De Mariamaand De Wereldtentoonstelling te Brussel 1 LucMvervoerKosten Rede van Kardinaal Pacelli Os 80-jaiigB "loader Maria der Engeisn overleden üuitsctiiand bevestigt offi cieel den opbouw van zijn vloot DAG DER GOEDE DAAD Frassch-Riissisch Verdrag Woensdag MEI 1935 n LEGERNIEUWS DE VOLKSSTEM &XX£Iê JAARÜAN& NUMMER |®Q Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoonlij. DAGBLAD 2 O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit Luiten Let Afzond* AAJUBX Agentschap JHAVAS, A-dolX Maxi aan 11* 4e Sotisjl Rue de &l<&6ley« Utliis m ©ank Buiding/Kinggwajr, 20 tondres W. C. 2* SSl II. Philippus Zonop-1,33 Zotiaf 7,03 N. M. 2 E. K. 10 De blije maand Mei is aangebroken en we znllen genieten van hare weldaden... De vogeltjes fluiten zoo vroolijk en de lucht is aangenaam, en groen is de na tuur, zoo prachtig en de bloemen staan open, weelderig en frisch. En 'k wou dat in mij ook Gods gratie zoo viele Als frissche regen in Mei Dan zuil ze zval iveelderig leven mijn ziele Al groeiende en bloeiende blij. En natuurlijke dingen helpen ook mêc omhoog naar liet bovennatuurlijke. Geschikter maand bestaat er niet om onze Moeder te vereeren, zij is immers de oorzaak onzer blijdschap. Het menschdom was in droeiheid, dol heid, verderf, ongeluk gedompeld en Maria kwam tusschen en hielp den he mel openen met Haar u Mij geschiede naar Uw woord Op de bruiloft van Cana brengt ze vreugde, want 't is door hare goede schuld dat het water veranderd wordt in smakelijken wijn. Maria weet dat Jesus, op baarbede het uur wel vervroegt. Het wonder geschiedt. Jesus helpt, en helpt vroeger als het gevraagd wordt door Maria, Zijne Moeder en onze Moeder. Die machtige Moeder is de BOorzaak onzer blijdschap Ze bidt voor ons, ze helpt ons. Laten wij dus met blije liefde eti blij vertrouwen de blije feestmaand v eren van de «Oorzaak onzer blijdschap» Maar ik dan Hoe kom ik aan en in blijdschap Ik ken geen rust en blijheid omdat ik niet afgeraak van de afschuwe lijke gewoonte van doodzonde Zoo schreit, zoo jammerklaagt menige ziel Ongelukkige, uw Moeder haat de zon de, doch de zondige mensch haat ze niet. Ze is de Moeder van iedereen, en ook wel de toevlucht der zondaren en de hoop der hopeloozen. Aanzie hoe Christus, Doom des Levens, De vruchten van zijn liefdedood Door Zijne en onze Moeder tevens Genadig schenkt aan klein en groot. Viert dus getroost, bekeerd en gekeerd tot Maria, ja, feest opgewekt de blijde Mariamaand. Vieren wij met een groot hart, want kleinhartigheid en mistrouwen komen nooit vgn pas, Gedenkt hier wat de god delijke helpster aan S. Brigitta zegde «Ik ben de Moeder van al de zondaars die zich willen bekeeren.» Doch zijn wij rechtvaardig, en leven wij als vurige christenen Wij moeten nog rechtvaardiger, heiliger worden 1 Daartoe aanroepen wij Maria Spiegelen wij ons in Maria. Zij is de spiegel van de rechtvaardigheid, de stoel der wijsheid. Zijn we lauw, flauw, week en bedeesd in Godes dienst 1 Door het vieren dei- Ma riamaand zullen wij opgewekt en op gezet welhaast ons hart voelen branden van liefde tot O. L. Vrouw, en door Haar tot Jesus ons meer en meer getrokken voelen en Hem met werken en in de waarheid beminnen. Maria is immers de weerdigste, de beminnelijkste, de volmaakste aller schepselen. Zij is de vermogendste. Sint Petrus Damianus leert ons dat Haar alle macht in den hemel en op aarde gegeven is. Als een arend, zweeft Zij genadig boven en rond