4- Inhuldiging van list Palsis van het Katholiek Leven op de Wereldtentoonstelling Het Fransch-Rnssïsch Pakt onderteekend Een reeks verlagingen van Belastingen De Wereldtentoonstelling Hcogen Raad van Landbouw Zaterdag MEI 1935 Onregelmatigheden in Openbare Werken DAG DER GOEDE DAAD XXXXIa JAARGANG KCMMER JQ3 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten bet Afrond. AAL SC Agentschap HAVA3, Adoil Xaili« U, la Brussel Sus JUoJteleu, £<rU( Ban* Bulding/KIngaway. 20 londres w, o. Kerkstraat, 9 en 21 Aalst, Telefoon 114. H. Monica Zon op l, 28 Zon af 7,07| E. K. 10 V. M. 18 JHet prachtig Paleis van het Katholiek "Leven, dat gisteren ingehuldigd werd. Een dag van licht en zon was het he den, büj tie plechtige inhuldiging van ihet prachtige paviljoen van liet Katho liek Leven, het welk wel een dei' gebou wen is die het meest worden bewonderd. Reeds van den vroegen morgen zag men allerlei groepen naar het paviljoen be geven: boy-scouts, Kajotters en Kajot- sters, groepen geestelijken, enz. Naast de groote paleizen verheft zich, zotoalsi men weet, het girootsche paviljoen met «ijn slanke torens en blinkende koperen platen, die, naar men icns mededeelt', 6lechts het tiende van een milimeter dik zijn. Nu is die dakbedekking donker rood, doch na enkelen tijd worden ze groen, zooails zoovele koepels van be ken, de Sle-Marie te Schaarbeek, e.a. Een groote menigte neemt langza merhand plaats op de terassen die de rotonde van het paviljoen omringen. Naast de Belgische vlag wapperen, in' den zooien lentewind, ook talrijke pau selijke vaandels. Wanneer vooraan staande personaliteiten aankomen, wor den zdj plechtig ontvangen door twee ridders van het Heilig Graf, zijnde de heeren Crépin en baron Bietrichfc de Val Duchesse. De witte, prachtige uni formen dezer ridders, met groote roode kruisen maken indruk. Op het terras groeit de menigte, waar anen nu ook talrijke missionarissen met imposante baarden. Gapucienen, Francisckanpn en andere priesters be merkt. Het is half elf wanneer de beiaard plicita aangenaam begint te klingelen. Hel lied «O. L. Vr. van Vlaanderen wordt o. a. gespeeld. De stoet der Bisschoppen. Te zelfdertiijd zien we den indruk- welckenden stoet der bisschoppen en priesters naar de kerk opgaan. Vooraan itrcden misdienaars met het Christus- kruis gevolgd door priesters in roket. Dan verschijnt in prachtig bisschops- gewa,ad, Z. Em. Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, met, naast hem Mgr. Marinis, deken van Brussel en Mgr Picard, leider der jeugdvereeni- gingen.Achter lie stapt de bonte stoel der bisschoppen van Belgie. Mgr. Mi- carai, nuntius de vicarissen-generaal der Bisschoppen Kanunnik Leclef se cretaris van Z. Em. en talrijke kanun niken, deken en andere priesters. Daar is ook Z. E. Pater Rutten, senator. de lieer Van Isacker, minister van eco nomische zaken, de gewezen minister Carton de heer Goelst, schepen der ■stad Brussel. De imposante stoet doet de ronde op het terras van de kerk en gaat ten slotte den tempel binnen. De kerk zelf) .treft den bezoeker door de grootselïheid der architectuur, alhoewel versiering uiterst sober is. De. koepel, boven, is prachtig blauw, terwijl het altaar licht groen is. De verscheidenheid der kleu ren is uiterst goed gekozen. Het geheel Is indrukwekkend. Zooails het gansehe paviljoen, i,s de kerk rond het gewelf wordt geschraagd door hooge, witte pilaren. Terwijl gewijde gezangen worden aangeheven, doet Kardinaal Van Roey de ronde van het heiligdom, met den kwispel in de hand. De nieuwe kerk wordt gewijd. Daarna nemen de pre laten plaats voor het altaar op bidstoe- ien met kussens. De ceremonien der wijding worden voortgezet, onder het