België en Luxemburg iel Werk ?ai fia Caliarifcj ie Kardinaal Pacelli terug naar de Vatikaanstad Het Belgisch Koningspaar Tragische doed van een Gondkonicg in Canada Het Eeuwfeest van den eersten spoorweg Donderdag ME! I935 DEUGD en VREUGD BOERINNENDAöEN in Nederland DE VOLKSSTEM XXXXIe JAARGANG NUMMER |QJ Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. PuBHcVleTl tiulUn liet Arrond, AAU8T S Agentschap HAVA3, AdoU Alazlaaa 13, ta Eomeel B«H d« Biduien, Pi ril* Bank Fuldlng/Rlngïwa,. ÏO Bondres JV. C. 8, ■III III ITTV II. Atlianasius |Zonop4,o2 Zonaf7,05g I N. M. 2 E. K. 10 (FOLKLORE.) (SLOT.)j Pastoor Duvillers. of Meester Lieven, goowel als herder van Woubreclitegem (als van Middelburg was befaamd voor zijne liefdadigheid... cn men wees nog op de jaren 40.» toen hij, herder te lan We, zijn geestelijke schapen voedde met het brood der ziel, en ook met" het brood des lichaams. Dat alleen geeft hem recht op de dankbaarheid van ons volk. i Uit Woubrechtegem kan men verne men Bij nog een tamelijk aantal parochia nen staat de man bekend, mensehen die hij hem hun eerste communie deden,on der hem misdienaars waren, in zijn pastorij werkten, met hem «vlocrke bol den» onder het afdakhuis, en menschen die, ook van naburige gemeenten, den IZondaig naar Meester Lieverds éénuur sche leering kwamen, horken, verlek kerd op 's mans eigenaardige, leuke jspreken, zetten beschouwingen en zede- lessen. Zijn milddadigheid wordt nooit van zijn naam gescheiden; hij gaf, gal' (stierf arm, en zijn te vereeren lijk is nauwelijks kunnen fatsoenlijk inge kleed worden. Die getuigenis kon men op zijn graf steen neerbeitelen, doch geen grafsteen herinnert zijn naam. Men heeft immers zijn graf overbouwd met de nieuwe lin- kersacpistij (te vermeerderen zeker) en geen spraak meer van Meester Lieven. Dat zijn vaderlijk woord toch diep bewaard blijve in 't. dankbaar gemoed van het vlaamsche volk. De oprechtheid was. nog een van zijn voornaame eigenschappen. In versprei de nola's, welke, hij zoo in een of ander kerkboek in zijnen tijd neerschreef (maakt ons dié kwaliteit indachtig «Recht is recht. «In een vrij katho liek land het recht voorstaan en de waarheid leerci, is niet alleenlijk ge oorloofd, maar het is daarenboven lof- lijk bij de menschen en verdienstig b-ij God. Het laatste blad van zijn laatste al manakje meldt het volgende «Genoeg, ja reeds genoeg Ik mag nu al wat rusten Wensch, mij proficiat, ik ben er bovenop 'k Hael thans het zeil in top, En 't vare, welgezind en blij, .naer ander kusten. Adieu ik voeg alleen hier bij, tot slot SENESCO- SED WON SEGNESCO 't Is een eenigma dat, en raedt al weer 'nen keer; Wie weet Gij kunt er nog misschien latijn meê leere-n Ilcwel ja! Senesco, ik word oud hij •moelit het wel uiten, want rond de 8 jaren draaide, hij reeds. En toch kon hij niet werkeloos zitten Sed -non segnes- co. De verdienstelijke geestelijke ontsliep in den Heer op 14 Meert 1885. We laten hier nen tekst van zijn 'doodsprentje .volgen. De vriend die het opstelde moest hem goed gekend heb hen om dezen huldekrans bij het Chris- ituskruis van zijn graf neer te leggen. «Hij weende over dezen die bedruk! waren, en zijne ziel had medelijden met den arme... Ook noemde men hem clen leidsman der blinden, den steun der kreupelen en den vader der armen... Zij die liern aanhoorden wachtten