heel het leger der H. Kerk en spant Zij over ons de vleugels ▼an hare bescherming open. Zij vliegt ons voor en lokt ons uit, opdat wij de vleugels onzer goede begeerten zouden open spannen. Van in den hooge ziet Zij op ons neer en noodigt ons uit om in deugd en volmaaktheid hooger op te klimmeu. Wy hebben vrede noodig, broodnoodig Zij, de Koningin des vre- des zal ons dien vrede, inwendig, uitwen dig, huiselijk, maatschappelijk, indivi dueel, internationaal bekomen. Vieren wij Ilaro maand in de Kerk, door 't na deren tot de IIH. Sacramenten, door het medeofferen van 't H. Sacrificie, door bijwonen der goddelijke diensten. Bidden we ook in den huiskring en zwaaien wij Haar toe lof en dank. MARC. Ladysmith, 28 April. Op 80-jari- gen leeftijd is alhier overleden «Moeder Maria der Engelen», die bij de belege ring van Ladymith in den Boerenoor log groote bekendheid heeft verworven. Geboren in Bretagne, Frankrijk, was zij in 18z3 bij de Augustijner orde in Natal gekomen en in 1895 werd zij naar Ladysmit.h gezonden, voor de oprichting v.an bet klooster aldaar. Tijdens dc belegering van dc stad in 1899-1900 verwierf zuster Maria groo- te bekendheid bij duizenden soldaten en haar groote toewijding en opoffe ring in het belang van het garnizoen zijn door de veteranen uit dien tijd niet vergeten. Toen het klooster werd gebombar deerd moest Mceder Maria dit met liaar helpsters verlaten om haar intrek te nemen in het kamp te Intombi. Daar werkte zij in linnen tenten en onder buitengewoon moeilijke omstandighe den. Duizenden, soldaten en burgers heeft zij toen verpleegd. Tiljdens de herdenking van het einde der belegering op 2 Maart 1.1. brachten alle veteranen een bijzonder bezoek aan het klooster, waar zij door Moeder Ma ria werden ontvangen. In de 40 jaren, dat zij te Ladysmith beeft gewoond ontving zij bezoek van vele vorstelijke personen. De prins van Walles bracht haar nog in. 1925 een bezoek en de her- tog v,an Kent verleden jaar. Do luohl-vervoerkosien der corres pondentie worden in gioudwaarde aan de belanghebbende luchtvaartmaat schappijen betaald diensvolgens ziet het Bestuur der Posterijen zich ver plicht de luchtrechten voor de buiten Europa gelegen landen te wijzigen, van 1 Mei e.k. af. De oude luchtrechten blijven behou den voor de Europeesche landen. De afzenders van hichtpostcorres- pondentie worden verzocht inlichtingen aangaande de nieuwe buiten-Euro- peesche taksen te vragen bij hun post kantoor de uitgave van Mei van den postgids voor het vervoer per paket- boot en per vliegtuig abonnement fr. 1.50 per maand zal de nieuwe taksen aanduiden. Hierna eenige der bijzonderste wij zigingen a Brieven en Andere kaarten voor per 5 gram 3,50 Belgisch Congo Zuid Afrik. Unie Zuid Amerika Brits.ch Indië Australië land zich wapent tegen Engeland. De h. Adams, conservatief, vroeg of de Engelsche regeering bereid is om maatregelen te treffen tegen die Duit- sche beslissing. Sir Simon heeft op1 die vragen niet geantwoord. Op de vraag, of de Engelsche regee ring de zaak voor den Volkenbond zou brengen, heeft Sir Simon enkel geant woord dat de kwestie wordt bestudeerd. werpen 3,50 per 25 gr,am f4,50 4,50 per 5 gram 18,50 18,5T) per 25 gram 3,50 3,50 per 5 gram G,50 6,50 per 5 gram Japan, China,Tndochina 6,6, per 25 gram Londen, 29 April. In antwoord op een vraag in het Engelsch Lagerhuis heeft Sir Sim-on verklaard dat de Duit- sche regeering de Engelsche regeering