zingen vani de Litanie van alle Heiligen. Intusschen speelt buiten de beiaard maar immer voort. Het H. Misoffer. Onmiddellijk na de wijding der kerk had een plechtige Hoogmis plaats met pontificale as-sistentie. Talrijke over lieden, die de inzegening hadden bijge woond, hielden er ook aan in het mis- óller tegenwoordig te ziljn. Het H. Misoffer werd opgedragen door den zeer Eerw. Heer. Kan. Half- lants, door Z. Eminentie den Kardinaal aangesteld .tot rector der St Pauluskerk. Hij was aan het altaar bijgestaan door de E.E. H.H. Mampaiey, van het Vrou welijk Jeugd verbond voor Katholieke Actie Ketels., geestelijk raadgever van het Algemeen Christelijk Vakverbond en Eerw. Pater Meeus, algemeen aal moezenier der Bonden van het Heilig Hart. Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey was aan den troon bijgestaan door Mgr Marinis, deken te Brussel Mgr Picard algemeen aalmoezenier van het jeugd- vei'bond voor Katholieke Actie en Zeer Eerw. Heer Kan. Leclef, secretaris van Zijne Eminentie. De uitvoering der liturgische gezan. gen,, onder het. Heilig Misoffer, voedt plaats onder leiding, van M. Van Eeck- hout, kapelmeester, aan het orgel be- Zie vervolg hierneveh. Parijs, 2 Mei. Donderdagavond zijn de Fransche minister van Buiten landsche zaken Laval en de Sovjet- ambassiadeuT te Parijs, Poteimkine, het ministerie van Buitenlandsche Za ken overgegaan toit de onderleekening van het Franseh-Russisoh pakt voor onderlinge hulpverleening. (Dit dokument besitaat uit een ver drag van vijf artikelen en een pnoto- kool. Qesteund op art. 10, 15 en 16 van het Volkenbondpakt De verplichtingen, die erin. voorko men, vinden hun oorsprong in art. 10, 15 en 16 van het Volkenbondspakt. Zij bevatten de verplichting, voor beide partijen, elkaar te raadplegen in geval van gevaar voor een overval en elkaar bijstand te verleenen in geval van een niet uitgelokte overval. Deze verplichtingen, die tot doel hob ben den vrede in Europa te handhaven en aangegaan zijn in volle overeen stemming met de vroegere verplichtin gen varu beide regeeringen sluiten overi gens geehsizins, voor geen van beide onder leek,ene nde partijen de mogelijk heid uit, mits, wedcrzijdsche instem mïn.g, deel te neetnen aan een plaatse lijke overeenkomst, waarvan het afslui ten wensichelijk zou zijn. De tekst van het Fransch-Russisch pakt zal heden te Parijs en te Moskou openbaar worden gemaakt. Eeru der diensilo ver sten van het de partement van Openbare Werken staat onder verdenking van erge onregelma tigheden in de uitoefening van zijn ambt. De belrokkc*i «ooige ambtenaar word als gevolg van een onderhoud dat hij met den minister, van Openbare Werken heeft gehad, verzocht niet meer in den bedoelden dienst te verschijnen; zijn bureel is op slot gedaan. Een commissie zal de zaak onderzoe ken. Ook werd de h. Hayioit de Termi- court geraadpleegd om te weten of er aanleiding, bestaat tot een gerechtelijke vervolging. geleid door M. Alfons Desmet. Na afloiop der plechtige Hoogmis werden redevoeringen uitgesproken door oud-minister Carton de Tournay in het Fransch en door E. P. Rutten1, senator, in het Nederlandsch. Z. Em. de kardinaal beantwoordde beide redenen. Een banket vereemigde vervolgens de vele genoodigden in het restaurant van het paviljoen, dat. als; 't w.are bestormd werd door een enorme hongerige me nigte. Alhoewel de spijszaal honderden menschen kan herbergen, waren, alle plaatsen bezet. Het was als een .gon- z-cn-den bijenzwerm, een menigte waar alle standen gemengeld waren. Na de plechtigheid traden de fontei nen in de hoofdlaan der Tentoonstel ling in werking. Lit honderden monden spoot het kristalheldere water, sierlijke hogen vormend,glips,terend