naar het einde zijner rede. én ontvingen zijne beslissing met eerbiedige stilzwijgend beid (Boek Job, 29 en 30 v.) Zijne wijsheid en uitgebreide kennis; heeft hij tot zijn laatste dagen toe, besteed aan hel vlaamsche volk; In al zijn schriften en. dichten had hij enkel voor oogen de glorie van God en het bewaren en ver spreiden der zuivere vlaamsche en Christ ene zeden. Zijn nagedachte nis blijve in. zegen 1 Onze vriend Meester Lieven werd op zijn sterfbed bijgestaan en bediend of berecht door eerw heer professor Ho- noré Vossaerl, van Oudenaarde, destijds leeraar in 't gesticht van O. L. Vrouw van Deinsbeke te Soltegem, die later te Ledeberg onderpastoorde en stierf al pastoor van Gotthem bij Dcynze in 1930 Uit zijn eigen mond vernam ik dit laatste. MARC i. 4UilJW*UWLkLJB.-ü£JlWUUJI!L"J?ll_i 8.5 millioen verloren tengevolge van den alcoholsmokkal en het niet-naleven van de voorwaarden die in het Verdrag van 1921 zijn ingeschreven. Daarbij komt dan nog de kwestie van de verdee ling van de accijnsrechten. Naar het schijnt zou Luxemburg thans voorstellen geleidelijk een. ver- bruikstaks in te voeren, die in Kelgie het aceijnsrecht verdubbelt. Daarenbo ven stelt, het voor ons land een min na deel ige verdeeling van de accijhsirech- teit voor Maandagnamiddag heeft kardinaal Pacelli, die als pauselijk legaat op het groolsche tridmum te Lourdes aanwezig was, deze stad verlaten met bestemming voor het Vatikaan. Zooals bij zijn aankomst was hij bij het vertrek het voorwerp van een en thousiaste hulde vanwege de bedevaar ders en de inwoners va.n Lourdes. Het rijtuig, waarin de hooge kerkvoogd had plaats genomen was omringd door een afdeeling sioldaten. Een andere afdee- li<ng was opgesteld in de statie die rij kelijk versierd was met pauselijke en Fransiehe vlaggen. Daar werd de kardi naal -onthaald door generaal Robert, den prefect der Pyreneeën en den bur gemeester van Lourdes. AJlle officieele persoonlijkheden hebben den prelaat tot op de kaai vergezeld, waar de h. Vié prefect, hem goede reis toewenschte. Do redenaar toesloot met de woorden Wij behouden van Uw zending, die een gelukkig feit is in de geschiedenis der betrekkingen, tusschen Frankrijk en het Vatikaan, den meest onuitwischba- ren indruk, alsook een onoverwinnelij ke hoop: deze dat zij zal (bijdragen om in het beangstigde Europa den vrede te doen heerschen, den vrede beloofd aan de menschen van goeden wil, waarvo-or de naties zich moeten beijveren. Een laatste woord van dank richt hij aan den H. Vader om zijn pogen voor de heilige zaak van den vrede. Daarop dankte kard. Pacelli om de schitteren- ontvangst te Lourdes. Onder het spelen der pauselijke hymne kwam de trein in beweging en verliet de statie van Lourdes. Over dé onderhandelingen die 'thans tu-SSchen Belgie en Luxemburg worden gevoerd zijn slechts weinig; bijzonder heden te vernemen. Volgens «La Libre Belgique bestaan er redenen om te gelooven dat de moeilijkheden van ern stigen aard zijn. Eenerzijds, sichrijft dit bliad, betreurt liet Groot Hertogdom terecht dat liet mede,gesleept werd in de muntpolitiek van Belgie. Het tracht zijn ekono- mische individualiteit te bewaren. Men heeft het gezien wat de Luxemburgsche frank betreft. In dit opzicht is de aan genomen oplossing vol moeilijkheden en onzekerheid. Anderzijds heeft het Groot Hertog