officieel in kennis gesteld heeft van den bouw van 12 duikbooten. De Engelsche regeering onderzoekt op het oogenblik den daaruit yoortvloei- enden toestand. Sir Simon voegde erbij dat geen me- dedeeling ervan gekregen werd dat de opleidingsschool voor de bemanning van duikbooten te Kiel heropend werd. Op een vraag van den h. Charberlain heeft Sir Simon te kennen gegeven dat de medeeling van Duitschland werd ont vangen op 28 April. Ten slotte werd gevraagd of de bouw van de Duitsclie duikbooten de Duitsch- Engelsche vlootbesprekingen zou in den weg staan. Hierop antwoordde Sir Si mon enkel dal dit vraagstuk ter studie ligt. Een debat heeft zich naar aanleiding van die mededeeling van Sir Simon ont. sponnen. De h. Thorne, arbeidsafgevaardigde, vroeg ironisch of Sir Simon niet van meening was dat tijdens het onderhoud te Berlijn Hitler hem niet alles toever trouwd heeft. De 'h. Samuel, leider van de liberale oppositie, vroeg of in do beslissing van Duitschland om duikbooten te bouwen niet 't bewijs te vinden is dat Duitsch- ?iï «ei-.Mia findSCUM V.orlflA Kolom, In 1935 kunnen er, in de militaire school, ten hoogste 60 candidaten, voor de sectie der artillerie en der g-enie, en ten hoogste 60 candidaten voor de sec tie der infanterie en der cavallerie worden aangenomen. De datum van afsluiting der inschrij vingen is, vastgesteld op 15 Juni. Het onderzoek betreffende de licha melijke geschiktheid vangt aan op- 22 Juni de eerste reeks toelatingsexa mens begint op 15 J'tili. De eramens over wiskunde hebben plaats omstreeks 15 September voör de sectie der artillerie en der igenie, om streeks 10 October voor de sectie der infanterie en der cavalerie. De aanvragen om studiebeurzen of halve studiebeurzen en de aanvragen om vrijstelling van uitzetaankoop,wel ke door de militairen worden ingediend moeten, overeenkomstig hel reglement betreffende de toelating, worden ge daan voor 16 Juli 1935. Het reglement betreffende de toela ting tot de militaire school wordt in 't Fransch en in 't Nederlandsch uitge geven door het Militair Cartografisch Instituut, Klooster weg, Brussel; het is verkrijgbaar (reglement en errata) te gen storting eener som van 4 fr. 20 c. op postrekening n. 65089 dezer inrich ting. EE WE RiEDE VAN MUSSQLSNI M. Mussolini heeft op de Venetië- plaats te Rome ter gelegenheid van het Nationaal Arbeidsfeest en van de ver jaring, der .stichting van Rome, een aanspraak gericht tot de fascisten. Hij zegde hun, onder meer, dat, hij in hun oogen de innigste hoop las, en dat hij wist dat zij zich aan geen gemakkelijk leven verwachtten, maar dat zij zich rekenschap gaven dat de gebeurtenis sen naderen, welke .alle de krachten van het Ital'iaansche volk zullen inspan, nen «om deze doeleinden te bereiken, die reeds door ons-definitief vast'ges.teld zijn. Voorts verklaarde de Duce Groet den arbeid Het huidig feest moet het bewijs leveren, dat het vers.chil tus schen den hand- en geestesarbeid slechts een theoretische waarde heeft. Er bestaat nog een gering aantal ont wikkelden die afwezig zijn in het natio- naai leven, maar ze hebben niet meer waarde -dan het stof op de laarzen van een reus in opmarsch, van dezen reus die het Ialiaansche volk is. Nog bevestigde de Duce, dat maatre gelen zullen genomen worden tegen de woekeraars, die zonder reden de prij zen der levensmiddelen verhoogen. Se dert verleden jaar werd voortgang ge daan, evenwel traag. De toestand