in het heer lijke zonnelicht. Het \vas, met één woord, een heerlijk schitterend inhiildigingsfeesit. IHIgr Van Roey, Kardinaal-Aartsbisschop van IWechelen, en Mgr Micara, Pauselijke Nunlcius, tijder,s de wijdtng der Kerk van het Katholiek Paviljoen. ZONDAG 5 MEI AALSTENAARS tolijft niet ten aebter TOONT dat GIJ ooit een goed hart hebt WANT DE NOOD IS GROOT HET NATIONAAL HULPCOMITEIT Door den Kabinetsraad goedgekeurd De grondbelasting, de overdrachtstaks op de electriciteit, de weeldetaks op chocolade, pasteigebak, kunstzijde, ge- merceriseerd katoen, autobanden, enz. De leden van de regeering vergader den Donderdagnamiddag in Kabinels- -raiad onder voorzitterschap van den h. Van Zeeland, eerste minister. De Raad keurde versohillende voor stellen van belastingsverlagingen goed, uitgaande van den minister van Finan ciën. De- grondbelasting zal met 2 p.c. ver minderd worden; doch er zullen maat regelen getroffen worden opdat de op centimes en de wegemtaksen op dé ion de basiis zullen geïnd worden ten einde geen storingen te weeg te brengen in de begroetingen van provincies en ge meenten. De overdrachlslaks op de electriciteit zal va.n 5 p.c. op 2.5 p.c. gebracht wor den. De weeldetaks' van 9 p.c. op de gewo ne chocolade, de biscjuit en pasleigebak zal vervangen worden door een over drachtstaks van 5 p.c. De weeldetaks op de aulomobielban- den zal vervangen worden door een overdrachtslaks. "Het zelfde zal gebeuren \ic<or de weel detaks op' de stoffen van kunstzijde en gemerceriseerd katoen. De slachtingisïaks op de varkens zal op 5, 10 en 20 frank gebracht worden, naar gelang het gewicht. De licencetaks op reuzel zal met 50 p.c. verminderd worden. Andere verminderingen van lasten liggen ter studie. De Raad stelde zich akkoord1 aan gaande beteugelingsmaatregelen tegen de abnormale prijsverhoogimg van wa ren. Het totaal bedrag dezer eerste reeks van veirlichtingen van de fiscale lasten wordt .op een som van 2-25 tot 250 mil- lioen geraamid. Beteugeling der misbrulgen Inzake prijsstijging De minister van Justitie heeft aan den Raad een ontwerp van koninklijk besluit voorgesteld dat voor doel heeft de beteugeling van de misbruiken inza ke de buitensporige) opdrijving van de prijzen. In liet verslag aan den Koning wordt er nadruk op gelegd dat de meeste handelaars een, merkwaardige kracht inspanning hebben gedaan om normale prijzen te behouden. Het gaat er om, de ze eerlijke handelaars alsmede de ge meenschap' te beschermen tegen weinig nauwgezette verkoopers. Hie/t ontwerp van K. B. voorziet even eens correctionneele straffen tegen de producenten die koopwaar zicuden op stapelen en weigeren te bestellen spiijts de vraag vanwege de verbruikers. Het lastenkohier voor openbare werken De Raad heeft verder besloten dat ai de ministerieele departementen voor het uitvoeren van Openbare werken het nieuw lastenkohier zullen aannemen dat vorige maand door den minister van Openbare W,eirken werd /opgesteld en dat de loonbarema's beter aanpast bijj de bewegingen van het indexcijfer. Deze aanpassing heeft een einde ge steld aan een geschil dat den gang van werken te Antwerpen vertraagde. De betrokken syndikale organisaties wer den voor deze kwestie geraadpleegd. "Voice den tweeden termijn van 1935 zal men zich nog steunen op het index cijfer van 15 December 1934, dat de huidige duurte het dichtst naoij komt. ïiWTitTTi iUfiflBMI te Brussel Qe Auto.Parkserplaatsen De inrichters d;er World's Fair heb ben talrijke en uitgestrekte parkeer plaatsen vóórzien voor auto's die met duizenden dagelijks de ontelbare bezoe kers zullen- aanbrengen. De parkeerplaats van het Eeuwfeest- plein welke 8000 m2 beslaat en waarop 350 auto's