dom sedert de crisis en zelfs nog vroe ger een reeks maatregelen getroffen die in silrijd zijn met de bepalingen van het verdrag van 1921 en met de goede werking van de Ec-onomiscihe Unie.Het heeft den invoer van onze landbouw producten geconlingenteerd1. De nete lige alkohollkwestie, die ons zoovele millioenen heeft gekost is nog steeds niet opgelost. g Volgens La Libre Belgique vormt dit alles een zekere bedreiging voor de Economische Unie, en het blad voegt er aan toe dat sommigen '""van meening zijn dat deze Unie -ons reeds te duur heeft gekost in verhouding met de voordeden die zij voor ons heeft opge leverd. De herschattiing van de.n goudvoorraad van de nationale Bank Luxemburg vraagt zijn deel Naar hetzelfde blad beweert vraagt Luxemburg zijn deel in de heraehatting van den goudvoorraad van de Nationale Bank. Dit deel zou 150 millioen of zelfs meer bedragen. In principe wordt" toegegeven dal Luxemburg zekere aan spraken kan maken, vermits er in het Groot-Hertogdom bankbiljetten in om loop zijn, waarvan de waarde door de devalvatie is verminderd. Het zal er op aankomen te schatten hoe groot die igeldomlo'op is. Maar men doel opmerken dat Luxem-- burg geen intrest betaalt op een lee ning van 175 millioen frank, welke door Belgie werd toegestaan. Er werd in ver band hiermede een vergelijk getroffen, volgens hetwelk de intresten zouden af gehouden worden van het aandeel van Luxemburg in de winst van de Natio nale Bank. Doch sedert 1931 is deze winst uitersit gering en geenszins in verhouding tot den intrest van de lee- ning aan Luxemburg. Voor het overige is Luxemburg ook niet lusschengeko- men toen de Nationale Bank in 1932 grooie verliezen leed op het Engelsch pond. De accijnsrechten op den Alcohol Men heeft ook berekend wat Belgie in 1934 heeft vetrloren vanwege den Luxemburgsichen alcohol. Dit verlies is aanzienlijk lager dan vroeger tengevol ge van de vermindering van alcoholver- bruik. Maar tóch heeft de» Schatkist Zie vervolg onderaan vorige koiom> Ieder jaar richt het komiteit van het Werk van den Calvarieberg een lïefda- digen verkoop in van het bloempje van den Calvarieberg ten bate van zijn dispensaria. Men weet dat dit werk, in 1886 ge sticht, gratis, 45 arme vrouwen, die iijdend aan den kanker zijn, onder houdt. Het werk leeft .slechts dank zij de giften van de Fancy-Fair, die dit jaar plaats heeft op 30 April en 1 Mei. Hare Majesteit de Koningin, die be langstelling stelt in alle liefdadigheids werken van het land, begaf zi-cih Dins dag namiddag naar de groote Harmo nie, waar de Fancy-Fair plaats had.De Vorstin werd bij het verlaten van haar auto ontvamgien door gravin- John d'Ouiltremonit, voorzitster van hel. werk, omringd van haar medewerksters gra vin Marie d'Oullremoot barones de Pen.aranda de Franchimont gravin Paulina d'Oultremont barones Terlin den Mevr. Mesidach de ter Kiele ba rones Léon Greindl; barones Georges Terlinden; Mevr. Vergote de Lands- heere burggravin de Landsheere Mevr. Magnini Tinant enz. Koningin Aslrid wasi vergezeld van gravin de la Faille -de Leverghem, Mevr. Jean du Roy de Blicquy en burggraaf du Pare, eereridder. Met levendige be langstelling hield de Vorstin stil bij iederen stand en vond er een bijzonder genoegen' in de kin-deren, welke in grooten getale deze ontvangst bijwoon den, te ondervragen. Alvorens' de- zaal