is, verbeterd. De werkloosheid is vermin- derd en de zichteinder is opgeklaard hij zou nog meer kunnen opklaren als de politiek voor de ekonomie eene lïulp was, in een woord als Europa den wa ren vrede fier sterken had, den manne lijker! vrede die niet neerslachtig maakt. ZONDAG 5 MEI NATIONAAL HULPCOMITEIT de vader van koningin ASTRID TE BRUSSEL (Zie beschrijving 2e bladz.), dagelijksch programma Woensdag 1 Moi 14 u. 45. Inwijding van het. Zweed- sche paviljoen, door Koningin Astrid en door prins Karei van Zweden. 15 u. Auditorium koncert le kara- biniers. 924 u. Zaal tlijdelijke tentoon stelling Lentetuinbouwtentoonstelling. Donderdag 2 Mei 10 u. 30. Inwijding van het pavil joen van het N. I. R., door minister, Spaak. 15 u. Auditorium, koncert stads- harmonïe. 17 u. 30. Feestzaal: orgelkoncerL 924 u. Zaal tijdelijke tentoon stelling Lentetuinbouwtentoonstelling. Oud-Brussel .14-18 u. Flobert- schieting. HET PLECHTIG TRIDUUM Te LOXJRDE3S Om de plechtigheden van bet Tri duüm van Lourdes te besluiten, heeft Kardinaal Pacelli Zondag in de kerk eene toespraak gehouden, waarin hij het visioen uit Apocalipsis op aan grijpende wijze ontwikkelde «Ik zag een ontzaglijke menigte, die niemand had kunnen tellen v,an alle natiën, van alle stammen, van alle vol ken en v.an alle talen. Zij stond vóór den Troon van het Lam. De sleutel van dit visioen., zoo zeide Kardinaal Pacelli, ligt in het Godmen- schelijk drama van den Kalvarieherg. Inderdaad staat het Verlossingswerk van Christus in het middenpunt van de geschiedenis der m-enschheid. Ckrist-us is op het altaar eenzelfde slachtoffer. Hij is steeds dezelfde Ver losser. Aan zijn voeten schittert de Ko ningin der Hemelen, de Onbevlekte Maagd. En ik zie Bernadette onder het onafzienbaar Hof der voorzichtige maagden. O Bernadette, schitterende lelie uit de bebloemde tuinen van Frankrijk, tril van vreugde, zing met Jeanne d'Arc het hymne der maagden, die achter de On bevlekte Maagd den stoet vormen naar het Lam geofferd voor de Verlossing der wereld! Zinspelende op de toestanden van het huidig tijdperk, verklaarde Zijne Eminentie «Wij zijn verzeild in het tempeest dat de oceaan van de maatschappij en v.an de volken in beroering brengt. Maar in het Kruis van Christus dat pal blijft midden de omwentelingen der wereld, berust ons vertrouwen en onze hoop. I-Iet is in -dien God die midden ons schuilt op het altaar van het offer, dat al de hoop van vrede en orde berust van de Kerk, die midden strijd en verove ring door de eeuwen heen voortleeft, geknield voor Hem, biddende dat Hij onze dagen in vrede moge schikken; aan het Lam, dat de zonden der wereld wegneemt, vragende ons den vrede te geven. De doorluchtige spreker klaagt ver volgens de vijanden aan van het Kruis, M. Lpval, die candidaat is bij de aan staande gemeenteverkiezing te Auber- villiers was door de communistische partij van zijn kiesomschrijving uitge- noodigd, om zijn buitenlandschc poli tiek te bepalen en onder meer het Fransch-Russis'ch Verdrag. M. Laval liet weten dat hij geen ge volg geven zou aan de communistische uitnoodiging.. Hij gebruikte hiertoe vol gende aanplakbrief «Kiezers, ik zal de vergadering niet bijwonen, die door de communisten wordt ingericht. Betrokken in de onder handelingen met Soviet-Rusland, word ik hevig aangevallen door de vertegen woordigers der Ille Internationale. Om mij nader te verklaren en hun te weerleggen, heb ik een diplomatiek dos