kunnen gestald worden, is links van den hoofdingang gelegen. De Emiel Bockstallaan en de Sobieskilaan leiden er heen. Eens op het Eeuwfeest plein neemt men links af, langs de Sint Lambertuskerk en bereikt men het par- keerplein w&lke enkele meter verder ge legen is. Het park-eerplein der Charlotte-in- gang heeft een oppervlakte van 34000 m2 waarop 2000 rijtuigen kunnen ge borgen werden, en welke langs de Hou- balaan te bereiken is (voorbij het Sta dium) i De parkeerplaats der Astrid-ingang strekt zich uit over 8G.000 m2 plaats ruimte voor 4000 Tijtuigen, zij is gele gen iep 400 meter van de Astrid-ingang en is te .bereiken langs de Meysselaan. Dit parkeerplein is in 't bijzonder aan gelegd voo<r de autoears, die hun reizi gers voor den Astrid-ingang zullen aan brengen. De auto-parkeerplaatsen van Oud- Brussel en van het Koninklijk Park be slaan respektievelijk 4000 en 12500 m2.- Ze ziljn aan weerszijden van den ingang van het Koninklijk Park gelegen. De parkeerkosten gelden voor den heelen dag en dekken meteen alle risi co's van diefstal en brand. Op de toegangswegen leidend naar, de Tentoonstelling en vooral in de na bijheid der ingangen, zijn bordjes aan gebracht aan de geleiders den weg naaf, de verscheidene parkeerplaatsen aan duidend. koopprijzen, van het inlandsch vleesch den producent verlies laten. Inzake de kaasvoortbrenging, komt de raad tot de vaststelling, dat ze groo- 'teWjks ontoereikend is voor de binnen landse he markt. Hie bestaat dus een af zetmogelijkheid voor de overtollige melkproductie, welke binnenkort de bo-j terprijzen gaat neerdrukken. De raad is van oordeel, dat een belangrijke kaas voortbrenging in ons land mogelijk is, j maar daartoe bet desbetreffend vakon,' derwijs dient ingelicht té word^ifc De voortbrengst va.n graan, vleesch en kaas. Donderdag had in, het Paleis der Aca demiën, te Brussel eene vergadering plaats van den Hocgen Raad van Land bouw. In deze vergadering werden onder, meer vraagstukken besproken, in ver band met de voortbrengst van graan,- vleesch en kaas. De raad is van oordeel, dat de valori- satiemaatregelen genomen ten opzichto van het graan, ontoereikend zijn om dei landbouwers toe te laten hun voortbren- gingskoislen te dekken. Hij hoopt daö reeds vóór de oogst van 1935, de móge lijkheid van looiende prijzen zal ge schapen worden. Aldus zouden de land bouwers zich meer kunnen toeleggen og de voortbrenging van graan, in plaats, van aan loverproductie te doen op ge bied van boter en vleesch. Buitendien dringt de raad er op aan 5 1. Da.t. de overdrachtsbelasting; op hef] graan bestemd voor de bakkerij inge trokken zou worden 2. Dat de overdrachtsbelasting op lie? graan bestemd voor veevoeder vervan gen zou worden door een compensatie kas op den invoer van maïs; 3. Dat. de noteeringen op de graan markt opgemaakt zouden worden iii) verhouding tot de netto-prijzen ontvan gen door de landbouwers 4. Dat, alle methodes van tarwevaloi- risatie zouden voorzien, de verplichte vermenging door de Belgische maalde rij van een hoeveelheid inlandsche tar-* we vastgesteld in verhouding tot de be schikbaarheden van het seizoen. De raad stelt vast., dat de markt van' inlandsch ossenvleesch gedrukt is ten gevolge van de a.anbicdingen die wijzers op een uifbreidnig van de productie, alsmede tengevolge van de uitbreiding) van den invoer van buitenlandseh levendj vee op grond, van de onlangs gesloten handelsovereenkomsten. De raad dringtl sterk aaii opdat hiertegen zou worderi ingoga'an, onder meer door een passen de bespreking van den invoer van be-* vrozen vleesch. Thans wordt vastgesteld, dat do ver^ Zie vervolg onderaan vorige kplorru

De Volksstem | 1935 | | pagina 1