te verlaten, wenschte de Koningin de inrichters van harte geluk om Tiaar schoonen bliijk van opofferingsgeest en edelmoed. Het Voorzitterschap van de Katholieke Unie De li. Poullet heeft als gevolg van zijn intreden in Je regeering ontsüag genomen als voorzitter van de Katholie ke Unie. Naar verluidt zou men er ern stig aan denken dit mandaat toe te vertrouwen aan den h. Moyersoen oud- minister en- senator. De B-oerinnenbond belegt -dit jaar, op Woensdag 8 Mei, 'te Oostakker-Gent, een boerinnendag voor zijn leden uit Oost-Vlaanderen, en op Donderdag 9 Mei, te Brugge, voor de leden uit West- Vlaanderen. Z. Exc. Mgr Lamiroy zal de vergade ring met zijn aanwezigheid vereeren terwijl de Weledele Heer Baels, gouver neur van West-VUaanderen het woord zal voeryn; voor Oog't-Vlaanderen lveeft Z. Exc. Mgr. C-oppieters aanvaard hef sermoen te doen te Ooslakker aan do grot. De dagorde der beide vergaderingen voorziet o.m. een verslag <over de wer king van den Boerinnenbondeen voor dracht 'over de plaats van de vrouw in het boerenleger, haar katholieke over tuiging, alsook zang en spreekkoren door verschillende jeugdaf-deelingen. Montreal, 30 April. Op tragische wijze is Canada's goudkoning, Stanis las Lisko, die eigenaar is van verschil lende goudmijnen, om het leven -geko men. Lisko, een Pool van geboorte, die sinds langen tijd in Canada woonde, was met een vliegtuig opgestegen, om in -de streken ten Noorden van Qubec, waar zich goud in den bodem zou be vinden, een onderzoek in to stellen. Tengevolge van een sneeuwstorm, moest het vliegtuig echter te midden op het Matchimanit.on-meer een noodlan ding maken en toen men na eenige uren den tocht weder wilde voortzetten bleek hel onmogelijk, den motor op gang te brengen. De luchtreizigers sloegen een tent op. teneinde zich op een langdurig verblijf ter plaatse voor to bereiden. Lisko be sloot echter er alleen op uit te trekken, om hulp te gaan halen. Hij keerde even wel niet terug en eenigen tijd later von den zijn reisgenooten -zijn lijk. Waar schijnlijk is hij door vermoeidheid over mand c.n op het ijs in slaap gevallen, eni aldus van koude omgekomen. Het slacht offer laat een vrouw met twee dochters achter. Wij lezen in de Maasbode .Zooals we reeds hebben medegedeeld, vertoeft sedert Zaterdag het Belgisch Koningspaar hier te lande waar, het streng incognito de gast is van den bur gemeester van Noordwijk, den heer Van de Mortel. Zaterdag middag, nadat het Konings paar de Wereldtentoonstelling le Brus sel had geopend, is het, vergezeld van den heer Lebrun, een vriend van den Koning, en zijn echtgenoote, per auto naar Noordwijk vertrokken. Tegen acht uur 's avonds kwam het Koningspaar (te Noordwijk aa-n, waar het in de villa, van den burgemeester, genaamd «De Goohorst», 'gelegen aan den Gaoweg, zijn intrek nam. De heer Lebrun en zijn echlgenootc hebben hun intrek genomen in liet ho tel «Hof van Holland» te Noordwiijk- b innen. j Na aankomst Zaterdag avond hebben; de Koning en de Koningin den maaltijd gebruikt ten huize van den burgemees ter. Behalve deze en zijn echtgenoote, Mevr. v. d. Mortel, geboren baronesse Michiels van Kessenich, zaten mede aan de heer en Mevr. Lebrun, Jhr. D. en Hu- go Gevers! van Kethel en Spa land en freule A. v.d. Poll. Zondag morgen heeft de Koning, ver gezeld van den burgemeester; de H. Mis