sier van noode, waardoor ik fie bespre kingen, die thans hun normalen, gang gaan, in 't gedrang zou brengen. Zij weten dat ik zulks niet doen zal. Wat willen ze dan Zij kunnen niet veron derstellen dat de regeering voor hun bedreigingen zou achteruit wijken, noch minder dat ze mogen spreken in naam der Soviet-regeering. Zij zeggen dat zij dezen strijd voeren om den vrede te verdedigen. Het is ook om dezen vrede te verdedigen, dat ik me naar Rome, naar Stresa en naar Londen heb begeven. Wat 'het Russisch-Fransch verdrag betreft-, zoo het wezen mocht, zooals de Fransche communisten het voospellen, dan zou het on;s tot den oorlog kunnenl hoe zi'j ook mogen heeten, als de ware leiden en ik zou weigeren het te ■on--stichters van de kwalen, waaronder het derteekenen. Het verdrag, dat ik ont- menschdom lijdt worpen heb, m'oet deel uitmaken der noodzakelijke inrichting der gemeen schappelijke veiligheid van Europa, maar het mag tegen geen enkel land gericht zijn. «Ongetwijfeld is zij groot, diepi., be nauwend, de ellende, de nood dte in de (Frankrijk) 't hart der Kerk en van haar Zienlijk Hoofd. Wanneer zij de arme verloren zonen terugbracht aan de voeten van den Vader, die in de Hemelen is, om Hem het dagelijksch brood af te smee- ken, dat hun de arbeid of de vinding rijkheid niet altijd geven kan, zou zij in zichzelf baar geneesmiddel vinden. Maar neen. Deze bezorgdheid zelf orn het dagelijksch brood, beslommert on afgebroken de neerdrukkende onzeker heid voor morgen, de lichamelijke en zedelijke krachten van vele menschen, zonder hun wat kalmte of rust te laten, ten einde nog aan hunne ziel te den ken. Wanneer zij het hoofd steeds gebo gen hebben over de stoffelijke taak, denken zij er niet meer aan de oogen naaT het Kruis te verheffen, of als ziij het soms als, verdoken nog doen, als zij het nog bezien, dan blijft maar al te dikwijls hun oor doof voor de stem van. het Kruis, dat de beloften van hel Eeu wig Leven fluistert. Zelfs wanneer zij nog deze woorden hoorden, zou] hun ijdel hart zich nog laten verwarmen aan het vuur van het licht van den Verlos ser of zich nog! laten versterken doog het voorbeeld van wat Christus voor ons, heeft geleden Wat bedroevend is inderdaad, dat ia dat deze afkeer voor het Kruis het' grootst is bij hen die, bet gronddogma van de zonde verloochende, de geduchte aan de Verlossing zelf als beleedigend' beschouwen voor de menschelijke waar digheid, en de illusie eener nieuwe wijs heid prediken. Zij zijn in werkelijkheid slechts beklagenswaardige naboot-sera! die zeer oude dwalingen in nieuwe kled deren steken. Zelfs wanneer zij zich j scharen rond het vaandel der sociale, j revolutie. Zij gaan uit van eene vaLschej opvatting van de wereld en van het le ven. Of zij bezeten zijn door de super stitie van ras of bloed, berust de filo sofie van de eenen en van de andereh op princiepen die wezenlijk 'gekant staan legen deze van het christelijk geloof4 En m.et zulke princiepen wil de Kerk voor niets ter wereld vrede nemen. Als Bruid van Christus blijft zij be reid duizendmaal met Hom den bloedi- gen Kalvarieherg te beklimmen, lieven dan ooit het minste teeken van eene maatschappelijke orde heersoh't en die schuldige inschikkelijkheid te betonnen, haar schokt. Over haar zien wij neerge-j daar waar de goddelijke wet haar niej bogen, samen mefe '4 hant van Christus^ toelaat te weifelen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1