frederik. 15 u. Auditorium, kencert grena# diers. Juist dan wanneer de geldelijke nood onder de meeste lagen der bevolking het nijpendst is juist dan wanneer werk loosheid en de grootste sociale moeilijk heden zich opstapelen, wordt er meestal het dringendst beroep gedaan op organi saties die voor doel hebben de belangen der raakkelijkst-te-treffen klasse der be volking te redden en te steunen. Zij die sinds enkele jaren den waren weerslag der huidige tijdsomstandigheden voelen zijn voorzeker de jonge arbeiders, wier moeilyke positie door de verant woordelijke bestuursorganismen maar al te licht over het hoofd wordt gezien. Het zal dan wel niemand verwonderen en door niemand in twijfel durven getrokken worden, dat het meer dan tijd was een organisatie in het leven te roepen, waar van we thans de absolute noodzakelijk heid inzien en aanvoelen. Het is nu tien jaar geleden dat priester Cardijn, na jaren van voorbereiding, studie en proefnemiug die jeugd organi seerde, met wier bestaan en levensom standigheden in de maatschappij geen rekening werd gehouden, do moreel en sociaal min-gegoede jeugd die aangroeide tot een ontmoedigde en verbitterde massa. Ineen tijdspanne van tien jaar groei de de kern uit tot eea wereldorganisatie die liet vertrouwen der jonge arbeiders won en waardig is, we noemen deK.A.J. Langs alle zijden, zoowel langs indi- vidueelen, als langs bewegingen en be stuursorganismen doet men beroep op de K.A.J. zij is het die men verantwoorde lijk stelt voor do opvoeding, de moreele en sociale opbeuring, in een woord voor de belangen der J. A. Met doordrijvende hardnekkigheid heeft de K. A. J. zich van hare taak ge kweten en al wat ze in de weegschaal kon werpen ten voordeele der jeugd, heeft ze met de meeste onbaatzuchtigheid gegeven. Jonge, sympathieke arbeiders werden door zware studie het totaal- l wegschenken van zich zelf, het offer van ontspanning en vrije tijd, gevormd tot plichtbewuste leiders van jonge arbei ders. Rusteloos en zonder de minste zelfzucht werd er gewerkt, door dik en dun, om de arbeidende jeugd te dienen, weer op te voeren tot beter-mensch-zijn, en de rechten als arbeider en mensch te doen eerbiedigen. De jonge arbeiders zelf, het volk, de maatschappij wil meer nog van de K.A.J. De K. A. J. zelf wil en zal verder, maar wanneer men van een boom rijke vruch ten vergt, dan hoeft die boom ook de noodige lucht en licht, de noodige ruimto En, we moeten het bekennen, bij gebrek daaraan kan de K. A. J. niet verder. Al wat de K. A. J. geven kon, gaf ze. Thans vraagt ze aan hen die beroep de den op baar, aan hen die op haar boog den meer lucht, meer ruimte. Het Algemeen Secretariaat zelf der Paleizenstraat moet uitgebreid worden. In het belang der jonge arbeiders moeten de bestaande diensten uitgebreid en aD-. dere in het leven geroepen worden.Th'ans zijn er kamers van 'n paar vip;rtante meter oppervlakte, waar 4 en i>, bureelen werden onder gébracht. He,t is geheel uitgeschakeld de diensten uit te breidcu, en toch moet er plaats gevonden worden voor de diénsten Tan. beroepskeuze, vei ligheid en gezondheid, ziekendienst, werkloozendienst, ontwikkeling, enz. Daarom is een nieuw lokaal onont beerlijk. En als weldoeners de K. A. J. in het bezit stellen van 'n groot fabriek, moet deze gelegenheid te baat worden genomen om hierdoor te voorzien in de nooden der arbeidende jeugd. De verbouwing van deze fabriek vergt van de K. A. J. zware geldelijke offers, die ze niet brengen kan indien niet allen spontaan en mild het hunne bydragen.Do giften door onze sympathieke weldoeners gedaan, zijn nog ontoereikend en allen die betrachten de uitbreiding der K.A.J. die lenigen willen den nood der jonge arbeiders moeten een helpende hand toesteken. U weet en U hebt het misschien reeds gezien hoeveel J. A. in de Brusselsche grootstad, zedelijk en lichamelijk dood gaan in krottige achterbuurten. Dagelijks komen duizende en nog duizende jonge arbeiders naar Brussel werken. "Waar is het dan dat ze hun vrije tijd verslenteren, waar is het dat ze hun boterhammen eten Zooveel honderde anderen moeten in de hoofdstad blijven vernachten. Ze beschikken niet over het noodige geld om 'n degelijk onderkomen te vinden. Het Algemeen Secretariaat zelf kan niet meer beantwoorden aan de vele vragen van moeders en vaders die om een deftig logies vragen voor hun zonen. De K.A.J. wil en moet in dit groot tekort voorzien. Wie helpt haar Wat moet er geworden van die jonge mannen die verplicht zijn in de krottigste wijken te verblijven, blootgesteld aan de verraderlykste geva ren, donkere kamertjes te betrekken, waar hun jeugd en deugd wordt doodge- verfd onder een modder van viezigheid, giftig vermaak, loensche kameradon en laag gezelschap. Ook daarom is het nieuw kajotters- tehuis onontbeerlijk. Met. recht doet de K. A. J. bij dit ge durfd initiatief beroep op den milden steun van iedereen. Niemand kau onver schillig blijven aan de nooden van de jon ge arbeiders. De Kajotters zullen U Zondag aanst. een speldeke met de afbeelding van de reus-kajotler aanbieden. Niemand zal weigeren slechts één frank te storten voor het tehuis der Katholieke Arbeiders jeugd. Op postcheckrekening 3608 Brus sel kunnen ook bijzondere giften gestort worden voor de kaj otterscentrale. Om'te belpen de verlaten joD'o^ arbeiders der hoofdstad en dezen d'Q er komen verblijven Om te redden de millio'eneil jonge arbeiders van ons land en »;an gansch de werold waarvan do K. de eeni^e redplank is Om te vorme;Q ,jQ nieuwe kristolijka jeugd voor de "üieuwe wereld in vorming Om vieren het tienjarig bestaan der K. J. Brev>,g edelmoedig uw steentje bij voor de KA JOTTERS CEN Til A LEn foor tie Een gedurfd initiatief der Kojotters Een groot tekort waaraan weerom verhol pen ivordt door de K. A. J. Zie op onze derde bladzijde.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1