in de St-Jeroenskerk te Noordwijk-bin- ncn bijgewoond. De Koningin was, ten gevolge van de 'groote vermoeienissen van den vorigen dag, verhinderd de H. Mis bij te wonen. In de kerk hebben 'slechts weinigen de aanwezigheid van den Koning opgemerkt. Na afloop' van de II. Mis heeft de Ko ning met den heer Lebrun op de banen der Noordwijksche Golfclub een partij golf gespeeld. Hoewel er tegelijkertijd een wedstrijd was tusschen Noordwijk en de Kenne- mers. is aan niemand opgevallen, dat de Koning aanwezig was. Na de lunch werd met een gezelschap van, veertien personen in auto's een bezoek gebracht aan de bollenstreek'. De terugweg ging over Warmond, waar men een bezoek bracht aan de villa «Huize Warmonderhek» van den heer van Wickevoort Crommelin. Ook werd met een motorboot een rondvaart ge maakt -over dè Kagerplasscn. Na onge veer een uur gevaren le hebben begaf het gezelschap zich naai- «Meerrust», waar de thee werd gebruikt. Vervolgens keerde het gezelschap naar Noordwijk terug, waar ten huize van den burge meester werd gedineerd. Aan den maal tijd namen dezelfde gasten deel als den vorigen avond, benevens graaf van Lynden. Maandag m-orgen lieeft de Koning met den h. Lebrun weer een partij golf ge speeld. Hierbij werden negen ho-les, ge speeld. De Koningin had zich inmiddels, ver gezeld van den burgemeester en zijn echtgenoote, per auto naar Heemstede begeven, waar een bezoek werd ge bracht aan de tentoonstelling «Flora». Te Overveen hebben zij da-arna eenige ververschingen gebruikt. Na den middag, omstreeks 2 uur heeft heit Koningspaar, vanuit Noord wijk een autotocht gemaakt naar Den' Haag en omgeving. Hier werd gereden- laings lie-t Huis ten Bosch en vervolgens naar Scheveningen. Op den terugweg werden verschillende bezienswaardig heden van Den Ilaag in oogenschouw genomen. Aan de Ridderzaal werd uitgestapt. Hier heeft het Koningspaar de ont werpen voor het monument van Hare Majesteit de Koningin-moeder bezich tigd. Na dit bezoek heeft de Koning nog een lo-clitjc gemaakt naar de bollen streek en heeft de Koningin haar tocht door Den Haag voortgezet. Te kwart voor zes waren de Koning en de Konin gin weer te Noordwijk terug. De Konin gin was geWeed m een eenvoudig blauw mantelpak, do Koning, die blootshoofds was in een blauw colbertcostuunr. Kort nadat de Koning in de villa van den burgemeester was aangekomen, heeft hij met, eenige leden van zijn ge zelschap een korte autotocht langs den Gooweg gemaakt. De Koning bestuurde toen zelf de auto. Ook Maandag avond is ten huize van den burgemeester de maaltijd gebruikt en zalen weer verschillende genoocTTg- dem aan. De bevolking van Noordwijk houdt zich streng aan de wenschen van het Koningspaar, dat. het bezoek streng in cognito is. Slechts eenige kinderen heb ben zich bij de oprijlaan opgesteld. (Hot ligt in de bedoeling van het Ko ningspaar den avond verder ten huize van den burgemeester door te brengen. Gedurende de uren. dat wij ons, gis teren middag in de nabijheid van de villa van den burgemeester bevonden, passeerden vrij veel Belgische auto's Geen van de inzittenden scheen maar in het minst te beseffen, dat hun Ko ning en Koningin zich in deze villa op hielden. Dinsdag na ed lunch keert het Ko ningspaar naar Belgie terug. De reden van het bezoek De Belgische Koningskinderen komen te Noordwijk Nederlandse!» leereo Omtrent hel bezoek van het Belgische Koningspaar komt ons het volgende ter oore. De Koning en de Koningin wenschen, dat hun kinderen, prinses Charlotte en kroonprins Boudewijn,de Nederland sche taal volkomen zullen leeren beheerschen. Zij hadden daarom besloten, dat hun kinderen eemigen tijd in Nederland verbliijf zouden houden. De burgemeester v. d. Mortel, die gehuwd is met freule Miohiels van Kes senich, had relatie in de kringen van het Belgisch Hof en op deze wijze kwam Koning Leopold met hem in con tact. Thans is vastgesteld, dat de heide Belgische Koningskinderen dezen zo mer bij burgemeester v. d. Mortel op Noordwijk zulilen logeeren. De burgemeester heeft zelf twee kin deren van ongeveer denzclfden leeftijd als prinses Charlotte em prins Boude- wijn. Koning Leopold en Koningin Astrid, hebben thans persoonlijk de schoon heid der oim.gevlng kunnen bewonderen waar hun kinderen dezen zomer zullen vertoeven. De ongehoorde snelheid v,an 30 kilome ter per uur. Watergebrek deed de locomotief stoppen De Brusselsche correspondent, van de N. R. Ct vertelt als volgt den eersten rit op de baan Brussel-Mechelen, den 5n Mei 1935. In Mechelen bevindt zich een beschei den kolomvormig monument, herinne rend aan het feit dat op 5 Mei 1935, het vierde jaar der regeering van Leopold koning der Belgen, de eerste trein, waarin de vorst en talrijke overheden hadden plaats» genomen, uit de statie Brussel-Groendreef vertrok en hei doorluchtige gezelschap naar Mechelen bracht, waar zich toen het eindpunt van deze lijn bevond. De maximumsnelheid bedroeg 30 kilometer per uur, wat Vic tor Hu:go, eenige jaren later, aan zijn vrouw deed schrijven: «De snelhefd is ongehoord. De bloemen langs den weg zijn geen bloemen meer, het zijn enkel roode en witte strepen. Feitelijk was het niet één trein, maar warén het drie treinen die bij de inwij- drng van den eersten Belgischen spoor weg, tevens de eerste van het Europee l sche vasteland1, het eleohts £2 kilometer lange traject Brussel-Mechelen onder een overgroot e belangstelling aflegden. De locomotief «La Flèche» (De Pijl)] met zeven wagens, in welke zich samen met koning Leopold de Belgische mi nisters' en de zaakgelastigden van Frankrijk, Engeland, Oostenrijk, Prui sen en Brazilië bevonden, opende den stoet. De «Stephenson» volgde eveneens: met zeven wagens eii de «Eliphant» met; niet minder dan zestien wagens. De. snelheid was zeer ongelijk en zoo deed de «Flèche» er s«lcchts 45 minuten over. terwijl de andere twee treinen onder- scheidelijk 50 en 55 minuten noodig hadden om Mechelen le bereiken. Bij do terugreis nam de «Eliphant» de 30 wa gens voor zijn rekening. Hoewel de lasti veel grooler was dan bij het heengaan1,- reed deze locomotief met een toene mende snelheid en zou zij ongetwijfeld 30 minuten later te Brussel zijn aan gekomen, toen zij, wcigens watergebrek, vlak bij Vilvoorde ineens stopte. Er. moest dus een nieuwe voorraad water, worden ingedaan, .waarna de reis werd hervat en zonder andere incidenten lof een goed einde kon worden gebracht* De bladen uit dien tijd waren, in lange weken, niet- uitgepraat over deze histo rische gebeurtenis cn over de nieuwe mogelijkheden door den «stoomduivel», zooals de Vlaamsche romanschrijver Hendrik Conscience schreef, in het le ven geroepen.

De Volksstem | 1935 | | pagina 1